Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Skandaliczne pensje Polak贸w!

Skandaliczne pensje Polak贸w!

Data: 2013-04-30 20:48:30
Autor: Gonzalez
Skandaliczne pensje Polak贸w!
Ty te偶 zarabiasz takie marne grosze?

1500 z艂 w Polsce czy 1500 euro za granic膮?

Po wzro艣cie bezrobocia, zwolnieniach lub planach redukcji etat贸w, przysz艂a kolej na z艂e wiadomo艣ci dotycz膮ce wynagrodzenia. Ro艣nie bowiem liczba pracownik贸w, kt贸rych przeci臋tne zarobki wynosz膮 1500 z艂. Polacy wol膮 wyjecha膰, by unikn膮膰 pracy za takie pieni膮dze.

G艂odowa pensja lepsza ni偶 bezrobocie

Miesi臋czne dochody najni偶ej op艂acanych s膮 ni偶sze nawet od minimalnej pensji, kt贸ra obecnie wynosi 1600 z艂 brutto. W tym roku liczba pracownik贸w, kt贸rzy pracowali za podobn膮 stawk臋 lub mniejsz膮 to 25 tys. os贸b, o 2,3 tys. wi臋cej ni偶 w roku ubieg艂ym.

Sk膮d ten wzrost? Kwota stawki minimalnej jest ustalona wobec pracy na ca艂y etat. Ci, kt贸rzy nie pracuj膮 w pe艂nym wymiarze godzin otrzymuj膮 wi臋c ni偶sze kwoty. I w艂a艣nie tych pracownik贸w przybywa najwi臋cej. Pracodawcy maj膮 te偶 prawo do wyp艂acania 80 proc. wynagrodzenia osobom, kt贸re dopiero wesz艂y na rynek pracy.

鈥 Wzrost liczby przedsi臋biorstw ze sk膮pymi zarobkami nie by艂 du偶y, cho膰 pogorszenie koniunktury by艂o bardzo wyra藕ne 鈥 skomentowa艂a na 艂amach 鈥濪ziennika Gazety Prawnej鈥 Karolina S臋dzimir, ekonomista PKO BP. Wed艂ug niej redukcje wynagrodzenia wywo艂uj膮 konflikty i pracodawcy wol膮 ich unika膰. 鈥 Ci, kt贸rzy si臋 na nie decyduj膮, robi膮 to w ten spos贸b, 偶e przenosz膮 pracownik贸w na cz臋艣膰 etatu. Wielu z nich nie ma wyboru i to akceptuje, bo ni偶sza pensja jest lepsza od bezrobocia, kt贸re najcz臋艣ciej dotyka zwalniane osoby - doda艂a Karolina S臋dzimir.

Polak chce zarabia膰: 1500 z艂 odrzuca, 1500 euro bierze

Zagraniczne firmy poszukuj膮ce pracownik贸w w Polsce r贸wnie偶 oferuj膮 przeci臋tnie 1500, ale euro. R贸偶nica w walucie wiele zmienia. Do tego stopnia, 偶e nawet osoby z wy偶szym wykszta艂ceniem, niemog膮ce znale藕膰 zatrudnienia, gotowe s膮 dzi艣 podj膮膰 prac臋 tymczasow膮 za granic膮 poni偶ej swoich aspiracji i kwalifikacji, byle tylko unikn膮膰 8 godzinnej pracy za 1500 z艂otych.

鈥 Wynagrodzenia oferowane w Polsce rozczarowuj膮 m艂odych ludzi, natomiast te we Francji, Belgii, Holandii, kusz膮. Na tyle, 偶e mniej ni偶 15 proc. kandydat贸w rezygnuje z pracy za granic膮, uznaj膮c oferowane wynagrodzenia za zbyt niskie. W Polsce z kolei, co drugi kandydat na operatora w贸zka wid艂owego rezygnuje, gdy us艂yszy propozycj臋 p艂acy za polskie minimum. Nie spos贸b ustali膰, ilu nawet nie czyta do ko艅ca takiej oferty pracy 鈥 m贸wi Artur Ragan, rzecznik prasowy agencji pracy tymczasowej Work Express.

Za granic膮 trudno znale藕膰 zaw贸d, w kt贸rym firma oferuje r贸wnowarto艣膰 1500 z艂otych brutto miesi臋cznie. W Holandii tyle zarabia 15-latek, podejmuj膮cy si臋 pracy dorywczej. Dok艂adnie 435 euro (brutto) - to p艂aca minimalna dla 15-latka, okre艣lona przez holenderskie prawo. W Polsce na takie wynagrodzenie mo偶e natomiast liczy膰 24-latek, cz臋sto z wy偶szym wykszta艂ceniem, podejmuj膮cy swoj膮 pierwsz膮 powa偶n膮 prac臋. Dysproporcje s膮 ogromne. Tym wi臋ksze, 偶e w Holandii ten sam 24-latek mo偶e ju偶 liczy膰 na wynagrodzenie brutto rz臋du 1446,60 euro, czyli ponad 6000 z艂. Nawet uwzgl臋dniaj膮c, ile z tego zatrzyma tamtejszy fiskus i ubezpieczenia spo艂eczne, r贸偶nica jest ogromna.

Lepszy zmywak za granic膮

- W Polsce ro艣nie w si艂臋 pokolenie 鈥瀗ie pracuj臋 za 1500 z艂otych, ale za euro ju偶 tak鈥. S膮 to najcz臋艣ciej m艂odzi ludzie, nieobawiaj膮cy si臋 przeprowadzki, znaj膮cy j臋zyki, cz臋sto ju偶 z do艣wiadczeniem w pracy za granic膮 np. podczas wakacji. W grupie tej s膮 tak偶e absolwenci uczelni wy偶szych, kt贸rzy odbijaj膮 si臋 od rynku pracy, bo p艂ace, jakie oferuj膮 im pracodawcy, s膮 nieadekwatne do wykszta艂cenia, czy umiej臋tno艣ci, a oni sami potrafi膮 odmawia膰 szefom i znaj膮 swoj膮 cen臋. To pokolenie jest gotowe nawet na jaki艣 czas podj膮膰 si臋 pracy fizycznej za granic膮, byle tylko dobrze zarobi膰 np. na za艂o偶enie w艂asnej dzia艂alno艣ci, a przy okazji zdoby膰 do艣wiadczenie 鈥 m贸wi Artur Ragan.

Tymczasem wymagania polskich pracownik贸w wobec zagranicznych firm nie s膮 wyg贸rowane. Dzi艣 pracownik tymczasowy chce za granic膮 zarabia膰 艣rednio 1400 euro 鈥瀗a r臋k臋鈥. Takie oczekiwania maj膮 najcz臋艣ciej m臋偶czy藕ni. Kobiety nieco ni偶sze. Firmy oferuj膮 natomiast p艂ace w przedziale od 1400 do 2000 euro netto. Na wynagrodzenie w takim przedziale mog膮 liczy膰 osoby podejmuj膮ce si臋 pracy w bran偶y budowlanej we Francji. Polak zatrudniony, jako cie艣la na r臋k臋 dostanie 1500 euro, a spawacz od 1400 do 1600 euro. Malarz mo偶e liczy膰 na wyp艂at臋 rz臋du 1400 euro, a dekarz 1600 euro. Sporo zarobimy tak偶e w Niemczech. Podejmuj膮c si臋 pracy w charakterze opiekunki os贸b starszych zarobimy 1200 euro miesi臋cznie. Podobnie jest w Belgii, gdzie przy monta偶u paneli solarnych mo偶na zarobi膰 1650 euro 鈥 wynika z danych Work Express.

JK,WP.PL

http://praca.wp.pl/title,1500-zl-w-Polsce-czy-1500-euro-za-granica,wid,15536353,wiadomosc.html

Tak jest, Polacy na kolanach b臋d膮 prosi膰 si臋 o prac臋, 偶eby tylko by艂a, jak zaplanowa艂 Geremek...

Skandaliczne pensje Polak贸w!

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona