Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Polski biznes woli p艂aci膰 podatki w Wielkiej Brytanii

Polski biznes woli p艂aci膰 podatki w Wielkiej Brytanii

Data: 2015-01-22 15:42:55
Autor: u2
Polski biznes woli p艂aci膰 podatki w Wielkiej Brytanii



http://wgospodarce.pl/biezace-analizy/18251-good-bye-zdziercy-polski-biznes-woli-placic-podatki-w-wielkiej-brytanii

Emigracja biznesowa ju偶 dawno przesta艂a dotyczy膰 wy艂膮cznie nazwisk z listy najbogatszych Polak贸w. R贸偶ne formy optymalizacji zyskuj膮 na popularno艣ci tak偶e w艣r贸d mniejszych firm, a nawet mikroprzedsi臋biorstw, kt贸re korzystaj膮c z unijnych przepis贸w wyprowadzaj膮 swoje siedziby za granic臋. Powody niezmienne od lat, czyli wzrastaj膮ce koszty zabezpieczenia spo艂ecznego i pracy, nadmierna biurokracja, niejasne przepisy, a przede wszystkim coraz wy偶sze podatki i perspektywa g艂odowych 艣wiadcze艅 emerytalnych.

Poza tym, 偶e wci膮偶 rosn膮, w kwestii podatk贸w w Polsce zmienia si臋 niewiele. Brak zmiany w tym wypadku to kl臋ska i mimo kolejnych zapowiedzi rz膮du, 偶e b臋dzie ja艣niej, przyja藕niej i bardziej konkurencyjnie, jeste艣my daleko za tymi krajami wsp贸lnoty, kt贸re polskich przedsi臋biorc贸w przyjmuj膮 z otwartymi r臋kami. Rz膮dz膮cy chwal膮 si臋 za to awansami w presti偶owych rankingach twierdz膮c, 偶e jest dobrze, coraz lepiej. Przedsi臋biorcy tymczasem przenosz膮 si臋 na Cypr, Malt臋, Litw臋 czy do Holandii, a ze wzgl臋du na powszechn膮 znajomo艣膰 angielskiego najcz臋艣ciej do Wielkiej Brytanii. Trudno si臋 temu dziwi膰, skoro podatki w kraju wci膮偶 rosn膮, 艣wiadczenia malej膮, a g艂贸wn膮 zas艂ug膮 awansu Polski w 艣wiatowym rankingu badaj膮cym stopie艅 skomplikowania system贸w podatkowych jest zmiana metodologii badania.

Polska daleko z ty艂u, przyjazna tylko na papierze

Opublikowany w ko艅cu 2014 roku raport Banku 艢wiatowego i PwC 鈥濸aying Taxes 2015鈥 daje Polsce 87. miejsce w rankingu przyjazno艣ci podatkowej na 艣wiecie i w por贸wnaniu do zesz艂orocznej edycji awans o 26 oczek. W tym samym rankingu Wielka Brytania zajmuje miejsce 16. i spada o 2 pozycje.

Mimo znacznego awansu Polski zmieni艂o si臋 jednak niewiele. Tak jak w ubieg艂ym roku, przeci臋tny polski przedsi臋biorca przekaza艂 fiskusowi 18 r贸偶nych podatk贸w, po艣wi臋caj膮c na to 286 godzin w ci膮gu roku. Analogicznie, firmy zarejestrowane na Wyspach rozliczy艂y si臋 z fiskusem p艂ac膮c 8 podatk贸w i po艣wi臋caj膮c na formalno艣ci 110 godzin. Dla statystycznej firmy w Polsce ca艂kowita wysoko艣膰 daniny na rzecz skarb贸wki wynios艂a 38,7 proc. wypracowanych zysk贸w, dla firm brytyjskich 33,7 proc.

Awans Polski to jednak iluzja, poniewa偶 gdyby przeprowadzi膰 badanie na rok 2014 obecn膮 metod膮, Polska uzyska艂aby wska藕nik na poziomie 38,5 proc., czyli o 0,2 proc. lepszy ni偶 w edycji 2015. Wynika z tego, 偶e sytuacja podatkowa polskich firm uleg艂a pogorszeniu, a nie polepszeniu. Jednocze艣nie, mimo spadku, brytyjski system podatkowy wci膮偶 uchodzi za jeden z najbardziej stabilnych i przyjaznych na 艣wiecie. Nic wi臋c dziwnego, 偶e to w艂a艣nie Wyspy Brytyjskie s膮 jednym z najcz臋stszych miejsc emigracji biznesowej, zw艂aszcza w艣r贸d mniejszych firm, uciekaj膮cych przed podatkiem dochodowym, zach艂annym ZUS-em i wizj膮 g艂odowej emerytury.



Legalno艣膰 przeprowadzki gwarantuje unijne prawo

Zak艂adanie firmy w Wielkiej Brytanii lub innym, dowolnie wybranym pa艅stwie Unii, a co za tym idzie mo偶liwo艣膰 optymalizacji ZUS i okazj臋 do p艂acenia ni偶szych podatk贸w reguluje rozporz膮dzenie Parlamentu Europejskiego z 29 kwietnia 2004 o koordynacji system贸w zabezpieczenia spo艂ecznego.

Czytamy w nim, 偶e: 鈥濷soba, kt贸ra normalnie wykonuje prac臋 najemn膮 i prac臋 na w艂asny rachunek w r贸偶nych Pa艅stwach Cz艂onkowskich podlega ustawodawstwu Pa艅stwa Cz艂onkowskiego, w kt贸rym wykonuje sw膮 prac臋 najemn膮 lub, je偶eli wykonuje tak膮 prac臋 w dw贸ch lub w kilku Pa艅stwach Cz艂onkowskich, ustawodawstwu okre艣lonemu zgodnie z przepisami ust.1鈥.

To wystarczaj膮ca podstawa, aby ka偶dy przedsi臋bior膮ca m贸g艂 sam zadecydowa膰, gdzie b臋dzie p艂aci艂 podatki i sk艂adki na ubezpieczenie spo艂eczne. Z mo偶liwo艣ci optymalizacji czerpi膮 od dawna rodzimi krezusi, m.in.: Zygmunt Solorz-呕ak, kt贸ry rozlicza si臋 na Cyprze, Jan Kulczyk czy Micha艂 So艂owow, kt贸rzy podatki p艂ac膮 w Luksemburgu. Lista jest bardzo d艂uga i rozci膮ga si臋 daleko poza ranking najbogatszych Polak贸w. Nie trzeba by膰 jednak milionerem, aby korzysta膰 z dobrodziejstw wewn膮trzwsp贸lnotowych przepis贸w. Wbrew powszechnemu przekonaniu po optymalizacj臋 si臋gaj膮 tak偶e ma艂e firmy, nawet mikroprzedsi臋biorstwa, a najpopularniejsz膮, cho膰 nie jedyn膮 metod膮 obni偶enia koszt贸w, jest rejestracja firmy w pa艅stwie o bardziej przyjaznym systemie podatkowym, na przyk艂ad brytyjskim.

Jeszcze kilka lat temu optymalizacja podatkowa zwi膮zana z zarejestrowaniem firmy poza granicami Polski nie wzbudza艂a szerszego zainteresowania mniejszych firm. Dzi艣 jest odwrotnie. To w艂a艣nie mniejsze firmy chc膮 dokonywa膰 tego typu transfer贸w. By膰 mo偶e dlatego, 偶e wi臋kszo艣膰 du偶ych graczy ju偶 to zrobi艂a. Realne korzy艣ci z przeniesienia siedziby firmy np. do Wielkiej Brytanii mog膮 odnie艣膰 przedsi臋biorcy z obrotem rz臋du 50 tysi臋cy z艂otych rocznie. Nawet tak stosunkowo niski obr贸t mo偶e przynie艣膰 oszcz臋dno艣ci w wysoko艣ci kilku tysi臋cy z艂otych w skali roku, przede wszystkim na ZUS. Co wi臋cej, dyrektorzy sp贸艂ek Limited nie musz膮 si臋 te偶 przejmowa膰 podatkiem dochodowym, gdy偶 w Wielkiej Brytanii progi podatkowe s膮 kilkana艣cie razy wy偶sze ni偶 w Polsce. - Cz臋sto okazuje si臋 jednak, 偶e mo偶emy zaproponowa膰 szereg alternatywnych rozwi膮za艅 z wykorzystaniem innych, jeszcze bardziej op艂acalnych jurysdykcji podatkowych, decyzja nale偶y do przedsi臋biorcy 鈥 m贸wi Bolko Fuchs z firmy doradczej Admiral Tax, specjalizuj膮cej si臋 w optymalizacji podatkowej firm z sektora MSP.

Ni偶sze ubezpieczenie, podatki i gwarantowana emerytura

Nie wiadomo dok艂adnie ilu polskich przedsi臋biorc贸w przenios艂o sw贸j biznes do Wielkiej Brytanii, takie dane nie s膮 publikowane przez GUS lub instytucje rz膮dowe. Wida膰 jednak wyra藕ny wzrost us艂ug doradczych w tym zakresie, a firmy zaczynaj膮 konkurowa膰 o klient贸w gotowych do przeprowadzki. Proste zestawienie prog贸w podatkowych w Polsce i Wielkiej Brytanii pokazuje, dlaczego rodzimi przedsi臋biorcy tak ochoczo emigruj膮 do innych system贸w podatkowych. Kwota wolna od podatku na Wyspach jest ponad 17 razy wy偶sza ni偶 w Polsce i wynosi obecnie 10 000 funt贸w (56 595 z艂), podczas gdy w Polsce, niezmiennie od 6 lat, pozostaje na poziomie 3 091 z艂.

Od 6 kwietnia 2015 kwota ta wzro艣nie o kolejne 600 funt贸w, co przy obecnym kursie daje warto艣膰 59 990,7 z艂otych. Na uwag臋 zas艂uguje tak偶e fakt, 偶e na przestrzeni 15 lat kwot臋 woln膮 od podatku w Wielkiej Brytanii podwy偶szano 13-krotnie. Tymczasem w Polsce tylko sze艣ciokrotnie i w ci膮gu 15 lat wzros艂a ona o zaledwie 795, 21 z艂!

W analogicznym okresie w Polsce metoda waloryzacji wzgl臋dem dynamiki p艂ac da艂a ponad dwukrotny wzrost sk艂adek na ZUS, a ju偶 dzi艣 wiadomo, 偶e obecni, nie oszcz臋dzaj膮cy 30-latkowie, licz膮cy jedynie na pa艅stwowe emerytury b臋d膮 skazani na g艂odowe 艣wiadczenia i 偶ycie na skraju ub贸stwa. Wizja takiej Polski wydaje si臋 przera偶aj膮ca, ale bardzo realna.
Na pocieszenie mo偶na jednak doda膰, 偶e ro艣nie p艂aca minimalna i 艣rednia pensja polskich pracownik贸w. Mimo to, w 2015 roku przedsi臋biorcy zap艂ac膮 ponad 1100 z艂 艂膮cznych sk艂adek na ZUS, co stanowi podwy偶k臋 o 670 z艂 w por贸wnaniu do roku ubieg艂ego. Tymczasem na Wyspach odpowiednik polskiego ZUS-u wymaga jedynie ok. 60 z艂 miesi臋cznie, gwarantuj膮c rz膮dow膮 emerytur臋 na poziomie 148,04 GBP tygodniowo. Przy obecnym kursie to ok. 3 351 z艂. Dodatkowo przedsi臋biorca ma prawo do bezp艂atnej opieki medycznej na terenie ca艂ej Unii Europejskiej, tak samo, jak jego najbli偶sza rodzina.

Rodzimi biznesmeni nie maj膮 ju偶 cierpliwo艣ci na firm臋 w Polsce
Niewa偶ne gdzie Polscy przedsi臋biorcy przenios膮 swoje biznesy, na Wyspy, na Litw臋, Malt臋 czy na Cypr, wa偶ne dlaczego. Polski system prawno-podatkowy nie stwarza mo偶liwo艣ci swobodnego prowadzenia biznesu 鈥 na wszystko musi by膰 przepis, ustawa - czasem dwa, cz臋sto sprzeczne ze sob膮. Potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy lub si臋gania po us艂ugi zewn臋trzne. Urz臋dnicy cz臋sto sami nie rozumiej膮 przepis贸w, kt贸re uchwalaj膮.

艢wiadcz膮 o tym cho膰by dane NSA o ilo艣ci zaskar偶anych indywidualnych interpretacji wydawanych przez organy podatkowe, kt贸re okaza艂y si臋 by膰 niezgodne z polskim prawem. Niezmiennie od lat jest to blisko po艂owa zaskar偶anych decyzji urz臋d贸w skarbowych. Ustawodawca jakby nie chcia艂 zrozumie膰, 偶e bogate spo艂ecze艅stwo, to bogate pa艅stwo. Nie potrafi te偶 zatrzyma膰 u siebie biznesu i zamiast obni偶a膰 podatki, systematycznie je podwy偶sza, na dodatek pr贸buje wprowadza膰 bardziej lub mniej skuteczne prawo zakazuj膮ce emigracji biznesowej. Dok艂adnie odwrotnie dzia艂aj膮 te Pa艅stwa, do kt贸rych przedsi臋biorcy emigruj膮 najcz臋艣ciej.

Wielka Brytania systematycznie, o kilkaset funt贸w rocznie, podnosi kwoty wolne od podatku, a kiedy ze swoimi liberalnymi przepisami podatkowymi do wsp贸lnoty do艂膮czy艂y Cypr i Malta, Holandia i Luksemburg natychmiast zareagowa艂y obni偶eniem podatk贸w, zatrzymuj膮c u siebie biznesowy kapita艂. Przyk艂ady mo偶na mno偶y膰. Tymczasem polski rz膮d wmawia przedsi臋biorcom, 偶e jest dobrze, coraz lepiej, czasem nawet pochwali si臋 jakim艣 imponuj膮cym zestawieniem. Prowadz膮cy firmy przekonali si臋 jednak do mo偶liwo艣ci decydowania o w艂asnym biznesie i braku obowi膮zku ratowania bud偶etu Pa艅stwa oraz jego bankrutuj膮cych instytucji. Wszystko wskazuje wi臋c na to, 偶e to dopiero pocz膮tek biznesowej emigracji.


--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj膮 slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Data: 2015-01-24 09:57:26
Autor: ...
Polski biznes woli p艂aci膰 podatki w Wielk iej Brytanii
W dniu 2015-01-22 o 15:42, u2 pisze:

Nie wiadomo dok艂adnie ilu polskich przedsi臋biorc贸w przenios艂o sw贸j
biznes do Wielkiej Brytanii, takie dane nie s膮 publikowane przez GUS


No jak to tak? Przeca srednia liczba pobierajacych wynagrodzenie od panstwa jest wieksza w PL niz na zachodzie (25%UE do 28% w PL)


Milionowa armia urzednikow pe艂o nie wie takich rzeczy?
To co oni pierdza w stolki?

Polski biznes woli p艂aci膰 podatki w Wielkiej Brytanii

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona