Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Po co CBA Kamńskiego zawarło tajne porozumienie ze SKOK?

Po co CBA Kamńskiego zawarło tajne porozumienie ze SKOK?

Data: 2010-03-29 08:05:33
Autor: karwanjestkretynem
Po co CBA Kamńskiego zawarło tajne porozumienie ze SKOK?
Kasa Krajowa SKOK dwa lata temu podpisała z CBA bezprecedensowe, tajne porozumienie o "wymianie informacji" - dowiaduje się "Gazeta". Bankowcy, słysząc o tym, pukają się w czoło

We wrześniu 2008 r. szef CBA Mariusz Kamiński pofatygował się do centrali Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Sopocie. Tam z prezesem Kasy Krajowej SKOK Grzegorzem Biereckim i jego zastępcą Lechem Lamentą zawarł porozumienie o "współdziałaniu". Treść utajniono. Informację o porozumieniu znaleźliśmy jednak w Dzienniku Urzędowym Centralnego Biura Antykorupcyjnego z 12 grudnia 2008 r.

Kasa Krajowa nadzorująca system SKOK-ów - największą instytucję parabankową w Polsce obsługującą ponad 2 mln klientów - zobowiązuje się przekazywać CBA "informacje i dane" o saldach, przepływach na kontach klientów kas i historii ich rachunków.


Ponadto Biuro ma być natychmiast informowane o "ryzyku występowania korupcji" stwierdzonym podczas kontroli SKOK-ów przez Kasę Krajową.

To jakiś żart?

W CBA przyznają, że Kasa Krajowa SKOK jest jedyną polską instytucją finansową, z którą Biuro ma taką umowę. Mariusz Kamiński był posłem PiS. Partia ta nie kryła przychylności dla spółdzielczych kas. Lech Kaczyński zasiadał kiedyś w radzie Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, od której zaczął się rozwój SKOK-ów. Posłowie PiS sprzeciwiają się osłabieniu roli Kasy Krajowej i poddaniu SKOK-ów nadzorowi bankowemu.

Po co Kasa Krajowa podpisała specjalną umowę o "współdziałaniu" z CBA?

Andrzej Dunajski, rzecznik KK SKOK, odpowiedział wymijająco: "W celu realizacji ustawowych zadań wynikających z ustawy o CBA".

- Potrzeba porozumienia wynikała z rozproszonej struktury SKOK-ów, obejmującej 61 kas - informuje rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. - W przypadku innych instytucji zawieranie takiego porozumienia nie było konieczne.

Podkreśla, że chodziło o "usprawnienie przekazywania informacji". Gdyby porozumienia nie było, CBA i tak mogłoby po dane o rachunkach sięgać.

Bankowcy są zdziwieni.

- O ile wiem, żaden bank nie ma specjalnej umowy z CBA. Od tego są przepisy - mówi Michał Koksztys ze Związku Banków Polskich.

Nieoficjalnie bankowcy wyrażają się ostrzej. - To jakiś żart? Dlaczego komercyjna instytucja finansowa miałaby podpisywać specjalne umowy o współpracy z CBA? Na tej samej zasadzie moglibyśmy podpisywać umowy o współpracy ze skarbówką albo z Sądem Najwyższym - ironizuje wiceprezes giełdowego banku. Anonimowo, bo "nie chce występować w kontekście CBA".

SKOK: Chodzi tylko o oświadczenia

SKOK-ów nie dotyczą reguły tajemnicy bankowej, które chronią klientów przed ujawnieniem operacji na ich rachunkach osobom postronnym. Czy zatem przekazywanie danych o kontach członków SKOK-ów stanowi dla nich jakieś zagrożenie? Czy w ogóle są o tym informowani?

Rzecznik Dunajski pisze, że "współpraca polega na przekazywaniu informacji w zakresie wskazanym przez CBA". Jego zdaniem członkowie SKOK-ów nie mają się czego obawiać.

"Udzielenie informacji przez KK SKOK odbywa się każdorazowo po uprzednim wyrażeniu zgody przez osobę, której informacja dotyczy. Osoba ta musi najpierw wyrazić taką zgodę CBA, które dopiero potem zwraca się o udzielenie informacji. Wnioski CBA dotyczą z zasady sprawdzania oświadczeń majątkowych osób, które są zobowiązane do ich składania (np. radni, posłowie, senatorowie), a nie wszystkich" - napisał nam Dunajski.

Oświadczenia te składają też wójtowie, dyrektorzy szkół, szpitali należących do samorządów, sędziowie, prokuratorzy, policjanci, celnicy i funkcjonariusze CBA - łącznie rzesza ok. 300 tys. Polaków. Sporo z nich może więc mieć konta w SKOK-ach.

CBA potwierdza, że za współpracę odpowiada jego Zarząd Postępowań Kontrolnych badający oświadczenia majątkowe. Że dane osobowe członków kas - tak jak tajemnica skarbowa czy ubezpieczeniowa - są chronione. A jeśli kontrolowany nie wyrazi zgody na ujawnienie CBA informacji o swoim koncie, to - jak informuje nas rzecznik Dunajski - "porozumienie nie ma zastosowania".

Kontakty z CBA szkodzą?

Według rzecznika CBA porozumienie Kamiński - Bierecki zostało utajnione, bo w jego treści są nazwiska funkcjonariuszy CBA. Według naszych źródeł są tam tylko dwa nazwiska - osoby odpowiedzialnej za przepływ danych po stronie KK SKOK oraz dyrektora Zarządu Postępowań Kontrolnych CBA (jawne).

Czy umowa KK SKOK - CBA zniechęci członków kas do trzymania w nich oszczędności?

- Nie czułbym się dobrze, gdybym wiedział, że bank, którego jestem klientem, ma specjalne kontakty z instytucjami takimi jak CBA - mówi nam przedstawiciel komercyjnego banku.


Komisja Nadzoru Finansowego odmawia komentarza, bo SKOK-i jej nie podlegają.

Ustawa, która poddaje SKOK-i kontroli KNF i ogranicza kompetencje Kasy Krajowej - choć została przegłosowana przez parlament - jest w Trybunale Konstytucyjnym. Skierował ją tam prezydent Lech Kaczyński.

Halo CBA, mamy podejrzenie

Według naszych źródeł współpraca Kasy Krajowej z CBA nie kończy się na przekazywaniu danych o sprawdzanych przez CBA klientach SKOK-ów. Biuro ma także błyskawicznie otrzymywać informacje "świadczące o ryzyku występowania korupcji" zdobyte podczas kontroli kas.

SKOK-i - jak każdy - w przypadku podejrzenia przestępstwa mają obowiązek zawiadomić organa ścigania. Jednak szefowie SKOK-ów zobowiązują się w umowie, że nie pójdą na policję czy do prokuratury, lecz do CBA. Wystarczy, że widzą "ryzyko" korupcji.

A zatem CBA Kamińskiego zapewniło sobie podwójne fory - powiększa swoją bazę informacji (podejrzeń). I to jeszcze zanim doszło do przestępstwa; gdy tylko wystąpi "ryzyko". Mogłoby więc rozegrać swoją grę - wypuścić agentów pod przykryciem, zmontować operację specjalną...

Czy z tego skorzystało? Przez ostatnie półtora roku nie było słychać o jakiejś mocnej akcji CBA w SKOK-ach.

A co w zamian CBA oferuje SKOK-om? O tym porozumienie milczy.


http://wyborcza.pl/1,75478,7711335,CBA_lowi_w_SKOK_ach.html?as=1&startsz=x


Artur Borubar

--

"Słowem od soboty, kiedy PO ogłosiła wyniki prawyborów, przez media przelewa
się rzeka szczerej nieukrywanej zawiści. Politycy PiS i SLD prześcigają się
w wymyślaniu co śmieszniejszych określeń na prawybory. Im boleśniej ugodzą
Platformę, tym się bardziej cieszą."

http://pepepe.pl/  Jeszcze 268 dni kompromitowania RP!

Data: 2010-03-29 12:29:27
Autor: Slawek SWP
Po co CBA Kamńskiego zawarło tajne porozumienie ze SKOK?
Określając warunki rozmowy można wszystko:
* Na pytania odpowiadaj "tak" lub "nie"
  Pytanie: Czy przestanie pan bić swoją żonę?

Mentalność handlowa:
* Założenie: Służby państwowe nie wykonują swojej pracy określonej prawem, służby próbują kręcić lody...
  Pytanie: "co w zamian CBA oferuje SKOK-om?"

Mentalność handlowa choć usilnie szczepiona na grunt polski wciąż cechuje tylko niektórych polaków.
Kręcenie lodów jest specjalizacją przypisywaną innej grupie polaków - znaczy grupie osób posługujących się polskim dowodem osobistym.
Nikt nie przeprowadził badań a więc nie wiadomo czy te grupy mają część wspólną.

--
Sławek SWP
"to nie tęsknota za komuną
  to jest tęsknota za młodością"

['] Prawdą po oczach, przez całe życie!
http://blog.rp.pl/rybinski/

P(od) S(podem)
Zezwalam na kopiowanie, powielanie i cytowanie mojego tekstu pod warunkiem wskazania jego źródła.

Po co CBA Kamńskiego zawarło tajne porozumienie ze SKOK?

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona