Grupy dyskusyjne   »   pl.rec.gory   »   bielizna termoaktywna

bielizna termoaktywna

Data: 2011-01-17 19:41:11
Autor: Wojciech Wierba
bielizna termoaktywna
W dniu 2011-01-17 15:20, watas pisze:
Witam,
Wlasnie rozgladam sie za bielizna jak w temacie, czy poradzicie na co
zwracac uwage. Nie wiem nic kompletnie o stosowanych materialach,
grubosciach, przepuszczalnosci itp, a potrzebuje cos na okres
przejsciowy zima/wiosna. Z gory przepraszam jak bylo juz na grupie, ale
szukalem i nic mi sie sensownego nie wyswietlalo.
Moze, ktos poleci cos w miare przyzwoitego w rozsadnej cenie.
Pozdrawiam,
Wojtek M.


艁adnych par臋 lat temu napisa艂em artyku艂 (tutaj tylko fragment) "Super szmaty". Mo偶e co艣 Ci si臋 przyda.

Na pierwszej linii frontu
Walka o komfort i ciep艂o zaczyna si臋 na powierzchni sk贸ry. Stykaj膮ca si臋 ze sk贸r膮 bielizna jest niestety najcz臋艣ciej lekcewa偶onym elementem ubioru g贸rskiego. Je艣li kt贸rakolwiek warstwa termoaktywnej odzie偶y nie spe艂nia swoich funkcji to wszystkie trzy te偶 nie zapewni膮 w艂a艣ciwej ochrony i komfortu. To jest tak, jak z najs艂abszym ogniwem 艂a艅cucha, on decyduje o wytrzyma艂o艣ci. Nale偶y podkre艣li膰, 偶e w przypadku bielizny mamy do czynienia z transportem wody (potu) z powierzchni sk贸ry w postaci ciek艂ej. Odparowanie potu ju偶 na sk贸rze powodowa艂oby uczucie zimna i niepotrzebna strat臋 energii na ciep艂o parowania.
Tkaniny (dzianiny) stosowane do produkcji bielizny aktywnej mo偶na podzieli膰 na kilka grup: materia艂y z w艂贸kien kanalikowych i rowkowanych, materia艂y poliestrowe, dwuwarstwowe, dzianiny elastyczne oraz produkty naturalne.

Tkaniny z w艂贸kien kanalikowych i rowkowanych to przede wszystkim najbardziej znany Rhovyl鈥橴p, Rhovyl鈥橭n. W du偶ym powi臋kszeniu materia艂y te wygl膮daj膮 jak spaghetti, w艂贸kna s膮 rurkami lub maj膮 rowkowana powierzchni臋. Takie kszta艂ty pozwalaj膮 na wykorzystanie si艂 kapilarnych (zasysania wody) do transportu wody (potu). Pomi臋dzy w艂贸knami znajduje si臋, niejako uwi臋zione, powietrze, tworz膮c warstw臋 izoluj膮c膮 termicznie. Materia艂y te nie ch艂on膮 wilgoci a nawet po zamoczeniu schn膮 szybko. Odmiany Rhovyl鈥檜 przeznaczone s膮 na sezon wiosenno-jesienny (Rhovyl鈥橭n) i letni (Rhovyl鈥橴p). Rhovyl鈥橭n ma mniejsz膮 ni偶 Rhovyl鈥橴p zdolno艣膰 odprowadzania wody ale schnie oko艂o 60% szybciej.
Rhovyl鈥橴p ma o oko艂o 70% wi臋ksz膮 鈥榦ddychalno艣膰鈥 od brata. Bielizna uszyta z Rhovyl鈥檜 stosunkowo szybko si臋 mechaci co jednak nie wp艂ywa na jej funkcjonalno艣膰.
Dodatkow膮 w艂a艣ciwo艣ci膮 tkanin z Rhovyl鈥檜 jest ich ma艂e przewodnictwo elektryczne (suchy materia艂 zachowuje si臋 jak izolator) powoduj膮ce utrzymanie ujemnej jonizacji sk贸ry. Ujemne 艂adunki elektryczne pozostaj膮c na powierzchni materia艂u poprawiaj膮 kr膮偶enie krwi i zmniejszaj膮 dolegliwo艣ci reumatyczne.
Wad膮 Rhovyl鈥檜 jest brak impregnacji antybakteryjnej. Jak powa偶na to wada mo偶na si臋 przekona膰 po ca艂odniowym marszu w Rhovyl鈥檕wych skarpetach. Od贸r jest przera偶aj膮cy dlatego ten materia艂 na pewno nie nadaje si臋 na skarpety. Koszulki r贸wnie偶 nie sprawuj膮 si臋 najlepiej pod tym wzgl臋dem. Obecnie dost臋pna jest ju偶 wersja Rhovyl鈥檜 Antibacterial pozbawione powy偶szej wady.

Materia艂y poliestrowe to przede wszystkim Polartec firmy Malden Mills, mniej znany na polskim rynku Tecnopile firmy Pontetorto, ThermaStat firmy DuPont oraz Coolmax firmy North Cape. W艂贸kna poliestru modyfikowanego tworz膮 tkaniny puszyste, zawieraj膮ce du偶o powietrza. Nie ch艂on膮 wilgoci szybko transportuj膮c j膮 na zewn膮trz. Dla potrzeb produkcji bielizny u偶ywa si臋 polaru 100 (liczba 100 oznacza, 偶e waga 1 m2 materia艂u powinna wynosi膰 od 100 do 199 gram贸w) cz臋sto o specjalnie g艂adkiej fakturze. ThermaStat charakteryzuje si臋 podwy偶szonymi parametrami izolacji termicznej dzi臋ki rurkowej konstrukcji w艂贸kna.

Tkaniny dwuwarstwowe maj膮 zapewni膰 jeszcze lepszy, ni偶 opisane powy偶ej, transport wilgoci. Zasada dzia艂ania jest bardzo ciekawa, warstwa wewn臋trzna o ma艂ym wsp贸艂czynniku nasi膮kania (wszystkie tkaniny opisane powy偶ej) transportuje wilgo膰 z powierzchni sk贸ry do zewn臋trznej, hydrofilnej warstwy (na przyk艂ad bawe艂ny). Bawe艂na 鈥榣ubi鈥 magazynowa膰 wod臋 (oko艂o 15 razy wi臋cej ni偶 inne materia艂y syntetyczne) i dlatego nazywamy j膮 hydrofiln膮 czyli wodolubn膮. Przy du偶ym wysi艂ku, pot szybko odprowadzany jest do warstwy magazynuj膮cej wilgo膰 i powoli odparowuje, poprzez kolejne warstwy termoaktywnego ubioru przedostaj膮c si臋 do otoczenia. Dzi臋ki po艂膮czeniu materia艂贸w o r贸偶nych w艂asno艣ciach komfort sk贸ry nawet przy kr贸tkim, bardzo intensywnym wysi艂ku jest zapewniony a pozosta艂e warstwy ubioru lepiej sobie poradz膮 z powolnym odprowadzeniem pary wodnej. Bielizn臋 wykonan膮 z tego typu tkanin  rzadko spotykamy  w polskich sklepach. G艂贸wni przedstawiciele tej rodziny to: Polartec XT (20% dodatek bawe艂ny) i Tactel Aquator firmy DuPont.

Tkaniny elastyczne produkuje przede wszystkim ameryka艅ska firma Malden Mills. Naukowcy z tej firmy s艂usznie zauwa偶yli, 偶e bielizna aktywna powinna 艣ci艣le przylega膰 do cia艂a aby dobrze spe艂nia膰 swoje zadanie. Tylko materia艂 elastyczny jest w stanie sprosta膰 takim wymaganiom. Takimi materia艂ami s膮 Powerstretch i Polartec Power Dry. Powerstretch jest polarem z 10% dodatkiem Lycry. Lycra jest handlow膮 nazw膮 elastycznego materia艂u z w艂贸kien poliuretanowych (Elasthan). Ten materia艂 jest odporny na starzenie, morsk膮 wod臋 i promieniowanie ultrafioletowe. W rezultacie otrzymano niezwykle elastyczny  (w obu kierunkach) materia艂 izoluj膮cy termicznie jak polar. Powerstretch jest chyba najlepsz膮 tkanin膮 bieli藕nian膮 dost臋pn膮 na rynku. Polartec Power Dry jest r贸wnie偶 produktem Malden Mills. Posiada bardzo podobne parametry jak Powerstretch ale jest elastyczny (rozci膮gliwy) tylko w jednym kierunku. Utrudnia to dopasowanie bielizny do sylwetki, jest jednak ta艅szy. Oba materia艂y maj膮 impregnacj臋 antybakteryjn膮  kt贸ra nie dopuszcza do powstawania przykrego zapachu rozk艂adaj膮cego si臋 potu. Producentem odzie偶y z Powerstretch鈥檜 jest firma Kwark ze Szczecina (www.kwark.pl) a Alpinus u偶ywa Polartec Power Dry w swoich wyrobach.

Produkty naturalne (lub z przewag膮 naturalnych) to prawie wy艂膮cznie materia艂y we艂niane. Tak膮 bielizn臋 produkuje mi臋dzy innymi firma Ortovox   z materia艂u o nazwie Lantex. Jest to specjalnie przygotowana, 100 % tkanina we艂niana kt贸rej powierzchnia zosta艂a specjalnie przygotowana, tak aby by艂a mi艂a w dotyku. We艂na doskonale transportuje wilgo膰. Niekt贸re 藕r贸d艂a podaj膮 偶e ponad 10 razy lepiej ni偶 w艂贸kna syntetyczne. Wad膮 we艂ny jest nasi膮kliwo艣膰 wynosz膮ca oko艂o 40 % (w por贸wnaniu do 1 % dla w艂贸kien syntetycznych) oraz mniejsza odporno艣膰 na przetarcie. Czas schni臋cia jest te偶 d艂u偶szy. Ma za to doskona艂e parametry termiczne, znacznie lepiej 鈥榩achnie鈥 po ca艂ym dniu w臋dr贸wki ni偶 materia艂y syntetyczne. Z czystym sumieniem mo偶na bielizn臋 we艂nian膮 poleci膰 g贸ro艂azom je艣li oczywi艣cie kto艣 nie jest uczulony na we艂n臋. Tkanin膮 zawieraj膮c膮 17 % we艂ny jest materia艂 o nazwie Ullfrotte. Jest to kombinacja we艂nianego frotte z bawe艂n膮 (7 %), poliamidem (4 %), poliestrem (0,4 %) i akrylem (2 %).

Dla os贸b aktywnych, jako materia艂 na bielizn臋 mo偶na poleci膰 Powerstretch, Coolmax, Tactel Aquator, Rhovylon鈥橴p, Rhovylon鈥橭n (za wyj膮tkiem skarpet), Polartec Power Dry i Polartec XT.

Pozdrawiam
Wojtek

Data: 2011-01-17 20:12:37
Autor: Henek D膮browski
bielizna termoaktywna
W dniu 2011-01-17 19:41, Wojciech Wierba pisze:

艁adnych par臋 lat temu napisa艂em artyku艂 (tutaj tylko fragment) "Super
szmaty". Mo偶e co艣 Ci si臋 przyda.

Stachanowcy s膮 w艣r贸d nas ...
S膮 gdzie艣 te Twoje artyku艂y w necie ?
Musz臋 sobie kupi膰 troch臋 sprz臋tu, wi臋c poczyta艂bym ...

Kto produkuje obecnie polary z prawdziwego polara ?
mam w piwnicy m贸j pierwszy polar z 1989 roku ! oryginalny malden
i jest w znacznie lepszym stanie ni偶 te kt贸re kupi艂em 2 lata temu :-(

Pzdr Henek

Data: 2011-01-17 20:32:39
Autor: Przemek
bielizna termoaktywna

U偶ytkownik "Henek D膮browski" <henek@euroknowledge.eu> napisa艂 w wiadomo艣ci news:4d3494a5$0$2453$65785112news.neostrada.pl...
W dniu 2011-01-17 19:41, Wojciech Wierba pisze:

艁adnych par臋 lat temu napisa艂em artyku艂 (tutaj tylko fragment) "Super
szmaty". Mo偶e co艣 Ci si臋 przyda.

Stachanowcy s膮 w艣r贸d nas ...
S膮 gdzie艣 te Twoje artyku艂y w necie ?
Musz臋 sobie kupi膰 troch臋 sprz臋tu, wi臋c poczyta艂bym ...

Kto produkuje obecnie polary z prawdziwego polara ?
mam w piwnicy m贸j pierwszy polar z 1989 roku ! oryginalny malden
i jest w znacznie lepszym stanie ni偶 te kt贸re kupi艂em 2 lata temu :-(

Pzdr Henek

A nie HiM czasem?

pozdr
p.

bielizna termoaktywna

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona