Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Ważny wyrok ws. podatków. Fiskus ma siÄ™ trzymać terminów, inaczej dowody sÄ… nieważnQ1|A

Ważny wyrok ws. podatków. Fiskus ma się trzymać terminów, inaczej dowody są nieważnQ1|A

Data: 2020-10-12 11:51:00
Autor: boukun
Ważny wyrok ws. podatków. Fiskus ma się trzymać terminów, inaczej dowody są nieważnQ1|A
Urz±d skarbowy ma okre¶lony ustaw± czas na sam± kontrolê, jak i wszczêcie postêpowania przeciwko przedsiêbiorcy. Je¶li nie zmie¶ci siê w tych wide³kach, nie bêdzie móg³ wykorzystaæ zebranych dowodów w sprawie ani wydaæ decyzji. Dotyczy to jednak tylko postêpowañ podatkowych, a nie karno-skarbowych.

Wiele kontroli podatkowych wlecze siê w Polsce miesi±cami, a nawet latami. Tymczasem przepisy jasno reguluj±, ile mo¿e trwaæ kontrola podatkowa w danej firmie - dla mikroprzedsiêbiorców jest to np. 12 dni roboczych w ci±gu ca³ego roku.

Naczelny S±d Administracyjny da³ przedsiêbiorcom do rêki now± broñ w walce z urzêdami skarbowymi. Drzwi otworzy³a jedna z warszawskich spó³ek, która stoczy³a z fiskusem d³ug± bataliê s±dow±.

Posz³o o limity czasowe kontroli. Urzêdnicy skarbówki weszli do firmy 12 listopada 2013 r., by sprawdziæ rejestry VAT za ca³y 2008 r. Zamiast ustawowych 12 dni roboczych, sprawdzanie dokumentów przeci±gniêto na dwa kolejne miesi±ce. Zarz±d spó³ki poskar¿y³ siê na uci±¿liwo¶æ kontroli, jednak naczelnik urzêdu uzna³, ¿e ustawowego terminu nie przekroczono, gdy¿ kontrolerzy byli fizycznie u przedsiêbiorcy ³±cznie przez 9 dni.

Urz±d argumentowa³ ponadto, ¿e w przepisach nie jest wprost wskazane, ¿e kontrola musi odbywaæ siê w trybie ci±g³ym, tj. dzieñ po dniu. Zatem kontrolerzy mog± wychodziæ z firmy i do niej powracaæ, kiedy chc±.

Z tak± interpretacj± prawa nie zgodzi³ siê jednak Naczelny S±d Administracyjny. Przypomnia³ on, ¿e przepisy przede wszystkim chroni± przedsiêbiorcê przed zbyt d³ugim prowadzeniem kontroli jego dzia³alno¶ci.

"Istot± tego przepisu by³a ochrona przedsiêbiorcy przed uci±¿liwo¶ciami dla bie¿±cej dzia³alno¶ci spowodowanymi przez organ kontroli, jego obecno¶æ i wykonywane czynno¶ci, co nie zachodzi wtedy, gdy czynno¶ci kontrolne nie s± wykonywane w jego siedzibie lub miejscu prowadzenia dzia³alno¶ci gospodarczej" - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

NSA zauwa¿y³ te¿, ¿e skutek wyk³adni, któr± stosowa³ urz±d skarbowy, móg³ byæ taki, ¿e kontrola u mikroprzedsiêbiorcy mog³a trwaæ nawet przez 12 miesiêcy od jej wszczêcia, po jednym dniu roboczym w ka¿dym miesi±cu.

W tym czasie organ kontroli móg³ wykonywaæ wszystkie przypisane mu czynno¶ci, takie jak: ¿±danie wydania akt, ksi±g i dokumentów zwi±zanych z przedmiotem kontroli, zebranie i zabezpieczenie dowodów, legitymowanie osób, przes³uchanie ¶wiadków i samego przedsiêbiorcy, ¿±danie wyja¶nieñ, t³umaczeñ dokumentów na jêzyk polski itp.

"Prawid³owa wyk³adnia przepisu jest taka, ¿e do czasu trwania kontroli zalicza siê kolejne dni robocze przypadaj±ce od dnia rozpoczêcia kontroli, a nie tylko te, kiedy kontrolerzy przebywali u przedsiêbiorcy" - podsumowa³ s±d.

Wyrok zapad³ w lutym, czyli tu¿ przed zamro¿eniem s±dów, spowodowanym koronawirusem. Dopiero teraz wiêc - jak informuj± nas prawnicy - firmy zaczynaj± siê na niego powo³ywaæ w swoich sprawach. Czy to oznacza, ¿e fiskus bêdzie teraz przegrywa³ sprawê za spraw±?
Wyrok pomo¿e, ale nie obowi±zuje w ka¿dym przypadku

Zdaniem dr. Remigiusza Stanka, partnera w Stanek Legal, eksperta ds. postêpowañ podatkowych BCC, orzeczenie to, mimo ¿e jest wydane w indywidualnej sprawie, ma dla podatników prze³omowe znaczenie i niesie daleko id±ce skutki prawne.

Po pierwsze kontrola podatkowa u mikroprzedsiêbiorcy mo¿e trwaæ jedynie 12 kolejnych dni roboczych.

Co wa¿niejsze, je¶li kontrola skarbowa trwa znacznie d³u¿ej, ni¿ wynosi ustawowy limit - np. przez rok - urz±d nie bêdzie móg³ wszcz±æ postêpowania podatkowego przeciwko takiemu przedsiêbiorcy.

Jak przypomina dr Stanek, art. 165b Ordynacji podatkowej stanowi, ¿e postêpowanie podatkowe mo¿e zostaæ wszczête najpó¼niej po up³ywie 6 miesiêcy po zakoñczeniu kontroli.

- Je¶li kontrola trwa³a rok, nie ma podstaw do wszczêcia postêpowania. To z kolei oznacza dalsze skutki w postaci niewa¿no¶ci zebranego materia³u dowodowego i niewa¿no¶æ wydanej decyzji - ocenia mec. Stanek.

Z opini± eksperta co do zasady zgadza siê Alicja Sarna, wiceprzewodnicz±ca Grupy Polityki Podatkowej Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

- Kontrole u mikroprzedsiêbiorców mog± trwaæ maksymalnie 3 tygodnie, a trwaj± zwykle po 4-5 miesiêcy i d³u¿ej. Orzeczenie NSA wskazuje, ¿e po up³ywie 12 dni roboczych dowody, które bêd± do³±czane przez urz±d w sprawie, bêd± sprzeczne z prawem, czyli nielegalne - uwa¿a doradczyni podatkowa.

Sarna uwa¿a, ¿e rozstrzygniêcie s±du walczy z opresyjno¶ci± aparatu skarbowego, ale zaznacza, ¿e wyrok nie stanowi prawa powszechnego. - S±dy s± niezale¿ne i niezawis³e, bêd± oceniaæ ka¿d± sprawê indywidualnie - uczula.

Równie¿ Ministerstwo Finansów nie chce komentowaæ wyroku NSA, gdy¿ zapad³ on w indywidualnej sprawie.

Biuro prasowe resortu podkre¶la przy tym, ¿e limity czasu trwania kontroli u przedsiêbiorców, okre¶lone w ustawie, maj± zastosowanie wy³±cznie w kontroli podatkowej. Natomiast w kontroli celno-skarbowej limity te s± wy³±czone.

"Nale¿y pamiêtaæ, ¿e ustawa Prawo Przedsiêbiorców wskazuje szereg wyj±tków, które okre¶laj±, w jakich sytuacjach nie stosuje siê limitów dotycz±cych czasu trwania kontroli" - czytamy w przes³anym do redakcji komunikacie prasowym.

Przyk³ad? Limitów czasowych nie stosuje siê, gdy np. celem kontroli jest zabezpieczenie dowodów pope³nienia przestêpstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego albo zbadanie zasadno¶ci zwrotu VAT.

Przed³u¿enie czasu trwania kontroli mo¿liwe jest tak¿e, je¿eli w toku kontroli zostanie ujawnione zani¿enie zobowi±zania podatkowego w odpowiedniej kwocie albo w przypadku ujawnienia faktu niez³o¿enia deklaracji pomimo takiego obowi±zku.

Wówczas jednak przed³u¿enie czasu trwania kontroli nie mo¿e przekroczyæ dwukrotno¶ci czasu wynikaj±cego z ustawy (u mikroprzedsiêbiorców bêd± to zatem maksymalnie 24 dni robocze).

https://www.money.pl/podatki/wazny-wyrok-ws-podatkow-fiskus-ma-sie-trzymac-terminow-inaczej-dowody-sa-niewazne-6563783250295328a.html
--
boukun

Ważny wyrok ws. podatków. Fiskus ma się trzymać terminów, inaczej dowody są nieważnQ1|A

Nowy film z video.banzaj.pl wiêcej »
Redmi 9A - recenzja bud¿etowego smartfona