Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Taki s膮d konstytucyjny nie jest potrzebny

Taki s膮d konstytucyjny nie jest potrzebny

Data: 2016-03-13 09:12:40
Autor: u2
Taki s膮d konstytucyjny nie jest potrzebny
http://zamkinapiasku.salon24.pl/701376,taki-sad-konstytucyjny-nie-jest-potrzebny



Nikt nie jest stanie przeprowadzi膰 dowodu (w normalnym znaczeniu tego s艂owa) na to, 偶e nale偶y odm贸wi膰 konstytucyjno艣ci przepisom noweli grudniowej o TK a dotycz膮cym:

     zasady wi臋kszo艣ci przy podejmowaniu orzecze艅
     zasady rozpoznawania spraw wg. kolejno艣ci ich wp艂ywu
     wymaganej liczby s臋dzi贸w do rozpoznania spraw okre艣lonej kategorii.

Nowela grudniowa nie narusza 偶adnych norm konstytucyjnych. Naruszenie normy konstytucyjnej nie jest bowiem spraw膮 subiektywnego przekonania, a wy艂膮cznie relacj膮 zachodz膮c膮 pomi臋dzy istniej膮c膮 norm膮 konstytucyjn膮 i istniej膮c膮 norm膮 ustawow膮.

Zasada wi臋kszo艣ci zosta艂by naruszona tylko i wy艂膮cznie w贸wczas, gdyby z normy ustawowej wynika艂o, 偶e orzeczenia TK zapadaj膮:

     jednomy艣lnie
     mniejszo艣ci膮 g艂os贸w.

Tertium non datur.

Dla tych za艣 dla kt贸rych konstytucyjna wi臋kszo艣膰 oznacza tylko i wy艂膮cznie zwyk艂膮 wi臋kszo艣膰 mog臋 przytoczy膰, zamiast rozleg艂ej interpretacji przepisu konstytucyjnego, dwie paremie prawnicze: Lege non distinguente nec nostrum est distinguere oraz Clara non sunt intepretanda. Tam, gdzie w Konstytucji ustawodawca chcia艂 zaznaczy膰, 偶e chodzi mu o zwyk艂膮 wi臋kszo艣膰 tam zaznaczy艂 a gdzie tego nie uczyni艂 nie nasz膮 rzecz膮 jest twierdzi膰, 偶e chodzi艂o mu o wi臋kszo艣膰 zwyk艂膮. Zreszt膮 TK m贸g艂by, gdyby chcia艂 - tak mi si臋 bynajmniej wydaje, ale nie mam pewno艣ci - zwr贸ci膰 si臋 do Zgromadzenia Narodowego o wyk艂adni臋 autentyczn膮 (ale to uwaga na marginesie). U偶ycie sformu艂owania "wi臋kszo艣膰" nie wyklucza zreszt膮 tego, 偶e orzeczenia mog膮 zapada膰 jednomy艣lnie, jednak ze wzgl臋du na jako艣ciow膮 r贸偶nic臋 pomi臋dzy poj臋ciem wi臋kszosci i jednomy艣lno艣ci Konstytucja zakazuje ustawodawcy - wnioskuj膮c a contrario - wprowadzania normy nakazuj膮cej jednomy艣lno艣膰 przy podejmowaniu rozstrzygni臋膰 przez TK.

Zasada rozpoznawania spraw wg. kolejno艣ci ich wp艂ywu nie jest w og贸le przedmiotem unormowa艅 konstytucyjnych. Nale偶y j膮 traktowa膰 jako norm臋 techniczn膮 i organizacyjn膮. Gdyby jednak usilnie bada膰 konstytucyjno艣膰 tej normy w贸wczas nie spos贸b unikn膮膰 jest wniosku przeciwnego do tego, kt贸ry zaprezentowa艂 TK.

Zestawiaj膮c ze sob膮 poni偶sze przepisy:

     art. 32 Konstytucji - Wszyscy s膮 wobec prawa r贸wni. Wszyscy maj膮 prawo do r贸wnego traktowania przez w艂adze publiczne.
     art. 2 Konstytucji - Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym pa艅stwem prawnym, urzeczywistniaj膮cym zasady sprawiedliwo艣ci spo艂ecznej.
     art.  45 w zw. z art. 79 Konstytucji daj膮cej ka偶demu obywatelowi prawo do skargi konstytucyjnej - Ka偶dy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zw艂oki przez w艂a艣ciwy, niezale偶ny, bezstronny i niezawis艂y s膮d.
     Unormowania w zakresie kolejno艣ci rozpoznawania spraw karnych i cywilnych przez s膮dy powszechnie preferuj膮ce jako zasad臋 rozpoznanie spraw wed艂ug kolejno艣膰ci ich wp艂ywu. Nie inaczej ma si臋 rzecz ze sprawami rozpoznawanymi przez s膮dy administracyjne,

oczywista powinna by膰 implikacja, 偶e zasada rozpoznawania spraw wg. kolejno艣ci ich wp艂ywu jest zasad膮 jak najbardziej zgodn膮 z duchem Konstytucji. Jest bowiem zasad膮 koresponduj膮c膮 z konstytucyjn膮 zasad膮 r贸wno艣ci, zasad膮 sprawiedliwo艣ci i gwarancj膮 prawa do s膮du a nadto jest zasad膮 powszechnie stosowan膮 i zarazem niekwestionowan膮 w procesie karnym i cywilnym oraz administracyjnym toczonym przed s膮dem. Zasada arbitralno艣ci za jak膮 optuje TK nie znajduje oparcia w Konstytucji i jest w艂a艣ciwa raczej dla autorytarnych re偶im贸w ani偶eli dla demokratycznych pa艅stw prawa. Przynajmniej co do zasady.

Zasady dt. liczby s臋dzi贸w, jaka jest potrzebna do rozpoznania okre艣lonej kategorii spraw zdefiniowanych w Konstytucji w tej偶e Konstytucji po prostu nie ma. Ustawodawca jedynie zdecydowa艂 o ca艂kowitej liczbie s臋dzi贸w Trybuna艂u Konstytucyjnego. Ustawa reguluj膮ca obsad臋 s臋dziowsk膮 w sprawach danej kategorii do uchwalenia kt贸rej delegacj臋 dla paramentu zawiera art. 197 Konstytucji tylko wtedy mog艂aby naruszy膰 art. 194, gdyby ustawodawca:

     przewidywa艂 obsad臋 sk艂ad贸w s臋dziowskich w liczbie wi臋kszej ni偶 15 s臋dzi贸w
     przewidywa艂 obsad臋 sk艂ad贸w s臋dziowskich w liczbie 15 lub mniej s臋dzi贸w w TK a jednocze艣nie pozwala艂by na dokooptowanie do sk艂adu s膮du innych os贸b.

Nowela grudniowa zatem nie 艂amie jakiejkolwiek normy konstytucyjnej, i jak wspomnia艂em o tym wcze艣niej, na gruncie obowi膮zuj膮cych przepis贸w dowiedzenie czego艣 przeciwnego jest niemo偶liwe o ile chcemy kierowa膰 si臋 zasadami racjonalnego rozumowania oraz dotychczasowych regu艂 wyk艂adni prawa.



Natomiast sam Trybuna艂 Konstytucyjny w ostatnim orzeczeniu, i to nie pierwszy raz 鈥 o czym ni偶ej, dopu艣ci艂 si臋 dzia艂a艅 wbrew literze i wbrew duchowi prawa samej Konstytucji.

Naruszenia Konstytucji przez Trybuna艂 dotycz膮 w szczeg贸lno艣ci:

     art. 7 konstytuuj膮cego zasad臋 legalizmu w dzia艂aniach organ贸w w艂adzy publicznej, a takim organem jest TK, poprzez procedowanie w oparciu o przepisy ustawy ju偶 nie obowi膮zuj膮cej.
     art. 197, kt贸ry stanowi o tym, 偶e organizacj臋 TK i postepowanie przed nim reguluje ustawa poprzez procedowanie w sk艂adzie nieznanym obowi膮zuj膮cej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.
     art. 195, kt贸ry do rangi konstytucyjnej podnosi zasad臋 niezawis艂o艣ci s臋dzi贸w Trybuna艂u Konstytucyjnego poprzez niepodporz膮dkowanie si臋 art. 197 Konstytucji a zatem niezachowanie podleg艂o艣ci Konstytucji.
     art. 10 pkt. 1 stanowi膮cy o zasadzie tr贸jpodzia艂u w艂adzy ustawodawczej, wykonawczej i s膮downiczej poprzez procedowanie w oparciu o przepisy ustawy uchylonej, co oznacza, 偶e TK nie respektuje faktu, 偶e w Rzeczpospolitej Polskiej jedyn膮 w艂adz膮 delegowan膮 do stanowienia prawa w postaci ustaw jest parlament jako w艂adza ustawodawcza i tylko ustawy uchwalone przez parlament i podpisane przez Prezydenta a nastepnie og艂oszone w "Dzienniku Ustaw" i zarazem nieuchylone przez inne, p贸藕niejsze ustawy s膮 prawem obowi膮zuj膮cym w Rzeczpospolitej. Prawem, kt贸remu podporz膮dkowani s膮 nie tylko obywatele, ale i organy w艂adzy publicznej.
     art. 188 pkt. 1 鈥 zgodnie z kt贸rym TK orzeka w sprawach zgodno艣ci ustaw z konstytucj膮. Podstawa naruszenia jest taka sama 鈥 prowadzenie post臋powania w oparciu o inn膮 ustaw臋 ani偶eli t膮 w kszta艂cie nadanym przez nowel臋 grudniow膮. Je偶eli bowiem TK a priori, jeszcze przed posiedzeniem, nie uznaje nowej ustawy o TK za ustaw臋 zgodn膮 z Konstytucj膮 to wyra偶a pogl膮d, 偶e tej ustawy w systemie prawnym nie ma a je偶eli jej nie ma to i badanie ustawy nie istniej膮cej jest przekroczeniem kompetencji konstytucyjnych TK. Notabene takie post臋powanie TK sprzeczne z dotychczasow膮 lini膮 orzecznicz膮 TK zgodnie z kt贸r膮 domniemanie konstytucyjno艣ci mo偶e zosta膰 obalone wy艂膮cznie poprzez wyrok TK za艣 zwi膮zanie s臋dziego ustaw膮 trwa dop贸ty, dop贸ki ustawie przys艂uguje moc obowi膮zuj膮ca. Wyrok za艣, co oczywiste, zapada po rozpoznaniu sprawy a nie przed jej rozpoznaniem. Absurdalne s膮 twierdzenia E. 艁臋towskiej czy A. Strzembosza, 偶e TK nie jest zwi膮zany domniemaniem konstytucyjno艣ci ustawy, gdy偶 oznacza艂oby to, 偶e TK pe艂ni nieznan膮 Konstytucji rol臋 Superprezydenta Rzeczpospolitej, kt贸rego podpis lub co najmniej brak sprzeciwu jest wymagany do uznania, 偶e ustawa jest uchwalona zgodnie z obowi膮zuj膮cym porz膮dkiem prawnym.

Nb. pragn臋 zauwa偶y膰 2 kurioza:

     je偶eli TK podlega i podlega艂 przed nowel膮 grudniow膮 tylko i wy艂膮cznie Konstytucji to z jakich powod贸w podda艂 swoje post臋powanie ustawie o TK a w konsekwencji ustawie 鈥 Kodeks postepowania cywilnego. Albo zatem TK od pocz膮tku 艂ama艂 normy konstytucyjne post臋puj膮c zgodnie z ustaw膮 o TK albo post臋powanie na podstawie aktualnie obowi膮zuj膮cej ustawy o TK od zawsze by艂o konstytucyjne. Tertium non datur.
     art. 197 bywa przez przeciwnik贸w obecnej w艂adzy interpretowany i w ten spos贸b, 偶e post臋powanie przed Trybuna艂em jest regulowane przez akt ni偶szego rz臋du, jakim jest ustawa, lecz samo post臋powanie Trybuna艂u jest normowane tylko i wy艂膮cznie przez Konstytucj臋. Inni uczestnicy post臋powania przed Trybuna艂em podlegaj膮 zatem ustawie, ale sam Trybuna艂 ju偶 nie. Nie wystarczy by膰 nie 鈥 prawnikiem, aby wysnu膰 taki wniosek. Najpierw trzeba by膰 osob膮 o w膮tpliwym ilorazie inteligencji.

Napisa艂em wcze艣niej o tym, 偶e Trybuna艂 Konstytucyjny nie pierwszy raz swoimi orzeczeniami 艂amie prawo. Pozwol臋 przytoczy膰 sobie dwa przypadki:

     28 kwietnia 2015 roku TK wyda艂 postanowienie w kt贸rego uzasadnieniu wyrazi艂 przekonanie, 偶e z racji tego, 偶e orzeczenia TK s膮, zgodnie z Konstytucj膮, ostateczne to i Trybuna艂 Konstytucyjny obowi膮zuje ne bis in idem (nie dwa razy w tej samej sprawie) oraz res iudicata (res iudicata pro veritate habetur 鈥 spraw臋 os膮dzon膮 uwa偶a si臋 za prawd臋). Zauwa偶my zatem, 偶e TK dwa razy w tej samej sprawie i bez zachowania powagi rzeczy os膮dzonej wyda艂 orzeczenia dotycz膮ce bankowego tytu艂u egzekucyjnego, przy czym ka偶de z tych orzecze艅 by艂o inne a wi臋c w jednym uznano, 偶e bankowy tytu艂 egzekucyjny jest zgodny z Konstytucj膮 za艣 w drugim, 偶e taka zgodno艣膰 nie wyst臋puje.
     TK orzekaj膮c, 偶e nacjonalizacja cz臋艣ci 艣rodk贸w OFE jest zgodna z Konstytucj膮 naruszy艂 art. 64 Konstytucji o ochronie prawnej w艂asno艣ci i prawa dziedziczenia. Nie zamierzam dokonywa膰 tu szerokiej wyk艂adni przepis贸w ustawy  o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, ale na ich tle nale偶y zauwa偶y膰, 偶e 艣rodki zgromadzone w otwartym funduszu emerytalnym przez jego uczestnika i w wypadku jego 艣mierci w razie braku wskazania przez wy偶ej wymienionego osoby uposa偶onej wchodz膮 w sk艂ad spadku i podlegaj膮 dziedziczeniu przez spadkodawc贸w zmar艂ego na zasadach okre艣lonych w kodeksie cywilnym a zatem a minori ad maius: je偶eli mo偶na co艣 dziedziczy膰 po zmar艂ym to tym bardziej zmar艂y mia艂 prawo tym rozporz膮dza膰 a je偶eli m贸g艂 tym rozporz膮dza膰 to dlatego, 偶e by艂 w艂a艣cicielem lub posiadaczem.  Notabene 鈥 sprawa nie wymaga艂by rozstrzygni臋cia przez TK o tym, czy nacjonalizacja jest czy nie jest zgodna z Konstytucj膮, gdyby by艂y to 艣rodki stanowi膮ce w艂asno艣膰 bud偶etu pa艅stwa (sprawa by艂by bezprzedmiotowa). Argumenty uznaj膮ce nacjonalizacj臋 za zgodn膮 z Konstytucj膮 nast膮pi艂y z naruszeniem prawa w艂asno艣ci i prawa dziedziczenia a sam Trybuna艂 kierowa艂 si臋 nie pozostaj膮c膮 pod ochron膮 zasad膮 dobra bud偶etu pa艅stwa i konieczno艣ci zachowania jego r贸wnowagi.

Ko艅cz膮c: wstydzi艂bym si臋 takiego Trybuna艂u broni膰 i musia艂bym postrada膰 rozum, aby nadziej臋 na ochron臋 moich praw i wolno艣ci pok艂ada膰 w Trybunale, kt贸ry narusza Konstytucj臋 Rzeczpospolitej Polskiej. By膰 mo偶e potrzebujemy s膮du prawa, ale nie takiego.




--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj膮 slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Data: 2016-03-13 12:03:07
Autor: Pajdak
Taki s膮d konstytucyjny nie jest potrzebny
WYPIERDALAJ ST膭D ZAWSZONY KUNDLU!

--
Lepudruk

U偶ytkownik "u2" <u_2@o2.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci news:56e520f8$0$647$65785112news.neostrada.pl...
http://zamkinapiasku.salon24.pl/701376,taki-sad-konstytucyjny-nie-jest-potrzebny


Data: 2016-03-14 17:00:23
Autor: Budzik
Taki s眃 konstytucyjny nie jest potrzebny
U縴tkownik u2 u_2@o2.pl ...

Nowela grudniowa nie narusza 縜dnych norm konstytucyjnych. Naruszenie normy konstytucyjnej nie jest bowiem spraw subiektywnego przekonania, a wy潮cznie relacj zachodz眂 pomi阣zy istniej眂 norm konstytucyjn i istniej眂 norm ustawow.

Mozna by z Toba i z tym artyku砮m podyskutowac, ale wszelkie wczesniejsze pr骲y pokazuj ze to nie ma zadnego sesnu bo poza wklejk potrafisz tylko odpisa LOL, bucus etc. Podejrzewam, ze nawet nie rozumiesz tego co wklejasz...

Taki s膮d konstytucyjny nie jest potrzebny

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona