Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Polska opieka zdrowia „wymaga gruntownego re montu”

Polska opieka zdrowia „wymaga gruntownego re montu”

Data: 2015-02-03 20:11:01
Autor: u2
Polska opieka zdrowia „wymaga gruntownego re montu”
http://www.healthpowerhouse.com/files/EHCI_2014/local/EHCI_2014_release_PL.docx

Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia 2014:

Polska opieka zdrowia „wymaga gruntownego remontu”

(Bruksela, 27 stycznia 2015)

W tegorocznym Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia (Euro Health Consumer Index) Polska zajęła 31 miejsce, uzyskując 511 punktów na 1000 możliwych i pomimo utraty 10 punktów utrzymując pozycję z roku 2013.
8 wydanie EHCI zostało dziś ogłoszone w Brukseli w obecności komisarza UE do spraw zdrowia Vytenisa Andriukaitisa. Prowadzi nadal Holandia z wynikiem 898 na 1000 punktów, wyprzedzając Szwajcarię, Norwegię, Finlandię i Danię. Badanie objęło 36 krajów oraz Szkocję.

Pomimo nieznacznego obniżenia wydatków na opiekę zdrowotną w wielu krajach, ogólny poziom opieki zdrowotnej cały czas się polepsza – mówi dr Arne Björnberg, przewodniczący HCP i kierownik badań. W pierwszym rankingu, sporządzonym w roku 2006, tylko jeden kraj zdobył ponad 800 punktów na tysiąc. W 2014 roku aż dziewięć systemów opieki zdrowotnej osiągnęło tak korzystny wynik.

Polska jako jeden z nielicznych krajów objętych EHCI miała w 2014 roku wynik gorszy niż w 2013. Jak na duży kraj środkowoeuropejski, należący do UE, wyniki Polski są niezaprzeczalnie słabe. Polska uplasowała się za Albanią, nieznacznie tylko wyprzedzając Litwę i Serbię. Pod względem dostępu i wyników leczenia jest na dole rankingu.

Zalecenia EHCI dla Polski
– Od wielu lat dziwi nas brak skupienia polskiej polityki na opiece zdrowotnej i ewidentna bezradność w kwestii poprawy fatalnych warunków – mówi dr Björnberg. – Trudno tłumaczyć słabe wyniki Polski kryzysem ekonomicznym, gdyż polska gospodarka jest w dobrej kondycji. Nie brakuje też przykładów do naśladowania wśród sąsiadów, żeby wymienić tylko Estonię, Łotwę i Czechy. Polska musi wziąć się w garść i zająć takimi kwestiami jak niebezpiecznie długi okres oczekiwania na leczenie raka, zakażenia wewnątrzszpitalne, przywrócenie sprawiedliwości w służbie zdrowia, likwidacja anachronicznego zakazu aborcji i odbudowanie profilaktyki w leczeniu uzależnienia od tytoniu i alkoholu – to tylko niektóre z luk wymagających wypełnienia. Wygląda na to, że z krajów UE tylko Rumunia i Bułgaria tak pilnie potrzebują gruntownego remontu systemu opieki zdrowotnej. Natomiast silnym punktem polskiej służby zdrowia jest opieka kardiologiczna.

[...]


--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywają slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Polska opieka zdrowia „wymaga gruntownego re montu”

Nowy film z video.banzaj.pl wicej »
Redmi 9A - recenzja budetowego smartfona