Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   ZA DZIESIATA CZESC WARTOSCI

ZA DZIESIATA CZESC WARTOSCI

Data: 2015-05-23 01:19:46
Autor: andal
ZA DZIESIATA CZESC WARTOSCI

Kogo jak kogo, ale Ksawerego Pruszynskiego publicysty znanego z filosemickich sentyment贸w, doprawdy trudno posadzic nie tylko o antysemityzm, ale nawet o jakas chocby sladowa niechec do Zyd贸w. Tymczasem w wilenskim 鈥濻lowie" (nr. 202 z 1934r), znajdujemy publikacje jego pi贸ra, kt贸ra dzisiaj zakwalifikowanoby jako objaw antysemityzmu. Czytajac te publikacje, wprost wierzyc sie nie chce, ze nie zostala napisana na przyklad wczoraj, po jakims kolejnym przetargu prywatyzacyjnym urzadzonym przez Ministra Lewandowskiego i jego nastepc贸w. Przytaczamy obszerne jej fragmenty:

DOBRA MAGNACKIE KUPILI OBCY ZA DARMO

Jutro w Lidzie odbywa sie w sadzie znamienna dla obecnych stosunk贸w rozprawa. Mianowicie przejdzie przed forum sadowym historia 鈥瀟ransakcji licytacyjnej" z czerwca br., kiedy to jeden z wiekszych majatk贸w magnackich w tych stronach przeszedl za bezcen w rece obce.

Dobra te to lwie hr. Tomasza Zamojskiego, skladajace sie z majetnosci polozonych w gminach iwiejskiej i sobotnickiej powiatu lidzkiego oraz lugomowieckiej i baksztanskiej powiatu wolozynskiego. Poszly one na zaspokojenie pretensji firmy 鈥濬ides Treuhand Vereinigung" w Zurychu (Szwajcaria)

CHAIM NACHIMOWSKI i DAWID SZERESZEWSKI

Do licytacji stanely dwie firmy, mianowicie 鈥濰eller Horacy Tow. Przem. Handl. Sp. Akc.," w Warszawie, Mazowiecka 7, pelnomocnik Chaim Nachimowski, i 鈥濪om Bankowy D.M Szereszewski" w Warszawie, Zelazna Brama 1. Po bardzo kr贸tkim przetargu dobra ziemskie lwie nabyla firma 鈥濰eller Horacy Tow. Przem. Handl.," w Warszawie, Mazowiecka 7 za sume 425 000 zlotych, czyli po cenie 56,6 za hektar (...) Nalezy zaznaczyc, ze wedlug oficjalnego szacunku dobra te, sprzedane za 425 000 zlotych, posiadaja wartosc 4 milion贸w zlotych.

W dzisiejszych ciezkich czasach licytacja pozwolila wlascicielom firmy Heller na wcale niezly business.(...)

Na licytacje wystawiono obszar 7.493 ha, przewaznie przestrzeni zalesionych, ze 160 budynkami gospodarczymi i mieszkalnymi, i gospodarstwem przemyslowym, skladajacym sie z mlyna walcowego, elektrowni dostarczajacej energie do oswietlenia i sily w gospodarstwie rolnym i przemysle, i dla oswietlenia przyleglego miasteczka lwie i dwugatrowego tartaku.

Slowem jeden z najkulturalniejszych, najbardziej postepowych majatk贸w w tych stronach (...)

Przyczyny zadluzenia tego wielkiego warsztatu rolnego sa tez symptomatyczne. Wszystkie dlugi majatku, to byly dlugi zaciagniete badz na jego odbudowanie po wojnie, badz na jego uprzemyslowienie - po reformie rolnej. (...)

Kto na tym stracil, kto zyskal?

Dawny wlasciciel - to jedno. Liczni drobni wierzyciele hipoteczni, kt贸rzy dzieki licytacji grosza nie zobacza - to drugie. Kto zyskal? Anonimowe 鈥濰eller Horacy, Towarzystwo Przemyslowo Handlowe, Warszawa". Heller Horacy nie bedzie oral. Heller Horacy - to aferzysci. Kupia i sprzedadza. Przyszli, odeszli. (...)

Tyle Pruszynski o tej jawnie zlodziejskiej transakcji. Jaki rzad pozwalal na takie niszczenie gospodarki rolnej i to w tak wysokiej kulturze. Gdzie jest prawo panstwa, kt贸re ma bronic swoich obywateli i stac na strazy przynajmniej wlasnych interes贸w, jesli juz nie interes贸w swoich obywateli? - Chcialoby sie wolac czytajac ten tekst.

A czy nam wsp贸lczesnym czegos to nie przypomina? Jeszcze wieksze majatki przechodza w obce rece za jeszcze mniejsze sumy. Jaka jest przyszlosc przed narodem, kt贸ry na to pozwala?

ZA DZIESIATA CZESC WARTOSCI

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona