Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Wrogie RP picowskie byd³o, powinno wzi±æ do siebie s³owa miistra Sikorskiego.

Wrogie RP picowskie byd³o, powinno wzi±æ do siebie s³owa miistra Sikorskiego.

Data: 2011-03-16 12:21:40
Autor: Przemys³aw W
Wrogie RP picowskie byd³o, powinno wzi±æ do siebie s³owa miistra Sikorskiego.
- Ta Polska, któr± mamy, tu i teraz, demokratyczna i wolnorynkowa, do której ró¿ni spo¶ród nas szli ró¿nymi drogami, w której s± rachunki krzywd i której daleko jeszcze do idea³u, jest najlepsz±, jak± kiedykolwiek mieli¶my. Nauczcie siê j± kochaæ - poprosi³ w Sejmie opozycjê minister spraw zagranicznych Rados³aw Sikorski. I zaapelowa³: - Opamiêtajcie siê!
Za³o¿enia polityki zagranicznej na 2011 rok przedstawi³ w ¶rodê w Sejmie Rados³aw Sikorski minister spraw zagranicznych. Jego s³owom przys³uchiwa³ siê prezydent Bronis³aw Komorowski i premier Donald Tusk. £awy opozycji nie by³y przepe³nione, niewielu pos³ów by³o zainteresowanych wys³uchanie Sikorskiego.

- Zaszczytem jest dla mnie to, ¿e expose - zgodnie z obyczajem - przys³uchuje siê ponownie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i szef najwiêkszej partii opozycyjnej - zacz±³ szef MZS, jednak szybko zorientowa³ siê, ¿e na sali posiedzeñ nie ma Jaros³awa Kaczyñskiego.

Podkre¶li³, ¿e po raz pierwszy w III RP szef MSZ zdaje relacjê z niemal pe³nej kadencji swojego urzêdowania, w stabilnym rz±dzie, w ramach zgodnej koalicji.

Sikorski chwali by³ych ministrów

Polska jest postrzegana jako konieczny, a nawet po¿±dany element systemu miêdzynarodowego. Dzi¶ nikt poza naszymi granicami nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e Polska to kraj niepodleg³y - o¶wiadczy³ Sikorski. I wymieni³ zas³ugi swoich poprzedników w budowaniu pozycji naszego kraju na arenie miêdzynarodowej.

W³adys³aw Bartoszewski "niestrudzenie dzia³a³ na rzecz pojednania polsko-niemieckiego"

Andrzej Olechowski "z³o¿y³ oficjalny wniosek o przyst±pienie Polski do Unii Europejskiej"

Dariusz Rosati "za jego kadencji otwarto Polsce drzwi do rozmów o cz³onkostwie w NATO"

Bronis³aw Geremek, gdy by³ szefem MSZ "ostatecznie wst±pili¶my do Sojuszu Pó³nocnoatlantyckiego"

W³odzimierz Cimoszewicz "za jego kadencji stali¶my siê cz³onkiem UE"

Adam Rotfeld "wspomaga³ pomarañczow± rewolucjê na Ukrainie a obecnie wspiera nie³atwy proces pojednania z Rosj±".

Stefan Meller "pomóg³ zapewniæ Polsce szczodry bud¿et unijny"

Anna Fotyga, za jej kadencji "Polska wynegocjowa³a Traktat Lizboñski, który podpisa³ premier Donald Tusk"

- Wpisali¶my Polskê w architekturê demokratycznego ¶wiata. Nie jeste¶my ju¿ aplikantem, ale krajem, który samodzielnie okre¶la swoje stanowisko - podkre¶li³.

Sikorski prosi PiS: - Opamiêtajcie siê!

Równocze¶nie zaapelowa³ o opamiêtanie do wszystkich, którzy za najwy¿szy stopieñ patriotyzmu uwa¿aj± oskar¿anie rz±du o s³u¿alstwo wobec obcych. - Tym, którzy za najwy¿szy stopieñ patriotyzmu uwa¿aj± oskar¿anie rz±du wy³onionego w demokratycznych wyborach o s³u¿alstwo wobec obcych, o kondominium, bifinlandyzacjê, o zaprzañstwo i zdradê mówiê: opamiêtajcie siê - powiedzia³ Sikorski. Zapewni³, ¿e "Polska, któr± mamy, tu i teraz, demokratyczna i wolnorynkowa, do której ró¿ni spo¶ród nas szli ró¿nymi drogami, w której s± rachunki krzywd i której daleko jeszcze do idea³u, jest najlepsz±, jak± kiedykolwiek mieli¶my. - Nauczcie siê j± kochaæ - poprosi³.

Nawi±za³ do oskar¿eñ PiS wobec rz±du o brak honoru. - Dzi¶ nasze pañstwo walczy o pozycjê na arenie miêdzynarodowej, a nie o honor, którego nikt nam odebraæ nie mo¿e i nie musimy nikomu tego udowadniaæ - stwierdzi³. Jego zdaniem nie warto obecnie w dyplomacji kierowaæ siê resentymentem historycznym. Dzi¶, uwa¿a szef MSZ, nie musimy ograniczaæ siê do pokrzepiania serc, gdy¿ odpowiedzialna polityka "nie mo¿e byæ pochodn± martyrologicznej mitologii". - Patriotyzm to nie ciemne insynuacje lub che³pliwe mowy, najwiêkszym patriot± nie jest ten, kto najwiêcej o patriotyzmie mówi, ale ten, kto co¶ dla Polski realnie czyni - zaznaczy³ Sikorski. I doda³: - Obnoszenie siê z opacznie rozumianym honorem te¿ nie budzi podziwu.



Drabiniastych wozów ju¿ nie ma

W wyst±pieniu szefa polskiej dyplomacji nie zabrak³o akcentów gospodarczych. - Polska jest 20. gospodark± w ¶wiecie i szóst± w Unii Europejskiej - chwali³.

Przypomnia³, ¿e 20 lat temu polski PKB wynosi³ ok.160 mld dolarów, a "dzi¶ jest to ponad 717 mld dolarów - cztery i pó³ raza wiêcej". - Wed³ug Miêdzynarodowego Funduszu Walutowego wyprzedzili¶my Belgiê, Szwecjê, a ostatnio nawet Holandiê - mówi³.

Zwróci³ te¿ uwagê, ¿e Polska zwiêksza wymianê handlow±, a eksport naszego kraju "jest dziewiêciokrotnie wy¿szy ni¿ w 1990 roku". - Jest te¿ wy¿szy ni¿ przed ostatnim kryzysem. W ubieg³ym roku wyniós³ 162 mld dolarów - poda³ liczby.

Przekonywa³ te¿, ¿e pozostajemy liderem w wydatkowaniu ¶rodków unijnych. - Na rozwój regionalny otrzymali¶my najwy¿sze wsparcie, jakie da³a unia od 2006 roku. Od 2007 roku wydali¶my ponad 16 mld euro - zaznaczy³.

Chwali³, ¿e Polska ma dobr± prasê w Europie. Przypomnia³ niektóre artyku³y z prasy europejskiej. "New Economist" pisa³ o Polsce, jako kraju, który przeszed³ "od furmanek do si³y napêdowej", "Der Spiegel" - o "nieprzerwanym rozkwicie" i Polsce jako regionalnym mocarstwie, "Le Monde" nazwa³ Polskê "gospodarczym prymusem Europy". - Nareszcie zniknê³y z zachodnich gazet zdjêcia pokazuj±ce drabiniaste wozy ci±gnione przez zabiedzone szkapy. Z ubogiego krewnego stali¶my siê oczekiwanym cz³onkiem strefy euro - powiedzia³ Sikorski.

Przypomnia³ te¿, ¿e Polacy objêli wa¿ne stanowiska w Unii - Jerzy Buzek jest szefem Parlamentu Europejskiego, a Janusz Lewandowski - unijnym komisarzem ds. bud¿etu. A sukcesem promocyjnym Polski by³ Rok Chopinowski oraz polski pawilon w Szanghaju podczas Expo.

Sprawdzi³a siê filozofia, najpierw pozytywny gest, potem zasada wzajemno¶ci

Sikorski mówi³ te¿ o relacjach z naszymi s±siadami. O Rosji: - S± w Polsce ludzie, tak¿e w tej izbie, którzy na wiecznej wrogo¶ci do Rosji buduj± swoje polityczne credo - zaczepi³ PiS. - My odrzucili¶my logikê, wed³ug której wszystko co z³e dla Rosji musi byæ dobre dla Polski. Lekarstwem na obawy przed Rosj± jest nowoczesna Polska, silna potencja³em gospodarczym, wiêziami sojuszniczymi i pozycj± miêdzynarodow± oraz na wszelki wypadek nowoczesnym systemem obronnym - powiedzia³. I podsumowa³: - Bilans ostatnich trzech lat dla stosunków polsko-rosyjskich jest pozytywny. Sprawdzi³a siê nasza filozofia - wykonaæ pozytywny gest, a potem dzia³aæ wed³ug zasady wzajemno¶ci.

O relacjach z Niemcami: - Bliska wspó³praca z Berlinem toruje nam drogê ku centrum decyzyjnemu UE i pomaga w oddzia³ywaniu na Rosjê - oceni³. I doda³: - W naszym interesie jest, aby Niemcy oddzia³ywa³y na Europê w ramach mechanizmu konsultacji, na które pañstwa cz³onkowskie maj± spory wp³yw. Wspólne inicjatywy na Ukrainie i na Bia³orusi wzmacniaj± nasz± si³ê oddzia³ywania. Bliska wspó³praca z Niemcami toruje nam drogê ku centrum decyzyjnemu Unii, pomaga w oddzia³ywaniu na Rosjê, jednocze¶nie Niemcy s± najwiêkszym partnerem gospodarczym Polski.

Szef MSZ zapowiedzia³, ¿e za kilka tygodni rz±d przyjmie katalog priorytetów polskiej polityki zagranicznej do 2015 roku.




Wiêcej... http://wyborcza.pl/1,75248,9260660,Sikorski_do_PiS__Nauczcie_sie_kochac_Polske.html#ixzz1GlD2ALQn



Przemek

--

.."Prezydent Lech Kaczyñski u³askawi³ gangstera, z którym jego ziêæ prowadzi³ interesy. Marcin Dubieniecki i Adam S. pojawiaj± siê w dokumentach jednej ze spó³ek. Udzia³y w niej ma tak¿e Robert Draba, by³y szef kancelarii Lecha Kaczyñskieg. Ziêæ Lecha Kaczyñskiego i by³y szef jego kancelarii prowadzili interesy z przestêpc±, którego u³askawi³ nie¿yj±cy prezydent".

Data: 2011-03-16 12:30:37
Autor: zinek
Wrogie RP picowskie byd³o, powinno wzi±æ do siebie s³owa miistra Sikorskiego.

U¿ytkownik "Przemys³aw W" <Broñmy RP przed pisem@...pl> napisa³ w wiadomo¶ci news:ilq6g7$6q5$1inews.gazeta.pl...
- Ta Polska, któr± mamy, tu i teraz, demokratyczna i wolnorynkowa,


tak, tak. a swistak siedzi i zawija. wolny rynek ale dla znajomych kiszczaka.

Wrogie RP picowskie byd³o, powinno wzi±æ do siebie s³owa miistra Sikorskiego.

Nowy film z video.banzaj.pl wiêcej »
Redmi 9A - recenzja bud¿etowego smartfona