Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Szyd³o o CETA: Nie podpiszemy bez gwarancji

Szyd³o o CETA: Nie podpiszemy bez gwarancji

Data: 2016-10-04 21:01:31
Autor: u2
Szyd³o o CETA: Nie podpiszemy bez gwarancji
http://newsroom.salon24.pl/730384,szydlo-o-ceta-nie-podpiszemy-bez-gwarancji



Polska nie przyst±pi do umowy CETA, je¶li nie bêdzie nam ona gwarantowa³a tego, co uwa¿amy za istotne - zapowiedzia³a premier Beata Szyd³o.

Rz±d mia³ zaj±æ siê t± spraw± na dzisiejszym posiedzeniu, ale prze³o¿y³ j± na kolejne posiedzenie, aby przed ostatecznym podjêciem decyzji poznaæ opiniê parlamentu. Jutro umow± CETA ma zaj±æ siê Sejm.
Rz±d chce gwarancji ws. CETA

Jak doda³a premier, dyskusja nt. CETA toczy siê w UE i dotyczy tego, czy Unia mo¿e - w imieniu swoich cz³onków - podpisaæ to porozumienie. Nawet je¶li UE podpisze umowê, to polski parlament musi j± ratyfikowaæ, by zaczê³a obowi±zywaæ" -  To s± gwarancje, które s± dla nas bardzo istotne - mówi³a Szyd³o.

- Mamy jeszcze kilka innych w±tpliwo¶ci, które w toku negocjacji s± wyja¶niane. Mogê powiedzieæ na pewno, ¿e nie podpiszemy, nie zgodzimy siê na przyst±pienie do umowy, która nie bêdzie dla Polski umow± gwarantuj±c± polskim przedsiêbiorcom, obywatelom, rolnikom tego, co uwa¿amy za istotne - zapewni³a.
Umowa o wolnym handlu miêdzy UE i Kanad±

19 wrze¶nia wiceszef odpowiedzialnego za negocjacje miêdzynarodowych umów handlowych Ministerstwa Rozwoju Rados³aw Domagalski poinformowa³, ¿e polski rz±d z pewno¶ci± bêdzie opowiada³ siê za przyjêciem umowy o wolnym handlu z Kanad±, a wszystkie ministerstwa wyra¿aj± zgodê na jej przyjêcie z zastrze¿eniem, ¿e zapewnimy sobie minimalny wp³yw na orzecznictwo rozstrzygania sporów inwestycyjnych.

- Popieramy podpisanie CETA, aczkolwiek wyra¿ali¶my na wcze¶niejszych etapach i dalej konsekwentnie bêdziemy zwracaæ uwagê na mechanizmy s±dów inwestycyjnych, które - uwa¿amy - mog± stanowiæ pewnego rodzaju ryzyko, w którym zagraniczne korporacje, pozywaj±c pañstwo polskie, bêd± procedowaæ w oparciu o tryb, w którym nie bêdzie przedstawicieli Polski, dlatego, ¿e nie ma obecnie zagwarantowanego udzia³u polskiego arbitra w gronie sêdziów s±du inwestycyjnego - mówi³ wtedy.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel powiedzia³ dzi¶ w Sejmie, ¿e CETA nie jest doskona³a, niesie sporo zagro¿eñ i brak jest "pewnych zapisów". Przypomnia³ te¿, ¿e decyzja o podpisaniu porozumienia nale¿y do ca³ego rz±du.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski oceni³, ¿e umowa o wolnym handlu miêdzy UE i Kanad± na poziomie geopolitycznym wydaje siê korzystna, a ekonomicznym - neutralna. Wskaza³ te¿, ¿e trwa badanie, czy porozumienie nie otworzy "furtki niekorzystnych rozstrzygniêæ prawnych".
Co to jest CETA

CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) proponuje zniesienie niemal wszystkich ce³ i barier pozataryfowych oraz liberalizacjê handlu us³ugami miêdzy Uni± Europejsk± a Kanad±. Negocjacje ws. umowy trwa³y piêæ lat i zakoñczy³y siê we wrze¶niu 2014 roku. Porozumienie ma byæ zawarte w pa¼dzierniku podczas szczytu UE-Kanada.

Na pocz±tku lipca Komisja Europejska formalnie zaproponowa³a pañstwom cz³onkowskim, by te podpisa³y umowê. Po tym jak to zrobi± i przeg³osuje j± Parlament Europejski, bêdzie ona mog³a tymczasowo wej¶æ w ¿ycie. Ostateczna decyzja nale¿eæ bêdzie jednak do parlamentów narodowych.

Tymczasowe stosowanie umowy dotyczyæ ma tylko relacji handlowych. Do czasu ratyfikacji przez wszystkie kraje cz³onkowskie zawieszona bêdzie inwestycyjna czê¶æ umowy.

Komisja Europejska i Kanada zgodzi³y siê, by do CETA w³±czyæ nowy mechanizm rozstrzygania sporów inwestycyjnych w postaci Systemu S±du Inwestycyjnego, ze sta³± list± arbitrów oraz mo¿liwo¶ci± apelacji. Zast±piæ ma dotychczas stosowan± klauzulê ISDS.

Taki mechanizm KE chcia³aby w³±czyæ równie¿ do negocjowanej z USA umowy TTIP. Na razie jednak nie ma na to zgody Amerykanów.

Zarówno CETA, jak i wci±¿ negocjowane miêdzy Uni± Europejsk± a USA Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) wzbudzaj± w Europie wiele kontrowersji. G³ównym celem umów jest pobudzenie wymiany handlowej i inwestycyjnej po obu stronach Atlantyku, a tak¿e zniesienie wiêkszo¶ci ce³ i barier pozataryfowych.

Przeciwnicy porozumieñ twierdz±, ¿e CETA to "m³odsza siostra TTIP", która m.in. "tylnymi drzwiami" wprowadzi do UE ¿ywno¶æ GMO

¼ród³o PAP

ja

Zobacz tak¿e:

     Ryszard Czarnecki: Przeciw CETA, za polskim rolnictwem

(C) Artyku³ jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkuj±cego ¼ród³a.




--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj± slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Szyd³o o CETA: Nie podpiszemy bez gwarancji

Nowy film z video.banzaj.pl wiêcej »
Redmi 9A - recenzja bud¿etowego smartfona