Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   Zomia -czyli gdzie realnie uciec przed NWO!

Zomia -czyli gdzie realnie uciec przed NWO!

Data: 2014-02-14 00:42:47
Autor: mcmlxxi.xi.xi
Zomia -czyli gdzie realnie uciec przed NWO!
Zomia 路 Azja

mapka i artyku艂:
http://kopalniawiedzy.pl/Zomia-Azja,19717,1

Niezwyk艂a Zomia 12 lutego 2014, 19:19
 Zomia 路 Azja

W kilku g贸rskich dialektach Azji s艂owo zo oznacza odleg艂y, mia - ludzi.  Zomia to nazwa nadana transgranicznemu obszarowi  skupiaj膮cemu miliony ludzi 偶yj膮cych poza kontrol膮 swoich pa艅stw, ich organ贸w i prawa stanowionego. Rzeczywisto艣膰 tych ludzi w istocie jest bardzo odleg艂a od naszej.

James C. Scott, profesor antropologii i nauk politycznych Uniwersytetu Yale i najbardziej znany z naukowc贸w zajmuj膮cych si臋 Zomi膮, twierdzi, 偶e mo偶na dostrzec wyra藕n膮 r贸偶nic臋 miedzy spo艂ecze艅stwami po艂udniowo-wschodniej Azji, dziel膮c  jej obszar wed艂ug wysoko艣ci: od 0 do 300 metr贸w wysoko艣ci bezwzgl臋dnej po艂o偶one s膮 tereny podleg艂e w艂adzy pa艅stwowej, charakteryzuj膮ce si臋 osiad艂ym trybem 偶ycia ich mieszka艅c贸w; natomiast wy偶ej, na wysoko艣ci 300 metr贸w nawet do 4000 m n.p.m. zamieszkuj膮 plemiona koczownicze, zr贸偶nicowane etnicznie i niepodleg艂e rz膮dom pa艅stw narodowych. To w艂a艣nie jest Zomia.

Wed艂ug Scotta na Zomi臋 sk艂adaj膮 si臋 tereny rozci膮gaj膮ce si臋 od wietnamskiego Regionu P艂askowy偶u Centralnego a偶 do p贸艂nocno-wschodnich Indii. Zomia obejmowa艂aby wi臋c cz臋艣ci Wietnamu, Kambod偶y, Laosu, Tajlandii i Birmy oraz cztery chi艅skie prowincje. Jego propozycja pokrywa si臋 z t膮 wysuni臋t膮 w 2002 roku przez Willema van Schendela, wed艂ug kt贸rego Zomia ma ok. 2,5 mln km kwadratowych, zamieszuje j膮 100 milion贸w ludzi i obejmuje cz臋艣ci obszar贸w sze艣ciu wymienionych przez Scotta pa艅stw.
Podczas gdy regiony geograficzne okre艣la si臋 zwykle na podstawie zamieszkuj膮cych je narodowo艣ci i um贸w mi臋dzynarodowych, Zomi臋 charakteryzuje niezale偶no艣膰 od rz膮d贸w pa艅stw narodowych.

W kilku azjatyckich dialektach "zo" oznacza "odleg艂y", "mia" - ludzie

Grupa badaczy na czele ze Scottem uznaje Zomi臋 za teren skupiaj膮cy dwa rodzaje ludzi. Po pierwsze, zamieszkuj膮 j膮 grupy etniczne od lat osiad艂e w g贸rach. Ich styl 偶ycia jest postrzegany jako relikt dawnych czas贸w, kiedy wi臋kszo艣膰 ludzi 偶y艂a poza pa艅stwem, formuj膮c w艂asne plemiona i klany. Po drugie uznaj膮, 偶e Zomia jako 'spo艂eczno艣膰 peryferyjna' powsta艂a poniek膮d w reakcji na utworzenie centr贸w gospodarczych i o艣rodk贸w b臋d膮cych pod w艂adz膮 rz膮d贸w. Skupia zatem ludzi opuszczaj膮cych organizuj膮ce si臋 politycznie obszary, np. Lahu, Hani, Akha, ludzy przenie艣li si臋 z teren贸w podleg艂ych pa艅stwowej w艂adzy.

Kontrowersje

Najcz臋艣ciej dyskutowan膮 z hipotez stawianych przez Scotta jest jego twierdzenie, i偶 cechy spo艂ecze艅stwa, powszechnie uwa偶ane za niepo偶膮dane, obecne w艣r贸d plemion Zomii wykszta艂ci艂y si臋 jako reakcja na ch臋膰 podporz膮dkowania ich sobie przez w艂adc贸w pa艅stw narodowych. Scott uwa偶a, 偶e wysoki wska藕nik analfabetyzmu, nieustalony j臋zyk pisany tamtejszych dialekt贸w, prymitywna organizacja spo艂eczna a nawet niekompatybilno艣膰 kulturowa i religijna z obszarami nizinnymi  s膮 czynnikami, kt贸re pozwoli艂y na unikni臋cie podporz膮dkowania ich sobie przez pa艅stwo. Zomia jawi si臋 jako obszar 'postalfabetyzmu', co ilustruj膮 legendy ludu  Hmong. W jednej z nich podczas w臋dr贸wki plemienia kobiety nios艂y na g艂owach ksi臋gi zapisane w j臋zyku Hmong. Gdy przechodzi艂y przez rzek臋, woda nagle wezbra艂a si臋 i porwa艂a ksi臋gi a 'pisany' j臋zyk ludu zosta艂 utracony na zawsze.

Inni badacze, jak Ruth Hammond, reporterka The Chronicle specjalizuj膮ca si臋 w temacie uchod藕c贸w Hmong w USA, odrzuca t膮 hipotez臋. Wed艂ug niej analfabetyzm i powolny rozw贸j gospodarczy teren贸w jest wy艂膮cznie syndromem zacofania cywilizacyjnego lud贸w Zomii. Ostatecznie wykszta艂cenie w艂asnego pisma, ustalony system wierze艅 i organizacji spo艂ecznej od dawna uznaje si臋 w nauce za znaki post臋pu spo艂ecze艅stwa. Twierdzenie przeciwne r贸wna艂oby si臋 zanegowaniu dorobku nauk spo艂ecznych. Pojawia si臋 wi臋c w膮tpliwo艣膰, czy opisu nie nagina si臋 czasem, by uzasadni膰 w艂asne przekonania polityczne.

Opisa膰 Zomi臋

Jednak opowie艣膰 o terenach wymykaj膮cym si臋 tradycyjnym klasyfikacjom ci膮gle fascynuje badaczy. Naukowcy spieraj膮 si臋 czy rzeczywi艣cie da si臋 wyodr臋bini膰 opisany przez van Schnedela i Scotta obszar, skoro na zawieraj膮cych si臋 w nich terenach mo偶na wyr贸偶ni膰 plemiona, kt贸re od setek lat posiadaj膮 hierarchiczne struktury spo艂eczne, takie jak plemi臋 Shan w Birmie lub Tay w Wietnamie. Wi臋kszo艣膰 akceptuje jednak metodologiczn膮 zasadno艣膰 wydzielenia Zomii, podzielaj膮c jednak przy tym w膮tpliwo艣ci Ruth Hammond: czy cechy charakterystyczne dla Zomii wykszta艂ci艂y si臋 w obronie przed pa艅stwem?

Jonsson sugeruje, 偶e punkt widzenia Scotta jest bardzo ograniczony i w nieuzasadniony spos贸b rozci膮ga si臋 na wi臋kszy teren, poniewa偶 bada艂 przede wszystkim mniejszo艣ci etniczne Birmy, od dawna walcz膮ce z rz膮dem. Ale inni (przede wszystkim Duara) podkre艣la, 偶e cho膰 dyskusyjny, punkt widzenia Jamesa Scotta staje si臋 perspektyw膮, od kt贸rej nie mo偶na uciec, opisuj膮c Zomi臋.
By膰 mo偶e dlatego, 偶e obszar ten jest s艂abo opisany naros艂o wok贸艂 niego tyle kontrowersji. Na jego temat istnieje niewiele publikacji, a Zomia nadal czeka na podr贸偶nik贸w i badaczy, kt贸rzy uchyl膮 r膮bka tajemnicy, kt贸ra j膮 otacza.

 Mo偶emy pom贸c autorce w dotarciu do Zomii. Wystarczy, 偶e oddamy g艂os na jej projekt.

Jagoda Dobrucka

Autorka chce przemierzy膰 i opisa膰 cz臋艣膰 Zomii. Wraz z partnerem stara si臋 wygra膰 IV Edycj臋 Memoria艂u Piotra Morawskiego, co umo偶liwi艂oby im stworzenie pierwszych polskich publikacji o tym terenie

Zomia -czyli gdzie realnie uciec przed NWO!

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona