Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.prawo.podatki   »   Zapłacone gotówk± - koniecznie??

Zapłacone gotówk± - koniecznie??

Data: 2009-11-26 20:23:14
Autor: glang
Zapłacone gotówk± - koniecznie??
witam
proszę podpowiedzcie czy piecz±tka "zapłacono gotówk±" to konieczno¶ć na fakturze?
dzisiaj klient nakazał mi wręcz przybicia takiej piecz±tki a ja jej po porstu nie mam. a pisać na fakturach nie chcę. w pozycji sposób płatno¶ci program drukuje "gotówka"
no i był problem bo jego księgowa inaczej faktury nie zaksięguje
pzdr
GL

Data: 2009-11-26 20:25:59
Autor: Liwiusz
Zapłacone gotówk± - koniecznie? ?
glang pisze:
witam
proszę podpowiedzcie czy piecz±tka "zapłacono gotówk±" to konieczno¶ć na fakturze?
dzisiaj klient nakazał mi wręcz przybicia takiej piecz±tki a ja jej po porstu nie mam. a pisać na fakturach nie chcę. w pozycji sposób płatno¶ci program drukuje "gotówka"
no i był problem bo jego księgowa inaczej faktury nie zaksięguje
pzdr


   Forma zapłaty nie jest obowi±zkowym elementem faktury i może jej w ogóle nie być.

   Je¶li jednak przyjmujesz zapłatę gotówk±, to nic nie stoi na fakturze, aby¶ na egzemplarzu dla klienta potwierdził pisemnie jej przyjęcie. Obowi±zek wydania pokwitowania (choć niekoniecznie na fakturze) wynika nawet zdaje się, że z samego KC.

   Je¶li kto¶ upiera się przy piecz±tce - a Ty jej nie masz - to możesz wskazać adres najbliższego punktu wyrobu piecz±tek, ze wskazaniem, że może tam sobie j± wyrobić i przypieczętować.

--
Liwiusz

Data: 2009-11-26 21:22:37
Autor: jureq
Zapłacone gotówk± - koniecznie??
Dnia Thu, 26 Nov 2009 20:25:59 +0100, Liwiusz napisał(a):

   JeĹ›li jednak przyjmujesz zapĹ‚atÄ™ gotĂłwkÄ…, to nic nie stoi na
fakturze, abyś na egzemplarzu dla klienta potwierdził pisemnie jej
przyjęcie. Obowiązek wydania pokwitowania (choć niekoniecznie na
fakturze) wynika nawet zdaje siÄ™, ĹĽe z samego KC.

Konkretnie: Art. 462. § 1. Dłużnik, spełniając świadczenie, może żądać od wierzyciela pokwitowania.

Napis na fakturze "sposób płatności: gotówka" pokwitowaniem nie jest.

Data: 2009-11-27 05:56:12
Autor: andreas
Zapłacone gotówką - konieczn ie??

Użytkownik "jureq" <jureq@Xusun.to.z.adresu.Xop.pl> napisał w wiadomości news:hemrit$mdq$1news.onet.pl...
Dnia Thu, 26 Nov 2009 20:25:59 +0100, Liwiusz napisał(a):

   JeĹ›li jednak przyjmujesz zapĹ‚atÄ™ gotĂłwkÄ…, to nic nie stoi na
fakturze, abyś na egzemplarzu dla klienta potwierdził pisemnie jej
przyjęcie. Obowiązek wydania pokwitowania (choć niekoniecznie na
fakturze) wynika nawet zdaje siÄ™, ĹĽe z samego KC.

Konkretnie: Art. 462. § 1. Dłużnik, spełniając świadczenie, może żądać od
wierzyciela pokwitowania.

Napis na fakturze "sposób płatności: gotówka" pokwitowaniem nie jest.

A dlaczego nie jest?



--
andreas

Data: 2009-11-27 06:52:39
Autor: jureq
Zapłacone gotówk± - koniecznie??
Dnia Fri, 27 Nov 2009 05:56:12 +0100, andreas napisał(a):

Napis na fakturze "sposób płatności: gotówka" pokwitowaniem nie jest.

A dlaczego nie jest?

Bo nie określa, że zapłata już nastąpiła. Równie dobrze może być wykonana za tydzień.

Data: 2009-11-27 09:46:35
Autor: glang
Zapłacone gotówką - konieczn ie??
Napis na fakturze "sposób płatności: gotówka" pokwitowaniem nie jest.

A dlaczego nie jest?

Bo nie określa, że zapłata już nastąpiła. Równie dobrze może być wykonana
za tydzień.

ale wtedy mam termin płatności 7 dni. płatnośc gotówka
pzdr
GL

PS. dzięki wszystkim za odpowiedzi

Data: 2009-11-27 09:55:00
Autor: mvoicem
Zapłacone gotówką - koniecznie??
(27.11.2009 09:46), glang wrote:
Napis na fakturze "sposób płatności: gotówka" pokwitowaniem nie jest.

A dlaczego nie jest?

Bo nie określa, że zapłata już nastąpiła. Równie dobrze może być wykonana
za tydzień.

ale wtedy mam termin płatności 7 dni. płatnośc gotówka

Masz albo nie masz. Pokwitowanie powinno określać co *zostało*
zapłacone. "sposób płatności: gotówka" określa jak *powinno* zostać
zapłacone.

Ze sposobu płatności nie sposób domniemywać istnienia lub nieistnienia
zapłaty.

p. m.

Data: 2009-11-27 10:03:17
Autor: Liwiusz
Zapłacone gotówką - koniecznie??
mvoicem pisze:
(27.11.2009 09:46), glang wrote:
Napis na fakturze "sposób płatności: gotówka" pokwitowaniem nie jest.
A dlaczego nie jest?
Bo nie określa, że zapłata już nastąpiła. Równie dobrze może być wykonana
za tydzień.
ale wtedy mam termin płatności 7 dni. płatnośc gotówka

Masz albo nie masz. Pokwitowanie powinno określać co *zostało*
zapłacone. "sposób płatności: gotówka" określa jak *powinno* zostać
zapłacone.


   OkreĹ›lenie "sposĂłb zapĹ‚aty: gotĂłwka" tak naprawdÄ™ nic nie znaczy. TakÄ… fakturÄ™ moĹĽna przecieĹĽ zapĹ‚acić przelewem.


--
Liwiusz

Data: 2009-11-27 06:31:50
Autor: spp
Zapłacone gotówką - koniecznie??
jureq pisze:

Konkretnie: Art. 462. § 1. Dłużnik, spełniając świadczenie, może żądać od wierzyciela pokwitowania.

Napis na fakturze "sposób płatności: gotówka" pokwitowaniem nie jest.

A sformułowanie 'Zapłacono: xxx zł, pozostaje do zapłaty: 0 zł'?

--
spp

Data: 2009-11-27 06:53:35
Autor: jureq
Zapłacone gotówk± - koniecznie??
Dnia Fri, 27 Nov 2009 06:31:50 +0100, spp napisał(a):

Napis na fakturze "sposób płatności: gotówka" pokwitowaniem nie jest.

A sformułowanie 'Zapłacono: xxx zł, pozostaje do zapłaty: 0 zł'?

Jeśli to oświadczenie jest podpisane przez wystawcę, to jest pokwitowaniem.

Data: 2009-11-27 08:07:13
Autor: spp
Zapłacone gotówką - koniecznie??
jureq pisze:

Napis na fakturze "sposób płatności: gotówka" pokwitowaniem nie jest.
A sformułowanie 'Zapłacono: xxx zł, pozostaje do zapłaty: 0 zł'?

Jeśli to oświadczenie jest podpisane przez wystawcę, to jest pokwitowaniem.

A to samo na fakturze, której nie muszę podpisywać?

--
spp

Data: 2009-11-27 07:24:48
Autor: jureq
Zapłacone gotówk± - koniecznie??
Dnia Fri, 27 Nov 2009 08:07:13 +0100, spp napisał(a):

Napis na fakturze "sposób płatności: gotówka" pokwitowaniem nie jest.
A sformułowanie 'Zapłacono: xxx zł, pozostaje do zapłaty: 0 zł'?

Jeśli to oświadczenie jest podpisane przez wystawcę, to jest
pokwitowaniem.

A to samo na fakturze, której nie muszę podpisywać?

Zdecyduje sąd. Raczej stawiałbym, że nie uzna tego jako pokwitowania.

Data: 2009-11-27 07:55:40
Autor: Wojciech Bancer
Zapłacone gotówką - koniecznie??
On 2009-11-27, spp <spp@op.pl> wrote:

[...]

Je¶li to o¶wiadczenie jest podpisane przez wystawcę, to jest pokwitowaniem.

A to samo na fakturze, której nie muszę podpisywać?

Podpisywać nie musisz *faktury*.
Jednocze¶nie jednak faktura może być innym dokumentem (np. gwarancj±,
czy wła¶nie pokwitowaniem odbioru gotówki), który to dokument zazwyczaj musi być podpisany by był ważny.

--
Wojciech Bańcer
proteus@post.pl

Data: 2009-11-27 08:30:57
Autor: Przemysław Adam Śmiejek
Zapłacone gotówką - koniecznie??


spp pisze:
jureq pisze:

Napis na fakturze "sposób płatności: gotówka" pokwitowaniem nie jest.
A sformułowanie 'Zapłacono: xxx zł, pozostaje do zapłaty: 0 zł'?

Jeśli to oświadczenie jest podpisane przez wystawcę, to jest
pokwitowaniem.

A to samo na fakturze, której nie muszę podpisywać?

No i wracamy do kolejnego problemu-bumeranga ,,nie podpiszÄ™, bo nie
trzeba''. No więc jak sam widzisz, jak faktura jest jednocześnie
pokwitowaniem, to jednakowoĹĽ trzeba. Albo podpisz albo wystaw osobne
pokwitowanie.

--
Przemysław Adam Śmiejek

Data: 2009-11-28 13:16:26
Autor: Gotfryd Smolik news
Zapłacone gotówk± - koniecznie??
On Fri, 27 Nov 2009, jureq wrote:

Dnia Fri, 27 Nov 2009 06:31:50 +0100, spp napisał(a):

Napis na fakturze "sposób płatno¶ci: gotówka" pokwitowaniem nie jest.

A sformułowanie 'Zapłacono: xxx zł, pozostaje do zapłaty: 0 zł'?

Je¶li to o¶wiadczenie jest podpisane przez wystawcę, to jest
pokwitowaniem.

....acz nawet jak jest "takim sobie pokwitowaniem", to nim jest.
  Bez podpisu. O ile wiarygodno¶ć dokumentu ze sformułowaniem
nie ulega w±tpliwo¶ci, oczywi¶cie :D
  Art.462.2 - dłużnik może ż±dać, niew±tpliwie dłużnik może ż±dać
pokwitowania podpisem, ale konieczno¶ci nie ma, za¶ tekst jak
wyżej sam w sobie kwalifikuje się na "uznanie wpłaty", IMO.

pzdr, Gotfryd

Data: 2009-11-27 08:29:24
Autor: Przemysław Adam Śmiejek
Zapłacone gotówką - koniecznie??
jureq pisze:
Dnia Thu, 26 Nov 2009 20:25:59 +0100, Liwiusz napisał(a):

   JeĹ›li jednak przyjmujesz zapĹ‚atÄ™ gotĂłwkÄ…, to nic nie stoi na
fakturze, abyś na egzemplarzu dla klienta potwierdził pisemnie jej
przyjęcie. Obowiązek wydania pokwitowania (choć niekoniecznie na
fakturze) wynika nawet zdaje siÄ™, ĹĽe z samego KC.

Konkretnie: Art. 462. § 1. Dłużnik, spełniając świadczenie, może żądać od wierzyciela pokwitowania.

Napis na fakturze "sposób płatności: gotówka" pokwitowaniem nie jest.


Dlatego programy drukujące faktury, jak im wklepać kwotę, to piszą
,,zapłacono gotówką'' i wtedy faktura jest jednocześnie pokwitowaniem. A
 jak program nie wydrukuje, to moĹĽna to tam napisać samodzielnie, czego
domagał się klient glanga.

--
Przemysław Adam Śmiejek

Zapłacone gotówk± - koniecznie??

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale High-Tech

W dziale Motoryzacja

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle