Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Polityka zad艂u偶ania Polski

Polityka zad艂u偶ania Polski

Data: 2013-09-16 23:09:02
Autor: u2
Polityka zad艂u偶ania Polski
.... podziekujcie dla sqrwysyna rostoskiego :

http://niepoprawni.pl/blog/2501/polityka-zadluzania-polski-dokad-prowadzi

Polityka zad艂u偶ania kraju doprowadzi艂a do przekroczenia pierwszego progu ostro偶no艣ciowego ju偶 z ko艅cem 2009 roku. Od tego te偶 czasu minister finans贸w co roku sztucznie zani偶a warto艣膰 Pa艅stwowego D艂ugu Publicznego (PDP) i deficyt贸w bud偶etowych w kolejnych latach poprzez ustawowe zmiany definicji tych wska藕nik贸w, nie podejmuj膮c przy tym znacznej reformy finans贸w publicznych.

Nale偶y tu wymieni膰 kilka obszar贸w, w kt贸rych d艂ug publiczny zosta艂 skrz臋tnie schowany pod dywan: 37 miliard贸w z艂otych kredyt贸w w Funduszu Ubezpiecze艅 Spo艂ecznych (FUS) do ko艅ca 2013 roku, 7 miliard贸w z艂otych zobowi膮za艅 wobec Funduszu Pracy, 4 miliardy z艂otych zobowi膮za艅 wobec Funduszu Gwarantowanych 艢wiadcze艅 Pracowniczych, czy 11 miliard贸w zobowi膮za艅 w ochronie zdrowia, na og贸ln膮 sum臋 59 miliard贸w z艂otych (prawie 4% PKB). A przecie偶 istniej膮: poka藕ny niedob贸r 艣rodk贸w w depozytach s膮dowych, zobowi膮zania wynikaj膮ce z rozstrzygni臋膰 s膮d贸w mi臋dzynarodowych, czy chocia偶by nieuregulowane roszczenia wykonawc贸w autostrad. Wspomnie膰 r贸wnie偶 nale偶y o takich 鈥瀌robnostkach鈥 jak lawinowo rosn膮ce zad艂u偶enie sp贸艂ek komunalnych i tych kontrolowanych przez Skarb Pa艅stwa.

Mimo tych wszystkich tw贸rczych zap臋d贸w, brak profesjonalizmu w zarz膮dzaniu finansami pa艅stwa doprowadzi艂 tym razem do przekroczenia drugiego progu ostro偶no艣ciowego na poziomie 55% PDP do PKB. Rz膮d chce i tym razem uciec od ustawowych konsekwencji i odpowiedzialno艣ci za przekroczenie kolejnego progu ostro偶no艣ciowego poprzez umorzenie obligacji pa艅stwowych na kwot臋 120 miliard贸w z艂otych. Taki krok nie przyniesie poprawy stabilno艣ci finansowej kraju. Przeciwnie u艂atwi dalszy niepohamowany wzrost zad艂u偶enia pa艅stwa na poziomie zar贸wno bud偶etu centralnego jak i samorz膮d贸w. W sytuacji, gdy r贸wnocze艣nie ro艣nie zad艂u偶enie gospodarstw domowych, jak i przedsi臋biorstw, a z tego wzgl臋du cierpi wiarygodno艣膰 systemu bankowego i jego odporno艣膰 na wahania koniunktury, mo偶e doj艣膰 do kolejnego za艂amania w finansach pa艅stwa. Konsekwencjami mog膮 by膰: gwa艂towna dewaluacja z艂otego i znaczny wzrost rentowno艣ci obligacji pa艅stwowych. Skutki by艂yby katastrofalne. Niestety, na taki potencjalny scenariusz wskazuj膮 alarmuj膮ce raporty, komunikaty i odg艂osy mi臋dzynarodowej prasy, kt贸re coraz cz臋艣ciej dotycz膮 w艂a艣nie Polski.

Stabilno艣膰 finansowa

Wg Ministra Finans贸w, Polska mia艂a na koniec 2012 roku wyj艣膰 z procedury nadmiernego zad艂u偶enia narzuconej przez Uni膮 Europejsk膮 (dalej: UE). Tak si臋 nie sta艂o. Dzi艣 po nowelizacji bud偶etu na rok 2013 i przed艂o偶eniu za艂o偶e艅 bud偶etu na rok 2014 wiemy, 偶e ten cel nie zostanie osi膮gni臋ty przez dwa kolejne lata. Jednocze艣nie Polska podpisa艂a Pakt Fiskalny, kt贸ry restrykcyjnie reguluje kwestie deficytu i d艂ugu oraz wi膮偶e je z dost臋pem do dotacji UE. Niestety nale偶y oto z ostro偶no艣ci przyj膮膰 tez臋, 偶e audyt finans贸w publicznych mo偶e wykaza膰 zad艂u偶enie sektora publicznego ju偶 teraz na poziomie wy偶szym ni偶 60% PKB. Dalsze zad艂u偶anie kraju stawia pod znakiem zapytania zdolno艣膰 do skorzystania z unijnych 艣rodk贸w w perspektywie bud偶etowej 2014-2020. To niebagatelne zagro偶enie rz膮d chce oddali膰 poprzez umorzenie 120 miliard贸w z艂otych znajduj膮cych si臋 w posiadaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE).

Niespe艂na dwa tygodnie temu Sejm zawiesi艂 pierwszy pr贸g ostro偶no艣ciowy. Gdy tymczasem w pi膮tek zesz艂ego tygodnia Ministerstwo Finans贸w (MF) przyzna艂o w comiesi臋cznym komunikacie, 偶e Pa艅stwowy D艂ug Publiczny (PDP) osi膮gn膮艂 888 miliard贸w z艂otych na koniec sierpnia, co oznacza 偶e r贸wnie偶 drugi pr贸g ostro偶no艣ciowy - 55% PDP/PKB - zosta艂 w艂a艣nie przekroczony. MF dementuje, 偶e jakoby t臋 sytuacj臋 spowodowa艂o przej艣ciowe os艂abienie z艂otego i twierdzi, 偶e 艣rednioroczny kurs z艂otego b臋dzie ni偶szy, a PDP nie przekroczy 55% PKB na koniec roku. Czy nale偶y wierzy膰 Rostowskiemu? Czy mo偶e minister chwyta si臋 jak ton膮cy brzytwy i liczy wy艂膮cznie na przej臋cie 艣rodk贸w z OFE, by sztucznie za pomoc膮 kreatywnej ksi臋gowo艣ci jeszcze raz pomniejsza膰 rzeczywiste zad艂u偶enie kraju?

Skala d艂ug贸w

Czy Polska jest ju偶 teraz jednym z najbardziej zad艂u偶onych kraj贸w na 艣wiecie? T臋 tez臋 potwierdza badanie brytyjskiej firmy konsultingowej Jubilee Debt Campaign, kt贸ra w swym raporcie wskazuje, 偶e Polska na koniec 2011 roku zajmowa艂a 12 miejsce spo艣r贸d 250 pa艅stw i terytori贸w pod wzgl臋dem zad艂u偶enia.

殴r贸d艂o: "Campaigners present an alternative 鈥楧ebt League鈥 for first time"

W badaniach uwzgl臋dniono tzw d艂ug zagraniczny netto, czyli warto艣膰 d艂ugu pa艅stwowego w r臋kach zagranicy minus po偶yczki udzielone przez dane pa艅stwo innym krajom. Do tak otrzymywanej warto艣ci dodano d艂ugi gospodarstw domowych i d艂ugi sektora przedsi臋biorstw oraz sektora finansowego. Tak otrzyman膮 warto艣膰 odniesiono do wielko艣ci PKB. Uzyskano w ten spos贸b zestawienie wszystkich kraj贸w 艣wiata pod k膮tem stopnia zad艂u偶enia:

殴r贸d艂o: "Our interactive view of debt across the planet"

Przed nami poza ma艂ymi krajami jak Seszele, Belize czy Jamajka w 鈥瀙arszywej dwunastce鈥 znajduj膮 si臋 wszystkie, dobrze znane nam kraje strefy euro dotkni臋te kryzysem: Grecja, Cypr, Portugalia, Irlandia, Hiszpania i Chorwacja. W dwunastce nie znajdziemy d艂u偶nik贸w jak cho膰by Japonia, czy W艂ochy, bo pierwsi po偶yczyli znaczne 艣rodki zagranicy finansuj膮c wymian臋 handlow膮, a drudzy maj膮 poka藕ne oszcz臋dno艣ci w bankach. 鈥濿yprzedzili艣my鈥 r贸wnie偶 W臋gr贸w, kt贸rzy s膮 przecie偶 w sporze z unijn膮 biurokracj膮...

Na potrzeby konferencji na podstawie og贸lnie dost臋pnych danych niniejszym oszacowali艣my zad艂u偶enie Polski, 艂膮cznie z zad艂u偶eniem sektora prywatnego, na co najmniej 110% PKB, a uwzgl臋dniaj膮c aktuarialne zobowi膮zania ZUS, na co najmniej 242% PKB.

Gdy uwzgl臋dnimy zad艂u偶enie sektora publicznego (937 miliarda z艂otych, MF, koniec sierpnia) nie za艣 wy艂膮cznie Pa艅stwowy D艂ug Publiczny (888 miliarda z艂otych, MF, koniec sierpnia), dodamy do niego zad艂u偶enie przedsi臋biorstw i gospodarstw domowych w sektorze bankowym (828 miliarda z艂otych, NBP, koniec lipca) otrzymamy 1 bilion 765 miliard贸w z艂otych. To zad艂u偶enie nale偶a艂oby skorygowa膰 w g贸r臋 o warto艣膰 obligacji korporacyjnych na polskim rynku i warto艣膰 po偶yczek zagranicznych sp贸艂ek matek dla ich c贸rek dzia艂aj膮cych w Polsce (bez sektora finansowego), a tak偶e o zad艂u偶enie gospodarstw domowych w parabankach. Bez cienia w膮tpliwo艣ci mo偶na stwierdzi膰, 偶e tak oszacowane zad艂u偶enie pa艅stwa grubo przekracza 110% PKB. Je艣li do warto艣ci 1 bilion 765 miliard贸w z艂otych dodamy zobowi膮zania ZUS wobec przysz艂ych i obecnych emeryt贸w szacowane na 2,1 biliona z艂otych to realne zad艂u偶enie pa艅stwa grubo przekroczy astronomiczn膮 warto艣膰 242% PKB.

Oddzielnym, ale niezwykle gro藕nym czynnikiem ryzyka w Polsce jest sektor bankowy. I tak kredyty walutowe (g艂贸wnie kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich) stanowi膮 kilkana艣cie procent nale偶no艣ci ca艂ego sektora. Z drugiej strony zobowi膮zania tego sektora w obcych walutach wyra偶one w z艂otych wynios艂y wg NBP a偶 239 miliarda z艂otych na koniec lipca tego roku. W przypadku os艂abienia z艂otego zobowi膮zania walutowe sektora bankowego wyra偶one w z艂ot贸wkach b臋d膮 proporcjonalnie ros艂y podczas, gdy jako艣膰 portfela kredyt贸w hipotecznych w obcych walutach b臋dzie coraz to gorsza ze wzgl臋du na nieterminowe sp艂aty, b膮d藕 ich zaniechanie przez klient贸w, kt贸rzy w tych okoliczno艣ciach popadn膮 w k艂opoty z p艂ynno艣ci膮.

殴r贸d艂o: "Dane finansowe sektora bankowego"

Uzale偶nienie od kapita艂u zagranicznego

Nadto, wg ostatniego opracowania The Economist z zesz艂ego tygodnia, Polska jest jedn膮 z najbardziej uzale偶nionych od kapita艂u zagranicznego gospodarek wschodz膮cych.

Wg The Economist, szczeg贸lnie gro藕ny dla gospodarek wschodz膮cych jest wysoki deficyt na rachunku bie偶膮cym, kt贸ry w przypadku Polski si臋ga艂 3.6% PKB z ko艅cem 2012 roku. Inn膮 s艂abo艣ci膮 naszego kraju jest niski poziom rezerw walutowych w stosunku do zobowi膮za艅 zagranicznych. Wg GUS polski d艂ug w r臋kach zagranicy wynosi 356 miliarda z艂otych, podczas gdy zad艂u偶enie d艂ugoterminowe si臋ga jedynie 173 miliard贸w z艂otych, a rezerwy walutowe tylko 110 miliard贸w z艂otych na koniec II kwarta艂u 2013 roku.

殴r贸dlo: Dane gospodarcze i finansowe dla Polski

The Economist wskazuje r贸wnie偶 na s艂abo艣膰 sektora bankowego w Polsce.

Nieprzychylne dla rz膮du opracowania analityczne, komentarze prasy mi臋dzynarodowej i komunikaty agencji ratingowych ubijaj膮 鈥瀞pekulacyjny鈥 grunt, pot臋guj膮c niebezpiecze艅stwo dewaluacji z艂otego. Rentowno艣膰 polskich obligacji podskoczy艂a z 3 do 5% na przestrzeni niespe艂na dw贸ch miesi臋cy! Reuters w tytule swojego komunikatu sprzed dziesi臋ciu dni nie pozostawia w膮tpliwo艣ci: 鈥瀂 tak膮 reform膮 systemu emerytalnego, na rynku polskim wyprzeda偶. Dalszy ci膮g nast膮pi鈥 (org.: With pension reform, Poland joins the sell-off. More to come).

A jedna z agencji ratingowych wskazuje wr臋cz na okoliczno艣膰 wystawienie naszego kraju na niebezpiecze艅stwo ataku spekulacyjnego (oczywi艣cie robi to w spos贸b dyplomatyczny), ze wzgl臋du na przysz艂y wzrost wagi d艂ugu denominowanego w obcych walutach, jak i urz臋dowy zakaz zakupu polskich obligacji pa艅stwowych przez OFE. Wystarczy powiedzie膰, 偶e warto艣膰 zad艂u偶enia Polski w obcych walutach wzro艣nie z oko艂o 30% PKB obecnie, a偶 do ponad 50% PKB po umorzeniu obligacji b臋d膮cych w portfelach OFE.

Na marginesie

Oczywi艣cie, najbardziej poszkodowani z powodu przyrostu zad艂u偶enie i utraty wiarygodno艣ci finansowej przez rz膮d i pa艅stwo b臋d膮 鈥瀎rankowicze鈥- dumni posiadacze mieszka艅 pod kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, o czym m贸wili艣my na poprzedniej wsp贸lnej konferencji prasowej - Sytuacja "Frankowicz贸w" (osoby z kredytami we frankach) w kontek艣cie zad艂u偶ania kraju. Rz膮d Tuska umywa r臋ce.

Podsumowanie

Premier i jego minister finans贸w myl膮 si臋 twierdz膮c, 偶e polski d艂ug pa艅stwowy, kt贸ry przekroczy艂 w艂a艣nie 888 miliarda z艂otych, a wi臋c ponad 55% PKB wg obecnego kursu z艂otego, jest bezpieczny, bo wg ich opinii kraje jak Niemcy, czy Stany Zjednoczone s膮 zad艂u偶one o wiele bardziej w stosunku do wypracowanego PKB. Poza kreatywn膮 ksi臋gowo艣ci膮 i sztucznym zani偶aniem d艂ugu i deficytu, premier i minister finans贸w pope艂niaj膮 szereg innych karygodnych grzech贸w.

Mi臋dzy innymi nie bior膮 pod uwag臋 i zamilczaj膮 wzrost deficytu na rachunku bie偶膮cym przy niemal zr贸wnowa偶onym handlu zagranicznym, co 艣wiadczy przecie偶 o gwa艂townym i narastaj膮cym wyp艂ywie kapita艂u z Polski. Ale tak偶e lekcewa偶膮 takie czynniki jak przyrost d艂ugu gospodarstw domowych i w sektorze przedsi臋biorstw, jak r贸wnie偶 s艂abo艣膰 systemu bankowego zdanego na sytuacj臋 finansow膮 i kaprysy zagranicznych w艂a艣cicieli.

Zapis video: Strace艅cza polityka zad艂u偶ania kraju. Dok膮d prowadzi?
--
http://www.youtube.com/watch?v=JMRqW0en3e8

Data: 2013-09-17 00:26:30
Autor: antypolityk.pl
Polityka zad硊縜nia Polski
Ca砮 poj阠ie "d硊gu publicznego" jest jednym wielkim przekr阾em. Ale z
drugiej strony 縜dna z partii politycznych nie zrobi nic w tej sprawie
poza "kreatywn ksi阦owo禼i" bo po prostu koszty spo砮czne wymaganych
ci赕 by硑 by zbyt drastycznie odebrane przez wyborc體... a szkoda...
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
antypolityk.pl
antypolityk[at]antypolityk.pl

K砤mstwo nie staje si prawd tylko dlatego, 縠 wierzy w nie wi阠ej os骲.

Data: 2013-09-17 01:15:26
Autor: jr
Polityka zad硊縜nia Polski

U縴tkownik "antypolityk.pl" <antypolityk@antypolityk.pl> napisa w wiadomo禼i news:l61f391o6crcp1k55i5i4e830d4m8ptsj44ax.com...
| Ca砮 poj阠ie "d硊gu publicznego" jest jednym wielkim przekr阾em. Ale z
| drugiej strony 縜dna z partii politycznych nie zrobi nic w tej sprawie
| poza "kreatywn ksi阦owo禼i" bo po prostu koszty spo砮czne wymaganych
| ci赕 by硑 by zbyt drastycznie odebrane przez wyborc體... a szkoda...

Sprawa na poz髍 wyglada prosto jak w arytmetycznym r體naniu. Jednak problem nie jest czysto buchalteryjny 'komu zabra, 縠by by硂'. Problem le縴 w tym, 縠 kraj jest na ka縟ym szczeblu okradany, najcz甓ciej przez 'nietrafione' przetargi i inwestycje. Cudzys丑w st眃, 縠 wzi眛ka zawsze trafia do w砤禼iwej kieszeni.. Je縠li polityk 勘dzi lobby biznesowe, to w miejscu zdrowej konkurencji funkcjonuj rozgrywki personalne wok蟪 w砤dzy. Taki dworsko-feudalny system zosta 縴wo przeniesiony z czas體 PRL, z kt髍ym to PRL 潮czy dzisiejsza Polsk ci眊硂禼 prawna i obyczajowa.
Te ch阾nie przyj背bym rozwi眤anie KRUS i likwidacj g髍niczych przywilej體, gdyby to mia硂 poprawi kondycj pa駍twa. Ale pa駍two jest dziurawe, a jego sztywne wydatki podtrzymuj popyt wewn阾rzny.
j

Data: 2013-09-17 12:22:53
Autor: wt
Polityka zad硊縜nia Polski
Te ch阾nie przyj背bym rozwi眤anie KRUS i likwidacj g髍niczych przywilej體,
gdyby to mia硂 poprawi kondycj pa駍twa. Ale pa駍two jest dziurawe, a jego
sztywne wydatki podtrzymuj popyt wewn阾rzny.

Najwa縩iejsza jest informacja, kto i ile dostaje tych "wysokich" emerytur i przywilej體. Wydaje si 縠 w KRUS, czyli u rolnik體 pieni笨k體 nie ma, mo縠 s北 "ukryte" w zusie, ale to tylko fragment. Mo縠 drobnym przyk砤dem jest "obr髏 podr阠znikami szkolnymi", jeden z  niewielu towar體 maj眂y jeszcze zbyt.

Data: 2013-09-17 21:37:22
Autor: jr
Polityka zad硊縜nia Polski

U縴tkownik "wt" <safinwt@poczta.onet.pl> napisa w wiadomo禼i news:52382d80$0$1448$65785112news.neostrada.pl...
|> Te ch阾nie przyj背bym rozwi眤anie KRUS i likwidacj g髍niczych
| > przywilej體,
| > gdyby to mia硂 poprawi kondycj pa駍twa. Ale pa駍two jest dziurawe, a
| > jego
| > sztywne wydatki podtrzymuj popyt wewn阾rzny.
| >
| Najwa縩iejsza jest informacja, kto i ile dostaje tych "wysokich" emerytur i
| przywilej體.

Najwa縩iejszym problemem jest dziurawe pa駍two. To problem polityczny (nie za砤tasz go swoimi wyliczeniami).
j

Data: 2013-09-17 16:51:19
Autor: Mark Woydak
Polityka zad艂u偶ania Polski
U偶ytkownik "u2" <u_2@o2.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci news:5237736d$0$1460$65785112news.neostrada.pl...
... podziekujcie dla sqrwysyna rostoskiego :



Czy to Rostowski bra艂 kredyty w bankach czy samorz膮dy?

MW

Polityka zad艂u偶ania Polski

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona