Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Polska pÅ‚aci Gazpromowi najwyższÄ… cenÄ™Q1|C6 k<ºº)‰

Polska pÅ‚aci Gazpromowi najwyższÄ… cenÄ™Q1|C6 k<ºº)‰

Data: 2018-07-03 11:33:45
Autor: u2
Polska pÅ‚aci Gazpromowi najwyższÄ… cenÄ™Q1|C6 k<ºº)‰
https://www.salon24.pl/u/energetyka/878569,odtajniono-raport-nik-dotyczacy-umow-gazowych-z-lat-2006-2011

Odtajniono raport NIK dotycz±cy umów gazowych z lat 2006-2011

Dzia³: Gospodarka, Temat: Energetyka

Zale¿no¶æ od Rosji zamiast dywersyfikacji? Fot. Flickr/premierrp
Zale¿no¶æ od Rosji zamiast dywersyfikacji? Fot. Flickr/premierrp

Nieprawid³owo¶ci podczas negocjowania umów z Rosj±, 1 mld z³ prezentu dla Gazpromu, dobra decyzja w 2006 r. o budowie terminala LNG w ¦winouj¶ciu - wynika z odtajnionego raportu Najwy¿szej Izby Kontroli.

W raporcie NIK pozytywnie oceni³a zapewnienie przez organy pañstwowe i PGNiG w latach 2006-2011 ci±g³o¶ci dostaw gazu ziemnego z importu oraz unikniêcie ryzyka niezaspokojenia potrzeb polskich odbiorców. Na pozytywn± ocenê NIK zas³u¿y³a realizacja inwestycji w terminal LNG w ¦winouj¶ciu. Izba zwróci³a jednak uwagê na zw³okê w dzia³aniach legislacyjnych, które mia³y usprawniæ budowê.
Utajniony raport NIK

image Polska p³aci Gazpromowi najwy¿sz± cenê za gaz w Europie. Fot. 52655f/CC BY 3.0

Polska p³aci Gazpromowi najwy¿sz± cenê za gaz w Europie. Umowa zawarta w 2010 r. przez ówczesnego wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka zosta³a utajniona, równie¿ raport z jej kontroli NIK. Odtajnienie tej skrajnie niekorzystnej dla Polski umowy gazowej z Rosj± minister Piotr Naimski, odpowiedzialny w rz±dzie za strategiczn± infrastrukturê energetyczn±, zapowiedzia³w sierpniu 2017 r.

Zobacz wiêcej na ten temat: Polsko-rosyjska umowa gazowa zostanie odtajniona

Na jakie minusy zwrócili uwagê kontrolerzy? Zarówno minister gospodarki, jak i PGNiG nie wykorzystali w pe³ni swoich mo¿liwo¶ci negocjacyjnych, nie podejmuj±c próby uzyskania w zamian za zgodê na postanowienia korzystne dla strony rosyjskiej równowa¿nych korzy¶ci dla Polski.

Negocjacje rz±du polskiego z rosyjskim w latach 2009-2010 ws. dostaw gazu ziemnego w ramach d³ugoterminowego tzw. kontraktu jamalskiego, by³y podjête przez stronê polsk± bez przygotowania merytorycznego. Na nieskuteczno¶æ negocjacji ze stron± rosyjsk±, prowadzonych równolegle na poziomie rz±dów oraz spó³ek, wp³ynê³a te¿ niew³a¶ciwa wspó³praca miêdzy ministrem gospodarki a PGNiG.

Pozycja negocjacyjna Polski by³a pogorszona zarówno wskutek nieprawid³owo¶ci, jak i b³êdów pope³nionych w trakcie negocjacji. S³aba pozycja negocjacyjna polskiego zespo³u wi±za³a siê tak¿e z uzale¿nieniem Polski od dostaw gazu ziemnego z kierunku wschodniego w zwi±zku z d³ugoletnim brakiem inwestycji w zakresie po³±czeñ miêdzysystemowych z Europ± Zachodni±. Zosta³o to skutecznie wykorzystane przez stronê rosyjsk±, która w trakcie negocjacji zg³asza³a nowe ¿±dania, poszerzaj±c zakres spraw do negocjacji i skutecznie wyd³u¿a³a okres rokowañ, nie godz±c siê na parafowanie umów w kszta³cie, który nie by³by zbie¿ny z jej interesem. Strona polska, nie maj±c wypracowanej strategii, nie wykorzystywa³a posiadanych argumentów i akceptowa³a kolejne ¿±dania strony rosyjskiej.

G³ównymi b³êdami polskiej delegacji w prowadzonych negocjacjach by³y: d±¿enie do wyd³u¿enia okresu kontraktu na dostawy gazu, mimo ¿e Ministerstwo Gospodarki dysponowa³o analizami, wskazuj±cymi i¿ w zwi±zku z zakoñczeniem w 2014 r. inwestycji terminal LNG, poda¿ gazu przewy¿szy popyt na to paliwo.

Nastêpny wymieniony b³±d to zgoda na w³±czenie do negocjacji kwestii sporu miêdzy EuRoPol GAZ SA a Gazpromem Eksport, dotycz±cego op³at za przesyt gazu przez polski odcinek gazoci±gu jamalskiego, bez uzyskania w zamian ekwiwalentnych korzy¶ci dla strony polskiej.

Izba za b³±d uzna³a te¿ niepodjêcie przez ministra gospodarki choæby próby uzyskania korzystniejszych warunków dostaw gazu (w tym obni¿enia ceny) w sytuacji zgody na postanowienia korzystne dla strony rosyjskiej -- wbrew deklaracji ministra gospodarki na posiedzeniu Rady Ministrów dot. podjêcia rozmów w sprawie przywrócenia formu³y cenowej sprzed 2006 r.

Na posiedzeniu rz±du 13 lipca 2010 r. - wed³ug NIK - ówczesny premier Donald Tusk ,,wskaza³, ¿e polski zespó³ negocjacyjny nie wykorzysta³ w negocjacjach atutu, jakim by³a wielko¶æ rynku gazu w Polsce do wynegocjowania korzystnych formu³ cenowych w kontrakcie jamalskim".

Dopiero w³±czenie siê przedstawicieli Komisji Europejskiej w proces negocjacji w lutym 2010 r. pozwoli³o wstrzymaæ podpisanie umów w kszta³cie przyjêtym przez rz±d 10 lutego 2010 r. oraz wyeliminowaæ postanowienia sprzeczne z prawem unijnym i krajowym oraz ryzyka dla bezpieczeñstwa energetycznego Polski.
Korupcja przy umowie gazowej z 2010 r.?

image Wed³ug prokuratury Waldemar Pawlak móg³ przyj±æ ³apówkê przy negocjowaniu kontraktu gazowego w 2010 r. Fot. Piotr Drabik/CC BY 2.0

We wrze¶niu 2017 r. prokuratura wszczê³a ¶ledztwo w sprawie umowy na dstawy gazu z Rosji. Wed³ug prokuratury, by³y wicepremier Waldemar Pawlak móg³ przyj±æ ³apówkê za przychylno¶æ wobec Rosji przy negocjowaniu kontraktu gazowego z 2010 r.

Przeczytaj wiêcej na ten temat: Korupcja przy umowie gazowej z 2010 r.?
Naimski: Tak utrwalano zale¿no¶æ Polski od Rosji

Faktyczna utrata zysków z tranzytu gazu przez Polskê, co da³o ok. 1 mld z³ prezentu dla Gazpromu, utrata kontroli nad Europolgazem, utrwalenie zale¿no¶ci do Rosji, wstrzymanie dywersyfikacji gazu - to efekty rozmów gazowych z lat 2008-2010 - skomentowa³ odtajniony raport NIK pe³nomocnik rz±du ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Do tego zlekcewa¿ono zagro¿enie kryzysem gazowym z 2009 roku. - Rz±d takie sygna³y mia³, ale nie reagowa³. Przegrali¶my tranzyt. W wyniku tych umów - zysk Europolgazu z przesy³u 30 mld metrów sze¶æ gazu przez Polskê na d³ugo¶ci ponad 660 km, zosta³ ograniczony do ¶miesznej kwoty 21 mln z³. To jedna setna tego, co pobieraj± za przesy³ przez swój system tranzytowy Ukraiñcy. To oznacza³o, ¿e Rosjanie maj± prawo do przesy³u gazu przez Polskê za darmo - powiedzia³ Naimski.

Na skutek tych decyzji Europolgaz, spó³ka PGNiG i Gazpromu, zarz±dzaj±ca polskim odcinkiem gazoci±gu jamalskiego, straci³a w latach 2010-2017 ok. 1,5 mld z³ potencjalnego zysku. - Utracono te¿ 25 mln z³ zas±dzone przez S±d Arbitra¿owy w Moskwie na rzecz PGNiG. My¶my z tego zrezygnowali - wylicza³.

Z inicjatywy polskiego rz±du reprezentowanego przez Pawlaka powsta³ plan przed³u¿enia umowy z Gazpromem do 2037 r., czyli o 15 lat - podkre¶li³ Naimski. - Gdyby tak siê sta³o, na szczê¶cie siê nie sta³o, to strategiczne plany dywersyfikacji ¼róde³ dostaw by³yby nie do zrealizowania. To interwencja Komisji Europejskiej spowodowa³a, ¿e ówczesny rz±d wycofa³ siê z tego piêtnastoletniego przed³u¿enia - mówi³.

Podczas negocjacji w 2009 mo¿na by³o - w zwi±zku z zapisami konktraktu jamalskiego - podnie¶æ sprawê ceny gazu sprzedawanego przez Rosjan do Polski. - Ale ta kwestia, z jakiego¶ nieznanego powodu nie zosta³a podniesiona. Negocjacje by³y prowadzone z pozycji kapitulanckiej - stwierdzi³ Piotr Naimski.

Na pytanie o odpowiedzialno¶æ osób zwi±zanych z negocjacjami gazowymi z Rosj± w latach 2008- 2010 Naimski powiedzia³, ¿e je¶li chodzi o odpowiedzialno¶æ polityczn±, to ci±¿y ona na ówczesnym premierze Donaldzie Tusku i wicepremierze Waldemarze Pawlaku.

Podpisany w 1996 r. kontrakt jamalski przewiduje dostawy ok. 10 mld metrów sze¶ciennych gazu rocznie. Zgodnie z narzucon± przez Gazprom klauzul± take-or-pay PGNiG musi odebraæ co najmniej 8,7 mld m sze¶c. zakontraktowanego gazu rocznie. Zapisy kontraktu by³y renegocjowane w 2010 r. Zgodnie z umow±, tranzyt gazu zosta³ przewidziany do 2019 r., a dostawy do 2022 r.



¬ród³o: PAP

KW

(C) Artyku³ jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkuj±cego ¼ród³a.


--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj± slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Data: 2018-07-03 12:25:59
Autor: Pieniactwo i Sto³ki
Polska p³aci Gazpromowi najwy¿sz± cenê za gaz w Europie
pajac  "u2" <u_2@o2.pl> napisa³ w wiadomo¶ci news:5b3b42f7$0$689$65785112news.neostrada.pl...
-- General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj± slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Polska pÅ‚aci Gazpromowi najwyższÄ… cenÄ™Q1|C6 k<ºº)‰

Nowy film z video.banzaj.pl wiêcej »
Redmi 9A - recenzja bud¿etowego smartfona