Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Rostowski powiÄ™ksza szarÄ… strefÄ™

Rostowski powiększa szarą strefę

Data: 2013-03-23 13:45:38
Autor: u2
Rostowski powiększa szarą strefę
.... oczywiście to celowa polityka tego żydka, który chętnie wysłałby wszystkich Polaków na wyspy. Takie ma wytyczne z MI6 :

http://podatki.wp.pl/kat,70478,title,Jacek-Rostowski-popelnil-kardynalny-blad,wid,15435558,wiadomosc.html

Brakuje na wszystko - na służbę zdrowia, drogi, emerytury. Chcąc ratować sytuację, minister finansów podwyższył VAT i tylko pogorszył sytuację. Zamiast do państwowej kasy pieniądze płyną do oszustów i naciągaczy.
  Szara strefa w Polsce odpowiada za 23,8 proc. PKB - wynika z badaÅ„ prof. Friedricha Schneidera z Johannes Kepler University of Linz. Dla porównania nasi poÅ‚udniowi sÄ…siedzi Czesi majÄ… szarÄ… strefÄ™ na poziomie 15,5 proc., a SÅ‚owacy - 15 proc. W Niemczech szacowana jest ona na 13 proc. Najlepiej jest w Austrii oraz Szwajcarii - odpowiednio 7,5 proc. oraz 7,1 proc.

  - Najważniejsze, by szarÄ… strefÄ™ traktować jako produkcjÄ™ legalnych dóbr czy Å›wiadczenie usÅ‚ug, które celowo sÄ… ukrywane przed wÅ‚adzami. To w żadnym wypadku nie jest dziaÅ‚alność przestÄ™pcza czy nieformalna dziaÅ‚alność domowa (np. pÅ‚acenie niani za opiekÄ™ nad dzieckiem) - tÅ‚umaczy prof. Schneider.

  Na wzrost szarej strefy w Polsce najwiÄ™kszy wpÅ‚yw majÄ… podatki poÅ›rednie (27,8 proc.), wysokość stopy bezrobocia (26,1 proc.) oraz samozatrudnienie (25,7 proc.).

W opinii profesora ludzie uciekają w szarą strefę, by uniknąć wysokich podatków, płacenia składek, spełniania standardów (pensja minimalna, kwestie bezpieczeństwa, etc.) albo chcą w ten sposób unikać skomplikowanych i męczących procedur urzędniczo-administracyjnych.

  Na szarej strefie polski budżet traciÅ‚ rocznie w latach 1999-2010 Å›rednio ok. 4,2 proc. PKB. Nominalnie w 2010 roku mogÅ‚o to być ok. 60 mld zÅ‚!

  - Aby zwalczać szarÄ… strefÄ™, należy obniżać podatki poÅ›rednie, w tym VAT, a także walczyć z bezrobociem. Trzeba również zachÄ™cać przedsiÄ™biorców do ujawnienia siÄ™, wyjÅ›cia ze strefy poprzez różnego rodzaju zachÄ™ty - tÅ‚umaczy prof. Schneider. Jego zdaniem przedsiÄ™biorcy chÄ™tniej by pÅ‚acili nawet wyższe podatki, jeÅ›li by widzieli, że te pieniÄ…dze sÄ… wydawane w rozsÄ…dny sposób i na ich korzyść, np. na widocznÄ… poprawÄ™ sytuacji w sÅ‚użbie zdrowia czy budowÄ™ nowoczesnej sieci dróg.

  W Polsce rzÄ…d z ministrem Rostowskim na czele zdecydowaÅ‚ o podwyżce stawki podstawowej o 1 punkt procentowy z 22 do 23 proc. od 1 stycznia 2011 roku. WÅ‚aÅ›nie od tego też roku zaczęło narastać zjawisko wyÅ‚udzenia VAT. WczeÅ›niej dotyczyÅ‚o handlu zÅ‚omem i paliw, a od 1 kwietnia 2011 roku - od momentu wprowadzenia zasady odwrotnego obciążenia w tej branży - zaczęło siÄ™ przenosić na inne towary.

  - Problem jest poważny, ponieważ wpÅ‚ywy z podatków poÅ›rednich, wÅ›ród których podatek od wartoÅ›ci dodanej (VAT) zajmuje zdecydowanie dominujÄ…cÄ… pozycjÄ™, sÄ… najważniejszym źródÅ‚em dochodów budżetu paÅ„stwa - podkreÅ›lali eksperci podczas konferencji pt. "DÅ‚ugoterminowa strategia podatkowa w VAT".

  WyÅ‚udzenia VAT przeniosÅ‚y siÄ™ m.in. na rynek prÄ™tów żelaznych. Polska Unia Dystrybutorów Stali szacuje, że 20 proc. sprzedaży nie jest opodatkowana. Skarb PaÅ„stwa w 2011 roku straciÅ‚ na tym procederze 300 mln zÅ‚.

  W caÅ‚ej gospodarce wartość potencjalnie wyÅ‚udzonego VAT - liczonego jako wartość asymetrii w handlu Polski z krajami Unii Europejskiej i wartoÅ›ci eksportu krajów UE do Polski - w pierwszych 11 miesiÄ…cach 2012 roku wyniosÅ‚a prawie 10 mld zÅ‚.

- Ponadstuprocentowy wzrost wyłudzeń podatku VAT w latach 2011-2012 wymaga szybkich działań ze strony administracji rządowej. Traci na tym nie tylko Skarb Państwa
Kazimierz Poznański,IGMNiR Ponadstuprocentowy wzrost wyłudzeń
podatku VAT w latach 2011-2012 wymaga szybkich działań ze strony administracji rządowej. Traci bowiem na tym nie tylko Skarb Państwa, ale także przedsiębiorcy, którzy wypychani są z rynku przez nieuczciwe podmioty dzięki "dodatkowej marży" sięgającej 23 proc. Działania zaradcze powinny być podjęte w trybie natychmiastowym, ponieważ każdy miesiąc funkcjonowania nieuczciwej konkurencji osłabia polską gospodarkę, a wzmacnia podmioty wyłudzające podatek VAT, które tymczasem spokojnie akumulują kapitał- alarmuje Kazimierz Poznański z Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.

  Eksperci podkreÅ›lali, że od kilku lat obserwowana jest wzmożona aktywność Ministerstwa Finansów w projektowaniu rozwiÄ…zaÅ„ zwiÄ™kszajÄ…cych obciążenia fiskalne przedsiÄ™biorców. Mimo zapowiedzi Premiera Donalda Tuska sprzed kilku lat wysokość danin roÅ›nie bardzo szybko. Minister Finansów ma niewdziÄ™cznÄ… rolÄ™ zapewnić staÅ‚e wpÅ‚ywy do budżetu w okresie pogarszajÄ…cej siÄ™ koniunktury. Jednak rozwiÄ…zania, jakimi siÄ™ posÅ‚uguje nie sÄ… spójne i przemyÅ›lane. Zamiast stosować sprawdzone w innych krajach mechanizmy pozwalajÄ…ce na uszczelnienie systemu podatkowego, rozumiane jako minimalizacja nadużyć w Polsce, już od kilku lat ciężar oszustw przerzuca siÄ™ na uczciwych podatników.

  - Ostatnie propozycje MF, m.in. solidarnej odpowiedzialnoÅ›ci w przypadku nabycia niektórych towarów, ponownego wprowadzenia klauzuli obejÅ›cia prawa czy zmiana opodatkowania części spółek osobowych, idealnie wpisujÄ… siÄ™ w koncepcjÄ™ źle pojmowanego fiskalizmu. Czas z tym skoÅ„czyć. PrzedsiÄ™biorcy nie chcÄ… walczyć z fiskusem. ChcÄ… inwestować czas i pieniÄ…dze w rozwój firm, bo to najlepsza gwarancja rozwoju polskiej gospodarki - podsumowaÅ‚ Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

  Proponowane rozwiÄ…zania, poza oczywiÅ›cie obniżeniem stawki podatku, to m.in. zdecydowane zwiÄ™kszenie roli organów paÅ„stwa, rozumiane nie jako nakÅ‚adanie dodatkowych obowiÄ…zków na przedsiÄ™biorców, ale m.in. o zastosowanie nowoczesnych rozwiÄ…zaÅ„ IT pozwalajÄ…cych dokÅ‚adnie przeÅ›ledzić przepÅ‚yw VAT. To powinno rozwiÄ…zać problem.

  - W przeciwnym wypadku bÄ™dziemy mieli do czynienia caÅ‚y czas z rosnÄ…cÄ… szarÄ… strefÄ…, a proceder wyÅ‚udzania VAT nasili siÄ™ jeszcze bardziej, ponieważ odpowiednie sÅ‚użby podatkowe caÅ‚kowicie zaniechajÄ… dziaÅ‚aÅ„ kontrolnych wobec nieuczciwych podmiotów – komentowaÅ‚ Tomasz Olkiewicz z MDDP.

  Polski rzÄ…d i polskie sÅ‚użby podatkowe wyciÄ…gajÄ… wiÄ™c pieniÄ…dze nie od tych, którzy kombinujÄ… najbardziej, a od tych, od których wyciÄ…gnąć te pieniÄ…dze jest najÅ‚atwiej. Bez wzglÄ™du na dobro obywatela czy walkÄ™ z oszustami. WpÅ‚yw do budżetu musi być, plan należy wykonać. Miejmy nadziejÄ™, że takie dziaÅ‚ania, które na krótkÄ… metÄ™ przyniosÄ… pieniÄ…dze nie odbijÄ… siÄ™ czkawkÄ… i paÅ„stwu, i jego obywatelom.

Michał Jankowski, Wirtualna Polska
--

"Główną motywacją mojej aktywności publicznej była potrzeba władzy
i żądza popularności. Ta druga była nawet silniejsza od pierwszej,
bo chyba jestem bardziej próżny, niż spragniony władzy. Nawet na pewno..."

- Donald Tusk: Gazeta Wyborcza, 15–16 października 2005

Rostowski powiększa szarą strefę

Nowy film z video.banzaj.pl wiêcej »
Redmi 9A - recenzja bud¿etowego smartfona