Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Rudy sprzedaje co tylko może

Rudy sprzedaje co tylko może

Data: 2012-07-19 02:10:18
Autor: Przemysław W
Rudy sprzedaje co tylko może
Jackiewicz: Co 8 godz. podpisują umowę prywatyzacyjną

Dawid Jackiewicz, poseł PiS, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Skarbu Państwa:

Jeśli mielibyśmy ocenić prywatyzację w Polsce trzeba zaznaczyć, że jest to prywatyzacja, której towarzyszy wspólny, niemalże przez wszystkie media i wszystkie środowiska biznesowe, powtarzany głos pochwał i uznania. Prywatyzacja jest, w samej swej idei, procesem pożądanym i co do tego nie mamy wątpliwości, jednakże mamy do czynienia z prywatyzacją, która nijak się ma do definicji słownikowej pojęcia „prywatyzacja”.

Jestem zaskoczony tym, że ludzie, którzy nazywają się ekspertami od gospodarki, ekonomii, nie zauważają tego. Po pierwsze, jest ona nastawiona tylko i wyłącznie na jeden efekt, nie na usprawnienie gospodarki, lecz na pozyskanie szybkich pieniędzy, które mają załatać dziurę budżetową. Szybkie i łatwe pieniądze pomagają łatać dziurę budżetową. Prywatyzacja w wykonaniu ekipy rządzącej nie polega na sprzedaży majątku w ręce podmiotów prywatnych, lecz w wielu przypadkach na przejmowaniu majątku państwowego przez inne spółki państwowe.

Co gorsza, mamy też do czynienia z sytuacją, w której niektóre polskie spółki sprzedawane są w ręce spółek należących  do rządów innych państw np. Francji, Niemiec, Szwecji. Pozostaje to w sprzeczności z interesem gospodarczym i ekonomicznym naszego państwa. Co więcej, mamy do czynienia z sytuacją, w której minister twierdzi, że mamy ogromne, blisko 40 mld wpływy do budżetu z tego tytułu. Ale nie mówi o tym, jakie wpływy utraciliśmy z tytułu dywidend, które mogliśmy pozyskiwać przez długie lata z tytułu własności w tych spółkach.

I najważniejsze, że jest to prywatyzacja pośpieszna, która nie dba o prawa pracownika, która dzieje się z pogwałceniem podstawowych praw prywatyzacji, czyli na przykład głębokich, rzetelnych analiz przedprywatyzacyjnych. Na dodatek jest to na tyle bezrefleksyjna „prywatyzacja”, że sprzedaje się również spółki o charakterze strategicznym dla naszego kraju. Była to choćby próba sprzedaży Lotosu, a w chwili obecnej spółek związanych z przemysłem chemicznym ZA w Tarnowie i Puławach – te nie są co prawda bezpośrednio związane z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa, ale są bardzo istotne dla gospodarki naszego kraju i z tego tytułu nie powinny być poddawane prywatyzacji.

W tym pośpiechu ginie najważniejszy element, element dbałości o to, by spółka sprzedawana funkcjonowała w odpowiedni sposób, żeby zatrudniała nowych pracowników, przynosiła korzyści państwu. Jednak dzieje się to w takim pośpiechu, że spółki te sprzedawane są poniżej swojej wartości rynkowej. Wystarczy spojrzeć na akcje KGHM Polska Miedź SA, które były sprzedawane w 2010 roku, 20 mln akcji sprzedane zostało za 2 mld złotych. Opozycja wówczas alarmowała, że jest to najgorszy możliwy okres na sprzedaż akcji i że nie należy tego robić w ogóle, a jeśli jest to konieczne, to na pewno nie w tym momencie. Już kilka miesięcy później te same akcje były warte na giełdzie 1 mld 600 mln złotych więcej. A zatem to bezrefleksyjne działania ministerstwa narażają nas na utratę poważnych wpływów do budżetu.

Gdyby przeliczyć ten cały proces prywatyzacji, wszystkie spółki, które ministerstwo sprzedało na przestrzeni ostatnich lat podczas rządów Platformy Obywatelskiej, to wychodzi z tego, że umowa prywatyzacyjna musiała być podpisywana średnio co 8 godzin w Ministerstwie Skarbu Państwa. Jak w takiej sytuacji można mówić o rzetelnej prywatyzacji, skoro co chwilę ktoś podpisuje umowę prywatyzacyjną?


http://www.naszdziennik.pl/ekonomia-gospodarka/4120,jackiewicz-co-8-godz-podpisuja-umowe-prywatyzacyjna.html

--

"Główną motywacją mojej aktywności publicznej była potrzeba władzy
i żądza popularności. Ta druga była nawet silniejsza od pierwszej,
bo chyba jestem bardziej próżny, niż spragniony władzy. Nawet na pewno..."

- Donald Tusk: Gazeta Wyborcza, 15–16 października 2005

Rudy sprzedaje co tylko może

Nowy film z video.banzaj.pl wicej »
Redmi 9A - recenzja budetowego smartfona