Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Rząd mydli nam oczy

Rząd mydli nam oczy

Data: 2013-05-03 18:55:29
Autor: u2
Rząd mydli nam oczy
W kwietniu rząd podał w końcu długo oczekiwane dane o wysokości długu publicznego i deficycie finansów publicznych. Ekipa Tuska wyniki przedstawiła jako sukces, ale wystarczy przypomnieć, co deklarował premier podczas expose, by zdanie zmienić. Dlatego, Money.pl po raz pierwszy odkąd poddaje cyklicznej ocenie stan realizacji obietnic z expose w specjalnym wskaźniku - Tuskometrze, przyznaje rządowi punkty ujemne. Właśnie za niedotrzymanie obietnic.

Gdy 18 listopada 2011 roku Donald Tusk wygłaszał w Sejmie expose, zadeklarował m.in, że celem rządu jest wyjście procedury z nadmiernego deficytu już w 2012 roku. I tak dług publiczny w relacji do PKB miał wedle słów premiera na koniec 2012 roku spaść do poziomu 52 proc. Co więcej, Tusk zapowiedział wtedy, że budżet będzie konstruowany w taki sposób, aby jednocześnie pułap deficytu sektora finansów publicznych sprowadzić do poziomu około 3 procent.

Premier zakreślił także wówczas ambitne plany do końca kadencji. Jeśli chodzi o dług publiczny to rząd ma robić wszystko, by na koniec 2015 roku dług publiczny sprowadzić do 47 proc., a deficyt - do 1 proc. PKB.


Dziś wiemy już, że pierwsza część planu nie wypaliła, bo jak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów, na koniec 2012 roku relacja długu publicznego do PKB wyniosła 52,7 proc. wobec 53,5 proc. na koniec 2011 roku. To wprawdzie pierwszy od 2007 roku spadek, ale nie do poziomu obiecanego w expose. Rządzącej koalicji PO-PSL nie udało się także zdusić deficytu sektora finansów publicznych. Według danych GUS wyniósł w 2012 roku 3,9 procent, co także jest znacznie powyżej deklaracji złożonych przez premiera. Co gorsza, taki wynik skazuje Polskę na dalsze funkcjonowanie w unijnej procedurze nadmiernego deficytu.

Tworząc Tuskometr założyliśmy, że nie każdą zrealizowaną obietnicę będziemy oceniać identycznie pod względem wagi procentowej. Zmniejszenie deficytu budżetowego i długu publicznego w relacji do PKB jest kluczowym czynnikiem dla całej gospodarki. Dlatego, ze względu na wagę i rolę tych wskaźników Money.pl przyznaje ujemne punkty (-5 proc.) gabinetowi premiera. Przez to wynik rządu pogarsza się w stosunku do odczytu sprzed miesiąca i wynosi 34,5 proc. Jeśli rząd zdoła zmniejszyć deficyt i dług publiczny do obiecanych poziomów, wówczas anulujemy ujemną notę, a w jej miejsce przyznamy dodatnie punkty.

Cele przedstawione w expose pogrupowaliśmy w pięciu kategoriach, które według Money.pl są najważniejszymi dla działania państwa (każda z nich warta jest 20 procent). Jak dotąd najwięcej Tusk i jego ministrowie zdziałali w sferze systemu emerytalnego i ubezpieczeń społecznych (14 proc.). Najmizerniej wyglądają dokonania rządu w dziedzinie prawa (1 proc.) - w tej kategorii pełną ścieżkę legislacyjną przeszła dopiero jedna z zapowiadanych nowelizacji, którą prezydent Bronisław Komorowski podpisał w kwietniu. Wynik rządu na tym polu może jednak niebawem ulec poprawie, bo Sejm przyjął niedawno jeden ze sztandarowych punktów z expose, czyli pierwszą ustawę deregulującą dostęp do zawodów.

Jeśli rząd przeprowadzi wszystkie reformy i zmiany - zrealizuje plan w 100 procentach. Badanie przeprowadzamy cyklicznie.

Punkty procentowe za realizację zapowiedzi z expose przyznajemy dopiero wówczas, gdy dana reforma została przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta lub przeszła procedurę legislacyjną gwarantującą jej wdrożenie. Przedstawienie projektu albo zatwierdzenie go przez rząd i Sejm nie jest punktowane. Tak wyglądają osiągnięcia rządu po 17 miesiącach od expose:

Reforma Zapowiedzi z expose premiera
Wykonanie:

34,5 proc.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tuskometr;money;pl;premier;zlamal;obietnice;wiec;obnizamy;noty,250,0,1293562.html
--
Istnieją trzy etapy ujawniania prawdy :
najpierw jest ona wyszydzana,
potem spotyka się z gwałtownym oporem,
a na końcu jest traktowana jak oczywistość.

http://telewizjarepublika.pl/

Rząd mydli nam oczy

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona