Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Zatrudnienie i pensje spadają już trzeci mie siąc z rzędu

Zatrudnienie i pensje spadają już trzeci mie siąc z rzędu

Data: 2012-10-29 06:50:11
Autor: Przemysław W
Zatrudnienie i pensje spadają już trzeci mie siąc z rzędu
Nawet dużo pracując, jesteśmy coraz biedniejsi

Spada zatrudnienie w przedsiębiorstwach, a wynagrodzenie nie nadąża za inflacją. We wrześniu w porównaniu z sierpniem zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się o 0,1 proc. Wydaje się niewiele, ale ten ułamek oznacza, że w firmach zatrudniających powyżej 9 osób w miesiąc pracę straciło ponad 8 tys. osób.

Przedsiębiorstwa zwalniały trzeci miesiąc z rzędu. W III kwartale odeszło z nich 17,3 tys. osób. Zatrudnionych jest nadal 5 mln 514 tys. osób – podał GUS.

– Powodem spadku popytu na pracę była słabnąca dynamika inwestycji. To efekt wyhamowania tempa wzrostu jej wszystkich trzech składowych: inwestycji mieszkaniowych, przedsiębiorstw i publicznych – ocenia Adam Czerniak, ekonomista Kredyt Banku.


Podobnie jak w sierpniu, najtrudniejsza sytuacja była w branży budowlanej. – W trzecim kwartale liczba zatrudnionych zmniejszyła siętam o ok. 10 tys. osób, co oznacza, że zwolnienia w tej branży odpowiadają za ponad połowę spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw – dodaje.

Skala zwolnień w firmach budowlanych zwiększy się jeszcze w ostatnich trzech miesiącach roku, gdy na ograniczenie publicznych wydatków inwestycyjnych nałoży się sezonowy spadek popytu. W 2013 r. w związku z wygaśnięciem programu „Rodzina na swoim” popyt na mieszkania jeszcze się obniży. Inwestycje infrastrukturalne także nie ruszą. W efekcie, jak szacują eksperci, branża może w tym i przyszłym roku zwolnić ponad 100 tys. osób. A w dużych firmach budowlanych (ponad dziewięciu zatrudnionych) pracuje dziś ponad 470 tys. osób. W poniedziałek jedna z największych – Polimex-Mostostal – poinformowała, że chce zwolnić 20 proc. załogi. Odejdzie 1,8 tys. osób.

Ale nie tylko budowlanka ma problemy. Coraz więcej firm z innych sektorów mówi o zwolnieniach. Motoryzacja – np. Fiat – rezygnuje z pracowników czasowych. Przewozy Regionalne zwolnią 1,3 tys. osób na południu Polski.

Redukcje dotyczą też sektora finansowego – m.in. Citi Handlowy, Nordea, BNP Paribas, DnB Nord. Zamykanie oddziałów także u nich oznacza zwolnienia.

Nawet PGE poinformowała, że do 2016 r. z powodu restrukturyzacji zwolni 10 tys. osób, niemal co czwartą osobę z załogi. Zwalnia też sektor przetwórstwa przemysłowego. – W efekcie oczekujemy, że stopa bezrobocia na koniec tego roku wzrośnie do 13,4 proc., z 12,5 proc. na koniec 2011 r. – mówi Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest-Banku.


--

"Główną motywacją mojej aktywności publicznej była potrzeba władzy
i żądza popularności. Ta druga była nawet silniejsza od pierwszej,
bo chyba jestem bardziej próżny, niż spragniony władzy. Nawet na pewno..."

- Donald Tusk: Gazeta Wyborcza, 15–16 października 2005

Zatrudnienie i pensje spadają już trzeci mie siąc z rzędu

Nowy film z video.banzaj.pl wicej »
Redmi 9A - recenzja budetowego smartfona