Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.prawo.podatki   »   Przekazanie towaru po likwidacji dg

Przekazanie towaru po likwidacji dg

Data: 2011-07-22 19:13:00
Autor: ToM
Przekazanie towaru po likwidacji dg
Witam,

Była sobie 1-os DG: ryczałt, bez VAT - sprzedaż detaliczna odzieży. DG zamknięta. Z remanentu likwidacyjnego pozostał towar i wyposażenie (nie ŚT), które to właściciel byłej DG chce przekazać swojej siostrze. Siostra prowadzi podobną DG i na tych samych zasadach (ryczałt bez VAT).
Jak to najlepiej zrobić? Czy to w formie darowizny czy też może sprzedaż (PCC?).
Nadmienię, iż właściciel byłej dg posiada grupę inwalidzką i z tego tytułu jest zwolniony z opłat z tytułu PCC, nie wiem jak z darowiznami...
Jeśli sprzedaż, to jakim dokumentem się to robi (osoba prywatna sprzedaje firmie?)



pozdro,
ToM

Data: 2011-07-22 22:30:11
Autor: Gotfryd Smolik news
Przekazanie towaru po likwidacji dg
On Fri, 22 Jul 2011, ToM wrote:

Witam,

Była sobie 1-os DG: ryczałt, bez VAT - sprzedaż detaliczna odzieży.
DG zamknięta.

  To KIEDY zamknięta uważasz za bez znaczenia?
(skoro uważasz za stosowne nie napisać, to masz podstawy, chyba)

Z remanentu likwidacyjnego pozostał towar i wyposażenie (nie ŚT), które to właściciel byłej DG chce przekazać swojej siostrze. Siostra prowadzi podobną DG i na tych samych zasadach (ryczałt bez VAT).
Jak to najlepiej zrobić? Czy to w formie darowizny czy też może sprzedaż (PCC?).

  Skąd ten PCC?

Nadmienię, iż właściciel byłej dg posiada grupę inwalidzką i z tego tytułu jest zwolniony z opłat z tytułu PCC

  Ta wersja mnie nie zaintrygowała, lecz fakt zignorowania art.14.7
(z ustawy o VAT rzecz jasna) - owszem ;)
  Dla porządku wspomnę że mam na myśli art.2.4b ustawy o PCC rzecz jasna
(znaczy w powiązaniu ze zwolnieniem z VAT, *ZWOLNIENIEM*, nie
niepodleganiem!)

Jeśli sprzedaż, to jakim dokumentem się to robi (osoba prywatna sprzedaje firmie?)

  Ale DG osoby fizycznej to nadal jest "osoba prywatna" :]
co nie zmienia faktu, że pytasz o rachunek :D
(chodzi o to że po polsku znaczy że "były właściciel
DG", jak to ująłeś, sprzedawał W RAMACH DG, na faktury, jako
OSOBA PRYWATNA, jak najbardziej prywatna, nie państwowa
i nie komunalna)

pzdr, Gotfryd

Data: 2011-07-23 08:40:31
Autor: ToM
Przekazanie towaru po likwidacji dg
W dniu 2011-07-22 22:30, Gotfryd Smolik news pisze:
On Fri, 22 Jul 2011, ToM wrote:

Witam,

Była sobie 1-os DG: ryczałt, bez VAT - sprzedaż detaliczna odzieży.
DG zamknięta.

To KIEDY zamknięta uważasz za bez znaczenia?
(skoro uważasz za stosowne nie napisać, to masz podstawy, chyba)

Laikiem jestem w tych sprawach, więc uznałem, że bez znaczenia. Ale proszę bardzo: DG zamknięta z końcem czerwca br.


Z remanentu likwidacyjnego pozostał towar i wyposażenie (nie ŚT),
które to właściciel byłej DG chce przekazać swojej siostrze. Siostra
prowadzi podobną DG i na tych samych zasadach (ryczałt bez VAT).
Jak to najlepiej zrobić? Czy to w formie darowizny czy też może
sprzedaż (PCC?).

Skąd ten PCC?
Miałem na myśli umowę-cywilnoprawną (kiedyś się to tak nazywało ogólnie, chyba?)

Nadmienię, iż właściciel byłej dg posiada grupę inwalidzką i z tego
tytułu jest zwolniony z opłat z tytułu PCC

Ta wersja mnie nie zaintrygowała, lecz fakt zignorowania art.14.7
(z ustawy o VAT rzecz jasna) - owszem ;)
Dla porządku wspomnę że mam na myśli art.2.4b ustawy o PCC rzecz jasna
(znaczy w powiązaniu ze zwolnieniem z VAT, *ZWOLNIENIEM*, nie
niepodleganiem!)

Jeśli sprzedaż, to jakim dokumentem się to robi (osoba prywatna
sprzedaje firmie?)

Ale DG osoby fizycznej to nadal jest "osoba prywatna" :]
co nie zmienia faktu, że pytasz o rachunek :D
(chodzi o to że po polsku znaczy że "były właściciel
DG", jak to ująłeś, sprzedawał W RAMACH DG, na faktury, jako
OSOBA PRYWATNA, jak najbardziej prywatna, nie państwowa
i nie komunalna)

Data: 2011-07-23 22:48:01
Autor: Gotfryd Smolik news
Przekazanie towaru po likwidacji dg
On Sat, 23 Jul 2011, ToM wrote:

W dniu 2011-07-22 22:30, Gotfryd Smolik news pisze:

To KIEDY zamknięta uważasz za bez znaczenia?
(skoro uważasz za stosowne nie napisać, to masz podstawy, chyba)

Laikiem jestem w tych sprawach, więc uznałem, że bez znaczenia.

  To była zgryźliwość z mojej strony :), poproszę bez urazy.
  Tak, ma znaczenie, zajrzałeś do podanego przepisu ustawy?

Skąd ten PCC?
Miałem na myśli umowę-cywilnoprawną (kiedyś się to tak nazywało ogólnie, chyba?)

  No tak, ale taką umowę zawierasz również jak idziesz do kiosku kupić
gazetę albo bułki.
  Z grubsza chodzi o to, że jeśli sprzedaż *PODLEGA* pod VAT, to nie
stosuje się do niej PCC (z wyjątkami w zakresie nieruchomości).

  A ustawa (o VAT) wyraźnie *zwalnia* z VAT sprzedaż towarów (towarów
w rozumieniu VAT, nie w rozumieniu podatku dochodowego) w okresie
do 12 miesięcy od zamknięcia DG. Znaczy "podlega".
  Sprawdź te przepisy które podałem, nic strasznego.

  Położyłem również nacisk na "osobę prywatną", bo sprzedaż pod
firmą DG osoby fizycznej *jest* "sprzedażą prywatną" - i to
*cel* sprzedaży przesądza o tym, pod jaki podatek podlega dana
transakcja (lub nie podlega).
  Fakt pokazania palcem przez twórców ustawy zwolnienia dość jasno
wskazuje, że *podlega* pod VAT, więc nie ma mowy o PCC.
  A skoro zwolnienie, to rachunek.

  Osobna sprawa, to kwalifikacja przychodu do podatku dochodowego:
wyposażenie ewidencjonowane i ST oczywiście liczą się do DG
(mimo że to DG jest "zamknięte"!), co do towarów nie chce mi
się sprawdzać w ustawie, może ktoś skomentuje, ale AFAIR
po remanencie są "majątkiem osobistym" więc wydawało by się
że powinny podlegać takim właśnie zasadom.

  Niemniej nie jest to tak, że można sobie samemy wybierać
jak zakwalifikujemy sprzedaż. To wynika z przepisów.

pzdr, Gotfryd

Przekazanie towaru po likwidacji dg

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale Motoryzacja

W dziale High-Tech

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Kultura