Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Ponad po艂owa Polak贸w 偶yje od pierwszego do pierwszego

Ponad po艂owa Polak贸w 偶yje od pierwszego do pierwszego

Data: 2012-10-31 06:28:35
Autor: Przemys艂aw W
Ponad po艂owa Polak贸w 偶yje od pierwszego do pierwszego
Ponad po艂owa Polak贸w 偶yje od pierwszego do pierwszego

Nieregularnie oszcz臋dza jedna trzecia Polak贸w, a tylko 8% z nas mo偶e sobie pozwoli膰 na sta艂e odk艂adanie pewnej kwoty na przysz艂e potrzeby. Z tworzeniem finansowych rezerw mamy coraz wi臋ksze problemy.

Odsetek os贸b wydaj膮cych wszystkie swoje dochody na bie偶膮ce potrzeby zwi臋kszy艂 si臋 w ci膮gu roku o 4 punkty procentowe. Uby艂o tak偶e okazyjnie oszcz臋dzaj膮cych 鈥 w 2011 roku by艂o ich 37%, a dzi艣 34%. Nie oszcz臋dzaj膮 przede wszystkim m艂odzi (do 25. roku 偶ycia), seniorzy oraz osoby o ni偶szym poziomie wykszta艂cenia 鈥 czytamy w najnowszym raporcie Fundacji im. Kronenberga. To efekt nie tylko sytuacji materialnej, ale tak偶e przekona艅 dotycz膮cych sensu oszcz臋dzania.


Niemal co czwarty Polak podpisuje si臋 pod stwierdzeniem, 偶e oszcz臋dzanie nie ma sensu, a pieni膮dze lepiej wyda膰 na bie偶膮ce potrzeby. W ostatnim roku uby艂o wierz膮cych w ide臋 odk艂adania konsumpcji. Dzi艣 tylko 61% badanych twierdzi, 偶e gromadzenie pieni臋dzy pozwoli w przysz艂o艣ci 偶y膰 dostatniej, chocia偶 w 2011 roku takie przekonanie wyrazi艂o ponad 2/3 respondent贸w. Zwolennicy oszcz臋dzania to cz臋艣ciej osoby o wy偶szym wykszta艂ceniu, osi膮gaj膮ce dochody powy偶ej 4000 z艂 (w przeliczeniu na gospodarstwo domowe).

Comiesi臋czne oszcz臋dno艣ci rodak贸w mieszcz膮 si臋 zazwyczaj w przedziale od 100 do 500 z艂. Takie kwoty odk艂ada prawie po艂owa co bardziej zapobiegliwych Polak贸w. Co pi膮ty oszcz臋dzaj膮cy nie udzieli艂 jednak odpowiedzi na pytanie ankieter贸w, a co dziesi膮ty nie by艂 w stanie okre艣li膰, ile 艣rodk贸w przeznacza na budowanie finansowych rezerw.
Oszcz臋dzamy kr贸tkoterminowo

Zapobiegliwi koncentruj膮 si臋 raczej na kr贸tkoterminowych potrzebach. 45% oszcz臋dzaj膮cych gromadzi pieni膮dza z my艣l膮 o wydaniu ich w ci膮gu roku. Znaczna cz臋艣膰 tych, kt贸rych sta膰 na odk艂adanie cz臋艣ci swojego dochodu, nie potrafi okre艣li膰 horyzontu oszcz臋dzania. Oznacza to, 偶e za finansowymi wysi艂kami nie stoi 偶aden sprecyzowany plan, a rezerwy nie maj膮 jasno okre艣lonego przeznaczenia.

Deklarowane cele oszcz臋dzania to najcz臋艣ciej wydatki zwi膮zane z wyposa偶eniem mieszkania i zakupem samochodu, a wi臋c potrzeby, kt贸re dotycz膮 co najwy偶ej kilkuletniej perspektywy. Drugie miejsce zajmuje rozrywka i rekreacja 鈥 wakacje i drobne przyjemno艣ci jako g艂贸wne cele oszcz臋dzania wskaza艂o w sumie 29% badanych. Cele d艂ugoterminowe znalaz艂y si臋 dopiero na dalszych miejscach. O emeryturze my艣li 27% oszcz臋dzaj膮cych, a na zabezpieczenie przysz艂o艣ci dzieci odk艂ada 22% badanych.

W艣r贸d cel贸w oszcz臋dzania wymienianych przez badanych na dalekiej pozycji znalaz艂 si臋 fundusz awaryjny. Na zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi wydatkami zbiera pieni膮dze tylko 10% respondent贸w 鈥 znacznie mniej ni偶 na konsumpcyjne przyjemno艣ci.

W praktyce to w艂a艣nie rezerwy 鈥瀗a czarn膮 godzin臋鈥 powinny stanowi膰 pierwszy krok w budowaniu oszcz臋dno艣ci. Stanowi膮 one fundament finansowego bezpiecze艅stwa. Dop贸ki ich nie posiadamy, ka偶dy nieprzewidziany wydatek mo偶e spowodowa膰, 偶e b臋dziemy musieli naruszy膰 fundusze przeznaczone na inne cele.

Micha艂 Kisiel, analityk Bankier.pl

--


"G艂贸wn膮 motywacj膮 mojej aktywno艣ci publicznej by艂a potrzeba w艂adzy
i 偶膮dza popularno艣ci. Ta druga by艂a nawet silniejsza od pierwszej,
bo chyba jestem bardziej pr贸偶ny, ni偶 spragniony w艂adzy. Nawet na pewno..."

- Donald Tusk: Gazeta Wyborcza, 15鈥16 pa藕dziernika 2005

Ponad po艂owa Polak贸w 偶yje od pierwszego do pierwszego

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona