Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.prawo.podatki   »   faktura korygujaca-kiedy ujac w ewidencji

faktura korygujaca-kiedy ujac w ewidencji

Data: 2009-12-18 20:16:24
Autor: Ania
faktura korygujaca-kiedy ujac w ewidencji
Dotarlam ostatnio do takiej oto wiadomosci:

"Kiedy ujmiesz w ewidencji faktur臋 koryguj膮c膮?
Wed艂ug najnowszego wyroku WSA firma, kt贸ra wystawia faktur臋 koryguj膮c膮, mo偶e j膮 od razu uj膮膰 w ewidencji. Uzale偶nienie obni偶enia podatku od potwierdzenia odbioru faktury koryguj膮cej przez kontrahenta jest bowiem niezgodne z prawem UE.
Stanowisko s膮du
Art. 29 ust. 4a i 4c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towar贸w i us艂ug jest sprzeczny z prawem wsp贸lnotowym. Warunek posiadania potwierdzenia odbioru faktury koryguj膮cej przez nabywc臋, od kt贸rego uzale偶niona jest mo偶liwo艣膰 obni偶enia podstawy opodatkowania (a w konsekwencji obni偶enie podatku nale偶nego), stanowi bowiem 艣rodek krajowy naruszaj膮cy w nadmiernym stopniu cele i tre艣膰 Dyrektywy 112. Brak jego spe艂nienia powoduje obci膮偶enie ci臋偶arem VAT - podatnika, w oderwaniu od jego rzeczywistej sytuacji podatkowej, naruszaj膮c nie tylko podstawowe zasady VAT, takie jak: proporcjonalno艣膰 VAT, neutralno艣膰 VAT i opodatkowanie konsumpcji. Artyku艂 90 Dyrektywy 112 wyra藕nie wskazuje na prawo do obni偶enia podstawy opodatkowania, jednak偶e udzielenie kompetencji pa艅stwom cz艂onkowskim co do sformu艂owania warunk贸w takiego obni偶enia nie oznacza pe艂nej dowolno艣ci dzia艂ania pa艅stwa polskiego. Granic膮 dla takiej dowolno艣ci jest zasada proporcjonalno艣ci prawa wsp贸lnotowego.
Nale偶y uzna膰, 偶e 艣rodek krajowy przewidziany w art. 29 ust. 4a uptu przekracza ramy tego, co konieczne jest do osi膮gni臋cia jego celu, os艂abia bowiem zasady wsp贸lnego systemu VAT, a zatem jest sprzeczny z og贸ln膮 zasad膮 prawa wsp贸lnotowego - zasad膮 proporcjonalno艣ci.
Wyrok WSA w Warszawie z 12 listopada 2009 r., III SA/Wa 1255/09
Komentarz eksperta:
W my艣l dodanego do uptu 1 grudnia 2008 r. art. 29 ust. 4a w sytuacji, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do okre艣lonej w wystawionej fakturze, obni偶enia podstawy opodatkowania mo偶esz dokona膰 jedynie pod warunkiem posiadania (przed up艂ywem terminu do z艂o偶enia deklaracji podatkowej za ten okres rozliczeniowy, w kt贸rym nabywcatowaru lub us艂ugi otrzyma艂 korekt臋 faktury) potwierdzenia otrzymania korekty tej faktury przez kontrahenta. Uzyskanie tego potwierdzenia ju偶 po terminie przewidzianym do z艂o偶enia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia Ci臋 jednak do uwzgl臋dnienia tej korekty w rozliczeniu tego okresu rozliczeniowego, w kt贸rym potwierdzenie to uzyska艂e艣.

Wielu ekspert贸w uwa偶a, 偶e przepis ten pomimo przeniesienia go w ubieg艂ym roku z ruptu2 do uptu wci膮偶 jest sprzeczny z prawem wsp贸lnotowym, gdy偶 w niekt贸rych sytuacjach pozbawia podatnika mo偶liwo艣ci odliczenia VAT z przyczyn od niego niezale偶nych. Z ich zdaniem oczywi艣cie nie zgadza si臋 fiskus, kt贸ry argumentuje, 偶e dyrektywa vatowska pozwala Polsce wprowadzi膰 takie regulacje w celu ograniczenia nadu偶y膰 ze strony nieuczciwych podatnik贸w. Musisz wiedzie膰, 偶e z pogl膮dem prezentowanym przez fskusa nie zgodzi艂 si臋 WSA w Warszawie, kt贸ry w wyroku z 30 wrze艣nia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 742/09) uzna艂, 偶e omawiany przepis jest sprzeczny z zasad膮 proporcjonalno艣ci i neutralno艣ci VAT.
W wyroku tym s膮d wyja艣ni艂, 偶e Polska nie mo偶e wprowadza膰 dowolnych, nowych obowi膮zk贸w, argumentuj膮c to konieczno艣ci膮 zapobiegania oszustwom. Dla odmiany stanowisko fiskusa popar艂 WSA w Poznaniu w wyroku z 9 wrze艣nia 2009 r. (sygn. akt I SA/Po 632/09), kt贸ry uzna艂 art. 29 ust. 4a uptu za zgodny z prawem wsp贸lnotowym, a jego wprowadzenie ma - zdaniem s膮du - zabezpieczy膰 SP przed potencjalnymi oszustwami podatkowymi. Jak wi臋c widzisz, pomimo pr贸by uregulowania kontrowersyjnych przepis贸w ubieg艂oroczn膮 nowelizacj膮 uptu wci膮偶 budz膮 one spory i rozbie偶no艣ci w orzecznictwie. Poniewa偶 w nowelizacji uptu obowi膮zuj膮cej od 1 stycznia 2010 r. nie ma zmian w omawianym zakresie, najlepszym rozwi膮zaniem spornej kwestii by艂oby pytanie prejudycjalne do ETS lub - co by艂oby troch臋 szybsze - uchwa艂a NSA ko艅cz膮ca rozbie偶no艣ci w orzecznictwie.
Rafa艂 Kuci艅ski - prawnik specjalizuj膮cy si臋 w prawie podatkowym "


Czy mozna sie tym podeprzec i odliczac w momencie wystawienia faktury?

faktura korygujaca-kiedy ujac w ewidencji

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona