Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Soros : Jewropa na skraju za艂amania

Soros : Jewropa na skraju za艂amania

Data: 2016-01-26 17:37:59
Autor: u2
Soros : Jewropa na skraju za艂amania
http://wyborcza.pl/magazyn/1,150174,19516585,soros-europa-na-skraju-zalamania.html

Gregor Peter Schmitz
23.01.2016 01:02

Orb谩n i Kaczy艅ski buduj膮 bardzo podobne re偶imy. Pr贸buj膮 wykorzysta膰 mieszank臋 nacjonalizmu etnicznego i religijnego, aby umocni膰 si臋 u w艂adzy. Wr贸ci膰 do pseudodemokracji sprzed II wojny 艣wiatowej. Z George'em Sorosem* rozmawia Gregor Peter Schmitz**.

*George Soros - ur. w 1930 r. w Budapeszcie, ameryka艅ski finansista, filantrop, fundator Instytutu Spo艂ecze艅stwa Otwartego i licznych fundacji, w tym Fundacji im. Stefana Batorego, ucze艅 Karla Poppera. W 2000 r. "Gazeta Wyborcza" wyr贸偶ni艂a Sorosa tytu艂em Cz艂owiek Roku.

**Gregor Peter Schmitz - ur. w 1975 r., dziennikarz niemiecki, wieloletni korespondent tygodnika "Der Spiegel" w USA. W 2014 r. wyda艂 wywiad rzek臋 z Sorosem "Wetten auf Europa. Warum Deutschland den Euro retten muss, um sich selbst zu retten" ("Postawi膰 na Europ臋. Dlaczego Niemcy musz膮 uratowa膰 euro, by uratowa膰 same siebie").

Gregor Peter Schmitz: Kiedy tygodnik "Time" zamie艣ci艂 na ok艂adce zdj臋cie niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, nazwa艂 j膮 kanclerzem wolnego 艣wiata. S艂usznie?

George Soros: Tak. W przesz艂o艣ci krytykowa艂em pani膮 kanclerz i dzi艣 nadal krytykuj臋 jej polityk臋 zaciskania pasa. Jednak po ataku W艂adimira Putina na Ukrain臋 sta艂a si臋 przyw贸dczyni膮 Unii Europejskiej, a wi臋c po艣rednio wolnego 艣wiata. Przedtem by艂a utalentowanym politykiem zdolnym do odczytywania nastroj贸w publicznych i dzia艂ania zgodnie z nimi, ale stawiaj膮c op贸r agresji rosyjskiej, sta艂a si臋 przyw贸dc膮, kt贸ry nadstawi艂 karku i sprzeciwi艂 si臋 przewa偶aj膮cym opiniom.

By膰 mo偶e wykaza艂a si臋 jeszcze wi臋ksz膮 dalekowzroczno艣ci膮, gdy zorientowa艂a si臋 i trafnie przewidzia艂a, 偶e kryzys imigracyjny mo偶e potencjalnie zniszczy膰 Uni臋, najpierw poprzez spowodowanie rozpadu systemu Schengen, a w ko艅cu poprzez podwa偶enie podwalin wsp贸lnego rynku. Podj臋艂a 艣mia艂膮 inicjatyw臋, kt贸ra zmierza艂a do zmiany podej艣cia spo艂ecze艅stwa [do sprawy uchod藕c贸w]. Niestety, ten plan nie zosta艂 odpowiednio przygotowany. Kryzys jest daleki od rozwi膮zania, a jej stanowisko przyw贸dcze - zar贸wno w Europie, jak i w Niemczech, nawet w jej w艂asnej partii - jest podwa偶ane.

Angela Merkel, cesarzowa Europy


Niegdy艣 by艂a bardzo ostro偶na, ludzie mogli jej ufa膰. Ale w obliczu kryzysu imigracyjnego zadzia艂a艂a impulsywnie i podj臋艂a wielkie ryzyko. Styl jej przyw贸dztwa uleg艂 zmianie, a to ludzi stresuje.

- To prawda, ale ciesz臋 si臋 z tej zmiany. Jest si臋 czym stresowa膰. Zgodnie z przewidywaniami pani kanclerz, Unia jest na skraju za艂amania. Kryzys grecki spowodowa艂, 偶e kieruj膮cy ni膮 musieli nabra膰 bieg艂o艣ci w sztuce chaotycznego brni臋cia przez kolejne kryzysy. Praktyka odk艂adania niezb臋dnych dzia艂a艅 na p贸藕niej jest znana jako zamiatanie problem贸w pod dywan, chocia偶 lepiej opisa膰 to zjawisko jako odbijanie pi艂ki o 艣cian臋 - my j膮 odbijamy, a ona wci膮偶 do nas wraca. Dzi艣 Unia stawia czo艂o nie jednemu, ale pi臋ciu lub sze艣ciu kryzysom jednocze艣nie.

U艣ci艣lijmy: m贸wi pan o Grecji, Rosji, Ukrainie, o zbli偶aj膮cym si臋 referendum brytyjskim i o kryzysie imigracyjnym?

- Tak. Dodajmy do tego jeszcze zasadnicz膮 przyczyn臋 kryzysu imigracyjnego - konflikt w Syrii. I wp艂yw, jaki ataki terrorystyczne w Pary偶u i w innych miejscach wywar艂y na europejsk膮 opini臋 publiczn膮.

Nar贸d niemiecki jest w stanie przeciwdzia艂a膰 temu, by spe艂ni艂a si臋 ponura przepowiednia kanclerz Merkel, 偶e kryzys imigracyjny mo偶e zniszczy膰 Uni臋. Niemcy pod jej przewodnictwem osi膮gn臋艂y pozycj臋 hegemonistyczn膮, jednak tanim kosztem. Zwykle hegemoni musz膮 pilnowa膰 nie tylko swoich w艂asnych interes贸w, ale te偶 interes贸w tych, kt贸rzy s膮 pod ich ochron膮. Przyszed艂 czas, by Niemcy zdecydowali, czy chc膮 wzi膮膰 na siebie odpowiedzialno艣膰 wynikaj膮c膮 z tego, 偶e s膮 dominuj膮c膮 w Europie pot臋g膮.

Czy przyw贸dztwo kanclerz Merkel w obliczu kryzysu imigracyjnego wygl膮da inaczej ni偶 podczas kryzysu euro? Czy teraz ch臋tniej stanie si臋 ona 艂askawym hegemonem?

- A偶 tak wiele nie mo偶emy wymaga膰. Nie zmieniam swego krytycznego zdania o jej przyw贸dztwie podczas kryzysu euro. Na ten rodzaj przyw贸dztwa, kt贸ry Merkel demonstruje dzisiaj, Europa mog艂a postawi膰 znacznie wcze艣niej. Wielka szkoda, 偶e gdy w 2008 r. zbankrutowa艂 bank Lehman Brothers, pani kanclerz nie by艂a sk艂onna dopu艣ci膰 do zakrojonych na europejsk膮 skal臋 dzia艂a艅 na rzecz ratowania europejskiego systemu bankowego, bo obawia艂a si臋, 偶e wi臋kszo艣膰 opinii publicznej w Niemczech b臋dzie temu przeciwna. Gdyby usi艂owa艂a zmieni膰 jej nastawienie zamiast jej s艂ucha膰, to da艂oby si臋 unikn膮膰 dramatu Unii Europejskiej.

Ale nie pozosta艂aby na stanowisku kanclerza Niemiec przez dziesi臋膰 lat.

- Istotnie. W zaspokajaniu aspiracji szerokich grup niemieckiego spo艂ecze艅stwa by艂a bardzo dobra. Cieszy艂a si臋 wsparciem zar贸wno tych, kt贸rzy chcieli by膰 dobrymi Europejczykami, jak i tych, kt贸rzy pragn臋li, by chroni艂a niemieckie interesy narodowe.

To by艂o nie lada osi膮gni臋cie. Niemcy wybrali j膮 ponownie zdecydowan膮 wi臋kszo艣ci膮 g艂os贸w. Jednak w sprawie kryzysu imigracyjnego odwo艂a艂a si臋 do zasad i sk艂onna by艂a zaryzykowa膰 swoj膮 pozycj臋 przyw贸dcz膮. Zas艂uguje to na wsparcie ze strony tych, kt贸rzy podzielaj膮 jej zasady.

Jestem bardzo czu艂y na tym punkcie. Moja w艂asna historia - a prze偶y艂em Holokaust jako 呕yd pod okupacj膮 nazistowsk膮 - uczyni艂a mnie wielkim zwolennikiem warto艣ci otwartego spo艂ecze艅stwa. I s膮dz臋, 偶e Merkel podziela te warto艣ci ze wzgl臋du na swoj膮 w艂asn膮 histori臋, bo dorasta艂a w czasach komunizmu w NRD i pozostawa艂a pod wp艂ywem ojca pastora. To w艂a艣nie czyni ze mnie jej zwolennika, chocia偶 nie zgadzamy si臋 w wielu wa偶nych kwestiach.

Niemcy, sanitariusz Europy


Jest pan mocno zaanga偶owany w promowanie zasad otwartego spo艂ecze艅stwa i wspieranie zmian demokratycznych w Europie Wschodniej. Dlaczego w tym regionie tak wielka jest niech臋膰 do uchod藕c贸w?

- Dlatego 偶e zasady otwartego spo艂ecze艅stwa nie s膮 w nim silnie zakorzenione. W臋gierski premier Viktor Orb谩n promuje zasady to偶samo艣ci w臋gierskiej i chrze艣cija艅skiej. 艁膮czenie to偶samo艣ci narodowej z religi膮 to mieszanka wybuchowa. Do tego Orb谩n nie jest sam. W Polsce Jaros艂aw Kaczy艅ski podchodzi do rzeczy podobnie. Nie dor贸wnuje inteligencj膮 Orb谩nowi, ale jest za to przebieg艂ym politykiem - wykorzysta艂 spraw臋 uchod藕c贸w jako centralny punkt swojej kampanii wyborczej. Polska jest jednym z najbardziej jednorodnych etnicznie i religijnie pa艅stw Europy. Muzu艂ma艅ski imigrant to w katolickiej Polsce uciele艣nienie Obcego - Kaczy艅ski odmalowa艂 go jako diab艂a.

Dlaczego nowa Unia nie chce uchod藕c贸w


Jak pan z szerszej perspektywy ocenia sytuacj臋 polityczn膮 w Polsce i na W臋grzech?

- Chocia偶 Kaczy艅ski i Orb谩n bardzo si臋 r贸偶ni膮, to re偶imy, jakie zamierzaj膮 stworzy膰, s膮 podobne. Pr贸buj膮 oni, powt贸rz臋, wykorzysta膰 mieszank臋 nacjonalizmu etnicznego i religijnego, aby umocni膰 si臋 u w艂adzy. W pewnym sensie usi艂uj膮 wr贸ci膰 do pseudodemokracji, kt贸ra panowa艂a mi臋dzy I a II wojn膮 艣wiatow膮 na W臋grzech za admira艂a Horthyego i w Polsce za marsza艂ka Pi艂sudskiego. Chodzi o to, by po zdobyciu w艂adzy przechwyci膰 niekt贸re demokratyczne instytucje, kt贸re s膮 i powinny pozosta膰 autonomiczne, niezale偶nie od tego, czy to b臋dzie bank centralny, czy Trybuna艂 Konstytucyjny. Orb谩n ju偶 to zrobi艂, Kaczy艅ski dopiero zaczyna. Trudno b臋dzie ich odsun膮膰.

Opr贸cz wszystkich swoich dotychczasowych problem贸w Niemcy b臋d膮 mia艂y te偶 problem polski. W grupie kraj贸w europejskich Polska jest jednym z tych, kt贸re odnosz膮 najwi臋ksze sukcesy, zar贸wno gospodarcze, jak i polityczne, czego nie da si臋 powiedzie膰 o W臋grzech. Polska jest potrzebna Niemcom do ochrony przed Rosj膮. Putinowska Rosja i Polska Kaczy艅skiego wrogo si臋 do siebie odnosz膮, ale jeszcze bardziej wrogo nastawione s膮 do zasad, na kt贸rych fundamencie powsta艂a Unia Europejska.

W臋gierska lekcja. W艂adz臋 partii politycznej mo偶e odebra膰 tylko inna partia


Co to za zasady?

- Zawsze patrzy艂em na Uni臋 jako na uciele艣nienie zasad otwartego spo艂ecze艅stwa. 膯wier膰 wieku temu, gdy po raz pierwszy zaanga偶owa艂em si臋 w tym regionie, Zwi膮zek Radziecki upada艂, rodzi艂a si臋 za to Unia Europejska. Co ciekawe, oba te twory z punktu widzenia zarz膮dzania mi臋dzynarodowego stanowi艂y nie lada wyzwanie. ZSRR pr贸bowa艂 zjednoczy膰 proletariuszy ca艂ego 艣wiata, a Unia usi艂owa艂a stworzy膰 model integracji regionalnej oparty na zasadach otwartego spo艂ecze艅stwa.

Jak to si臋 ma do dnia dzisiejszego?

- Zwi膮zek Radziecki zast膮pi艂a odradzaj膮ca si臋 Rosja, a Uni臋 zdominowa艂y si艂y nacjonalizmu. Otwarte spo艂ecze艅stwo, w kt贸re i ja, i Angela Merkel wierzymy ze wzgl臋du na nasze biografie i do kt贸rego chc膮 do艂膮czy膰 reformatorzy z nowej Ukrainy ze wzgl臋du na swoje biografie, tak naprawd臋 nie istnieje. Unia mia艂a by膰 dobrowolnym stowarzyszeniem r贸wnych sobie podmiot贸w, ale kryzys euro przekszta艂ci艂 j膮 w system relacji mi臋dzy d艂u偶nikami i wierzycielami, kiedy to d艂u偶nicy maj膮 trudno艣ci z obs艂ug膮 swoich zobowi膮za艅, a wierzyciele ustalaj膮 warunki, kt贸re d艂u偶nicy maj膮 spe艂ni膰. Relacje te nie s膮 ani dobrowolne, ani oparte na r贸wno艣ci. Kryzys imigracyjny spowodowa艂 inne p臋kni臋cia. Dlatego samo istnienie Unii jest zagro偶one.

Interesuj膮ce jest to, co pan m贸wi, bo pami臋tam, 偶e dwa lata temu ocenia艂 pan kanclerz Merkel bardzo krytycznie za zbytnie zajmowanie si臋 interesami w艂asnego elektoratu. Dzi艣 rzeczywi艣cie zmieni艂a stanowisko w sprawie imigrant贸w i otworzy艂a syryjskim uchod藕com drzwi na o艣cie偶. To sta艂o si臋 dla kieruj膮cych Uni膮 zach臋t膮, by sformu艂owa膰 wspania艂omy艣ln膮 w za艂o偶eniach polityk臋 azylow膮, zak艂adaj膮c膮 przyjmowanie przez kilka lat a偶 do miliona uchod藕c贸w rocznie. Uchod藕cy, kt贸rzy kwalifikuj膮 si臋 do przyj臋cia, mieliby pozosta膰 w obecnym miejscu i czeka膰 na swoj膮 kolej.

- Ale przecie偶 nie mamy europejskiej polityki azylowej. Kieruj膮cy Uni膮 musz膮 wzi膮膰 za to odpowiedzialno艣膰. Wskutek ich dzia艂a艅 rosn膮cy od roku nap艂yw uchod藕c贸w przerodzi艂 si臋 z daj膮cego si臋 kontrolowa膰 problemu w ostry kryzys polityczny. Ka偶de pa艅stwo cz艂onkowskie egoistycznie skoncentrowa艂o si臋 na w艂asnych interesach, cz臋sto dzia艂aj膮c wbrew interesom innych. Spowodowa艂o to panik臋 w艣r贸d os贸b staraj膮cych si臋 o azyl, w艣r贸d europejskich spo艂ecze艅stw i w organach odpowiedzialnych za prawo i porz膮dek. G艂贸wnymi ofiarami tego stanu rzeczy stali si臋 potencjalni azylanci. Ale ma pan racj臋, pani kanclerz Merkel nale偶y si臋 uznanie za to, 偶e umo偶liwi艂a stworzenie europejskiej polityki azylowej.

Unia potrzebuje wszechstronnego planu, aby m贸c zareagowa膰 na kryzys imigracyjny. Takiego, kt贸ry znowu umo偶liwi skuteczne zarz膮dzanie nap艂ywem os贸b staraj膮cych si臋 o azyl, aby odbywa艂 on si臋 w bezpieczny i uporz膮dkowany spos贸b oraz w tempie zgodnym z mo偶liwo艣ciami Europy. Plan b臋dzie wszechstronny tylko wtedy, gdy wykroczy poza granice kontynentu. B臋dzie taniej i powstanie znacznie mniej zamieszania, je偶eli osoby staraj膮ce si臋 o azyl pozostan膮 tam, gdzie s膮 teraz, lub w pobli偶u tych miejsc.

Stworzona przeze mnie fundacja opracowa艂a sze艣ciopunktowy plan i og艂osi艂a go dok艂adnie w tym samym czasie, gdy Orb谩n wprowadzi艂 sw贸j sze艣ciopunktowy plan. Oba te plany s膮 jednak diametralnie r贸偶ne. Plan Orb谩na zosta艂 stworzony w celu ochrony granic pa艅stwa przed nap艂ywem os贸b poszukuj膮cych azylu, nasz - aby chroni膰 te osoby. I od tej pory nasze stanowiska wci膮偶 s膮 sprzeczne. Orb谩n oskar偶a mnie o pr贸by zniszczenia narodowej kultury W臋gier poprzez zalanie kraju fal膮 uchod藕c贸w - muzu艂man贸w. Paradoksem jest to, 偶e wed艂ug naszego planu osoby zakwalifikowane jako potrzebuj膮ce azylu pozosta艂yby tam, gdzie s膮 dzisiaj. My za艣 zapewniliby艣my wyposa偶enie tych miejsc. To w艂a艣nie polityka Orb谩na sk艂ania uchod藕c贸w do tego, by spieszy膰 do Europy, dop贸ki drzwi s膮 jeszcze otwarte.

Cisza nad Budapesztem


Czy m贸g艂by pan wyja艣ni膰 ten paradoks? Dlaczego pa艅ski plan mia艂by powstrzyma膰 uchod藕c贸w od zalania Europy?

- G艂osimy konieczno艣膰 wsp贸lnej europejskiej polityki azylowej, kt贸ra ponownie umo偶liwi艂aby kontrol臋 nad europejskimi, a nie tylko pa艅stwowymi granicami i pozwoli艂a osobom staraj膮cym si臋 o azyl dotrze膰 do Europy w bezpieczny i uporz膮dkowany spos贸b oraz w tempie zgodnym z mo偶liwo艣ciami przyj臋cia ich przez Uni臋. Orb谩n nawo艂uje do wykorzystania granic pa艅stwowych jako zapory przeciw imigrantom.

I kto jest g贸r膮 w tym konflikcie?

- Na W臋grzech to on wygra艂 bezapelacyjnie. Ale co bardziej niepokoj膮ce, wygrywa te偶 w Europie - walcz膮c o europejskie przyw贸dztwo, rzuci艂 wyzwanie Angeli Merkel. We wrze艣niu 2015 r. rozpocz膮艂 kampani臋 podczas konferencji partyjnej CSU (siostrzanej partii kierowanej przez Merkel CDU), i to w zmowie z Horstem Seehoferem, przewodnicz膮cym tej partii. To bardzo realne wyzwanie, atak na warto艣ci i zasady, na kt贸rych oparta jest Unia. Orb谩n atakuje od wewn膮trz, Putin od zewn膮trz. Obaj usi艂uj膮 usun膮膰 podporz膮dkowanie suwerenno艣ci narodowej ponadnarodowemu porz膮dkowi europejskiemu.

Putin idzie dalej: chce zast膮pi膰 rz膮dy prawa rz膮dami si艂y. Obaj wracaj膮 do przesz艂o艣ci. Na szcz臋艣cie kanclerz Merkel powa偶nie potraktowa艂a to wyzwanie. Podejmuje walk臋, a ja wspieram j膮 nie tylko s艂owami. Moje fundacje nie anga偶uj膮 si臋 jedynie w jej obron臋; pr贸buj膮 prowadzi膰 konkretne pozytywne dzia艂ania. W 2013 r. za艂o偶yli艣my w Grecji fundacj臋 pod nazw膮 Solidarity Now, bo byli艣my pewni, 偶e zubo偶a艂a Grecja b臋dzie mia艂a trudno艣ci z opiek膮 nad wielk膮 liczb膮 uchod藕c贸w, kt贸rzy tam utkn臋li.

Sk膮d pieni膮dze na realizacj臋 pana planu?

- Unia nie mog艂aby sfinansowa膰 takich wydatk贸w z bie偶膮cego bud偶etu. Mog艂aby jednak zebra膰 艣rodki poprzez emisj臋 obligacji d艂ugoterminowych, czyni膮c u偶ytek ze swego niewykorzystanego w znacznym stopniu ratingu na poziomie AAA. Ci臋偶ar obs艂ugi obligacji m贸g艂by zosta膰 r贸wnomiernie roz艂o偶ony na pa艅stwa cz艂onkowskie przyjmuj膮ce uchod藕c贸w i na te, kt贸re tego odmawiaj膮 lub nak艂adaj膮 specjalne obostrzenia. Zbyteczne dodawa膰, 偶e w tej kwestii r贸偶nimy si臋 z kanclerz Merkel.

Wycofa艂 si臋 pan z prowadzenia funduszu hedgingowego i po艣wi臋ca pan ca艂膮 energi臋 swoim fundacjom. Jakie s膮 pana g艂贸wne projekty?

- Jest ich zbyt wiele, bym m贸g艂 je wyliczy膰. Jeste艣my zaanga偶owani w rozwi膮zywanie wi臋kszo艣ci pal膮cych 艣wiatowych kwestii politycznych i spo艂ecznych. Wymieni臋 Institute for New Economic Thinking (INET) i Central European University (CEU), bo mamy do czynienia z rewolucj膮 w naukach spo艂ecznych, w kt贸r膮 jestem g艂臋boko zaanga偶owany osobi艣cie i poprzez swoje fundacje. Nauki przyrodnicze pomog艂y ludzko艣ci w uzyskaniu kontroli nad si艂ami natury, ale nasza zdolno艣膰 do zarz膮dzania samymi sob膮 nie ca艂kiem nad膮偶a za tego rodzaju osi膮gni臋ciami. Jeste艣my w stanie zniszczy膰 nasz膮 cywilizacj臋 - i jeste艣my na dobrej ku temu drodze.

Maluje pan ponury obraz przysz艂o艣ci.

- Celowo przejaskrawiam. Uznanie, 偶e problem istnieje, jest zach臋t膮 do zrobienia czego艣, by mu zaradzi膰. To g艂贸wna lekcja p艂yn膮ca z mojego w艂asnego do艣wiadczenia. W 1944 r., gdy nazi艣ci okupowali W臋gry, prawdopodobnie bym nie prze偶y艂, gdyby nie m贸j ojciec, kt贸ry za艂atwi艂 fa艂szywe dokumenty to偶samo艣ci dla naszej rodziny (i wielu innych). Nauczy艂 mnie, 偶e lepiej stawi膰 czo艂o brutalnej rzeczywisto艣ci, ni偶 przymyka膰 na ni膮 oczy. Kiedy jest si臋 艣wiadomym niebezpiecze艅stw, szanse na prze偶ycie s膮 wi臋ksze, je艣li si臋 podejmuje ryzyko, ni偶 gdy si臋 pokornie pod膮偶a za t艂umem. I w艂a艣nie dlatego 膰wiczy艂em umiej臋tno艣膰 dostrzegania ciemnej strony rzeczywisto艣ci. Dobrze mi to s艂u偶y艂o na rynkach finansowych i teraz jest moim drogowskazem w 艣wiecie filantropii politycznej. I nie poddaj臋 si臋, o ile tylko mog臋 znale藕膰 zwyci臋sk膮 strategi臋, jakkolwiek s艂aba by ona by艂a. Kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa. Zawsze jest jakie艣 wyj艣cie.

Jaka jest zatem pa艅ska zwyci臋ska strategia dla Grecji?

- Nie mam 偶adnej. Grecj臋 od pocz膮tku potraktowano 藕le. Gdy pod koniec 2009 r. grecki kryzys w ko艅cu wybuchn膮艂, Unia pod niemieck膮 prezydencj膮 pospieszy艂a na pomoc, nak艂adaj膮c odsetki karne od oferowanych przez siebie po偶yczek. I to w艂a艣nie sprawi艂o, 偶e greckie zad艂u偶enie sta艂o si臋 niesp艂acalne. A w ostatnich negocjacjach pope艂ni艂a te same b艂臋dy. Chcia艂a ukara膰 premiera Alexisa Tsiprasa, a zw艂aszcza jego ministra finans贸w Janisa Warufakisa, jednocze艣nie nie maj膮c innego wyboru, jak tylko unikn膮膰 greckiej niewyp艂acalno艣ci. Dlatego postawi艂a warunki, kt贸re pchn膮 Grecj臋 w jeszcze g艂臋bsz膮 zapa艣膰.

Aleksis Tsipras. Czerwony urz膮dza nam Europ臋


Czy Grecja to ciekawy kraj dla inwestor贸w prywatnych?

- Nie, dop贸ki nale偶y do strefy euro. Zachowuj膮c euro, na pewno nigdy nie rozkwitnie, bo kurs wymiany jest za wysoki, aby mog艂a by膰 konkurencyjna.

Na ile niepokoi pana to, 偶e Zjednoczone Kr贸lestwo, wa偶ny cz艂onek Unii, rozwa偶a jej opuszczenie w 艣rodku tych wszystkich kryzys贸w?

- Bardzo. Jestem przekonany, 偶e Wielka Brytania powinna zosta膰 w Europie nie tylko ze wzgl臋d贸w ekonomicznych, ale zw艂aszcza politycznych. Unia bez Zjednoczonego Kr贸lestwa by艂aby du偶o s艂absza.

Ale badania pokazuj膮, 偶e wi臋kszo艣膰 Brytyjczyk贸w jest za wyj艣ciem z Unii.

- Kampania na rzecz opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielk膮 Brytani臋 by艂a prowadzona tak, by celowo wprowadzi膰 spo艂ecze艅stwo w b艂膮d. Dzi艣 ten kraj ma najlepsze, na ile to mo偶liwe, stosunki z Europ膮. Ma dost臋p do wsp贸lnego rynku, na kt贸ry trafia prawie po艂owa eksportu brytyjskiego, a nie ponosi obci膮偶e艅 z tytu艂u przy艂膮czenia si臋 do strefy euro.

Dlaczego brytyjska spo艂eczno艣膰 biznesowa nie nag艂a艣nia bardziej minus贸w wyst膮pienia z Unii?

- Zarz膮dy korporacji wielonarodowych, kt贸re zbudowa艂y swoje zdolno艣ci produkcyjne w Wielkiej Brytanii i wykorzysta艂y j膮 jako bram臋 prowadz膮c膮 do wsp贸lnego rynku, nie s膮 ch臋tne do sk艂adania o艣wiadcze艅 publicznych, w kt贸rych sprzeciwi艂yby si臋 opuszczeniu przez Wielk膮 Brytani臋 Unii, bo chc膮 unikn膮膰 udzia艂u w debatach politycznych, w kt贸rych ich klienci maj膮 rozbie偶ne pogl膮dy. Ale je艣li zapyta膰 o to cz艂onk贸w tych zarz膮d贸w prywatnie, tak jak ja zrobi艂em, to z ch臋ci膮 si臋 za tym opowiedz膮.

W kampanii na rzecz Brexitu usi艂owano przekona膰 Brytyjczyk贸w, 偶e bezpieczniej b臋dzie zrezygnowa膰 ze wsp贸lnego rynku, ni偶 by膰 jego cz臋艣ci膮. Kampania toczy艂a si臋 bez ogranicze艅, gdy偶 rz膮d chcia艂 sprawi膰 wra偶enie, 偶e czeka na najkorzystniejsz膮 ofert臋.

Przez d艂ugi czas Europa i 艣wiat mog艂y liczy膰 na Chiny jako machin臋 nap臋dzaj膮c膮 wzrost i kredyty.

- Historycznie Chiny s膮 wci膮偶 najwa偶niejszym krajem. Maj膮 ci膮gle ogromne ilo艣ci rezerw walut obcych.

I to ochroni ten kraj?

- Chiny gwa艂townie wyczerpuj膮 te rezerwy. Ciesz膮 si臋 tak偶e niewiarygodnie wielkim kredytem zaufania w艣r贸d swoich obywateli: wielu ludzi nie rozumie, w jaki spos贸b dzia艂a chi艅ski re偶im, ale wierz膮, 偶e w艂adza, kt贸ra zdo艂a艂a pokona膰 tak wiele trudno艣ci, doskonale wie, co robi. Jednak ten kredyt ulega wyczerpaniu w zastraszaj膮co szybkim tempie, poniewa偶 przyw贸dcy pope艂nili wiele b艂臋d贸w. Prezydent Xi Jinping mo偶e kontynuowa膰 swoj膮 obecn膮 polityk臋 mniej wi臋cej przez kolejne trzy lata, ale w tym czasie Chiny wywr膮 negatywny wp艂yw na reszt臋 艣wiata poprzez wzmocnienie tendencji deflacyjnych, kt贸re ju偶 dominuj膮. Chiny s膮 dzi艣 odpowiedzialne za wi臋ksz膮 cz臋艣膰 gospodarki 艣wiatowej ni偶 kiedykolwiek wcze艣niej, a problemy przed nimi stoj膮ce nigdy nie by艂y trudniejsze do wyeliminowania ni偶 dzisiaj.

Czy prezydent Xi sobie z tym poradzi?

- W podej艣ciu Xi kryje si臋 fundamentalna s艂abo艣膰. Przej膮艂 on bezpo艣redni膮 kontrol臋 nad gospodark膮 i bezpiecze艅stwem. Dla 艣wiata i Chin by艂oby du偶o lepiej, gdyby odni贸s艂 sukces, stosuj膮c rozwi膮zania rynkowe. Ale nie mo偶na stosowa膰 takich rozwi膮za艅 bez pewnych zmian politycznych. Nie mo偶na zwalcza膰 korupcji bez niezale偶nych medi贸w. A to w艂a艣nie jest to, na co Xi nie chce pozwoli膰. W tej kwestii bli偶szy jest putinowskiej Rosji ni偶 naszym idea艂om otwartego spo艂ecze艅stwa.

Jak pan ocenia sytuacj臋 na Ukrainie?

- Ukraina dokona艂a czego艣 prawie niewiarygodnego, bo przetrwa艂a dwa lata, stawiaj膮c czo艂o tylu wrogom. Potrzebuje jednak zdecydowanie wi臋kszego wsparcia z zewn膮trz, bo jest wyczerpana. Trzymaj膮c Ukrain臋 na kr贸tkiej smyczy finansowej, Europa powtarza b艂膮d, jaki pope艂ni艂a w stosunku do Grecji.

Stara Ukraina mia艂a wiele wsp贸lnego ze star膮 Grecj膮 - by艂a zdominowana przez oligarch贸w, a s艂u偶by cywilne by艂y obsadzone lud藕mi, kt贸rzy zamiast s艂u偶y膰 innym, wykorzystywali swoje stanowiska. Ale istnieje nowa Ukraina, kt贸ra pragnie by膰 przeciwie艅stwem starej. Przyj臋艂a ostatnio bud偶et na rok 2016, kt贸ry spe艂nia warunki na艂o偶one przez Mi臋dzynarodowy Fundusz Walutowy. Teraz pora na to, by da膰 nowej Ukrainie szans臋 na dodatkow膮 pomoc finansow膮, kt贸rej potrzebuje ona, by dokona膰 radykalnych reform. Pozwoli艂oby to jej nie tylko przetrwa膰, ale te偶 sta膰 si臋 atrakcyjnym miejscem dla inwestor贸w. Dopuszczenie do tego, by nowa Ukraina znowu sta艂a si臋 t膮 star膮, by艂oby strza艂em w stop臋, poniewa偶 ta nowa jest jednym z najcenniejszych atut贸w, jakie posiada Europa - bo stawia op贸r agresji rosyjskiej i o偶ywia na nowo ducha solidarno艣ci, kt贸ry cechowa艂 Uni臋 na pocz膮tku jej istnienia.

Wielu krytykuje prezydenta Baracka Obam臋 za to, 偶e jest zbyt mi臋kki wobec Rosji.

- I maj膮 racj臋. Putin jest doskona艂ym taktykiem - zaanga偶owa艂 si臋 w konflikt syryjski, bo widzia艂, 偶e to okazja, by poprawi膰 pozycj臋 Rosji w 艣wiecie. By艂 got贸w wywiera膰 nacisk dop贸ty, dop贸ki nie napotka艂by powa偶nego oporu. Prezydent Obama powinien by艂 przeciwstawi膰 mu si臋 wcze艣niej. Gdyby ustanowi艂 stref臋 zakazu lot贸w nad Syri膮 w momencie, kiedy Rosja zacz臋艂a dostarcza膰 sprz臋t wojskowy na wielk膮 skal臋 [prezydentowi Asadowi], by艂aby ona zmuszona do respektowania tej decyzji. Ale Obama chcia艂 unikn膮膰 ryzyka bezpo艣redniej konfrontacji militarnej z Rosj膮. Dlatego te偶 Rosja zainstalowa艂a pociski przeciwlotnicze, a Ameryka musia艂a podzieli膰 si臋 z ni膮 kontrolowaniem syryjskiego nieba. Mo偶na by powiedzie膰, 偶e poprzez zestrzelenie rosyjskiego my艣liwca prezydent Turcji Recep Erdogan odda艂 Obamie przys艂ug臋. Putin musia艂 sobie u艣wiadomi膰, 偶e jego przygoda militarna spotka艂a si臋 z powa偶nym oporem, i dzi艣, jak si臋 zdaje, jest gotowy do rozwi膮za艅 politycznych, co jest obiecuj膮ce.

Jest jeszcze ISIS i ataki terrorystyczne, kt贸re gro偶膮 os艂abieniem warto艣ci i zasad naszej cywilizacji. Terrory艣ci chc膮 przekona膰 m艂odzie偶 muzu艂ma艅sk膮, 偶e nie ma alternatywy dla terroryzmu, a je偶eli b臋dziemy s艂uchali os贸b pokroju Donalda Trumpa, to umo偶liwimy terroryzmowi zwyci臋stwo.

Donald Trump. Mister America


Nie mog臋 si臋 powstrzyma膰 od tego pytania: zna pan Donalda Trumpa?

- Wiele lat temu Trump chcia艂, 偶ebym zosta艂 g艂贸wnym najemc膮 w jednym z jego pierwszych gmach贸w. Powiedzia艂: "Chc臋, 偶eby pan wszed艂 do budynku. Sam pan powie, ile chce pan p艂aci膰". Odpowiedzia艂em: "Obawiam si臋, 偶e nie mog臋 sobie na to pozwoli膰". I odm贸wi艂em mu.

Wywiad ukaza艂 si臋 w "The New York Review of Books" w wydaniu datowanym na 11 lutego 2016 r.

--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj膮 slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Soros : Jewropa na skraju za艂amania

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona