Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Zielona wyspa d艂ug贸w

Zielona wyspa d艂ug贸w

Data: 2012-06-25 11:34:09
Autor: T.
Zielona wyspa d艂ug贸w

U偶ytkownik "Przemys艂aw W" <"BroDmy RP przed pisem"@gazeta.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci news:js576s$hb3$5dont-email.me...
Ryzyko podatnika

Ekonomi艣ci obawiaj膮 si臋, 偶e Polsk臋 drogo mo偶e kosztowa膰 obs艂uga kredytu, jaki rz膮d zaci膮gn膮艂 w Banku 艢wiatowym

750 milion贸w euro po偶yczki zaci膮gni臋tej przez rz膮d w Banku 艢wiatowym wzbudza kontrowersje w艣r贸d ekonomist贸w.

Wysokie ryzyko walutowe zwi膮zane z tego rodzaju kredytem d艂ugoterminowym sprawia, 偶e nie wiadomo, jak jego koszt b臋dzie si臋 kszta艂towa艂 w przysz艂o艣ci. Co wi臋cej - nie wiadomo, do czego rz膮d si臋 zobowi膮za艂 wobec Banku 艢wiatowego w zamian za 艣rodki finansowe. Po偶yczka s艂u偶y wy艂膮cznie do ratowania rozpadaj膮cego si臋 bud偶etu i zapewnienia p艂ynnego rolowania d艂ugu - twierdz膮 niezale偶ni ekonomi艣ci. Rz膮d broni si臋, 偶e jest op艂acalna, bo 艣rodki uzyska艂 na warunkach lepszych ni偶 rynkowe. A jej sp艂ata rozpocznie si臋 dopiero za 9 lat. - Oprocentowanie po偶yczki jest zmienne, oparte na sze艣ciomiesi臋cznym EURIBOR oraz na zmiennej mar偶y Mi臋dzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (EURIBOR 6-miesi臋czny plus zmienny spread) - informuje rzecznik Ministerstwa Finans贸w Ma艂gorzata Brzoza. EURIBOR to stopa oprocentowania kredyt贸w w euro na rynku mi臋dzybankowym w Londynie, kt贸ra podlega codziennym zmianom. Tak偶e mar偶a mo偶e si臋 zmienia膰 przez ca艂y okres zapadalno艣ci po偶yczki. Przed uruchomieniem 艣rodk贸w Polska ma tak偶e wnie艣膰 "op艂at臋 wst臋pno-ko艅cow膮" w wysoko艣ci 0,25 proc. kwoty po偶yczki, kt贸ra ma by膰 op艂acona ze 艣rodk贸w w艂asnych, czyli z bud偶etu pa艅stwa.

Oprocentowanie ustalane jest w chwili wyp艂aty 艣rodk贸w. Przy za艂o偶eniu, 偶e odbywa艂aby si臋 ona obecnie, oprocentowanie wynios艂oby 1,31 proc. w skali roku (EURIBOR 6-miesi臋czny na t臋 chwil臋 wynosi 0,93 proc. rocznie plus zmienna mar偶a Banku w wysoko艣ci 0,38 proc.) - wyliczy艂 resort finans贸w.
- Oprocentowanie po偶yczek z Mi臋dzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju jest znacznie poni偶ej rynkowego, ponadto po偶yczka jest udzielana na d艂u偶sze terminy ni偶 mo偶liwe w przypadku emisji obligacji - zapewnia Brzoza.

Ministerstwo Finans贸w twierdzi, 偶e przy wyborze parametr贸w finansowych po偶yczek z Banku 艢wiatowego zawsze ocenia je pod k膮tem zgodno艣ci z rz膮dow膮 Strategi膮 zarz膮dzania d艂ugiem sektora finans贸w publicznych. Celem tej strategii jest minimalizacja koszt贸w obs艂ugi d艂ugu w d艂ugim terminie przy przyj臋tych ograniczeniach odno艣nie do ryzyka. W strategii na lata 2012-2015 zapisano m.in., 偶e w "finansowaniu potrzeb po偶yczkowych bud偶etu w walutach obcych powinno si臋 wykorzystywa膰 mo偶liwo艣ci, jakie daje dost臋p do atrakcyjnego finansowania w mi臋dzynarodowych instytucjach finansowych". - Po偶yczka z Banku 艢wiatowego pozwoli艂a na pozyskanie 艣rodk贸w po koszcie ni偶szym ni偶 mo偶liwy do uzyskania na rynku finansowym oraz ograniczenie ryzyka refinansowania przy utrzymaniu ryzyka kursowego na akceptowalnym poziomie - podkre艣la resort finans贸w. Na okre艣lenie "zmienna mar偶a" pytani przez nas finansi艣ci reaguj膮 krytycznie.

- Zmienna mar偶a? Pierwsze s艂ysz臋! Mar偶a powinna by膰 sta艂a, wystarczy, 偶e EURIBOR jest zmienny - m贸wi ekspert w dziedzinie finans贸w Jerzy Bielewicz. - Instytucje mi臋dzynarodowe powinny dawa膰 kredyty ze sta艂膮 mar偶膮. Udzielaj膮c po偶yczek o zmiennym oprocentowaniu i zmiennej mar偶y, dzia艂aj膮 w istocie prokryzysowo, przerzucaj膮c ryzyko na pa艅stwo - po偶yczkobiorc臋, kt贸ry i tak jest w tarapatach. W ostatecznym rachunku ryzyko obci膮偶y bezbronnego podatnika - twierdzi finansista.
W膮tpliwo艣ci budz膮 nie tylko koszty po偶yczki, ale r贸wnie偶 warunki, na jakich zosta艂a udzielona. "Development Policy Loan jest szczeg贸lnym rodzajem instrumentu finansowego oferowanym przez Bank 艢wiatowy. Nie jest to po偶yczka inwestycyjna. Jej celem jest wsparcie reform podejmowanych przez pa艅stwo-beneficjenta w obszarach wsp贸lnie zdefiniowanych z Bankiem. Uzyskane w ten spos贸b 艣rodki po偶yczkowe stanowi膮 bezpo艣redni przych贸d bud偶etu pa艅stwa i s艂u偶膮 realizacji potrzeb po偶yczkowych zwi膮zanych z wykonywaniem bud偶etu pa艅stwa przez Ministra Finans贸w" - czytamy w pi艣mie nades艂anym przez resort finans贸w. Wynika z niego, 偶e skorzystanie z po偶yczki obwarowane jest warunkami ze strony wierzyciela. - Wyp艂at臋 przez bank 艣rodk贸w po偶yczki warunkuj膮 tzw. dzia艂ania wst臋pne - najcz臋艣ciej s膮 to konkretne dzia艂ania w obszarze legislacyjnym, takie jak przyj臋cie ustawy czy rozporz膮dzenia - wyja艣nia resort finans贸w. 艢rodki z po偶yczki pozostaj膮 dost臋pne w ci膮gu roku od podpisania umowy po偶yczki (tzw. data zamkni臋cia po偶yczki), kt贸re formalnie nast膮pi na prze艂omie czerwca i lipca. Na stronach Banku 艢wiatowego opublikowano tylko og贸lny wykaz cel贸w przyznania Polsce po偶yczki. Nale偶y do nich konsolidacja finans贸w publicznych, obni偶enie deficytu, redukcja d艂ugu, utrzymanie korzystnych warunk贸w dost臋pu do rynk贸w finansowych, wzmocnienie instytucji fiskalnych przez wprowadzenie nowych regulacji podatkowych, a d艂ugoterminowo - dostosowanie finans贸w publicznych, w tym systemu emerytalnego i zdrowotnego - do warunk贸w starzenia si臋 spo艂ecze艅stwa.
- To przecie偶 absurd po偶ycza膰 pieni膮dze, 偶eby zmniejszy膰 d艂ugi, rzeczywistym celem po偶yczki z B艢 jest ratowanie bud偶etu - uwa偶a Szewczak. Deficyt bud偶etowy zrealizowany jest ju偶 w 75 proc., chocia偶 to dopiero po艂owa roku. Dochody podatkowe spadaj膮, rosn膮 sp艂aty d艂ug贸w. W lipcu resort finans贸w musi odkupi膰 obligacje za 19,7 mld z艂otych. W pa藕dzierniku czeka go jeszcze wi臋kszy wydatek - odkup obligacji za 22,6 mld z艂otych. - Prawdziwy kryzys finans贸w publicznych czeka nas jesieni膮 - przewiduje ekonomista. Po偶yczka z B艢 ma zabezpieczy膰 rz膮d przed konieczno艣ci膮 nowelizacji bud偶etu. Kolejn膮 po偶yczk臋 z B艢 resort finans贸w zamierza zaci膮gn膮膰 w przysz艂ym roku, ale jej kwota i warunki b臋d膮 dopiero przedmiotem negocjacji. - Dziewi臋cioletnia karencja w sp艂acie po偶yczki gwarantuje rz膮dowi Tuska, 偶e nie on b臋dzie j膮 sp艂aca艂, tylko jego nast臋pcy, a tak naprawd臋 - podatnicy - podkre艣la Szewczak.
- Zasadnicze pytanie brzmi, jakie zobowi膮zania podj臋to w zamian za te pieni膮dze w zakresie ci臋膰 bud偶etowych oraz redukcji 艣wiadcze艅 emerytalno-zdrowotnych - zwraca uwag臋 g艂贸wny ekonomista SKOK.
Wobec mno偶膮cych si臋 wok贸艂 po偶yczki znak贸w zapytania "Nasz Dziennik" wyst膮pi艂 do Ministerstwa Finans贸w z kolejnymi pytaniami. Chcemy dowiedzie膰 si臋, jaka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania po偶yczki w obecnych warunkach rynkowych i jakie czynniki wp艂ywaj膮 na wysoko艣膰 tego oprocentowania. Zapytali艣my te偶, czy resort uwzgl臋dni艂 ryzyko kursowe tej d艂ugoterminowej po偶yczki walutowej. Na odpowied藕 czekamy.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120623&typ=po&id=po03.txt

--
Oj tam, oj tam... Wa偶ne 偶e w Biedronce jest kie艂basa na grilla.
T.

Zielona wyspa d艂ug贸w

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona