Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   ZwiÄ…zek Podhalan nie chce BredzisÅ‚awa

Związek Podhalan nie chce Bredzisława

Data: 2015-05-02 14:43:54
Autor: u2
Związek Podhalan nie chce Bredzisława
http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/36556/Podzial_w_Zwiazku_Podhalan_Czesc_dzialaczy_protestuje_przeciwko_obecnosci_prezydenta_Bronislawa_Komorowskiego_na_Zjezdzie_Karpackim.html

ZAKOPANE. W Białej Izbie odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział m.in. Marcin Zubek, prezes zakopiańskiego oddziału ZP, Władysław Motyka - Członek Prezydium ZGZP, Maciej Motor-Grelok, były prezes Zarządu Głównego oraz Jan Hamerski, honorowy prezes ZP. Zarzucono obecnym władzom, że "górale są traktowani jako tło w kampanii prezydenckiej".

Uczestnicy konferencji wydali oświadczenie, w którym zaprotestowali przeciwko obecności na Zjeździe Karpackim prezydenta Bronisława Komorowskiego. Według nich, obecność na święcie górali prezydenta, który wyraża zgodę na ratyfikację ustawy antyprzemocowej i zezwolił na sprzedaż Polskich Kolei Linowych jest niestosowna.

Największe kontrowersje wśród niektórych członków Związku Podhalan wzbudził fakt, że prezes Andrzej Skupień nie skonsultował z Zarządem Głównym decyzji o wystąpieniu o patronat prezydenta.

Według Władysława Motyki związkowa tradycja nakazuje, aby wizyty ważnych gości były konsultowane i głosowane na posiedzeniu Zarządu Głównego. Tymczasem nikt z Zarządu o wizycie prezydenta nie wiedział.

- Dawniej prezydent Mościcki obejmował patronat nad świętem gór w Zakopanem, bo to święto było elementem polityki karpackiej państwa polskiego. Dzisiaj tej polityki w stosunku do regionu karpackiego nie ma, a Polska przestała być jego liderem. - mówił Motyka.

Władysław Motyka wyjaśniał, że obecność prezydenta nie jest przez górali pożądana przede wszystkim ze względu na jego działania.

- Nie jest przemyślane, aby patronat nad Zjazdem Karpackim obejmował prezydent, który ma inne spojrzenie na niektóre sprawy niż górale. Jako Związek Podhalan wystosowaliśmy do prezydenta apel o nie ratyfikowanie konwencji atyprzemocowej. Poprzez tę konwencje wystawiamy na pośmiewisko nasze wartości, nauczanie Kościoła Świętego i naszego patrona Św. Jana Pawła II. Konwencja narusza porządek moralny i wartości wyznawane przez górali - mówił.

Góralom nie podoba się również fakt, że prezydent nie sprzeciwił się sprzedaży Państwowych Kolei Linowych, które jako dobro narodowe powinny zostać przekazane samorządom. Według Marcina Zubka, wizerunek górali został wykorzystany w celu wyprzedawania polskiej ziemi.

- Nie możemy się na to zgodzić. Panie prezydencie, dlaczego nie uwzględnił pan naszych wniosków w sprawie sprzedaży Kasprowego Wierchu, gdzie swoje stopy stawiał święty Jan Paweł II? - pytał Zubek.

Oprócz samej obecności prezydenta, kontrowersje wśród górali wzbudził również termin Zjazdu. Uczestników konferencji oburzył fakt, że Zjazd i wizyta głowy państwa odbywa się w czasie kampanii wyborczej. Według Władysława Motyki, członkowie związku zostali przez władze zmanipulowani i wmontowani w kampanię Bronisława Komorowskiego. - Nie bojkotujemy samej idei zjazdu, protestujemy przeciw manipulacji członkami związku. Zjazd powinien zostać zorganizowany po wyborach, bo w tym momencie jego uczestnicy zostaną przedstawieni jako zwolennicy prezydenta - mówił.

Jan Hamerski zarzucił Andrzejowi Skupniowi upolitycznienie Związku Podhalan, któremu prezes w przeszłości sam się przeciwstawiał. - Związek Podhalan jest instytucją tradycyjną i konserwatywną. Chcąc utrzymać swoją tożsamość nie może balansować z jednej strony politycznej na drugą. Biorąc udział w wyborach samorządowych chcieliśmy tę tożsamość zachować. Kiedyś pojawił się zarzut o upolitycznieniu związku, teraz dzieje się to w jeszcze większym stopniu, bo spotkanie prezydenta organizowane jest w trakcie kampanii wyborczej - wyjaśniał.

W konferencji wzięli udział również starosta tatrzański Piotr Bąk, wicestarosta Jerzy Zacharko, Zofia Bigosowa i ks. Władysław Zązel.

--
General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywajÄ… slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Data: 2015-05-02 09:34:12
Autor: kogutek444
Zwi±zek Podhalan nie chce Bredzis³awa
W dniu sobota, 2 maja 2015 14:43:55 UTC+2 u¿ytkownik u2 napisa³:
http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/36556/Podzial_w_Zwiazku_Podhalan_Czesc_dzialaczy_protestuje_przeciwko_obecnosci_prezydenta_Bronislawa_Komorowskiego_na_Zjezdzie_Karpackim.html

ZAKOPANE. W Bia³ej Izbie odby³a siê konferencja prasowa, w której wziêli udzia³ m.in. Marcin Zubek, prezes zakopiañskiego oddzia³u ZP, W³adys³aw Motyka - Cz³onek Prezydium ZGZP, Maciej Motor-Grelok, by³y prezes Zarz±du G³ównego oraz Jan Hamerski, honorowy prezes ZP. Zarzucono obecnym w³adzom, ¿e "górale s± traktowani jako t³o w kampanii prezydenckiej".

Uczestnicy konferencji wydali o¶wiadczenie, w którym zaprotestowali przeciwko obecno¶ci na Zje¼dzie Karpackim prezydenta Bronis³awa Komorowskiego. Wed³ug nich, obecno¶æ na ¶wiêcie górali prezydenta, który wyra¿a zgodê na ratyfikacjê ustawy antyprzemocowej i zezwoli³ na sprzeda¿ Polskich Kolei Linowych jest niestosowna.

Najwiêksze kontrowersje w¶ród niektórych cz³onków Zwi±zku Podhalan wzbudzi³ fakt, ¿e prezes Andrzej Skupieñ nie skonsultowa³ z Zarz±dem G³ównym decyzji o wyst±pieniu o patronat prezydenta.

Wed³ug W³adys³awa Motyki zwi±zkowa tradycja nakazuje, aby wizyty wa¿nych go¶ci by³y konsultowane i g³osowane na posiedzeniu Zarz±du G³ównego. Tymczasem nikt z Zarz±du o wizycie prezydenta nie wiedzia³.

- Dawniej prezydent Mo¶cicki obejmowa³ patronat nad ¶wiêtem gór w Zakopanem, bo to ¶wiêto by³o elementem polityki karpackiej pañstwa polskiego. Dzisiaj tej polityki w stosunku do regionu karpackiego nie ma, a Polska przesta³a byæ jego liderem. - mówi³ Motyka.

W³adys³aw Motyka wyja¶nia³, ¿e obecno¶æ prezydenta nie jest przez górali po¿±dana przede wszystkim ze wzglêdu na jego dzia³ania.

- Nie jest przemy¶lane, aby patronat nad Zjazdem Karpackim obejmowa³ prezydent, który ma inne spojrzenie na niektóre sprawy ni¿ górale.. Jako Zwi±zek Podhalan wystosowali¶my do prezydenta apel o nie ratyfikowanie konwencji atyprzemocowej. Poprzez tê konwencje wystawiamy na po¶miewisko nasze warto¶ci, nauczanie Ko¶cio³a ¦wiêtego i naszego patrona ¦w. Jana Paw³a II. Konwencja narusza porz±dek moralny i warto¶ci wyznawane przez górali - mówi³.

Góralom nie podoba siê równie¿ fakt, ¿e prezydent nie sprzeciwi³ siê sprzeda¿y Pañstwowych Kolei Linowych, które jako dobro narodowe powinny zostaæ przekazane samorz±dom. Wed³ug Marcina Zubka, wizerunek górali zosta³ wykorzystany w celu wyprzedawania polskiej ziemi.

- Nie mo¿emy siê na to zgodziæ. Panie prezydencie, dlaczego nie uwzglêdni³ pan naszych wniosków w sprawie sprzeda¿y Kasprowego Wierchu, gdzie swoje stopy stawia³ ¶wiêty Jan Pawe³ II? - pyta³ Zubek.

Oprócz samej obecno¶ci prezydenta, kontrowersje w¶ród górali wzbudzi³ równie¿ termin Zjazdu. Uczestników konferencji oburzy³ fakt, ¿e Zjazd i wizyta g³owy pañstwa odbywa siê w czasie kampanii wyborczej. Wed³ug W³adys³awa Motyki, cz³onkowie zwi±zku zostali przez w³adze zmanipulowani i wmontowani w kampaniê Bronis³awa Komorowskiego. - Nie bojkotujemy samej idei zjazdu, protestujemy przeciw manipulacji cz³onkami zwi±zku.. Zjazd powinien zostaæ zorganizowany po wyborach, bo w tym momencie jego uczestnicy zostan± przedstawieni jako zwolennicy prezydenta - mówi³..

Jan Hamerski zarzuci³ Andrzejowi Skupniowi upolitycznienie Zwi±zku Podhalan, któremu prezes w przesz³o¶ci sam siê przeciwstawia³. - Zwi±zek Podhalan jest instytucj± tradycyjn± i konserwatywn±. Chc±c utrzymaæ swoj± to¿samo¶æ nie mo¿e balansowaæ z jednej strony politycznej na drug±. Bior±c udzia³ w wyborach samorz±dowych chcieli¶my tê to¿samo¶æ zachowaæ. Kiedy¶ pojawi³ siê zarzut o upolitycznieniu zwi±zku, teraz dzieje siê to w jeszcze wiêkszym stopniu, bo spotkanie prezydenta organizowane jest w trakcie kampanii wyborczej - wyja¶nia³.

W konferencji wziêli udzia³ równie¿ starosta tatrzañski Piotr B±k, wicestarosta Jerzy Zacharko, Zofia Bigosowa i ks. W³adys³aw Z±zel.

-- General Skalski o zydach w UB :

"Rozanski, Zyd, kanalia najgorszego gatunku, razem z Brystigerowa, Fejginami, to wszystko (...) nie byli ludzie."

prof. PAN Krzysztof Jasiewicz o zydach :

"Zydow gubi brak umiaru we wszystkim i przekonanie, ze sa narodem
wybranym. Czuja sie oni upowaznieni do interpretowania wszystkiego,
takze doktryny katolickiej. Cokolwiek bysmy zrobili, i tak bedzie
poddane ich krytyce - za malo, ze zle, ze zbyt malo ofiarnie. W moim
najglebszym przekonaniu szkoda czasu na dialog z Zydami, bo on do
niczego nie prowadzi... Ludzi, ktorzy uzywaj± slow 'antysemita',
'antysemicki', nalezy traktowac jak ludzi niegodnych debaty, ktorzy
usiluja niszczyc innych, gdy brakuje argumentow merytorycznych. To oni
tworza mowe nienawisci".

Nie ma to znaczenia na wynik wyborów. Wynik z dok³adno¶ci± do czwartego miejsca po przecinku jest znany.

Związek Podhalan nie chce Bredzisława

Nowy film z video.banzaj.pl wiêcej »
Redmi 9A - recenzja bud¿etowego smartfona