Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Pierwszy raz po stanie wojennym.

Pierwszy raz po stanie wojennym.

Data: 2015-12-12 06:10:12
Autor: stevep
Pierwszy raz po stanie wojennym.
# Po raz pierwszy szedłem żądać demokracji w październiku 1956 pod Komitet  Centralny, po raz ostatni - 3 maja w stanie wojennym. Jutro pójdę pod  Trybunał Konstytucyjny w jej obronie.

Wydarzenia ostatnich dni budzą niepokój wielu z nas. Skończył się czas,  gdy można było powiedzieć: „mnie polityka nie interesuje”. Przez ostatnie  25 lat zmiana ekipy rządzącej rodziła zmiany w polityce wewnętrznej i  zewnętrznej, gospodarczej i socjalnej, ale nie zagrażała zasadom państwa  prawa. Dziś jest inaczej. Jeżeli więc nie wyrazimy obywatelskiego protestu  przeciwko tym zamiarom, jutro może być za późno. W psychologii  behawioralnej znane jest zjawisko „gotowanej żaby”. Gdy żabę wrzucimy do  garnka z gorącą wodą, wyskoczy z niego ratując swoje życie. Jeżeli jednak  włożymy ją do wody letniej, którą będziemy powoli podgrzewać, może  przeoczyć moment, gdy już nie będzie miała siły wyskoczyć. Nie dajmy się  ugotować.
Z najwyższym szacunkiem i podziwem śledzę niezłomność dziennikarzy z  mediów publicznych, którzy nie obawiają się dziś mówić trudnej prawdy. Nie  oznacza to, że gorzej oceniam dziennikarzy z tytułów i anten prywatnych,  jednakże, podczas gdy ci ostatni ryzykują utratę dochodów z reklam, ci  pierwsi mogą stracić pracę.

Demokracja parlamentarna to nie rządy większości, które mogą dowolnie  zmieniać prawo, ale rządy tworzące prawo stanowione (Lex) z poszanowaniem  prawa naturalnego (Ius). To ostatnie jest wynikiem historycznej mądrości  społeczeństw świata wskazującej dlaczego jedne narody żyły dostatnio i  szczęśliwie, a inne marniały pod jarzmem najeźdźcy, czy też rodzimego  dyktatu. Historia wskazuje wyraźnie jakie prawa prowadzą do społeczeństw  szczęśliwych, rozwijających się i czerpiących z różnorodności swoich  obywateli, a jakie do mizerii i upadku. Prawa naturalne Ius są równie  obiektywne jak prawa mechaniki Newtonowskiej, tyle że wiążące się z nimi  zjawiska obserwujemy nie na nieboskłonie, ale w codziennym życiu pokoleń.  Nie można ich lekceważyć, bo działają równie konsekwentnie jak grawitacja,  która niejeden już meteoryt doprowadziła do upadku. #
Ze strony:
http://tiny.pl/gg26j
--
stevep
-- -- -
Używam klienta poczty Opera Mail: http://www.opera.com/mail/

Pierwszy raz po stanie wojennym.

Nowy film z video.banzaj.pl wicej »
Redmi 9A - recenzja budetowego smartfona