Grupy dyskusyjne   »   pl.rec.dom   »   Połączenie podłogówki z grzejnikami ?

Połączenie podłogówki z grzejnikami ?

Data: 2010-11-01 12:08:49
Autor: Plumpi
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Użytkownik "/// Kaszpir ///" <brak@adresu.pl> napisał w wiadomości news:ialues$864$1inews.gazeta.pl...

W nowo budowanym domu inwestor zastosuje ogrzewanie podłogowe w kuchni , przedpokoju i łazience. W łazience będzie także grzejnik. W innych pokojach normalne grzejniki.

Inwestor to ten, który inwestuje budując, czyli Ty.
Ten, który fizycznie buduje to wykonawca lub deweloper :)

Ogrzewanie to piec na ekogroszek z podajnikiem.

Chciałbym jeszcze kazać zamontować ogrzewanie podłogowe w salonie.
Dlaczego ?

W przedpokoju i kuchni będą kafelki. W salonie natomiast miały być panele. Jednakże stwierdziłem że brzydko by chyba wyglądało połączenie kafle-panele-kafle , a dodatkowo trzeba by jeszcze zrobić dodatkowy pas kafli obok kominka ...

Jeżeli chcesz kafle w pokoju to tylko z podłogówką, bo będziesz miał zimno od podłogi.
W przypadku paneli czy parkietu także można zamontować podłogówkę.

Jak reguluje się podłógówkę wodną ? Jest do nie jakiś termostat ?

Do podłogówki są specjalne termostaty RTL. Różnią się tym od termostatów grzejnikowych, że nie mierzą temperatury powietrza w pomieszczeniu lecz mierzą temperaturę wody powrotnej i utrzymują jej stałą temperaturę, dzięki czemu przez podłogówkę przepływa woda o w miarę stałej temperaturze.
Jednak najlepszym rozwiazaniem jest zastosowanie zaworu mieszającego. Taki zawóre mieszający powoduje, że woda sobie krąży w kółko w obiegu podłogówki i do tego obiegu podmieszana jest gorąca woda w takiej ilości, aby utrzymac temperaurę wody krążącej w obiegu podłogówki na stałym, obniżonym poziomie. W przypadku mieszacza regulowanego ręcznie ustalany jest poziom temperatury procentowo. Przykłądowo ustawiamy zawór na 4 co odpowiada 40% temperatury wejściowej. Jezeli temperatura wejściowa wynosi 70stC to w obiegu podłogówki ustala się wartość 40% z 70stC czyli ok. 28stC. Jeżeli temperatura wody na wejściu podniesie się do 90stC to w obiegu podłogówki uzyskamy ok. 36stC. Oczywiście są to tylko przybliżone wartości, ponieważ na temperaturę wynikową ma wpływ kilka czynników.

Są też zawory mieszające termostatyczne, które samoczynnie się przymykają lub otwierają utrzymując w obiegu temperaturę wody na stałym , zadanym poziomie, niezależnie od temperatury wody zasilającej.

Są też zawory mieszające sterowane siłownikami elektrycznymi. Tu możemy precyzyjnie mierzyć temperaturę podłogi czy wody w obiegu i sterować tak zaworem, aby utrzymać tę temperaturę na stałym poziomie.

Jak to wszystko teraz wszystko powiązać.
Tworzymy 2 podstawowe obiegi wodne.

1. Obieg podłogówek. Tu montujemy zawór mieszający ręczny (najtańszy), termostatyuczny (nieco droższy) lub sterowany siłownikiem (najdroższe, ale najlepsze rozwiązanie. Ten obieg zasilamy oddzielną pompą i zasila on wszystkie podłogi.

2. Obieg grzejników powinien być zasilany drugą pompą. Tworzymy go zasilając bezpośrednio wodą z kotła lub poprzez drugi zawór mieszający. Ponieważ podłoga w łazience może mieć wyższą temperaturę jak w pokojach, a wręcz nawet jest to wskazane to możemy z tego obiegu zasilić także podłogówkę w łazience, tylko w obiegu tej podłogówki musimy zamontować zawór RTL.

Teraz podstawowa zasada.
Podłoga powinna posiadać stałą temperaturę i nie może ona przekroczyć 28stC. Jeżeli straty cieplne budynku pozwalają, aby przy danej temperaturze zapenić temperaturę w pomieszczeniach na odpowiednim, komfortowym poziomie w największe mrozy to podłogówka moze stanowić jedyne źródło ogrzewania.
Podłogówka nie wymaga dodatkowych sterowników pokojowych, ponieważ posiada cechę samoregulacji tzn. utrzymuje prawie stałą temperaturę w pomieszczeniu. Czasami wspomaga się ją termostatami pogodowymi, które podczas zmiany temperatury na zewnątrz zmieniają temperaturę wody zasilającej tę podłogówkę. W ten sposób kompensuje się wahania temperatur i utrzymuje się idealnie stabilną temperaturę w pomieszczeniach.

Jeżeli robimy układ mieszany to podłogówka powinna mieć stała temperaturę, a grzejniki powinny być natomiast traktowane jako wspomagające podłogówkę, doregulowujące i stabilizujące temperaturę w pomieszczeniach.

Niestety przy samej podłogówce zapomnij o dobowych obniżaniach temperatur w celu zaoszczędzenia energii, ponieważ ich bezwładność jest zbyt duża.
Można natomiast zestroić układ podwójny podłogówka + grzejniki w taki sposób aby podłoga utrzymywała stałą temperatrę zapewniającą minimalną temperaturę w pomieszczeniu np. na poziomie 16-18stC a grzejnikami można wtedy sterować obniżaniem i podwyższaniem temperatury.

Pamiętaj, że podłogówka wymaga dobrego zaprojektowania i wykonania obliczeń. Osoba, która ją wykonuje musi się na tym znać i wiedzieć jak się ją projektuje. W przeciwnym razie podłogówka może być nieskuteczna lub też przynieść problemy zdrowotne na skutek przegrzania.
Niestety to właśnie dzięki osobom, które budowały instalkacje podłogowe nie mając o tym pojęcia podłogówka zyskała wiele negatywnych, aczkolwiek niesłusznie opinii.

Data: 2010-11-01 18:41:46
Autor: /// Kaszpir ///
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Pamiętaj, że podłogówka wymaga dobrego zaprojektowania i wykonania obliczeń. Osoba, która ją wykonuje musi się na tym znać i wiedzieć jak się ją projektuje. W przeciwnym razie podłogówka może być nieskuteczna lub też przynieść problemy zdrowotne na skutek przegrzania.
Niestety to właśnie dzięki osobom, które budowały instalkacje podłogowe nie mając o tym pojęcia podłogówka zyskała wiele negatywnych, aczkolwiek niesłusznie opinii.

Dzięki za odpowiedź (wszystkim) !

Stwierdziliśmy jednak że mimo swoich zalet nie chcemy kafelek w salonie. Chyba jednak wolę w pomieszczeniach "mieszkalnych" mieć panele , które są bardziej przytulne i dają wrażenie ciepła ..

Dodatkowo stwierdziliśmy że przecież nie cały rok się grzeje , a w tych miesiącach jednak kafle były by zimne ...

Więc z podlogówki rezygnujemy ...

Oczywiście można wiem stosować podlogówkę nie tylko z kaflami , ale z tego co czytałem trzeba liczyć się ze stratami ciepła. Panele/dywany to jedak "przeszkody" dla ogrzewania podłogowego i generują one straty ciepła.

Więc dla mnie jak podłogówka to tylko tam gdzie kafle będą ( u mnie w łazience,przedpokoju,kuchni) a w reszcie pokojów klasyczne grzejniki ...

Data: 2010-11-01 11:58:43
Autor: Adam Szendzielorz
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
On 1 Lis, 18:41, "/// Kaszpir ///" <b...@adresu.pl> wrote:

Oczywi cie mo na wiem stosowa podlog wk nie tylko z kaflami , ale z tego
co czyta em trzeba liczy si ze stratami ciep a. Panele/dywany to jedak
"przeszkody" dla ogrzewania pod ogowego i generuj one straty ciep a.

Zadne tam straty. Bzdety gloszone przez producentow kaloryferow :)
Panel sie pieknie nagrzewa i ladnie oddaje cieplo do pomieszczenia.
Wedlug Kisan CO straty przy ogrzewaniu podlogowym na panelach
(liczylem 1cm drewna) w stosunku do kafli sa naprawde promilem, wogole
nie warto sie tym przejmowac:) Jedynie moc jest troche mniejsza wiec
wychodza troche dluzsze petle (ale to sa tez niewielkie roznice).
Dopoki nie bedziesz myslal o jakims parkiecie powyzej 2cm to wogole
nie zaprzataj sobie glowy pytaniami czy to moze byc na podlogowke -
MOZE BYC :)
pozdr.

--
Adam Sz.

Data: 2010-11-01 18:56:56
Autor: M
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
W dniu 2010-11-01 18:41, /// Kaszpir /// pisze:
Pamiętaj, że podłogówka wymaga dobrego zaprojektowania i wykonania
obliczeń. Osoba, która ją wykonuje musi się na tym znać i wiedzieć jak
się ją projektuje. W przeciwnym razie podłogówka może być nieskuteczna
lub też przynieść problemy zdrowotne na skutek przegrzania.
Niestety to właśnie dzięki osobom, które budowały instalkacje
podłogowe nie mając o tym pojęcia podłogówka zyskała wiele
negatywnych, aczkolwiek niesłusznie opinii.

Dzięki za odpowiedź (wszystkim) !

Stwierdziliśmy jednak że mimo swoich zalet nie chcemy kafelek w salonie.
Chyba jednak wolę w pomieszczeniach "mieszkalnych" mieć panele , które
są bardziej przytulne i dają wrażenie ciepła ..

Dodatkowo stwierdziliśmy że przecież nie cały rok się grzeje , a w tych
miesiącach jednak kafle były by zimne ...

Więc z podlogówki rezygnujemy ...

Oczywiście można wiem stosować podlogówkę nie tylko z kaflami , ale z
tego co czytałem trzeba liczyć się ze stratami ciepła. Panele/dywany to
jedak "przeszkody" dla ogrzewania podłogowego i generują one straty ciepła.

Więc dla mnie jak podłogówka to tylko tam gdzie kafle będą ( u mnie w
łazience,przedpokoju,kuchni) a w reszcie pokojów klasyczne grzejniki ...


Też tak zrobiłem i teraz z chęcią zrobiłbym duo-parkiet albo coś w tym stylu na ogrzewaniu podłogowym. Dywany posiada się w sypialni a nie w salonie.

I tak przy okazji - im mniej grzejników tym lepiej. Są siłowniki do grzejników, które możesz regulować czasowo - ustawiasz sobie czujkę w pokoju, i siłownik na grzejniku - wtedy, gdy cię nie ma ustawiasz sobie 18C, jak jesteś 22C. Koszt urządzenia mnoży się przez liczbę grzejników, więc im ich mniej tym lepiej.

M.

Data: 2010-11-01 19:21:30
Autor: /// Kaszpir ///
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Też tak zrobiłem i teraz z chęcią zrobiłbym duo-parkiet albo coś w tym stylu na ogrzewaniu podłogowym. Dywany posiada się w sypialni a nie w salonie.

Ja mam dywan w salonie. Bez dywany było jakoś tak "pusto" a z dywanikiem jest jeszcze bardziej przytulniej :)
W sypialni też są małe dywaniki , u dzieciaków w pokoju też dywanik ...

oczywiscie nie są to dywany na całej powierchni pomieszczeń ..

pokoju, i siłownik na grzejniku - wtedy, gdy cię nie ma ustawiasz sobie 18C, jak jesteś 22C. Koszt urządzenia mnoży się przez liczbę grzejników, więc im ich mniej tym lepiej.

Ja ma  na 2 grzejnikach Honeywelle HR20 , czyli elektroniczne głowice termostatyczne.
W innych mam zwykłe głowice ...
Ale piec będzie miał własną elektronikę i będzie potrafił obniżyć sam temperaturę na piecu w danych godzinach , więc zapewne elektroniczne głowice się nie przydadzą ;)

Data: 2010-11-01 19:30:10
Autor: Plumpi
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Użytkownik "/// Kaszpir ///" <brak@adresu.pl> napisał w wiadomości news:ian0f6$mn6$1inews.gazeta.pl...

ekogroszek z podajnikiem

Ale piec będzie miał własną elektronikę i będzie potrafił obniżyć sam temperaturę na piecu w danych godzinach , więc zapewne elektroniczne głowice się nie przydadzą ;)

Widze, że jesteś bogaty to po co Ci kocioł na ekogroszek ?
Nie lepiej grzać prądem, albo olejem opałowym ?
:)

Data: 2010-11-01 21:32:38
Autor: /// Kaszpir ///
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Widze, że jesteś bogaty to po co Ci kocioł na ekogroszek ?
Nie lepiej grzać prądem, albo olejem opałowym ?

hehe ...

Po prostu wykonawca taki piec daje w standardzie. Ja jednak stwierdziłem że trochę dopłacić (kilkaset złotych) i mieć piec z elektroniką (Ogniwo Eko).

A jak na razie ekogroszek i uzyskany z niego 1GJ jest najtańszy i dużo tańszy niż olej i prąd ..

Data: 2010-11-01 22:02:03
Autor: Plumpi
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Użytkownik "/// Kaszpir ///" <brak@adresu.pl> napisał w wiadomości news:ian851$lf1$1inews.gazeta.pl...

Widze, że jesteś bogaty to po co Ci kocioł na ekogroszek ?
Nie lepiej grzać prądem, albo olejem opałowym ?

hehe ...

Po prostu wykonawca taki piec daje w standardzie.

Nie chodzi mi o sam piec tylko o chęć obniżania temperatury w kotle co drastycznie skraca jego żywotność, a tym samym zwiększa kilkukrotnie koszt użytkowania takiego rodzaju ogrzewania.
Kocioł, w którym temperatura nie spada poniżej 60stC może być użytkowany nawet przez 25-30 lat.
Przy częstym obniżaniu temperatury poniżej 50stC jego żywotnośc może spaść nawet do 5 lat.
Policz sobie zatem ile razy będziesz musiał kupić kocioł w okresie czasu 25-30lat, w którym użytkował byś kocioł bez obniżania temperatury.
Kupując nowy kocioł za ok. 7 tys. zł co 5 lat, wychodzi dodatkowy roczny koszt ok. 1100zł.
Osobiście wolałbym dołożyć te pieniądze np. do energii elektrycznej i nie pieprzyć się z węglem :)

Ja jednak stwierdziłem że trochę dopłacić (kilkaset złotych) i mieć piec z elektroniką (Ogniwo Eko).

He he he, dałeś się nabrać na bełkot marketingowy.

A jak na razie ekogroszek i uzyskany z niego 1GJ jest najtańszy i dużo tańszy niż olej i prąd ..

Nie jest najtańszy.
Obecnie gaz z sieci wychodzi podobnie, a komfort nieporównywalnie większy.
Oczywiście podczas spalania miału będzie taniej.
Co do sterowników to Ci powiem, że im prostsze w obsłudze tym lepsze, a regulacja wielkości spalania poprzez regulację dopływu powietrza to mit. Niestety ale retorta jest palnikiem i najlepsza metoda spalania polega na jego pełnej pracy przy pełnych parametrach oraz przerwach, w których proces spalania jest całkowicie zatrzymany. Wszelkie regulacje spalania w retorcie takie jakie się lansuje w tych superhiper sterownikach to pierdoły dla marketoidów.
Wybacz, że to powiem wprost. Uważam, że jest to kolejny po najbardziej psującym się na rynku sterowniku ST-37, który był montowany w poprzednich kotłach tej firmy.

Data: 2010-11-01 22:34:29
Autor: /// Kaszpir ///
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Nie jest najtańszy.
Obecnie gaz z sieci wychodzi podobnie, a komfort nieporównywalnie większy.
Oczywiście podczas spalania miału będzie taniej.

Moment moment ...

Gdzieś widzialem porównanie gdzie zostały wyliczone ceny uzyskania 1GJ ..

Z tego co pamietam z ekogorszku było to 30zł , z oleju opałowego jak i gazu ziemnego !!! około 80zł a prąd 140zł ..
Gaz płynny wychodzil taniej od ziemnego ...

O mam ...

http://dom.money.pl/kalkulator/

Zapewne przy wyliczeniach były brane abonamenty , oplaty przesyłowe , bo często ludzie o tym "zapominają" ...

Dodatkowo przecież jesli chodzi o temperaturę to są zawory mieszające i spokojnie na piecu może być 55-50 stopni a na zasilaniu instalcji CO mniejsza temperatura ...

Wybacz, że to powiem wprost. Uważam, że jest to kolejny po najbardziej psującym się na rynku sterowniku ST-37, który był montowany w poprzednich kotłach tej firmy.

Spoko :)
Pieca jeszcze nie mam , ten jest jednym z dwóch jakie mi sie widzą.
Oprócz niego jeszcze w rachubę wchodzi Skam-P reto Crown 12kW z prostszym sterownikiem ...
Ogniwo ma po prostu lepszą elektronikę ....

Data: 2010-11-01 23:00:41
Autor: robercik-us
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Użytkownik /// Kaszpir /// napisał:

Dodatkowo przecież jesli chodzi o temperaturę to są zawory mieszające i
spokojnie na piecu może być 55-50 stopni a na zasilaniu instalcji CO
mniejsza temperatura ...

Ale już Ci pisał Plumpi i ja powtarzam, Nie możesz utrzymywać tempertury na kotle na poziomie 50 - 55 st C, bo Ci skoroduje.
Kocioł MUSI pracować przy temperaturach powyżej 60 stC.
Jak założysz sobie instalacje grzewcze niskotemperaturowe, to trzeba zastosować urządzenia schładzające czynnik grzewczy - wymiennik oraz do podłogówki zawór mieszający wodę z zasilania z tą z powrotu.

Temperaturą na kotle nie wolno regulować ogrzewania domu od tego są inne urządzenia !!!

Dobrze jedynie mieć pewien zapas, żeby w razie czego móc podnieść temperaturę kotła, gdyby potrzeba było więcej mocy.

pozdr
robercik-us

Data: 2010-11-01 23:11:41
Autor: Panslavista
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
"robercik-us" <robercikus@poczta.onet.pl> wrote in message news:iandab$4la$1news.onet.pl...
Użytkownik /// Kaszpir /// napisał:

Dodatkowo przecież jesli chodzi o temperaturę to są zawory mieszające i
spokojnie na piecu może być 55-50 stopni a na zasilaniu instalcji CO
mniejsza temperatura ...

Ale już Ci pisał Plumpi i ja powtarzam, Nie możesz utrzymywać tempertury na kotle na poziomie 50 - 55 st C, bo Ci skoroduje.
Kocioł MUSI pracować przy temperaturach powyżej 60 stC.
Jak założysz sobie instalacje grzewcze niskotemperaturowe, to trzeba zastosować urządzenia schładzające czynnik grzewczy - wymiennik oraz do podłogówki zawór mieszający wodę z zasilania z tą z powrotu.

Temperaturą na kotle nie wolno regulować ogrzewania domu od tego są inne urządzenia !!!

Dobrze jedynie mieć pewien zapas, żeby w razie czego móc podnieść temperaturę kotła, gdyby potrzeba było więcej mocy.

pozdr
robercik-us

Dokładnie. Tak tu gdzie mieszkam zniszczono wiele kotłów na koks paląc węglem i utrzymując temperaturę poniżej 60°C która też nie zapewniała prawidłowego obiegu. Teraz też tak jest, choć kolejny już kocioł jest gazowy. Obieg wymusza się pompą obiegową, a temperatura jest ponizej 60°. Dodatkowo zamula to instalację - rdza porywana pompą osiada w miejscach zawirowań i to w najniższych miejscach instalacji. pogarsza to obieg i generuje straty opałowe. Nikt nie pomyślał o odmulaczu, ani o zastosowaniu termoregulatorów przy grzejnikach.

Data: 2010-11-01 23:12:55
Autor: Plumpi
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Użytkownik "/// Kaszpir ///" <brak@adresu.pl> napisał w wiadomości news:ianbp0$52m$1inews.gazeta.pl...

Moment moment ...

Gdzieś widzialem porównanie gdzie zostały wyliczone ceny uzyskania 1GJ ..

Z tego co pamietam z ekogorszku było to 30zł , z oleju opałowego jak i gazu ziemnego !!! około 80zł a prąd 140zł ..
Gaz płynny wychodzil taniej od ziemnego ...

O mam ...

http://dom.money.pl/kalkulator/

Zapewne przy wyliczeniach były brane abonamenty , oplaty przesyłowe , bo często ludzie o tym "zapominają" ...

Tylko, że w tych wyliczeniach przeliczono ilość wyprodukownej energii, nie biorąc pod uwagę, że kotły węglowe mają dużo niższą sprawność w porównaniu do ktlów gazowych, ponieważ wyrzucane przez nie spaliny mają o wiele wyżą temperaturę, a proces doboru ilości powietrza jest nieprecyzyjny. Kotły gazowe są mniej wychładzane, a w przypadku kotłów kondensacyjnych spaliwny są zimne.
Ponadto przyjęto bardzo wysoką kaloryczność węgla 27,2MJ/kg, a w rzeczywistości jest to wartość 24-25MJ/kg w obecnie dostępnym ekogroszku.
Co do wyliczeń LPG to wzięto pod uwagę tylko i wyłącznie cenę samego gazu, a nie łacznych kosztów wynikających z dzierżawy butli.

Dodatkowo przecież jesli chodzi o temperaturę to są zawory mieszające i spokojnie na piecu może być 55-50 stopni a na zasilaniu instalcji CO mniejsza temperatura ...

Poniżej 57-58 stC wody na powrocie, kocioł zaczyna się pocić.
To pocenie polega na tym, ze na wewnętrznych ściankach kotła wykrapla się para wodna w postaci kropelek. Te kropelki mieszają się się z dwutlenkiem siarki, która jest spalana wraz z węglem oraz niewielkimi ilościami tlenków azotu oraz kilkoma innymi związkami. W efekcie tego powstaje mieszanina agresywnych kwasów głównie siarkowego, które powdują szybka korozję kotła.
Pamiętaj też, że każdej firmie, która sprzedaje kotły zależy, żeby sprzedać jak najwięcej kotłów :)

Spoko :)
Pieca jeszcze nie mam , ten jest jednym z dwóch jakie mi sie widzą.
Oprócz niego jeszcze w rachubę wchodzi Skam-P reto Crown 12kW z prostszym sterownikiem ...
Ogniwo ma po prostu lepszą elektronikę ....

Ja nie krytykuję kotłów Ogniwo , bo same kotły są dość dobre, ale te wynalazki elektroniczne, z którymi po prostu ta firma "daje ciała".
Niestety ale montowane przez Ogniwo sterowniki ST-37 produkowane przez firmę Tech to po prostu były źle zaprojektowane buble, a teraz dochodzą złe opinie dotyczace tych nowych wynalazków.

Data: 2010-11-06 00:18:22
Autor: wolim
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?

Użytkownik "Plumpi" <plumpix@onet.pl> napisał

Nie chodzi mi o sam piec tylko o chęć obniżania temperatury w kotle co drastycznie skraca jego żywotność, a tym samym zwiększa kilkukrotnie koszt użytkowania takiego rodzaju ogrzewania.

Do pieca można zastosowac sterownik pokojowy. U mnie w tej chwili wlacza sie piec na 4 godziny nad ranem, zeby wstawalo sie dobrze. Potem przez caly dzien piec pracuje na podtrzymaniu, ale temperatura nie spada ponizej 60 stopni.

Data: 2010-11-06 00:31:07
Autor: Plumpi
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Użytkownik "wolim" <nie@tutaj.pisz> napisał w wiadomości news:ib23c0$9df$1inews.gazeta.pl...

Użytkownik "Plumpi" <plumpix@onet.pl> napisał

Nie chodzi mi o sam piec tylko o chęć obniżania temperatury w kotle co drastycznie skraca jego żywotność, a tym samym zwiększa kilkukrotnie koszt użytkowania takiego rodzaju ogrzewania.

Do pieca można zastosowac sterownik pokojowy. U mnie w tej chwili wlacza sie piec na 4 godziny nad ranem, zeby wstawalo sie dobrze. Potem przez caly dzien piec pracuje na podtrzymaniu, ale temperatura nie spada ponizej 60 stopni.

Bo to zależy od algorytmu sterownika. Jedne sterowniki będą sterować samą pompą, a inne wyłączają kocioł obniżając jego temperaturę.
Ponadto uykład musi pracowac z 2 pompami , jedna do CO, a druga do CWU.

Data: 2010-11-01 19:21:00
Autor: nacocito
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?

Użytkownik "/// Kaszpir ///" <brak@adresu.pl> napisał w wiadomości news:iamu4m$egv$1inews.gazeta.pl...

Oczywiście można wiem stosować podlogówkę nie tylko z kaflami , ale z tego co czytałem trzeba liczyć się ze stratami ciepła. Panele/dywany to jedak "przeszkody" dla ogrzewania podłogowego i generują one straty ciepła.

Straty! Jakie straty?

Kieruj się rozumem a nie forum i głupimi przemyśleniami pseudo znawców. Poczytaj coś jeszcze a nie polegaj tylko na wypowiedziach tutaj zamieszczonych.
Deska czy panel nie wyklucza podłogówki.

Wieszając kaloryfer pod oknem, też generujesz straty ogrzewając ścianę zewnętrzną. A jeszcze ciepłe powietrze z kaloryfera wali wprost na zimne i 'nieocieplone' okno. Czy ty wiesz jakie tam masz straty?

Jak myślisz ile stopni będzie miała twoja podłoga bez podłogówki - 18, 19 a może 20? Przecież musi mieć temperaturę podobna do pomieszczenia. A przy podłogówce ile będzie? Ile stopni więcej? Coś około 5-10. To ile tych 'strat' będziesz miał jeśli to wszystko leży na styropianie? śladowe ilości. Ten twój kaloryfer na pewno wygeneruje ci więcej strat.

Mieszkałeś w bloku? Jeśli tak to pewnie wiesz że tam kaloryfery były cały czas ciepłe. Mniej lub więcej w czasie całej doby ale ciepłe. To wiedz że w twoim domu z kaloryferami tak nie będzie.
Jak tylko w domu zostanie osiągnięta zadana temperatura to piec się odstawi i ze względu na nikłą bezwładność układu za chwilę kaloryfery będą zimne. Odczucie chłodu będzie wyraźne choć temperatura nie spadnie jeszcze do poziomu przy którym piec ma sie załączyć. Temperatura odczuwalna będzie niższa niż faktyczna. Z podłogówką ten efekt nie występuje a to ze względu na dużą bezwładność układu.

Rób jak chcesz. Wielu ludzi tu ma podłogówki i sobie chwali.

Boisz się? To zrób podłogówkę ale pociągnij dodatkowo gałązki pod kaloryfery i zostaw je zaślepione w ścianie. Jak okaże się ze masz za zimno to odkujesz i powiesisz sobie pieknego kalafiora.
Takie rozwiązanie kosztuje grosze.

Data: 2010-11-01 21:37:05
Autor: robercik-us
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Użytkownik nacocito napisał:


Mieszkałeś w bloku? Jeśli tak to pewnie wiesz że tam kaloryfery były
cały czas ciepłe. Mniej lub więcej w czasie całej doby ale ciepłe. To
wiedz że w twoim domu z kaloryferami tak nie będzie.
Jak tylko w domu zostanie osiągnięta zadana temperatura to piec się
odstawi i ze względu na nikłą bezwładność układu za chwilę kaloryfery
będą zimne.

Ale ale...
Jak będzie piec na ekogroszek z podajnikiem, to nbiby dlaczego ma się 'odstawić'?
Przecież jak kolega zrobi sobie układ, który co i rusz będzie mu wyłączał piec, to temperatura na nim będzie taka, że z dużą dozą prawdopodobieństwa on skoroduje.

Na kotle na ekogroszek musi być utrzymywana temperatura minimum 58 st C i nie ma miejsca na takie wyskoki, że niby to w domu zostanie osiągnięta zadana temp, to się piec wyłączy. Co wtedy z temperaturą...? a no spadnie poniżej wymaganego poziomu - np do 40, czy 30 st C i jak się znowu uruchomi, to będzie pracował przez stosunkowo długi czas na zaniżonej temperaturze - to dla mniego bardzo szkodliwe.

U mnie kocioł pracuje cały czas i utrzymuje temp zadaną ok 65 st C. Jak się dom nagrzewa, to grzejniki stają się po prostu letnie, nie zimne...

Kotła na ekogroszek nie wolno co chwila wygaszać... A kaloryfery są cały czas co najmniej letnie, chyba że zrobi się cieplej niż zakładają to ustawienia zaworów termostatycznych.

pozdr
robercik-us

Data: 2010-11-03 07:15:59
Autor: nacocito
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?

Użytkownik "robercik-us" <robercikus@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:ian8dj$i9p$1news.onet.pl...
Użytkownik nacocito napisał:


Mieszkałeś w bloku? Jeśli tak to pewnie wiesz że tam kaloryfery były
cały czas ciepłe. Mniej lub więcej w czasie całej doby ale ciepłe. To
wiedz że w twoim domu z kaloryferami tak nie będzie.
Jak tylko w domu zostanie osiągnięta zadana temperatura to piec się
odstawi i ze względu na nikłą bezwładność układu za chwilę kaloryfery
będą zimne.

Ale ale...
Jak będzie piec na ekogroszek z podajnikiem, to nbiby dlaczego ma się 'odstawić'?

Pwenie masz rację, pisałem to z punktu widzenia 'zagazowanego'


Przecież jak kolega zrobi sobie układ, który co i rusz będzie mu wyłączał piec, to temperatura na nim będzie taka, że z dużą dozą prawdopodobieństwa on skoroduje.

Na kotle na ekogroszek musi być utrzymywana temperatura minimum 58 st C i nie ma miejsca na takie wyskoki, że niby to w domu zostanie osiągnięta zadana temp, to się piec wyłączy. Co wtedy z temperaturą...? a no spadnie poniżej wymaganego poziomu - np do 40, czy 30 st C i jak się znowu uruchomi, to będzie pracował przez stosunkowo długi czas na zaniżonej temperaturze - to dla mniego bardzo szkodliwe.

U mnie kocioł pracuje cały czas i utrzymuje temp zadaną ok 65 st C. Jak się dom nagrzewa, to grzejniki stają się po prostu letnie, nie zimne...

Kotła na ekogroszek nie wolno co chwila wygaszać... A kaloryfery są cały czas co najmniej letnie, chyba że zrobi się cieplej niż zakładają to ustawienia zaworów termostatycznych.


Tak się zastanawiam czy w takim układzie piec na ecogroszek i podłogówka to rozsądny wybór. Biorąc pod uwagę konieczność utrzymywania minimalnej temperatury 60st C na kotle i stosunkowo dużą bezwładność pieca jak i ogranciczone możliwości modulacji takiego sposobu spalania.

Data: 2010-11-03 14:40:39
Autor: robercik-us
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Użytkownik nacocito napisał:


Tak się zastanawiam czy w takim układzie piec na ecogroszek i podłogówka
to rozsądny wybór. Biorąc pod uwagę konieczność utrzymywania minimalnej
temperatury 60st C na kotle i stosunkowo dużą bezwładność pieca jak i
ogranciczone możliwości modulacji takiego sposobu spalania.

Da się...
Tak właśnie mam - kocioł 25 kW na ekogroszek z podajnikiem w układzie otwartym i tu wpięte równolegle: zasobnik na cwu i płytowy wymiennik ciepła. Za wymiennikiem temperatura jest już ciut niższa, ale dalej jest zawór trójdrogowy mieszający, który obniża temperaturę na obiegach podłogówki.

Nie zimowałem jeszcze z tym ogrzewaniem, ale już teraz widzę, że wszystko ma duże szanse się sprawdzać.

Temperaturę na kotle utrzymuję w granicach 60 - 70 st C, a grzejniki, jak i podłogówka odbierają tyle ciepła ile aktualnie potrzeba - podłogówka, żeby nie przegrzewała się posadzka, a grzejniki, żeby było ciepło w pokojach.

pozdr
robercik-us

Data: 2010-11-03 17:13:46
Autor: Marek Dyjor
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
robercik-us wrote:
Użytkownik nacocito napisał:


Tak się zastanawiam czy w takim układzie piec na ecogroszek i
podłogówka to rozsądny wybór. Biorąc pod uwagę konieczność
utrzymywania minimalnej temperatury 60st C na kotle i stosunkowo
dużą bezwładność pieca jak i ogranciczone możliwości modulacji
takiego sposobu spalania.

Da się...
Tak właśnie mam - kocioł 25 kW na ekogroszek z podajnikiem w układzie
otwartym i tu wpięte równolegle: zasobnik na cwu i płytowy wymiennik
ciepła. Za wymiennikiem temperatura jest już ciut niższa, ale dalej
jest zawór trójdrogowy mieszający, który obniża temperaturę na
obiegach podłogówki.

Nie zimowałem jeszcze z tym ogrzewaniem, ale już teraz widzę, że
wszystko ma duże szanse się sprawdzać.

Temperaturę na kotle utrzymuję w granicach 60 - 70 st C, a grzejniki,
jak i podłogówka odbierają tyle ciepła ile aktualnie potrzeba -
podłogówka, żeby nie przegrzewała się posadzka, a grzejniki, żeby było
ciepło w pokojach.

a co robisz z nadmiarem energii z kotła..

bo dom 120 m2 potrzebuje 6.5kW przy -20 czyli jakieś 2,5 przy 0...

co robisz z 23 kw?

Data: 2010-11-03 17:16:55
Autor: robercik-us
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Użytkownik Marek Dyjor napisał:


a co robisz z nadmiarem energii z kotła..

bo dom 120 m2 potrzebuje 6.5kW przy -20 czyli jakieś 2,5 przy 0...

co robisz z 23 kw?

Nic... kocioł chodzi na max mocy tylko, kiedy podciąga sobie temperaturę do zadanej, a w międzyczasie stoi na tzw podtrzymaniu, żeby nie wygasł.
Poza tym zasila jeszcze baniak na cwu.

Data: 2010-11-03 17:24:21
Autor: Marek Dyjor
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
robercik-us wrote:
Użytkownik Marek Dyjor napisał:


a co robisz z nadmiarem energii z kotła..

bo dom 120 m2 potrzebuje 6.5kW przy -20 czyli jakieś 2,5 przy 0...

co robisz z 23 kw?

Nic... kocioł chodzi na max mocy tylko, kiedy podciąga sobie
temperaturę do zadanej, a w międzyczasie stoi na tzw podtrzymaniu,
żeby nie wygasł. Poza tym zasila jeszcze baniak na cwu.

a jak już zasili to co dalej?

a do jakiej mocy jesteś w stanie zjechać kotłem stałopalnym?

i czy ciągłe gaszenie i rozpalanie kotła nie bezie miało negatywnego wpływu na jego trwałość, częsta praca poniżej temperatury skraplania?

Data: 2010-11-03 17:41:36
Autor: robercik-us
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Użytkownik Marek Dyjor napisał:\
a jak już zasili to co dalej?

Nic... utrzymuje swoją temperaturę. Np 65 st C

a do jakiej mocy jesteś w stanie zjechać kotłem stałopalnym?

On ma w specyfikacji, że jest od 7,5 do 25 kW, zatem do 7,5

i czy ciągłe gaszenie i rozpalanie kotła nie bezie miało negatywnego
wpływu na jego trwałość, częsta praca poniżej temperatury skraplania?

Owszem... miałoby, ale nic takiego nie zachodzi. Kocioł trzyma cały czas swoją temperaturę i nie wychładza się nigdy poniżej... załóżmy 58 st C.

Nie ma to kompletnie wpływu na pracę instalacji grzewczej, bo jest ona odseparowana od obiegu kogłowego i temperatury w niej kształtują się stosownie do potrzeb - kocioł jest odpowiednio gorący i tak cały czas pracuje.

Nie następuje jego wygaszanie, bo w okresie, kiedy nie pracuje działa na podtrzymaniu - spala pewną ilość opału tylko po to, by nie wygasł żar - załącza się nadmuch i podajnik, ale tylko na kilkanaście sekund.

Wygaszanie kotła robię tylko do prac konserwacyjnych - czyszczenie z popiołu i sadzy.
Popiół mogę wyciągać nawet bez wygaszania, przy zadanej temperaturze w momencie pracy na tzw podtrzymaniu. W instrukcji napisali, że do tej czynności nie jest wymagane wygaszanie.

pozdr
robercik-us

Data: 2010-11-01 19:32:52
Autor: Plumpi
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Użytkownik "/// Kaszpir ///" <brak@adresu.pl> napisał w wiadomości news:iamu4m$egv$1inews.gazeta.pl...

Oczywiście można wiem stosować podlogówkę nie tylko z kaflami , ale z tego co czytałem trzeba liczyć się ze stratami ciepła. Panele/dywany to jedak "przeszkody" dla ogrzewania podłogowego i generują one straty ciepła.

Pomyśl tylko logicznie.
Czy jak się ubierzesz cieplej to szybciej tracisz ciepło ?
Pisanie o stratach przy panelach jak i przy dywanach jest tak samo niedorzeczne jak twierdzenie, że ubierając się cieplej szybciej się wyziębimy na mrozie :D

Data: 2010-11-01 21:30:40
Autor: M
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
W dniu 2010-11-01 19:32, Plumpi pisze:
Użytkownik "/// Kaszpir ///" <brak@adresu.pl> napisał w wiadomości
news:iamu4m$egv$1inews.gazeta.pl...

Oczywiście można wiem stosować podlogówkę nie tylko z kaflami , ale z
tego co czytałem trzeba liczyć się ze stratami ciepła. Panele/dywany
to jedak "przeszkody" dla ogrzewania podłogowego i generują one straty
ciepła.

Pomyśl tylko logicznie.
Czy jak się ubierzesz cieplej to szybciej tracisz ciepło ?
Pisanie o stratach przy panelach jak i przy dywanach jest tak samo
niedorzeczne jak twierdzenie, że ubierając się cieplej szybciej się
wyziębimy na mrozie :D

Ale jak sobie łykniesz alkoholu to już straty się zwiększają :-)

M.

Data: 2010-11-01 20:52:17
Autor: William Bonawentura
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
?
Użytkownik "/// Kaszpir ///" <brak@adresu.pl> napisał w wiadomości news:iamu4m$egv$1inews.gazeta.pl...

co czytałem trzeba liczyć się ze stratami ciepła. Panele/dywany to jedak
"przeszkody" dla ogrzewania podłogowego i generują one straty ciepła.


To tracone ciepło kumuluje się w nitkach dywanów i ucieka w przestrzeń kosmiczną podczas ich trzepania ? Ludzie czy wy na pewno mieliście fizykę w VII klasie podstawówki ?

Data: 2010-11-01 21:33:33
Autor: M
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
W dniu 2010-11-01 20:52, William Bonawentura pisze:
?
Użytkownik "/// Kaszpir ///"<brak@adresu.pl>  napisał w wiadomości news:iamu4m$egv$1inews.gazeta.pl...

co czytałem trzeba liczyć się ze stratami ciepła. Panele/dywany to jedak
"przeszkody" dla ogrzewania podłogowego i generują one straty ciepła.


To tracone ciepło kumuluje się w nitkach dywanów i ucieka w przestrzeń kosmiczną podczas ich trzepania ? Ludzie czy wy na pewno mieliście fizykę w VII klasie podstawówki ?

A ty miałeś. Ciepło jest kumulowane w podłodze owiniętej dywanem. Kładąc dywan na podłogę z ogrzewaniem podłogowym zmniejszasz moc grzejnika. W zależności od zapotrzebowania na moc budynku to może być lub może nie być problem.

M.

Data: 2010-11-01 22:05:46
Autor: Plumpi
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Użytkownik "M" <M-bez-spamu@o2.pl> napisał w wiadomości news:ian86t$u3s$2node1.news.atman.pl...

A ty miałeś. Ciepło jest kumulowane w podłodze owiniętej dywanem. Kładąc dywan na podłogę z ogrzewaniem podłogowym zmniejszasz moc grzejnika. W zależności od zapotrzebowania na moc budynku to może być lub może nie być problem.

Ale nie ma z tego powodu większych strat ciepła.
Trzeba tylko przewidzieć to i zrobić obwody podłogówki nieco gęściej, aby skompensować mniejszą przenikalność ciepła.

Data: 2010-11-02 21:10:55
Autor: M
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
W dniu 2010-11-01 22:05, Plumpi pisze:
Użytkownik "M" <M-bez-spamu@o2.pl> napisał w wiadomości
news:ian86t$u3s$2node1.news.atman.pl...

A ty miałeś. Ciepło jest kumulowane w podłodze owiniętej dywanem.
Kładąc dywan na podłogę z ogrzewaniem podłogowym zmniejszasz moc
grzejnika. W zależności od zapotrzebowania na moc budynku to może być
lub może nie być problem.

Ale nie ma z tego powodu większych strat ciepła.
Trzeba tylko przewidzieć to i zrobić obwody podłogówki nieco gęściej,
aby skompensować mniejszą przenikalność ciepła.

Sposobem na skompensowanie mniejszej przenikalności ciepła jest zwiększenie temperatury jastrychu - a to oznacza zwiększone straty. O ile - to trzeba policzyć.

Nawet rzuciłem okiem na moje wyliczenia dla podłogówki. Przy mocy 56W/m^2 (terakota, 22C) a w dół jest 2,6W/m^2 (10cm styro, 8C) - czyli 5%. Temperatura zasilenia 45C, podłoga 27C. Ażeby to 27C uzyskać na drewnie zamiast terakoty trzeba podwyższyć temperaturę zasilenia.

Współczynnik przewodnictwa cieplnego drewna w poprzek włókien wynosi 0,16W/mK terakota ma ok. 1W/mK - czyli 7 razy więcej. Musisz się więc liczyć ze zwiększeniem temperatury jastrychu lub zmniejszeniem mocy podłogówki. Jeśli dom jest dobrze izolowany to nie potrzebujesz tych 56W/m^2 i nie musisz dużo zwiększać temperatury jastrychu. Istotne jest to, że trzeba to wiedzieć PRZED zrobieniem instalacji, bo może się okazać, że potrzebujesz w salonie dodatkowe źródło ciepła lub liczyć się ze zwiększonymi stratami (zmniejsza się moc grzejnika w górę oraz zwiększa się moc w dół - procentowo straty są większe).

Dotyczy to skrajnych warunków (-20C na zewnątrz, gdy zapotrzebowanie na moc jest maksymalne).

M.

Data: 2010-11-02 12:06:37
Autor: Ariusz
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
W dniu 2010-11-01 18:41, /// Kaszpir /// pisze:
Pamiętaj, że podłogówka wymaga dobrego zaprojektowania i wykonania
obliczeń. Osoba, która ją wykonuje musi się na tym znać i wiedzieć jak
się ją projektuje. W przeciwnym razie podłogówka może być nieskuteczna
lub też przynieść problemy zdrowotne na skutek przegrzania.
Niestety to właśnie dzięki osobom, które budowały instalkacje
podłogowe nie mając o tym pojęcia podłogówka zyskała wiele
negatywnych, aczkolwiek niesłusznie opinii.

Dzięki za odpowiedź (wszystkim) !

Stwierdziliśmy jednak że mimo swoich zalet nie chcemy kafelek w salonie.
Chyba jednak wolę w pomieszczeniach "mieszkalnych" mieć panele , które
są bardziej przytulne i dają wrażenie ciepła ..

Dodatkowo stwierdziliśmy że przecież nie cały rok się grzeje , a w tych
miesiącach jednak kafle były by zimne ...

Więc z podlogówki rezygnujemy ...

Oczywiście można wiem stosować podlogówkę nie tylko z kaflami , ale z
tego co czytałem trzeba liczyć się ze stratami ciepła. Panele/dywany to
jedak "przeszkody" dla ogrzewania podłogowego i generują one straty ciepła.

Więc dla mnie jak podłogówka to tylko tam gdzie kafle będą ( u mnie w
łazience,przedpokoju,kuchni) a w reszcie pokojów klasyczne grzejniki ...



Jakie straty
Straty to będziesz miał jak w salonie na podłogę położysz coś co będzie miało większą lub równą izolację z tym co jest pod panelami, Skoro dasz pod nie 10 cm styropianu to żaden panel, żaden dywan nie spowoduje strat. Owszem może i dłużej potrwa nagrzanie danej powierzchni ale i potem dłużej będzie ona oddawała ciepło. które w sobie skumuluje.

Owszem jest to w uproszczeniu straty pewne są ale one są również przy płytkach. U siebie mam podłogówkę na panelach oraz płytkach i nie widzę zbyt wielkiej różnicy jak już się nagrzeją. Na początku owszem na płytkach można by rurki od podłogówki wskazać, na panelach raczej nie.

Co do grzejników - to proponuję je przewymiarować, wtedy 50-55 st C. w zupełności wystarczy by nagrzać pomieszczenia z grzejnikami - nawet w srogie mrozy.
Jedyny problem to grzanie wody - by szybko i sprawnie nagrzać sporą ilość wody potrzebujesz większej temperatury. Nie wiem jak u siebie myślałeś to rozwiązać. Ale te 50 st będzie trochę za mało by nagrzać wodę.

Ariusz

Data: 2010-11-01 22:00:16
Autor: Maniek4
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?

Użytkownik "Plumpi" <plumpix@onet.pl> napisał w wiadomości news:iam746$9hu$1news.onet.pl...
Użytkownik "/// Kaszpir ///" <brak@adresu.pl> napisał w wiadomości

Pamiętaj, że podłogówka wymaga dobrego zaprojektowania i wykonania obliczeń. Osoba, która ją wykonuje musi się na tym znać i wiedzieć jak się ją projektuje. W przeciwnym razie podłogówka może być nieskuteczna lub też przynieść problemy zdrowotne na skutek przegrzania.

A ja tak pozwole sie zastanowic po raz kolejny, jakie to zagrozenia niesie niezaprojektowana podloga zrobiona w nowoczesnym domu i petlami gestszymi niz moglyby byc?

Niestety to właśnie dzięki osobom, które budowały instalkacje podłogowe nie mając o tym pojęcia podłogówka zyskała wiele negatywnych, aczkolwiek niesłusznie opinii.

Spierniczone tematy to rzecz jasna, sam znam przypadek podciagniecia bezposrednio do podlogi wody bezposrednio z kotla weglowego, ale znam tez kilka przykladow podlogowek nieliczonych a sprawdzajacych sie doskonale, choc sam takiej nie mam. Co stoi na przeszkodzie w ulozeniu w calym domu rur co 15cm i wyregulowaniu tego rotametrami w czasie eksploatacji? Wiadomo, ze w dzisiejszych domach o niezbyt wyszukanych rozwiazaniach architektonicznych problemow z moca nie ma, wiec skad to straszenie? Pojdzie co najwyzej wiecej rury i tyle.

Pozdro.. TK

Data: 2010-11-02 13:31:52
Autor: Marek Dyjor
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
Maniek4 wrote:
Użytkownik "Plumpi" <plumpix@onet.pl> napisał w wiadomości
news:iam746$9hu$1news.onet.pl...
Użytkownik "/// Kaszpir ///" <brak@adresu.pl> napisał w wiadomości

Pamiętaj, że podłogówka wymaga dobrego zaprojektowania i wykonania
obliczeń. Osoba, która ją wykonuje musi się na tym znać i wiedzieć
jak się ją projektuje. W przeciwnym razie podłogówka może być
nieskuteczna lub też przynieść problemy zdrowotne na skutek
przegrzania.

A ja tak pozwole sie zastanowic po raz kolejny, jakie to zagrozenia
niesie niezaprojektowana podloga zrobiona w nowoczesnym domu i
petlami gestszymi niz moglyby byc?

Niestety to właśnie dzięki osobom, które budowały instalkacje
podłogowe nie mając o tym pojęcia podłogówka zyskała wiele
negatywnych, aczkolwiek niesłusznie opinii.

Spierniczone tematy to rzecz jasna, sam znam przypadek podciagniecia
bezposrednio do podlogi wody bezposrednio z kotla weglowego, ale znam
tez kilka przykladow podlogowek nieliczonych a sprawdzajacych sie
doskonale, choc sam takiej nie mam. Co stoi na przeszkodzie w
ulozeniu w calym domu rur co 15cm i wyregulowaniu tego rotametrami w
czasie eksploatacji? Wiadomo, ze w dzisiejszych domach o niezbyt
wyszukanych rozwiazaniach architektonicznych problemow z moca nie ma,
wiec skad to straszenie? Pojdzie co najwyzej wiecej rury i tyle.

może sie np okazać że któas z pętli ma tak duże opory że nie da się tego sensownie wyregulować.

generalnie dobrze jest zrobić system ze zrównoważonymi oporami poszczególnych pętli.

dodamy też że zbyt niskie przepływy mogą powodować zapowietrzanie sie gałęzi itp problemy.

Data: 2010-11-02 14:26:49
Autor: RudeBoy
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
W dniu 2010-11-02 13:31, Marek Dyjor pisze:

może sie np okazać że któas z pętli ma tak duże opory że nie da się tego
sensownie wyregulować.

generalnie dobrze jest zrobić system ze zrównoważonymi oporami
poszczególnych pętli.

dodamy też że zbyt niskie przepływy mogą powodować zapowietrzanie sie
gałęzi itp problemy.

No właśnie...
Jaki powinien być przepływ w podłogówce?


--
RudeBoy Selecta
Bless...
[ Powered by Jah & Reggae Riddim ]

Data: 2010-11-02 17:32:19
Autor: M
Połączenie podłogówki z grzejnikami ?
W dniu 2010-11-01 22:00, Maniek4 pisze:

Spierniczone tematy to rzecz jasna, sam znam przypadek podciagniecia
bezposrednio do podlogi wody bezposrednio z kotla weglowego, ale znam tez
kilka przykladow podlogowek nieliczonych a sprawdzajacych sie doskonale,
choc sam takiej nie mam. Co stoi na przeszkodzie w ulozeniu w calym domu rur
co 15cm i wyregulowaniu tego rotametrami w czasie eksploatacji? Wiadomo, ze
w dzisiejszych domach o niezbyt wyszukanych rozwiazaniach architektonicznych
problemow z moca nie ma, wiec skad to straszenie? Pojdzie co najwyzej wiecej
rury i tyle.

Częściowo masz rację. Jeśli wykonawca zrobił już kilka "nowych" domów (chodzi o dzisiejsze zapotrzebowanie na ciepło), to ma doświadczenie, co robić. Jeśli nie, to będzie się uczył na kliencie. Trochę jak stare reguły mówiące o 100W na 1m^2 :-), dzisiaj też są, tylko nieco inne.

M.

Połączenie podłogówki z grzejnikami ?

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona