Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   michnik obro艅ca komuny i wybielacz leniniz mu

michnik obro艅ca komuny i wybielacz leniniz mu

Data: 2011-09-01 02:10:51
Autor: Inc
michnik obro艅ca komuny i wybielacz leniniz mu
Obro艅ca komuny

Michnik wyrz膮dzi艂 Polsce ogromne szkody przez swoje dzia艂ania dla wybronienia i wybielenia komunizmu, przyhamowania autentycznych przemian dekomunizacyjnych i lustracji. Ju偶 24 pa藕dziernika 1989 roku Michnik postulowa艂 na 艂amach Gazety Wyborczej doprowadzenie do sojuszu wszystkich si艂 reformatorskich, tych z 鈥濻olidarno艣ci" i tych z PZPR, dodaj膮c, 偶e: W pozytywnym u艂o偶eniu stosunk贸w Polski i ZSRR skrzyd艂o reformatorskie z PZPR, tacy ludzie jak gen. Wojciech Jaruzelski czy pierwszy sekretarz KC Mieczys艂aw Rakowski mog膮 odegra膰 zasadnicz膮 rol臋. I rzeczywi艣cie M.F. Rakowski ju偶 j膮 odegra艂, jad膮c p贸藕niej do Moskwy, by przestrzec towarzyszy z Kremla przed przemianami w polskim stylu! Przypomnijmy tu r贸wnie偶, niestety zbyt ma艂o znan膮 w Polsce i st膮d odpowiednio 鈥瀗ie docenion膮", wypowied藕 A. Michnika z wywiadu dla Komsomolskiej Prawdy z 29 wrze艣nia 1989 r., gdy wypowiadaj膮c si臋 na temat systemu, kt贸ry by odpowiada艂 wymogom 偶ycia, stwierdzi艂 mi臋dzy innymi: Niekiedy s艂yszy si臋 opinie, 偶e powinien to by膰 system kapitalistyczny. Dla mnie jest to absurdalne. Obecnie w niekt贸rych ko艂ach w Polsce powsta艂 kult s艂owa 鈥瀙rywatyzacja". Co to znaczy? Co prywatyzowa膰? Koleje, samoloty? Przecie偶 to bajki, absurd.

Czy to nie wskutek tych socjalistycznych iluzji prywatyzacja w Polsce ugrz臋z艂a za czas贸w T. Mazowieckiego na tyle miesi臋cy? W czasie debaty sejmowej w pocz膮tkach wrze艣nia 1989 r. A. Michnik wyst膮pi艂 przeciw wysuni臋temu przez pos艂a Kazimierza Ujazdowskiego postulatowi rozliczenia si臋 z ludob贸jcami w togach, tj. s臋dziami, kt贸rzy w czasach stalinowskich skazywali ludzi na 艣mier膰. P贸艂 roku p贸藕niej  28 kwietnia 1990 r.  Michnik stanowczo wypowiedzia艂 si臋 w debacie sejmowej przeciwko nacjonalizacji mienia PZPR. Wyst臋puj膮c na rzecz kompromisowego rozwi膮zania tej sprawy, Michnik powiedzia艂 mi臋dzy innymi: Przepraszam za osobiste wyznanie: 25 lat temu zosta艂em po raz pierwszy aresztowany przez komunistyczn膮 policj臋. Wtedy mia艂em 18 lat. Od tego czasu by艂em aresztowany i zatrzymywany wiele razy. Mnie nie trzeba t艂umaczy膰, 偶e komunizm to nic dobrego... Ale w艂a艣nie z tej perspektywy chc臋 powiedzie膰, 偶e w niekt贸rych g艂osach, o czym m贸wi臋 z b贸lem, us艂ysza艂em co艣, co bym nazwa艂 antykomunizmem jaskiniowym. ..Inie chc臋 powiedzie膰, 偶e dzi艣 z popisywaniem si臋 tymi deklaracjami, gdzie si臋 PZPR miesza z b艂otem, przyr贸wnuje do katy艅skich morderc贸w... ja nic wsp贸lnego nie mam i nie chc臋 mie膰... I chc臋 do tego jeszcze doda膰, 偶e w stanie wojennym, po 13 grudnia i siedz膮c w kryminale ja nie by艂em a偶 tak ostro偶ny, 偶ebym dzisiaj musia艂 by膰 a偶 tak odwa偶ny... Wyst膮pienie Michnika przeciw nacjonalizacji mienia PZPR, cho膰 jedna z jego najbardziej udanych oratorsko wypowiedzi, wywo艂a艂o bardzo ostre sprzeciwy w wielu 艣rodowiskach solidarno艣ciowych. Sprowokowa艂o te偶 fal臋 list贸w protestacyjnych do Gazety Wyborczej. Najbardziej dramatyczny by艂 publikowany w G W4 maja list dziennikarza Jana S臋ka (jego ojciec zosta艂 stracony w 1952 r. po wyroku 艣mierci wydanym przez s膮d wojskowy z udzia艂em brata Adama Michnika - Stefana). Jan S臋k pisa艂: .. .Pan Adam Michnik niepotrzebnie martwi艂 si臋 w Sejmie o stosunek narodu polskiego do komunist贸w, kt贸rzy sprawili tu po wojnie niejeden, a dziesi臋膰 Katyni贸w. Zabili w polskich wi臋zieniach ponad 40 ty艣. ludzi. My komunist贸w nie nienawidzimy. My nimi gardzimy. R贸wnie偶 podporucznikiem Stefanem Michnikiem, stalinowskim s臋dzi膮morderc膮, poj臋tnym uczniem katy艅skich oprawc贸w. Przypominanie w takim kontek艣cie rodzinnym w艂asnego uwi臋zienia jest grubym nietaktem. A co do maj膮tku partii: gdyby od pana Adama zale偶a艂a decyzja, czy pozostawi艂by maj膮tek i NKWD? Jego nami臋tne okre艣lenia, ,jaskiniowy antykomunizm" przypominaj膮 鈥瀦oologiczny antykomunizm " Przymanowskiego i Ko藕niewskiego.

Jan S臋k t艂umaczy艂 mi kiedy艣 w rozmowie, 偶e nigdy nie mia艂 偶adnych pretensji do A. Michnika z powodu jego brata, bo trudno, 偶eby kto艣 odpowiada艂 za to, co zrobi艂 inny cz艂onek rodziny. Nie mia艂 pretensji a偶 do chwili, gdy A. Michnik wyst膮pi艂 w Sejmie przeciw rozliczaniu stalinowskich ludob贸jc贸w. W tej akurat sprawie powinien, przynajmniej ze wzgl臋d贸w rodzinnych, zachowa膰 ca艂kowit膮 pow艣ci膮gliwo艣膰.

10 maja 1990 r. na 艂amach Gazety Wyborczej ukaza艂 si臋 list Stefana Kruka z Lublina do Adama Michnika. Autor listu pisa艂 mi臋dzy innymi:.. .Powiada Pan dramatycznie, 偶e nie ma nic wsp贸lnego z tez膮 pos艂a Borowskiego, i偶 rz膮dy PZPR w Polsce wyros艂y na trupach ofiar Katynia. To jest Pa艅skie credo polityczne. A jaka jest prawda historyczna? Taka, 偶e Stalin zerwa艂 stosunki dyplomatyczne z rz膮dem gen. W. Sikorskiego po ujawnieniu prawdziwych sprawc贸w zbrodni katy艅skiej. By艂 to wy godny pretekst... Kto tu wi臋c rozmija si臋 z prawd膮 pose艂 Borowski czy Pan?... Dodajmy, 偶e w艂a艣nie zerwanie stosunk贸w z rz膮dem gen. W. Sikorskiego stworzy艂o p贸藕niej podstawy radzieckiej polityki powo艂ania samozwa艅czego PKWN w Lublinie, prekursora s艂u偶alczej polityki PZPR wobec ZSRR.

Zdzis艂aw Najder tak skomentowa艂 wyst膮pienie Michnika w obronie maj膮tku PZPR: ...Adam Michnik w p艂omiennym przem贸wieniu 28 kwietnia odcina艂 si臋 od tych, kt贸rzy kieruj膮 si臋 nienawi艣ci膮. Ale trzeba odr贸偶ni膰 nienawi艣膰 do ludzi (rzecz dla chrze艣cijanina naganna) od nienawi艣ci do instytucji. I tolerancja wobec ludzi nie jest tym samym, co r贸wnouprawnienie organizacyjne. Tym, kt贸rzy domagaj膮 si臋 upa艅stwowienia spu艣cizny po PZPR, nie chodzi przecie偶 o odebranie schedy wdowom i sierotom po sekretarzach...

Ciekawe argumenty do powy偶szego sporu wni贸s艂 g艂os Romana Bieli艅skiego, publikowany na 艂amach katolickiego 艁adu z l O czerwca 1990 r. R. Bieli艅ski pisa艂 mi臋dzy innymi: ...Spora cz臋艣膰 naszych parlamentarzyst贸w na czele z Adamem Michnikiem broni praw spadkobierc贸w PZPR. Bardzo to chwalebne, nale偶y broni膰 rzeczywi艣cie praw wszystkich, ale wydaje mi si臋, 偶e pos艂owie powinni broni膰 najpierw moich praw, bo bardziej (chyba) s膮 moimi pos艂ami ni偶 PZPR. Ot贸偶 przez wiele lat wyjmowano mi i wielu milionom bezpartyjnych z kieszeni pieni膮dze via bud偶et na rzecz PZPR bez pytania nas o zgod臋. Dlaczego nie b臋d膮c cz艂onkiem partii przez wiele lat musia艂em finansowa膰, a obecnie mam godzi膰 si臋 z tym, 偶e to, co zosta艂o mi zabrane ma dalej s艂u偶y膰 tym, kt贸rzy mnie ograbili?(...)

Michnik lubi akcentowa膰 jako wzorzec swoj膮 postaw臋 wobec komunist贸w. On przecie偶 siedzia艂 w wi臋zieniach i oto teraz wszystko wybacza; jak na tym tle wygl膮daj膮 m艣ciwi antykomuni艣ci, zw艂aszcza ci, kt贸rzy nigdy nie cierpieli w wi臋zieniu tak jak Michnik. Nieuczciwo艣膰 Michnika polega na tym, 偶e starannie milczy o tym, 偶e wybaczanie komunistom oznacza艂oby przebaczenie r贸wnie偶 tym, kt贸rzy tysi膮com Polak贸w zgotowali o wiele ci臋偶sze cierpienia ni偶 Michnikowi. Jak to akcentowa艂 kiedy艣 by艂y wi臋zie艅 komunizmu w czasach stalinowskich Stanis艂aw Murza艅ski: (...) Jedni jak Adam Michnik pisali w wi臋zieniu ksi膮偶ki, drudzy zbierali na posadzce z臋by (...) (S. Murza艅ski: Jak kryminalista z kryminalist膮 Tygodnik Solidarno艣膰 27 marca 1998).

Wybielacz leninizmu

Komunizuj膮cy od m艂odo艣ci Michnik obci膮偶a艂 win膮 za to, co si臋 sta艂o w Zwi膮zku Sowieckim wy艂膮cznie stalinizm. Tego typu pogl膮d wyrazi艂 m.in. na 艂amach sowieckiego tygodnika politycznego 鈥濶owoje Wriemia" z 10II 1990 r. Stanowisko Michnika wywo艂a艂o protest redaktora naczelnego niezale偶nego moskiewskiego tygodnika informacyjnego Express-Kronika Aleksandra Podrabinka. W li艣cie otwartym do Michnika, opublikowanym w tym pi艣mie (nr l O z 1990 r.) Podrabinek przypomnia艂, 偶e istota terroru stalinowskiego  terroryzm, znalaz艂a odbicie ju偶 w leninowskim dekrecie o czerwonym terrorze (5 IX 1918 r.) i stworzeniu w latach 1918-1920 systemu oboz贸w koncentracyjnych. Podrabinek stwierdzi艂: Dla w艂adz teza o winie stalinizmu za katastrof臋 naszego 偶ycia spo艂ecznego jest wygodna. Wyrzekaj膮c si臋 Stalina maj膮 jeszcze nadziej臋 uratowa膰 Lenina, wyrzekaj膮c si臋 stalinizmu d膮偶膮 do uratowania socjalizmu (...). Na tym tle, Panie Michnik, Pa艅skie wypowiedzi o stalinizmie nie wygl膮daj膮 zbyt poci膮gaj膮co (...) (cyt. za t艂umaczeniem listu otwartego A. Podrabinka, 艁ad'23 W 1990 r.).

michnik obro艅ca komuny i wybielacz leniniz mu

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona