Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Rudy ma kolejny pomysl na cud gospodarczy w Polsce

Rudy ma kolejny pomysl na cud gospodarczy w Polsce

Data: 2011-03-17 00:15:25
Autor: Inc
Rudy ma kolejny pomysl na cud gospodarczy w Polsce

  Tusk chce paktu na rzecz

1. Premier Donald Tusk og艂osi艂 po ostatnim szczycie Rady Europejskiej w Brukseli, 偶e Polska jest gotowa uczestniczy膰 w pakcie na rzecz konkurencyjno艣ci, kt贸ry w zamy艣le jego pomys艂odawc贸w Niemiec i Francji, mia艂 dotyczy膰 tylko kraj贸w strefy euro.

Co zastanawiaj膮ce takiej deklaracji nie z艂o偶y艂, 偶aden inny z 10 kraj贸w cz艂onk贸w Unii Europejskiej b臋d膮cych poza stref膮 euro w tym tzw. stare kraje cz艂onkowskie Szwecja, Dania czy W. Brytania, kt贸re jak si臋 wydaje s膮 pod wzgl臋dem konkurencyjno艣ci najbardziej zbli偶one to wiod膮cych kraj贸w strefy euro.

Bardzo niepokoj膮cy jest r贸wnie偶 fakt, ze tego typu fundamentalne deklaracje maj膮ce wp艂yw na nasz膮 gospodark臋 i sfer臋 spo艂eczn膮 na nast臋pne 10-lecia, s膮 sk艂adane bez 偶adnego stanowiska rz膮du w tej sprawie, a tym bardziej bez prezentacji skutk贸w tej decyzji na forum polskiego Parlamentu.

2. Pakt na rzecz konkurencyjno艣ci ma doprowadzi膰 do 艣ci艣lejszej koordynacji polityk gospodarczych i socjalnych 17 kraj贸w strefy euro i wszystko wskazuje na to, 偶e ma nast膮pi膰 wr臋cz instytucjonalizacja strefy euro czego wyrazem s膮 oddzielne posiedzenia kraj贸w tej strefy.

Niemcy i Francja oczekuj膮, 偶e kraje tej strefy wprowadz膮 do swoich Konstytucji zapisy w postaci tzw. hamulc贸w zad艂u偶enia nie tylko limit贸w d艂ugu publicznego w relacji do PKB do ale tak偶e limit贸w corocznych deficyt贸w finans贸w publicznych.

Kolejny obszar, kt贸ry ma by膰 skoordynowany to systemy emerytalne w tym w szczeg贸lno艣ci wiek emerytalny, kt贸ry w Niemczech wynosi a偶 67 lat . Trudno powiedzie膰 jak szybko ma by膰 ten pomys艂 zrealizowany w innych krajach strefy euro i krajach kt贸re pakt podpisz膮 bo dla niekt贸rych do wyd艂u偶enie wieku emerytalnego o kilkana艣cie lat.


Nast臋pne forsowane przez Niemc贸w i Francuz贸w rozwi膮zanie to zniesienie indeksacji p艂ac i 艣wiadcze艅 wyp艂acanych w ramach system贸w zabezpieczenia spo艂ecznego co ma poprawi膰 konkurencyjno艣膰 gospodarek i obni偶y膰 wydatki bud偶etowe w poszczeg贸lnych krajach.

Ostatni obszar to zharmonizowanie tzw. bazy podatkowej w podatku dochodowym od os贸b prawnych ( a wi臋c jednakowego sposobu ustalania podstawy opodatkowania), a tak naprawd臋 Niemcom i Francuzom ju偶 od kilku lat chodzi o ujednolicenie stawek tego podatku, tak aby zlikwidowa膰 tzw. konkurencj臋 podatkow膮.

Poniewa偶 stawka tego podatku we Francji a偶 34%, w Niemczech wynosi oko艂o 30%, na S艂owacji 19%, w Irlandii 12,5%, a na Cyprze tylko 10% wprowadzenie jednolitej stawki znacz膮co os艂abi艂oby tendencje do przenoszenia si臋 francuskich i niemieckich firm poza terytorium Francji i Niemiec.

Taki proces od jakiego艣 czasu wyst臋puje i rz膮dy g艂贸wnych kraj贸w UE u偶ywaj膮 wr臋cz nacisk贸w politycznych aby takim decyzjom zapobiega膰 szczeg贸lnie w odniesieniu do du偶ych firm, kt贸re by艂y przekonywane udzielenie wsparcia bud偶etowego pod warunkiem nie przenoszenia produkcji za granic臋 (np. przemys艂 samochodowy we Francji i w Niemczech).

3. Szczeg贸lnie zastanawiaj膮ce jest wpychanie si臋 Polski w podwy偶szanie stawek podatku dochodowego od os贸b prawnych. Obowi膮zuj膮ca w Polsce 19% stawka tego podatku jest postrzegana przez wielu inwestor贸w w tym g艂贸wnie zagranicznych jako du偶y dodatkowy atut naszego kraju przy wyborze lokalizacji inwestycji.

Dlaczego chcemy si臋 tego atutu pozbawi膰, w sytuacji kiedy nie jeste艣my do tego przymuszeni tak jak cz艂onkowie strefy euro? Dlaczego chcemy uzgadniania naszej polityki bud偶etowej z KE na ka偶dy kolejny rok, jeszcze przed jej prezentacj膮 na forum krajowego Parlamentu? Dlaczego chcemy corocznego uzgadniania z KE plan贸w reform w jakiejkolwiek innej dziedzinie.

Na te pytania i na wiele innych nie ma 偶adnej racjonalnej odpowiedzi poza takimi jak udzielona przez szefa MSZ Rados艂awa Sikorskiego , 偶e w ramach UE 鈥 trzymamy si臋 g艂贸wnego nurtu鈥 czy wiceszefa MSZ Miko艂aja Dowgielewicza (zreszt膮 urlopowanego wysokiego urz臋dnika Komisji Europejskiej) 鈥瀋zysty zysk- przede wszystkim w reputacji i 偶e b臋dziemy w pierwszej klasie Unii Europejskiej鈥.

Najwy偶szy czas aby merytorycznej odpowiedzi w tej sprawie udzieli艂 wreszcie Premier Tusk, bo tyle razy na forum UE zgadza艂 si臋 na decyzje niekorzystne dla Polski (jak cho膰by w sprawie pakietu klimatycznego), 偶e ju偶 naprawd臋 wystarczy.

Zbigniew Ku藕miuk

Data: 2011-03-17 07:20:45
Autor: sofu
Rudy ma kolejny pomysl na cud gospodarczy w Polsce

U縴tkownik "Inc" <gfhf@lljl.pl> napisa w wiadomo禼i news:ils5df$6nl$1news.eternal-september.org...

 Tusk chce paktu na rzecz

1. Premier Donald Tusk og硂si po ostatnim szczycie Rady Europejskiej w Brukseli, 縠 Polska jest gotowa uczestniczy w pakcie na rzecz konkurencyjno禼i, kt髍y w zamy秎e jego pomys硂dawc體 Niemiec i Francji, mia dotyczy tylko kraj體 strefy euro.

Co zastanawiaj眂e takiej deklaracji nie z硂縴, 縜den inny z 10 kraj體 cz硂nk體 Unii Europejskiej b阣眂ych poza stref euro w tym tzw. stare kraje cz硂nkowskie Szwecja, Dania czy W. Brytania, kt髍e jak si wydaje s pod wzgl阣em konkurencyjno禼i najbardziej zbli縪ne to wiod眂ych kraj體 strefy euro.

Bardzo niepokoj眂y jest r體nie fakt, ze tego typu fundamentalne deklaracje maj眂e wp硑w na nasz gospodark i sfer spo砮czn na nast阷ne 10-lecia, s sk砤dane bez 縜dnego stanowiska rz眃u w tej sprawie, a tym bardziej bez prezentacji skutk體 tej decyzji na forum polskiego Parlamentu.

2. Pakt na rzecz konkurencyjno禼i ma doprowadzi do 禼i秎ejszej koordynacji polityk gospodarczych i socjalnych 17 kraj體 strefy euro i wszystko wskazuje na to, 縠 ma nast眕i wr阠z instytucjonalizacja strefy euro czego wyrazem s oddzielne posiedzenia kraj體 tej strefy.

Niemcy i Francja oczekuj, 縠 kraje tej strefy wprowadz do swoich Konstytucji zapisy w postaci tzw. hamulc體 zad硊縠nia nie tylko limit體 d硊gu publicznego w relacji do PKB do ale tak縠 limit體 corocznych deficyt體 finans體 publicznych.

Kolejny obszar, kt髍y ma by skoordynowany to systemy emerytalne w tym w szczeg髄no禼i wiek emerytalny, kt髍y w Niemczech wynosi a 67 lat . Trudno powiedzie jak szybko ma by ten pomys zrealizowany w innych krajach strefy euro i krajach kt髍e pakt podpisz bo dla niekt髍ych do wyd硊縠nie wieku emerytalnego o kilkana禼ie lat.


Nast阷ne forsowane przez Niemc體 i Francuz體 rozwi眤anie to zniesienie indeksacji p砤c i 秝iadcze wyp砤canych w ramach system體 zabezpieczenia spo砮cznego co ma poprawi konkurencyjno舵 gospodarek i obni縴 wydatki bud縠towe w poszczeg髄nych krajach.

Ostatni obszar to zharmonizowanie tzw. bazy podatkowej w podatku dochodowym od os骲 prawnych ( a wi阠 jednakowego sposobu ustalania podstawy opodatkowania), a tak naprawd Niemcom i Francuzom ju od kilku lat chodzi o ujednolicenie stawek tego podatku, tak aby zlikwidowa tzw. konkurencj podatkow.

Poniewa stawka tego podatku we Francji a 34%, w Niemczech wynosi oko硂 30%, na S硂wacji 19%, w Irlandii 12,5%, a na Cyprze tylko 10% wprowadzenie jednolitej stawki znacz眂o os砤bi硂by tendencje do przenoszenia si francuskich i niemieckich firm poza terytorium Francji i Niemiec.

Taki proces od jakiego czasu wyst阷uje i rz眃y g丑wnych kraj體 UE u縴waj wr阠z nacisk體 politycznych aby takim decyzjom zapobiega szczeg髄nie w odniesieniu do du縴ch firm, kt髍e by硑 przekonywane udzielenie wsparcia bud縠towego pod warunkiem nie przenoszenia produkcji za granic (np. przemys samochodowy we Francji i w Niemczech).

3. Szczeg髄nie zastanawiaj眂e jest wpychanie si Polski w podwy縮zanie stawek podatku dochodowego od os骲 prawnych. Obowi眤uj眂a w Polsce 19% stawka tego podatku jest postrzegana przez wielu inwestor體 w tym g丑wnie zagranicznych jako du縴 dodatkowy atut naszego kraju przy wyborze lokalizacji inwestycji.

Dlaczego chcemy si tego atutu pozbawi, w sytuacji kiedy nie jeste秏y do tego przymuszeni tak jak cz硂nkowie strefy euro? Dlaczego chcemy uzgadniania naszej polityki bud縠towej z KE na ka縟y kolejny rok, jeszcze przed jej prezentacj na forum krajowego Parlamentu? Dlaczego chcemy corocznego uzgadniania z KE plan體 reform w jakiejkolwiek innej dziedzinie.

Na te pytania i na wiele innych nie ma 縜dnej racjonalnej odpowiedzi poza takimi jak udzielona przez szefa MSZ Rados砤wa Sikorskiego , 縠 w ramach UE " trzymamy si g丑wnego nurtu" czy wiceszefa MSZ Miko砤ja Dowgielewicza (zreszt urlopowanego wysokiego urz阣nika Komisji Europejskiej) "czysty zysk- przede wszystkim w reputacji i 縠 b阣ziemy w pierwszej klasie Unii Europejskiej".

Najwy縮zy czas aby merytorycznej odpowiedzi w tej sprawie udzieli wreszcie Premier Tusk, bo tyle razy na forum UE zgadza si na decyzje niekorzystne dla Polski (jak cho鎎y w sprawie pakietu klimatycznego), 縠 ju naprawd wystarczy.

Zbigniew Ku糾iuk

-- --

Trzeba go wyjeba zanim do ko馽a zniszczy Polsk tak, 縠 ju nikt nigdy tego nie odkr阠i i nie naprawi.


sofu

Data: 2011-03-17 08:25:36
Autor: Azxse
Rudy ma kolejny pomysl na cud gospodarczy w Polsce

U縴tkownik "Inc" <gfhf@lljl.pl> napisa w wiadomo禼i news:ils5df$6nl$1news.eternal-september.org...

 Tusk chce paktu na rzecz

M骻砨y przedstawi pomys prezesa PiS? Por體naliby秏y kt髍y z pomys丑w jest lepszy.

AAA

Rudy ma kolejny pomysl na cud gospodarczy w Polsce

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona