Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Polska na szarym ko艅cu pod wzgl臋dem OZE

Polska na szarym ko艅cu pod wzgl臋dem OZE

Data: 2015-06-13 11:26:46
Autor: u2
Polska na szarym ko艅cu pod wzgl臋dem OZE
http://www.stefczyk.info/wiadomosci/gospodarka/polska-na-szarym-koncu-pod-wzgledem-oze,14035413647

  Polska jest op贸藕niona nawet 20 lat wobec wielu kraj贸w UE pod wzgl臋dem rozwoju odnawialnych 藕r贸de艂 energii.


Gdyby przyj膮膰, 偶e rozw贸j OZE jest - obok 艣miertelno艣ci noworodk贸w czy dost臋pu do internetu - jednym ze wska藕nik贸w post臋pu cywilizacyjnego, to Polska jest na szarym ko艅cu, z ok. 20-letnim op贸藕nieniem wobec wielu kraj贸w UE - m贸wi PAP prezes IEO Grzegorz Wi艣niewski.

W latach 2008-2013 kapitalizacja rynkowa pi臋ciu najwi臋kszych producent贸w energii elektrycznej w UE - takich potentat贸w jak E.ON, RWE, Engie, EDF, Enel spad艂a o 37 proc., tj. o ok. 100 mld euro - wynika z opublikowanego kilka dni temu raportu Carbon Tracker Initiative (CTI), mi臋dzynarodowego think tanku finansowego.

To wynik g艂臋bokich zmian na rynku energii elektrycznej zainicjowana przez UE. Po pierwsze, w latach 2008 - 2013 popyt na energi臋 elektryczn膮 w UE spad艂 o 3,3 proc. (przy jednoczesnym wzro艣cie PKB si臋gaj膮cym 4,1 proc.), udzia艂 w臋gla w miksie energetycznym paliw dla elektroenergetyki spad艂 o 4,2 proc., po drugie, udzia艂 energetyki z OZE wzr贸s艂 w 2014 r. do 16 proc. - zauwa偶yli autorzy raportu.

Wnioski wyci膮gaj膮 wielcy inwestorzy finansowi. Niedawno norweski parlament zadecydowa艂, 偶e od 2016 najwi臋kszy na 艣wiecie fundusz emerytalny rozpocznie wycofywanie si臋 z inwestycji w firmy, kt贸rym minimum 30 proc. dochod贸w przynosi w臋giel. Podobnie post膮pi艂 francuski gigant ubezpieczeniowy AXA, kt贸ry podj膮艂 decyzj臋 o wycofaniu swoich kapita艂贸w z inwestycji w wydobycie i eksploatacj臋 w臋gla. Grupa Santander poinformowa艂a, 偶e wraz z kanadyjskimi funduszami emerytalnymi utworzy fundusz, kt贸ry b臋dzie inwestowa膰 w OZE. Na pocz膮tek jego aktywa maj膮 wynie艣膰 2 mld dol. W ostatnich dniach IKEA przekaza艂a, 偶e zainwestuje 1 mld euro w odnawialne 藕r贸d艂a energii oraz w pomoc biednym krajom w walce ze zmianami klimatu. Google zapowiedzia艂, 偶e w ci膮gu najbli偶szych 5 lat chce w ca艂o艣ci prze艂膮czy膰 si臋 na pr膮d ze s艂o艅ca.

Prezes Instytutu Energii Odnawialnej zwraca te偶 uwag臋 na ustalenia ubieg艂otygodniowego szczytu G7, z kt贸rych wynika, 偶e do ko艅ca tego stulecia konieczna jest ca艂kowita dekarbonizacja. Niemieckie media przewiduj膮 jednak, 偶e proces ten to raczej nie perspektywa o艣miu dekad, lecz kilkunastu lat. "To si臋 uk艂ada w pewn膮 sekwencj臋. 艢wiat nie zwariowa艂 na punkcie ekologii i klimatu, OZE to ju偶 nie jest fanaberia, tylko twardy interes. OZE s膮 absolutnie przysz艂o艣ci膮 energetyki i wielki biznes ju偶 to wie" - m贸wi w rozmowie z PAP Wi艣niewski.

Pytany o pozycj臋 Polski w nowej rzeczywisto艣ci Wi艣niewski nie ma w膮tpliwo艣ci. "W przypadku du偶ych 藕r贸de艂 nowoczesnych OZE (farmy wiatrowe zar贸wno l膮dowe i morskie, fotowoltaiczne, biogazownie) w stosunku do UE mamy op贸藕nienia ok. 20 letnie. W przypadku mikrogeneracji dzieli nas dekada, ale w tym przypadku 艣wiat szybciej ucieka i nie b臋dzie czeka艂 na maruder贸w" - m贸wi.

Jako przyk艂ad zap贸藕nie艅 podaje udzia艂 energii z fotowoltaiki w przeliczeniu na g艂ow臋 mieszka艅ca. W Niemczech to ju偶 niemal偶e 1000 Wat, w Polsce 鈥 jeden, najmniej w UE. Czyli - jak zauwa偶a - poziom ni偶szy ni偶 w niekt贸rych krajach afryka艅skich. "Podobie艅stwo z Afryk膮 wynika tu tak偶e z faktu, 偶e niemal偶e po艂owa mocy fotowoltaicznych w Polsce tak偶e nie jest przy艂膮czona do sieci 鈥 zjawisko niespotykane w UE" - dodaje.

"Przespali艣my nasz czas. Od 2008 r. realizowali艣my polityk臋 przeci膮gania, op贸藕niania i wreszcie nierealizowania ustale艅 z 2007 r i karmienia pa艅stwowych monopoli rent膮 zaniechania. U偶ywa si臋 argument贸w finansowych, 偶e OZE jest bardzo drogie (...). Pocz膮tkowo - nie tylko w Polsce - pokutowa艂o wygodne, ale z艂udne my艣lenie, 偶e to UE jest niem膮dra i naiwna, bo nak艂ada na siebie ograniczenia, potem, 偶e w tej Unii szczeg贸lnie dziwni s膮 Niemcy, potem 偶e Brytyjczycy. Ale gdy do w艂adzy doszed艂 Barack Obama i OZE ruszy艂y w Stanach, a nast臋pnie w Chinach i Indiach, tego typu my艣lenia w kategoriach racjonalnych nie da艂o si臋 utrzyma膰. 艢wiat wygrywa rent膮 innowacyjno艣ci, a my zostali艣my po niew艂a艣ciwej stronie osi historii" - dodaje.

Prezes IEO zwraca uwag臋, 偶e w Europie rocznie inwestuje si臋 w ok. 30 GW nowych mocy. W 2008 r. 藕r贸d艂a niekonwencjonalne po raz pierwszy zyska艂y na tym polu przewag臋. Obecnie - jak podkre艣la - w 藕r贸d艂a konwencjonalne nie ma ju偶 偶adnych nowych inwestycji. Potwierdzi艂y to w br. najwi臋ksze europejskie firmy energetyczne zapowiadaj膮c, 偶e ca艂kowicie wycofuj膮 si臋 z takich inwestycji.

Nie dotyczy do polskich koncern贸w energetycznych. Obecnie, za ok. 30 mld z艂 powstaj膮 nowe bloki konwencjonalne w Kozienicach (buduje go Enea) we W艂oc艂awku (PKN Orlen) w Opolu i Turowie (PGE) Jaworznie i Stalowej Woli (Tauron). To konieczne, bo niebawem sw贸j 偶ywot zako艅cz膮 stare czterdziesto i trzydziestoletnie bloki, co oznacza, 偶e w polskim systemie zabraknie energii. Nadal te偶 aktualny jest plan budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej o mocy 3 GW, co - jak zauwa偶a prezes IEO - jest te偶 ewenementem w UE.

Jak dodaje, Instytut opracowa艂 por贸wnanie koszt贸w 3 GW elektrowni atomowej i r贸wnowa偶nej ilo艣ci energii wyprodukowanej przez morsk膮 farm臋 wiatrow膮. "Por贸wnywali艣my najdro偶sz膮 energi臋 odnawialn膮 z energi膮 j膮drow膮. Wychodzi艂o 110 euro za MWh z atomu i tylko 100 euro z r贸wnowa偶nej pod wzgl臋dom produkcji energii farmy morskiej (5,4 GW), gdyby by艂y budowane w tym samym czasie. W to by艂y wliczone koszty bilansowania" - m贸wi.

Jego zdaniem w膮tpliwy jest argument o konieczno艣ci budowy nowych konwencjonalnych blok贸w, bo za chwil臋 padn膮 stare.

"Znaczna cz臋艣膰 tych blok贸w jest niepotrzebna. Kiedy艣 planowa艂o si臋 nowe bloki, by pokry膰 szczytowe zapotrzebowanie zim膮 (...) Ale powoli efekty przynios艂a termodernizacja, efektywno艣膰 energetyczna, nowe standardy budowlane i szczyt zimowy spada (...). W szczycie nasze zapotrzebowanie jest rz臋du 26 GW i nic nie wskazuje 偶e istotnie wro艣nie, przesunie si臋 tylko na okres letni. Teraz mamy zamontowane 38 GW i to znaczy, 偶e je艣li zbudujemy nowe bloki ze wzgl臋du na zapotrzebowanie w szczycie zimowym, to my tych blok贸w nie wykorzystamy. Za to poniesiemy koszty tych przedsi臋wzi臋膰. Te inwestycje nigdy si臋 nie skapitalizuj膮" - m贸wi.

Jego zdaniem, je艣li mamy czym艣 zast臋powa膰 stare bloki, to powinno to by膰 co艣 zupe艂nie nowego a nie nowocze艣niejsze bloki w臋glowe. "Mamy wszystkie potrzebne zasoby. Polska le偶y w strefie klimatu umiarkowanego, mamy biomas臋 kt贸r膮 mo偶emy znacznie lepiej wykorzysta膰 ni偶 obecnie, mamy wystarczaj膮c膮 ilo艣膰 wiatru, s艂o艅ca, geotermii, ale te zasoby wykorzystujemy tylko w u艂amku procenta" - zaznaczy艂.

Jak dodaje, na europejskim rynku hurtowym energia z OZE zacz臋艂a wypycha膰 dro偶sz膮 energi臋 konwencjonaln膮. "Cena energii hurtowej z Niemiec w kontraktach na lata 2016 - 2018 jest ta艅sza o 50 - 60 z艂 na megawatogodzin臋 w stosunku do polskiej" - m贸wi. Nic nie wskazuje na to, aby ten trend da艂o si臋 odwr贸ci膰 - dodaje. Tymczasem UE domaga si臋 rozbudowy po艂膮cze艅 mi臋dzysystemowych, kt贸rych minimalny poziom do 2020 roku okre艣lono na 10 proc. zainstalowanej zdolno艣ci produkcji energii elektrycznej w pa艅stwach cz艂onkowskich, a w 2030 roku 鈥 15 proc.

Jego zdaniem, przy naszym stanie sieci energetycznych i przy potencjale krajowego przemys艂u zielonych technologii, je艣li w jakim艣 obszarze energetyki mo偶emy pr贸bowa膰 nadrobi膰 dystans do kraj贸w UE, to jest rozproszenie produkcji energii przez ma艂ych wytw贸rc贸w o mocach do 1 MW i mikrowytw贸rc贸w - prosument贸w.

Jego zdaniem, zwi臋ksza to bezpiecze艅stwo energetycznego, kt贸rego "niew艂a艣ciwe zinterpretowanie odpowiada za cz臋艣膰 naszych obecnych k艂opot贸w". "To bezpiecze艅stwo nale偶y rozumie膰 przede wszystkim jako bezpiecze艅stwo na poziomie lokalnym i regionalnym. To za艣 oznacza, 偶e budujemy je poprzez lokalne wytwarzanie energii. W Polsce nie ma bezpiecze艅stwa dla odbiorc贸w ko艅cowych, bo mamy nisk膮 jako艣膰 energii w sieciach wiejskich i najwi臋ksze w Europie przerwy w dostawach energii" - powiedzia艂. Wskaza艂, 偶e np. Du艅czycy maj膮 najni偶sze na 艣wiecie przerwy - poni偶ej 10 minut rocznie, Niemcy niewiele powy偶ej 10 min., w Polsce jest to 艣rednio - 500 min. "Prosumeryzm i mikro藕r贸d艂a na ko艅c贸wkach s艂abych sieci, tam gdzie generowane s膮 koszty w systemie i gdzie za chwil臋 musi nast膮pi膰 skok cen za energi臋, to w tej chwili jedyne realne rozwi膮zanie dla ca艂ej krajowej energetyki. Potwierdzi艂 to Sejm uchwalaj膮c ustaw臋 o OZE z tzw. poprawk膮 prosumenck膮 i doprawdy trudno wyt艂umaczy膰 ci膮g艂y sceptycyzm wobec tak oczywistych rozwi膮za艅 dla Polski鈥 - podsumowa艂.


--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj膮 slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Data: 2015-06-13 11:47:39
Autor: A. Filip
Polska na szarym ko艅cu pod wzgl臋dem OZE [Prezes Instytutu Energii Odnawialnej "ewangelizuje"]
u2 <u_2@o2.pl> pisze:
http://www.stefczyk.info/wiadomosci/gospodarka/polska-na-szarym-koncu-pod-wzgledem-oze,14035413647

 Polska jest op贸藕niona nawet 20 lat wobec wielu kraj贸w UE pod wzgl臋dem
rozwoju odnawialnych 藕r贸de艂 energii.


Gdyby przyj膮膰, 偶e rozw贸j OZE jest - obok 艣miertelno艣ci noworodk贸w czy
dost臋pu do internetu - jednym ze wska藕nik贸w post臋pu cywilizacyjnego,
to Polska jest na szarym ko艅cu, z ok. 20-letnim op贸藕nieniem wobec
wielu kraj贸w UE - m贸wi PAP prezes IEO Grzegorz Wi艣niewski.
[...]

A napiszesz ty lub on o ile ma by膰 dro偶szy pr膮d z tego powodu?
"Ka偶da liszka w艂asny ogon chwali", ja jego o bezstronno艣膰
i pe艂ny (niezaanga偶owany) obiektywizm nie pos膮dzam.

On jest_ silnie zainteresowan膮_ stron膮.

--
A. Filip  -- W Starych Kiejkutach CIA wyprodukowa艂a Kukli艅kisch 21 wieku.
Potrzebny jest do biesiady duch zgodny i bez zwady.  (Przys艂owie 艂u偶yckie)

Data: 2015-06-13 12:22:28
Autor: Mark Woydak
Polska na szarym ko艅cu pod wzgl臋dem OZE
WON SZCZURZE PODSZYWACZU!

MW

--

U偶ytkownik "u2" <u_2@o2.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci news:557bf754$0$8375$65785112news.neostrada.pl...
http://www.stefczyk.info/wiadomosci/gospodarka/polska-na-szarym-koncu-pod-wzgledem-oze,14035413647

 Polska jest op贸藕niona nawet 20 lat wobec wielu kraj贸w UE pod wzgl臋dem rozwoju odnawialnych 藕r贸de艂 energii.


Gdyby przyj膮膰, 偶e rozw贸j OZE jest - obok 艣miertelno艣ci noworodk贸w czy dost臋pu do internetu - jednym ze wska藕nik贸w post臋pu cywilizacyjnego, to Polska jest na szarym ko艅cu, z ok. 20-letnim op贸藕nieniem wobec wielu kraj贸w UE - m贸wi PAP prezes IEO Grzegorz Wi艣niewski.

W latach 2008-2013 kapitalizacja rynkowa pi臋ciu najwi臋kszych producent贸w energii elektrycznej w UE - takich potentat贸w jak E.ON, RWE, Engie, EDF, Enel spad艂a o 37 proc., tj. o ok. 100 mld euro - wynika z opublikowanego kilka dni temu raportu Carbon Tracker Initiative (CTI), mi臋dzynarodowego think tanku finansowego.

To wynik g艂臋bokich zmian na rynku energii elektrycznej zainicjowana przez UE. Po pierwsze, w latach 2008 - 2013 popyt na energi臋 elektryczn膮 w UE spad艂 o 3,3 proc. (przy jednoczesnym wzro艣cie PKB si臋gaj膮cym 4,1 proc.), udzia艂 w臋gla w miksie energetycznym paliw dla elektroenergetyki spad艂 o 4,2 proc., po drugie, udzia艂 energetyki z OZE wzr贸s艂 w 2014 r. do 16 proc. - zauwa偶yli autorzy raportu.

Wnioski wyci膮gaj膮 wielcy inwestorzy finansowi. Niedawno norweski parlament zadecydowa艂, 偶e od 2016 najwi臋kszy na 艣wiecie fundusz emerytalny rozpocznie wycofywanie si臋 z inwestycji w firmy, kt贸rym minimum 30 proc. dochod贸w przynosi w臋giel. Podobnie post膮pi艂 francuski gigant ubezpieczeniowy AXA, kt贸ry podj膮艂 decyzj臋 o wycofaniu swoich kapita艂贸w z inwestycji w wydobycie i eksploatacj臋 w臋gla. Grupa Santander poinformowa艂a, 偶e wraz z kanadyjskimi funduszami emerytalnymi utworzy fundusz, kt贸ry b臋dzie inwestowa膰 w OZE. Na pocz膮tek jego aktywa maj膮 wynie艣膰 2 mld dol. W ostatnich dniach IKEA przekaza艂a, 偶e zainwestuje 1 mld euro w odnawialne 藕r贸d艂a energii oraz w pomoc biednym krajom w walce ze zmianami klimatu. Google zapowiedzia艂, 偶e w ci膮gu najbli偶szych 5 lat chce w ca艂o艣ci prze艂膮czy膰 si臋 na pr膮d ze s艂o艅ca.

Prezes Instytutu Energii Odnawialnej zwraca te偶 uwag臋 na ustalenia ubieg艂otygodniowego szczytu G7, z kt贸rych wynika, 偶e do ko艅ca tego stulecia konieczna jest ca艂kowita dekarbonizacja. Niemieckie media przewiduj膮 jednak, 偶e proces ten to raczej nie perspektywa o艣miu dekad, lecz kilkunastu lat. "To si臋 uk艂ada w pewn膮 sekwencj臋. 艢wiat nie zwariowa艂 na punkcie ekologii i klimatu, OZE to ju偶 nie jest fanaberia, tylko twardy interes. OZE s膮 absolutnie przysz艂o艣ci膮 energetyki i wielki biznes ju偶 to wie" - m贸wi w rozmowie z PAP Wi艣niewski.

Pytany o pozycj臋 Polski w nowej rzeczywisto艣ci Wi艣niewski nie ma w膮tpliwo艣ci. "W przypadku du偶ych 藕r贸de艂 nowoczesnych OZE (farmy wiatrowe zar贸wno l膮dowe i morskie, fotowoltaiczne, biogazownie) w stosunku do UE mamy op贸藕nienia ok. 20 letnie. W przypadku mikrogeneracji dzieli nas dekada, ale w tym przypadku 艣wiat szybciej ucieka i nie b臋dzie czeka艂 na maruder贸w" - m贸wi.

Jako przyk艂ad zap贸藕nie艅 podaje udzia艂 energii z fotowoltaiki w przeliczeniu na g艂ow臋 mieszka艅ca. W Niemczech to ju偶 niemal偶e 1000 Wat, w Polsce 鈥 jeden, najmniej w UE. Czyli - jak zauwa偶a - poziom ni偶szy ni偶 w niekt贸rych krajach afryka艅skich. "Podobie艅stwo z Afryk膮 wynika tu tak偶e z faktu, 偶e niemal偶e po艂owa mocy fotowoltaicznych w Polsce tak偶e nie jest przy艂膮czona do sieci 鈥 zjawisko niespotykane w UE" - dodaje.

"Przespali艣my nasz czas. Od 2008 r. realizowali艣my polityk臋 przeci膮gania, op贸藕niania i wreszcie nierealizowania ustale艅 z 2007 r i karmienia pa艅stwowych monopoli rent膮 zaniechania. U偶ywa si臋 argument贸w finansowych, 偶e OZE jest bardzo drogie (...). Pocz膮tkowo - nie tylko w Polsce - pokutowa艂o wygodne, ale z艂udne my艣lenie, 偶e to UE jest niem膮dra i naiwna, bo nak艂ada na siebie ograniczenia, potem, 偶e w tej Unii szczeg贸lnie dziwni s膮 Niemcy, potem 偶e Brytyjczycy. Ale gdy do w艂adzy doszed艂 Barack Obama i OZE ruszy艂y w Stanach, a nast臋pnie w Chinach i Indiach, tego typu my艣lenia w kategoriach racjonalnych nie da艂o si臋 utrzyma膰. 艢wiat wygrywa rent膮 innowacyjno艣ci, a my zostali艣my po niew艂a艣ciwej stronie osi historii" - dodaje.

Prezes IEO zwraca uwag臋, 偶e w Europie rocznie inwestuje si臋 w ok. 30 GW nowych mocy. W 2008 r. 藕r贸d艂a niekonwencjonalne po raz pierwszy zyska艂y na tym polu przewag臋. Obecnie - jak podkre艣la - w 藕r贸d艂a konwencjonalne nie ma ju偶 偶adnych nowych inwestycji. Potwierdzi艂y to w br. najwi臋ksze europejskie firmy energetyczne zapowiadaj膮c, 偶e ca艂kowicie wycofuj膮 si臋 z takich inwestycji.

Nie dotyczy do polskich koncern贸w energetycznych. Obecnie, za ok. 30 mld z艂 powstaj膮 nowe bloki konwencjonalne w Kozienicach (buduje go Enea) we W艂oc艂awku (PKN Orlen) w Opolu i Turowie (PGE) Jaworznie i Stalowej Woli (Tauron). To konieczne, bo niebawem sw贸j 偶ywot zako艅cz膮 stare czterdziesto i trzydziestoletnie bloki, co oznacza, 偶e w polskim systemie zabraknie energii. Nadal te偶 aktualny jest plan budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej o mocy 3 GW, co - jak zauwa偶a prezes IEO - jest te偶 ewenementem w UE.

Jak dodaje, Instytut opracowa艂 por贸wnanie koszt贸w 3 GW elektrowni atomowej i r贸wnowa偶nej ilo艣ci energii wyprodukowanej przez morsk膮 farm臋 wiatrow膮. "Por贸wnywali艣my najdro偶sz膮 energi臋 odnawialn膮 z energi膮 j膮drow膮. Wychodzi艂o 110 euro za MWh z atomu i tylko 100 euro z r贸wnowa偶nej pod wzgl臋dom produkcji energii farmy morskiej (5,4 GW), gdyby by艂y budowane w tym samym czasie. W to by艂y wliczone koszty bilansowania" - m贸wi.

Jego zdaniem w膮tpliwy jest argument o konieczno艣ci budowy nowych konwencjonalnych blok贸w, bo za chwil臋 padn膮 stare.

"Znaczna cz臋艣膰 tych blok贸w jest niepotrzebna. Kiedy艣 planowa艂o si臋 nowe bloki, by pokry膰 szczytowe zapotrzebowanie zim膮 (...) Ale powoli efekty przynios艂a termodernizacja, efektywno艣膰 energetyczna, nowe standardy budowlane i szczyt zimowy spada (...). W szczycie nasze zapotrzebowanie jest rz臋du 26 GW i nic nie wskazuje 偶e istotnie wro艣nie, przesunie si臋 tylko na okres letni. Teraz mamy zamontowane 38 GW i to znaczy, 偶e je艣li zbudujemy nowe bloki ze wzgl臋du na zapotrzebowanie w szczycie zimowym, to my tych blok贸w nie wykorzystamy. Za to poniesiemy koszty tych przedsi臋wzi臋膰. Te inwestycje nigdy si臋 nie skapitalizuj膮" - m贸wi.

Jego zdaniem, je艣li mamy czym艣 zast臋powa膰 stare bloki, to powinno to by膰 co艣 zupe艂nie nowego a nie nowocze艣niejsze bloki w臋glowe. "Mamy wszystkie potrzebne zasoby. Polska le偶y w strefie klimatu umiarkowanego, mamy biomas臋 kt贸r膮 mo偶emy znacznie lepiej wykorzysta膰 ni偶 obecnie, mamy wystarczaj膮c膮 ilo艣膰 wiatru, s艂o艅ca, geotermii, ale te zasoby wykorzystujemy tylko w u艂amku procenta" - zaznaczy艂.

Jak dodaje, na europejskim rynku hurtowym energia z OZE zacz臋艂a wypycha膰 dro偶sz膮 energi臋 konwencjonaln膮. "Cena energii hurtowej z Niemiec w kontraktach na lata 2016 - 2018 jest ta艅sza o 50 - 60 z艂 na megawatogodzin臋 w stosunku do polskiej" - m贸wi. Nic nie wskazuje na to, aby ten trend da艂o si臋 odwr贸ci膰 - dodaje. Tymczasem UE domaga si臋 rozbudowy po艂膮cze艅 mi臋dzysystemowych, kt贸rych minimalny poziom do 2020 roku okre艣lono na 10 proc. zainstalowanej zdolno艣ci produkcji energii elektrycznej w pa艅stwach cz艂onkowskich, a w 2030 roku 鈥 15 proc.

Jego zdaniem, przy naszym stanie sieci energetycznych i przy potencjale krajowego przemys艂u zielonych technologii, je艣li w jakim艣 obszarze energetyki mo偶emy pr贸bowa膰 nadrobi膰 dystans do kraj贸w UE, to jest rozproszenie produkcji energii przez ma艂ych wytw贸rc贸w o mocach do 1 MW i mikrowytw贸rc贸w - prosument贸w.

Jego zdaniem, zwi臋ksza to bezpiecze艅stwo energetycznego, kt贸rego "niew艂a艣ciwe zinterpretowanie odpowiada za cz臋艣膰 naszych obecnych k艂opot贸w". "To bezpiecze艅stwo nale偶y rozumie膰 przede wszystkim jako bezpiecze艅stwo na poziomie lokalnym i regionalnym. To za艣 oznacza, 偶e budujemy je poprzez lokalne wytwarzanie energii. W Polsce nie ma bezpiecze艅stwa dla odbiorc贸w ko艅cowych, bo mamy nisk膮 jako艣膰 energii w sieciach wiejskich i najwi臋ksze w Europie przerwy w dostawach energii" - powiedzia艂. Wskaza艂, 偶e np. Du艅czycy maj膮 najni偶sze na 艣wiecie przerwy - poni偶ej 10 minut rocznie, Niemcy niewiele powy偶ej 10 min., w Polsce jest to 艣rednio - 500 min. "Prosumeryzm i mikro藕r贸d艂a na ko艅c贸wkach s艂abych sieci, tam gdzie generowane s膮 koszty w systemie i gdzie za chwil臋 musi nast膮pi膰 skok cen za energi臋, to w tej chwili jedyne realne rozwi膮zanie dla ca艂ej krajowej energetyki. Potwierdzi艂 to Sejm uchwalaj膮c ustaw臋 o OZE z tzw. poprawk膮 prosumenck膮 i doprawdy trudno wyt艂umaczy膰 ci膮g艂y sceptycyzm wobec tak oczywistych rozwi膮za艅 dla Polski鈥 - podsumowa艂.


-- General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj膮 slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Polska na szarym ko艅cu pod wzgl臋dem OZE

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona