Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Polacy maj膮 cztery biliony z艂otych d艂ugu

Polacy maj膮 cztery biliony z艂otych d艂ugu

Data: 2011-06-14 23:28:37
Autor: Inc
Polacy maj膮 cztery biliony z艂otych d艂ugu


Owszem to cud, ale za po偶yczone pieni膮dze

Wed艂ug danych Banku Rozrachunk贸w Mi臋dzynarodowych z Bazylei, na koniec czerwca 2010 roku zagraniczne zobowi膮zania irlandzkich bank贸w si臋ga艂y nieobliczalnej sumy 508,6 miliard贸w dolar贸w (384,5 mld EUR), kt贸ra jest 2,5-krotno艣ci膮 irlandzkiego PKB. Na ka偶dego z 4,4 miliona Irlandczyk贸w przypada 85,4 tysi膮ca euro bankowego d艂ugu do sp艂acenia (藕r贸d艂o: portal Pit.pl). Na koniec 2010 roku ca艂kowity d艂ug publiczny Irlandii wyni贸s艂 98 miliard贸w euro (tj.63 proc. PKB). W listopadzie Irlandia dosta艂a gwarancj臋 po偶yczek od MFW i UE na kwot臋 67,5 mld euro, tym samym zwi臋kszaj膮c swe zad艂u偶enie o 42 proc. PKB. Problemem Irlandii jest wi臋c r贸wnie偶 ogromne zad艂u偶enie obywateli.

A jak po偶yczano w Polsce?

Na koniec roku 1989 zad艂u偶enie PRL wynosi艂o ok. 42,2 miliardy USD. Przy 贸wczesnych 430 dolarach za uncj臋 z艂ota, d艂ug wyni贸s艂by dzisiaj nieca艂e 170 miliard贸w dolar贸w. 脫wcze艣nie to bardzo du偶o, bior膮c pod uwag臋 przelicznik z艂otego do dolara. Do 2001 roku d艂ug publiczny Polski r贸s艂 powoli i wynosi艂 71,2 miliard贸w USD, a od tego roku zaczyna gwa艂townie rosn膮膰. W 2002 roku d艂ug publiczny by艂 ju偶 obliczany w z艂ot贸wkach i wynosi艂 352,6 mld z艂.

Na chwil臋 obecn膮 d艂ug publiczny wynosi ju偶 ponad 771 (D艂ugPubliczny.org), a roczne odsetki od niego wynosz膮 oko艂o 30 miliard贸w z艂otych. Nale偶y wiedzie膰, jak w po艂owie 2010 roku ocenia艂 Janusz Jab艂onowski - pracownik Departamentu Statystyki NBP, 偶e 艂膮cznie Polacy maj膮 trzy biliony d艂ugu (Bankier.pl. Wed艂ug niego realne zad艂u偶enie obejmuje r贸wnie偶 takie elementy jak zaleg艂e p艂atno艣ci w systemie ochrony zdrowia czy ubezpiecze艅 spo艂ecznych, co 艂膮cznie w 2010 roku wynios艂o 220 proc. PKB czyli ok. 3 biliony z艂 (nie jest to oficjalne stanowisko NBP, ale traktowane z powag膮 przez analityk贸w).

Przypominam, 偶e w lipcu 2010 r. d艂ug wynosi艂 鈥瀓edynie鈥 644 miliardy z艂. Intryguje mnie z sk膮d Polska we藕mie 艣rodki aby go sp艂aci膰.

M贸j kolega pracuj膮cy w Sanepidzie skar偶y艂 si臋 niedawno, 偶e pracownikom brakuje papieru do drukowania, a znajoma pracuj膮ca w Urz臋dzie Marsza艂kowskim musia艂a sprzeda膰 10 letni samoch贸d, bo nie mia艂a za co go utrzyma膰. Sytuacja w urz臋dzie te偶 jest nienajlepsza. Jak m贸wi艂 w Opolu Bogdan 艢wi臋czkowski, finansowanie dla urz臋d贸w wojew贸dzkich obni偶ono o 40 proc. mo偶e to oznacza膰 tymczasowo niewidoczne przez spo艂ecze艅stwo (do wybor贸w parlamentarnych) radykalne obci臋cie inwestycji. Nie b臋dzie to zauwa偶alne, bo kontynuowanych b臋dzie wiele projekt贸w ju偶 rozpocz臋tych.

Przyznam, 偶e zmniejszone finansowanie administracji publicznej nie jest powodem mojego 偶alu, poniewa偶 od wej艣cia Polski do UE 1 maja 2004 roku przyby艂o kilkadziesi膮t tysi臋cy stanowisk w urz臋dach, cho膰 od tego czasu nie zwi臋kszy艂a si臋 liczba zada艅 w sektorze publicznym. Rozro艣ni臋te lecz nie dofinansowane urz臋dy, b臋d膮 dzi臋ki temu gorzej wykonywa膰 swoje obowi膮zki, a wi臋c utrudnia膰 偶ycie ci臋偶ko i uczciwe pracuj膮cym ludziom oraz r贸wnie偶 ci臋偶ko pracuj膮cym, aczkolwiek niezbyt uczciwie, bo zatrudnionym w szarej strefie (kt贸ra jest cz臋sto jest ich jedyn膮 mo偶liwo艣ci膮 zarabiania pieni臋dzy).


Rozdawanie pieni臋dzy

Jednym z cud贸w o kt贸rym sam Donald Tusk m贸wi艂 w 鈥濼omasz Lis na 偶ywo鈥 (to w nim Premier stwierdzi艂, 偶e chce by膰 zapami臋tany jako 鈥瀞poko go艣膰鈥) by艂o gwarantowanie Polakom odpowiedniego poziomu 偶ycia. Na pytanie red. Lisa jak to zrobi skoro Polska jest tak bardzo zad艂u偶ona, stwierdzi艂, 偶e ma na to spos贸b, o kt贸rym to widzom jednak nie chcia艂 powiedzie膰. Nawet Tomasz Lis spogl膮da艂 na niego jak na cz艂owieka oderwanego od rzeczywisto艣ci.

Jednym z zawsze w takich wypadkach postulowanych projekt贸w oszcz臋dno艣ciowych jest obni偶ka wysoko艣ci emerytur i rent; nak艂ad贸w na ochron臋 zdrowia czy likwidacja przywilej贸w socjalnych i emerytalnych wielu grup spo艂ecznych (s艂usznie). W膮tpi臋 jednak, 偶e 鈥瀕iberalny鈥 rz膮d Donalda Tuska si臋gnie do kieszeni swojego elektoratu. Przypuszczam wi臋c, 偶e tak jak z ostatni膮 podwy偶k膮 VAT, 鈥瀙o kieszeni鈥 tradycyjnie dostan膮 najbiedniejsi.

Jednym ze 藕r贸de艂 rozdawnictwa s膮 bezzwrotne po偶yczki z UE, Urz臋d贸w Pracy, Urz臋d贸w Marsza艂kowskich itd. na otwarcie czy prowadzenie w艂asnego biznesu (dotyczy to tak偶e firm ju偶 dzia艂aj膮cych), na finansowanie przer贸偶nych inicjatyw, fundacji czy imprez kulturalnych. Swoj膮 drog膮, co to za kapitalizm, kt贸ry rozdaje pieni膮dze prywatnym firmom i kto za to zap艂aci. Zawsze my艣la艂em, 偶e na rynku powinny istnie膰 te firmy, kt贸re wzgl臋dnie dobrze sobie radz膮. Par臋 lat temu m贸j znajomy opowiada艂 histori臋 o swoim koledze, kt贸ry nie mog膮c po socjologii znale藕膰 dobrej pracy, przyparty do muru za艂o偶y艂 w艂asn膮 fundacj臋.

Prosz臋 zauwa偶y膰, ale z perspektywy Donalda Tuska nie by艂o to g艂upie posuni臋cie. Pieni膮dze sz艂y do os贸b, kt贸rzy z wdzi臋czno艣ci zrobi膮 dobr膮 reklam臋 鈥瀌arczy艅cy鈥. Inna sprawa, 偶e nie jest to wcale kapitalizm, lecz socjalistycznie sprytny spos贸b dystrybucji pieni臋dzy podatnik贸w. Zbudowano wi臋c kapitalistyczny etatyzm tworz膮cy wdzi臋czne rz膮dowi prywatne synekury. Prosz臋 si臋 rozejrze膰 wok贸艂, ilu znajomych Szanownego Czytelnika dosta艂o pieni膮dze na rozw贸j w艂asnej firmy. Wszystko wygl膮da bardzo fajnie, bo Ojczyzna pomaga w艂asnym obywatelom, ale sk膮d rz膮d ma na to pieni膮dze? Kto艣 kiedy艣 w ko艅cu musi je odda膰. Albo dotowanie przez pa艅stwo stanowisk pracy, np. tzw. sta偶y dla absolwent贸w, gdzie o przez wiele lat fundowano pracodawcom darmowego pracownika, kt贸ry w kilka miesi臋cy ma zdoby膰 rzekomo wystarczaj膮ce do samodzielnego poruszania si臋 po rynku pracy do艣wiadczenie. Obecnie sta偶e nie s膮 rozdawane tak 艂atwo jak dawniej, ale rynek pracy zosta艂 ju偶 popsuty.

A wi臋c jedn膮 z przyczyn zbli偶aj膮cego si臋 鈥瀎inansowego k艂opotu Polski鈥 jest rozdawanie pieni臋dzy: przedsi臋biorcom, m艂odym rencistom i emerytom, przer贸偶nym 鈥瀦aradnym鈥. Tak samo robi艂 rz膮d Irlandii nie kontroluj膮c systemu bankowego, gdy utrwalaniem systemu i 艂atwo艣ci膮 przyznawanych kredyt贸w przyczyni艂 si臋 do ogromnego zad艂u偶enia sektora bankowego, kt贸ry musia艂 przecie偶 sk膮d艣 po偶yczy膰 pieni膮dze, aby dalej po偶ycza膰 je ludziom. S膮dz臋, 偶e Tusk wiedzia艂 na czym polega 鈥濱rlandzki cud na kredyt鈥 i uwa偶a艂, 偶e to samo bez 偶adnych negatywnych konsekwencji uda si臋 w Polsce.

Jak wiadomo, wi臋kszo艣膰 pieni臋dzy z jakiejkolwiek dotacji pochodzi od anonimowego podatnika. W momencie uzyskania pieni臋dzy przez firm臋, wydawanie ich jest praktycznie poza kontrol膮. Niekt贸rzy wydaj膮 je lepiej, inni 鈥瀏orzej鈥. A je艣li czeka nas 鈥瀙rawdziwy kryzys鈥, to co zrobi膮 ludzie, kt贸rzy brali 鈥瀠czciwe鈥 kredyty na zakup mieszka艅 po bajo艅skich cenach (tanich mieszka艅 jak nie by艂o tak nie ma) i obecnie pracuj膮 po kilka etat贸w by sp艂aca膰 drogie raty?Co b臋dzie z ich mieszkaniami je艣li strac膮 prac臋 i pozostan膮 z ratami bankowymi do sp艂acenia? Czy pomimo takich w膮tpliwo艣ci mo偶emy z optymizmem patrze膰 w przysz艂o艣膰, bo 偶adnego kryzysu przecie偶 nie b臋dzie, a Polsce uda si臋 bez szwanku wyj艣膰 z tej sytuacji?


Romuald Ka艂wa

Polacy maj膮 cztery biliony z艂otych d艂ugu

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona