Grupy dyskusyjne   »   pl.rec.dom   »   mieszkanie

mieszkanie

Data: 2009-06-26 17:42:29
Autor: ...:::fi$her:::...
mieszkanie
Witam Grupę,
mieszkanie w bloku pow 49 m2,pytanie odnośnie instalacji pieca gazowego,
a mianowicie ile kosztuje takie coś tzn cała instalacja piec + cała reszta bo niema co z miasta a jest tylko gaz,
aha i jeszcze jedno jakie wychodzą przy takim metrażu opłaty za gaz ,
za wszelakie info dzięki

--
....:::fi$her:::...

Data: 2009-06-26 18:08:53
Autor: Maverick
mieszkanie
....:::fi$her:::... wrote:
Witam GrupĂŞ,
mieszkanie w bloku pow 49 m2,pytanie odnoÂśnie instalacji pieca gazowego,
a mianowicie ile kosztuje takie coÂś tzn caÂła instalacja piec + caÂła reszta bo niema co z miasta a jest tylko gaz,

Zalezy - od 2k do 22k ;)  juz lepiej zapytaj sie jakie piece polecaja ludzie

aha i jeszcze jedno jakie wychodzÂą przy takim metraÂżu opÂłaty za gaz ,
za wszelakie info dziĂŞki

Zalezy - najbardziej od tego ile wietrzysz, jaka chcesz miec temperature, jakie masz okna, jak ocieplone sciany, ktora strona swiata, jak duze okna, czy narozny, ktore pietro - i gdzies daleko jaki piec.

Od metrazu zalezy dosyc malo - tj zawsze za 100m bedzie wiecej niz 20m - ale patrzac rozsadnie to metraz juz wybrales - teraz sie pytasz jaki bedzie koszt dla takiego metrazu.

Data: 2009-06-26 23:16:38
Autor: Jackare
mieszkanie


znaczy pytasz o KOCIOŁ gazowy, taki do CO lub CO+CWU?

Po pierwsze zorientuj sie czy w ogóle możesz, a potem wygląda to tak:
1. Po pierwsze opinia kominiarska i warunki wydane przez kominiarza. Prawie na 100% będzie wymóg zainstalowania wkładu kwasoodpornego w kominie.
2. Po drugie pomieszczenie. Miejsce instalacji kotła staje się KOTŁOWNIĄ (nawet jeżeli jest to sypialnia), więc musi spełniać wymagania dla tejże (kubatura + wentylacja). Można to trochę obejść stosując kocioł z zamkniętą komorą spalania (tzw turbo). Zastosowanie takiego kotła znacznie poprawi ekonomikę eksploatacji i bezpieczeństwo uzytkowania.
a) w przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania pojawia się pytanie - system rozdzielczy czy koncentryczny bo ma to istotny wpływ na koszty komina i estetykę instalacji.
3. Warunki z zakładu gazowniczego (należy wystąpić) raczej wydadzą bezproblemowo
4. Zgoda właściciela budynku (należy wystąpić)
5. Projekt wykonany przez uprawnionego projektanta branżowego (instalacje sanitarne)
6. _Zgłoszenie_ budowy w urzędzie miasta/gminy. Jeżeli do 30 dni nie będzie sprzeciwu, można zaczynać.
7. Wykonanie i odbiór z próbą szczelności (pierwszego rodzaju) instalacji gazowej.
Można odpalać.
Teraz nieco o kosztach

Materiały:
1. Kocioł od ok 1800 PLN w górę
2.Wkład kominowy od ok 100 PLN za m.b za rurę pojedynczą do ok 180 PLN za rurę koncentryczną. W przypadku rury koncentrycznej ok 500-650 PLN kosztuje komplet złączek do przyłączenia kotła z wyczystką, skraplaczem itd
3. Grzejniki  - jakie wybierzesz tyle będą kosztować, rozstrzał jest naprawdę duży. Armatura do grzejników od 23 PLN do 130 PLN na jeden grzejnik
4. Rury podobnie jak grzejniki, ale jeżeli ciągniemy bez "wyburzania" mieszkania i żeby było ładnie, to raczej w miedzi. Na mieszkanie ok 50m.kw należy szcowac koszt rur na poziomie 1300-1400 PLN
5. Zawory wodne (3 zawory do kotła, filtr bocznikowy, zawór do napełniania instalacji z zaworem przeciwzwrotnym ( zawór napełniający może być w kotle), jeden lub dwa zawory spustowe) - ok 130 PLN. Jeżeli kocioł jest wyposażony w panel zaworów to wystarczą zawory spustowe i filtr - ok 30 PLN
6. Rury i zawory gazowe - zależy od technologii wykonania i długości rurociągu. Mamy do dyspozycji miedź lutowaną twardym lutem, stal spawaną, stal skręcaną. Rury 3/4" miedź ok 25 PLN za m.b, stal ok 20 PLN za m.b. do tego jakieś kształtki - srednio 20-30 PLN. Zawór gazowy 3/4" - ok 30 PLN.

Robocizna
1. montaż kotła i CO licz ok 800-1500 PLN jeżeli będzie to miedź na zewnątrz ścian i nie będzie jakiejś wielkiej rozpierduchy w mieszkaniu w sensie kucia bruzd
2. Próba szczelności (pierwszego rodzaju) instalacji gazowej + protokół ok 120-150 PLN
3. montaż wkładu kominowego od 90 PLN za m.b. jeżeli nie będzie problemów w kominie. Podana cena jest ceną z bardzo dolnych pułapów. Tą robotę zleciłbym kominiarzom - oni wezmą odpowiedzialność za szczelność wkładu i jakość jego montażu w kominie. To ważne.

Weźmy więc przykładowo
a) Kocioł z zamkn. komorą spalania z systemem koncentrycznym np jakiś immergas lub termet - ok 2400 PLN
b) Rury miedziane + armatura 1300 PLN
c) Wkład koncentryczny, dajmy na to 8m wysokości + kształtki do przyłaczenia kotła - ok 2000 PLN
d) Grzejniki 4 szt  (3 szt V22 + jakaś mała drabina łazienkowa)  ok 1300 PLN, zakładam że bez głowic termostatycznych bo przy etażowym kotle CO w jednopoziomowym małym mieszkaniu to bez sensu
e) Montaż CO + dopięcie do instalacji CW + montaż gazu+ próba szczelności 1600 PLN
f) Montaż wkładu kominowego 850 PLN
g) Projekt budowlany 300 PLN

RAZEM 9 750 PLN.
Może być nieco mniej, może być więcej, ale masz jakiś tam punkt odniesienia.

Koszty eksploatacji zależą między innymi od usytuowania, kubatury mieszkania, ocieplenia budynku, okien i preferowanej temperatury.
Licz średnio przy mieszkaniu 50 m.kw. ok 12-17 m.sześc. gazu na dobę przy temperaturze w dzień nieprzekraczającej 21 st C, ale przy gazie do celów grzewczych masz inną taryfę niż tylko przy kuchence - mały koszt metra gazu, wysoki koszt składników abonamentowych (opłata licznikowa, przesyłowa itd), także poza sezonem grzewczym będziesz te skłądniki stało-zmienne też opłacać -ok 40 PLN miesiecznie. Ja bym przyjął koszty eksploatacji na poziomie 350-450 PLN w sezonie grzewczym plus ok 150-200 PLN co roku za przegląd i konserwację kotła przed sezonem.
Być może niektóre koszty są nieco zawyżone, ale lepiej być przygotowanym i się miło rozczarować po wykonaniu jeżeli okaże się że jest taniej.
Mozna liczyć na 1000 PLN zwrotu z urzędu miejskiego przy zamianie ogrzewania piecowego (węglowego) na gazowe.
--
Jackare

mieszkanie

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona