Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Polsk膮 rz膮dzi dure艅

Polsk膮 rz膮dzi dure艅

Data: 2013-03-16 15:37:26
Autor: Przemys艂aw W
Polsk膮 rz膮dzi dure艅

Polski przemys艂, a wraz z nim ca艂a gospodarka coraz bardziej s艂abnie. Spada produkcja i sprzeda偶 detaliczna, malej膮 realne p艂ace, za to ro艣nie bezrobocie. W innych krajach przedsi臋biorstwa i ich pracownicy mog膮 liczy膰 na wsparcie pa艅stwa w kryzysie. Co robi膮 w tej kwestii nasi rz膮dz膮cy? Kompletnie nic.

We Francji dbaj膮 o przemys艂
W ubieg艂ym tygodniu francuski rz膮d poinformowa艂, 偶e maj膮cy powa偶ne problemy finansowe koncern samochodowy PSA Peugeot Citroen otrzyma od pa艅stwa gwarancje kredytowe na kwot臋 7 mld euro. W zamian za pomoc sp贸艂ka ma wycofa膰 si臋 z plan贸w zamkni臋cia fabryki w Aulnay-sous-Bois pod Pary偶em oraz zawiesi膰 og艂oszony ju偶 plan zwolnienia 8 tys. pracownik贸w. Podczas pierwszej fali 艣wiatowego kryzysu gospodarczego w latach 2008-2009 poprzednik Francoisa Hollande鈥檃 Nicolas Sarkozy wdro偶y艂 warty 175 mld euro pakiet maj膮cy pobudzi膰 gospodark臋 i z艂agodzi膰 skutki kryzysu dla obywateli. Wprowadzono m.in. szereg r贸偶norodnych ulg podatkowych oraz powo艂ano specjalny publiczny fundusz (Caisse des D茅p么ts), kt贸rego celem by艂o inwestowanie w zagro偶one przedsi臋biorstwa o strategicznym znaczeniu dla gospodarki.
Rz膮dz膮cy we Francji zadbali r贸wnie偶 o pracownik贸w. Wprowadzono m.in. system publicznych dop艂at do pensji dla pracownik贸w zagro偶onych zwolnieniami, kt贸rym zredukowano wynagrodzenie lub zmniejszono rozmiar czasu pracy.

W Niemczech te偶 wspieraj膮 przedsi臋biorstwa
Podobne rozwi膮zania zastosowano w tym czasie w Niemczech. Rz膮d naszego zachodniego s膮siada powo艂a艂 m.in. fundusz dzia艂aj膮cy pod auspicjami pa艅stwowego banku KfW (Kreditanstalt f眉r Wiederaufbau), udzielaj膮cy por臋cze艅 kredyt贸w inwestycyjnych dla przedsi臋biorstw maj膮cych trudno艣ci zwi膮zane z kryzysem. Wprowadzono r贸wnie偶 szereg os艂on dla pracownik贸w. Pa艅stwo zwraca艂o m.in. pracodawcom 50 proc. sk艂adki na ubezpieczenia spo艂eczne od pracownik贸w zatrudnionych w niepe艂nym wymiarze godzin. Rz膮d federalny wprowadzi艂 tak偶e szereg ulg podatkowych dla os贸b prywatnych. Obni偶y艂 najni偶sz膮 stawk臋 podatkow膮 do 14 proc., zwi臋kszy艂 kwoty wolne od podatk贸w oraz zmniejszy艂 sk艂adk臋 obowi膮zkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzia艂ania te mia艂y na celu stymulacj臋 popytu wewn臋trznego. Dzi臋ki temu, 偶e w portfelach Niemc贸w zosta艂o wi臋cej pieni臋dzy, mogli oni sobie pozwoli膰 na zakup wi臋kszej liczby produkt贸w wytwarzanych przez niemieckie przedsi臋biorstwa. Znaczn膮 pomoc otrzyma艂a tak偶e niemiecka bran偶a motoryzacyjna. W艂a艣ciciele 9-letnich lub starszych samochod贸w otrzymywali dop艂aty w wysoko艣ci 2,5 tys. euro za z艂omowanie starego i zakup nowego auta.

Wsparcie dla kluczowych ga艂臋zi przemys艂u nie jest jednak domen膮 wy艂膮cznie najbogatszych kraj贸w Unii. Sw贸j program pomocy dla motoryzacji przedstawi艂a w tym tygodniu, b臋d膮ca zdaniem wielu ekspert贸w na skraju bankructwa, Hiszpania. Od pocz膮tku listopada hiszpa艅scy kierowcy za wymian臋 co najmniej 12-letniego auta otrzymaj膮 dotacj臋 w wysoko艣ci 2 tys. euro, na kt贸r膮 zrzuc膮 si臋 po po艂owie rz膮d i koncerny samochodowe.

Polski rz膮d nie kwapi si臋 z pomoc膮
Czy istniej膮ce w Polsce fabryki motoryzacyjne i ich pracownicy te偶 mog膮 liczy膰 na jak膮kolwiek pomoc ze strony rz膮du? Goszcz膮cy przed dwoma tygodniami w siedzibie 艣l膮sko-dabrowskiej Solidarno艣ci minister pracy i polityki spo艂ecznej W艂adys艂aw Kosiniak-Kamysz, zapytany podczas briefingu prasowego o tyskiego Fiata, nad kt贸rym na dobre zawis艂a gro藕ba masowych zwolnie艅 odpowiedzia艂, 偶e rz膮d nie bierze pod uwag臋 rozm贸w z w艂a艣cicielami sp贸艂ki na temat ewentualnej pomocy i utrzymania miejsc pracy, a za polityk臋 sp贸艂ki odpowiedzialny jest jej w艂a艣ciciel. Do Fiata pa艅stwo wtr膮ca膰 si臋 nie mo偶e, bo to prywatna firma. W przypadku innych przedsi臋biorstw, rz膮d r贸wnie偶 jest bezradny, bo interwencja naruszy艂aby przepisy UE o pomocy publicznej. Skutki takiej polityki mogli艣my obserwowa膰 cho膰by na przyk艂adzie upadku naszych stoczni. - Francuzi czy Niemcy umieli wesprze膰 sw贸j przemys艂 w trudnych czasach, nie przejmuj膮c si臋 przy tym specjalnie unijnymi obostrzeniami. Skoro unijne przepisy s膮 z艂e, to trzeba to g艂o艣no powiedzie膰 i pr贸bowa膰 je zmieni膰. Tylko do tego potrzeba troch臋 cywilnej odwagi i kompetencji. Naszym rz膮dz膮cym niestety tego brakuje - m贸wi prof. Jerzy 呕y偶y艅ski ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Si艂a przemys艂u to si艂a gospodarki
Rozwini臋te kraje zachodniej Europy dbaj膮 o sw贸j przemys艂, bo tylko w oparciu o produkcj臋 mo偶na zbudowa膰 solidne podstawy rozwoju. W Niemczech poziom bezrobocia jest niemal dwukrotnie ni偶szy ni偶 w Polsce m.in. dlatego, 偶e naszym s膮siadom zza Odry uda艂o si臋 obroni膰 sw贸j potencja艂 przemys艂owy. - Kraje, z kt贸rych przemys艂 ucieka, borykaj膮 si臋 z ogromnym zubo偶eniem klasy 艣redniej, szybko rosn膮cymi nier贸wno艣ciami i wieloma innymi problemami. Nie da si臋 opiera膰 rozwoju wy艂膮cznie na tworzeniu bank贸w i instytucji finansowych - m贸wi prof. Leokadia Or臋ziak z Szko艂y G艂贸wnej Handlowej podczas pa藕dziernikowej debaty o rynku pracy zorganizowanej przez PiS. - Si艂a gospodarki zale偶y od tego, co ta gospodarka jest w stanie zaoferowa膰 艣wiatu za pomoc膮 swojego eksportu, ale eksportu produkt贸w ko艅cowych z najwy偶sz膮 warto艣ci膮 dodan膮. Dobrobytu nie da si臋 zbudowa膰 wy艂膮cznie w oparciu o us艂ugi - dodaje prof. 呕y偶y艅ski.

Zamiast wsparcia oferuj膮 wyprzeda偶
W wyniku masowej prywatyzacji w latach 90. z polskiego przemys艂u zosta艂o bardzo niewiele. Bez rz膮dowego wsparcia znaczna cze艣膰 istniej膮cych jeszcze przedsi臋biorstw najprawdopodobniej upadnie pod ci臋偶arem pog艂臋biaj膮cego si臋 kryzysu lub zostanie sprzedana. Premier Donald Tusk w tzw. drugim expose nie przedstawi艂 偶adnych propozycji os艂on dla polskich przedsi臋biorstw i pracownik贸w. Zapowiedzia艂 natomiast powo艂anie sp贸艂ki 鈥濱nwestycje polskie鈥, kt贸ra b臋dzie pozyskiwa膰 艣rodki finansowe, wykorzystuj膮c w tym celu aktywa sp贸艂ek Skarbu Pa艅stwa. M贸wi膮c kr贸tko, oznacza to po prostu wyprzeda偶 resztek nale偶膮cych do pa艅stwa zak艂ad贸w. - Grabie偶cza prywatyzacja doprowadzi艂a do takiego bezrobocia, jakie teraz mamy. W obliczu kryzysu trzeba wspiera膰 inwestycje technologiczne, odbudowywa膰 i rozwija膰 polski przemys艂. Nie da si臋 ratowa膰 przed kryzysem wy艂膮cznie za pomoc膮 ci臋cia wydatk贸w. To jest kompletne nieporozumienie. Wzrost gospodarczy mo偶na stymulowa膰 tylko poprzez zwi臋kszenie nak艂ad贸w na odbudow臋 potencja艂u gospodarczego. Innej drogi nie ma - zaznacza prof. 呕y偶y艅ski.

艁ukasz Karczmarzyk

--


"G艂贸wn膮 motywacj膮 mojej aktywno艣ci publicznej by艂a potrzeba w艂adzy
i 偶膮dza popularno艣ci. Ta druga by艂a nawet silniejsza od pierwszej,
bo chyba jestem bardziej pr贸偶ny, ni偶 spragniony w艂adzy. Nawet na pewno..."

- Donald Tusk: Gazeta Wyborcza, 15鈥16 pa藕dziernika 2005

Polsk膮 rz膮dzi dure艅

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona