Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Węgiel dobry, ale w Niemczech

Węgiel dobry, ale w Niemczech

Data: 2017-04-02 14:12:05
Autor: Trefniś
Węgiel dobry, ale w Niemczech
W dniu .04.2017 o 13:07 u2 <u_2@o2.pl> pisze:

http://niezalezna.pl/96393-wegiel-dobry-ale-w-niemczech

W wystąpieniu na konferencji niemieckiego Związku Przedsiębiorstw  Komunalnych kanclerz Merkel skrytykowała propozycje rychłego odejścia  niemieckiej energetyki od węgla. Powód? Możliwe kłopoty gospodarcze  regionów, w których wydobywa się węgiel. Warto wiedzieć, że zużycie  węgla kamiennego i brunatnego w Niemczech jest jednym z najwyższych na  świecie (246 mln ton rocznie), a od 2009 r. kraj ten, mimo licznych  zapowiedzi, nie zredukował emisji dwutlenku węgla. Tymczasem Polska  zużywa rocznie ok. 100 mln ton obu rodzajów węgla łącznie mniej niż  Niemcy. Ma też niższą emisję CO2 na osobę. Jednak z jakichś powodów to  głównie Polska musi się tłumaczyć z pozyskiwania energii w  ,,nieekologiczny sposób". Jak widać, dobro Nadrenii Północnej-Westfalii  to argument sam w sobie, natomiast dobro Śląska można już poświęcić na  ołtarzu

Polacy mają stawiać niemieckie elektrownie wiatrowe - technologia  schyłkowa, ale za to jaka sprawdzona i z jakim zapleczem w BRD! To dlatego  opozycja totalna tak piszczy z powodu pogorszenia rentowności elektrowni  wiatrowych, nie można Angeli psuć takiego interesu!

--
Trefniś

Data: 2017-04-02 18:30:31
Autor: u2
Węgiel dobry, ale w Niemczech
W dniu 2017-04-02 o 14:12, Trefniś pisze:
Polacy mają stawiać niemieckie elektrownie wiatrowe - technologia
schyłkowa, ale za to jaka sprawdzona i z jakim zapleczem w BRD! To
dlatego opozycja totalna tak piszczy z powodu pogorszenia rentowności
elektrowni wiatrowych, nie można Angeli psuć takiego interesu!

http://niewygodne.info.pl/artykul6/02721-Niemieckie-kopalnie-znacznie-bardziej-dotowane-niz-polskie.htm

Niemiecki sektor górniczy jest 7-krotnie mniejszy niż polski, ale otrzymał 13-krotnie większą pomoc publiczną!

wpis z dnia 4/01/2016

foto: Daily Express (twitter.com)

Słuchając telewizyjnych ekonomistów można odnieść wrażenie, iż polski sektor górniczy jest najmocniej dotowanym przez pieniądze podatników sektorem ze wszystkich, jakie istnieją na terenie UE. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że w latach 2010-2013 niemieckie górnictwo, które wydobywa 7-krotnie mniej węgla niż polskie, otrzymało od swojego rządu aż 13-krotnie większą pomoc publiczną niż polski sektor górniczy!

r e k l a m y

Żeby była jasność - co do zasady nie jestem zwolennikiem dotowania z pieniędzy publicznych jakichkolwiek branż czy sektorów gospodarki tylko po to, by mogły latami funkcjonować nie przynosząc w zamian żadnej wartości dodanej. Wyjątki widzę jedynie w sytuacjach kryzysowych, kiedy rentowna i przynosząca zyski branża o charakterze strategicznym nagle musi walczyć o przetrwanie, co jest wyłącznie efektem zmiennej koniunktury.

Górnictwo w Polsce aż do 2013 roku było bardzo zyskowną gałęzią gospodarki. Zgodnie ze statystykami Polishcoaldaily.com w latach 2008-2012 wydobycie węgla kamiennego w naszym kraju przyniosło dla właścicieli kopalni prawie 6,8 mld złotych czystego zysku, a w latach 2007-2015 branża górnicza przekazała do budżetu centralnego aż 61 mld złotych tytułem różnego rodzaju podatków i danin publicznych. W zamian w tym czasie sektor mógł liczyć na około 5 mld zł rządowej pomocy (największe państwowe dotacje zaczęły się po 2013 roku, czyli po tym jak branża górnicza znalazła się w kryzysie).

r e k l a m y

W kontekście powyższego można odnieść wrażenie, iż polskie kopalnie są najmocniej dotowanymi pieniędzmi podatników kopalniami ze wszystkich, jakie istnieją na terenie UE. Wrażenie takie jest potęgowane wypowiedziami różnego rodzaju telewizyjnych ekonomistów. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że w latach 2010-2013 niemieckie górnictwo, które wydobywa 7-krotnie mniej węgla niż polskie, otrzymało od swojego rządu aż 13-krotnie większą pomoc publiczną niż polski sektor górniczy! Zgodnie z danymi Polishcoaldaily.com - niemieckie kopalnie mogły liczyć we wspomnianym okresie na 6,32 mld euro pomocy publicznej. Polskie kopalnie otrzymały w tym czasie jedynie 0,48 mld euro pomocy.

Warto o tym pamiętać, szczególnie wówczas gdy ktoś mędrkuje o tym, że polskie kopalnie pochłaniają najwięcej pomocy publicznej ze wszystkich kopalni w całej UE.

Czytaj więcej: Rząd PO nie zadbał o polski węgiel. Kraje UE o wiele bardziej wspierały swoje sektory górnicze (TelewizjaRepublika.pl)

wpis z dnia 4/01/2016




--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywają slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Węgiel dobry, ale w Niemczech

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona