Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Prokuratura wszczęła śledztwo ws. prezesa TK

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. prezesa TK

Data: 2016-08-31 17:27:02
Autor: u2
Prokuratura wszczęła śledztwo ws. prezesa TK
http://newsroom.salon24.pl/724646,prokuratura-wszczela-sledztwo-ws-prezesa-tk-andrzeja-rzeplinskiego

Prokuratura Regionalna w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego. Chodzi o niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm. - Jest to nieudolna próba ingerencji w niezależność i odrębność władzy sądowniczej - komentuje Rzepliński.

Zawiadomienie złożył jeden z sędziów TK

Sprawę do do Katowic skierowała Prokuratura Krajowa. Zawiadomienie złożył jeden z sędziów TK Mariusz Muszyński, który zarzucił prezesowi Rzeplińskiemu nadużycie władzy - że niezgodnie z prawem odsunął od orzekania jego i dwóch innych sędziów Trybunału wybranych przez obecny Sejm - Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha.

- Śledztwo koncentruje się na razie na wymianie korespondencji pomiędzy prokuratorem a Trybunałem Konstytucyjnym, dotychczas w tym postępowaniu nie byli przesłuchiwani świadkowie - powiedział rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Ireneusz Kunert.

Muszyński napisał do Rzeplińskiego list

Prezes TK konsekwentnie twierdził,  że nie może dopuścić do orzekania trzech sędziów TK wybranych przez obecny Sejm. Muszyński napisał do Rzeplińskiego list, w którym żądał umożliwienia mu podjęcia obowiązków zawodowych. Zapowiedział, że inaczej podejmie "odpowiednie kroki prawne". Wczoraj Rzepliński powiedział, że odpowiedział już na to pismo, ale nie chciał ujawnić szczegółów.

W lipcu w Sejmie prezes TK mówił podczas prac nad nową ustawą o TK, że przewidywane przez nią dopuszczenie trzech sędziów z grudnia ub.r. do orzekania prowadzi do niekonstytucyjnego zniweczenia wyroku z 3 grudnia ub.r. TK uznał wtedy, że wybór trzech sędziów z października ub.r. przez poprzedni Sejm jest konstytucyjnie ważny, a prezydent ma obowiązek ich zaprzysiężenia.

TK nie dopuszcza trzech grudniowych sędziów

Rzepliński mówił wtedy, że prezes TK nie może dopuścić trzech grudniowych sędziów do orzekania, bo według wyroku TK ich miejsca są zajęte przez wcześniej wybranych trzech sędziów z października 2015 r. (są to: Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak). PiS podkreśla, że nie ma żadnej podstawy prawnej, by prezes TK nie dopuszczał do orzekania sędziów TK wybranych przez Sejm i zaprzysiężonych przez prezydenta.

Nowa ustawa o TK z 22 lipca

We wtorek weszła w życie nowa ustawa o TK z 22 lipca. Według TK nie wchodzi w życie jej kilkanaście przepisów, uznanych przezeń za niekonstytucyjne 11 sierpnia. Działając na podstawie ustawy o TK z czerwca 2015 r., TK uznał za niekonstytucyjne kilkanaście zapisów, w tym m.in: zobowiązanie prezesa TK, by dopuścił do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm. Rząd zapowiedział wtedy, że nie wydrukuje tego wyroku, bo wydano go z naruszeniem prawa.

źródło PAP

Zobacz także: Rząd nie mógł wcześniej opublikować "wyroków" TK

ja

(C) Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła


--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywają slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. prezesa TK

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona