Grupy dyskusyjne   »   pl.rec.gory   »   Wersja finalna projektu deregulacji

Wersja finalna projektu deregulacji

Data: 2012-05-28 14:11:00
Autor: Lech
Wersja finalna projektu deregulacji
Na stronie rządowej ukazała się wersja finalna projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Oto jego kilka pierwszych wierszy.

"Projekt z dnia 21 maja 2012 r.
USTAWA z dnia 2012 r.
o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów
Art. 1. W ustawie z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275, z późn. zm.2) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 60 1 w § 4:
a) pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) wykonuje odpłatnie bez wymaganych uprawnień zadania przewodnika górskiego na dany obszar,”,
b) po pkt 1 dodaje się pkt 1a i 1b w brzmieniu:
„1a) wykonuje odpłatnie zadania międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego bez uzupełniającego szkolenia do prowadzenia wycieczek w warunkach wysokogórskich dla przewodników górskich lub bez posiadania certyfikatu UIAGM,
1b) prowadzi szkolenie dla kandydatów na przewodników górskich bez wymaganego wpisu do rejestru organizatorów szkoleń,

źródło > http://ms.gov.pl/pl/deregulacja-dostepu-do-zawodow/

I to jest właśnie to o co nam od dawna chodzi. Nie będzie już można wymagać wynajęcia przewodnika górskiego przez grupy, w których za wykonywanie zadań przewodnika nikt nie pobiera opłaty, a organizuje i prowadzi turystykę np. w ramach działalności non profit. Nie będzie możliwe nakładanie sankcji karnych i zastraszanie turystów konsekwencjami karnymi. W tej sytuacji zapis zawarty np. w zarządzeniu dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego: "Turystyka piesza i narciarska zorganizowana może odbywać się w grupie nie przekraczającej 50 osób, tylko pod kierownictwem uprawnionego przewodnika, przez co rozumie się przewodnika górskiego z uprawnieniami na Sudety lub międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego" - stanie się w praktyce martwym zapisem.

Inaczej jednak sprawa wygląda z punktu widzenia organizatorów turystyki komercyjnej. Bo co znaczy wykonywać zadania przewodnika górskiego na dany obszar? Jaki ma być ten obszar???

Obecnie ustalone obszary dla przewodników górskich beskidzkich i sudeckich, a nawet tatrzańskich obejmują sporo terenów, które z właściwymi górami mają niewiele wspólnego. Są to przeważnie podgórskie kurorty i miasteczka oraz różne turystycznie atrakcyjne miejsca położone na niewysokich pogórzach i terenach ledwie pagórkowatych, o dużo mniejszych deniwelacjach jak Góry Świętokrzyskie, Jura Krakowsko-Częstochowska czy nawet Wzgórza Szymbarskie na Kaszubach, okolice Cisowej Góry na Suwalszczyźnie itp. Skoro nie ma być już takich formalnych wymogów co do obszarów uprawnień od przewodników miejskich i terenowych, to tym bardziej nie ma podstaw do pozostawienia dotychczasowych wymogów przewodnikom górskim.

Jak ukazuje prezentacja dotycząca deregulacji zawodów na stronie MS, jedyny oficjalny powód pozostawienia regulacji w przypadku przewodników górskich dotyczy bezpieczeństwa na wycieczkach górskich, a nie podczas oprowadzania po terenie nie różniącym się ukształtowaniem powierzchni od wielu innych terenów Polski. Pozostawienie istniejącej reglamentacji obszarów uprawnień by było całkowicie bez sensu.  Wykazu "obszarów górskich" w ustawie nie powinien ustalać geograf (wg podziału geograficznego Sudety kończą się na linii Zgorzelec, Bolesławiec, Jawor, Sobótka, Strzelin... - przewodnik górski do spaceru po płaskich terenach Przedgórza Sudeckiego?) ani urzędnik (wieś Ząb na Podhalu leży powyżej 1000 m n.p.m. i na spacer polnymi drogami do Białego Dunajca zgodnie z przepisami by miało się wymagać kwalifikacji przewodnika górskiego?), tylko doświadczeni praktycy. Inaczej nadal będziemy mieli absurdy, że zadania polegające na prowadzeniu wycieczki pieszej w celu komercyjnym po płaskich terenach jak np. z Niemczy do arboretum w Wojsławicach (teren poza obszarem zabudowanym), będzie mógł wykonywać tylko przewodnik górski sudecki lub międzynarodowy przewodnik wysokogórski.

--
Pozdrawiam
Lech

Klub Sudecki z Poznania - http://ksp.orangespace.pl

Wersja finalna projektu deregulacji

Nowy film z video.banzaj.pl wicej »
Redmi 9A - recenzja budetowego smartfona