Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   UdSC: w 2016 r. 390 cudzoziemców otrzymało ochr onę międzynarodową w Polsce

UdSC: w 2016 r. 390 cudzoziemców otrzymało ochr onę międzynarodową w Polsce

Data: 2017-05-20 15:57:46
Autor: u2
UdSC: w 2016 r. 390 cudzoziemców otrzymało ochr onę międzynarodową w Polsce
http://www.rp.pl/Cudzoziemcy/301259909-UdSC-w-2016-r-390-cudzoziemcow-otrzymalo-ochrone-miedzynarodowa-w-Polsce.html

12 tys. cudzoziemców wnioskowało w Polsce o ochronę międzynarodową w 2016 r. Status uchodźcy lub inną formę ochrony otrzymało 390 osób, głównie Rosjanie narodowości czeczeńskiej, Ukraińcy i Syryjczycy - wynika z najnowszych danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców.


Zgodnie z Konwencją Genewską z 1951 r., cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.

Organem w sprawach udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium RP jest Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który prowadzi postępowania o nadanie statusu uchodźcy przy pomocy ekspertów Departamentu Postępowań Uchodźczych UdSC. Wskazują oni, że Polska jest traktowana przez cudzoziemców jako kraj tranzytowy, a rzeczywistym celem większości osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce jest zalegalizowanie pobytu w innych krajach.

Jak poinformował w środę PAP rzecznik UdSC Jakub Dudziak liczba wnioskodawców w 2016 roku była niemal identyczna jak rok wcześniej. "Zdecydowana większość spraw - blisko 80 proc. została umorzona, ponieważ cudzoziemcy nie byli zainteresowani kontynuowaniem procedury w Polsce i opuścili kraj" - powiedział Dudziak.

W 2016 r., podobnie do lat ubiegłych, osoby wnioskujące o przyznanie ochrony międzynarodowej przybywały najczęściej na wschodnią granicę Polski. W zeszłym roku najwięcej wniosków (68 proc.) przyjęła placówka Straży Granicznej w Terespolu.

Większość wniosków (73 proc.) o przyznanie ochrony złożyli obywatele Rosji głównie narodowości czeczeńskiej. Na kolejnych pozycjach znaleźli się obywatele Ukrainy (11 proc.), Tadżykistanu (7 proc.), Armenii (3 proc.) oraz Gruzji (1 proc.).

W 2016 r. warunki nadania jednej z form ochrony w Polsce, czyli statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub pobytu tolerowanego, spełniało 390 cudzoziemców. Byli to obywatele Rosji (129 osób), Ukrainy (97 osób), Syrii (43 osób) oraz Iraku (18 osób). "Ponadto, 177 cudzoziemców otrzymało zgodę na pobyt ze względów humanitarnych" - powiedział rzecznik UdSC.

W ubiegłym roku umorzonych zostało 9,5 tys. postępowań o udzielenie ochrony międzynarodowej. "Sprawy są umarzane w sytuacji, gdy cudzoziemiec nie był zainteresowany kontynuowaniem procedury w Polsce i opuścił kraj najczęściej udając się do państw Europy Zachodniej. Decyzje negatywne otrzymało nieco ponad 2 tys. cudzoziemców" - powiedział Dudziak.

Państwo odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej określa tzw. rozporządzenie dublińskie. "W 2016 r. zdecydowana większość spraw dotyczyła przejęcia przez Polskę odpowiedzialności za kolejny wniosek złożony przez cudzoziemca na terytorium innego państwa członkowskiego UE. Tego typu postępowania dotyczyły 8,3 tys. osób" - powiedział rzecznik UdSC.

Kraje Unii Europejskiej zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Tylko w 2015 r. przez Morze Śródziemne do Europy trafiło ponad 1 mln imigrantów i uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu - głównie z Syrii, Afganistanu oraz Iraku. Rok później było to ponad 360 tys. osób a od początku 2017 r. liczba ta przekroczyła 3,3 tys. - wynika z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR).

--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywają slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

UdSC: w 2016 r. 390 cudzoziemców otrzymało ochr onę międzynarodową w Polsce

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona