Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Rodzinny biznes Balcerowicz贸w

Rodzinny biznes Balcerowicz贸w

Data: 2011-03-28 23:08:47
Autor: Inc
Rodzinny biznes Balcerowicz贸w
  

By艂y wicepremier i jego 偶ona kieruj膮 fundacjami, kt贸re 偶yj膮 z dotacji od zagranicznych w艂a艣cicieli bank贸w i OFE

Zgoda na debat臋 telewizyjn膮 w sprawie OFE pomi臋dzy Leszkiem Balcerowiczem a ministrem finans贸w Jackiem Rostowskim to niew膮tpliwy sukces autora 鈥瀟erapii szokowej鈥 z lat 1989-1991. Balcerowicz od dawna ustawia艂 si臋 w pozycji g艂贸wnego krytyka polityki gospodarczej obecnego rz膮du, demonstracyjnie montuj膮c w ubieg艂ym roku w centrum Warszawy licznik d艂ugu publicznego, a nast臋pnie wypowiadaj膮c wojn臋 w obronie dotychczasowej wysoko艣ci sk艂adek do OFE.


Nie miejmy jednak z艂udze艅: Balcerowicz jako alternatywa dla Tuska i Rostowskiego to plan i艣cie szata艅ski. By艂y wicepremier proponuje bowiem 鈥瀗apraw臋 finans贸w publicznych鈥 poprzez przyspieszenie prywatyzacji (czyli doko艅czenie wyprzeda偶y ostatnich warto艣ciowych sk艂adnik贸w maj膮tku pa艅stwowego) oraz radykalne ci臋cia wydatk贸w bud偶etowych, g艂贸wnie socjalnych. Trudno powiedzie膰, czy ta wzmo偶ona aktywno艣膰 Balcerowicza spowodowana jest bardziej jego osobistymi ambicjami, czy raczej interesami, kt贸rych zawsze by艂 wyrazicielem. Bo nie ulega w膮tpliwo艣ci, i偶 nie jest on solist膮, lecz wa偶n膮 cz臋艣ci膮 uk艂adu polityczno-biznesowego, dla kt贸rego III Rzeczpospolita by艂a i jest finansowym eldorado.

Brygada Balcerowicza

Wszystkie swoje konferencje i wyst膮pienia by艂y wicepremier organizuje dzi艣 pod szyldem Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). To fundacja, kt贸r膮 za艂o偶y艂 w marcu 2007 r., zaraz po zako艅czeniu kadencji prezesa NBP. Balcerowicz kieruje Rad膮 FOR, w kt贸rej zasiadaj膮 jego bliscy wsp贸艂pracownicy z r贸偶nych etap贸w kariery, m.in. Tomasz Pasikowski, kt贸ry by艂 dyrektorem generalnym Ministerstwa Finans贸w w latach 1998-2001, a p贸藕niej cz艂onkiem zarz膮du NBP, Danuta Demianiuk, wiceminister finans贸w w latach 1990-1992, nast臋pnie wiceprezes PKO BP i Agencji W艂asno艣ci Rolnej Skarbu Pa艅stwa, obecnie cz艂onek Rady Nadzorczej Agencji Mienia Wojskowego, czy 鈥 do wrze艣nia ub.r. 鈥 Tadeusz Syryjczyk, by艂y minister przemys艂u i transportu oraz wiceprzewodnicz膮cy Unii Wolno艣ci w czasach, gdy kierowa艂 ni膮 Balcerowicz. W Radzie FOR znalaz艂o si臋 tak偶e miejsce dla przedstawicieli biznesu, takich jak Micha艂 Cha艂aczkiewicz, dyrektor inwestycyjny w funduszu Montagu Private Equity w Londynie, cz艂onek Rady Towarzystwa Ekonomist贸w Polskich (kt贸r膮 r贸wnie偶 kieruje Balcerowicz), Arkadiusz Mu艣, prezes firmy Press-Glas i tw贸rca pola golfowego Rosa Private Golf Club w Konopiskach ko艂o Cz臋stochowy, czy wreszcie 艁ukasz Wejchert, wiceprezes stacji TVN i prezes portalu Onet.pl. W Radzie FOR zast膮pi艂 on swojego zmar艂ego ojca, Jana Wejcherta, za艂o偶yciela koncernu ITI oraz TVN.

Bie偶膮c膮 dzia艂alno艣ci膮 fundacji Balcerowicza kieruje prezes zarz膮du Andrzej Krajewski, niegdy艣 stypendysta Fulbrighta i korespondent TVP w Waszyngtonie, redaktor naczelny 鈥濸rzegl膮du Reader鈥檚 Digest鈥 i dyrektor Centrum Monitoringu Wolno艣ci Prasy, a w latach 1989-1990 doradca prasowy wicepremiera Balcerowicza. W zarz膮dzie fundacji zasiada r贸wnie偶 Wiktor Wojciechowski, m艂ody ekonomista, kt贸ry w latach 2004-2008 kierowa艂 Zespo艂em ds. Bada艅 Rynku Pracy w NBP. FOR skupia zreszt膮 wi臋ksz膮 grup臋 m艂odych adept贸w ekonomii, zwykle uczni贸w samego Balcerowicza z warszawskiej SGH. Nale偶y do nich m.in. wspomniany ju偶 Cha艂aczkiewicz, od kilku lat gorliwie propaguj膮cy tez臋, i偶 鈥瀙rywatyzacja bank贸w to sukces, nie pora偶ka鈥 (jak brzmia艂 tytu艂 jednego z jego artyku艂贸w prasowych), czy Andrzej Rzo艅ca, by艂y asystent spo艂eczny ministra finans贸w i doradca prezesa NBP (w obu tych funkcjach wyst臋powa艂 oczywi艣cie Balcerowicz), p贸藕niej wiceprezes FOR, od ponad roku za艣 鈥 cz艂onek Rady Polityki Pieni臋偶nej, wybrany przez senator贸w PO. Charakterystyczne, 偶e Wojciechowski i Rzo艅ca na pocz膮tku 2008 r. dzi臋ki decyzji ministra skarbu Aleksandra Grada trafili do Rady Nadzorczej Totalizatora Sportowego. By艂y to jednak inne czasy 鈥 pe艂nej sielanki w stosunkach autora 鈥瀟erapii szokowej鈥 z Platform膮.


Zawsze po stronie bankier贸w

鈥瀂asadniczym celem FOR jest zwi臋kszenie obywatelskiego zaanga偶owania w polskim spo艂ecze艅stwie na rzecz propozycji, kt贸re sprzyjaj膮 szybkiemu i stabilnemu rozwojowi kraju鈥 鈥 tak przedstawia siebie fundacja Balcerowicza. W rzeczywisto艣ci trudno oprze膰 si臋 wra偶eniu, 偶e pod mask膮 鈥瀘bywatelskiego zaanga偶owania鈥 (co do z艂udzenia przypomina przyj臋cie nazwy 鈥濸latforma Obywatelska鈥 przez inicjatyw臋 Tuska, Olechowskiego i P艂a偶y艅skiego 10 lat temu) kryje si臋 nieformalny lobbing na rzecz zagranicznego kapita艂u, kt贸ry dominuje w polskiej bankowo艣ci, a tak偶e w OFE. Wystarczy przytoczy膰 tytu艂y niekt贸rych ubieg艂orocznych numer贸w periodyku fundacji, 鈥濧nalizy FOR鈥: 鈥濪laczego nie nale偶y nak艂ada膰 podatku na aktywa bank贸w?鈥 czy 鈥濪laczego PKO BP nie powinno przejmowa膰 BZ WBK?鈥 (ostatecznie bank ten przej臋li od Irlandczyk贸w Hiszpanie鈥).

Nie ma si臋 jednak czemu dziwi膰, skoro FOR od pocz膮tku swojej dzia艂alno艣ci w du偶ym stopniu utrzymywane jest w艂a艣nie przez zagraniczny kapita艂 bankowy. Ze sprawozda艅 finansowych fundacji mo偶emy si臋 dowiedzie膰, 偶e najwi臋ksza cz臋艣膰 jej przychod贸w pochodzi z dotacji od firm i instytucji prywatnych: w roku 2007 by艂 to 1 mln z艂, w 2008 鈥 ponad 1,2 mln z艂, w 2009 鈥 prawie 1 mln z艂. Sprawozdania za rok ubieg艂y jeszcze nie ma, ale mo偶na si臋 spodziewa膰 podobnej kwoty. 艁膮cznie daje to kilka milion贸w z艂otych, kt贸re przekaza艂y FOR takie instytucje, jak kontrolowany przez Holendr贸w ING Bank 艢l膮ski, mi臋dzynarodowa grupa ubezpieczeniowa Generali czy wspomniany ju偶 Bank Zachodni WBK. Co ciekawe, ka偶da z nich jest w艂a艣cicielem lub wsp贸艂w艂a艣cicielem Otwartego Funduszu Emerytalnego. Zatem kampania Balcerowicza przeciw zmianom w systemie OFE jest tak naprawd臋 walk膮 w obronie dochod贸w jego sponsor贸w.

Nie powinna te偶 zaskakiwa膰 obecno艣膰 w Komitecie Programowym fundacji FOR Ewy Lewickiej, wsp贸艂tw贸rczyni reformy emerytalnej z 1999 r., obecnie za艣 szefowej Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (skupiaj膮cej wi臋kszo艣膰 w艂a艣cicieli OFE). Warto przy okazji wymieni膰 nazwiska innych, co bardziej znanych cz艂onk贸w tego Komitetu: W艂adys艂aw Bartoszewski, Andrzej Blikle, Teresa Bogucka, Norman Davies, Rafa艂 Dutkiewicz, Jacek Fedorowicz, Krystyna Janda, Jan Miodek, Marek Antoni Nowicki, Andrzej Olechowski, Jerzy Pomianowski, Marek Safjan, Teresa Tora艅ska, Jan Winiecki, o. Maciej Zi臋ba, Andrzej Zoll. A zatem Balcerowicz wci膮gn膮艂 do swojej fundacji du偶膮 cz臋艣膰 鈥瀞alonu鈥, kt贸ry niegdy艣 ochoczo popiera艂 kierowan膮 przez niego Uni臋 Wolno艣ci.

W zast臋pstwie m臋偶a

FOR nie jest jednak pierwsz膮 fundacj膮 za艂o偶on膮 przez Balcerowicza. W sierpniu 1991 r., gdy zasiada艂 jeszcze w rz膮dzie Bieleckiego, grupa zwi膮zanych z nim ekonomist贸w utworzy艂a fundacj臋 Centrum Analiz Spo艂eczno-Ekonomicznych (CASE). By艂y wicepremier kierowa艂 ni膮 w latach 1992-1997, a od tego czasu najwa偶niejsz膮 postaci膮 CASE jest jego 偶ona, Ewa Balcerowicz, r贸wnie偶 ekonomistka (od 1991 r. wiceprezes, w latach 2004-2008 prezes zarz膮du, a dzi艣 przewodnicz膮ca fundacji). Osoba nr 2 w tej instytucji to obecny prezes zarz膮du Marek D膮browski, zast臋pca Balcerowicza w rz膮dzie Mazowieckiego, p贸藕niej pose艂 UD i wieloletni przewodnicz膮cy Rady Przekszta艂ce艅 W艂asno艣ciowych przy kolejnych premierach, pracownik Banku 艢wiatowego, wreszcie 鈥 w latach 1998-2004 鈥 cz艂onek Rady Polityki Pieni臋偶nej z rekomendacji UW.

Warto zwr贸ci膰 uwag臋 na fakt, i偶 jednym z za艂o偶ycieli CASE by艂 Jacek Rostowski, w贸wczas doradca wicepremiera Balcerowicza (pe艂ni艂 zreszt膮 t臋 funkcj臋 przez wiele lat: od 1989 do 2004 r., zar贸wno w kolejnych rz膮dach, jak i w NBP). Obok niego znalaz艂a si臋 tam Anna Fornalczyk, szefowa Urz臋du Antymonopolowego w latach 1990-1995, p贸藕niej kieruj膮ca gabinetem politycznym Balcerowicza w rz膮dzie Buzka, obecnie przewodnicz膮ca Rady Nadzorczej ING Banku 艢l膮skiego.

W obecnej 鈥瀢ojnie o OFE鈥 ani w 偶adnym innym gor膮cym sporze ostatnich miesi臋cy nie s艂ycha膰 g艂osu fundacji CASE. Zapewne dlatego, i偶 Ewa Balcerowicz woli pozostawa膰 w cieniu 鈥 od czasu s艂awetnych przes艂ucha艅 przed sejmow膮 komisj膮 艣ledcz膮 ds. bank贸w w 2006 r., gdy okaza艂o si臋, 偶e jej fundacja otrzymywa艂a niema艂e dotacje od NBP, kt贸rego prezesem by艂 jej m膮偶. Ale finansom CASE nadal warto si臋 przygl膮da膰. Wprawdzie fundacja deklaruje, 偶e w 2009 r. ponad po艂owa jej przychod贸w pochodzi艂a od Komisji Europejskiej, a 11 proc. od innych organizacji mi臋dzynarodowych (ONZ, Bank 艢wiatowy), ale 24 proc. stanowi艂y dotacje od prywatnych instytucji, w tym dw贸ch bank贸w: Pekao SA (kapita艂 w艂oski) i Rabobanku (holenderski). Ten pierwszy, kt贸rym do niedawna kierowa艂 Jan Krzysztof Bielecki, a obecnie Alicja Kornasiewicz (by艂a wiceminister skarbu i zaufana wsp贸艂pracowniczka Balcerowicza), posiada r贸wnie偶 w艂asny OFE.

Mamy zatem do czynienia z 鈥瀝odzinnym biznesem鈥 Ewy i Leszka Balcerowicz贸w, kt贸rzy kontroluj膮 dwie fundacje, w du偶ym stopniu zasilane finansowo przez w艂a艣cicieli bank贸w i funduszy emerytalnych. Trzeba o tym pami臋ta膰, s艂uchaj膮c tyrad by艂ego wicepremiera 鈥瀢 obronie przysz艂ych emeryt贸w鈥.

Pawe艂 Siergiejczyk

Data: 2011-03-29 08:24:55
Autor: Aleksander Nabag艂o
Rodzinny biznes Balcerowicz贸w
!

Inc pisze:
bud墓藕etowych, g墓锟侥偱倃nie socjalnych. Trudno powiedzie脛锟, czy ta wzmo墓藕ona aktywno墓锟矫勶拷 Balcerowicza spowodowana jest bardziej jego osobistymi ambicjami, czy raczej interesami, kt膫艂rych zawsze by墓锟 wyrazicielem. Bo nie ulega w脛锟絫pliwo墓锟絚i, i墓藕 nie jest on solist脛锟, lecz wa墓藕n脛锟 cz脛锟侥癸拷ci脛锟 uk墓锟絘du polityczno-biznesowego, dla kt膫艂rego III Rzeczpospolita by墓锟絘 i jest finansowym eldorado.

Realny socjalizm = upanstwowiony zysk
+ uspoleczniona praca

Realny noeliberalizm = sprywatyzowany zysk
+ uspolecznione koszty.

Zatem -- jesli ktos konsekwentnie stoi po stronie zysku,
   to wsio rawno, czy socjalizm, czy anty socjalizm.

--
A
..

Data: 2011-03-29 10:32:53
Autor: TUsk-154
Rodzinny biznes Balcerowicz贸w
Ta debata byla niestety potrzebna, zeby Polacy opowiedzieli sie w temacie nastepujacym: "Kamu wolimy dac sie oskubac" i nic wiecej.

Data: 2011-03-29 12:40:47
Autor: Azxse
Rodzinny biznes Balcerowicz贸w

U縴tkownik "Inc" <gfhf@lljl.pl> napisa w wiadomo禼i news:imrm0k$f8o$1dont-email.me...

By艂y wicepremier i jego 偶ona kieruj膮 fundacjami, kt贸re 偶yj膮 z dotacji od zagranicznych w艂a艣cicieli bank贸w i OFE

Widzisz durniu, tak sobie radz ci co maja pouk砤dane w g硂wach. Tacy durnie jak ty potrafi jedynie plu!

AAA

Data: 2011-03-29 12:58:12
Autor: A. Filip
Rodzinny biznes Balcerowicz膫艂w
"Azxse" <azsxe@firtunit.de> pisze:
U偶ytkownik "Inc" <gfhf@lljl.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:imrm0k$f8o$1dont-email.me...

By墓聜y wicepremier i jego 墓藕ona kieruj脛聟 fundacjami, kt膫艂re
墓藕yj脛聟 z dotacji od zagranicznych w墓聜a墓聸cicieli bank膫艂w i
OFE

Widzisz durniu, tak sobie radz膮 ci co maja pouk艂adane w g艂owach. Tacy
durnie jak ty potrafi膮 jedynie plu膰!

Czyli Banki i OFE w艂a艣ciciele maj膮 dobrze pouk艂adane w g艂owach "kupuj膮c"
Balcerowicza? Dobrze wiedzie膰 :-)

--
A. Filip : 艢wiat jaki jest ka偶dy widzi (inaczej).
Pusty brzuch jest wielkim ci臋偶arem.
  -- Przys艂owie irlandzkie (pl.wikiquote.org)

Rodzinny biznes Balcerowicz贸w

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona