Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Polska nie potrzebuje euro

Polska nie potrzebuje euro

Data: 2014-01-27 18:49:41
Autor: u2
Polska nie potrzebuje euro
.... tak twierdzi Thilo Sarrazin, znany ekonomista niemiecki :

http://finanse.wp.pl/kat,1033767,title,Sarrazin-Potencjalne-korzysci-z-wprowadzenia-euro-sie-nie-spelnily,wid,16352750,wiadomosc.html

Polska powinna si臋 powa偶nie zastanowi膰 nad przyj臋ciem euro. Taki krok mo偶e spowodowa膰 wzrost bezrobocia i utrat臋 konkurencyjno艣ci polskiej gospodarki - uwa偶a kontrowersyjny niemiecki ekonomista Thilo Sarrazin. Jego zdaniem wsp贸lna waluta ma ma艂e szanse, by przetrwa膰 d艂u偶ej ni偶 40 lat.

Jan Bolanowski, WP.PL: W swojej poprzedniej ksi膮偶ce "Niemcy likwiduj膮 si臋 same" przepowiedzia艂 Pan, 偶e w 2100 r. kraj ten zdominowany zostanie przez spo艂eczno艣膰 muzu艂ma艅sk膮. Teraz na polskim rynku pojawi艂a si臋 pa艅ska ksi膮偶ka "Europa nie potrzebuje euro". Czy ta waluta przetrwa do 2100 roku?

Thilo Sarrazin: Nie da si臋 przewidzie膰, jak b臋dzie wygl膮da艂 艣wiat za dziewi臋膰dziesi膮t lat. Cz臋sto nie da si臋 tego okre艣li膰 nawet w perspektywie pi臋cioletniej. W mojej ksi膮偶ce, przyjmuj膮c pewne za艂o偶enia, opisa艂em kilka scenariuszy. To nie s膮 przepowiednie. Wskaza艂em i udowodni艂em, 偶e r贸偶ne grupy imigrant贸w ze wzgl臋du na swoj膮 kultur臋 w odmienny spos贸b podchodz膮 do kwestii integracji. Na przyk艂ad imigranci z Europy Wschodniej czy Dalekiego Wschodu nie maj膮 z tym problemu i dobrze wtapiaj膮 si臋 w spo艂ecze艅stwo. Inaczej jest z muzu艂manami. Jeden ze scenariuszy zak艂ada艂, 偶e w wyniku utrzymuj膮cej si臋 imigracji z pa艅stw islamskich w po艂膮czeniu z wysok膮 dzietno艣ci膮 tych grup dojdzie do przemiany struktury niemieckiego spo艂ecze艅stwa.
M贸wi膮c o przysz艂o艣ci euro, nale偶y skupi膰 si臋 na genezie pewnych problem贸w, a nie marnowa膰 czas na tworzenie prognoz. Tak jak socjalizm w Polsce upad艂, nie dlatego 偶e rz膮d nie mia艂 opracowanych prognoz. Mia艂 - tylko z艂e. Socjalizm upad艂, bo opiera艂 si臋 na z艂ej koncepcji funkcjonowania gospodarki. R贸wnie偶 w przypadku euro trzeba skupi膰 si臋 na istniej膮cych wadach i niedoci膮gni臋ciach, spr贸bowa膰 usun膮膰 ich skutki oraz przyczyny. Wtedy mo偶na by zobaczy膰, jakie b臋d膮 efekty. Nigdy nie wyg艂osz臋 konkretnej prognozy, czy euro przetrwa do okre艣lonego czasu. Wydaj臋 mi si臋 jednak, 偶e ze spor膮 doz膮 prawdopodobie艅stwa w perspektywie 30-40 lat waluta ta przestanie istnie膰. Ale to nie prognoza, tylko podejrzenie.


Tak zmieni si臋 polska waluta w 2014 roku

Milion Polak贸w pracuje za grosze
Bursztyn dro偶szy od z艂ota
Czy oznacza to, 偶e euro, podobnie jak socjalizm opiera si臋 na b艂臋dnych za艂o偶eniach?
Funkcjonowanie unii walutowej zosta艂o oparte na konkretnych zasadach. Jednak zasady te, uj臋te w traktacie z Maastrciht, zosta艂y z艂amane.

Co powinna w takim razie zrobi膰 Unia Europejska, by odzyska膰 i wzmocni膰 swoj膮 konkurencyjno艣膰 na arenie mi臋dzynarodowej?

To nie jest tak, 偶e ca艂a Unia ma problem z konkurencyjno艣ci膮. Polska jest konkurencyjna, tak samo Niemcy, Austria, Finlandia, Wielka Brytania i Szwecja. Problem maj膮 te pa艅stwa, w kt贸rych poziom p艂ac jest zbyt wysoki w stosunku do wydajno艣ci pracy. Wszystkie instrumenty do zwi臋kszenia konkurencyjno艣ci znajduj膮 si臋 w gestii pa艅stw narodowych i ich rz膮d贸w. Konkurencyjno艣膰 Unii Europejskiej to tylko statystyczna dana b臋d膮c膮 艣redni膮 konkurencyjno艣ci poszczeg贸lnych gospodarek.

Czy Polska powinna obecnie przyst臋powa膰 do unii walutowej, czy mo偶e rozs膮dniej by艂oby z przyj臋ciem euro poczeka膰?

W mojej ksi膮偶ce zastanawiam si臋 m.in. nad tym, jakie korzy艣ci mog膮 p艂yn膮膰 ze wsp贸lnej waluty. Po pierwsze mo偶e ona wzmacnia膰 pok贸j i przyja藕艅 pomi臋dzy narodami, po drugie mo偶e wspiera膰 rozw贸j gospodarki i wzrost dobrobytu, po trzecie wreszcie przyczyni膰 si臋 do wzrostu zatrudnienia.
Wida膰 jednak, 偶e te potencjalne korzy艣ci si臋 nie zi艣ci艂y. Euro nie tylko nie wzmacnia przyja藕ni mi臋dzy narodami, ale wr臋cz wywo艂uje spory i tarcia np. mi臋dzy Niemcami i Francj膮 czy Niemcami i Grecj膮. Stosunki polsko-niemieckie na tym tle s膮 du偶o cieplejsze. Co wi臋cej nie ma 偶adnych politycznych ani gospodarczych przes艂anek t艂umacz膮cych, w jaki spos贸b euro mia艂oby si臋 przyczynia膰 do wzrostu takiej mi臋dzynarodowej przyja藕ni.
Drug膮 spraw膮 jest kwestia wzrostu gospodarczego. W Wielkiej Brytanii i Szwecji, a wi臋c w pa艅stwach spoza strefy euro, by艂 on szybszy ni偶 w krajach unii walutowej. R贸wnie偶 dane statystyczne dotycz膮ce Niemiec nie dowodz膮, by euro przyczyni艂o si臋 do przyspieszenia wzrostu. W latach 60. 艣redni wzrost niemieckiej gospodarki wyni贸s艂 4,4 proc. rocznie, w latach 70. - 2,9 proc., w latach 80. - 2,6 proc., w latach 90. - 1,6 proc., a mi臋dzy 2000 a 2010 rokiem zaledwie 1 proc. rocznie.
Nic nie wskazuje te偶 na to, 偶e euro wp艂yn臋艂o pozytywnie na zatrudnienie. W krajach Europy Po艂udniowej wida膰 wr臋cz odwrotn膮 zale偶no艣膰. Obecna trudna sytuacja na ich rynkach pracy jest w znacznym stopniu spowodowana tym, 偶e pa艅stwa nie mog膮 dewaluowa膰 swojej waluty.
Polska powinna rozwa偶y膰, czy przyj臋cie wsp贸lnej waluty b臋dzie dla niej korzystne. Zwr贸c臋 tylko uwag臋, 偶e handel mi臋dzy Polsk膮 a Niemcami w ostatnich pi臋tnastu latach rozwija艂 si臋 znacznie szybciej ni偶 mi臋dzy Niemcami a Francj膮 czy mi臋dzy Niemcami a W艂ochami. Posiadanie w艂asnej waluty i zmiennych kurs贸w wymiany jest du偶膮 zalet膮 przy prowadzeniu niezale偶nej polityki monetarnej. Silne wahania kursu z艂otego wzgl臋dem euro, a wcze艣niej marki znacz膮co przyczyni艂y si臋 do rozwoju gospodarczego Polski.
Pensje w Polsce s膮 znacz膮co ni偶sze ni偶 w Niemczech. Dlatego niemieckie firmy inwestuj膮 w waszym kraju i kupuj膮 wasze produkty. Je艣li ta przepa艣膰 p艂acowa b臋dzie si臋 zbyt szybko zmniejsza膰, a tym grozi wsp贸lna waluta, to Polska straci swoj膮 konkurencyjno艣膰 i bezrobocie wzro艣nie.

Czytaj tak偶e: Euro w Polsce? Musimy uzbroi膰 si臋 w cierpliwo艣膰 禄

Zwolennicy wprowadzenia euro w Polsce argumentuj膮 jednak, 偶e z艂oty jest za ma艂膮 walut膮, podatn膮 na spekulacyjne ataki. Czy Pana zdaniem takie waluty, jak polski z艂oty czy czeska korona s膮 wystarczaj膮co silne, by przetrwa膰?

Nie ma 偶adnych dowod贸w na to, 偶e waluty ma艂ych pa艅stw s膮 w jaki艣 szczeg贸lny spos贸b podatne na zagro偶enie. Wystarczy spojrze膰 na przyk艂ady Szwecji i Szwajcarii, oba kraje maj膮 po 9 mln mieszka艅c贸w, nie m贸wi膮c ju偶 o dolarze singapurskim. Stabilno艣膰 waluty zale偶y od stabilno艣ci i si艂y gospodarki oraz od m膮drej polityki monetarnej. W praktyce jest nawet tak, 偶e mniejsze pa艅stwa odnosz膮 wi臋ksze sukcesy gospodarcze, bo s膮 bardziej elastyczne.

Dlaczego zatem takie ma艂e pa艅stwa jak Kosowo czy Czarnog贸ra zdecydowa艂y si臋 na jednostronne wprowadzenie euro? Nie b臋d膮c cz艂onkiem strefy euro nie maj膮 nawet minimalnego wp艂ywu na polityk臋 prowadzon膮 EBC.
Z pewno艣ci膮 nie proponuje pan na powa偶nie, by por贸wnywa膰 Polsk臋 do takich upad艂ych gospodarek, jak Kosowo czy Czarnog贸ra. Rz膮dy tych pa艅stw - pozosta艂o艣ci po socjalistycznym organizmie gospodarczym, kt贸ry si臋 rozpad艂 - nie maj膮 pozycji, by ustanowi膰 walut臋, kt贸r膮 zaakceptowa艂oby spo艂ecze艅stwo.

S膮 jednak przyk艂ady pa艅stw z naszego regionu, nale偶膮cych do UE, kt贸re przyj臋艂y euro: S艂owenia, Estonia, 艁otwa i S艂owacja.
S艂owacja wci膮偶 musi poczeka膰 na odpowied藕, czy przyj臋cie euro by艂o dobr膮 decyzj膮, czy te偶 oka偶e si臋 szkodliwe dla gospodarki. Czechy nie przyj臋艂y euro, a ich gospodarka radzi sobie, obok Polski, najlepiej w regionie. Z kolei 艁otwa i Estonia to kraje bardzo ma艂e, mniejsze od przeci臋tnego polskiego wojew贸dztwa. W ich przypadku zadecydowa艂y wzgl臋dy polityczne, czyli strach przed Rosj膮. Jednak oba te pa艅stwa dobrze przygotowa艂y si臋 na przyj臋cie euro. Sama wsp贸lna waluta nie powoduje negatywnych skutk贸w, je艣li rz膮dz膮cy pa艅stwem post臋puj膮 w艂a艣ciwie.


  (fot. Studio Emka)
Skoro jeste艣my przy dobrym zarz膮dzaniu pa艅stwem. W Polsce funkcjonuje okre艣lenie "zielona wyspa" zwi膮zane z tym, 偶e naszej gospodarce uda艂o si臋 unikn膮膰 recesji w trakcie ostatniego kryzysu. Jednak w tym czasie d艂ug publiczny wzr贸s艂 wzgl臋dem PKB o kilkana艣cie punkt贸w procentowych. Czy pa艅skim zdaniem "zielona wyspa" to realny sukces? A mo偶e politycy winduj膮c zad艂u偶enie tylko od艂o偶yli problem w czasie?
Jedno i drugie stwierdzenie mo偶e by膰 prawdziwe. Po pierwsze trzeba pami臋ta膰, 偶e skoro Polska nie ma bank贸w o znaczeniu 艣wiatowym, to nie do艣wiadczy艂a kryzysu bankowego. Tak samo jak kraj, w kt贸rym nie ma przemys艂u samochodowego nie musi si臋 ba膰 kryzysu w bran偶y motoryzacyjnej. Po drugie rz膮d polski powinien rozs膮dnie zarz膮dza膰 finansami pa艅stwa. Zawsze lepiej mie膰 ni偶szy d艂ug ni偶 wy偶szy, ale jedynym sposobem na obni偶enie d艂ugu jest zaci膮ganie mniejszych po偶yczek na przysz艂o艣膰. Polski deficyt bud偶etowy jest jednak wci膮偶 na wysokim poziomie. 呕eby go zmniejszy膰, rz膮d musia艂by albo podnie艣膰 podatki, albo obci膮膰 wydatki. Oba rozwi膮zania s膮 bardzo niepopularne.

Czytaj tak偶e: Na przyst膮pieniu Polski do strefy euro najbardziej skorzystaliby rolnicy 禄



Thilo Sarrazin - ekonomista niemiecki, by艂y wiceprezes Bundesbanku, kt贸ry zas艂yn膮艂 z zdecydowanych i kontrowersyjnych pogl膮d贸w. Sarazin zdecydowanie krytykuje mniejszo艣膰 muzu艂ma艅sk膮 w Niemczech. "Z du偶ej liczby Turk贸w w Berlinie nie ma 偶adnego po偶ytku pr贸cz handlu owocami" - powiedzia艂 kiedy艣. Jest te偶 zadeklarowanym przeciwnikiem euro. O Europejskiej Unii Walutowej pisze, 偶e "rozwija si臋 w zgodzie z w艂asnymi prawami, kt贸rych nawet sternicy naw pa艅stwowych i ich doradcy nie s膮 w stanie przenikn膮膰".
--
"呕yd贸w gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, 偶e s膮 narodem wybranym. Czuj膮 si臋 oni upowa偶nieni do interpretowania wszystkiego, tak偶e doktryny katolickiej. Cokolwiek by艣my zrobili, i tak b臋dzie poddane ich krytyce - za ma艂o, 偶e 藕le, 偶e zbyt ma艂o ofiarnie. W moim najg艂臋bszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z 呕ydami, bo on do niczego nie prowadzi... Ludzi, kt贸rzy u偶ywaj膮 s艂贸w 'antysemita', 'antysemicki', nale偶y traktowa膰 jak ludzi niegodnych debaty, kt贸rzy usi艂uj膮 niszczy膰 innych, gdy brakuje argument贸w merytorycznych. To oni tworz膮 mow臋 nienawi艣ci".

Polska nie potrzebuje euro

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona