Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Rozpacz podwykonawców, profity dla nielicz nych

Rozpacz podwykonawców, profity dla nielicz nych

Data: 2012-07-02 14:41:05
Autor: Przemysław W
Rozpacz podwykonawców, profity dla nielicz nych


Rozpacz podwykonawców, profity dla nielicznych

Decyzją Sejmu pieniądze za autostrady dostaną duże firmy związane z wojskiem, Orlenem, PGNiG i opanowanymi przez Platformę samorządami. Dla wielu właścicieli małych firm przyjęta ustawa oznacza zniszczenie dorobku całego życia.

Minister transportu Sławomir Nowak zamieścił na stronie swojego resortu podziękowania od przedsiębiorców zachwyconych przyjętą w czwartek przez Sejm ustawą, dzięki której dostaną pieniądze za budowę autostrad. Dziękują Nowakowi za „bardzo energiczne osobiste zaangażowanie" i „determinację". Piszą również, że są „wielce zadowoleni". W imieniu komitetu poszkodowanych list podpisali: Konstanty Sochacki, Piotr Ochnio i Paweł Winnicki.

Tymczasem Jerzy Kasprzyk, jeden z przedsiębiorców poszkodowanych przy budowie autostrady A4, jest zrozpaczony. – Taka forma ustawy nie daje nam żadnych gwarancji, że kiedykolwiek dostaniemy nasze pieniądze – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie". To samo sądzą inni drobni przedsiębiorcy, którzy boją się ujawnić nazwiska. Twierdzą, że wtedy nie tylko nie odzyskają pieniędzy, ale nikt nie zatrudni ich na żadnej budowie.

Dlaczego ustawa ich krzywdzi? Bo są na dole piramidy firm, które budowały autostrady. Rządowa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleciła budowę dróg przed Euro 2012 generalnym podwykonawcom, czyli kilku dużym firmom. Natomiast te firmy część zadań zlecały innym, mniejszym kontrahentom, ci zaś kolejnym itd.

PiS domagało się w Sejmie, by ustawa zapewniła pieniądze wszystkim poszkodowanym. Tymczasem na mocy ustawy dostaną je tylko te firmy, które miały umowę z generalnym podwykonawcą. Potem one z kolei mają spłacić zobowiązania wobec mniejszych podwykonawców.

Problem w tym, że wiele firm ze środka piramidy splajtowało lub splajtuje. Nie mogą więc odebrać pieniędzy. I nie zapłacą drobnym przedsiębiorcom z dołu tej piramidy.

– Cała ta ustawa jest niepoważna. Odnoszę wrażenie, że ci dobrze poinformowani, którzy w imieniu przedsiębiorców współpracowali z rządem, dostaną pieniądze. Pytanie, co z pozostałymi, których bezpośrednio nie obejmie ustawa – komentuje Bogdan Rzońca, poseł PiS.

Kim są ci, których obejmie ustawa? Jednym z „wielce zadowolonych" z listu do Nowaka jest Paweł Winnicki. Jego firma powstała w PRL w 1985 r. Specjalizuje się we współpracy z wojskiem i branżą paliwową. Dla wojska budowała lotniska, ośrodki dowodzenia, składy amunicji i hangary. Współpracowała z Wojskową Akademią Techniczną i Akademią Obrony Narodowej. Dla PKN Orlen zbudowała dziesiątki stacji i magazynów paliw. Dla rządowej spółki PGNiG za rządów PO modernizowała budynki. Dla Urzędu Miasta Warszawy, gdzie prezydentem jest Hanna Gronkiewicz-Waltz, buduje muzeum. Dla platformowego samorządu Żyrardowa buduje i rewaloryzuje zabytki.

Pod listem podpisał się również inny z liderów komitetu poszkodowanych, przedsiębiorca Konstanty Sochacki, który twierdzi, że spłacił już większość swoich podwykonawców z innych pieniędzy. – Od początku mu nie ufałem. Miałem wrażenie, że reprezentuje bardzo konkretną grupę interesów – mówi o nim jeden z przedsiębiorców. Inny opowiada, że Sochacki tłumaczył im, że protesty doprowadzą donikąd. – Powiedział, że pomoże nam prawnik, który jest bliskim znajomym Cezarego Grabarczyka – opowiada. Sam Sochacki twierdzi, że to nieprawda. – Na spotkaniu z ministrem Nowakiem 23 maja br. był ze mną mecenas Paweł Sidowski, który pracuje dla mnie od wielu lat, ale nic nie wiem o jego związkach z Grabarczykiem – mówi. Także Grabarczyk zaprzecza, jakoby wysyłał Sidowskiego. Potwierdza jednak, że go zna z łódzkiej izby adwokackiej. – Jestem adwokatem i znam większość adwokatów izby. Sidowskiego też – mówi „Codziennej".

Ustawa prawdopodobnie przejdzie przez Senat w niezmienionym kształcie. Nie wiadomo, czy podpisze ją prezydent.

http://niezalezna.pl/30576-rozpacz-podwykonawcow-profity-dla-nielicznych


--

"Główną motywacją mojej aktywności publicznej była potrzeba władzy
i żądza popularności. Ta druga była nawet silniejsza od pierwszej,
bo chyba jestem bardziej próżny, niż spragniony władzy. Nawet na pewno..."

- Donald Tusk: Gazeta Wyborcza, 15–16 października 2005

Data: 2012-07-03 19:46:04
Autor: Przemys³aw M.
Rozpacz podwykonawców, profity dla nielicz nych
Dnia Mon, 02 Jul 2012 14:41:05 -0500, Przemys³aw W napisa³(a):

Rozpacz podwykonawców, profity dla nielicznych

Decyzj± Sejmu pieni±dze za autostrady dostan± du¿e firmy zwi±zane z wojskiem, Orlenem, PGNiG i opanowanymi przez Platformê samorz±dami. Dla wielu w³a¶cicieli ma³ych firm przyjêta ustawa oznacza zniszczenie dorobku ca³ego ¿ycia.

Nie ustawa, a pazerono¶æ. S±dzili, ¿e ob³owi± siê na autostradach, a tu
zrobiono ich w konika. Proponuje by PiS i KK uratowali tych pazernych od
klêski zyciowej.

--

Nie ukrywam swojego negatywnego stosunku do Donalda Tuska. Je¶li to by³ "tylko" wypadek, to tym bardziej ponosi odpowiedzialno¶æ za ¶mieræ Lecha Kaczyñskiego i ca³ej delegacji prezydenckiej. Musia³bym byæ psychicznie niezrównowa¿ony, ¿eby tolerowaæ Tuska, który odpowiada za ¶mieræ moich przyjació³. Powtarzam, ¿e nie kierujê siê ¿±dz± zemsty. Ja potrafi³em w ¿yciu wybaczyæ wielokrotnie, ale pan Tusk nie spe³nia ¿adnego kryterium, ¿ebym mia³ mu wybaczyæ - podsumowuje
Kaczyñski.

Rozpacz podwykonawców, profity dla nielicz nych

Nowy film z video.banzaj.pl wiêcej »
Redmi 9A - recenzja bud¿etowego smartfona