Grupy dyskusyjne   »   pl.rec.nurkowanie   »   Procedury awaryjne

Procedury awaryjne

Data: 2009-06-04 17:20:42
Autor: Kraken Zakrzówek
Procedury awaryjne
Przy osobie nieprzytomnej łapię ją od tyłu prawą ręką tak aby przytrzymać jej automat w ustach jeżeli go ma. Przedramie prawej ręki jest oparte na ramieniu osoby ratowanej i zapewnia stabliną pozycję. Lewa ręka obsługuje inflator osoby ratowanej lub unosi mu lewe ramie jak jest w suchaczu (zreguły jest to niepotrzebna nadmiar gazu schodzi sam). Jeżeli ratownik jest w suchaczu to w praktyce nadmiar powietrza w jego suchaczu także wychodzi sam. Jeżeli jest w piance i używa jacketu to lewą ręką obsługuje na zmianę inflator ratownego i swój.

MSC

Data: 2009-06-04 20:52:39
Autor: gasienica
Procedury awaryjne
Kraken Zakrzówek <kraken@kraken.pl> napisał(a):
Przy osobie nieprzytomnej łapię ją od tyłu prawą ręką tak aby przytrzymać jej automat w ustach jeżeli go ma. Przedramie prawej ręki jest oparte na ramieniu osoby ratowanej i zapewnia stabliną pozycję. Lewa ręka obsługuje inflator osoby ratowanej lub unosi mu lewe ramie jak jest w suchaczu (zreguły jest to niepotrzebna nadmiar gazu schodzi sam). Jeżeli ratownik jest w suchaczu to w praktyce nadmiar powietrza w jego suchaczu także wychodzi sam. Jeżeli jest w piance i używa jacketu to lewą ręką obsługuje
na
zmianę inflator ratownego i swój.

Dziekuje za odpowiedz. Wychodzi na to, ze i w takim uchwycie lewa reka jest swobodniejsza... A na ktorej trzymasz komputer? A latarke?
Przy okazji, czy taki jest standard przy szkoleniu w PADI dla stopnia Rescue? Pytam, bo nie wiem, nie chce wywolywac swietej wojny :).

Pozdrawiam
M.


--


Data: 2009-06-05 10:28:43
Autor: Kraken Zakrzówek
Procedury awaryjne
Komputer mam na prawej i na prawej kompas. Przy masce mam latarkę loli. A drugą przewodową mam w lewej ręce ale przy problemach i bliskim kontakcie mocna latarka przeszkadza.

Umiejętność trzymania zarówno nieprzytomnego jak i przytomnego partnera jest bardzo ważna (szczególnie na poziomie rescu/divemaster/instruktor) ponieważ możesz musieć kimś się opiekować. Nie wynika to z braku wyszkolenia osoby trzymanej tylko z powodu jej problemów. Pomiędzy stanem nieprzytomny a stanem pełna współpraca jest pełno stanów pośrednich. Wynurzanie dwóch współpracujących sprawnych osób oddychających z alternatywnych źródeł powietrza to najłatwiejsza opcja zdarzenia nurkowego (właściwie trudno to nawet nazwać wypadkiem) chociaż wymaga sprawnego działania ponieważ w tym momencie najczęściej obie osoby polegają już tylko na jednym źródle powietrza (jedna butla) i następna awaria (mało prawdopodobna) może być wielkim problemem. Trzymanie partnera może też wynikać z jego problemów z utrzymaniem neutralnej pływalności na skutek braku powietrza w butli (tu jest zbyt wiele opcji aby je krótko omówić).

Przebieg prawdziwych awarii pokazuje, że pod wodą trzeba ćwiczyć określone typowe metody ale w praktyce podczas wypadku najczęściej trzeba improwizować wykorzystując pewne opanowane elementy.



Maciek "Szczęściarz" Curzydło



Course Director PADI/DSAT/EFR/DAN

Centrum Nurkowe Kraken Zakrzówek

www.kraken.pl

kraken@kraken.pl



Zapraszamy na kursy nurkowe i instruktorskie

Procedury awaryjne

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona