Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   ¯ó³ta kartka dla Komisji Europejskiej

¯ó³ta kartka dla Komisji Europejskiej

Data: 2016-05-10 22:50:51
Autor: u2
¯ó³ta kartka dla Komisji Europejskiej
http://www.stefczyk.info/wiadomosci/swiat/zolta-kartka-dla-komisji-europejskiej,16905206884

  Parlamenty dziesiêciu krajów UE zg³osi³y zastrze¿enia do zaproponowanej przez Komisjê Europejsk± zmiany przepisów o pracownikach delegowanych, uruchamiaj±c tzw. procedurê ¿ó³tej kartki. Komisja powinna teraz ponownie przeanalizowaæ swój projekt.

"Dopiero trzeci raz w historii uda³o siê uruchomiæ ten mechanizm. Prawnie to tylko ostrze¿enie, ale politycznie dzia³amy w kontek¶cie uzgodnieñ brytyjskich, a te zak³ada³y, ¿e taka liczba parlamentów powinna decydowaæ o zablokowaniu procedowania nad danym aktem prawnym. Ten argument bardzo pomo¿e wszystkim tym, którzy chc± na forum Rady, ale tak¿e Komisji oponowaæ przeciwko dyrektywie o delegowaniu pracowników. To pokazuje efektywno¶æ wspó³pracy ¶rodkowoeuropejskiej i skuteczne zabieganie przez Polskê o interesy gospodarcze w UE" - mówi Konrad Szymañski, sekretarz stanu ds. europejskich, komentuj±c ca³± sprawê w rozmowie z wPolityce.pl.

Termin na zg³oszenie przez parlamenty narodowe opinii do propozycji zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych mija we wtorek o pó³nocy. Rzecznik KE ds. Christian Wigand powiedzia³, ¿e dopiero po up³ywie terminu Komisja potwierdzi, czy faktycznie dosta³a ,,¿ó³t± kartkê" do swego projektu i odniesie siê do tych zastrze¿eñ. Parlamenty musz± nie tylko podj±æ w wyznaczonym terminie odpowiedni± uchwa³ê, ale te¿ oficjalnie poinformowaæ o swej decyzji Komisjê.Wed³ug danych udostêpnionych we wtorek przez ¼ród³a dyplomatyczne zastrze¿enia zg³osi³y ju¿ parlamenty Polski, Bu³garii, Czech, Danii, Estonii, Chorwacji, Wêgier, £otwy, Litwy, S³owacji i Rumunii.

Maj± one w sumie 22 g³osy, przyznanych przez unijny traktat. Aby uruchomiæ ,,procedurê ¿ó³tej kartki" w sprawie projektu przepisów UE, wystarczy 19 g³osów.

Zgodnie z procedur± parlamenty narodowe w ci±gu o¶miu tygodni od przedstawienia projektu przepisów mog± wskazaæ powody, dla których uwa¿aj±, ¿e dany projekt aktu ustawodawczego nie jest zgodny z zasad± pomocniczo¶ci. Zasada ta stanowi, ¿e UE nie powinna regulowaæ spraw, które mog± byæ lepiej rozwi±zane przez same kraje cz³onkowskie.,,¯ó³ta kartka" od parlamentów narodowych oznacza, ¿e Komisja Europejska podda swój projekt ponownej analizie i mo¿e podj±æ decyzjê o podtrzymaniu, zmianie lub wycofaniu projektu. Komisja musi uzasadniæ swoj± decyzjê.

Propozycja zmiany dyrektywy o pracownikach delegowanych przyjêta przez KE 8 marca zak³ada, ¿e pracownik wys³any przez pracodawcê do innego kraju UE na pewien czas, powinien mieæ prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak pracownik lokalny, a nie tylko do p³acy minimalnej. Mia³by otrzymywaæ np. premie czy dodatki przys³uguj±ce pracownikom lokalnym. Wed³ug propozycji, gdy okres delegowania pracownika przekroczy 2 lata, powinien on byæ w pe³ni objêty przez prawo pracy kraju goszcz±cego.Z Polski pochodzi najwiêcej pracowników delegowanych w UE; w 2014 r. by³o to prawie 430 tysiêcy na 1,9 mln (22,3 proc.). Najwiêcej pracowników z Polski pracuje w sektorze budowlanym - 46,7 proc., przemy¶le - 16,6 proc., edukacji, ochronie zdrowia i zajêciach socjalnych 13,9 proc. Najczê¶ciej osoby delegowane s± do Niemiec (56 proc. wszystkich Polaków), Francji (12 proc.), Holandii i Belgii.

Polskie w³adze uwa¿aj±, ¿e zmiany w unijnych przepisach bêd± niekorzystne dla polskich firm, ¶wiadcz±cych us³ugi w innych krajach unijnych, które konkuruj± przede wszystkim ni¿sz± cen±. Na kwietniowym nieformalnym spotkaniu ministrów pracy w Amsterdamie szefowa polskiego resortu rodziny i pracy El¿bieta Rafalska podtrzyma³a to stanowisko - zawarte równie¿ w uchwale Sejmu - ¿e proponowane zmiany s± niezgodne z zasad± pomocniczo¶ci. Wskazywa³a te¿, ¿e bêd± mia³y negatywny wp³yw na przedsiêbiorców i funkcjonowanie rynku wewnêtrznego UE.Z kolei unijna komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen broni³a swojej propozycji. Jak podkre¶li³a na niedawnym spotkaniu z grup± dziennikarzy, projekt ma na celu lepsz± ochronê pracowników delegowanych oraz wyrównanie warunków konkurencji na wspólnym rynku.Naszym zdaniem propozycja jest zgodna z zasad± pomocniczo¶ci, zapisan± w Traktacie UE. Przepisy o delegowaniu pracowników przecie¿ ju¿ istniej±, to nie jest co¶ nowego. Nie widzê zatem jasnych argumentów, by by³y one niezgodne z zasad± pomocniczo¶ci-- powiedzia³a wówczas Thyssen.


--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj± slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

¯ó³ta kartka dla Komisji Europejskiej

Nowy film z video.banzaj.pl wiêcej »
Redmi 9A - recenzja bud¿etowego smartfona