Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Wyborcza "Jedynka" telewizji publicznej.

Wyborcza "Jedynka" telewizji publicznej.

Data: 2010-05-11 08:26:22
Autor: karwanjestdebilem
Wyborcza "Jedynka" telewizji publicznej.
Witold Gadowski, b. szef TVP Kraków, został dyrektorem TVP 1. - To oznacza, że PiS-owska część władz TVP postanowiła w pełni zaangażować telewizję w kampanię Jarosława Kaczyńskiego - mówią na Woronicza


Gadowski zastąpi Wojciecha Hoflika, który "Jedynką" kierował od jesieni zeszłego roku, od momentu przejęcia mediów publicznych przez medialną koalicję PiS-SLD (za prezesury Andrzeja Urbańskiego był wiceszefem pierwszego programu). - Nominacja Gadowskiego, a wcześniej emisja filmu "Solidarni 2010" Jana Pospieszalskiego i Ewy Stankiewicz oraz obrona tego filmu przez prezesa TVP Romualda Orła [z rekomendacji PiS] świadczą, że władze telewizji podjęły decyzję, że nie ma sensu stwarzać już żadnych pozorów obiektywizmu, i postanowiły w pełni zaangażować siły TVP po stronie PiS - ocenia nasz rozmówca z Woronicza.

46-letni Gadowski to były dziennikarz "Gazety Polskiej", na łamach której pisał o sięgających najwyższych szczebli władzy pajęczynach agentury b. SB. Pracował też w TVN, gdzie nakręcił dokumenty o mafii paliwowej i sprawie prywatyzacji PZU. W latach 90., pracując już jako dziennikarz, działał w partiach politycznych - m.in. Porozumienie Centrum, Ruch Odbudowy Polski. Potem związał się ze Zbigniewem Ziobrą. Zakładał z nim stowarzyszenie Katon, które stało się polityczną trampoliną dla późniejszego ministra sprawiedliwości. W czasach rządów PiS z poręczenia tej partii został szefem krakowskiego ośrodka TVP. Odszedł po konflikcie w medialnej koalicji PiS-Samoobrona-LPR. Wrócił do TVN, z której odszedł na przełomie kwietnia i maja tego roku. Z Gadowskim nie udało nam się skontaktować.


Przetasowanie w "Jedynce" zbiegło się w czasie z zapowiedzią zarządu o zwolnieniach grupowych w TVP. Zarząd chce w ten sposób oszczędzić 200 mln zł. Stracić pracę może nawet do tysiąca osób. Telewizyjne związki zawodowe są oburzone. - Ile kosztuje TVP "kolejna roszada polityczna"? - pytają.

Bo rządząca koalicja medialna PiS-SLD zdążyła już wymienić ludzi na najważniejszych stanowiskach dyrektorskich. Powołała nowych szefów: prawicowej "Jedynki" (wrócili ci, którzy w TVP pracowali za prezesury Andrzeja Urbańskiego, m.in. Dorota Macieja, Anita Gargas), lewicowej "Dwójki" (wrócił Rafał Rastawicki, który pracował w TVP lewicowego prezesa Roberta Kwiatkowskiego). Koalicja podzieliła między siebie także regionalne oddziały TVP, wymieniając większość dyrektorów.

- Ta polityczna wymiana kadry dyrektorskiej oznacza ogromne wydatki na wypłaty odszkodowań i wynagrodzeń - mówi "Gazecie" Mariusz Jeliński ze Związku Zawodowego Pracowników Twórczych TVP "Wizja" (jeden z największych w TVP). - Teraz zarząd szuka pieniędzy na te wydatki w zwolnieniach grupowych.

"Z coraz większym niepokojem obserwujemy rozkręcającą się od paru miesięcy karuzelę zmian na stanowiskach kierowniczych w spółce, w Warszawie, jak i w oddziałach" - napisała do prezesa Romualda Orła Wizja. I dalej: "Pomijane są całkowicie procedury konkursowe, nie ma uzasadnienia merytorycznego tych decyzji. Zmiany noszą znamiona kolejnej roszady politycznej".

Związek szacuje, że ekipa PiS-SLD zwolniła w sumie i przyjęła kilkudziesięciu dyrektorów. I pyta prezesa: ile spółkę będzie kosztowało odwołanie dyrektorów (do momentu wygaśnięcia ich kontraktów)? skąd spółka w tak dramatycznej sytuacji finansowej weźmie pieniądze na wypłaty tych wynagrodzeń? ile będzie kosztowało powołanie nowych dyrektorów? skąd spółka weźmie pieniądze na ich wynagrodzenia, skoro w tym samym czasie odwołani dyrektorzy będą nadal pobierać swoje uposażenia? dlaczego rezygnuje się z procedur konkursowych? dlaczego nie przedstawia się uzasadnienia merytorycznego dokonywanych zmian?

Odpowiedzi Wizja nie dostała.

Taka polityczna karuzela stanowisk to w TVP nic nowego. Działo się tak po każdej politycznej zmianie na górze. NIK, kontrolując czasy PiS-owskich rządów na Woronicza, stwierdziła, że aż 90 proc. skontrolowanych dyrektorskich kontraktów była zmieniana na niekorzyść spółki (m.in. wydłużano okres obowiązywania zakazu konkurencji; zwiększano wysokość odszkodowania z tego tytułu).

Dziś TVP zatrudnia nowych dyrektorów i jednocześnie tnie pieniądze na programy. Wizja przypomina, że zarząd Orła zaniechał produkcji wielu misyjnych programów dla dzieci, programów edukacyjnych, dokumentalnych, o połowę zmniejszono budżety wszystkich 16 oddziałów terenowych.



http://wyborcza.pl/1,75248,7865766,Wyborcza__Jedynka__telewizji_publicznej.html


Przemysław Warzywny

--

"Tragedia smoleńska staje się na naszych oczach nowym mitem PiS. Miałby on sprawić, że partia Jarosława Kaczyńskiego powtórzy sukces z 2005 r.? "Układ" już się zużył, bo gdy PiS rządził, nie zdołał go wytropić, choć miał kontrolę i nad służbami specjalnymi, i przyjazny IPN".

Wyborcza "Jedynka" telewizji publicznej.

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona