Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Wojciech Jaruzelski powinien zachowa膰 si臋 honorowo i stan膮膰 przed s膮dem

Wojciech Jaruzelski powinien zachowa膰 si臋 honorowo i stan膮膰 przed s膮dem

Data: 2013-07-10 19:16:03
Autor: Dirko
Wojciech Jaruzelski powinien zachowa膰 si臋 honorowo i stan膮膰 przed s膮dem
U偶ytkownik "Tuskobus" <tuskobus@qmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci news:krjln9$at5$2speranza.aioe.org...
Marek Biernacki: gen. Jaruzelski powinien stan膮膰 przed s膮dem
- Wojciech Jaruzelski powinien zachowa膰 si臋 honorowo i stan膮膰 przed s膮dem - w ten spos贸b minister sprawiedliwo艣ci Marek Biernacki odni贸s艂 si臋 do informacji na temat weryfikacji stanu zdrowia genera艂a. Chc膮 tego 艣ledczy IPN-u.

    A ten Biernacki to ma w og贸le jaki艣 honor czy pieprzy o czyms o czym nie ma zielonego pojecia...

Data: 2013-07-10 21:44:51
Autor: Tuskobus
Wojciech Jaruzelski powinien zachowa膰 si臋 h onorowo i stan膮膰 przed s膮dem
W dniu 2013-07-10 19:16, Dirko pisze:
U偶ytkownik "Tuskobus" <tuskobus@qmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:krjln9$at5$2speranza.aioe.org...
Marek Biernacki: gen. Jaruzelski powinien stan膮膰 przed s膮dem
- Wojciech Jaruzelski powinien zachowa膰 si臋 honorowo i stan膮膰 przed
s膮dem - w ten spos贸b minister sprawiedliwo艣ci Marek Biernacki odni贸s艂
si臋 do informacji na temat weryfikacji stanu zdrowia genera艂a. Chc膮
tego 艣ledczy IPN-u.

    A ten Biernacki to ma w og贸le jaki艣 honor czy pieprzy o czyms o czym
nie ma zielonego pojecia...

Wystarczaj膮co du偶o dzisiaj ju偶 wiemy na temat zbrodniarza Jaruzelskiego i jego stanu wojennego:

Czy przyw贸dcy sowieccy naprawd臋 zamierzali dokona膰 inwazji? Wszelkie najnowsze dowody ka偶膮 s膮dzi膰, 偶e sowieckie kierownictwo
by艂o w najwy偶szym stopniu niech臋tne decyzji wys艂ania wojsk do Polski.

Nowe 艣wiat艂o na tajemnice Grudnia 1981
Jak Jaruzelski narzuci艂 Polsce stan wojenny
鈥 kontynuacja

We wszystkich kluczowych punktach 艣wiadectwo Gorbaczowa precyzyjnie odpowiada i wzmacnia relacj臋 Gribkowa, cho膰 鈥 co oczywiste 鈥 wcale nie konsultowali si臋 ze sob膮 i nie wiedzieli nawet o swoich komentarzach, a偶 do chwili, gdy w par臋 tygodni p贸藕niej dosz艂o w Polsce do polemiki. Ich relacje pokrywaj膮 si臋 zar贸wno w zakresie tematyki, jak i co do wielu zawartych w nich szczeg贸艂贸w (np. odno艣nie roli Sus艂owa). Tak Gorbaczow, jak i Gribkow zajmowali stanowiska, kt贸re zapewnia艂y im bezpo艣redni膮 znajomo艣膰 opisywanych wydarze艅, tote偶 niezamierzona zbie偶no艣膰 tych uwag podnosi ich wiarygodno艣膰.
Potwierdza rezydent KGB

Relacje Gorbaczowa i Gribkowa zosta艂y po艣wiadczone przez emerytowanego genera艂a sowieckiego Komitetu Bezpiecze艅stwa Pa艅stwowego (KGB) Witalija Paw艂owa, kt贸ry by艂 szefem rezydentury KGB w Warszawie od 1973 do 1987 roku. W serii wywiad贸w udzielonych polskiej prasie w pocz膮tkach roku 1993 oraz w swych pami臋tnikach 鈥 kt贸re w Polsce wydano w 1994, a w Moskwie w 1996 roku 鈥 Paw艂ow dowodzi, 偶e Jaruzelski desperacko domaga艂 si臋 potwierdzenia interwencji wojskowej w grudniu 1981 roku, czego jednak Sus艂ow i inni przyw贸dcy sowieccy mu odm贸wili. Paw艂ow twierdzi, 偶e Sus艂ow w rozmowie telefonicznej 12 grudnia powiedzia艂 Jaruzelskiemu, 偶e 鈥瀊ezpo艣rednia pomoc wojskowa鈥 ze strony Zwi膮zku Sowieckiego 鈥瀢 og贸le nie wchodzi w gr臋鈥, dodaj膮c przy tym: 鈥瀙omo偶emy wam materialnie, finansowo i politycznie, ale bez udzia艂u si艂 zbrojnych鈥. Paw艂ow przypomnia艂, 偶e Jurij Andropow, cz艂onek Politbiura i szef KGB, przekaza艂 tak膮 sam膮 wiadomo艣膰 genera艂owi Czes艂awowi Kiszczakowi, polskiemu ministrowi spraw wewn臋trznych.

G艂贸wne elementy relacji Paw艂owa zosta艂y podtrzymane przez samego Kiszczaka, kt贸ry jest bliskim przyjacielem Jaruzelskiego. W wywiadzie z 1993 roku Kiszczak potwierdzi艂, 偶e Paw艂ow jest jedn膮 z bardzo nielicznych os贸b, kt贸ra mo偶e autorytatywnie wypowiada膰 si臋 na temat operacji KGB i polityki sowieckiej podczas polskiego kryzysu. Gdzie indziej Kiszczak przyznaje, ze Jaruzelski pilnie telefonowa艂 do Moskwy 12 grudnia, aby zasi臋gn膮膰 informacji w sprawie wojskowej 鈥瀙omocy sojuszniczej鈥. Poniewa偶 Bre偶niew odm贸wi艂 przyj臋cia telefonu, Jaruzelski przeprowadzi艂 rozmow臋 z Sus艂owem. Podobnie jak Paw艂ow, Kiszczak wspomina, 偶e Sus艂ow przestrzega艂 Jaruzelskiego, aby 鈥瀊ez wzgl臋du na okoliczno艣ci鈥 nie liczy艂 na wojskowe wsparcie Sowiet贸w. Cho膰 relacja Kiszczak r贸偶ni si臋 w kilku punktach od wspomnie艅 Paw艂owa, podobie艅stwa mi臋dzy nimi s膮 uderzaj膮ce.
Tak偶e stenogramy Politbiura

R贸偶ne relacje bezpo艣rednich uczestnik贸w wydarze艅 w ci膮gu minionych 5鈥6 lat zosta艂y uzupe艂nione przez ujawnienie znacz膮cych dokument贸w w Rosji, Polsce oraz innych by艂ych pa艅stwach cz艂onkowskich Uk艂adu Warszawskiego. I cho膰 wiele sowieckich, a tak偶e polskich dokument贸w jeszcze nie odtajniono, to, co ju偶 wysz艂o na jaw, dodaje wiarygodno艣ci relacji Gribkowa w sprawie wydarze艅 z grudnia 1981 roku.

Wybrane stenogramy z niekt贸rych posiedze艅 Politbiura KPZR z lat 1980鈥81 ujawniono pod koniec 1992 roku, w sierpniu 1993 i z pocz膮tkiem 1994 roku. Kilka stenogram贸w, 艂膮cznie z tym z 10 grudnia 1981, dotyczy bezpo艣rednio pytania o stanowisko Jaruzelskiego w grudniu 1981 roku. Dokumenty z niekt贸rych kraj贸w Europy Wschodniej 鈥 zw艂aszcza z W臋gier i NRD 鈥 r贸wnie偶 dostarczaj膮 cennego 艣wiat艂a. Jednym z temat贸w konsekwentnie pojawiaj膮cym si臋 w tych dokumentach jest przejawiany przez Jaruzelskiego i jego bliskich wsp贸艂pracownik贸w brak zaufania, co do mo偶liwo艣ci uporania si臋 ze stanem wojennym bez zewn臋trznej pomocy wojskowej. Nawet w drugiej po艂owie wrze艣nia 1981 roku, gdy Komitet Obrony Kraju (KOK) podj膮艂 na 偶膮danie Jaruzelskiego ostateczn膮 decyzj臋 w sprawie stanu wojennego 鈥 pozostawiaj膮c do okre艣lenia w p贸藕niejszym terminie jedynie dok艂adn膮 dat臋 jego wprowadzenia 鈥 polscy przyw贸dcy nadal 偶ywili w膮tpliwo艣ci, czy poradz膮 sobie z tym sami. Mimo ze polskie w艂adze uporczywie zapewnia艂y Zwi膮zek Sowiecki w ci膮gu poprzednich 12 miesi臋cy, 偶e musz膮 鈥瀠pora膰 si臋 z kryzysem po swojemu鈥, to przecie偶 powtarza艂y to w nadziei znalezienia jakiego艣 politycznego rozwi膮zania, kt贸re nie wymaga艂oby zniszczenia opozycji, a przynajmniej: nie ca艂ej jednocze艣nie. Narzucenie stanu wojennego, nakierowanego na jej ca艂kowite zgniecenie, stanowi艂o ju偶 now膮 jako艣膰.
Liczymy na was

Ujawnione ostatnio dokumenty wskazuj膮, 偶e w par臋 dni po prze艂omowym posiedzeniu KOK we wrze艣niu 1981 roku 鈥瀕iderzy polskich komunist贸w oszacowali swoje si艂y i uznali, 偶e ich 艣rodki by艂yby niewystarczaj膮ce do przeprowadzenia tego rodzaju akcji [czyli wprowadzenia stanu wojennego], tote偶 b臋dzie potrzebne wsparcie si艂 sojuszniczych鈥. Poniewa偶 zar贸wno Jaruzelski, jak i Stanis艂aw Kania 鈥 szef PZPR od wrze艣nia 1980 roku do po艂owy pa藕dziernika roku 1981, kiedy to jego miejsce zaj膮艂 Jaruzelski 鈥 mieli 艣wiadomo艣膰, 偶e 鈥瀊ezpo艣rednia interwencja [wojsk] innych kraj贸w socjalistycznych鈥 musia艂aby 鈥瀋ofn膮膰 rozw贸j socjalizmu o ca艂e dziesi臋ciolecia鈥 i 鈥瀦osta艂aby wykorzystana przez si艂y imperialistyczne鈥 鈥 obaj byli w najwy偶szym stopniu niepewni, w czasie przygotowa艅 do realizacji decyzji KOK. Ich ci膮g艂e niezdecydowanie zaowocowa艂o ostrym publicznym listem od kierownictwa sowieckiego, kt贸re przynagla艂o do podj臋cia zdecydowanych krok贸w 鈥瀌la zapobie偶enia rych艂emu upadkowi socjalizmu w Polsce鈥. Wkr贸tce potem, 18 pa藕dziernika, Jaruzelski 鈥 pod patronatem Sowiet贸w 鈥 zast膮pi艂 Kani臋 na stanowisku I sekretarza PZPR. (Znaczy艂oby to, 偶e sowieccy przyw贸dcy trafnie domy艣lali si臋, i偶 Kania robi艂 wszystko, aby unikn膮膰 stanu wojennego).

Gdy Jaruzelski obj膮艂 ju偶 najwy偶sze stanowisko partyjne i rozpocz膮艂 ostateczne przygotowania do stanu wojennego, jego postawa ewoluuje wyra藕nie na niekorzy艣膰, w stosunku do 13-miesi臋cznego okresu wsp贸艂pracy z Kani膮. Istnieje dow贸d, 偶e Jaruzelski coraz bardziej zabiega艂 o konkretne gwarancje wojskowe, ale przyw贸dcy sowieccy nie spe艂nili tych 偶膮da艅. By艂o to dyskutowane na posiedzeniu Politbiura KPZR w dniu 29 pa藕dziernika 1981 roku przez Andropowa oraz ministra obrony marsza艂ka Dmitrija Ustinowa:

Andropow: 鈥濸olscy przyw贸dcy m贸wi膮 o pomocy wojskowej z bratnich kraj贸w. Jednak偶e my musimy zdecydowanie trwa膰 przy stanowisku, 偶e nasze wojska nie zostan膮 wys艂ane do Polski鈥.

Ustinow: 鈥濭eneralnie mo偶na by powiedzie膰, 偶e wys艂anie wojsk do Polski pozostaje czym艣 niemo偶liwym. Oni, Polacy, nie s膮 gotowi do przyj臋cia naszych wojsk鈥.

Ten fragment nadaje si臋 do r贸偶nych interpretacji. Andropow i Ustinow mogli nie zrozumie膰 dok艂adnie stanowiska Jaruzelskiego. Co wi臋cej, nie wiadomo dok艂adnie, co mia艂 na my艣li Ustinow, gdy powiedzia艂, 偶e 鈥濸olacy nie s膮 gotowi do przyj臋cia
naszych wojsk鈥. Najprawdopodobniej sz艂o mu o to, 偶e je艣li sowieckie jednostki wojskowe wkrocz膮 do Polski, aby wesprze膰 Jaruzelskiego, to napotkaj膮 energiczny zbrojny op贸r.
Wojska wam nie damy

Je艣li nawet ten fragment przedstawia pewn膮 niejasno艣膰, to uwagi Andropowa
i Ustinowa zmierzaj膮 do potwierdzenia pogl膮du, 偶e Jaruzelski chcia艂 sowieckiej interwencji wojskowej lub przynajmniej zapewnienia o wojskowym wsparciu w razie niepowodzenia stanu wojennego. Ich uwagi nasuwaj膮 tak偶e wniosek, 偶e przyw贸dcy sowieccy nie mieli zamiaru pos艂a膰 wojsk do Polski (ani dla wsparcia Jaruzelskiego, ani przeciwko niemu) , chyba 偶e zasz艂yby jakie艣 okoliczno艣ci nie do przewidzenia. W obu przypadkach stenogram potwierdza kluczowy epizod zanotowany przez Gribkowa, kt贸ry wspomina, 偶e zaraz po posiedzeniu Politbiura pod koniec pa藕dziernika 1981 roku on oraz g艂贸wnodowodz膮cy wojsk Uk艂adu Warszawskiego marsza艂ek Kulikow otrzymali od Ustinowa rozkaz, aby poinformowa膰 Jaruzelskiego, 偶e Polacy 鈥瀙owinni raczej polega膰 na w艂asnych si艂ach, je艣li idzie o przywr贸cenie porz膮dku w kraju, a nie liczy膰 na to, 偶e przyjdzie Wielki Brat i zatroszczy si臋 za nich o wszystko鈥. Wspomnienia Gribkowa s膮 w tej mierze szczeg贸lnie wiarygodne, poniewa偶 jego relacja zosta艂a opublikowana jeszcze zanim m贸g艂 zobaczy膰 stenogram z posiedzenia Politbiura, kt贸ry odtajniono dopiero przesz艂o rok p贸藕niej. (...)

Mark Kramer

t艂um. Waldemar 呕yszkiewicz
http://waldemar-zyszkiewicz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=469&Itemid=44

Wojciech Jaruzelski powinien zachowa膰 si臋 honorowo i stan膮膰 przed s膮dem

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona