Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.prawo   »   Sêdziowie oburzeni s³owami Morawieckiego w USA

Sêdziowie oburzeni s³owami Morawieckiego w USA

Data: 2019-05-01 15:50:03
Autor: u2
Sêdziowie oburzeni s³owami Morawieckiego w USA
https://wpolityce.pl/polityka/444828-co-w-rzeczywistosci-powiedzial-premier-w-usa-przypominamy


Sêdziowie oburzeni s³owami Morawieckiego w USA. SPRAWD¬, co w rzeczywisto¶ci o reformie i sêdziach powiedzia³ premier

opublikowano: 5 godzin temu ? aktualizacja: 5 godzin temu


¦rodowisko sêdziowskie nie mo¿e prze¿yæ krytycznych s³ów premiera Mateusza Morawieckiego wypowiedzianych podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych. Szef rz±du poruszy³ wtedy m.in. temat reformy wymiaru sprawiedliwo¶ci w Polsce. Premier zwróci³ wtedy uwagê, ¿e ,,du¿a czê¶æ tego systemu jest skorumpowana". Du¿e kontrowersje wywo³a³o równie¿ jego rzekome porównanie polskich sêdziów do kolaborantów s³u¿±cych re¿imowi Vichy. Jak ustali³ pó¼niej portal wPolityce.pl, premier nie porównywa³ w ¿aden sposób polskich sêdziów do kolaborantów. Przyk³ad Vichy pojawia siê w zupe³nie innym kontek¶cie: jako dowód, ¿e g³êbokie zmiany w wymiarze sprawiedliwo¶ci mo¿na przeprowadziæ nawet d³ugo po tym, gdy dokona³a siê oficjalna zmiana polityczno-systemowa. Warto przypomnieæ, co w rzeczywisto¶ci o polskich sêdziach powiedzia³ premier Mateusz Morawiecki.


CZYTAJ WIÊCEJ: Sêdziowie nie mog± przeboleæ s³ów krytyki ze strony Morawieckiego. Powielaj± medialne k³amstwa i pisz± do Trybuna³u Stanu

Portal wPolityce.pl jako pierwszy opublikowa³ pe³ny zapis debaty premiera Morawieckiego z prof. Josephem H.H. Weilerem, która odby³a siê na Uniwersytecie Nowojorskim, i w czasie której mia³y pa¶æ rzekomo skandaliczne s³owa.

Przypomnijmy, ¿e dyskusji wynika, ¿e premier nie porównywa³ w ¿aden sposób polskich sêdziów do kolaborantów. Przyk³ad Vichy pojawia siê w zupe³nie innym kontek¶cie: jako dowód, ¿e g³êbokie zmiany w wymiarze sprawiedliwo¶ci mo¿na przeprowadziæ nawet d³ugo po tym, gdy dokona³a siê oficjalna zmiana polityczno-systemowa. Taki jest oczywisty sens tej wypowiedzi, i tak zosta³a ona odebrana przez uczestników spotkania. Tak¿e prof. Weiler, który w tym w³a¶nie kontek¶cie dopytywa³ premiera:

     Prof. Joseph H.H. Weiler: Ale to by³ w³a¶ciwy czas [we Francji w 1958 roku, jak jednoznacznie wynika z kontekstu - red.], by to zrobiæ. Teraz jeste¶my 30 lat po zmianie, ci sêdziowie pracowali pod kolejnymi, demokratycznie wybranymi rz±dami.

     Premier Mateusz Morawiecki: Przepraszam, przepraszam, Francja zrobi³a to 15 lat po za³amaniu siê re¿imu Vichy. My zaczêli¶my 25 lat po upadku [naszego re¿imu]. ¯yczy³bym sobie, aby¶my zaczêli to robiæ 5 lat, albo i 5 minut po transformacji, ale postkomunistyczni sêdziowie, postkomunistyczni kapitali¶ci i postkomunistyczni politycy zaw³adnêli krajem. To by³, do pewnego stopnia, zniewolony kraj.

S³owem - w ¿aden sposób nie da siê z tego wywie¶æ twierdzenia, ¿e premier zrówna³ polskich sêdziów, choæby tych z rodowodem postkomunistycznym, z sêdziami re¿imu Vichy.

Zachêcamy do lektury zapisu ca³ej debaty w w±tku dotycz±cym reformy wymiaru sprawiedliwo¶ci. Tak¿e dlatego, ¿e to równie¿ z innych przyczyn niezwykle ciekawa dyskusja:

Prof. Joseph H.H. Weiler: Gdy w dzisiejszej Europie s³yszymy o relacjach Polski z Uni± Europejsk±, od razu my¶limy o kwestii rz±dów prawa itp. Pozwólcie pañstwo, ¿e nakre¶lê kontekst tej sprawy. Unia Europejska dysponuje regulacj±, któr± okre¶la siê jako ,,Art. 7", i który ma przywo³ywaæ do porz±dku pañstwo cz³onkowskie, podejrzewane o ³amanie zasad Unii: praw cz³owieka, demokracji, rz±dów prawa. Gdy podczas swoich wyk³adów dociera³em do tego przepisu, by³o dla mnie oczywiste, ¿e ten przepis nigdy nie zostanie u¿yty, ¿e znalaz³ siê on w prawie wy³±cznie z powodów symbolicznych. I oto kilka lat temu Komisja Europejska, i to nie jeden komisarz, ale kilku, rozpoczê³o proces przeciwko Polsce, oskar¿aj±c ten kraj o naruszenie zasad dotycz±cych rz±dów prawa i niezale¿no¶ci s±downictwa. S± trzy takie przypadki. Nie s± to wiêc przypadki sporadyczne. Parlament europejski popar³ tê procedurê ogromn± wiêkszo¶ci± g³osów. To prowadzi mnie do wniosku, ¿e nie ma dymu bez ognia. I tylko jedno pañstwo, Wêgry, stanê³y po stronie Polski. Czy ma pan poczucie, ¿e Unia uwziê³a siê na Polskê?

     Premier Mateusz Morawiecki: By wyja¶niæ tê sprawê, chcê nakre¶liæ genezê tego, z czym mamy w Polsce do czynienia. W 1989 narodzi³ siê nowy system, ale ze starymi lud¼mi. Sêdziowie z czasów komunistycznych stali siê sêdziami w nowej Polski. Ci sami sêdziowie, którzy skazywali moich towarzyszy walki, np. Ewê Kubasiewicz na 10 lat wiêzienia, ci sami sêdziowie budowali niezale¿ne, obiektywne s±downictwo Trzeciej Rzeczypospolitej w latach 90. Zawsze uwa¿a³em, ¿e to nie jest fair. Zawsze chcia³em zmiany w s±downictwie, zawsze chcia³em wiêcej sprawiedliwo¶ci, obiektywizmu i niezale¿no¶ci. W s±downictwie by³o wiêcej ni¿ 100 sêdziów wywodz±cych siê z czasów stalinowskich, wci±¿ czynnych w latach 90. A¿ do dzi¶ mamy sêdziów i prokuratorów, którzy w najciemniejszych komunistycznych czasach wydawali wyroki ¶mierci na naszych bohaterów. Dla mnie to jest sytuacja nie do zaakceptowania. Dlatego w³a¶nie w ci±gu 25 lat, a wiêc do chwili, gdy w³±czy³em siê w politykê, zawsze chcia³em g³êbokiej reformy systemu s±downictwa. To punkt pierwszy.

     Kolejna sprawa: czy sytuacja, w której sêdziowie wybieraj± sêdziów, w której sêdziowie oceniaj± sêdziów, jest w³a¶ciwa? Co powiedzieliby Amerykanie, gdyby prezydent czy Kongres nie mieli nic do powiedzenia w sprawie s±downictwa? My¶lê, ¿e szybko zaczê³yby siê protesty. A tak w³a¶nie dzia³o siê w Polsce. To by³ system samoreprodukuj±cy siê. Sêdziowie, s±downictwo, znajdowa³y siê ca³kowicie poza jak±kolwiek kontrol±. A demokracja to przecie¿ wzajemna kontrola i równowa¿enie siê wszystkich trzech rodzajów w³adzy, a wiêc w³adzy wykonawczej, ustawodawczej i s±downiczej. One musz± siê wzajemnie kontrolowaæ. W naszej sytuacji tak nie by³o, postkomunistyczne s±downictwo kontrolowa³o siê samo.

     I trzeci punkt mojego wyja¶nienia, czyli niska jako¶æ tego s±downictwa. By³o tam wiele korupcji, móg³bym po¶wiêciæ kwadrans na omówienie konkretnych przypadków, dotycz±cych tak¿e szczytów. Np. sêdziego S±du Najwy¿szego, który omawia z innym sêdzi± konkretn± sprawê, w sposób ca³kowicie nielegalny. Na ich nieszczê¶cie ta rozmowa zosta³a nagrana, ale nikt nie poniós³ konsekwencji, poniewa¿ byli oceniani przez izbê dyscyplinarn± tego¿ S±du Najwy¿szego. W innej sprawie wysoko postawiony sêdzia, szef s±du okrêgowego, zosta³ nagrany przez dziennikarza, który rzekomo w imieniu premiera, mojego poprzednika z innej partii, prosi³ o przydzielenie konkretnej sprawy konkretnemu sêdziemu, na co ów sêdzia siê zgodzi³. I nic mu siê wówczas nie sta³o.

     W 2015 dosz³o w Polsce do zmiany rz±du. I musicie wiedzieæ, ¿e by³ to pierwszy przypadek tak g³êbokiej zmiany w ci±gu ostatnich 25  lat. By³y wcze¶niej zmiany, ale nie tak g³êbokie. To by³a druga rewolucja ,,Solidarno¶ci", druga rewolucja demokratyczna. Ja w ka¿dym razie tak to widzê. W jaki sposób zachodnioeuropejscy komisarze, maj±cy zupe³nie inne do¶wiadczenia, s± w stanie zrozumieæ, co siê w Polsce dzieje? Próbowa³em im to t³umaczyæ, osobi¶cie oraz poprzez przygotowan± przez naz Bia³a Ksiêgê, ale dzi¶ to trudne, bo weszli¶my w okres przedwyborczy, zwi±zany z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Muszê podkre¶liæ, ¿e po naszej stronie stoi 14 lub 15 pañstw Unii Europejskiej spo¶ród 28. To s± w wiêkszo¶ci kraje centralnej Europy, poniewa¿ kraje postkomunistyczne maj± podobne do¶wiadczenia, i dobrze siê rozumiej±.

     Je¶li pozwoli pan, zajmê jeszcze pó³ minuty. Dok³adnie te same procedury, które my wprowadzamy, a wiêc m. in. reforma KRS, obowi±zuj± w Hiszpanii. My wrêcz skopiowali¶my te rozwi±zania. A teraz s³yszymy, ¿e nasze s± z³e, a hiszpañskie s± dobre, a przecie¿ s± one identyczne. Z kolei w Niemczech system wyboru sêdziów jest bardzo spolityzowany. To politycy wybieraj± sêdziów, podczas gdy u nas 2/3 cz³onków KRS to sêdziowie. Nasz system jest wiêc znacznie mniej spolityzowany, a mimo to zosta³ odrzucony przez Brukselê. Dla mnie to jest sytuacja nie do zaakceptowania.

Prof. Joseph H.H. Weiler: Nie zosta³em w pe³ni przekonany. Ca³kowicie akceptujê, ¿e powinna istnieæ jaka¶ polityczna kontrola nad wyborem sêdziów. W Stanach Zjednoczonych wybór sêdziów S±du Najwy¿szego to proces bardzo polityczny. Krytycyzm dotyczy czego¶ innego. Bo je¶li w USA sêdziowie s± ju¿ wybrani, to ich usuniêcie [jest niemo¿liwe], a kontrola polityczna [nie istnieje]. Polski rz±d og³osi³ obni¿enie wieku emerytalnego sêdziów z 70. roku ¿ycia do 65. roku ¿ycia. To oznacza³o, ¿e 27 sêdziów mia³o nagle odej¶æ na emeryturê. To jest problematyczne.

     Premier Mateusz Morawiecki: To jest dok³adnie to, co zosta³o zrobione w Polsce w 1989 roku i przeciwko czemu nikt wówczas nie protestowa³.

Prof. Joseph H.H. Weiler: To bardzo ¼le. Ale to nie znaczy, ¿e skoro nie by³o wówczas protestów, to znaczy, ¿e to jest w porz±dku w 2015 czy 2017 roku. O losie sêdziów, którzy mieli teraz odej¶æ, mia³ zdecydowaæ prezydent, który jest postaci± polityczn±. My¶lê, ¿e wiêkszo¶æ ludzi zajmuj±cych siê rz±dami prawa i niezale¿no¶ci± s±downictwa powie, ¿e to problematyczne. Polska trafi³a za to przed s±d, i cieszê siê, ¿e uzna³a werdykt, ale s±dzê te¿, ¿e oba te elementy - wys³anie sêdziów na wcze¶niejsz± emeryturê i przyznanie prezydentowi uprawnieñ co do dalszego losu sêdziów - oznacza znacz±cy problem w rozumieniu rz±dów prawa i niezale¿no¶ci s±downictwa.

     Premier Mateusz Morawiecki: Sprawa, o której pan mówi, jest ju¿ nieaktualna, poniewa¿ wprowadzili¶my pewne poprawki do ustawy o S±dzie Najwy¿szym. Podam panu dwa przyk³ady, pokazuj±ce, ¿e wzmocnili¶my niezale¿no¶æ s±downictwa. Po pierwsze, wprowadzili¶my zasadê, ¿e wszystkie sprawy s± losowo przydzielane sêdziom z danego s±du. Po drugie, zakazali¶my przenoszenia sêdziów pomiêdzy ró¿nymi izbami, poniewa¿ za pomoc± tego narzêdzia prezes s±du móg³ wywieraæ presjê na sêdziów. Te dwie zmiany zosta³y szeroko uznane za bardzo pozytywne.

Prof. Joseph H.H. Weiler: One mog± byæ pozytywne, ale je¶li wrócimy do sprawy, która teraz znajduje siê przed s±dem, i damy j± pod ocenê studentom zajmuj±cym siê rz±dami prawa, uznaj± oni, ¿e to jest naruszenie rz±dów prawa.

     Premier Mateusz Morawiecki: Powtarzam, te konkretne rozwi±zania zosta³y ju¿ zmienione, zgodnie z zaleceniami Europejskiego Trybuna³u Sprawiedliwo¶ci.

Prof. Joseph H.H. Weiler: To bardzo pozytywne, ale Polska wci±¿ broni swoich racji w tej sprawie. Czy akceptuje pan pogl±d, ¿e przyznanie prezydentowi tych uprawnieñ by³o b³êdem?

     Premier Mateusz Morawiecki: Bronimy swojego prawa, wprost zapisanego w naszej konstytucji, ¿e mamy prawo do reformy wymiaru sprawiedliwo¶ci. Bronimy pogl±du, ¿e zmiana wieku emerytalnego z 70 lat do lat 65, która zdarza³a siê w innych krajach Unii Europejskiej, jest ca³kowicie zgodna z naszym prawem. Tego bronimy przed Europejskim Trybuna³em Sprawiedliwo¶ci.

Prof. Joseph H.H. Weiler: Mo¿e prawo krajowe jest sprzeczne z zasad± niezale¿no¶ci s±downictwa? W wiêkszo¶ci krajów, je¶li wprowadza siê nowy wiek emerytalny sêdziów, pozwala siê pracowaæ urzêduj±cym sêdziom zgodnie z poprzednimi regulacjami, a nowe zasady obejmuj± osoby nowo przyjmowane.

     Premier Mateusz Morawiecki: I tê zasadê przyprowadzili¶my.

Prof. Joseph H.H. Weiler: Jako rezultat postêpowania wszczêtego przez Komisjê Europejsk±.

     Premier Mateusz Morawiecki: Tak.

Prof. Joseph H.H. Weiler: Jest te¿ kolejne postêpowanie, wszczête kilkana¶cie dni temu, które dotyczy Izby Dyscyplinarnej. Komisja Europejska obawia siê przede wszystkim, ¿e postêpowania dyscyplinarne mog± zostaæ uruchomione przeciwko sêdziom, którzy zadaj± pytania prejudycjalne Europejskiemu Trybuna³owi Sprawiedliwo¶ci. To bardzo niepokoj±ce.

     Premier Mateusz Morawiecki: Brak postêpowañ dyscyplinarnych, fakt, ¿e sêdziowie nie byli odpowiednio rozliczani w razie z³amania prawa, wytworzy³y sytuacjê, w której od 80 do 85 proc. ludno¶ci stoi za nami w tej sprawie. Ci ludzie chc± g³êbokiej zmiany w systemie s±downiczym. Du¿a czê¶æ tego systemu by³a skorumpowana. Nie mo¿emy omawiaæ jednego elementu po drugim, nie pozwalaj±c na radykaln± zmianê. Dla mnie to sytuacja porównywalna z przypadkiem francuskim. Wówczas post-Vichy Francja, w roku 1958-ym, w której premier Michel Debré, z Charlesem de Gaulle, kompletnie przebudowali system.

Prof. Joseph H.H. Weiler: Ale to by³ w³a¶ciwy czas, by to zrobiæ. Teraz jeste¶my 30 lat po zmianie, ci sêdziowie pracowali pod kolejnymi, demokratycznie wybranymi rz±dami.

     Premier Mateusz Morawiecki: Przepraszam, przepraszam, Francja zrobi³a to 15 lat po za³amaniu siê re¿imu Vichy. My zaczêli¶my 25 lat po upadku [naszego re¿imu]. ¯yczy³bym sobie, aby¶my zaczêli to robiæ 5 lat, albo i 5 minut po transformacji, ale postkomunistyczni sêdziowie, postkomunistyczni kapitali¶ci i postkomunistyczni politycy zaw³adnêli krajem. To by³, do pewnego stopnia, zniewolony kraj [captive land]. [Brawa].

Prof. Joseph H.H. Weiler: Izby dyscyplinarne istniej± w wielu krajach. Tutaj jednak istnieje obawa, ¿e zostan± one u¿yte nie tylko wobec skorumpowanych sêdziów, ale tak¿e w sferze decyzji podejmowanych przez sêdziów. Unia Europejska obawia siê zw³aszcza, ¿e gro¼ba postêpowañ dyscyplinarnych zostanie wysuniêta wobec sêdziów wysy³aj±cych pytania prejudycjalne do ETS. Czy zgodzi siê pan, ¿e to bêdzie problem, je¶li te procedury zostan± zastosowane wobec sêdziów wysy³aj±cych pytania do ETS?

     Premier Mateusz Morawiecki: To jest bardziej skomplikowane. Oczywi¶cie, wszystkie s±dy maj± prawo do wysy³ania pytañ do ETS. Wiele s±dów w Polsce skorzysta³o z tego uprawnienia, i to zrobi³y. Czasem dochodzi do nadu¿ywania tej zasady przez niektórych sêdziów w pytaniach, które prezentuj± ETS, i to w³a¶nie jest teraz przedmiotem dyskusji, czy to mo¿e byæ, czy te¿ byæ nie mo¿e, przedmiotem postêpowañ dyscyplinarnych. Ale bior±c pod uwagê si³ê sêdziów w Polsce, chcia³bym, by postêpowania dyscyplinarne dotyczy³y wa¿niejszych spraw ni¿ te, wokó³ których pan kr±¿y. (...)

Prof. Joseph H.H. Weiler: Samo postêpowanie dyscyplinarne jest jednak problemem, poniewa¿ dla wielu ludzi jest ono obraz± zasady niezale¿no¶ci s±downictwa. Gdybym mia³ wskazaæ, co jest najwa¿niejszym elementem systemu prawnego Unii Europejskiej, to wskaza³bym na pytania prejudycjalne. Je¶li polski sêdzia obawia siê zadaæ pytanie ETS, poniewa¿ obawia siê postêpowania dyscyplinarnego, to oznacza to uderzenie w fundamenty konstytucyjne Unii Europejskiej.

     Premier Mateusz Morawiecki: To nie jest istota reformy. Dr±¿y pan jeden detal. Mogê pana zapewniæ, ¿e polscy sêdziowie nie obawiaj± siê zadawaæ jakichkolwiek pytañ.

Prof. Joseph H.H. Weiler: Cieszê siê. By³bym jednak bardziej spokojny, gdyby w ramach tej reformy zosta³o jasno powiedziane, ¿e pytania prejudycjalne nie mog± byæ przedmiotem postêpowañ dyscyplinarnych. Obawiam siê, ¿e sprawa tego dotycz±ca zostanie przez Polskê przegrana w postêpowaniu w ETS. Komu to potrzebne?

     Premier Mateusz Morawiecki: Przed ETS tocz± siê obecnie dwie sprawy. W ramach pierwszej usunêli¶my wszystko to, co w oczach ETS jest naruszeniem unijnego prawa. My tak tego nie widzimy, ale w duchu dobrych relacji z Uni±, zrobili¶my to. Ta sprawa powinna zostaæ zamkniêta, poniewa¿ jest ju¿ bezprzedmiotowa. ETS, z jakich¶ powodów, zdecydowa³ siê jednak dalej procedowaæ, nawet je¶li pierwotne przyczyny wszczêcia postêpowania ju¿ nie istniej±. Druga sprawa dotyczy Krajowej Rady S±downictwa. Je¶li przyjrzy siê pan naszej konstytucji, zobaczy pan, tak jak my widzimy, ¿e zmiany dotycz±ce KRS s± ca³kowicie zgodne z nasz± ustaw± zasadnicz±. Sprawa, która toczy siê przed ETS, jest w istocie atakiem na nasze prawo do reformowania wymiaru sprawiedliwo¶ci. Wynaleziono ró¿ne fragmenty naszej reformy [i wszczêto wobec nich postêpowania - red.], po to, by nie pozwoliæ nam na dokonanie zmian. Nie zgadzamy siê z tym.

Prof. Joseph H.H. Weiler: Fakt, ¿e co¶ jest zgodne z konstytucj± danego kraju, nie oznacza przyzwolenia na pogwa³cenie zasad europejskiego prawa konstytucyjnego (...)

     Premier Mateusz Morawiecki: Wyja¶nijmy naszej publiczno¶ci, bo byæ mo¿e nie wszyscy s± tego ¶wiadomi. Kwestie dotycz±ce wymiaru sprawiedliwo¶ci nie nale¿± do kompetencji Unii Europejskiej. Mamy wy³±czne kompetencje UE, mamy kompetencje mieszane, i s± sprawy, które nale¿± wy³±cznie do kompetencji pañstw cz³onkowskich. Sprawy reform wymiaru sprawiedliwo¶ci nale¿± do wy³±cznych kompetencji cz³onków Unii. Komisja Europejska buduje wiêc abstrakcyjn± konstrukcjê, by na zaatakowaæ w tym obszarze.

Prof. Joseph H.H. Weiler: Ale jest generalnie akceptowane, ¿e gwarancje uczciwego procesu dla ka¿dego obywatela znajduje siê w kompetencjach Unii Europejskiej. Takie rozstrzygniêcia zapad³y nie tylko w odniesieniu do Polski. Uwa¿am wiêc, ¿e to po prostu szkoda, ¿e te posuniêcia [polskiego rz±du], które s± sprzeczne z rz±dami prawa i niezale¿no¶ci± s±downictwa, zosta³y wprowadzone, i ¿e rzuci³y cieñ na stosunki z Uni± Europejsk±.

     Premier Mateusz Morawiecki: Rzeczywi¶cie szkoda, ¿e nie byli¶my w stanie wyja¶niæ g³êbokich przyczyn i powodów, dla których podjêli¶my relatywnie g³êbokie, choæ nie najg³êbsze z mo¿liwych, zmiany w wymiarze s±downictwa. Spêdzi³em wiele czasu, próbuj±c to wyja¶niæ komisarzom, szefowi Komisji, i wiêkszo¶ci moich rozmówców zgadza³a siê z wiêkszo¶ci± tego, co mówi³em. By³a jedna osoba, która traktuje tê sprawê jako trampolinê w swojej kampanii politycznej. To, co dzieje siê dzisiaj, potwierdza tê moj± ocenê.

Prof. Joseph H.H. Weiler: Ale te decyzje o postêpowaniach przeciwko Polsce s± podejmowane przez ca³± Komisjê, a nie przez jednego komisarza. Mam nadziejê, ¿e w Polsce pojawi siê refleksja w tej sprawie. Walczcie z korupcj±, ale szanujcie podstawy niezale¿no¶ci sêdziowskiej.

     Premier Mateusz Morawiecki: Chcia³by pan, by¶my zmienili nasz± reformê, która jest bardzo potrzebna, i któr± popiera 80-85 proc. ludno¶ci, z powodu dzia³añ niektórych eurokratów? [Brawa].

Prof. Joseph H.H. Weiler: Nie z powodu eurokratów, ale z powodu wspólnych zasad dotycz±cych niezale¿no¶ci s±downictwa. I nie nazwa³bym Europejskiego Trybuna³u Sprawiedliwo¶ci ,,eurokratami". [Brawa].

     Premier Mateusz Morawiecki: Kto ca³kowicie kontroluje instytucje w Brukseli?

Prof. Joseph H.H. Weiler: Pan niech powie.

     Premier Mateusz Morawiecki: Ludzie z zachodnioeuropejskich stolic. Ludzie, którzy zak³adali Uniê Europejsk±. Ci ludzie nie rozumiej± z³o¿ono¶ci sytuacji na wschód od rzeki Odry. Nie rozumiej± potrzeby zmiany, i dlatego s± przeciwko reformom w Rumunii, na Wêgrzech. Oni maj± inn± perspektywê. Próbowali¶my to wyja¶niæ w licznych dyskusjach. Powiem brutalnie: jeste¶my nowym rz±dem, który obj±³ w³adzê w roku 2015-ym. Mimo, ¿e 80-85 proc. mediów jest przeciwko nam, 80-85 proc. wielkiego biznesu jest przeciwko nam, 80-85 proc. miêdzynarodowych wielkich struktur politycznych jest przeciwko nam, zdo³ali¶my utrzymaæ poziom popularno¶ci, które mo¿na uznaæ za bardzo przyzwoity, i wci±¿ mamy dobre perspektywy na nadchodz±ce wybory. Dlaczego tak siê sta³o? Poniewa¿ my dzia³amy w interesie mo¿liwie najszerszych grup spo³ecznych. ,,Solidarno¶æ" nie by³a pustym s³owem. Próbujemy zmieniæ nasz system podatkowy, nasze instytucje, nasz wymiar sprawiedliwo¶ci, i wiele innych obszarów pañstwa, w interesie zwyk³ego cz³owieka. Wygrali¶my wiele z tych bitew. Postawili¶my w trudne sytuacji m. in. miêdzynarodowe korporacje z Europy zachodniej, które w wielu obszarach wykona³y przyzwoit± pracê, ale w innych ju¿ nie tak dobr±. Np. ucieka³y przed p³aceniem podatków do rajów podatkowych lub nie p³aci³y ¿adnych podatków...

Prof. Joseph H.H. Weiler: ¯yczê wam ka¿dego sukcesu. Wam i Polakom. Reformy s± potrzebne, ale szanujcie jednocze¶nie podstawy konstytucyjne Unii Europejskiej.

     Premier Mateusz Morawiecki: Szanujemy je. Naprawdê.

Prof. Joseph H.H. Weiler: Mam nadziejê.

CZYTAJ WIÊCEJ: Co powiedzia³ premier w USA? Pe³ny zapis debaty obala zarzuty sêdziów. Porównanie do Vichy dotyczy³o momentu reformy, a nie samych sêdziów!

CZYTAJ WIÊCEJ: Jacek Karnowski: Czy wydaj±c wyroki polscy sêdziowie s± równie niechlujni jak teraz, gdy fa³szywie stawiaj± premierowi powa¿ny zarzut?

kk

autor: Zespó³ wPolityce.pl


--
George Orwell :

"If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear"

Data: 2019-05-03 11:33:57
Autor: Lepudruk
Sêdziowie oburzeni s³owami Morawieckiego w USA
U¿ytkownik "u2" <u_2@o2.pl> napisa³ w wiadomo¶ci news:5cc9a3ff$0$535$65785112news.neostrada.pl...
https://wpolityce.pl/polityka/444828-co-w-rzeczywistosci-powiedzial-premier-w-usa-przypominamy


Sêdziowie oburzeni s³owami Morawieckiego w USA. SPRAWD¬, co w rzeczywisto¶ci o reformie i sêdziach powiedzia³ premier

No proszê, tu te¿ zalewasz forum swoim be³kotem. Kremlowski trollu!

- Lepudruk -

Data: 2019-05-03 17:48:30
Autor: u2
Sêdziowie oburzeni s³owami Morawieckiego w USA
W dniu 03.05.2019 o 11:33, Lepudruk pisze:
U¿ytkownik "u2" <u_2@o2.pl> napisa³ w wiadomo¶ci news:5cc9a3ff$0$535$65785112news.neostrada.pl...
https://wpolityce.pl/polityka/444828-co-w-rzeczywistosci-powiedzial-premier-w-usa-przypominamy Sêdziowie oburzeni s³owami Morawieckiego w USA. SPRAWD¬, co w rzeczywisto¶ci o reformie i sêdziach powiedzia³ premier

No proszê, tu te¿ zalewasz forum swoim be³kotem. Kremlowski trollu!


znowu siê pienisz czerwony krasnalu:)))))))


--
George Orwell :

"If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear"

Data: 2019-05-03 22:13:28
Autor: Sonn
Sêdziowie oburzeni s³owami Morawieckiego w USA
W dniu 2019-05-03 o 17:48, u2 pisze:
W dniu 03.05.2019 o 11:33, Lepudruk pisze:
U¿ytkownik "u2" <u_2@o2.pl> napisa³ w wiadomo¶ci news:5cc9a3ff$0$535$65785112news.neostrada.pl...
https://wpolityce.pl/polityka/444828-co-w-rzeczywistosci-powiedzial-premier-w-usa-przypominamy Sêdziowie oburzeni s³owami Morawieckiego w USA. SPRAWD¬, co w rzeczywisto¶ci o reformie i sêdziach powiedzia³ premier

No proszê, tu te¿ zalewasz forum swoim be³kotem. Kremlowski trollu!


znowu siê pienisz czerwony krasnalu:)))))))



Mo¿esz spier...æ putinowski pachole

--
Sonn

Data: 2019-05-04 11:25:36
Autor: u2
Sêdziowie oburzeni s³owami Morawieckiego w USA
W dniu 03.05.2019 o 22:13, Sonn pisze:
W dniu 2019-05-03 o 17:48, u2 pisze:
W dniu 03.05.2019 o 11:33, Lepudruk pisze:
U¿ytkownik "u2" <u_2@o2.pl> napisa³ w wiadomo¶ci news:5cc9a3ff$0$535$65785112news.neostrada.pl...
https://wpolityce.pl/polityka/444828-co-w-rzeczywistosci-powiedzial-premier-w-usa-przypominamy Sêdziowie oburzeni s³owami Morawieckiego w USA. SPRAWD¬, co w rzeczywisto¶ci o reformie i sêdziach powiedzia³ premier

No proszê, tu te¿ zalewasz forum swoim be³kotem. Kremlowski trollu!


znowu siê pienisz czerwony krasnalu:)))))))



Mo¿esz spier...æ putinowski pachole



niemiecki syn znowu siê pieni, piêkny dzieñ:)))))))))))

--
George Orwell :

"If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear"

Sêdziowie oburzeni s³owami Morawieckiego w USA

Nowy film z video.banzaj.pl wiêcej »
Redmi 9A - recenzja bud¿etowego smartfona