Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Trupy w szafie PO i PSL

Trupy w szafie PO i PSL

Data: 2016-01-08 18:33:34
Autor: Mark VVoydak
Trupy w szafie PO i PSL
W O N   G N I D O !!!


PISOWSKI B臉KART "u2" <u_2@o2.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci news:568feeab$0$656$65785112news.neostrada.pl...
Zobacz, jakie polityczne po偶ary Ewa Kopacz zostawi艂a nowemu rz膮dowi

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trupy-w-szafie-po-i-psl-zobacz-jakie,206,0,1987790.html

Sprawdzili艣my, jakie niespodzianki zostawi艂a poprzednia ekipa Beacie Szyd艂o. Na samych politycznych kryzysach w tym roku si臋 nie sko艅czy - niekt贸re decyzje (lub ich brak) poprzednik贸w Prawa i Sprawiedliwo艣ci mog膮 oznacza膰 ogromne, finansowe straty. Ekipa rz膮dz膮ca w kilku przypadkach musi dzia艂a膰 bardzo szybko.

Ju偶 na pocz膮tku roku Beata Szyd艂o mo偶e spodziewa膰 si臋 kilku politycznych po偶ar贸w - problemy pojawi膮 si臋 mi臋dzy innymi w g贸rnictwie, Zak艂adzie Ubezpiecze艅 Spo艂ecznych i przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Tylko w tym ostatnim wypadku w grze jest 9 mld euro, kt贸re mog膮 nam po prostu przepa艣膰.

Poza tym obecny rz膮d mo偶e zosta膰 obci膮偶ony finansowo zaleg艂o艣ciami poprzednik贸w - w ostatnich dniach grudnia Prawo i Sprawiedliwo艣膰 tymczasowo uchroni艂o cz臋艣膰 gmin przed p艂aceniem ogromnych kar za niespe艂nienie unijnych wymog贸w dotycz膮cych 艣ciek贸w, jednak 藕r贸d艂a problemu nie usun臋艂o. Potrzeba na to, bagatela, 28 miliard贸w z艂otych i argument贸w, by przekona膰 Bruksel臋, 偶e program trwaj膮cy ju偶 13 lat, trzeba by艂o kolejny raz przed艂u偶y膰.

Na kolejnych stronach prezentujemy najpilniejsze problemy, kt贸re musi rozwi膮za膰 nowa ekipa

Ratowanie g贸rnictwa nie mo偶e czeka膰

Bez w膮tpienia najwi臋kszym wyzwaniem dla rz膮du Beaty Szyd艂o w 2016 roku b臋dzie znalezienie sposobu na ratowanie polskiego g贸rnictwa. W tej materii poprzednie ekipy postawi艂y na odk艂adanie problemu na p贸藕niej. W efekcie Prawo i Sprawiedliwo艣膰 odziedziczy艂o prawdziwe kuku艂cze jajo. W ko艅cu nie od dzi艣 wiadomo, 偶e cz臋sto o politycznym sukcesie lub pora偶ce decyduj膮 g贸rnicy, kt贸rych w Polsce jest ponad 90 tysi臋cy.

Jak t艂umaczy艂 niedawno money.pl Piotr Duda, sytuacja w g贸rnictwie jest dramatyczna i wymaga natychmiastowej reakcji. Sk膮d problemy? Od lat cena wydobycia tony w臋gla w Polsce jest wyra藕nie wy偶sza ni偶 stawki, kt贸re mo偶na uzyska膰 w handlowych portach Antwerpii. Australijski w臋giel mo偶na tam kupi膰 ju偶 za 52 dolary, a ten z RPA za 46 dolar贸w. Cena wydobycia polskiego w臋gla to r贸wnowarto艣膰 75 dolar贸w, a wi臋c 艣rednio nasz w臋giel jest dro偶szy o prawie 50 procent. To w zasadzie zamyka drog臋 do sprzeda偶y zalegaj膮cego na wa艂ach surowca za granic膮. Jak szacuje Agencja Rozwoju Przemys艂u, na sprzeda偶 czeka prawie 6 milion贸w ton w臋gla, czyli ca艂e polskie miesi臋czne wydobycie.

Wysoka cena polskiego "czarnego z艂ota" to efekt przede wszystkim ogromnych brak贸w technologicznych w kopalniach. Najlepiej pokazuje to statystyka wydobycia, kt贸r膮 opracowa艂 instytut WISE - g贸rnik z Polski rocznie fedruje 750 ton surowca, jego ameryka艅ski kolega 4 tysi膮ce. I to wcale nie 艣wiadczy o tym, 偶e nasi g贸rnicy pracuj膮 mniej. Jest dok艂adnie odwrotnie - pracuj膮 wi臋cej i ci臋偶ej, ale bez odpowiedniego sprz臋tu. Na Zachodzie 偶adn膮 nowo艣ci膮 nie s膮 szyby, w kt贸rych nie ma ludzi, tylko roboty. W Polsce zaczyna si臋 dopiero eksperymentowanie z t膮 technologi膮.

A na domiar z艂ego Chiny - b臋d膮ce najwi臋kszym odbiorc膮 w臋gla - borykaj膮 si臋 z problemami gospodarczymi i regularnie odnotowuj膮 spadek dostaw (jak wynika z analiz ARP, w stosunku rok do roku jest to spadek o 21 procent). W takiej sytuacji polski w臋giel jest po prostu niekonkurencyjny w stosunku do chi艅skiego i australijskiego, kt贸rego Chi艅czycy sprowadzaj膮 coraz wi臋cej ze wzgl臋du na nisk膮 cen臋 i dobr膮 jako艣膰.

O tym jak 藕le wygl膮da sytuacja polskiego w臋gla 艣wiadcz膮 r贸wnie偶 pierwsze propozycje Prawa i Sprawiedliwo艣ci. Premier Beata Szyd艂o nie tak dawno zapowiedzia艂a, 偶e zalegaj膮cy na zwa艂ach w臋giel skupowa膰 b臋dzie Agencja Rezerw Materia艂owych. Pomys艂 z pewno艣ci膮 dofinansuje bran偶臋, jednak ma kilka powa偶nych minus贸w. Po pierwsze ARM na obecnej li艣cie skupowanych materia艂贸w nie ma w臋gla - tworzy rezerwy np. paliw p艂ynnych, czy tak zwane rezerwy techniczne (to mi臋dzy innymi mosty p艂ywaj膮ce, ci臋偶ki sprz臋t do budowy dr贸g i konstrukcje sk艂adanych most贸w). Po drugie i najwa偶niejsze - taki wykup mog艂aby od razu zakwestionowa膰 Komisja Europejska, uznaj膮c go za niedozwolon膮 pomoc publiczn膮. I chocia偶 Beata Szyd艂o kilka razy podkre艣li艂a, 偶e b臋dzie broni膰 ka偶dego miejsca pracy w g贸rnictwie, to bez wsparcia Brukseli nie ma na to najmniejszych szans.
W ostatnim tygodniu 2015 roku Prawo i Sprawiedliwo艣膰 przeg艂osowa艂o (przy poparciu wszystkich opcji politycznych) nowelizacj臋 ustawy o funkcjonowaniu g贸rnictwa, kt贸ra zak艂ada przed艂u偶enie pomocy do 1 stycznia 2019 roku. Dzi臋ki temu do Sp贸艂ki Restrukturyzacji Kopal艅 mog膮 pow臋drowa膰 niekt贸re nierentowne sp贸艂ki funkcjonuj膮ce w g贸rnictwie. Rz膮d, ani politycy PiS nie chc膮 m贸wi膰, 偶e ustawa umo偶liwia likwidacj臋 niekt贸rych kopal艅. Twierdz膮, 偶e to dopiero pierwszy krok ku restrukturyzacji. Przy takiej ustawie restrukturyzacj臋 mo偶na rozci膮gn膮膰 na najbli偶sze trzy lata.


Ciekn膮cy problem 艣ciek贸w

31 grudnia 2015 roku up艂yn膮艂 termin na wdro偶enie unijnych przepis贸w dotycz膮cych jako艣ci oczyszczania 艣ciek贸w. Od 1 stycznia kilkaset samorz膮d贸w, kt贸re nie wywi膮za艂y si臋 ze swoich obowi膮zk贸w, mia艂o p艂aci膰 ogromne kary. Uda艂o si臋 ich unikn膮膰, dzi臋ki szybkiej ustawie pos艂贸w Prawa i Sprawiedliwo艣ci (popartej przez 409 pos艂贸w), kt贸ra daje gminom dodatkowe trzy lata na kontynuowanie modernizacji.

To jednak nie rozwi膮zuje wszystkich problem贸w, bo trzeba jeszcze wyt艂umaczy膰 urz臋dnikom w Brukseli, dlaczego nie poradzili艣my sobie ze zobowi膮zaniem z 2002 roku. Polska - zgodnie z zapisami Traktatu Akcesyjnego - powinna spe艂ni膰 wymagania dotycz膮ce system贸w kanalizacji i oczyszczalni 艣ciek贸w komunalnych do dnia 1 stycznia 2016 r. Nawet je偶eli to si臋 uda, to wcale nie b臋dzie ju偶 z g贸rki. Jak wynika z szybkiej nowelizacji pos艂贸w - na inwestycje wymagane przez prawo unijne potrzebne jest jeszcze 28 mld z艂.

Sk膮d problemy? Jak przekonuj膮 samorz膮dowcy -  czasu na kosztowne inwestycje by艂o za ma艂o. Pro艣b臋 o pomoc i odroczenie terminu wys艂a艂o ju偶 w po艂owie ubieg艂ego roku mi臋dzy innymi Zrzeszenie Gmin Wojew贸dztwa Lubuskiego i Zwi膮zek Gmin Warmi艅sko-Mazurskich. Argumentacja samorz膮dowc贸w jest prosta - ma艂e gminy nie zd膮偶y艂y z inwestycjami, bo by艂y dla nich bardzo kosztowne - potrzeba wi臋cej czasu. Je偶eli resort 艣rodowiska nie zajmie si臋 problemem, to od nowego roku niekt贸re gminne bud偶ety strac膮 ogromn膮 cz臋艣膰 pieni臋dzy - apelowali samorz膮dowcy.

Resort na oba apele odpowiedzia艂 - zna艂 problem i zobowi膮za艂 si臋 go analizowa膰, chocia偶 bardzo niech臋tnie. Dorota Niedziela z Ministerstwa 艢rodowiska w li艣cie do Wadima Tyszkiewicza, prezesa Zrzeszenia Gmin Wojew贸dztwa Lubuskiego przypomina艂a, 偶e gminy o wymaganiach wiedzia艂y ju偶 od 2002 roku, czyli czasu mia艂y bardzo du偶o. Argumenty o braku pieni臋dzy r贸wnie偶 nie chwyci艂y za serce urz臋dnik贸w. "Gminy mog艂y si臋gn膮膰 po fundusze europejskie" - odpowiadali.

Jak wynika z "Krajowego programu oczyszczania 艣ciek贸w komunalnych 2015" przygotowanego w listopadzie przez Krajowy Zarz膮d Gospodarki Wodnej problematycznych samorz膮d贸w jest 488. To zgodnie z dokumentem KZGW - aglomeracje, kt贸re teraz nie spe艂niaj膮 unijnej dyrektywy, ale w nowym roku planuj膮 podj臋cie dzia艂a艅 inwestycyjnych.


Problematyczny Zak艂ad Ubezpiecze艅 Spo艂ecznych

W nowym roku problemem dla ekipy Beaty Szyd艂o b臋dzie sytuacja w Zak艂adzie Ubezpiecze艅 Spo艂ecznych. I wcale nie chodzi o reform臋 wieku emerytalnego i problem rosn膮cej dziury w finansach ZUS. Urz膮d Zam贸wie艅 Publicznych skontrolowa艂 jeden z najwi臋kszych przetarg贸w Zak艂adu Ubezpiecze艅 Spo艂ecznych i zarzuca, 偶e niekt贸re zapisy konkursu stawia艂y jedn膮 z firm na uprzywilejowanej pozycji.

Nieprawid艂owo艣ci dotycz膮 przetargu na utrzymanie systemu informatycznego ZUS. Kompleksowy System Informatyczny KSI, kt贸ry odpowiada mi臋dzy innymi za poprawne rozliczanie sk艂adek, jest pod skrzyd艂ami Asseco Poland. Firma wygra艂a w 2013 roku konkurs na czteroletni膮 umow臋. Warto艣膰 kontraktu nie jest ma艂a - w gr臋 wchodzi a偶 731 mln z艂. Urz膮d Zam贸wie艅 Publicznych ju偶 rok temu postanowi艂 sprawdzi膰, jak wygl膮da艂 wyb贸r firmy pracuj膮cej nad systemem, kt贸ry kosztowa艂 podatnik贸w 艂膮cznie ju偶 prawie 3 miliardy z艂otych.

Efekty kontroli poznali艣my w listopadzie, gdy ostatecznie zako艅czy艂o si臋 post臋powanie. UZP jest zdania, 偶e przy rozpisywaniu konkursu dosz艂o do z艂amania zasady uczciwej konkurencji oraz r贸wnego traktowania wykonawc贸w. To oznacza, 偶e wymagania od pocz膮tku m贸g艂 spe艂ni膰 w艂a艣ciwie jeden oferent - Asseco Poland. W efekcie tej decyzji mo偶e doj艣膰 do uniewa偶nienia ca艂ego przetargu. Jak wynika z informacji money.pl, pe艂ni膮cy obowi膮zki prezesa UZP Dariusz Piasta wci膮偶 nie podj膮艂 ostatecznej decyzji, co do rozstrzygni臋cia problemu. Prawnicy UZP ca艂y czas pracuj膮 nad spraw膮, decyzja najprawdopodobniej b臋dzie na pocz膮tku nowego roku. Pewnym jest, 偶e uniewa偶nienie tamtego przetargu by艂oby ogromnym problemem dla rz膮dz膮cych.

Nie tylko przetarg w ZUS jest problemem. Jednocze艣nie Beata Szyd艂o b臋dzie musia艂a zdecydowa膰, co z raportem na temat kontroli w Zak艂adzie, kt贸ry utajnili jej poprzednicy. Chocia偶 wnioski zna艂 ju偶 Donald Tusk, to nie zdecydowa艂 si臋 na upublicznienie raportu. Na dodatek nawet cz艂onkowie rady nadzorczej Zak艂adu nie mog膮 wypowiada膰 si臋 na ten temat.

W styczniu ubieg艂ego roku Stowarzyszenie Sie膰 Obywatelska Watchdog Polska, kt贸re walczy o jawno艣膰 dzia艂a艅 administracji pa艅stwowej, z艂o偶y艂o w Wojew贸dzkim S膮dzie Administracyjnym w Warszawie skarg臋 na "bezczynno艣膰 Prezesa Rady Ministr贸w w zakresie rozpatrzenia wniosku o udost臋pnienie informacji publicznej". Na przek贸r zapisom w艂a艣ciwej ustawy, KPRM nie udost臋pni艂 raportu z kontroli, jak膮 przeprowadzi艂 w ZUS. Wys艂ali艣my do Kancelarii Premiera zapytanie, czy Beata Szyd艂o zdecyduje si臋 na opublikowanie tego raportu. Na odpowied藕 wci膮偶 czekamy.

Pozwy za aukcj臋 cz臋stotliwo艣ci LTE

116 dni trwa艂a aukcja na cz臋stotliwo艣ci LTE, kt贸ra przyniesie a偶 9 miliard贸w z艂otych wp艂ywu do bud偶etu. Jednak zamiast super szybkiego internetu na terenie ca艂ego kraju, poprzednia ekipa rz膮dz膮ca sprowokowa艂a s膮dowe pozwy i milionowe odszkodowania. Luksemburski udzia艂owiec P4 (sie膰 Play) Telco Holdings ju偶 z艂o偶y艂 wniosek o rozpocz臋cie sporu arbitra偶owego o warto艣ci a偶 500 milion贸w euro. Firma nale偶膮ca do biznesmena Thora Bjorgolfssona jest zdania, 偶e przez dzia艂ania poprzedniego rz膮du inwestycja straci艂a wyra藕nie na warto艣ci. Podobny krok sygnalizowa艂 ju偶 inny udzia艂owiec P4 oraz pozostali najwi臋ksi gracze na rynku.

Sk膮d problemy? Wszystko za spraw膮 nag艂ego rozporz膮dzenia Andrzeja Halickiego, kt贸ry zmieni艂 warunki trwaj膮cej od lutego aukcji. W pierwotnym projekcie operatorzy w zasadzie mogli licytowa膰 bez ko艅ca - nie by艂o 偶adnego mechanizmu przerywaj膮cego aukcj臋. Halicki uzna艂, 偶e spektakl trzeba przerwa膰 i w znowelizowanym projekcie wpisa艂, 偶e aukcja ko艅czy si臋 po 116 dniach. Operator贸w resort poinformowa艂 o tym... tylko dzie艅 wcze艣niej.

Business Centre Club natychmiast negatywnie oceni艂 projekt rozporz膮dzenia. Eksperci zwracali uwag臋, 偶e zmiany mog膮 "istotnie naruszy膰 (...) interesy uczestnik贸w aukcji, co b臋dzie stanowi艂o podstawy do potencjalnego uniewa偶nienia wynik贸w aukcji przez w艂a艣ciwe s膮dy. Narazi to Skarb Pa艅stwa na procesy odszkodowawcze, a rynek telekomunikacyjny na wiele lat pogr膮偶y w chaosie prawnym, z negatywnym skutkiem dla inwestycji, konkurencji i konsument贸w" - czytamy w komunikacie BCC.

Apele i ekspert贸w i bran偶y nie pomog艂y - minister zmieni艂 rozporz膮dzenie i de facto zako艅czy艂 aukcj臋. Uczestnicy aukcji nie mieli w膮tpliwo艣ci, 偶e celem dzia艂ania ministra administracji i cyfryzacji by艂o rozstrzygni臋cie aukcji jeszcze przed wyborami i zapewnienie bud偶etowi szybkiej got贸wki.

Stracone miliardy euro?

Z ko艅cem roku up艂yn膮艂 czas na zako艅czenie wszystkich inwestycji finansowanych z funduszy unijnych na lata 2007-2013. Je艣li nie zd膮偶ymy rozliczy膰 z Bruksel膮 wszystkich faktur, to cz臋艣膰 pieni臋dzy po prostu przepadnie. W gr臋 wchodzi nawet 9 miliard贸w euro.

Odpowiedzialny za unijne pieni膮dze wiceminister Jerzy Kwieci艅ski przedstawi艂 ju偶 29 grudnia 2015 roku kilka propozycji na uratowanie tej sumy, kt贸re zaakceptowa艂a Komisja Europejska. Chocia偶 nowa ekipa ju偶 zacz臋艂a walk臋 o cz臋艣膰 pieni臋dzy, to pewnym jest, 偶e wszystkiego nie uda si臋 ju偶 uratowa膰.

W ubieg艂ym tygodniu do problemu rozliczenia 艣rodk贸w odni贸s艂 si臋 w programie "To Si臋 Liczy" Janusz Lewandowski, by艂y komisarz ds. programowania finansowego i bud偶etu. - Ten problem maj膮 te偶 inne kraje. Komisja Europejska nie ust膮pi, bo to dyscyplinuje kraje cz艂onkowskie. Mog膮 by膰 natomiast przesuni臋cia w rozliczeniach, kt贸re pozwol膮 nam jeszcze kilka miliard贸w z tej perspektywy z艂owi膰 - przewidywa艂 niespe艂na tydzie艅 temu w rozmowie z money.pl Janusz Lewandowski.

Podczas niedawnej konferencji prasowej rzecznik rz膮du El偶bieta Witek odnios艂a si臋 do s艂贸w europos艂a z naszego wywiadu. - Ka偶de miliardy trzeba ratowa膰 - powiedzia艂a Witek.


-- General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj膮 slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Data: 2016-01-08 18:36:53
Autor: u2
Trupy w szafie PO i PSL
W dniu 2016-01-08 o 18:33, Mark VVoydak pisze:
W O N   G N I D O !!!


PISOWSKI B臉KART "u2" <u_2@o2.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci


lol

--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj膮 slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Data: 2016-01-08 18:37:50
Autor: Mark VVoydak
Trupy w szafie PO i PSL
W O N   G N I D O !!!


PISOWSKI B臉KART "u2" <u_2@o2.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci news:568ff3b4$0$22822$65785112news.neostrada.pl...
W dniu 2016-01-08 o 18:33, Mark VVoydak pisze:
W O N   G N I D O !!!


PISOWSKI B臉KART "u2" <u_2@o2.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci


lol

-- General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj膮 slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Trupy w szafie PO i PSL

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona