Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Tu m贸wi Madryt

Tu m贸wi Madryt

Data: 2015-07-15 20:45:39
Autor: abc
Tu m贸wi Madryt
Audycje w j臋zyku polskim nadawane spoza terytorium naszego kraju uruchomi艂o w 1931 r. Radio Watyka艅skie. W 1939 r. zrobili to Brytyjczycy poprzez BBC, trzy lata p贸藕niej Amerykanie, a w 1945 r. Francuzi. Ale w nowej rzeczywisto艣ci g艂os wolnej Polski pop艂yn膮艂 z Madrytu. Decyzj臋 o otwarciu polskiej emisji podj膮艂 bezpo艣rednio Franco.

Co do generali贸w: sprawa zosta艂a uregulowana poprzez ustalenia na linii madrycki ambasador polskiego Londynu 鈥 hiszpa艅skie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Za szczeg贸艂y mia艂 odpowiada膰 o. Santiago Morilla, dobrze orientuj膮cy si臋 we wschodnioeuropejskiej specyfice.

Ze strony polskiej kierownikiem Radia Madryt w latach 1949鈥1955 by艂 Karol Wagner-Pie艅kowski, w drugiej po艂owie lat trzydziestych zwi膮zany z Polskim Radiem w Warszawie. Po jego przej艣ciu do Radia Wolna Europa piecz臋 nad polsk膮 sekcj膮 Wojciech Saryusz-Zaleski. Sta艂ymi wsp贸艂pracownikami byli poeta J贸zef 艁obodowski czy felietonista Henryk 艁ubie艅ski. Do 1952 r. publicystyk膮 zajmowa艂 si臋 te偶 Marian Szumlakowski, dyplomata.

o 1954 r., na skutek podzia艂贸w w polskim Londynie, opowiedzia艂 si臋 on po stronie prezydenta Zaleskiego i by艂 jego przedstawicielem w Hiszpanii. Inny dyplomata, J贸zef Alfred 艁ubie艅ski, sprawowa艂 opiek臋 nad Radiem Madryt jako pose艂 RP, zwi膮zany z tzw. Zjednoczeniem, skupionym wok贸艂 gen. Andersa. Na antenie pojawia艂 si臋 te偶 g艂os J贸zefa Potockiego czy Karoliny Babeckiej.

Spikerem by艂 wspomniany ju偶 Kazimierz Tylko-Dobrza艅ski. Warto doda膰, 偶e ten ostatni by艂 te偶 wielkim znawc膮 i fanem pi艂ki r臋cznej oraz siatk贸wki. To on spopularyzowa艂 w Hiszpanii obie te dyscypliny sportu. Jego dru偶yna siatkarska 鈥 Real Madryt 鈥 dwukrotnie zdoby艂a tytu艂 mistrza kraju.

Radio Madryt stara艂o si臋 dociera膰 do wszystkich mieszkaj膮cych mi臋dzy Odr膮 a Bugiem, ale lepiej s艂yszane i mniej zag艂uszane by艂o w Polsce zachodniej. Tam te偶, pomimo obowi膮zywania zakazu u偶ywania odbiornik贸w lampowych, wi臋cej by艂o dobrego, poniemieckiego sprz臋tu. Audycj臋 otwiera艂 dziennik, po kt贸rym nast臋powa艂y komentarze i przegl膮d prasy emigracyjnej.

Posi艂kowano si臋 te偶 informacjami i analizami zawartymi w dzienniku monarchist贸w hiszpa艅skich ABC oraz falangistowskiej Arribie. Zdawkowe pomiary potwierdza艂y stosunkowo wysok膮 s艂uchalno艣膰 Radia Madryt w Polsce i dzi臋ki korespondencji ze s艂uchaczami 鈥 obiektywizm rozg艂o艣ni. Polskiej sekcji Radia Madryt s艂uchano te偶 w innych cz臋艣ciach bloku sowieckiego.

Na falach rozg艂o艣ni g艂os zabierali mi臋dzy innymi prezydent August Zaleski, genera艂 Tadeusz B贸r-Komorowski czy genera艂 W艂adys艂aw Anders. Nie oby艂o si臋 bez konflikt贸w personalnych, g艂贸wnie na tle podzia艂贸w w Londynie. Wspomniany ju偶 dualizm dyplomatycznej reprezentacji wolnej Polski w osobach Szumlakowskiego i 艁ubie艅skiego oraz trudna sytuacja materialna wsp贸艂pracownik贸w radia nie budowa艂y dobrej atmosfery. Wi臋kszo艣膰 madryckiego personelu sk艂ania艂a si臋 ku Zjednoczeniu.


Wi臋cej http://mojarodzina.org/component/content/article/67-artykuy/swiat/751-glos-wolnej-polski-plynal-z-madrytu

--
Nie da si臋 oddzieli膰 polityki od religii. Nie da si臋 w cz艂owieku oddzieli膰 katolika od obywatela. Rozdzia艂 pa艅stwa od Ko艣cio艂a jest sztuczny

Data: 2015-07-15 13:09:17
Autor: szklanynocnik
Tu m體i Madryt
u縴tkownik abc napisa:
Audycje w j陑yku polskim nadawane spoza terytorium naszego kraju uruchomi硂 w 1931 r.


Tera nadaj niemcy, a za chwile b阣 ruscy:
http://pl.sputniknews.com/polska/20150708/645769.html

Tu m贸wi Madryt

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona