Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.polityka   »   prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Biniendy

prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Biniendy

Data: 2012-06-10 00:44:38
Autor: Przemys艂aw W
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Biniendy

Z prof. dr. hab. in偶. Jackiem Ro艅d膮 z Wydzia艂u In偶ynierii Metali i Informatyki Przemys艂owej Akademii G贸rniczo-Hutniczej im. Stanis艂awa Staszica w Krakowie, kierownikiem Pracowni Projektowania Materia艂贸w AGH, rozmawia Anna Ambroziak

Od kiedy zajmuje si臋 Pan metod膮 element贸w sko艅czonych?

- Metod膮 element贸w sko艅czonych zajmuj臋 si臋 od 1973 roku. Wtedy napisa艂em pierwszy program komputerowy na MES. Studiowa艂em ten problem w Instytucie Podstawowych Problem贸w Techniki Polskiej Akademii Nauk, wsp贸艂pracowa艂em te偶 z Instytutem Matematycznym PAN, gdzie s艂ucha艂em wyk艂ad贸w prof. Andrzeja Wakulicza, najlepszego w贸wczas specjalisty matematyka w dziedzinie metod numerycznych w Polsce. Metody te s膮 moim ukochanym rejonem bada艅. Metoda element贸w sko艅czonych jest jedn膮 z wielu, jakie oferuj膮 metody numeryczne. Osobi艣cie zbudowa艂em trzy takie systemy metody element贸w sko艅czonych. W 1986 roku, w ramach wsp贸艂pracy z prywatn膮 firm膮 komputerow膮, w kt贸rej by艂em dyrektorem ds. produkcji, przyczyni艂em si臋 do powstania pakietu O.K. MES. Drugi powsta艂, kiedy wyjecha艂em z Polski w 1986 r. do Hamburga, gdzie pracowa艂em na Technische Universit盲t Hamburg-Harburg. Tam stworzy艂em oprogramowanie na bazie MES do symulacji spawania pod wod膮 - program nazywa艂 si臋 TF 3D, by艂o to wa偶ne osi膮gni臋cie w dziedzinie ratownictwa podwodnego. W programie uczestniczyli naukowcy uniwersytet贸w francuskich, niemieckich i szwedzkich. Program ten by艂 stosowany mi臋dzy innymi przez firm臋 Halliburton. W 1993 r., kiedy przebywa艂em na emigracji w Republice Po艂udniowej Afryki, opracowa艂em oprogramowanie, kt贸re by艂o cz臋艣ci膮 programu tworzonego przez francusk膮 firm臋 FRAMATOME. FRAMATOME jest francuskim kartelem zbrojeniowym, kt贸ry produkuje m.in. bro艅 nuklearn膮 i elektrownie atomowe. By艂o to oprogramowanie, kt贸re s艂u偶y艂o do symulacji proces贸w spawania korpus贸w silnik贸w turbinowych i ruroci膮g贸w w elektrowniach atomowych. W Republice Po艂udniowej Afryki "wychowa艂em" czterech profesor贸w, kt贸rzy zajmuj膮 si臋 MES w mechanice cia艂a sta艂ego. U偶ywali艣my mi臋dzy innymi programu LS-DYNA. MES jest g艂贸wnym narz臋dziem badawczym moich wychowank贸w. To 艣wiat stworzony przez matematyk贸w, fizyk贸w in偶ynier贸w. W tym 艣wiecie mo偶na analizowa膰 zachowanie konstrukcji pod wp艂ywem obci膮偶e艅 bez konieczno艣ci wykonywania pe艂nego zakresu eksperyment贸w z udzia艂em prototyp贸w konstrukcji. Ten 艣wiat jest okre艣lony przez podstawowe prawa fizyki, metalurgii, chemii itd. i analizy matematycznej. W tym 艣wiecie prawda, czyli poprawne rozwi膮zanie, jest obiektywne w sensie praw fizyki i twierdze艅 matematycznych. W tym obszarze dzia艂aj膮 tysi膮ce uczonych na wszystkich kontynentach. Jest to pi臋kny 艣wiat sprawiedliwo艣ci i uczciwo艣ci. Niezale偶ny od chciejstwa ludzi!!! Jest to pi臋kny idea艂!!!

Metod膮 element贸w sko艅czonych, a konkretnie najnowsz膮 wersj膮 programu LS-DYNA pos艂u偶y艂 si臋 w swoich obliczeniach komputerowych dotycz膮cych katastrofy smole艅skiej prof. Wies艂aw Binienda.

- To jest dobre narz臋dzie do modelowania proces贸w deformacji w mechanice konstrukcji. LS-DYNA jest rozwijana od 1976 r. na najlepszych uniwersytetach ameryka艅skich i europejskich, ma wiele opcji, og贸lnie nadaje si臋 do oblicze艅 konstrukcji oraz oblicze艅 zagadnie艅 kontaktowych, w tym zderze艅, czyli deformacji i destrukcji konstrukcji w czasie kontaktu obiekt贸w ruchomych z przeszkodami.

Dlaczego wybrano takie, a nie inne oprogramowanie typu MES? Znane s膮 komercyjne programy: Ansys, Nastran, Abaqus, Adina itp. Czy wyniki z r贸偶nych program贸w mog膮 by膰 zbie偶ne?

- Wyniki otrzymane z tych program贸w powinny by膰 podobne i r贸偶ni膰 si臋 nieznacznie co do warto艣ci, natomiast jako艣ciowo powinny odpowiada膰 temu samemu modelowi zjawiska fizycznego. Istniej膮 r贸wnie偶 programy specjalistyczne do modelowania zjawiska, np. zderzenia pojazd贸w, takie jak PAM CRASH. Z ich pomoc膮 mo偶na uwzgl臋dni膰 wiele efekt贸w wyst臋puj膮cych tylko w w膮skiej grupie zjawisk fizycznych. Takim efektem jest na przyk艂ad darcie poszycia samochodu, skrzyd艂a samolotu, p艂aszcza statku po zderzeniu z g贸r膮 lodow膮 itp. LS-DYNA daje takie mo偶liwo艣ci, chocia偶 nie jest programem specjalizowanym do modelowania jednego typu problem贸w mechanicznych. Pan profesor Binienda zastosowa艂 taki pakiet, kt贸ry by艂 dla niego dost臋pny w jego Instytucie. Zastosowa艂 te偶 kilka modeli materia艂owych dla aluminium. U偶y艂 takich modeli, jak model Johnsona Cooka, stosowany mi臋dzy innymi przez NASA.

Spotka艂 si臋 Pan osobi艣cie z prof. Biniend膮 podczas jego pobytu w Polsce?

- Je艣li chodzi o moje spotkanie z panem profesorem Biniend膮, musz臋 tu powiedzie膰 o dw贸ch sprawach. Po pierwsze - kiedy pan profesor og艂osi艂 wyniki swoich analiz, jeszcze w ubieg艂ym roku, spotka艂em si臋 z moim nie偶yj膮cym ju偶 przyjacielem dr. W艂odzimierzem Abramowiczem, kt贸ry by艂 jednym z najlepszych na 艣wiecie specjalist贸w od zagadnie艅 kontaktowych, czyli od zagadnie艅 zderzenia obiekt贸w, takich jak statki, samoloty, pojazdy itd. Doktor Abramowicz by艂 wieloletnim pracownikiem Instytutu Podstawowych Problem贸w Techniki PAN, sp臋dzi艂 sporo czasu w ameryka艅skim Massachusetts Institute Technology, gdzie przyczyni艂 si臋 do powstania specjalnych program贸w do rozwi膮zywania zagadnie艅 zderze艅. Postanowili艣my, 偶e to, co zrobi艂 pan prof. Binienda, obliczymy, wykorzystuj膮c inne pakiety, nie stosuj膮c LS-DYNA. Przygotowywali艣my si臋 do tego rozwi膮zania, ale przerwa艂a je 艣mier膰 dr. Abramowicza. Nie mogli艣my ju偶 kontynuowa膰 tego zadania, a to ze wzgl臋du na podzia艂 obowi膮zk贸w, kt贸re sobie wyznaczyli艣my - ja mia艂em si臋 zaj膮膰 identyfikacj膮 modeli superdynamicznych materia艂贸w, a dr Abramowicz mia艂 identyfikowa膰 optymalne warunki brzegowe dla zderzenia konstrukcji skrzyd艂a z brzoz膮. Poniewa偶 dr Abramowicz przyja藕ni艂 si臋 z prof. Biniend膮, napisa艂em do niego list z pro艣b膮 o pozyskanie pewnych danych, kt贸rymi si臋 pos艂u偶y艂.

Otrzyma艂 je Pan?

- Pan profesor odpowiedzia艂, 偶e jest w stanie przekaza膰 nam pewne dane.

O jakie dane chodzi艂o?

- Interesowa艂a nas przede wszystkim dyskretyzacja skrzyd艂a Tu-154M. Czyli tzw. siatka element贸w sko艅czonych. Jak r贸wnie偶 modele materia艂贸w, jakie pan prof. Binienda zastosowa艂 dla sformu艂owania modelu konstrukcji skrzyd艂a. W metodzie element贸w sko艅czonych musimy zast膮pi膰 ten rzeczywisty obiekt siatk膮 element贸w sko艅czonych. Przy czym liczy si臋 nie tyle sama siatka, ile typ element贸w sko艅czonych, jakie pan profesor zastosowa艂 do swoich oblicze艅. Element sko艅czony jest definiowany nie tylko jako obiekt geometryczny, ale przede wszystkim jako funkcja kszta艂tu dla odkszta艂ce艅, kt贸ra determinuje w spos贸b matematyczny deformacj臋 elementu sko艅czonego. Precyzyjnie odpowiada to rzeczywistemu schematowi deformacji w elemencie sko艅czonym. To bardzo wa偶ne. Decyduje typ elementu sko艅czonego, kt贸ry jest sprz臋偶ony z tzw. funkcj膮 kszta艂tu, co odpowiada schematowi deformacji tego matematycznego-fizycznego obiektu. W metodach numerycznych przyjmuje si臋, 偶e im wi臋cej jest element贸w i wi臋cej w臋z艂贸w, tym wynik oblicze艅 jest bli偶szy rzeczywisto艣ci. Czyli model matematyczny lepiej odpowiada rzeczywistemu zjawisku fizycznemu.

Jakie b艂臋dy mog膮 wyst膮pi膰 w obliczeniach numerycznych?

- W obliczeniach numerycznych wyst臋puj膮 dwa rodzaje b艂臋d贸w numerycznych: jeden jest zwi膮zany z ow膮 funkcj膮 kszta艂tu, drugi b艂膮d jest zwi膮zany z kumulacj膮 tzw. b艂臋d贸w przybli偶enia liczby maszynowej i - w przypadku niedo艣wiadczonych u偶ytkownik贸w program贸w MES - mo偶e si臋 pojawi膰 b艂膮d spowodowany niew艂a艣ciwym przyj臋ciem warunk贸w brzegowych. Je艣li te b艂臋dy wyst膮pi膮, to rozwi膮zanie mo偶e nie mie膰 sensu fizycznego, to znaczy nie b臋dzie ono odzwierciedla膰 rzeczywistego procesu fizycznego. Dlatego zada艂em panu prof. Biniendzie dwa podstawowe pytania: jaki typ elementu sko艅czonego zastosowa艂 w swoich obliczeniach oraz czy przeprowadzi艂 analiz臋 wra偶liwo艣ci rozwi膮zania na zmiany typu warunk贸w i zmiany wielko艣ci parametr贸w w warunkach brzegowych. To s膮 bardzo wa偶ne kwestie. Dotycz膮 bowiem w艂a艣ciwo艣ci typu elementu sko艅czonego przyj臋tego do symulacji MES. Zapyta艂em te偶, czy przeprowadzono analiz臋, jak rozwi膮zanie zale偶y od zmiany parametr贸w wyst臋puj膮cych w warunkach brzegowych. Notabene te pytania do profesora Biniendy uzgodni艂em jeszcze ze 艣p. dr. W艂odzimierzem Abramowiczem.

Jak ocenia Pan, jako naukowiec, jako艣膰 oblicze艅 prof. Biniendy?

- Jako w艂a艣ciwe. Wyb贸r modeli materia艂贸w, jakich dokona艂 pan prof. Binienda, by艂 prawid艂owy. Tak samo jak ustanowienie warunk贸w pocz膮tkowych i brzegowych. Profesor Binienda zastosowa艂 elementy pow艂okowe lotnicze oraz przeprowadzi艂 analiz臋 wra偶liwo艣ci rozwi膮zania na zmian臋 warunk贸w brzegowych w modelu zadania kontaktowego. To mnie ca艂kowicie usatysfakcjonowa艂o. Moje dociekania, je艣li chodzi o analizy prof. Biniendy, dotycz膮 tzw. zagadnie艅 kontaktowych. Musz臋 wspomnie膰, 偶e na ten temat przygotowa艂em w 1986 r. prac臋 habilitacyjn膮. Pragn臋 doda膰, 偶e jestem absolwentem Instytutu Budowy Sprz臋tu Mechanicznego (kryptonimowa nazwa Instytutu Uzbrojenia) na Politechnice Warszawskiej. Z tzw. pierwszego wykszta艂cenia jestem balistykiem wewn臋trznym, od 1970 roku zajmowa艂em si臋 mi臋dzy innymi zagadnieniami kontaktowymi, w tym penetracj膮 pancerza przez pocisk, fragmentacj膮 pocisku itp. Owe warunki brzegowe, o kt贸re pyta艂em pana prof. Biniend臋, odwzorowuj膮 w艂a艣nie problem kontaktowy mi臋dzy t膮 s艂ynn膮 pancern膮 brzoz膮 i skrzyd艂em. Chodzi o zachowanie konstrukcji, czyli skrzyd艂a, w czasie zderzenia. Profesor Binienda uwzgl臋dni艂 w swoich obliczeniach nawet tzw. efekt darcia poszycia skrzyd艂a. To bardzo istotna kwestia przy analizie zaawansowanej deformacji konstrukcji z r贸wnoczesnym uwzgl臋dnieniem jej destrukcji.

Pod adresem Biniendy cz臋sto jest formu艂owany zarzut, 偶e nie znamy jego danych wej艣ciowych i dlatego wykonanej przez niego symulacji nie mo偶na nale偶ycie powt贸rzy膰. I 偶e opiera艂 si臋 na danych technicznych Boeinga B-727, a nie Tu-154M.

- 艢ledz臋 t臋 dyskusj臋, sam jestem ciekaw, jakie mechanizmy spowodowa艂y fragmentacj臋 konstrukcji Tu-154 i czy sta艂o si臋 to na skutek zderzenia z ziemi膮, czy te偶 jeszcze w czasie lotu nad ziemi膮. Rzeczywi艣cie jest r贸偶nica mi臋dzy konstrukcj膮 boeinga i tupolewa. Skrzyd艂o rosyjskiego samolotu ma trzy wsporniki wzd艂u偶ne, a skrzyd艂o boeinga - dwa. To wyraz braku zaufania konstruktor贸w rosyjskich do jako艣ci materia艂贸w konstrukcyjnych produkcji rosyjskiej i dlatego wzmacniaj膮 sztywno艣膰 konstrukcji. Konstrukcja ameryka艅ska ma mniejszy wsp贸艂czynnik bezpiecze艅stwa. Skrzyd艂o samolotu rosyjskiego ma wi臋kszy wsp贸艂czynnik bezpiecze艅stwa, ale jest ono ci臋偶sze, co nie oznacza, 偶e jest to konstrukcja lepsza. W analizie nad destrukcj膮 konstrukcji wa偶na jest dokumentacja techniczna - w przypadku Tu-154 wa偶na jest dokumentacja, zw艂aszcza skrzyd艂a. Rozmawia艂em o tym z panem prof. Biniend膮, kt贸ry zbudowa艂 fragment skrzyd艂a odzwierciedlaj膮cy konstrukcj臋 skrzyd艂a Tu-154. Skrzyd艂o samolotu produkcji sowieckiej by艂o bardziej sztywne ni偶 to, kt贸re wykona艂 pan profesor. W modelu numerycznym zwi臋kszy艂 on nawet sztywno艣膰 brzozy.

W przyrodzie nie wyst臋puje raczej taki efekt, i偶 zar贸wno narz臋dzie, jak i obiekt skrawany s膮 jednocze艣nie niszczone. Na pewno skrzyd艂o ma wi臋ksz膮 sztywno艣膰 ni偶 brzoza. Znana jest publikacja prof. Tomasza Wierzbickiego z Massachusetts Institute of Technology (MIT), o kt贸rej dyskutowa艂em z prof. Biniend膮, gdzie przedstawiono zderzenie samolotu ze s艂ynnymi wie偶ami w Nowym Jorku - tam aluminium (samolot) ci臋艂o belki stalowe stanowi膮ce szkielet konstrukcyjny wie偶owc贸w. Przy dynamicznym zachowaniu, przy du偶ej pr臋dko艣ci odkszta艂cenia materia艂 zachowuje si臋 zupe艂nie inaczej ni偶 przy statycznym. Wyst臋puj膮 tak zwane efekty lepkoplastyczne. Nie ulega wi臋c w膮tpliwo艣ci, 偶e brzoza mog艂a zosta膰 uci臋ta. To wynik, jaki pan profesor uzyska艂, przyjmuj膮c okre艣lone za艂o偶enia w swoim modelu, kt贸ry jest jak najbardziej poprawny. Pan profesor przedstawi艂 wyniki, kt贸re s膮 poprawne i kt贸re wskazuj膮 na to, 偶e zjawisko kontaktowe zosta艂o poprawnie zamodelowane.

Dla kt贸rych symulacji prof. Biniendy nale偶y uwzgl臋dni膰 op贸r powietrza? Czy dla tej dotycz膮cej zderzenia skrzyd艂a z brzoz膮, czy te偶 dotycz膮cej lotu oderwanego kawa艂ka skrzyd艂a?

- Dla tej, kt贸ra dotyczy lotu oderwanego fragmentu skrzyd艂a.

Dlaczego?

- Poniewa偶 oderwany fragment skrzyd艂a porusza艂 si臋 pod wp艂ywem energii kinetycznej, si艂 ci膮偶enia i si艂 oporu aerodynamicznego. Ten fragment spada艂 na ziemi臋 w podobny spos贸b jak jesienny li艣膰 z drzewa.

Dlaczego, Pana zdaniem, eksperci komisji Millera nie chc膮 podj膮膰 merytorycznej dyskusji z prof. Biniend膮? Naukowiec ca艂y czas podkre艣la, 偶e jest got贸w do konfrontacji.

- Nie rozumiem tego. Je艣li polityk臋 miesza si臋 do obiektywnych bada艅, to tym gorzej dla polityk贸w. By艂em t膮 osob膮, kt贸ra skonfrontowa艂a swoje wyobra偶enia o zagadnieniu kontaktu skrzyd艂a samolotu z brzoz膮 z panem prof. Biniend膮. I nic mi si臋 nie sta艂o. Doszli艣my do pewnych zgodnych wniosk贸w. Ka偶dy, kto prowadzi badania naukowe, stawia pytania wynikaj膮ce z jego wiedzy i do艣wiadczenia zawodowego. Nie da si臋 problemu przyczyn katastrofy smole艅skiej zbada膰 do ko艅ca, kiedy ka偶dy z badaczy b臋dzie twierdzi艂, 偶e to on ma jedynie s艂uszno艣膰. W nauce nie mo偶na pozwoli膰 sobie na to, by kierowa膰 si臋 do kogo艣 niech臋ci膮 czy kwestiami politycznymi. Wyniki naukowe musz膮 by膰 obiektywne. My zawsze startujemy z podstawowych praw fizyki, pos艂ugujemy si臋 r贸偶nymi narz臋dziami badawczymi, jak np. LS-DYNA, Abaqus lub PAM CRASH. Otrzymujemy rozwi膮zania, kt贸re musz膮 by膰 zgodne z naszymi wyobra偶eniami o skutkach rzeczywistych eksperyment贸w, a wi臋c np. o schemacie deformacji i fragmentacji skrzyd艂a samolotu nawet w kontakcie z rosyjsk膮 brzoz膮.

Konieczne by艂oby okre艣lenie momentu bezw艂adno艣ci tupolewa wzgl臋dem osi pod艂u偶nej?

- Nie jestem specjalist膮 w tej dziedzinie... Nie interesuj膮 mnie te偶 kwestie pilota偶u. Jestem specjalist膮 od zagadnie艅 kontaktowych, istotna jest dla mnie fragmentacja kad艂uba, ruch obiekt贸w znajduj膮cych si臋 w jego wn臋trzu i skutki zderzenia z przeszkod膮. Mog臋 tu powiedzie膰 jasno - ziemia, podmok艂y grunt nie jest katapult膮, kt贸ry wystrzeliwuje szcz膮tki obiektu zderzaj膮cego si臋 z ni膮 i rozrzuca je na obszarze ponad hektara. Wed艂ug raport贸w MAK i komisji Millera kad艂ub samolotu zderzy艂 si臋 z podmok艂ym gruntem, ale prawa fizyki wskazuj膮 na to, 偶e ten nie powoduje fragmentacji konstrukcji na drobne kawa艂ki, jak np. upadek kryszta艂owego wazonu na betonow膮 posadzk臋. Wida膰 to by艂o na przyk艂adzie deformacji wagon贸w w niedawnej katastrofie kolejowej w Polsce, gdzie wzgl臋dna pr臋dko艣膰 wynosi艂a oko艂o 210 km/h i by艂a niewiele mniejsza ni偶 pr臋dko艣膰 Tu-154 w krzakach smole艅skich nazywanych lotniskiem Siewiernyj. Jest to dla mnie problem, z kt贸rym nie jestem w stanie sobie poradzi膰, 艣ci艣le interpretuj膮c prawa fizyki i mechaniki kontaktowej. Wiem, 偶e samolot lecia艂 z pr臋dko艣ci膮 ponad 230-280 km/h, zderzy艂 si臋 z podmok艂ym gruntem i rozpad艂 na mniejsze i wi臋ksze kawa艂ki. Ta fragmentacja nie jest zgodna z moim wyobra偶eniem o mechanice zniszczenia w tamtych warunkach. Taki grunt mo偶e przej膮膰 wi臋cej energii ni偶 np. beton, to znaczy, 偶e mo偶e zmniejszy膰 koncentracj臋 energii w konstrukcji, zmniejszy膰 pr臋dko艣膰 odkszta艂cenia element贸w konstrukcji, co powinno zadzia艂a膰 jako podatny zderzak w samochodzie. Ten schemat zniszczenia, jaki wy艂ania si臋 z raport贸w, nie jest zgodny z dokumentacj膮 fotograficzn膮. To w艂a艣nie chcia艂em zbada膰 z panem dr. Abramowiczem. Ja mam inny punkt widzenia - ekspertyza komisji Millera ko艅czy si臋 daleko przed tym stadium katastrofy, gdzie zaczyna si臋 zaawansowana fragmentacja konstrukcji, co jest przedmiotem mojego zainteresowania.

Czy, Pa艅skim zdaniem, nale偶a艂oby wzi膮膰 pod uwag臋, 偶e konstrukcja skrzyd艂a by艂a ju偶 wcze艣niej os艂abiona i po zderzeniu z brzoz膮 panel po prostu si臋 z艂ama艂?

- Nie, tego nie bra艂bym pod uwag臋. Samolot lecia艂 z Warszawy ponad godzin臋. Gdyby skrzyd艂o by艂o os艂abione, nie dolecia艂by tak daleko.

Podziela Pan pogl膮d m.in. prof. Biniendy, 偶e nale偶a艂oby powo艂a膰 komisj臋 mi臋dzynarodow膮?

- Na pewno konieczne jest powo艂anie komisji, kt贸ra zaj臋艂aby si臋 rekonstrukcj膮 fragmentacji konstrukcji tego samolotu. Komisja taka na podstawie fragment贸w Tu-154M oraz zapis贸w dynamiki ruchu tego obiektu mog艂aby zrekonstruowa膰 mechanizm zniszczenia konstrukcji na podstawie tzw. analizy odwrotnej i odpowiedzie膰 na pytanie, czy sta艂o si臋 to na skutek kontaktu samolotu z podmok艂ym gruntem, czy te偶 nad jego powierzchni膮. Jest to szczeg贸lnie wa偶ne teraz, kiedy wiadomo ju偶, 偶e nie ma 偶adnych szans na odzyskanie i rekonstrukcj臋 wraku w Polsce.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt

--

"G艂贸wn膮 motywacj膮 mojej aktywno艣ci publicznej by艂a potrzeba w艂adzy
i 偶膮dza popularno艣ci. Ta druga by艂a nawet silniejsza od pierwszej,
bo chyba jestem bardziej pr贸偶ny, ni偶 spragniony w艂adzy. Nawet na pewno..."

- Donald Tusk: Gazeta Wyborcza, 15鈥16 pa藕dziernika 2005

Data: 2012-06-10 02:26:04
Autor: Yogy
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Biniendy
Dnia Sun, 10 Jun 2012 00:44:38 -0500, Przemys砤w W napisa(a):

Z prof. dr. hab. in. Jackiem Ro馾 z Wydzia硊 In縴nierii Metali i Informatyki Przemys硂wej Akademii G髍niczo-Hutniczej im. Stanis砤wa Staszica w Krakowie, kierownikiem Pracowni Projektowania Materia丑w AGH, rozmawia Anna Ambroziak

Od kiedy zajmuje si Pan metod element體 sko馽zonych?

- Metod element體 sko馽zonych zajmuj si od 1973 roku. Wtedy napisa砮m pierwszy program komputerowy na MES. Studiowa砮m ten problem w Instytucie Podstawowych Problem體 Techniki Polskiej Akademii Nauk, wsp蟪pracowa砮m te z Instytutem Matematycznym PAN, gdzie s硊cha砮m wyk砤d體 prof. Andrzeja Wakulicza, najlepszego w體czas specjalisty matematyka w dziedzinie metod numerycznych w Polsce. Metody te s moim ukochanym rejonem bada. Metoda element體 sko馽zonych jest jedn z wielu, jakie oferuj metody numeryczne. Osobi禼ie zbudowa砮m trzy takie systemy metody element體 sko馽zonych. W 1986 roku, w ramach wsp蟪pracy z prywatn firm komputerow, w kt髍ej by砮m dyrektorem ds. produkcji, przyczyni砮m si do powstania pakietu O.K. MES. Drugi powsta, kiedy wyjecha砮m z Polski w 1986 r. do Hamburga, gdzie pracowa砮m na Technische Universit鋞 Hamburg-Harburg. Tam stworzy砮m oprogramowanie na bazie MES do symulacji spawania pod wod - program nazywa si TF 3D, by硂 to wa縩e osi眊ni阠ie w dziedzinie ratownictwa podwodnego. W programie uczestniczyli naukowcy uniwersytet體 francuskich, niemieckich i szwedzkich. Program ten by stosowany mi阣zy innymi przez firm Halliburton. W 1993 r., kiedy przebywa砮m na emigracji w Republice Po硊dniowej Afryki, opracowa砮m oprogramowanie, kt髍e by硂 cz甓ci programu tworzonego przez francusk firm FRAMATOME. FRAMATOME jest francuskim kartelem zbrojeniowym, kt髍y produkuje m.in. bro nuklearn i elektrownie atomowe. By硂 to oprogramowanie, kt髍e s硊縴硂 do symulacji proces體 spawania korpus體 silnik體 turbinowych i ruroci眊體 w elektrowniach atomowych. W Republice Po硊dniowej Afryki "wychowa砮m" czterech profesor體, kt髍zy zajmuj si MES w mechanice cia砤 sta砮go. U縴wali秏y mi阣zy innymi programu LS-DYNA. MES jest g丑wnym narz阣ziem badawczym moich wychowank體. To 秝iat stworzony przez matematyk體, fizyk體 in縴nier體. W tym 秝iecie mo縩a analizowa zachowanie konstrukcji pod wp硑wem obci笨e bez konieczno禼i wykonywania pe硁ego zakresu eksperyment體 z udzia砮m prototyp體 konstrukcji. Ten 秝iat jest okre秎ony przez podstawowe prawa fizyki, metalurgii, chemii itd. i analizy matematycznej. W tym 秝iecie prawda, czyli poprawne rozwi眤anie, jest obiektywne w sensie praw fizyki i twierdze matematycznych. W tym obszarze dzia砤j tysi眂e uczonych na wszystkich kontynentach. Jest to pi阫ny 秝iat sprawiedliwo禼i i uczciwo禼i. Niezale縩y od chciejstwa ludzi!!! Jest to pi阫ny idea!!!

Metod element體 sko馽zonych, a konkretnie najnowsz wersj programu LS-DYNA pos硊縴 si w swoich obliczeniach komputerowych dotycz眂ych katastrofy smole駍kiej prof. Wies砤w Binienda.

- To jest dobre narz阣zie do modelowania proces體 deformacji w mechanice konstrukcji. LS-DYNA jest rozwijana od 1976 r. na najlepszych uniwersytetach ameryka駍kich i europejskich, ma wiele opcji, og髄nie nadaje si do oblicze konstrukcji oraz oblicze zagadnie kontaktowych, w tym zderze, czyli deformacji i destrukcji konstrukcji w czasie kontaktu obiekt體 ruchomych z przeszkodami.

Dlaczego wybrano takie, a nie inne oprogramowanie typu MES? Znane s komercyjne programy: Ansys, Nastran, Abaqus, Adina itp. Czy wyniki z r罂nych program體 mog by zbie縩e?

- Wyniki otrzymane z tych program體 powinny by podobne i r罂ni si nieznacznie co do warto禼i, natomiast jako禼iowo powinny odpowiada temu samemu modelowi zjawiska fizycznego. Istniej r體nie programy specjalistyczne do modelowania zjawiska, np. zderzenia pojazd體, takie jak PAM CRASH. Z ich pomoc mo縩a uwzgl阣ni wiele efekt體 wyst阷uj眂ych tylko w w眘kiej grupie zjawisk fizycznych. Takim efektem jest na przyk砤d darcie poszycia samochodu, skrzyd砤 samolotu, p砤szcza statku po zderzeniu z g髍 lodow itp. LS-DYNA daje takie mo縧iwo禼i, chocia nie jest programem specjalizowanym do modelowania jednego typu problem體 mechanicznych. Pan profesor Binienda zastosowa taki pakiet, kt髍y by dla niego dost阷ny w jego Instytucie. Zastosowa te kilka modeli materia硂wych dla aluminium. U縴 takich modeli, jak model Johnsona Cooka, stosowany mi阣zy innymi przez NASA.

Spotka si Pan osobi禼ie z prof. Biniend podczas jego pobytu w Polsce?

- Je秎i chodzi o moje spotkanie z panem profesorem Biniend, musz tu powiedzie o dw骳h sprawach. Po pierwsze - kiedy pan profesor og硂si wyniki swoich analiz, jeszcze w ubieg硑m roku, spotka砮m si z moim nie縴j眂ym ju przyjacielem dr. W硂dzimierzem Abramowiczem, kt髍y by jednym z najlepszych na 秝iecie specjalist體 od zagadnie kontaktowych, czyli od zagadnie zderzenia obiekt體, takich jak statki, samoloty, pojazdy itd. Doktor Abramowicz by wieloletnim pracownikiem Instytutu Podstawowych Problem體 Techniki PAN, sp阣zi sporo czasu w ameryka駍kim Massachusetts Institute Technology, gdzie przyczyni si do powstania specjalnych program體 do rozwi眤ywania zagadnie zderze. Postanowili秏y, 縠 to, co zrobi pan prof. Binienda, obliczymy, wykorzystuj眂 inne pakiety, nie stosuj眂 LS-DYNA. Przygotowywali秏y si do tego rozwi眤ania, ale przerwa砤 je 秏ier dr. Abramowicza. Nie mogli秏y ju kontynuowa tego zadania, a to ze wzgl阣u na podzia obowi眤k體, kt髍e sobie wyznaczyli秏y - ja mia砮m si zaj辨 identyfikacj modeli superdynamicznych materia丑w, a dr Abramowicz mia identyfikowa optymalne warunki brzegowe dla zderzenia konstrukcji skrzyd砤 z brzoz. Poniewa dr Abramowicz przyja糿i si z prof. Biniend, napisa砮m do niego list z pro禸 o pozyskanie pewnych danych, kt髍ymi si pos硊縴.

Otrzyma je Pan?

- Pan profesor odpowiedzia, 縠 jest w stanie przekaza nam pewne dane.

O jakie dane chodzi硂?

- Interesowa砤 nas przede wszystkim dyskretyzacja skrzyd砤 Tu-154M. Czyli tzw. siatka element體 sko馽zonych. Jak r體nie modele materia丑w, jakie pan prof. Binienda zastosowa dla sformu硂wania modelu konstrukcji skrzyd砤. W metodzie element體 sko馽zonych musimy zast眕i ten rzeczywisty obiekt siatk element體 sko馽zonych. Przy czym liczy si nie tyle sama siatka, ile typ element體 sko馽zonych, jakie pan profesor zastosowa do swoich oblicze. Element sko馽zony jest definiowany nie tylko jako obiekt geometryczny, ale przede wszystkim jako funkcja kszta硉u dla odkszta砪e, kt髍a determinuje w spos骲 matematyczny deformacj elementu sko馽zonego. Precyzyjnie odpowiada to rzeczywistemu schematowi deformacji w elemencie sko馽zonym. To bardzo wa縩e. Decyduje typ elementu sko馽zonego, kt髍y jest sprz昕ony z tzw. funkcj kszta硉u, co odpowiada schematowi deformacji tego matematycznego-fizycznego obiektu. W metodach numerycznych przyjmuje si, 縠 im wi阠ej jest element體 i wi阠ej w陑丑w, tym wynik oblicze jest bli縮zy rzeczywisto禼i. Czyli model matematyczny lepiej odpowiada rzeczywistemu zjawisku fizycznemu.

Jakie b酬dy mog wyst眕i w obliczeniach numerycznych?

- W obliczeniach numerycznych wyst阷uj dwa rodzaje b酬d體 numerycznych: jeden jest zwi眤any z ow funkcj kszta硉u, drugi b潮d jest zwi眤any z kumulacj tzw. b酬d體 przybli縠nia liczby maszynowej i - w przypadku niedo秝iadczonych u縴tkownik體 program體 MES - mo縠 si pojawi b潮d spowodowany niew砤禼iwym przyj阠iem warunk體 brzegowych. Je秎i te b酬dy wyst眕i, to rozwi眤anie mo縠 nie mie sensu fizycznego, to znaczy nie b阣zie ono odzwierciedla rzeczywistego procesu fizycznego. Dlatego zada砮m panu prof. Biniendzie dwa podstawowe pytania: jaki typ elementu sko馽zonego zastosowa w swoich obliczeniach oraz czy przeprowadzi analiz wra縧iwo禼i rozwi眤ania na zmiany typu warunk體 i zmiany wielko禼i parametr體 w warunkach brzegowych. To s bardzo wa縩e kwestie. Dotycz bowiem w砤禼iwo禼i typu elementu sko馽zonego przyj阾ego do symulacji MES. Zapyta砮m te, czy przeprowadzono analiz, jak rozwi眤anie zale縴 od zmiany parametr體 wyst阷uj眂ych w warunkach brzegowych. Notabene te pytania do profesora Biniendy uzgodni砮m jeszcze ze 秔. dr. W硂dzimierzem Abramowiczem.

Jak ocenia Pan, jako naukowiec, jako舵 oblicze prof. Biniendy?

- Jako w砤禼iwe. Wyb髍 modeli materia丑w, jakich dokona pan prof. Binienda, by prawid硂wy. Tak samo jak ustanowienie warunk體 pocz眛kowych i brzegowych. Profesor Binienda zastosowa elementy pow硂kowe lotnicze oraz przeprowadzi analiz wra縧iwo禼i rozwi眤ania na zmian warunk體 brzegowych w modelu zadania kontaktowego. To mnie ca砶owicie usatysfakcjonowa硂. Moje dociekania, je秎i chodzi o analizy prof. Biniendy, dotycz tzw. zagadnie kontaktowych. Musz wspomnie, 縠 na ten temat przygotowa砮m w 1986 r. prac habilitacyjn. Pragn doda, 縠 jestem absolwentem Instytutu Budowy Sprz阾u Mechanicznego (kryptonimowa nazwa Instytutu Uzbrojenia) na Politechnice Warszawskiej. Z tzw. pierwszego wykszta砪enia jestem balistykiem wewn阾rznym, od 1970 roku zajmowa砮m si mi阣zy innymi zagadnieniami kontaktowymi, w tym penetracj pancerza przez pocisk, fragmentacj pocisku itp. Owe warunki brzegowe, o kt髍e pyta砮m pana prof. Biniend, odwzorowuj w砤秐ie problem kontaktowy mi阣zy t s硑nn pancern brzoz i skrzyd砮m. Chodzi o zachowanie konstrukcji, czyli skrzyd砤, w czasie zderzenia. Profesor Binienda uwzgl阣ni w swoich obliczeniach nawet tzw. efekt darcia poszycia skrzyd砤. To bardzo istotna kwestia przy analizie zaawansowanej deformacji konstrukcji z r體noczesnym uwzgl阣nieniem jej destrukcji.

Pod adresem Biniendy cz阺to jest formu硂wany zarzut, 縠 nie znamy jego danych wej禼iowych i dlatego wykonanej przez niego symulacji nie mo縩a nale縴cie powt髍zy. I 縠 opiera si na danych technicznych Boeinga B-727, a nie Tu-154M.

- edz t dyskusj, sam jestem ciekaw, jakie mechanizmy spowodowa硑 fragmentacj konstrukcji Tu-154 i czy sta硂 si to na skutek zderzenia z ziemi, czy te jeszcze w czasie lotu nad ziemi. Rzeczywi禼ie jest r罂nica mi阣zy konstrukcj boeinga i tupolewa. Skrzyd硂 rosyjskiego samolotu ma trzy wsporniki wzd硊縩e, a skrzyd硂 boeinga - dwa. To wyraz braku zaufania konstruktor體 rosyjskich do jako禼i materia丑w konstrukcyjnych produkcji rosyjskiej i dlatego wzmacniaj sztywno舵 konstrukcji. Konstrukcja ameryka駍ka ma mniejszy wsp蟪czynnik bezpiecze駍twa. Skrzyd硂 samolotu rosyjskiego ma wi阫szy wsp蟪czynnik bezpiecze駍twa, ale jest ono ci昕sze, co nie oznacza, 縠 jest to konstrukcja lepsza. W analizie nad destrukcj konstrukcji wa縩a jest dokumentacja techniczna - w przypadku Tu-154 wa縩a jest dokumentacja, zw砤szcza skrzyd砤. Rozmawia砮m o tym z panem prof. Biniend, kt髍y zbudowa fragment skrzyd砤 odzwierciedlaj眂y konstrukcj skrzyd砤 Tu-154. Skrzyd硂 samolotu produkcji sowieckiej by硂 bardziej sztywne ni to, kt髍e wykona pan profesor. W modelu numerycznym zwi阫szy on nawet sztywno舵 brzozy.

W przyrodzie nie wyst阷uje raczej taki efekt, i zar體no narz阣zie, jak i obiekt skrawany s jednocze秐ie niszczone. Na pewno skrzyd硂 ma wi阫sz sztywno舵 ni brzoza. Znana jest publikacja prof. Tomasza Wierzbickiego z Massachusetts Institute of Technology (MIT), o kt髍ej dyskutowa砮m z prof. Biniend, gdzie przedstawiono zderzenie samolotu ze s硑nnymi wie縜mi w Nowym Jorku - tam aluminium (samolot) ci瓿o belki stalowe stanowi眂e szkielet konstrukcyjny wie縪wc體. Przy dynamicznym zachowaniu, przy du縠j pr阣ko禼i odkszta砪enia materia zachowuje si zupe硁ie inaczej ni przy statycznym. Wyst阷uj tak zwane efekty lepkoplastyczne. Nie ulega wi阠 w眛pliwo禼i, 縠 brzoza mog砤 zosta uci阾a. To wynik, jaki pan profesor uzyska, przyjmuj眂 okre秎one za硂縠nia w swoim modelu, kt髍y jest jak najbardziej poprawny. Pan profesor przedstawi wyniki, kt髍e s poprawne i kt髍e wskazuj na to, 縠 zjawisko kontaktowe zosta硂 poprawnie zamodelowane.

Dla kt髍ych symulacji prof. Biniendy nale縴 uwzgl阣ni op髍 powietrza? Czy dla tej dotycz眂ej zderzenia skrzyd砤 z brzoz, czy te dotycz眂ej lotu oderwanego kawa砶a skrzyd砤?

- Dla tej, kt髍a dotyczy lotu oderwanego fragmentu skrzyd砤.

Dlaczego?

- Poniewa oderwany fragment skrzyd砤 porusza si pod wp硑wem energii kinetycznej, si ci笨enia i si oporu aerodynamicznego. Ten fragment spada na ziemi w podobny spos骲 jak jesienny li舵 z drzewa.

Dlaczego, Pana zdaniem, eksperci komisji Millera nie chc podj辨 merytorycznej dyskusji z prof. Biniend? Naukowiec ca硑 czas podkre秎a, 縠 jest got體 do konfrontacji.

- Nie rozumiem tego. Je秎i polityk miesza si do obiektywnych bada, to tym gorzej dla polityk體. By砮m t osob, kt髍a skonfrontowa砤 swoje wyobra縠nia o zagadnieniu kontaktu skrzyd砤 samolotu z brzoz z panem prof. Biniend. I nic mi si nie sta硂. Doszli秏y do pewnych zgodnych wniosk體. Ka縟y, kto prowadzi badania naukowe, stawia pytania wynikaj眂e z jego wiedzy i do秝iadczenia zawodowego. Nie da si problemu przyczyn katastrofy smole駍kiej zbada do ko馽a, kiedy ka縟y z badaczy b阣zie twierdzi, 縠 to on ma jedynie s硊szno舵. W nauce nie mo縩a pozwoli sobie na to, by kierowa si do kogo niech阠i czy kwestiami politycznymi. Wyniki naukowe musz by obiektywne. My zawsze startujemy z podstawowych praw fizyki, pos硊gujemy si r罂nymi narz阣ziami badawczymi, jak np. LS-DYNA, Abaqus lub PAM CRASH. Otrzymujemy rozwi眤ania, kt髍e musz by zgodne z naszymi wyobra縠niami o skutkach rzeczywistych eksperyment體, a wi阠 np. o schemacie deformacji i fragmentacji skrzyd砤 samolotu nawet w kontakcie z rosyjsk brzoz.

Konieczne by硂by okre秎enie momentu bezw砤dno禼i tupolewa wzgl阣em osi pod硊縩ej?

- Nie jestem specjalist w tej dziedzinie... Nie interesuj mnie te kwestie pilota縰. Jestem specjalist od zagadnie kontaktowych, istotna jest dla mnie fragmentacja kad硊ba, ruch obiekt體 znajduj眂ych si w jego wn阾rzu i skutki zderzenia z przeszkod. Mog tu powiedzie jasno - ziemia, podmok硑 grunt nie jest katapult, kt髍y wystrzeliwuje szcz眛ki obiektu zderzaj眂ego si z ni i rozrzuca je na obszarze ponad hektara. Wed硊g raport體 MAK i komisji Millera kad硊b samolotu zderzy si z podmok硑m gruntem, ale prawa fizyki wskazuj na to, 縠 ten nie powoduje fragmentacji konstrukcji na drobne kawa砶i, jak np. upadek kryszta硂wego wazonu na betonow posadzk. Wida to by硂 na przyk砤dzie deformacji wagon體 w niedawnej katastrofie kolejowej w Polsce, gdzie wzgl阣na pr阣ko舵 wynosi砤 oko硂 210 km/h i by砤 niewiele mniejsza ni pr阣ko舵 Tu-154 w krzakach smole駍kich nazywanych lotniskiem Siewiernyj. Jest to dla mnie problem, z kt髍ym nie jestem w stanie sobie poradzi, 禼i秎e interpretuj眂 prawa fizyki i mechaniki kontaktowej. Wiem, 縠 samolot lecia z pr阣ko禼i ponad 230-280 km/h, zderzy si z podmok硑m gruntem i rozpad na mniejsze i wi阫sze kawa砶i. Ta fragmentacja nie jest zgodna z moim wyobra縠niem o mechanice zniszczenia w tamtych warunkach. Taki grunt mo縠 przej辨 wi阠ej energii ni np. beton, to znaczy, 縠 mo縠 zmniejszy koncentracj energii w konstrukcji, zmniejszy pr阣ko舵 odkszta砪enia element體 konstrukcji, co powinno zadzia砤 jako podatny zderzak w samochodzie. Ten schemat zniszczenia, jaki wy砤nia si z raport體, nie jest zgodny z dokumentacj fotograficzn. To w砤秐ie chcia砮m zbada z panem dr. Abramowiczem. Ja mam inny punkt widzenia - ekspertyza komisji Millera ko馽zy si daleko przed tym stadium katastrofy, gdzie zaczyna si zaawansowana fragmentacja konstrukcji, co jest przedmiotem mojego zainteresowania.

Czy, Pa駍kim zdaniem, nale縜硂by wzi辨 pod uwag, 縠 konstrukcja skrzyd砤 by砤 ju wcze秐iej os砤biona i po zderzeniu z brzoz panel po prostu si z砤ma?

- Nie, tego nie bra砨ym pod uwag. Samolot lecia z Warszawy ponad godzin. Gdyby skrzyd硂 by硂 os砤bione, nie dolecia砨y tak daleko.

Podziela Pan pogl眃 m.in. prof. Biniendy, 縠 nale縜硂by powo砤 komisj mi阣zynarodow?

- Na pewno konieczne jest powo砤nie komisji, kt髍a zaj瓿aby si rekonstrukcj fragmentacji konstrukcji tego samolotu. Komisja taka na podstawie fragment體 Tu-154M oraz zapis體 dynamiki ruchu tego obiektu mog砤by zrekonstruowa mechanizm zniszczenia konstrukcji na podstawie tzw. analizy odwrotnej i odpowiedzie na pytanie, czy sta硂 si to na skutek kontaktu samolotu z podmok硑m gruntem, czy te nad jego powierzchni. Jest to szczeg髄nie wa縩e teraz, kiedy wiadomo ju, 縠 nie ma 縜dnych szans na odzyskanie i rekonstrukcj wraku w Polsce.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt


Nasz grupowy na硊k_owiec MH, jak to przeczyta to dyplom spali :)

Data: 2012-06-10 08:47:14
Autor: rAzor
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Yogy rAzor to chuj <yogy002@vp.pl> napisa(a):
Dnia Sun, 10 Jun 2012 00:44:38 -0500, Przemys砤w W napisa(a):

> Z prof. dr. hab. in. Jackiem Ro馾 z Wydzia硊 In縴nierii Metali i > Informatyki Przemys硂wej Akademii G髍niczo-Hutniczej im. Stanis砤wa > Staszica w Krakowie, kierownikiem Pracowni Projektowania Materia丑w AGH, > rozmawia Anna Ambroziak
> > Od kiedy zajmuje si Pan metod element體 sko馽zonych?
> > - Metod element體 sko馽zonych zajmuj si od 1973 roku. Wtedy napisa砮m > pierwszy program komputerowy na MES. Studiowa砮m ten problem w > Instytucie Podstawowych Problem體 Techniki Polskiej Akademii Nauk, > wsp蟪pracowa砮m te z Instytutem Matematycznym PAN, gdzie s硊cha砮m > wyk砤d體 prof. Andrzeja Wakulicza, najlepszego w體czas specjalisty > matematyka w dziedzinie metod numerycznych w Polsce. Metody te s moim > ukochanym rejonem bada. Metoda element體 sko馽zonych jest jedn z > wielu, jakie oferuj metody numeryczne. Osobi禼ie zbudowa砮m trzy takie > systemy metody element體 sko馽zonych. W 1986 roku, w ramach wsp蟪pracy z > prywatn firm komputerow, w kt髍ej by砮m dyrektorem ds. produkcji, > przyczyni砮m si do powstania pakietu O.K. MES. Drugi powsta, kiedy > wyjecha砮m z Polski w 1986 r. do Hamburga, gdzie pracowa砮m na > Technische Universit鋞 Hamburg-Harburg. Tam stworzy砮m oprogramowanie na > bazie MES do symulacji spawania pod wod - program nazywa si TF 3D, > by硂 to wa縩e osi眊ni阠ie w dziedzinie ratownictwa podwodnego. W > programie uczestniczyli naukowcy uniwersytet體 francuskich, niemieckich > i szwedzkich. Program ten by stosowany mi阣zy innymi przez firm > Halliburton. W 1993 r., kiedy przebywa砮m na emigracji w Republice > Po硊dniowej Afryki, opracowa砮m oprogramowanie, kt髍e by硂 cz甓ci > programu tworzonego przez francusk firm FRAMATOME. FRAMATOME jest > francuskim kartelem zbrojeniowym, kt髍y produkuje m.in. bro nuklearn i > elektrownie atomowe. By硂 to oprogramowanie, kt髍e s硊縴硂 do symulacji > proces體 spawania korpus體 silnik體 turbinowych i ruroci眊體 w > elektrowniach atomowych. W Republice Po硊dniowej Afryki "wychowa砮m" > czterech profesor體, kt髍zy zajmuj si MES w mechanice cia砤 sta砮go. > U縴wali秏y mi阣zy innymi programu LS-DYNA. MES jest g丑wnym narz阣ziem > badawczym moich wychowank體. To 秝iat stworzony przez matematyk體, > fizyk體 in縴nier體. W tym 秝iecie mo縩a analizowa zachowanie > konstrukcji pod wp硑wem obci笨e bez konieczno禼i wykonywania pe硁ego > zakresu eksperyment體 z udzia砮m prototyp體 konstrukcji. Ten 秝iat jest > okre秎ony przez podstawowe prawa fizyki, metalurgii, chemii itd. i > analizy matematycznej. W tym 秝iecie prawda, czyli poprawne rozwi眤anie, > jest obiektywne w sensie praw fizyki i twierdze matematycznych. W tym > obszarze dzia砤j tysi眂e uczonych na wszystkich kontynentach. Jest to > pi阫ny 秝iat sprawiedliwo禼i i uczciwo禼i. Niezale縩y od chciejstwa > ludzi!!! Jest to pi阫ny idea!!!
> > Metod element體 sko馽zonych, a konkretnie najnowsz wersj programu > LS-DYNA pos硊縴 si w swoich obliczeniach komputerowych dotycz眂ych > katastrofy smole駍kiej prof. Wies砤w Binienda.
> > - To jest dobre narz阣zie do modelowania proces體 deformacji w mechanice > konstrukcji. LS-DYNA jest rozwijana od 1976 r. na najlepszych > uniwersytetach ameryka駍kich i europejskich, ma wiele opcji, og髄nie > nadaje si do oblicze konstrukcji oraz oblicze zagadnie kontaktowych, > w tym zderze, czyli deformacji i destrukcji konstrukcji w czasie > kontaktu obiekt體 ruchomych z przeszkodami.
> > Dlaczego wybrano takie, a nie inne oprogramowanie typu MES? Znane s > komercyjne programy: Ansys, Nastran, Abaqus, Adina itp. Czy wyniki z > r罂nych program體 mog by zbie縩e?
> > - Wyniki otrzymane z tych program體 powinny by podobne i r罂ni si > nieznacznie co do warto禼i, natomiast jako禼iowo powinny odpowiada temu > samemu modelowi zjawiska fizycznego. Istniej r體nie programy > specjalistyczne do modelowania zjawiska, np. zderzenia pojazd體, takie > jak PAM CRASH. Z ich pomoc mo縩a uwzgl阣ni wiele efekt體 wyst阷uj眂ych > tylko w w眘kiej grupie zjawisk fizycznych. Takim efektem jest na > przyk砤d darcie poszycia samochodu, skrzyd砤 samolotu, p砤szcza statku > po zderzeniu z g髍 lodow itp. LS-DYNA daje takie mo縧iwo禼i, chocia > nie jest programem specjalizowanym do modelowania jednego typu problem體 > mechanicznych. Pan profesor Binienda zastosowa taki pakiet, kt髍y by > dla niego dost阷ny w jego Instytucie. Zastosowa te kilka modeli > materia硂wych dla aluminium. U縴 takich modeli, jak model Johnsona > Cooka, stosowany mi阣zy innymi przez NASA.
> > Spotka si Pan osobi禼ie z prof. Biniend podczas jego pobytu w Polsce?
> > - Je秎i chodzi o moje spotkanie z panem profesorem Biniend, musz tu > powiedzie o dw骳h sprawach. Po pierwsze - kiedy pan profesor og硂si > wyniki swoich analiz, jeszcze w ubieg硑m roku, spotka砮m si z moim > nie縴j眂ym ju przyjacielem dr. W硂dzimierzem Abramowiczem, kt髍y by > jednym z najlepszych na 秝iecie specjalist體 od zagadnie kontaktowych, > czyli od zagadnie zderzenia obiekt體, takich jak statki, samoloty, > pojazdy itd. Doktor Abramowicz by wieloletnim pracownikiem Instytutu > Podstawowych Problem體 Techniki PAN, sp阣zi sporo czasu w ameryka駍kim > Massachusetts Institute Technology, gdzie przyczyni si do powstania > specjalnych program體 do rozwi眤ywania zagadnie zderze. > Postanowili秏y, 縠 to, co zrobi pan prof. Binienda, obliczymy, > wykorzystuj眂 inne pakiety, nie stosuj眂 LS-DYNA. Przygotowywali秏y si > do tego rozwi眤ania, ale przerwa砤 je 秏ier dr. Abramowicza. Nie > mogli秏y ju kontynuowa tego zadania, a to ze wzgl阣u na podzia > obowi眤k體, kt髍e sobie wyznaczyli秏y - ja mia砮m si zaj辨 > identyfikacj modeli superdynamicznych materia丑w, a dr Abramowicz mia > identyfikowa optymalne warunki brzegowe dla zderzenia konstrukcji > skrzyd砤 z brzoz. Poniewa dr Abramowicz przyja糿i si z prof. > Biniend, napisa砮m do niego list z pro禸 o pozyskanie pewnych danych, > kt髍ymi si pos硊縴.
> > Otrzyma je Pan?
> > - Pan profesor odpowiedzia, 縠 jest w stanie przekaza nam pewne dane.
> > O jakie dane chodzi硂?
>

--


Data: 2012-06-10 09:54:59
Autor: BomBel
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
1111!! ACOS TY AZ EJDEN,,? CAWANIACZKU ZLTAWIE ICE ZORBIE IC QQ OGNJU HRESK DZWYJDZE Z IZLATKI ODSTANIESZ OP PLAPKACH KNALIO Z WABRZEZNA


BomBel :O)))))))))))))))))))))))))

11U縴tkownik - Yogy  napisa::
Dnia Sun, 10 Jun 2012 00:44:38 -0500, Przemys砤w W napisa(a):

Z prof. dr. hab. in. Jackiem Ro馾 z Wydzia硊 In縴nierii Metali i
Informatyki Przemys硂wej Akademii G髍niczo-Hutniczej im. Stanis砤wa
Staszica w Krakowie, kierownikiem Pracowni Projektowania Materia丑w AGH,
rozmawia Anna Ambroziak

Od kiedy zajmuje si Pan metod element體 sko馽zonych?

- Metod element體 sko馽zonych zajmuj si od 1973 roku. Wtedy napisa砮m
pierwszy program komputerowy na MES. Studiowa砮m ten problem w
Instytucie Podstawowych Problem體 Techniki Polskiej Akademii Nauk,
wsp蟪pracowa砮m te z Instytutem Matematycznym PAN, gdzie s硊cha砮m
wyk砤d體 prof. Andrzeja Wakulicza, najlepszego w體czas specjalisty
matematyka w dziedzinie metod numerycznych w Polsce. Metody te s moim
ukochanym rejonem bada. Metoda element體 sko馽zonych jest jedn z
wielu, jakie oferuj metody numeryczne. Osobi禼ie zbudowa砮m trzy takie
systemy metody element體 sko馽zonych. W 1986 roku, w ramach wsp蟪pracy z
prywatn firm komputerow, w kt髍ej by砮m dyrektorem ds. produkcji,
przyczyni砮m si do powstania pakietu O.K. MES. Drugi powsta, kiedy
wyjecha砮m z Polski w 1986 r. do Hamburga, gdzie pracowa砮m na
Technische Universit鋞 Hamburg-Harburg. Tam stworzy砮m oprogramowanie na
bazie MES do symulacji spawania pod wod - program nazywa si TF 3D,
by硂 to wa縩e osi眊ni阠ie w dziedzinie ratownictwa podwodnego. W
programie uczestniczyli naukowcy uniwersytet體 francuskich, niemieckich
i szwedzkich. Program ten by stosowany mi阣zy innymi przez firm
Halliburton. W 1993 r., kiedy przebywa砮m na emigracji w Republice
Po硊dniowej Afryki, opracowa砮m oprogramowanie, kt髍e by硂 cz甓ci
programu tworzonego przez francusk firm FRAMATOME. FRAMATOME jest
francuskim kartelem zbrojeniowym, kt髍y produkuje m.in. bro nuklearn i
elektrownie atomowe. By硂 to oprogramowanie, kt髍e s硊縴硂 do symulacji
proces體 spawania korpus體 silnik體 turbinowych i ruroci眊體 w
elektrowniach atomowych. W Republice Po硊dniowej Afryki "wychowa砮m"
czterech profesor體, kt髍zy zajmuj si MES w mechanice cia砤 sta砮go.
U縴wali秏y mi阣zy innymi programu LS-DYNA. MES jest g丑wnym narz阣ziem
badawczym moich wychowank體. To 秝iat stworzony przez matematyk體,
fizyk體 in縴nier體. W tym 秝iecie mo縩a analizowa zachowanie
konstrukcji pod wp硑wem obci笨e bez konieczno禼i wykonywania pe硁ego
zakresu eksperyment體 z udzia砮m prototyp體 konstrukcji. Ten 秝iat jest
okre秎ony przez podstawowe prawa fizyki, metalurgii, chemii itd. i
analizy matematycznej. W tym 秝iecie prawda, czyli poprawne rozwi眤anie,
jest obiektywne w sensie praw fizyki i twierdze matematycznych. W tym
obszarze dzia砤j tysi眂e uczonych na wszystkich kontynentach. Jest to
pi阫ny 秝iat sprawiedliwo禼i i uczciwo禼i. Niezale縩y od chciejstwa
ludzi!!! Jest to pi阫ny idea!!!

Metod element體 sko馽zonych, a konkretnie najnowsz wersj programu
LS-DYNA pos硊縴 si w swoich obliczeniach komputerowych dotycz眂ych
katastrofy smole駍kiej prof. Wies砤w Binienda.

- To jest dobre narz阣zie do modelowania proces體 deformacji w mechanice
konstrukcji. LS-DYNA jest rozwijana od 1976 r. na najlepszych
uniwersytetach ameryka駍kich i europejskich, ma wiele opcji, og髄nie
nadaje si do oblicze konstrukcji oraz oblicze zagadnie kontaktowych,
w tym zderze, czyli deformacji i destrukcji konstrukcji w czasie
kontaktu obiekt體 ruchomych z przeszkodami.

Dlaczego wybrano takie, a nie inne oprogramowanie typu MES? Znane s
komercyjne programy: Ansys, Nastran, Abaqus, Adina itp. Czy wyniki z
r罂nych program體 mog by zbie縩e?

- Wyniki otrzymane z tych program體 powinny by podobne i r罂ni si
nieznacznie co do warto禼i, natomiast jako禼iowo powinny odpowiada temu
samemu modelowi zjawiska fizycznego. Istniej r體nie programy
specjalistyczne do modelowania zjawiska, np. zderzenia pojazd體, takie
jak PAM CRASH. Z ich pomoc mo縩a uwzgl阣ni wiele efekt體 wyst阷uj眂ych
tylko w w眘kiej grupie zjawisk fizycznych. Takim efektem jest na
przyk砤d darcie poszycia samochodu, skrzyd砤 samolotu, p砤szcza statku
po zderzeniu z g髍 lodow itp. LS-DYNA daje takie mo縧iwo禼i, chocia
nie jest programem specjalizowanym do modelowania jednego typu problem體
mechanicznych. Pan profesor Binienda zastosowa taki pakiet, kt髍y by
dla niego dost阷ny w jego Instytucie. Zastosowa te kilka modeli
materia硂wych dla aluminium. U縴 takich modeli, jak model Johnsona
Cooka, stosowany mi阣zy innymi przez NASA.

Spotka si Pan osobi禼ie z prof. Biniend podczas jego pobytu w Polsce?

- Je秎i chodzi o moje spotkanie z panem profesorem Biniend, musz tu
powiedzie o dw骳h sprawach. Po pierwsze - kiedy pan profesor og硂si
wyniki swoich analiz, jeszcze w ubieg硑m roku, spotka砮m si z moim
nie縴j眂ym ju przyjacielem dr. W硂dzimierzem Abramowiczem, kt髍y by
jednym z najlepszych na 秝iecie specjalist體 od zagadnie kontaktowych,
czyli od zagadnie zderzenia obiekt體, takich jak statki, samoloty,
pojazdy itd. Doktor Abramowicz by wieloletnim pracownikiem Instytutu
Podstawowych Problem體 Techniki PAN, sp阣zi sporo czasu w ameryka駍kim
Massachusetts Institute Technology, gdzie przyczyni si do powstania
specjalnych program體 do rozwi眤ywania zagadnie zderze.
Postanowili秏y, 縠 to, co zrobi pan prof. Binienda, obliczymy,
wykorzystuj眂 inne pakiety, nie stosuj眂 LS-DYNA. Przygotowywali秏y si
do tego rozwi眤ania, ale przerwa砤 je 秏ier dr. Abramowicza. Nie
mogli秏y ju kontynuowa tego zadania, a to ze wzgl阣u na podzia
obowi眤k體, kt髍e sobie wyznaczyli秏y - ja mia砮m si zaj辨
identyfikacj modeli superdynamicznych materia丑w, a dr Abramowicz mia
identyfikowa optymalne warunki brzegowe dla zderzenia konstrukcji
skrzyd砤 z brzoz. Poniewa dr Abramowicz przyja糿i si z prof.
Biniend, napisa砮m do niego list z pro禸 o pozyskanie pewnych danych,
kt髍ymi si pos硊縴.

Otrzyma je Pan?

- Pan profesor odpowiedzia, 縠 jest w stanie przekaza nam pewne dane.

O jakie dane chodzi硂?

- Interesowa砤 nas przede wszystkim dyskretyzacja skrzyd砤 Tu-154M.
Czyli tzw. siatka element體 sko馽zonych. Jak r體nie modele materia丑w,
jakie pan prof. Binienda zastosowa dla sformu硂wania modelu konstrukcji
skrzyd砤. W metodzie element體 sko馽zonych musimy zast眕i ten
rzeczywisty obiekt siatk element體 sko馽zonych. Przy czym liczy si nie
tyle sama siatka, ile typ element體 sko馽zonych, jakie pan profesor
zastosowa do swoich oblicze. Element sko馽zony jest definiowany nie
tylko jako obiekt geometryczny, ale przede wszystkim jako funkcja
kszta硉u dla odkszta砪e, kt髍a determinuje w spos骲 matematyczny
deformacj elementu sko馽zonego. Precyzyjnie odpowiada to rzeczywistemu
schematowi deformacji w elemencie sko馽zonym. To bardzo wa縩e. Decyduje
typ elementu sko馽zonego, kt髍y jest sprz昕ony z tzw. funkcj kszta硉u,
co odpowiada schematowi deformacji tego matematycznego-fizycznego
obiektu. W metodach numerycznych przyjmuje si, 縠 im wi阠ej jest
element體 i wi阠ej w陑丑w, tym wynik oblicze jest bli縮zy
rzeczywisto禼i. Czyli model matematyczny lepiej odpowiada rzeczywistemu
zjawisku fizycznemu.

Jakie b酬dy mog wyst眕i w obliczeniach numerycznych?

- W obliczeniach numerycznych wyst阷uj dwa rodzaje b酬d體 numerycznych:
jeden jest zwi眤any z ow funkcj kszta硉u, drugi b潮d jest zwi眤any z
kumulacj tzw. b酬d體 przybli縠nia liczby maszynowej i - w przypadku
niedo秝iadczonych u縴tkownik體 program體 MES - mo縠 si pojawi b潮d
spowodowany niew砤禼iwym przyj阠iem warunk體 brzegowych. Je秎i te b酬dy
wyst眕i, to rozwi眤anie mo縠 nie mie sensu fizycznego, to znaczy nie
b阣zie ono odzwierciedla rzeczywistego procesu fizycznego. Dlatego
zada砮m panu prof. Biniendzie dwa podstawowe pytania: jaki typ elementu
sko馽zonego zastosowa w swoich obliczeniach oraz czy przeprowadzi
analiz wra縧iwo禼i rozwi眤ania na zmiany typu warunk體 i zmiany
wielko禼i parametr體 w warunkach brzegowych. To s bardzo wa縩e kwestie.
Dotycz bowiem w砤禼iwo禼i typu elementu sko馽zonego przyj阾ego do
symulacji MES. Zapyta砮m te, czy przeprowadzono analiz, jak
rozwi眤anie zale縴 od zmiany parametr體 wyst阷uj眂ych w warunkach
brzegowych. Notabene te pytania do profesora Biniendy uzgodni砮m jeszcze
ze 秔. dr. W硂dzimierzem Abramowiczem.

Jak ocenia Pan, jako naukowiec, jako舵 oblicze prof. Biniendy?

- Jako w砤禼iwe. Wyb髍 modeli materia丑w, jakich dokona pan prof.
Binienda, by prawid硂wy. Tak samo jak ustanowienie warunk體
pocz眛kowych i brzegowych. Profesor Binienda zastosowa elementy
pow硂kowe lotnicze oraz przeprowadzi analiz wra縧iwo禼i rozwi眤ania na
zmian warunk體 brzegowych w modelu zadania kontaktowego. To mnie
ca砶owicie usatysfakcjonowa硂. Moje dociekania, je秎i chodzi o analizy
prof. Biniendy, dotycz tzw. zagadnie kontaktowych. Musz wspomnie, 縠
na ten temat przygotowa砮m w 1986 r. prac habilitacyjn. Pragn doda,
縠 jestem absolwentem Instytutu Budowy Sprz阾u Mechanicznego
(kryptonimowa nazwa Instytutu Uzbrojenia) na Politechnice Warszawskiej.
Z tzw. pierwszego wykszta砪enia jestem balistykiem wewn阾rznym, od 1970
roku zajmowa砮m si mi阣zy innymi zagadnieniami kontaktowymi, w tym
penetracj pancerza przez pocisk, fragmentacj pocisku itp. Owe warunki
brzegowe, o kt髍e pyta砮m pana prof. Biniend, odwzorowuj w砤秐ie
problem kontaktowy mi阣zy t s硑nn pancern brzoz i skrzyd砮m. Chodzi
o zachowanie konstrukcji, czyli skrzyd砤, w czasie zderzenia. Profesor
Binienda uwzgl阣ni w swoich obliczeniach nawet tzw. efekt darcia
poszycia skrzyd砤. To bardzo istotna kwestia przy analizie zaawansowanej
deformacji konstrukcji z r體noczesnym uwzgl阣nieniem jej destrukcji.

Pod adresem Biniendy cz阺to jest formu硂wany zarzut, 縠 nie znamy jego
danych wej禼iowych i dlatego wykonanej przez niego symulacji nie mo縩a
nale縴cie powt髍zy. I 縠 opiera si na danych technicznych Boeinga
B-727, a nie Tu-154M.

- edz t dyskusj, sam jestem ciekaw, jakie mechanizmy spowodowa硑
fragmentacj konstrukcji Tu-154 i czy sta硂 si to na skutek zderzenia z
ziemi, czy te jeszcze w czasie lotu nad ziemi. Rzeczywi禼ie jest
r罂nica mi阣zy konstrukcj boeinga i tupolewa. Skrzyd硂 rosyjskiego
samolotu ma trzy wsporniki wzd硊縩e, a skrzyd硂 boeinga - dwa. To wyraz
braku zaufania konstruktor體 rosyjskich do jako禼i materia丑w
konstrukcyjnych produkcji rosyjskiej i dlatego wzmacniaj sztywno舵
konstrukcji. Konstrukcja ameryka駍ka ma mniejszy wsp蟪czynnik
bezpiecze駍twa. Skrzyd硂 samolotu rosyjskiego ma wi阫szy wsp蟪czynnik
bezpiecze駍twa, ale jest ono ci昕sze, co nie oznacza, 縠 jest to
konstrukcja lepsza. W analizie nad destrukcj konstrukcji wa縩a jest
dokumentacja techniczna - w przypadku Tu-154 wa縩a jest dokumentacja,
zw砤szcza skrzyd砤. Rozmawia砮m o tym z panem prof. Biniend, kt髍y
zbudowa fragment skrzyd砤 odzwierciedlaj眂y konstrukcj skrzyd砤
Tu-154. Skrzyd硂 samolotu produkcji sowieckiej by硂 bardziej sztywne ni
to, kt髍e wykona pan profesor. W modelu numerycznym zwi阫szy on nawet
sztywno舵 brzozy.

W przyrodzie nie wyst阷uje raczej taki efekt, i zar體no narz阣zie, jak
i obiekt skrawany s jednocze秐ie niszczone. Na pewno skrzyd硂 ma
wi阫sz sztywno舵 ni brzoza. Znana jest publikacja prof. Tomasza
Wierzbickiego z Massachusetts Institute of Technology (MIT), o kt髍ej
dyskutowa砮m z prof. Biniend, gdzie przedstawiono zderzenie samolotu ze
s硑nnymi wie縜mi w Nowym Jorku - tam aluminium (samolot) ci瓿o belki
stalowe stanowi眂e szkielet konstrukcyjny wie縪wc體. Przy dynamicznym
zachowaniu, przy du縠j pr阣ko禼i odkszta砪enia materia zachowuje si
zupe硁ie inaczej ni przy statycznym. Wyst阷uj tak zwane efekty
lepkoplastyczne. Nie ulega wi阠 w眛pliwo禼i, 縠 brzoza mog砤 zosta
uci阾a. To wynik, jaki pan profesor uzyska, przyjmuj眂 okre秎one
za硂縠nia w swoim modelu, kt髍y jest jak najbardziej poprawny. Pan
profesor przedstawi wyniki, kt髍e s poprawne i kt髍e wskazuj na to,
縠 zjawisko kontaktowe zosta硂 poprawnie zamodelowane.

Dla kt髍ych symulacji prof. Biniendy nale縴 uwzgl阣ni op髍 powietrza?
Czy dla tej dotycz眂ej zderzenia skrzyd砤 z brzoz, czy te dotycz眂ej
lotu oderwanego kawa砶a skrzyd砤?

- Dla tej, kt髍a dotyczy lotu oderwanego fragmentu skrzyd砤.

Dlaczego?

- Poniewa oderwany fragment skrzyd砤 porusza si pod wp硑wem energii
kinetycznej, si ci笨enia i si oporu aerodynamicznego. Ten fragment
spada na ziemi w podobny spos骲 jak jesienny li舵 z drzewa.

Dlaczego, Pana zdaniem, eksperci komisji Millera nie chc podj辨
merytorycznej dyskusji z prof. Biniend? Naukowiec ca硑 czas podkre秎a,
縠 jest got體 do konfrontacji.

- Nie rozumiem tego. Je秎i polityk miesza si do obiektywnych bada, to
tym gorzej dla polityk體. By砮m t osob, kt髍a skonfrontowa砤 swoje
wyobra縠nia o zagadnieniu kontaktu skrzyd砤 samolotu z brzoz z panem
prof. Biniend. I nic mi si nie sta硂. Doszli秏y do pewnych zgodnych
wniosk體. Ka縟y, kto prowadzi badania naukowe, stawia pytania wynikaj眂e
z jego wiedzy i do秝iadczenia zawodowego. Nie da si problemu przyczyn
katastrofy smole駍kiej zbada do ko馽a, kiedy ka縟y z badaczy b阣zie
twierdzi, 縠 to on ma jedynie s硊szno舵. W nauce nie mo縩a pozwoli
sobie na to, by kierowa si do kogo niech阠i czy kwestiami
politycznymi. Wyniki naukowe musz by obiektywne. My zawsze startujemy
z podstawowych praw fizyki, pos硊gujemy si r罂nymi narz阣ziami
badawczymi, jak np. LS-DYNA, Abaqus lub PAM CRASH. Otrzymujemy
rozwi眤ania, kt髍e musz by zgodne z naszymi wyobra縠niami o skutkach
rzeczywistych eksperyment體, a wi阠 np. o schemacie deformacji i
fragmentacji skrzyd砤 samolotu nawet w kontakcie z rosyjsk brzoz.

Konieczne by硂by okre秎enie momentu bezw砤dno禼i tupolewa wzgl阣em osi
pod硊縩ej?

- Nie jestem specjalist w tej dziedzinie... Nie interesuj mnie te
kwestie pilota縰. Jestem specjalist od zagadnie kontaktowych, istotna
jest dla mnie fragmentacja kad硊ba, ruch obiekt體 znajduj眂ych si w
jego wn阾rzu i skutki zderzenia z przeszkod. Mog tu powiedzie jasno -
ziemia, podmok硑 grunt nie jest katapult, kt髍y wystrzeliwuje szcz眛ki
obiektu zderzaj眂ego si z ni i rozrzuca je na obszarze ponad hektara.
Wed硊g raport體 MAK i komisji Millera kad硊b samolotu zderzy si z
podmok硑m gruntem, ale prawa fizyki wskazuj na to, 縠 ten nie powoduje
fragmentacji konstrukcji na drobne kawa砶i, jak np. upadek kryszta硂wego
wazonu na betonow posadzk. Wida to by硂 na przyk砤dzie deformacji
wagon體 w niedawnej katastrofie kolejowej w Polsce, gdzie wzgl阣na
pr阣ko舵 wynosi砤 oko硂 210 km/h i by砤 niewiele mniejsza ni pr阣ko舵
Tu-154 w krzakach smole駍kich nazywanych lotniskiem Siewiernyj. Jest to
dla mnie problem, z kt髍ym nie jestem w stanie sobie poradzi, 禼i秎e
interpretuj眂 prawa fizyki i mechaniki kontaktowej. Wiem, 縠 samolot
lecia z pr阣ko禼i ponad 230-280 km/h, zderzy si z podmok硑m gruntem
i rozpad na mniejsze i wi阫sze kawa砶i. Ta fragmentacja nie jest zgodna
z moim wyobra縠niem o mechanice zniszczenia w tamtych warunkach. Taki
grunt mo縠 przej辨 wi阠ej energii ni np. beton, to znaczy, 縠 mo縠
zmniejszy koncentracj energii w konstrukcji, zmniejszy pr阣ko舵
odkszta砪enia element體 konstrukcji, co powinno zadzia砤 jako podatny
zderzak w samochodzie. Ten schemat zniszczenia, jaki wy砤nia si z
raport體, nie jest zgodny z dokumentacj fotograficzn. To w砤秐ie
chcia砮m zbada z panem dr. Abramowiczem. Ja mam inny punkt widzenia -
ekspertyza komisji Millera ko馽zy si daleko przed tym stadium
katastrofy, gdzie zaczyna si zaawansowana fragmentacja konstrukcji, co
jest przedmiotem mojego zainteresowania.

Czy, Pa駍kim zdaniem, nale縜硂by wzi辨 pod uwag, 縠 konstrukcja
skrzyd砤 by砤 ju wcze秐iej os砤biona i po zderzeniu z brzoz panel po
prostu si z砤ma?

- Nie, tego nie bra砨ym pod uwag. Samolot lecia z Warszawy ponad
godzin. Gdyby skrzyd硂 by硂 os砤bione, nie dolecia砨y tak daleko.

Podziela Pan pogl眃 m.in. prof. Biniendy, 縠 nale縜硂by powo砤 komisj
mi阣zynarodow?

- Na pewno konieczne jest powo砤nie komisji, kt髍a zaj瓿aby si
rekonstrukcj fragmentacji konstrukcji tego samolotu. Komisja taka na
podstawie fragment體 Tu-154M oraz zapis體 dynamiki ruchu tego obiektu
mog砤by zrekonstruowa mechanizm zniszczenia konstrukcji na podstawie
tzw. analizy odwrotnej i odpowiedzie na pytanie, czy sta硂 si to na
skutek kontaktu samolotu z podmok硑m gruntem, czy te nad jego
powierzchni. Jest to szczeg髄nie wa縩e teraz, kiedy wiadomo ju, 縠 nie
ma 縜dnych szans na odzyskanie i rekonstrukcj wraku w Polsce.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt


Nasz grupowy na硊k_owiec MH, jak to przeczyta to dyplom spali :)



Data: 2012-06-10 08:48:04
Autor: rAzor
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
BomBel rAzor to chuj <yogi002@wp.pl> napisa(a):
1111!! ACOS TY AZ EJDEN,,? CAWANIACZKU ZLTAWIE ICE ZORBIE IC QQ OGNJU HRESK DZWYJDZE Z IZLATKI ODSTANIESZ OP PLAPKACH KNALIO Z WABRZEZNA


BomBel :O)))))))))))))))))))))))))

11U縴tkownik - Yogy  napisa::
> Dnia Sun, 10 Jun 2012 00:44:38 -0500, Przemys砤w W napisa(a):
>
>> Z prof. dr. hab. in. Jackiem Ro馾 z Wydzia硊 In縴nierii Metali i
>> Informatyki Przemys硂wej Akademii G髍niczo-Hutniczej im. Stanis砤wa
>> Staszica w Krakowie, kierownikiem Pracowni Projektowania Materia丑w AGH,
>> rozmawia Anna Ambroziak
>>
>> Od kiedy zajmuje si Pan metod element體 sko馽zonych?
>>
>> - Metod element體 sko馽zonych zajmuj si od 1973 roku. Wtedy napisa砮m
>> pierwszy program komputerowy na MES. Studiowa砮m ten problem w
>> Instytucie Podstawowych Problem體 Techniki Polskiej Akademii Nauk,
>> wsp蟪pracowa砮m te z Instytutem Matematycznym PAN, gdzie s硊cha砮m
>> wyk砤d體 prof. Andrzeja Wakulicza, najlepszego w體czas specjalisty
>> matematyka w dziedzinie metod numerycznych w Polsce. Metody te s moim
>> ukochanym rejonem bada. Metoda element體 sko馽zonych jest jedn z
>> wielu, jakie oferuj metody numeryczne. Osobi禼ie zbudowa砮m trzy takie
>> systemy metody element體 sko馽zonych. W 1986 roku, w ramach wsp蟪pracy z
>> prywatn firm komputerow, w kt髍ej by砮m dyrektorem ds. produkcji,
>> przyczyni砮m si do powstania pakietu O.K. MES. Drugi powsta, kiedy
>> wyjecha砮m z Polski w 1986 r. do Hamburga, gdzie pracowa砮m na
>> Technische Universit鋞 Hamburg-Harburg. Tam stworzy砮m oprogramowanie na
>> bazie MES do symulacji spawania pod wod - program nazywa si TF 3D,
>> by硂 to wa縩e osi眊ni阠ie w dziedzinie ratownictwa podwodnego. W
>> programie uczestniczyli naukowcy uniwersytet體 francuskich, niemieckich
>> i szwedzkich. Program ten by stosowany mi阣zy innymi przez firm
>> Halliburton. W 1993 r., kiedy przebywa砮m na emigracji w Republice
>> Po硊dniowej Afryki, opracowa砮m oprogramowanie, kt髍e by硂 cz甓ci
>> programu tworzonego przez francusk firm FRAMATOME. FRAMATOME jest
>> francuskim kartelem zbrojeniowym, kt髍y produkuje m.in. bro nuklearn i
>> elektrownie atomowe. By硂 to oprogramowanie, kt髍e s硊縴硂 do symulacji
>> proces體 spawania korpus體 silnik體 turbinowych i ruroci眊體 w
>> elektrowniach atomowych. W Republice Po硊dniowej Afryki "wychowa砮m"
>> czterech profesor體, kt髍zy zajmuj si MES w mechanice cia砤 sta砮go.
>> U縴wali秏y mi阣zy innymi programu LS-DYNA. MES jest g丑wnym narz阣ziem
>> badawczym moich wychowank體. To 秝iat stworzony przez matematyk體,
owiec MH, jak to przeczyta to dyplom spali :)
>
>



--


Data: 2012-06-10 11:11:45
Autor: mkarwan
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
From: BomBel <yogi002@wp.pl>
Newsgroups: pl.soc.polityka
Subject: Re: prof. =?ISO-8859-2?Q?Ro=F1da_obala_wyniki_bada=F1_Bi?=
 =?ISO-8859-2?Q?niendy?=
Date: Sun, 10 Jun 2012 09:54:59 +0200
Organization: Smrody Polityczne - Magazyn Codzienny
Lines: 297
Message-ID: <jr1jsj$ibo$5@inews.gazeta.pl>
References: <jr18ob$p8t$1@dont-email.me> <1gptjb8si358$.147ig09m19b5d$.dlg@40tude.net>
NNTP-Posting-Host: 178-36-232-233.adsl.inetia.pl
Mime-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset=ISO-8859-2; format=flowed
Content-Transfer-Encoding: 8bit
X-Trace: inews.gazeta.pl 1339314899 18808 178.36.232.233 (10 Jun 2012 07:54:59 GMT)
X-Complaints-To: usenet@agora.pl
NNTP-Posting-Date: Sun, 10 Jun 2012 07:54:59 +0000 (UTC)
X-User: bully300
In-Reply-To: <1gptjb8si358$.147ig09m19b5d$.dlg@40tude.net>
User-Agent: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:12.0) Gecko/20120429 Firefox/12.0 SeaMonkey/2.9.1
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
IP address: 178.36.232.233
IP address state: Slaskie
IP address city: Katowice

Data: 2012-06-10 11:08:43
Autor: mkarwan
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
From: Yogy <yogy002@vp.pl>
Newsgroups: pl.soc.polityka
Subject: Re: prof. =?UTF-8?B?Um/FhGRhIG9iYWxhIHd5bmlraSBiYWRhxYQgQmluaWVuZHk=?=
Date: Sun, 10 Jun 2012 02:26:04 -0500
Organization: STUPID MEN
Lines: 289
Message-ID: <1gptjb8si358$.147ig09m19b5d$.dlg@40tude.net>
References: <jr18ob$p8t$1@dont-email.me>
Mime-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-2"
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Injection-Info: mx04.eternal-september.org; posting-host="ZQnU0BBSvWYH4yCI0u1pmw";
 logging-data="31148"; mail-complaints-to="abuse@eternal-september.org"; posting-account="U2FsdGVkX18f5XJx30oSmi5tpjXiPcO8"
User-Agent: 40tude_Dialog/2.0.15.1pl
Cancel-Lock: sha1:cxASHl96V3+sa0LUz3NYb71fFEQ=

Data: 2012-06-10 05:52:44
Autor: Przemys砤w W
Rprof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Z prof. dr. hab. in. Jackiem Ro馾 z Wydzia硊 In縴nierii Metali i Informatyki Przemys硂wej Akademii G髍niczo-Hutniczej im. Stanis砤wa Staszica w Krakowie,rAzor to chuj kierownikiem Pracowni Projektowania
Materia丑w AGH, rozmawia Anna Ambroziak

Od kiedy zajmuje si Pan metod element體 sko馽zonych?

- Metod element體 sko馽zonych zajmuj si od 1973 roku. Wtedy napisa砮m pierwszy program komputerowy na MES. Studiowa砮m ten problem w Instytucie Podstawowych Problem體 Techniki Polskiej Akademii Nauk, wsp蟪pracowa砮m te z rAzor to chujInstytutem Matematycznym PAN, gdzie
s硊cha砮m wyk砤d體 prof. Andrzeja Wakulicza, najlepszego w體czas specjalisty matematyka w dziedzinie metod numerycznych w Polsce. Metody te s moim ukochanym rejonem bada. Metoda element體 sko馽zonych jest jedn z wielu, jakie oferuj metody numeryczne. Osobi禼ie zbudowa砮m trzy takie systemy metody element體 sko馽zonych. W 1986 roku, w ramach wsp蟪pracy z prywatn firm komputerow, w kt髍ej by砮m dyrektorem ds. produkcji, przyczyni砮m si do powstania pakietu O.K. MES. Drugi powsta, kiedy wyjecha砮m z Polski w 1986 r. do Hamburga, gdzie pracowa砮m na Technische Universit鋞 Hamburg-Harburg. Tam stworzy砮m oprogramowanie na bazie MES do symulacji spawania pod wod - program nazywa si TF 3D, by硂 to wa縩e osi眊ni阠ie w dziedzinie ratownictwa podwodnego. W programie uczestniczyli naukowcy uniwersytet體 francuskich, niemieckich i szwedzkich. Program ten by stosowany mi阣zy innymi przez firm Halliburton. W 1993 r., kiedy przebywa砮m na emigracji w Republice Po硊dniowej Afryki, opracowa砮m oprogramowanie, kt髍e by硂 cz甓ci programu tworzonego przez francusk rAzor to chujfirm FRAMATOME. FRAMATOME
jest francuskim kartelem zbrojeniowym, kt髍y produkuje m.in. bro nuklearn i elektrownie atomowe. By硂 to oprogramowanie, kt髍e s硊縴硂 do symulacji proces體 spawania korpus體 silnik體 turbinowych i ruroci眊體 w elektrowniach atomowych. W Republice Po硊dniowej Afryki "wychowa砮m" czterech profesor體, kt髍zy zajmuj si MES w mechanice cia砤 sta砮go. U縴wali秏y mi阣zy innymi programu LS-DYNA. MES jest g丑wnym narz阣ziem badawczym moich wychowank體. To 秝iat stworzony przez matematyk體, fizyk體 in縴nier體. W tym 秝iecie mo縩a analizowa zachowanie konstrukcji pod wp硑wem obci笨e bez konieczno禼i wykonywania pe硁ego zakresu eksperyment體 z rAzor to chuj udzia砮m prototyp體 konstrukcji. Ten
秝iat jest okre秎ony przez podstawowe prawa fizyki, metalurgii, chemii itd. i analizy matematycznej. W tym 秝iecie prawda, czyli poprawne rozwi眤anie, jest obiektywne w sensie praw fizyki i twierdze matematycznych. W tym obszarze dzia砤j tysi眂e uczonych na wszystkich kontynentach. Jest to pi阫ny 秝iat sprawiedliwo禼i i uczciwo禼i. Niezale縩y od chciejstwa ludzi!!! Jest to pi阫ny idea!!!rAzor to chuj Metod element體 sko馽zonych, a
konkretnie najnowsz wersj programu rAzor to chuj LS-DYNA pos硊縴 si w
swoich obliczeniach komputerowych dotycz眂ych katastrofy smole駍kiej prof.
Wies砤w Binienda.rAzor to chuj

- To jest dobre narz阣zie do modelowania proces體 deformacji w mechanice konstrukcji. LS-DYNA jest rozwijana od 1976 r. na najlepszych uniwersytetach ameryka駍kich i europejskich, ma wiele opcji, og髄nie nadaje si do oblicze konstrukcji oraz oblicze zagadnie kontaktowych, w tym zderze, czyli deformacji i destrukcji konstrukcji w czasie kontaktu obiekt體 ruchomych z przeszkodami.rAzor to chuj

Dlaczego wybrano takie, a nie inne oprogramowanie typu MES? Znane s komercyjne programy: Ansys, Nastran, Abaqus, Adina itp. Czy wyniki z r罂nych program體 mog by zbie縩e?rAzor to chuj

- Wyniki otrzymane z tych program體 powinny by podobne i r罂ni si nieznacznie co do warto禼i, natomiast jako禼iowo powinny odpowiada temu samemu modelowi zjawiska fizycznego. Istniej r體nie programy specjalistyczne do modelowania zjawiska, np. zderzenia pojazd體, takie jak PAM CRASH. Z ich pomoc mo縩a uwzgl阣ni wiele efekt體 wyst阷uj眂ych tylko w w眘kiej grupie zjawisk fizycznych. Takim efektem jest na przyk砤d darcie poszycia samochodu, skrzyd砤 samolotu, p砤szcza statku po zderzeniu z g髍 lodow itp. LS-DYNA daje takie mo縧iwo禼i, chocia nie jest programem specjalizowanym do modelowania jednego typu problem體 mechanicznych. Pan profesor Binienda zastosowa taki pakiet, kt髍y by dla niego dost阷ny w jego Instytucie. Zastosowa te kilka modeli materia硂wych dla aluminium. U縴 takich modeli, jak model Johnsona Cooka, stosowany mi阣zy innymi przez NASA.rAzor to chuj

Spotka si Pan osobi禼ie z prof. Biniend podczas jego pobytu w Polsce?

- Je秎i chodzi o moje spotkanie z panem profesorem Biniend, musz tu powiedzie o dw骳h sprawach. Po pierwsze - kiedy pan profesor og硂si wyniki swoich analiz, jeszcze w ubieg硑m roku, spotka砮m si z moim nie縴j眂ym ju przyjacielem dr. W硂dzimierzem Abramowiczem, kt髍y by jednym z najlepszych na 秝iecie specjalist體 od zagadnie kontaktowych, czyli od zagadnie zderzenia obiekt體, takich jak statki, samoloty, pojazdy itd. Doktor Abramowicz by wieloletnim pracownikiem Instytutu Podstawowych Problem體 Techniki PAN, sp阣zi sporo czasu w ameryka駍kim Massachusetts Institute Technology, gdzie przyczyni si do powstania specjalnych program體 do rozwi眤ywania zagadnie zderze. Postanowili秏y, 縠 to, co zrobi pan prof. Binienda, obliczymy, wykorzystuj眂 inne pakiety, nie stosuj眂 LS-DYNA. Przygotowywali秏y si do tego rozwi眤ania, ale przerwa砤 je 秏ier dr. Abramowicza. Nie mogli秏y ju kontynuowa tego zadania, a to ze wzgl阣u na podzia obowi眤k體, kt髍e sobie wyznaczyli秏y - ja mia砮m si zaj辨 identyfikacj modeli superdynamicznych materia丑w, a dr Abramowicz mia identyfikowa optymalne warunki brzegowe dla zderzenia konstrukcji skrzyd砤 z brzoz. Poniewa dr Abramowicz przyja糿i si z prof. Biniend, napisa砮m do niego list z pro禸 o pozyskanie pewnych danych, kt髍ymi si pos硊縴.

Otrzyma je Pan?

- Pan profesor odpowiedzia, rAzor to chuj 縠 jest w stanie przekaza nam
pewne dane.

O jakie dane chodzi硂?

- Interesowa砤 nas przede wszystkim dyskretyzacja skrzyd砤 Tu-154M. Czyli tzw. siatka element體 sko馽zonych. Jak r體nie modele materia丑w, jakie pan prof. Binienda zastosowa dla sformu硂wania modelu konstrukcji skrzyd砤. W metodzie element體 sko馽zonych musimy zast眕i ten rzeczywisty obiekt siatk element體 sko馽zonych. Przy czym liczy si nie tyle sama siatka, ile typ element體 sko馽zonych, jakie pan profesor zastosowa do swoich oblicze. Element sko馽zony jest definiowany nie tylko jako obiekt geometryczny, ale przede wszystkim jako funkcja kszta硉u dla odkszta砪e, kt髍a determinuje w spos骲 matematyczny deformacj elementu sko馽zonego. Precyzyjnie odpowiada to rzeczywistemu schematowi deformacji w elemencie sko馽zonym. To bardzo wa縩e. Decyduje typ elementu sko馽zonego, kt髍y jest sprz昕ony z tzw. funkcj kszta硉u, co odpowiada schematowi deformacji tego matematycznego-fizycznego obiektu. W metodach numerycznych przyjmuje si, 縠 im wi阠ej jest element體 i wi阠ej w陑丑w, tym wynik oblicze jest bli縮zy rzeczywisto禼i. Czyli model matematyczny lepiej odpowiada rzeczywistemu zjawisku fizycznemu.rAzor to chuj



--


Data: 2012-06-10 11:08:15
Autor: mkarwan
Rprof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
From: "=?ISO-8859-2?Q?_Przemys=B3aw_W?=" <bull.y300@WYTNIJ.gazeta.pl>
Newsgroups: pl.soc.polityka
Subject: =?ISO-8859-2?Q?Rprof._Ro=F1da_obala_wyniki_bada=F1_Biniendy?=
Date: Sun, 10 Jun 2012 05:52:44 +0000 (UTC)
Organization: "Portal Gazeta.pl -> http://www.gazeta.pl"
Lines: 125
Message-ID: <jr1cnc$ve$1@inews.gazeta.pl>
References: <jr18ob$p8t$1@dont-email.me>
NNTP-Posting-Host: localhost
Content-Type: text/plain; charset=ISO-8859-2
Content-Transfer-Encoding: 8bit
X-Trace: inews.gazeta.pl 1339307564 1006 172.20.26.242 (10 Jun 2012 05:52:44 GMT)
X-Complaints-To: usenet@agora.pl
NNTP-Posting-Date: Sun, 10 Jun 2012 05:52:44 +0000 (UTC)
X-User: bull.y300
X-Forwarded-For: 79.191.253.150
X-Remote-IP: localhost
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
IP address: 79.191.253.150
IP address state: Slaskie
IP address city: Tarnowskie Gory

Data: 2012-06-10 08:16:13
Autor: dante
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Biniendy
Dnia Sun, 10 Jun 2012 00:44:38 -0500, Przemys砤w W napisa(a):

Z prof. dr. hab. in. Jackiem Ro馾 z Wydzia硊 In縴nierii Metali i Informatyki Przemys硂wej Akademii G髍niczo-Hutniczej im. Stanis砤wa Staszica w Krakowie, kierownikiem Pracowni Projektowania Materia丑w AGH, rozmawia Anna Ambroziak


(..)
- edz t dyskusj, sam jestem ciekaw, jakie mechanizmy spowodowa硑 fragmentacj konstrukcji Tu-154 i czy sta硂 si to na skutek zderzenia z ziemi, czy te jeszcze w czasie lotu nad ziemi. Rzeczywi禼ie jest r罂nica mi阣zy konstrukcj boeinga i tupolewa. Skrzyd硂 rosyjskiego samolotu ma trzy wsporniki wzd硊縩e, a skrzyd硂 boeinga - dwa. To wyraz braku zaufania konstruktor體 rosyjskich do jako禼i materia丑w konstrukcyjnych produkcji rosyjskiej i dlatego wzmacniaj sztywno舵 konstrukcji.

O ile mnie pami赕 nie zawodzi to skrzyd砤 TU-154 to konstrukcja Francuz體.



(...)
Znana jest publikacja prof. Tomasza Wierzbickiego z Massachusetts Institute of Technology (MIT), o kt髍ej dyskutowa砮m z prof. Biniend, gdzie przedstawiono zderzenie samolotu ze s硑nnymi wie縜mi w Nowym Jorku - tam aluminium (samolot) ci瓿o belki stalowe stanowi眂e szkielet konstrukcyjny wie縪wc體.

Mam nadziej, 縠 profesor nie ma na my秎i filar體 rdzenia, lecz jakie
stalowe wsporniki stanowi眂e szkielet dla dla zewn阾rznej 禼iany
wype硁ianej aluminium i szk砮m. A te:"belki stalowe" - to troch na wyrost.
Bo je秎i nie to ... (...)
Dla kt髍ych symulacji prof. Biniendy nale縴 uwzgl阣ni op髍 powietrza? Czy dla tej dotycz眂ej zderzenia skrzyd砤 z brzoz, czy te dotycz眂ej lotu oderwanego kawa砶a skrzyd砤?

- Dla tej, kt髍a dotyczy lotu oderwanego fragmentu skrzyd砤.

Dlaczego?

- Poniewa oderwany fragment skrzyd砤 porusza si pod wp硑wem energii kinetycznej, si ci笨enia i si oporu aerodynamicznego. Ten fragment spada na ziemi w podobny spos骲 jak jesienny li舵 z drzewa.

Kto podyktowa to pytanie Pani "dakto"?
Zwyczajnie nie trzyma poziomu.

(...)
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt



Dlaczego autor w眛ku ma problemy z interpretacj prostego tekstu?

Data: 2012-06-10 11:07:00
Autor: mkarwan
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
From: dante <invalid@not-for-mail.invalid>
Newsgroups: pl.soc.polityka
Subject: Re: prof. =?UTF-8?B?Um/FhGRhIG9iYWxhIHd5bmlraSBiYWRhxYQgQmluaWVuZHk=?=
Date: Sun, 10 Jun 2012 08:16:13 +0000 (UTC)
Lines: 58
Message-ID: <932495302aa4903e96f5b50460f75a25@not-for-mail.invalid>
References: <jr18ob$p8t$1@dont-email.me>
Mime-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-2"
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Injection-Date: Sun, 10 Jun 2012 08:16:13 +0000 (UTC)
Injection-Info: tioat.net; post-comments-to="tioat.support"
User-Agent: 40tude_Dialog/2.0.15.1pl

Data: 2012-06-10 09:50:38
Autor: dante
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Dnia Sun, 10 Jun 2012 11:07:00 +0200, mkarwan napisa(a):

From: dante <invalid@not-for-mail.invalid>
Newsgroups: pl.soc.polityka
Subject: Re: prof. =?UTF-8?B?Um/FhGRhIG9iYWxhIHd5bmlraSBiYWRhxYQgQmluaWVuZHk=?=
Date: Sun, 10 Jun 2012 08:16:13 +0000 (UTC)
Lines: 58
Message-ID: <932495302aa4903e96f5b50460f75a25@not-for-mail.invalid>
References: <jr18ob$p8t$1@dont-email.me>
Mime-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-2"
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Injection-Date: Sun, 10 Jun 2012 08:16:13 +0000 (UTC)
Injection-Info: tioat.net; post-comments-to="tioat.support"
User-Agent: 40tude_Dialog/2.0.15.1pl


Hm... potup sobie... potup. Pajacu.

Data: 2012-06-10 17:50:59
Autor: BomBel
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy

U縴tkownik "dante" <invalid@not-for-mail.invalid> napisa w wiadomo禼i news:668c02fb73b4065460772d78d7b2e7e5not-for-mail.invalid...
Dnia Sun, 10 Jun 2012 11:07:00 +0200, mkarwan napisa(a):

From: dante <invalid@not-for-mail.invalid>
Newsgroups: pl.soc.polityka
Subject: Re: prof.
=?UTF-8?B?Um/FhGRhIG9iYWxhIHd5bmlraSBiYWRhxYQgQmluaWVuZHk=?=
Date: Sun, 10 Jun 2012 08:16:13 +0000 (UTC)
Lines: 58
Message-ID: <932495302aa4903e96f5b50460f75a25@not-for-mail.invalid>
References: <jr18ob$p8t$1@dont-email.me>
Mime-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-2"
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Injection-Date: Sun, 10 Jun 2012 08:16:13 +0000 (UTC)
Injection-Info: tioat.net; post-comments-to="tioat.support"
User-Agent: 40tude_Dialog/2.0.15.1pl


Hm... potup sobie... potup.
Pajacu.


Twoim zdaniem te trollowanie to robota mkarwana?

BomBel

Data: 2012-06-10 16:10:06
Autor: dante
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Dnia Sun, 10 Jun 2012 17:50:59 +0200, BomBel napisa(a):

U縴tkownik "dante" <invalid@not-for-mail.invalid> napisa w wiadomo禼i news:668c02fb73b4065460772d78d7b2e7e5not-for-mail.invalid...
Dnia Sun, 10 Jun 2012 11:07:00 +0200, mkarwan napisa(a):

From: dante <invalid@not-for-mail.invalid>
Newsgroups: pl.soc.polityka
Subject: Re: prof.
=?UTF-8?B?Um/FhGRhIG9iYWxhIHd5bmlraSBiYWRhxYQgQmluaWVuZHk=?=
Date: Sun, 10 Jun 2012 08:16:13 +0000 (UTC)
Lines: 58
Message-ID: <932495302aa4903e96f5b50460f75a25@not-for-mail.invalid>
References: <jr18ob$p8t$1@dont-email.me>
Mime-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-2"
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Injection-Date: Sun, 10 Jun 2012 08:16:13 +0000 (UTC)
Injection-Info: tioat.net; post-comments-to="tioat.support"
User-Agent: 40tude_Dialog/2.0.15.1pl


Hm... potup sobie... potup.
Pajacu.


Twoim zdaniem te trollowanie to robota mkarwana?

BomBel


Wiem, 縠 od pewnego czasu pojawi硂 si na grupie
jakie dziecko-neostrady, kt髍emu zrobi硂 si co smutnego z g硂w.

M骿 "wpis" skierowany jest do autora "wpisu".
Kimkolwiek jest.
Zdaj sobie spraw z tego, 縠 to podszywacz.

Data: 2012-06-10 20:37:48
Autor: BomBel
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Yogy rAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to
chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to
chujrAzor to chujrAzor to chuj

U縴tkownik - dante  napisa::
Dnia Sun, 10 Jun 2012 17:50:59 +0200, BomBel napisa(a):

U縴tkownik "dante"<invalid@not-for-mail.invalid>  napisa w wiadomo禼i
news:668c02fb73b4065460772d78d7b2e7e5not-for-mail.invalid...
Dnia Sun, 10 Jun 2012 11:07:00 +0200, mkarwan napisa(a):

From: dante<invalid@not-for-mail.invalid>
Newsgroups: pl.soc.polityka
Subject: Re: prof.
=?UTF-8?B?Um/FhGRhIG9iYWxhIHd5bmlraSBiYWRhxYQgQmluaWVuZHk=?=
Date: Sun, 10 Jun 2012 08:16:13 +0000 (UTC)
Lines: 58
Message-ID:<932495302aa4903e96f5b50460f75a25@not-for-mail.invalid>
References:<jr18ob$p8t$1@dont-email.me>
Mime-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset="iso-8859-2"
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Injection-Date: Sun, 10 Jun 2012 08:16:13 +0000 (UTC)
Injection-Info: tioat.net; post-comments-to="tioat.support"
User-Agent: 40tude_Dialog/2.0.15.1pl


Hm... potup sobie... potup.
Pajacu.


Twoim zdaniem te trollowanie to robota mkarwana?

BomBel


Wiem, 縠 od pewnego czasu pojawi硂 si na grupie
jakie dziecko-neostrady,
kt髍emu zrobi硂 si co smutnego z g硂w.

M骿 "wpis" skierowany jest do autora "wpisu".
Kimkolwiek jest.
Zdaj sobie spraw z tego, 縠 to podszywacz.


Data: 2012-06-10 09:29:04
Autor: Bogdan Idzikowski
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Biniendy

U偶ytkownik "Przemys艂aw W" <"BroDmy RP przed pisem"@gazeta.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci news:jr18ob$p8t$1dont-email.me...
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt

Zwr贸ci艂em uwag臋 na dwa fragmenty wypowiedzi profesora:

#...gdzie przedstawiono zderzenie samolotu ze s艂ynnymi wie偶ami w Nowym Jorku - tam aluminium (samolot) ci臋艂o belki stalowe stanowi膮ce szkielet konstrukcyjny wie偶owc贸w...#

Nie chce mi si臋 szuka膰, jak by艂o w rzeczywisto艣ci, ale odwr贸膰my materia艂y. Je艣li s samolot by艂by ze stali, a szkielet wierzowca aluminiowy, to skrzyd艂o stalowe poda艂oby si臋 szkieletowi wierzowca? Zr贸b siekier臋 z aluminium w 艣rodku pust膮 i jebnij w stalowy d偶wigar. Jestem pewny, 偶e siekier臋 szlag trafi. I odwrotnie, stalow膮 siekier膮 jebnij w a偶urowy aluminiowy d藕wigar. Z pewno艣ci膮 siekiera pozostanie ca艂a.


#...Wed艂ug raport贸w MAK i komisji Millera kad艂ub samolotu zderzy艂 si臋 z podmok艂ym gruntem, ale prawa fizyki wskazuj膮 na to, 偶e ten nie powoduje fragmentacji konstrukcji na drobne kawa艂ki, jak np. upadek kryszta艂owego wazonu na betonow膮 posadzk臋...#

Rzu膰 tym wazonem z pr臋dko艣ci膮 300 km/h w wod臋 i zobacz, co si臋 stanie. Woda z pewno艣ci膮 si臋 nie rozst膮pi.

--
Donald Tusk - "wola艂bym si臋 nie urodzi膰, ni偶 na grobach zmar艂ych budowa膰 swoj膮 karier臋 polityczn膮".

Data: 2012-06-10 02:36:06
Autor: Yogy
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Dnia Sun, 10 Jun 2012 09:29:04 +0200, Bogdan Idzikowski napisa(a):

Nie chce mi si szuka, jak by硂 w rzeczywisto禼i, ale odwr箧my materia硑. Je秎i s samolot by砨y ze stali, a szkielet wierzowca aluminiowy, to skrzyd硂 stalowe poda硂by si szkieletowi wierzowca? Zr骲 siekier z aluminium w 秗odku pust i jebnij w stalowy d縲igar. Jestem pewny, 縠 siekier szlag trafi. I odwrotnie, stalow siekier jebnij w a縰rowy aluminiowy d紈igar. Z pewno禼i siekiera pozostanie ca砤.

Nie trzeba by硂 d硊go czeka, profesor doktor habilitowany Bogu Idzikowski
jak zawsze wierzy tylko w eksperymenty przeprowadzone w swojej piwnicy lub
te publikowane przez Michnika w GW :)

Data: 2012-06-10 08:48:56
Autor: rAzor
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Yogy rAzor to chuj <yogy002@vp.pl> napisa(a):
Dnia Sun, 10 Jun 2012 09:29:04 +0200, Bogdan Idzikowski napisa(a):

> Nie chce mi si szuka, jak by硂 w rzeczywisto禼i, ale odwr箧my materia硑. Je
秎i > s samolot by砨y ze stali, a szkielet wierzowca aluminiowy, to skrzyd硂 stalow
e > poda硂by si szkieletowi wierzowca? Zr骲 siekier z aluminium w 秗odku pust i > jebnij w stalowy d縲igar. Jestem pewny, 縠 siekier szlag trafi. I odwrotnie,
 > stalow siekier jebnij w a縰rowy aluminiowy d紈igar. Z pewno禼i siekiera > pozostanie ca砤.

Nie trzeba by硂 d硊go czeka, profesor rAzor to chuj doktor habilitowany
Bogu Idzikowski rAzor to chuj
jak zawsze wierzy tylko w rAzor to chuj eksperymenty przeprowadzone w swojej
piwnicy lub
te publikowane przez Michnika w GW :) rAzor to chuj


--


Data: 2012-06-10 08:50:16
Autor: rAzor
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Yogy rAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to
chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to
chujrAzor to chujrAzor to chuj <yogy002@vp.pl> napisa(a):
Dnia Sun, 10 Jun 2012 09:29:04 +0200, Bogdan Idzikowski napisa(a):

> Nie chce mi si szuka, jak by硂 w rzeczywisto禼i, ale odwr箧my materia硑. Je
秎i > s samolot by砨y ze stali, a szkielet wierzowca aluminiowy, to skrzyd硂 stalow
e > poda硂by si szkieletowi wierzowca? Zr骲 siekier z aluminium w 秗odku pust i > jebnij w stalowy d縲igar. Jestem pewny, 縠 siekier szlag trafi. I odwrotnie,
 > stalow siekier jebnij w a縰rowy aluminiowy d紈igar. Z pewno禼i siekiera > pozostanie ca砤.

Nie trzeba by硂 d硊go czeka, profesor doktor habilitowany Bogu Idzikowski
jak zawsze wierzy tylko w eksperymenty przeprowadzone w swojej piwnicy lub
te publikowane przez Michnika w GW :)


--


Data: 2012-06-10 08:51:40
Autor: rAzor
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Yogy rAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to
chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to
chujrAzor to chujrAzor to chuj <yogy002@vp.pl> napisa(a):
Dnia Sun, 10 Jun 2012 09:29:04 +0200, Bogdan Idzikowski napisa(a):

> Nie chce mi si szuka, jak by硂 w rzeczywisto禼i, ale odwr箧my materia硑. Je
秎i > s samolot by砨y ze stali, a szkielet wierzowca aluminiowy, to skrzyd硂 stalow
e > poda硂by si szkieletowi wierzowca? Zr骲 siekier z aluminium w 秗odku pust i > jebnij w stalowy d縲igar. Jestem pewny, 縠 siekier szlag trafi. I odwrotnie,
 > stalow siekier jebnij w a縰rowy aluminiowy d紈igar. Z pewno禼i siekiera > pozostanie ca砤.

Nie trzeba by硂 d硊go czeka, profesor doktor habilitowany Bogu Idzikowski
jak zawsze wierzy tylko w eksperymenty przeprowadzone w swojej piwnicy lub
te publikowane przez Michnika w GW :)


--


Data: 2012-06-10 11:07:41
Autor: mkarwan
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
From: " rAzor" <bull.y300.SKASUJ@gazeta.pl>
Newsgroups: pl.soc.polityka
Subject: =?ISO-8859-2?Q?Re:_prof._Ro=F1da_obala_wyniki_bada=F1_Biniendy?=
Date: Sun, 10 Jun 2012 08:51:40 +0000 (UTC)
Organization: "Portal Gazeta.pl -> http://www.gazeta.pl"
Lines: 24
Message-ID: <jr1n6s$car$1@inews.gazeta.pl>
References: <jr18ob$p8t$1@dont-email.me> <4fd44cc1$0$26687$65785112@news.neostrada.pl> <ya3q6g1khali.peylxae6cn41$.dlg@40tude.net>
NNTP-Posting-Host: localhost
Content-Type: text/plain; charset=ISO-8859-2
Content-Transfer-Encoding: 8bit
X-Trace: inews.gazeta.pl 1339318300 12635 172.20.26.243 (10 Jun 2012 08:51:40 GMT)
X-Complaints-To: usenet@agora.pl
NNTP-Posting-Date: Sun, 10 Jun 2012 08:51:40 +0000 (UTC)
X-User: bull.y300
X-Forwarded-For: 79.191.253.150
X-Remote-IP: localhost
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
IP address: 79.191.253.150
IP address state: Slaskie
IP address city: Tarnowskie Gory

Data: 2012-06-10 20:36:54
Autor: BomBel
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Yogy rAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to
chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to
chujrAzor to chujrAzor to chuj

U縴tkownik -  rAzor  napisa::
Yogy rAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to
chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to chujrAzor to
chujrAzor to chujrAzor to chuj

Data: 2012-06-10 09:56:55
Autor: Bogdan Idzikowski
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy

U縴tkownik "Yogy" <yogy002@vp.pl> napisa w wiadomo禼i news:ya3q6g1khali.peylxae6cn41$.dlg40tude.net...
Dnia Sun, 10 Jun 2012 09:29:04 +0200, Bogdan Idzikowski napisa(a):

Nie chce mi si szuka, jak by硂 w rzeczywisto禼i, ale odwr箧my materia硑. Je秎i
s samolot by砨y ze stali, a szkielet wierzowca aluminiowy, to skrzyd硂 stalowe
poda硂by si szkieletowi wierzowca? Zr骲 siekier z aluminium w 秗odku pust i
jebnij w stalowy d縲igar. Jestem pewny, 縠 siekier szlag trafi. I odwrotnie,
stalow siekier jebnij w a縰rowy aluminiowy d紈igar. Z pewno禼i siekiera
pozostanie ca砤.

Nie trzeba by硂 d硊go czeka, profesor doktor habilitowany Bogu Idzikowski
jak zawsze wierzy tylko w eksperymenty przeprowadzone w swojej piwnicy lub
te publikowane przez Michnika w GW :)

Wierz w zdrowy rozs眃ek. Je秎i widz, 縠 samoch骴 z pr阣ko禼i 100 km/h uderzy centralnie w drzewo i mask obj背 pie, tak, 縠 trzeba by硂 rozcina blachy by go odwie兼 na z硂mowisko i jednocze秐ie widz komputerow symulacj, na kt髍ej samoch骴 przecina s硊sznej grubo禼i drzewo i z drobnymi otarciami i wg酬bieniami w masce jedzie dalej, to nie daj wiary tej symulacji, gdy obra縜 inteligencj moj i wszystkich my秎眂ych ludzi.

--
Donald Tusk - "wola砨ym si nie urodzi, ni na grobach zmar硑ch budowa swoj karier polityczn".

Data: 2012-06-10 03:07:01
Autor: Yogy
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Dnia Sun, 10 Jun 2012 09:56:55 +0200, Bogdan Idzikowski napisa(a):

U縴tkownik "Yogy" <yogy002@vp.pl> napisa w wiadomo禼i news:ya3q6g1khali.peylxae6cn41$.dlg40tude.net...
Dnia Sun, 10 Jun 2012 09:29:04 +0200, Bogdan Idzikowski napisa(a):

Nie chce mi si szuka, jak by硂 w rzeczywisto禼i, ale odwr箧my materia硑. Je秎i
s samolot by砨y ze stali, a szkielet wierzowca aluminiowy, to skrzyd硂 stalowe
poda硂by si szkieletowi wierzowca? Zr骲 siekier z aluminium w 秗odku pust i
jebnij w stalowy d縲igar. Jestem pewny, 縠 siekier szlag trafi. I odwrotnie,
stalow siekier jebnij w a縰rowy aluminiowy d紈igar. Z pewno禼i siekiera
pozostanie ca砤.

Nie trzeba by硂 d硊go czeka, profesor doktor habilitowany Bogu Idzikowski
jak zawsze wierzy tylko w eksperymenty przeprowadzone w swojej piwnicy lub
te publikowane przez Michnika w GW :)

Wierz w zdrowy rozs眃ek.

Dlatego ten facet to prof. dr. hab. in. z Wydzia硊 In縴nierii Metali i
Informatyki Przemys硂wej Akademii G髍niczo-Hutniczej, a ty prof.dr.hab.in
Zdrowy Rozs眃ek :) 
Je秎i widz, 縠 samoch骴 z pr阣ko禼i 100 km/h uderzy centralnie w drzewo i mask obj背 pie,

Zabawne s takie domowe wywody na temat wyci眊ania 秎edzia z wody.
Wiesz jak twardym materia砮m jest ogrodowa dynia? No to popatrz
jak to si ma do twojego eksperymentu z aluminiow siekier:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=didpjwBgFqY

Data: 2012-06-10 08:49:39
Autor: rAzor
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Yogy rAzor to chuj rAzor to chuj<yogy002@vp.pl> napisa(a):
Dnia Sun, 10 Jun 2012 09:56:55 +0200, Bogdan Idzikowski napisa(a):

> U縴tkownik "Yogy" <yogy002@vp.pl> napisa w wiadomo禼i > news:ya3q6g1khali.peylxae6cn41$.dlg40tude.net...
>> Dnia Sun, 10 Jun 2012 09:29:04 +0200, Bogdan Idzikowski napisa(a):
>>
>>> Nie chce mi si szuka, jak by硂 w rzeczywisto禼i, ale odwr箧my materia硑. >>> Je秎i
>>> s samolot by砨y ze stali, a szkielet wierzowca aluminiowy, to skrzyd硂 >>> stalowe
>>> poda硂by si szkieletowi wierzowca? Zr骲 siekier z aluminium w 秗odku pust
>>> i
>>> jebnij w stalowy d縲igar. Jestem pewny, 縠 siekier szlag trafi. I odwrotni
e,
>>> stalow siekier jebnij w a縰rowy aluminiowy d紈igar. Z pewno禼i siekiera
>>> pozostanie ca砤.
>>
>> Nie trzeba by硂 d硊go czeka, profesor doktor habilitowany Bogu Idzikowski
>> jak zawsze wierzy tylko w eksperymenty przeprowadzone w swojej piwnicy lub
>> te publikowane przez Michnika w GW :)
> > Wierz w zdrowy rozs眃ek. Dlatego ten facet to prof. dr. hab. in. z Wydzia硊 In縴nierii Metali i
Informatyki Przemys硂wej Akademii G髍niczo-Hutniczej, a ty prof.dr.hab.in
Zdrowy Rozs眃ek :)  > Je秎i widz, 縠 samoch骴 z pr阣ko禼i 100 km/h uderzy > centralnie w drzewo i mask obj背 pie,

Zabawne s takie domowe wywody na temat wyci眊ania 秎edzia z wody.
Wiesz jak twardym materia砮m jest ogrodowa dynia? No to popatrz
jak to si ma do twojego eksperymentu z aluminiow siekier:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=didpjwBgFqY


--


Data: 2012-06-10 10:17:43
Autor: Bogdan Idzikowski
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy

U縴tkownik "Yogy" <yogy002@vp.pl> napisa w wiadomo禼i news:11uo5gvlo470q$.ljsr5tsj21et.dlg40tude.net...
Dnia Sun, 10 Jun 2012 09:56:55 +0200, Bogdan Idzikowski napisa(a):

U縴tkownik "Yogy" <yogy002@vp.pl> napisa w wiadomo禼i
news:ya3q6g1khali.peylxae6cn41$.dlg40tude.net...
Dnia Sun, 10 Jun 2012 09:29:04 +0200, Bogdan Idzikowski napisa(a):

Nie chce mi si szuka, jak by硂 w rzeczywisto禼i, ale odwr箧my materia硑.
Je秎i
s samolot by砨y ze stali, a szkielet wierzowca aluminiowy, to skrzyd硂
stalowe
poda硂by si szkieletowi wierzowca? Zr骲 siekier z aluminium w 秗odku pust
i
jebnij w stalowy d縲igar. Jestem pewny, 縠 siekier szlag trafi. I odwrotnie,
stalow siekier jebnij w a縰rowy aluminiowy d紈igar. Z pewno禼i siekiera
pozostanie ca砤.

Nie trzeba by硂 d硊go czeka, profesor doktor habilitowany Bogu Idzikowski
jak zawsze wierzy tylko w eksperymenty przeprowadzone w swojej piwnicy lub
te publikowane przez Michnika w GW :)

Wierz w zdrowy rozs眃ek.

Dlatego ten facet to prof. dr. hab. in. z Wydzia硊 In縴nierii Metali i
Informatyki Przemys硂wej Akademii G髍niczo-Hutniczej, a ty prof.dr.hab.in
Zdrowy Rozs眃ek :)

Je秎i widz, 縠 samoch骴 z pr阣ko禼i 100 km/h uderzy
centralnie w drzewo i mask obj背 pie,

Zabawne s takie domowe wywody na temat wyci眊ania 秎edzia z wody.
Wiesz jak twardym materia砮m jest ogrodowa dynia? No to popatrz
jak to si ma do twojego eksperymentu z aluminiow siekier:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=didpjwBgFqY

Wierz w zdrowy rozs眃ek. Je秎i widz, 縠 samoch骴 z pr阣ko禼i 100 km/h uderzy centralnie w drzewo i mask obj背 pie, tak, 縠 trzeba by硂 rozcina blachy by go odwie兼 na z硂mowisko i jednocze秐ie widz komputerow symulacj, na kt髍ej samoch骴 przecina s硊sznej grubo禼i drzewo i z drobnymi otarciami i wg酬bieniami w masce jedzie dalej, to nie daj wiary tej symulacji, gdy obra縜 inteligencj moj i wszystkich my秎眂ych ludzi.

Ty mo縠sz wierzy symulacji.

--
Donald Tusk - "wola砨ym si nie urodzi, ni na grobach zmar硑ch budowa swoj karier polityczn".

Data: 2012-06-10 03:31:02
Autor: Yogy
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Dnia Sun, 10 Jun 2012 10:17:43 +0200, Bogdan Idzikowski napisa(a):

Wierz w zdrowy rozs眃ek. Je秎i widz, 縠 samoch骴 z pr阣ko禼i 100 km/h uderzy centralnie w drzewo i mask obj背 pie, tak, 縠 trzeba by硂 rozcina blachy by go odwie兼 na z硂mowisko i jednocze秐ie widz komputerow symulacj, na kt髍ej samoch骴 przecina s硊sznej grubo禼i drzewo i z drobnymi otarciami i wg酬bieniami w masce jedzie dalej, to nie daj wiary tej symulacji,

Powatrzasz te same bzdury, nie rozumiej眂 z tego nic.
gdy obra縜 inteligencj moj i wszystkich my秎眂ych ludzi.

:) Ty i my秎enie to dwie sprzeczno禼i. Tw骿 problem polega na tym, 縠 nie maj眂 absolutnie 縜dnej wiedzy na dany temat, wierzysz w to co kto wbi ci w g丑wk i na sw骿 w砤sny spos骲 starasz si to sobie wyt硊maczy, bo
ka縟a inna opcja oznacza, 縠 trzeba by硂by pogodzic si z bardzo niewygodn
prawd.

Data: 2012-06-10 08:33:39
Autor: dante
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Dnia Sun, 10 Jun 2012 09:56:55 +0200, Bogdan Idzikowski napisa(a):

U縴tkownik "Yogy" <yogy002@vp.pl> napisa w wiadomo禼i news:ya3q6g1khali.peylxae6cn41$.dlg40tude.net...
Dnia Sun, 10 Jun 2012 09:29:04 +0200, Bogdan Idzikowski napisa(a):

Nie chce mi si szuka, jak by硂 w rzeczywisto禼i, ale odwr箧my materia硑. Je秎i
s samolot by砨y ze stali, a szkielet wierzowca aluminiowy, to skrzyd硂 stalowe
poda硂by si szkieletowi wierzowca? Zr骲 siekier z aluminium w 秗odku pust i
jebnij w stalowy d縲igar. Jestem pewny, 縠 siekier szlag trafi. I odwrotnie,
stalow siekier jebnij w a縰rowy aluminiowy d紈igar. Z pewno禼i siekiera
pozostanie ca砤.

Nie trzeba by硂 d硊go czeka, profesor doktor habilitowany Bogu Idzikowski
jak zawsze wierzy tylko w eksperymenty przeprowadzone w swojej piwnicy lub
te publikowane przez Michnika w GW :)

Wierz w zdrowy rozs眃ek. Je秎i widz, 縠 samoch骴 z pr阣ko禼i 100 km/h uderzy centralnie w drzewo i mask obj背 pie, tak, 縠 trzeba by硂 rozcina blachy by go odwie兼 na z硂mowisko

Zdajesz sobie spraw z tego jak sztywn "konstrukcj" jest pie drzewa na
wysoko禼i ok 0.7 m od gruntu?


i jednocze秐ie widz komputerow symulacj, na kt髍ej samoch骴 przecina s硊sznej grubo禼i drzewo i z drobnymi otarciami i wg酬bieniami w masce jedzie dalej,

Gdzie ty widzia砮 taka symulacj?

to nie daj wiary tej symulacji, gdy obra縜 inteligencj moj i wszystkich my秎眂ych ludzi.

To znaczy... 縠... niby... samolot mia owin辨 si wok蟪 brzozy?

Data: 2012-06-10 09:48:45
Autor: A. Filip
Przemys艂aw W: prof. Ro艅da obala (czytaj potwierdza) wyniki bada艅 Biniendy [ND]
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt

_Dla ciebie_ jak kto艣 praktycznie/zasadniczo potwierdza prawid艂owo艣膰
symulacji (samego) zderzenie skrzyd艂a z Brzoz膮 ale czepia si臋 symulacji
lotu oderwanego skrzyd艂a to obala (ca艂o艣膰)? :-)

P.S.
W praktyce dotycz膮cej du偶ych problem贸w 100% zgodno艣膰 opinii by wr臋cz
艣mierdzia艂a o ile kto艣 by nie "sta艂 pod 艣cian膮".

Przemys艂aw W <"BroDmy RP przed pisem"@gazeta.pl> pisze:
Z prof. dr. hab. in偶. Jackiem Ro艅d膮 z Wydzia艂u In偶ynierii Metali i
Informatyki Przemys艂owej Akademii G贸rniczo-Hutniczej im. Stanis艂awa
Staszica w Krakowie, kierownikiem Pracowni Projektowania Materia艂贸w
AGH, rozmawia Anna Ambroziak
[...]
Jak ocenia Pan, jako naukowiec, jako艣膰 oblicze艅 prof. Biniendy?

- Jako w艂a艣ciwe. Wyb贸r modeli materia艂贸w, jakich dokona艂 pan
prof. Binienda, by艂 prawid艂owy. Tak samo jak ustanowienie warunk贸w
pocz膮tkowych i brzegowych. Profesor Binienda zastosowa艂 elementy
pow艂okowe lotnicze oraz przeprowadzi艂 analiz臋 wra偶liwo艣ci rozwi膮zania
na zmian臋 warunk贸w brzegowych w modelu zadania kontaktowego. To mnie
ca艂kowicie usatysfakcjonowa艂o. Moje dociekania, je艣li chodzi o analizy
prof. Biniendy, dotycz膮 tzw. zagadnie艅 kontaktowych. Musz臋 wspomnie膰,
偶e na ten temat przygotowa艂em w 1986 r. prac臋 habilitacyjn膮. Pragn臋
doda膰, 偶e jestem absolwentem Instytutu Budowy Sprz臋tu Mechanicznego
(kryptonimowa nazwa Instytutu Uzbrojenia) na Politechnice
Warszawskiej. Z tzw. pierwszego wykszta艂cenia jestem balistykiem
wewn臋trznym, od 1970 roku zajmowa艂em si臋 mi臋dzy innymi zagadnieniami
kontaktowymi, w tym penetracj膮 pancerza przez pocisk, fragmentacj膮
pocisku itp. Owe warunki brzegowe, o kt贸re pyta艂em pana
prof. Biniend臋, odwzorowuj膮 w艂a艣nie problem kontaktowy mi臋dzy t膮
s艂ynn膮 pancern膮 brzoz膮 i skrzyd艂em. Chodzi o zachowanie konstrukcji,
czyli skrzyd艂a, w czasie zderzenia. Profesor Binienda uwzgl臋dni艂 w
swoich obliczeniach nawet tzw. efekt darcia poszycia skrzyd艂a. To
bardzo istotna kwestia przy analizie zaawansowanej deformacji
konstrukcji z r贸wnoczesnym uwzgl臋dnieniem jej destrukcji.
[...]
Dla kt贸rych symulacji prof. Biniendy nale偶y uwzgl臋dni膰 op贸r powietrza?
Czy dla tej dotycz膮cej zderzenia skrzyd艂a z brzoz膮, czy te偶 dotycz膮cej
lotu oderwanego kawa艂ka skrzyd艂a?

- Dla tej, kt贸ra dotyczy lotu oderwanego fragmentu skrzyd艂a.
[...]
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt

Data: 2012-06-10 11:10:26
Autor: Roman Rumian
Przemys艂aw W: prof. Ro艅da obala (czy taj potwierdza) wyniki bada艅 Biniendy [ND]
W dniu 2012-06-10 09:48, A. Filip pisze:
(...)

Nawiasem pisz膮c, ten Jacek Ro艅da (profesor NADZWYCZAJNY AGH) to posta膰 bardzo kontrowersyjna dla mojego znajomego z Warszawy, kt贸ry pracowa艂 d艂ugi czas w Cape Town. Ro艅da zosta艂 zwolniony z tamtejszego uniwersytetu za niekompetencj臋.
Poni偶ej e-mail z 2007 roku w tej sprawie.



> Look at the following website.Here we have apostcommunist opportunist   who was fired from UCT (Universyty of Cape Town) for incompetence.And this is where he ends up.
>
>
>                Politechnika Warszawska, Wydzia艂 Transportu
>          Zak艂ad Teorii Konstrukcji Urz膮dze艅 Transportowych
>            www.it.pw.edu.pl/ztkut
>
>               Dzisiaj jest 艢roda 27 czerwca 2007 r. Imieniny: Cypriana, Emanueli, W艂adys艂awa
>             > STRONA G艁脫WNA
>          >DZIA艁ALNO艢膯 NAUKOWO-BADAWCZA
>          >STREFA STUDENT
>
>                                 Informacje og贸lne zak艂adu TKUT
>  >Informacje og贸lne
>  >Pracownicy
>  >Zak艂adowe seminaria naukowe
>  >Historia zak艂adu TKUT
>  >Aktualno艣ci
>  >Prawa autorskie
>  >Napisz do nas
>
>
>     Dane kontaktowe Zak艂ad TKUT,
>    Wydzia艂 Transportu,
>    Politechnika Warszawska
>    ul. Koszykowa 75
>    00-662 Warszawa
>    NIP: 525-000-58-34
>
> tel. (+48 22) 234 54 09
>    tel./fax: (+48 22) 628 64 91
>
>    email: ztkut@it.pw.edu.pl
>
>
>  ..:: STRONA G艁脫WNA - Informacje og贸lne   zak艂adu TKUT ::..
>            <<< strona poprzednia <<<
>    prof. dr hab. in偶.   Jacek Ro艅da
>
>  pok. 228 NK;
>  tel. s艂u偶b. 022 660 54 83;
>   Stanowisko: adiunkt
>
>
>
>   Rok zatrudnienia na aktualnym stanowisku:      1982
>     Rok zatrudnienia w PW: 1973
>     Rok urodzenia: 1948
>     Dzia艂alno艣膰 i specjalno艣膰 naukowa: Mechanika, informatyka stosowana,      nauki o zarz膮dzaniu,
>
>
> -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -
>
>               rejestr wynik贸w      pracy nauczyciela akademickiego za rok 2001- 2004
>       I.              DZIA艁ALNO艢膯 DYDAKTYCZNA
>         1.1. wykaz      prowadzonych zaj臋膰 dydaktycznych w roku akademickim 2003/2004
>          Techniczne 艣rodki Transportu 聳 projekt, studia dzienne 聳 60 godz.
>
>       1.2. liczba      prowadzonych prac dyplomowych:
>
>          praca magisterska Mafekile Don Mhlongo,        temat pracy: 聰Friction modelling on stamping processes聰, University of Cape Town, Department of Mathematics and Applied Mathematics, Republika         Afryki Po艂udniowej, praca obroniona w 2003,
>
>
>     1.3. opracowanie nowych lub      modernizacja istniej膮cych: program贸w przedmiot贸w, stanowisk laboratoryjnych,      dydaktycznych program贸w komputerowych, instrukcji i innych materia艂贸w      pomocniczych
>
>          Na podstawie zam贸wienie Dziekana Wydzia艂u Transportu z    roku 2003 opracowa艂em programy trzech wyk艂ad贸w w j臋zyku angielskim dla        studi贸w doktoranckich w Politechnice Warszawskiej z zakresu (Programy        wyk艂ad贸w ulepszy艂em w 2004 roku):
>
>               mechaniki cia艂a sta艂ego,
>
>               mechaniki p艂yn贸w,
>
>               termodynamiki cia艂 sta艂ych.
>
>
>          opracowanie nowego programu wyk艂ad贸w: 聞Wst臋p do metod     numerycznych聰, dla student贸w wy偶szych szk贸艂 technicznych o kierunku         kszta艂cenia: Mechanika lub Informatyka Stosowana, 2003/2004, >
>          opracowanie 膰wicze艅 wspomaganych systemem MATLAB do wyk艂adu: 聞Wst臋p do metod numerycznych聰, 2003/2004,
>
>          opracowanie nowego programu wyk艂ad贸w: 聞Statystyka i opracowanie danych聰, dla student贸w wy偶szych szk贸艂 technicznych o kierunku        kszta艂cenia: Mechanika lub Informatyka Stosowana, 2003/2004,
>
>       1.4. wykaz      publikacji dydaktycznych (podr臋czniki, skrypty, artyku艂y i referaty)
>
>          notatki dla s艂uchaczy wyk艂adu: 聞Wst臋p do metod numerycznych聰 wydane nak艂adem w艂asnym pod tytu艂em:        聞Basic ideas in numerical methods聰,
>
>       1.5. opieka      indywidualna nad studentami
>
>          mgr Simon Childs, doktorant w Instytucie Podstawowych   Problem贸w Techniki PAN, Warszawa, opieka w latach 2001-2003, obroni艂 prace        doktorsk膮 w lipcu 2003,
>
>          mgr. Kevin Colville, doktorant zarejestrowany w University        of Cape Town < Department of Mathematics and Applied Mathematics, opieka w        latach: od 2000-do chwili obecnej, przewidywana obrona pracy doktorskiej w        czerwcu 2005,
>
>          Fekile Dukashe, doktorant zarejestrowany w University of      Cape Town < Department of Mathematics and Applied Mathematics, opieka w        latach: od 2000-do chwili obecnej,
>
>          Mafekile Don Mhlongo, magistrant        zarejestrowany w University of Cape Town < Department of Mathematics and        Applied Mathematics, opieka w latach 2000-2003,
>
>
>       II.         DZIA艁ALNO艢膯 NAUKOWA I ZAWODOWA          2.1.        stopie艅 zaawansowania pracy doktorskiej lub habilitacyjnej
>
>          w czerwcu 2004 roku        otrzyma艂em nominacj臋 profesorsk膮 od Prezydenta RP,
>
>
>          2.2.             wykaz publikacji naukowych, w tym publikacje przyj臋te do druku      (monografie, artyku艂y w czasopismach naukowych oraz publikowane referaty      konferencyjne
>
>          J. Ronda, K.        W. Colville, O. Mahrenholtz. Non-constant coefficient friction models in        3D simulation of drawing process, Computer Assisted Mechanics and        Engineering Sciences, 8: 609-628, 2001,
>
>          J. Ro艅da. Modele plazmy        termicznej w spawaniu I plazmowej obr贸bce powierzchniowej, Cz臋艣膰 1,        Informatyka w Technologii Materia艂贸w, 2: 81-97, 2002,
>
>          J. Ronda, H. Murakawa, K.        Nogi, M. Ushio. Enhanced models of heat sources in welding and plasma spraying (1st     Report) 聳 Overview of simple thermal plasma models, Transactions of JWRI,       31: 1-11, 2002,
>
>          J. Ronda, H. Murakawa, K.        Nogi, M. Ushio. Enhanced models of heat sources in welding and plasma spraying (2nd     Report) 聳 Examples of thermal plasma models, Transactions of JWRI, 31:        107-128, 2002,
>
>          J. Ronda, M.D. Mhlongo, B.        Kowalski. Analiza wra偶liwo艣ci proces贸w t艂oczenia dla r贸偶nych modeli        tarcia, Materia艂y XI Konferencji KomPlaTech 2004, Zakopane, eds. M. Pietrzyk et al., Krak贸w, Wydawnictwo Naukowe 聞Akapit聰, 2004, 139-146, >
>
>          2.3.             inne publikacje (np. t艂umaczenia, opracowania kompilacyjne, katalogi,      artyku艂y publicystyczne, artyku艂y-popularno naukowe, sprawozdania z      konferencji, targ贸w itp.),
>               brak
>          2.4.             wykaz referat贸w i komunikat贸w prezentowanych na zjazdach,      konferencjach i sympozjach,
>
>          referaty na        konferencjach w 2002 roku,
>
>               J. Ronda,          Enhanced models of energy sources in modelling of nano-processing,          Annual Meeting of Japanese Welding Society, Osaka, April, 2002,
>
>               J. Ronda,          Numerical modelling of welding and surface processing, Zaproszony wyk艂ad          na seminarium w RIKEN, Tokyo, Japan, April, 2002,
>
>
>          referaty na        konferencjach w 2003 roku >
>               J. Ro艅da, Wyk艂ad:          Fundusze strukturalne i offset 聳 strumienie finansowania bada艅 i          wdro偶e艅, Dzie艅 Informacyjny 聳 Strumienie finansowania sektora bada艅,          rozwoju technologii i innowacji: 6. Program Ramowy, Seminarium zorganizowane przez Krajowy Punkt Kontaktowy, Warszawa, 28.04. 2003, >
>               J. Ro艅da, Referat:          Finansowanie bada艅 i wdro偶e艅 w ramach projekt贸w offsetu ameryka艅skiego, Seminarium: 聞Szanse i wyzwania dla nauki, przemys艂u oraz samorz膮d贸w       Krakowa i Ma艂opolski zwi膮zane z umow膮 offsetow膮 do zakupu samolot贸w          wielozadaniowych聰, Krak贸w, 21.03.2003,
>
>               J. Ro艅da, Wyk艂ad na          temat: Rola offsetu w polityce gospodarczej Pa艅stwa, Spotkanie Klubu          Innowacyjnych Przedsi臋biorstw, Polska Agencja Rozwoju          Przedsi臋biorczo艣ci, Warszawa, 7.10.2003,
>
>               J. Ro艅da, Rola offsetu          dla zwi臋kszenia konkurencyjno艣ci polskiego przemys艂u zbrojeniowego,          Konferencja Naukowa w Ramach Mi臋dzynarodowego Salonu Przemys艂u Obronnego (MSPO), Kielce od 2 do 5.09.2003,
>
>               J. Ro艅da, Referat na          temat: Mo偶liwo艣ci wykorzystania 艣rodk贸w pochodz膮cych z offsetu na          dzia艂alno艣膰 zwi膮zan膮 z rolnictwem, Seminarium dla Kadry Kierowniczej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Warszawa, 13.02.2003           ,
>
>
>          referaty na        konferencjach w 2004 roku
>
>               J. Ro艅da,          The inverse method in identification of model parameters for various          models of friction in deep drawing of s-rail, Metal Forming 2004,          late submission, (referat nie opublikowany w materia艂ach          konferencyjnych),
>
>               J. Ronda,          Progress on US-Poland Joint R&D Activities, VI Polish-American          Conference on Transatlantic Defense Industry Cooperation, Warszawa,          October 19, 2004,
>
>               J. Ro艅da,          Modelling of phase transformation in steels, , Mi臋dzynarodowe Sympozjum          聯Computational Materials Sciences w Nano-Centre聰, Politechnika          Warszawska, 2004,
>
>               J. Ro艅da, Wzrost          potencja艂u europejskiego w zakresie bada艅 nad bezpiecze艅stwem,          Informacja o akcji przygotowawczej do Bada艅 na Rzecz Bezpiecze艅stwa w UE, Seminarium w Politechnice Warszawskiej, 06.12.2004,
>
>               J. Ronda,          Potential of Polish Centers of Excellence for collaboration with US          Military Research Institutions, International Action Commissions,          Conference of US-Poland Defense Industry Working Group, Washington, 21.05.2004,
>
>
>          2.5.             recenzje ksi膮偶ek, artyku艂贸w i referat贸w naukowych
>               藝                 2 recenzje      artyku艂贸w z艂o偶onych do Computer Methods in Applied Mechanics and      Engineering,
>
>          2.6.             uzyskane patenty
>               brak
>          2.7.             wykaz prac naukowo-badawczych (granty KBN, prace statutowe, w艂asne i      umowne)
>
>          praca w艂asna od 2003 do chwili        obecnej
>
>               Opracowanie systemu program贸w komputerowych          do sterowania obr贸bk膮 nano-powierzchniow膮 przy u偶yciu IBAD (Ion Beam     Assisted Deposition), projekt realizowany we wsp贸艂pracy z Los Alamos           National Laboratory i Joining and Welding Reserach Institute, Osaka          University,
>
>
>          Granty KBN od 2003 roku:
>
>               4 T078C 013 25, Symulacja numeryczna          przemian fazowych w stalowych z艂膮czach spawanych i elementach obrabianych cieplnie, projekt z艂o偶ony przez         Akademi臋 G贸rniczo-Hutnicz膮.
>
>               Udzia艂 w grantach zamawianych KBN          dotycz膮cych nano-technologii,
>
>
>
>          2.8.             opracowania wykonane na zam贸wienie instytucji naukowych i      gospodarczych (ekspertyzy, programy bada艅 eksperymentalnych, prognozy,      programy komputerowe itp.)
>
>          w roku 2003 wykona艂em        ponad 100 ekspertyz dotycz膮cych propozycji zobowi膮za艅 offsetowych        dotycz膮cych bada艅 naukowych i wdro偶e艅 nowych technologii,
>
>          w roku 2004 wykona艂em        oko艂o 50 recenzji dotycz膮cych wniosk贸w o ustanowienie Centr贸w        zaawansowanych Technologii oraz Centr贸w doskona艂o艣ci,
>
>          w roku 2004 wykona艂em        ekspertyz臋 dotycz膮c膮: 聞Zakupu, dostawy i instalacji element贸w rozbudowy        centralnej infrastruktury komputerowej Zintegrowanego Systemu Zarz膮dzania        i Kontroli dla potrzeb PROW i R贸wnoleg艂ego O艣rodka Przetwarzania Danych聰        dla Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie,
>
>          2.9.             inne informacje dotycz膮ce dzia艂alno艣ci naukowej i zawodowej
>
>          By艂em cz艂onkiem Komitet贸w        Naukowych konferencji naukowych:
>
>               Mi臋dzynarodowej          Konferencji Naukowej IPO 2004 聞Materia艂y Wybuchowe,          badania-zastosowanie-bezpiecze艅stwo聰 zorganizowanej przez Instytut          Przemys艂u Organicznego,
>
>               XVI Mi臋dzynarodowej          Konferencji Naukowo-Technicznej na temat 聞Konstrukcja i Technologia Wyt艂oczek i Wyprasek聰, Instytut Obr贸bki Plastycznej, Pozna艅, 2004
>
>
>
>
>       III.       DZIA艁ALNO艢膯 ORGANIZACYJNA               3.1 sprawowanie funkcji organ贸w      jednoosobowych
>               nie sprawowa艂em
>               3.2. sprawowanie funkcji cz艂onka organ贸w      kolegialnych
>               nie sprawowa艂em
>     3.3. sprawowanie funkcji kierowniczych      w jednostkach organizacyjnych Uczelni albo wydzia艂u lub pozawydzia艂owych jednostkach organizacyjnych Uczelni
>               nie sprawowa艂em
>               3.4. sprawowanie innych funkcji      kierowniczych (w komisjach, radach)
>
>          Jestem Doradc膮 Ministra        Nauki i Informatyzacji, od 2002 do chwili obecnej,
>
>          By艂em Przewodnicz膮cym        Zespo艂u Interdyscyplinarnego ds. Centr贸w Zaawansowanych Technologii,        Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, 2004,
>
>          By艂em Przewodnicz膮cym        Zespo艂u Interdyscyplinarnego ds. Centr贸w Doskona艂o艣ci, Ministerstwo Nauki        i Informatyzacji, 2004,
>
>          Jestem Przewodnicz膮cym        Zespo艂u Ekspert贸w Komitetu Offsetowego, od roku 2002 do chwili obecnej,
>
>          Jestem Przewodnicz膮cym        Zespo艂u Interdyscyplinarnego ds. Fundusz贸w strukturalnych, Ministerstwo        Nauki i Informatyzacji, od 2004 do chwili obecnej,
>
>          By艂em Zast臋pc膮 Dyrektora        ds. Rozwoju w Akademickim Centrum Komputerowym 聞Cyfronet聰 w Krakowie,        2004,
>
>          Jestem cz艂onkiem zespo艂贸w        ekspert贸w i mi臋dzynarodowych grup roboczych powo艂anych przez Premiera RP        do negocjacji z partnerami zagranicznymi w zakresie wsp贸艂pracy przemys艂u       obronnego i zbrojeniowego, obronno艣ci i bezpiecze艅stwa pa艅stwa, od 2003        roku do chwili obecnej,
>
>          Jestem Przewodnicz膮cym        Zespo艂u Mi臋dzyresortowego ds. Programu Zamawianego : 聞Systemy        bezpiecze艅stwa dla aglomeracji miejskiej M. St. Warszawy聰,
>
>          Jestem recenzentem        projekt贸w w zakresie programu Preparatory Action on Security Research, od        2004 do chwili obecnej,
>
>     3.5. uczestnictwo w pracach komisji,      rad i innych zespo艂贸w powo艂ywanych w ramach Uczelni lub wydzia艂u
>               nie uczestniczy艂em
>
>               3.6. uczestnictwo w dzia艂alno艣ci krajowych, zagranicznych lub mi臋dzynarodowych organizacji naukowych i technicznych       (stowarzyszenia, komitety i rady)
>
>          jestem cz艂onkiem GAMM,
>
>          jestem cz艂onkiem Towarzystwa Mechaniki i        Matematyki Afryki Po艂udniowej,
>
>          jestem cz艂onkiem AMS        (American Mathematical Society) >
>          Reprezentuj臋        Polsk臋 w Komisji steruj膮cej programem UE w zakresie Preparatory Action on        Security Research, od 2004 do chwili obecnej,
>
>
>       IV.        KSZTA艁CENIE KADR NAUKOWYCH               4.1. wykaz wypromowanych doktor贸w i      doktorat贸w w toku z podaniem nazwiska doktoranta, tytu艂u rozprawy, roku      obrony lub otwarcia przewodu
>
>          Wypromowani        doktorzy
>
>               Graeme John          Oliver: 聞A mathematically consistent fully coupled          tehermo-mechano-metallurgical model of welding聰, Instytut Podstawowych          Problem贸w Techniki PAN, Warszawa, 2000,
>
>               Awni Abu          Saman: Large plastic deformation and shear localization in crystals,          University of Cape Town, Department of Mathematics and Applied          Mathematics, Cape Town, Republika Afryki Po艂udniowej, 2001,
>
>               Simon          Childs: Simulation of motion of a rigid body in a fluid with a free          surface, Instytut Podstawowych Problem贸w Techniki PAN, Warszawa, 2003,
>
>
>          Doktoranci z        zako艅czon膮 praca doktorsk膮:
>
>               Kevin          William Colville: Influence of friction models on stamping and metal          working, University of Cape Town, Department of Mathematics and Applied          Mathematics, Cape Town, Republika Afryki Po艂udniowej, przewidywany          termin obrony: czerwiec 2005,
>
>
>          Studenci        zarejestrowani na studiach doktoranckich pod moj膮 opiek膮
>
>               Fekile          Dukashe, University of Cape Town, Department of Mathematics and Applied          Mathematics, Cape Town, Republika Afryki Po艂udniowej, od 2000 roku,
>
>               Wojciech Rajchel,          Akademia G贸rniczo-Hutnicza Krak贸w, od 2004 roku,
>
>
>
>     4.2.   recenzje prac doktorskich lub      habilitacyjnych, wniosk贸w profesorskich itp.
>
>          Wniosek profesorski dla dr.       G.J. Oliver聮a Cape Peninsula University of Technology, Department of Mechanical Engineering,        Belville, Republika Po艂udniowej Afryki, 2003,
>
>          recenzje prac doktorskich        i magisterskich
>
>               recenzja          pracy magisterskiej autorstwa Pana Sherwyna Daames聮a na temat: 聞The          metallurgical phase transformations in ROQ-tuf AD690 due to the MMA          welding process聰, Cape Peninsula University of Technology, Department of    Mechanical Engineering, Belville, Republika Po艂udniowej Afryki, 2003, >
>               recenzja pracy          doktorskiej autorstwa mgr.       Oscara Philander聮a na temat:          聞The development of a computational design tool for use in the design od          SMA actuator systems聰, Cape Peninsula University of Technology, Department of Mechanical Engineering, Belville, Republika Po艂udniowej         Afryki, 2004,
>
>
>
>               4.3. inne dzia艂ania dotycz膮ce kszta艂cenia      kadry naukowej (seminaria naukowe, studia doktoranckie, wyk艂ady monograficzne krajowe, zagraniczne)
>
>          Opracowanie wyk艂adu monograficznego dla studi贸w doktoranckich i magisterskich: 聯Models of thermal plasma in welding heat         treatment and nano-processing of surfaces聰, 90 godzin wyk艂ad贸w, Osaka        University, Joining and Welding Research Institute, Japan, Osaka,        2001-2002,
>
>          Opracowanie wyk艂adu        monograficznego dla studi贸w doktoranckich i magisterskich: Gibbs聮        thermodynamics and electromagnetic models of heat sources in        nano-processing of surfaces聰, 45 godzin wyk艂ad贸w, Osaka University,        Joining and Welding Research Institute, Japan, Osaka, 2002,
>
>          Opracowanie trzech wyk艂ad贸w monograficznych i 膰wicze艅 w     j臋zyku angielskim dla s艂uchaczy studi贸w doktoranckich. Wyk艂ady s膮 trzema        jedno-semestralnymi modu艂ami (45 godz.) z zakresu: mechaniki cia艂a        sta艂ego, mechaniki p艂yn贸w i termodynamiki cia艂 sta艂ych. W latach        2003/2004,
>
>          Opracowanie wyk艂adu i 膰wicze艅: 聞Wst臋p do metod numerycznych聰, dla student贸w uczelni technicznych o kierunku kszta艂cenia         informatyka stosowana, w latach 2003-2004, Opracowanie instrukcji do        膰wicze艅 w programie MATLAB.
>
>          Opracowanie wyk艂adu i 膰wicze艅: 聞Statystyka i opracowanie        danych聰, dla student贸w uczelni technicznych o kierunku kszta艂cenia        informatyka stosowana, w latach 2003-2004
>
>
>       V.        PODNOSZENIE KWALIFIKACJI W艁ASNYCH               5.1. odbyte sta偶e naukowe lub zawodowe,
>
>          2001-2002, 12        miesi臋cy, Research Fellowship/Professorship, Monbusho Sholarship,        University of Osaka, granted by the Japanese Government (Monbu-Kagaku-Sho), Ministry of Education, Culture, Sports, Science and Technology, >
>          2002, sze艣膰        miesi臋cy, Research Fellowship granted by the University of Osaka,
>
>
>     5.2. udzia艂 w szko艂ach, kursach,      wyk艂adach specjalistycznych itp.
>               nie bra艂em udzia艂u
>               5.3. udzia艂 w seminariach i konferencjach      naukowych,
>
>          w 2001-2004, udzia艂 w        oko艂o 10 konferencjach i seminariach naukowych,
>
>
>
>            <<< strona poprzednia <<<

Data: 2012-06-10 17:40:41
Autor: BomBel
Przemys艂aw W: prof. Ro艅da obala (czytaj potwierdza) wyniki bada艅 Biniendy [ND]
U偶ytkownik "Roman Rumian" <rumian-usun_to@agh.edu.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci news:jr1oa2$h9l$1news.agh.edu.pl...
W dniu 2012-06-10 09:48, A. Filip pisze:
(...)

Nawiasem pisz膮c, ten Jacek Ro艅da (profesor NADZWYCZAJNY AGH) to posta膰 bardzo kontrowersyjna dla mojego znajomego z Warszawy, kt贸ry pracowa艂 d艂ugi czas w Cape Town. Ro艅da zosta艂 zwolniony z tamtejszego uniwersytetu za niekompetencj臋.
Poni偶ej e-mail z 2007 roku w tej sprawie.

Tytu艂 profesorski czy inny wa偶ny zdobyty przez skopiowanie prac student贸w i doktorant贸w nie stawia jednoznacznie takiego "naukowca" w gronie ekspert贸w od wszystkiego. Fantazjowanie na podstawie fus贸w z kawy czy wcze艣niej flak贸w zabitych zwierz膮t nadaje si臋 do gazet tzw. szmat艂awc贸w, gdzie liczy si臋 jedynie wielko艣膰 sprzeda偶y. Im durniejsze teksty tym zainteresowanie w艣r贸d gawiedzi wi臋ksze. Pracuj膮 nad tym sztaby psycholog贸w by "g艂upi nar贸d to kupi艂".

BomBel

Data: 2012-06-10 21:18:46
Autor: A. Filip
Przemys艂aw W: prof. Ro艅da obala (czytaj potwierdza) wyniki bada艅 Biniendy [ND]
"BomBel" <smrody.polityczne@pralnia.biz> pisze:
U偶ytkownik "Roman Rumian" <rumian-usun_to@agh.edu.pl> napisa艂 w
wiadomo艣ci news:jr1oa2$h9l$1news.agh.edu.pl...
W dniu 2012-06-10 09:48, A. Filip pisze:
(...)

Nawiasem pisz膮c, ten Jacek Ro艅da (profesor NADZWYCZAJNY AGH) to
posta膰 bardzo kontrowersyjna dla mojego znajomego z Warszawy, kt贸ry
pracowa艂 d艂ugi czas w Cape Town. Ro艅da zosta艂 zwolniony z
tamtejszego uniwersytetu za niekompetencj臋.
Poni偶ej e-mail z 2007 roku w tej sprawie.

Tytu艂 profesorski czy inny wa偶ny zdobyty przez skopiowanie prac
student贸w i doktorant贸w nie stawia jednoznacznie takiego "naukowca" w
gronie ekspert贸w od wszystkiego. Fantazjowanie na podstawie fus贸w z
kawy czy wcze艣niej flak贸w zabitych zwierz膮t nadaje si臋 do gazet
tzw. szmat艂awc贸w, gdzie liczy si臋 jedynie wielko艣膰 sprzeda偶y. Im
durniejsze teksty tym zainteresowanie w艣r贸d gawiedzi wi臋ksze. Pracuj膮
nad tym sztaby psycholog贸w by "g艂upi nar贸d to kupi艂".

BomBel

A co, gdzie i kiedy mu zarzucono _formalnie_ i jaki by艂 wynik
_formalnego_ post臋powania?

Bo jak nie operujesz na takim poziomie to ja jestem sk艂onny uznawa膰 偶e
zamiast atakowa膰 niewygodne pogl膮dy/opinie/ekspertyzy obmawiasz cz艂owieka.

Data: 2012-06-11 23:43:21
Autor: Roman Rumian
Przemys艂aw W: prof. Ro艅da obala (czy taj potwierdza) wyniki bada艅 Biniendy [ND]
W dniu 2012-06-10 21:18, A. Filip pisze:
(...)
A co, gdzie i kiedy mu zarzucono _formalnie_ i jaki by艂 wynik
_formalnego_ post臋powania?

Bo jak nie operujesz na takim poziomie to ja jestem sk艂onny uznawa膰 偶e
zamiast atakowa膰 niewygodne pogl膮dy/opinie/ekspertyzy obmawiasz cz艂owieka.

Wypowiedzi tego Pana w tej sprawie (zamachu smole艅skiego) nie s膮 dla mnie niewygodne, bo jak wida膰 nie neguj膮 analiz prof. Biniendy, kt贸re mnie przekonuj膮 co do ich poprawno艣ci. Celem mojego wpisu nie jest obmawianie profesora Ro艅dy, tylko ostro偶no艣膰 w traktowaniu go jako eksperta w tej dziedzinie, poniewa偶 informacje jakie otrzyma艂em o nim by艂y w艂a艣nie bulwersuj膮ce.
Je艣li oka偶膮 si臋 nieprawdziwe (w艂a艣nie sprawdzam to) - wycofam si臋 i przeprosz臋, co jest chyba oczywiste.

Roman Rumian

Data: 2012-06-12 09:49:13
Autor: roman rumian
Przemys艂aw W: prof. Ro艅da obala (czy taj potwierdza) wyniki bada艅 Biniendy [ND]
W dniu 2012-06-11 23:43, Roman Rumian pisze:
(...)
Je艣li oka偶膮 si臋 nieprawdziwe (w艂a艣nie sprawdzam to) - wycofam si臋 i
przeprosz臋, co jest chyba oczywiste.


Przepraszam niniejszym za podanie niesprawdzonej, i jak okaza艂o si臋, NIEPRAWDZIWEJ informacji na temat profesora Jacka Ro艅dy, o zwolnieniu z powodu niekompetencji z Uniwersytetu w Cape Town.
Pan profesor udzieli艂 wywiadu poproszony o merytoryczne odniesienie si臋 do wynik贸w profesora Biniendy. Ja osobi艣cie zosta艂em wprowadzony w b艂膮d przez znajomego i jego koleg贸w z Po艂udniowej Afryki, a ta sprawa zmusza mnie do powa偶nego zweryfikowania zdania o nim.

Roman Rumian

Data: 2012-06-12 10:33:46
Autor: Bogdan Idzikowski
Przemys艂aw W: prof. Ro艅da obala (czytaj potwierdza) wyniki bada艅 Biniendy [ND]

U偶ytkownik "roman rumian" <romanrumian@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci news:jr6s9r$vn7$1node1.news.atman.pl...
W dniu 2012-06-11 23:43, Roman Rumian pisze:
(...)
Je艣li oka偶膮 si臋 nieprawdziwe (w艂a艣nie sprawdzam to) - wycofam si臋 i
przeprosz臋, co jest chyba oczywiste.


Przepraszam niniejszym za podanie niesprawdzonej, i jak okaza艂o si臋, NIEPRAWDZIWEJ informacji na temat profesora Jacka Ro艅dy, o zwolnieniu z powodu niekompetencji z Uniwersytetu w Cape Town.
Pan profesor udzieli艂 wywiadu poproszony o merytoryczne odniesienie si臋 do wynik贸w profesora Biniendy. Ja osobi艣cie zosta艂em wprowadzony w b艂膮d przez znajomego i jego koleg贸w z Po艂udniowej Afryki, a ta sprawa zmusza mnie do powa偶nego zweryfikowania zdania o nim.

Wzmiankowany profesor nie m贸g艂 si臋 odnie艣膰 merytorycznie do wynik贸w Biniendy. Profesor nie dysponuje danymi wej艣ciowymi, kt贸re s艂u偶y艂y do wykonania symulacji. Tych danych nikt, po za Binind膮, nie zna. I nikt nigdy ich nie pozna! Bo to by艂aby 艣mier膰 naukowca!

--
Donald Tusk - "wola艂bym si臋 nie urodzi膰, ni偶 na grobach zmar艂ych budowa膰 swoj膮 karier臋 polityczn膮".

Data: 2012-06-12 12:27:11
Autor: A. Filip
Przemys艂aw W: prof. Ro艅da obala (czytaj potwierdza) wyniki bada艅 Biniendy [ND]
"Bogdan Idzikowski" <bogdanid@neostrada.pl> pisze:
U偶ytkownik "roman rumian" <romanrumian@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr6s9r$vn7$1node1.news.atman.pl...
W dniu 2012-06-11 23:43, Roman Rumian pisze:
(...)
Je艣li oka偶膮 si臋 nieprawdziwe (w艂a艣nie sprawdzam to) - wycofam si臋 i
przeprosz臋, co jest chyba oczywiste.


Przepraszam niniejszym za podanie niesprawdzonej, i jak okaza艂o si臋,
NIEPRAWDZIWEJ informacji na temat profesora Jacka Ro艅dy, o
zwolnieniu z powodu niekompetencji z Uniwersytetu w Cape Town.
Pan profesor udzieli艂 wywiadu poproszony o merytoryczne odniesienie
si臋 do wynik贸w profesora Biniendy. Ja osobi艣cie zosta艂em wprowadzony
w b艂膮d przez znajomego i jego koleg贸w z Po艂udniowej Afryki, a ta
sprawa zmusza mnie do powa偶nego zweryfikowania zdania o nim.

Wzmiankowany profesor nie m贸g艂 si臋 odnie艣膰 merytorycznie do wynik贸w
Biniendy. Profesor nie dysponuje danymi wej艣ciowymi, kt贸re s艂u偶y艂y do
wykonania symulacji. Tych danych nikt, po za Binind膮, nie zna. I nikt
nigdy ich nie pozna! Bo to by艂aby 艣mier膰 naukowca!

O jest grupa _polityka_ a nie _nauka_. Standardy polityczne s膮 inne :-)
A [...] potrafisz poda膰 "niebotyczn膮" sum臋 kt贸r膮 poch艂on臋艂oby
przeliczenie wynik贸w Biniendy niezale偶nie? Czy mo偶e nikt inny nie
_potrafi_ tego zrobi膰? :-) Dop贸ki nie operujesz na poziomie szacunkowych
_koszt贸w_ to (dla mnie) silnie sugerujesz 偶e Binienda ma (zasadniczo)
racj臋, a (pobie偶ne) sprawdzenia nie obali艂y jego zasadniczych tez.
No chyba 偶e chodzi o wygodnick膮 logik臋 偶e jak "przeliczymy to" to zaraz
b臋dziemy musieli przelicza膰/sprawdza膰 kolejne :-)
[AFAIR W artykule jest "czepienie si臋" symulacji zachowania skrzyd艂a po oderwaniu]

Ile dla PO by艂oby warte _naukowe_ zdyskredytowanie eksperta (r贸wnie偶) na
kt贸rym Macierewicz buduje wiarygodno艣膰 swoich w膮tpliwo艣ci++/wersji?

A z ciekawostek z artyku艂u:
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt
<cytat>
  [...] Mog臋 tu powiedzie膰 jasno - ziemia, podmok艂y grunt nie jest
  katapult膮, kt贸ry wystrzeliwuje szcz膮tki obiektu zderzaj膮cego si臋 z ni膮
  i rozrzuca je na obszarze ponad hektara. Wed艂ug raport贸w MAK i komisji
  Millera kad艂ub samolotu zderzy艂 si臋 z podmok艂ym gruntem, ale prawa
  fizyki wskazuj膮 na to, 偶e ten nie powoduje fragmentacji konstrukcji na
  drobne kawa艂ki, jak np. upadek kryszta艂owego wazonu na betonow膮
  posadzk臋. [...]
</cytat>
[ odniesienie si臋 do tego fragmentu wymaga艂oby uwzgl臋dnienia jak
"zalesione" (ile, jakich, jak du偶ych drzew) by艂o miejsce zderzenia z
ziemi膮 ]

Data: 2012-06-12 12:47:56
Autor: Bogdan Idzikowski
Przemys艂aw W: prof. Ro艅da obala (czytaj potwierdza) wyniki bada艅 Biniendy [ND]

U偶ytkownik "A. Filip" <anfi@xl.wp.pl> napisa艂 w wiadomo艣ci news:87vciwbzb4.fsfbat.anfi.homeunix.org...
"Bogdan Idzikowski" <bogdanid@neostrada.pl> pisze:
U偶ytkownik "roman rumian" <romanrumian@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr6s9r$vn7$1node1.news.atman.pl...
W dniu 2012-06-11 23:43, Roman Rumian pisze:
(...)
Je艣li oka偶膮 si臋 nieprawdziwe (w艂a艣nie sprawdzam to) - wycofam si臋 i
przeprosz臋, co jest chyba oczywiste.


Przepraszam niniejszym za podanie niesprawdzonej, i jak okaza艂o si臋,
NIEPRAWDZIWEJ informacji na temat profesora Jacka Ro艅dy, o
zwolnieniu z powodu niekompetencji z Uniwersytetu w Cape Town.
Pan profesor udzieli艂 wywiadu poproszony o merytoryczne odniesienie
si臋 do wynik贸w profesora Biniendy. Ja osobi艣cie zosta艂em wprowadzony
w b艂膮d przez znajomego i jego koleg贸w z Po艂udniowej Afryki, a ta
sprawa zmusza mnie do powa偶nego zweryfikowania zdania o nim.

Wzmiankowany profesor nie m贸g艂 si臋 odnie艣膰 merytorycznie do wynik贸w
Biniendy. Profesor nie dysponuje danymi wej艣ciowymi, kt贸re s艂u偶y艂y do
wykonania symulacji. Tych danych nikt, po za Binind膮, nie zna. I nikt
nigdy ich nie pozna! Bo to by艂aby 艣mier膰 naukowca!

O jest grupa _polityka_ a nie _nauka_. Standardy polityczne s膮 inne :-)
A [...] potrafisz poda膰 "niebotyczn膮" sum臋 kt贸r膮 poch艂on臋艂oby
przeliczenie wynik贸w Biniendy niezale偶nie? Czy mo偶e nikt inny nie
_potrafi_ tego zrobi膰? :-) Dop贸ki nie operujesz na poziomie szacunkowych
_koszt贸w_ to (dla mnie) silnie sugerujesz 偶e Binienda ma (zasadniczo)
racj臋, a (pobie偶ne) sprawdzenia nie obali艂y jego zasadniczych tez.
No chyba 偶e chodzi o wygodnick膮 logik臋 偶e jak "przeliczymy to" to zaraz
b臋dziemy musieli przelicza膰/sprawdza膰 kolejne :-)
[AFAIR W artykule jest "czepienie si臋" symulacji zachowania skrzyd艂a po oderwaniu]

Ile dla PO by艂oby warte _naukowe_ zdyskredytowanie eksperta (r贸wnie偶) na
kt贸rym Macierewicz buduje wiarygodno艣膰 swoich w膮tpliwo艣ci++/wersji?

A z ciekawostek z artyku艂u:
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt
<cytat>
 [...] Mog臋 tu powiedzie膰 jasno - ziemia, podmok艂y grunt nie jest
 katapult膮, kt贸ry wystrzeliwuje szcz膮tki obiektu zderzaj膮cego si臋 z ni膮
 i rozrzuca je na obszarze ponad hektara. Wed艂ug raport贸w MAK i komisji
 Millera kad艂ub samolotu zderzy艂 si臋 z podmok艂ym gruntem, ale prawa
 fizyki wskazuj膮 na to, 偶e ten nie powoduje fragmentacji konstrukcji na
 drobne kawa艂ki, jak np. upadek kryszta艂owego wazonu na betonow膮
 posadzk臋. [...]
</cytat>
[ odniesienie si臋 do tego fragmentu wymaga艂oby uwzgl臋dnienia jak
"zalesione" (ile, jakich, jak du偶ych drzew) by艂o miejsce zderzenia z
ziemi膮 ]

================================

O czym, ch艂opcze m贸wisz? Jakie pobie偶ne obliczenia? Na podstawie czego? To jest bzdura!
Czego boi si臋 Binienda, 偶e nie publikuje danych wej艣ciowych?
Je艣li s膮 tak drogie obliczenia, to nie ma si臋 czego ba膰. Nikt nie sprawdzi prawid艂owo艣ci symulacji.

 kad艂ub samolotu zderzy艂 si臋 z podmok艂ym gruntem, ale prawa
 fizyki wskazuj膮 na to, 偶e ten nie powoduje fragmentacji konstrukcji na
 drobne kawa艂ki, jak np. upadek kryszta艂owego wazonu na betonow膮
 posadzk臋. [...]

A jak b臋dzie wygl膮da艂 kryszta艂owy wazon je艣li spadnie na tafl臋 wody z pr臋dko艣ci膮 270 km/h? Potrzebna kosztowna symulacja? A mo偶e wystarczy odrobina wiedzy i rozs膮dek?
Nast臋pna bzdura. I to wyg艂asza naukowiec?
Chyba, 偶e jest to profesor klasy pewnego profesora, kt贸ry twierdzi艂, 偶e ludzie 偶yli razem z dinozaurami, czego dowodem jest smok wawelski. G艂upc贸w z dyplomami naukowymi u nas dostatek!

--
Donald Tusk - "wola艂bym si臋 nie urodzi膰, ni偶 na grobach zmar艂ych budowa膰 swoj膮 karier臋 polityczn膮".

Data: 2012-06-12 10:41:41
Autor: Pan hrabia Bobrowski
Przemys艂aw W: prof. Ro艅da obala (czytaj potwierdza) wyniki bada艅 Biniendy [ND]

U偶ytkownik "roman rumian" <romanrumian@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci news:jr6s9r$vn7$1node1.news.atman.pl...
W dniu 2012-06-11 23:43, Roman Rumian pisze:
(...)
Je艣li oka偶膮 si臋 nieprawdziwe (w艂a艣nie sprawdzam to) - wycofam si臋 i
przeprosz臋, co jest chyba oczywiste.


Przepraszam niniejszym za podanie niesprawdzonej, i jak okaza艂o si臋, NIEPRAWDZIWEJ informacji na temat profesora Jacka Ro艅dy, o zwolnieniu z powodu niekompetencji z Uniwersytetu w Cape Town.
Pan profesor udzieli艂 wywiadu poproszony o merytoryczne odniesienie si臋 do wynik贸w profesora Biniendy. Ja osobi艣cie zosta艂em wprowadzony w b艂膮d przez znajomego i jego koleg贸w z Po艂udniowej Afryki, a ta sprawa zmusza mnie do powa偶nego zweryfikowania zdania o nim.

Roman Rumian

Do ajkich pan doszed艂 wniosk贸w? By艂 zamacz czy powsta艂 tylko w g艂owie A.Macierewicza i jemu podobnych? Drugie pytanie: dlaczego Jaros艂aw Kaczy艅ski NIGDY od czasu pogrzebu nie odwiedzi艂 grobu brata?

Pozostaj臋 z szacunkiem.

BBR

Data: 2012-06-10 10:55:09
Autor: mkarwan
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Biniendy
From: =?UTF-8?B?UHJ6ZW15c8WCYXcgVw==?=
 <"BroDmy RP przed pisem"@gazeta.pl>
Newsgroups: pl.soc.polityka
Subject: prof. =?UTF-8?B?Um/FhGRhIG9iYWxhIHd5bmlraSBiYWRhxYQgQmluaWVuZHk=?=
Date: Sun, 10 Jun 2012 00:44:38 -0500
Organization: Portal Gazeta.pl -> http://www.gazeta.pl
Lines: 294
Message-ID: <jr18ob$p8t$1@dont-email.me>
Mime-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset=UTF-8; format=flowed
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Injection-Date: Sun, 10 Jun 2012 04:45:00 +0000 (UTC)
Injection-Info: mx04.eternal-september.org; posting-host="ZQnU0BBSvWYH4yCI0u1pmw";
 logging-data="25885"; mail-complaints-to="abuse@eternal-september.org"; posting-account="U2FsdGVkX1+Ltyl+da47HcP4IP9aljnGKgbCp++LtLU="
User-Agent: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:13.0) Gecko/20120604 Firefox/13.0 SeaMonkey/2.10
Cancel-Lock: sha1:yZNfrILp3VISBg4W/BGvcUHW4es=

Data: 2012-06-10 17:11:11
Autor: V
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Binien dy
W dniu 2012-06-10 07:44, Przemys艂aw W pisze:

Z prof. dr. hab. in偶. Jackiem Ro艅d膮 z Wydzia艂u In偶ynierii Metali i
Informatyki Przemys艂owej Akademii G贸rniczo-Hutniczej im. Stanis艂awa
Staszica w Krakowie, kierownikiem Pracowni Projektowania Materia艂贸w AGH,
rozmawia Anna Ambroziak

Od kiedy zajmuje si臋 Pan metod膮 element贸w sko艅czonych?

- Metod膮 element贸w sko艅czonych zajmuj臋 si臋 od 1973 roku. Wtedy napisa艂em
pierwszy program komputerowy na MES. Studiowa艂em ten problem w
Instytucie Podstawowych Problem贸w Techniki Polskiej Akademii Nauk,
wsp贸艂pracowa艂em te偶 z Instytutem Matematycznym PAN, gdzie s艂ucha艂em
wyk艂ad贸w prof. Andrzeja Wakulicza, najlepszego w贸wczas specjalisty
matematyka w dziedzinie metod numerycznych w Polsce. Metody te s膮 moim
ukochanym rejonem bada艅. Metoda element贸w sko艅czonych jest jedn膮 z
wielu, jakie oferuj膮 metody numeryczne. Osobi艣cie zbudowa艂em trzy takie
systemy metody element贸w sko艅czonych. W 1986 roku, w ramach wsp贸艂pracy z
prywatn膮 firm膮 komputerow膮, w kt贸rej by艂em dyrektorem ds. produkcji,
przyczyni艂em si臋 do powstania pakietu O.K. MES. Drugi powsta艂, kiedy
wyjecha艂em z Polski w 1986 r. do Hamburga, gdzie pracowa艂em na
Technische Universit盲t Hamburg-Harburg. Tam stworzy艂em oprogramowanie na
bazie MES do symulacji spawania pod wod膮 - program nazywa艂 si臋 TF 3D,
by艂o to wa偶ne osi膮gni臋cie w dziedzinie ratownictwa podwodnego. W
programie uczestniczyli naukowcy uniwersytet贸w francuskich, niemieckich
i szwedzkich. Program ten by艂 stosowany mi臋dzy innymi przez firm臋
Halliburton. W 1993 r., kiedy przebywa艂em na emigracji w Republice
Po艂udniowej Afryki, opracowa艂em oprogramowanie, kt贸re by艂o cz臋艣ci膮
programu tworzonego przez francusk膮 firm臋 FRAMATOME. FRAMATOME jest
francuskim kartelem zbrojeniowym, kt贸ry produkuje m.in. bro艅 nuklearn膮 i
elektrownie atomowe. By艂o to oprogramowanie, kt贸re s艂u偶y艂o do symulacji
proces贸w spawania korpus贸w silnik贸w turbinowych i ruroci膮g贸w w
elektrowniach atomowych. W Republice Po艂udniowej Afryki "wychowa艂em"
czterech profesor贸w, kt贸rzy zajmuj膮 si臋 MES w mechanice cia艂a sta艂ego.
U偶ywali艣my mi臋dzy innymi programu LS-DYNA. MES jest g艂贸wnym narz臋dziem
badawczym moich wychowank贸w. To 艣wiat stworzony przez matematyk贸w,
fizyk贸w in偶ynier贸w. W tym 艣wiecie mo偶na analizowa膰 zachowanie
konstrukcji pod wp艂ywem obci膮偶e艅 bez konieczno艣ci wykonywania pe艂nego
zakresu eksperyment贸w z udzia艂em prototyp贸w konstrukcji. Ten 艣wiat jest
okre艣lony przez podstawowe prawa fizyki, metalurgii, chemii itd. i
analizy matematycznej. W tym 艣wiecie prawda, czyli poprawne rozwi膮zanie,
jest obiektywne w sensie praw fizyki i twierdze艅 matematycznych. W tym
obszarze dzia艂aj膮 tysi膮ce uczonych na wszystkich kontynentach. Jest to
pi臋kny 艣wiat sprawiedliwo艣ci i uczciwo艣ci. Niezale偶ny od chciejstwa
ludzi!!! Jest to pi臋kny idea艂!!!

Metod膮 element贸w sko艅czonych, a konkretnie najnowsz膮 wersj膮 programu
LS-DYNA pos艂u偶y艂 si臋 w swoich obliczeniach komputerowych dotycz膮cych
katastrofy smole艅skiej prof. Wies艂aw Binienda.

- To jest dobre narz臋dzie do modelowania proces贸w deformacji w mechanice
konstrukcji. LS-DYNA jest rozwijana od 1976 r. na najlepszych
uniwersytetach ameryka艅skich i europejskich, ma wiele opcji, og贸lnie
nadaje si臋 do oblicze艅 konstrukcji oraz oblicze艅 zagadnie艅 kontaktowych,
w tym zderze艅, czyli deformacji i destrukcji konstrukcji w czasie
kontaktu obiekt贸w ruchomych z przeszkodami.

Dlaczego wybrano takie, a nie inne oprogramowanie typu MES? Znane s膮
komercyjne programy: Ansys, Nastran, Abaqus, Adina itp. Czy wyniki z
r贸偶nych program贸w mog膮 by膰 zbie偶ne?

- Wyniki otrzymane z tych program贸w powinny by膰 podobne i r贸偶ni膰 si臋
nieznacznie co do warto艣ci, natomiast jako艣ciowo powinny odpowiada膰 temu
samemu modelowi zjawiska fizycznego. Istniej膮 r贸wnie偶 programy
specjalistyczne do modelowania zjawiska, np. zderzenia pojazd贸w, takie
jak PAM CRASH. Z ich pomoc膮 mo偶na uwzgl臋dni膰 wiele efekt贸w wyst臋puj膮cych
tylko w w膮skiej grupie zjawisk fizycznych. Takim efektem jest na
przyk艂ad darcie poszycia samochodu, skrzyd艂a samolotu, p艂aszcza statku
po zderzeniu z g贸r膮 lodow膮 itp. LS-DYNA daje takie mo偶liwo艣ci, chocia偶
nie jest programem specjalizowanym do modelowania jednego typu problem贸w
mechanicznych. Pan profesor Binienda zastosowa艂 taki pakiet, kt贸ry by艂
dla niego dost臋pny w jego Instytucie. Zastosowa艂 te偶 kilka modeli
materia艂owych dla aluminium. U偶y艂 takich modeli, jak model Johnsona
Cooka, stosowany mi臋dzy innymi przez NASA.

Spotka艂 si臋 Pan osobi艣cie z prof. Biniend膮 podczas jego pobytu w Polsce?

- Je艣li chodzi o moje spotkanie z panem profesorem Biniend膮, musz臋 tu
powiedzie膰 o dw贸ch sprawach. Po pierwsze - kiedy pan profesor og艂osi艂
wyniki swoich analiz, jeszcze w ubieg艂ym roku, spotka艂em si臋 z moim
nie偶yj膮cym ju偶 przyjacielem dr. W艂odzimierzem Abramowiczem, kt贸ry by艂
jednym z najlepszych na 艣wiecie specjalist贸w od zagadnie艅 kontaktowych,
czyli od zagadnie艅 zderzenia obiekt贸w, takich jak statki, samoloty,
pojazdy itd. Doktor Abramowicz by艂 wieloletnim pracownikiem Instytutu
Podstawowych Problem贸w Techniki PAN, sp臋dzi艂 sporo czasu w ameryka艅skim
Massachusetts Institute Technology, gdzie przyczyni艂 si臋 do powstania
specjalnych program贸w do rozwi膮zywania zagadnie艅 zderze艅.
Postanowili艣my, 偶e to, co zrobi艂 pan prof. Binienda, obliczymy,
wykorzystuj膮c inne pakiety, nie stosuj膮c LS-DYNA. Przygotowywali艣my si臋
do tego rozwi膮zania, ale przerwa艂a je 艣mier膰 dr. Abramowicza. Nie
mogli艣my ju偶 kontynuowa膰 tego zadania, a to ze wzgl臋du na podzia艂
obowi膮zk贸w, kt贸re sobie wyznaczyli艣my - ja mia艂em si臋 zaj膮膰
identyfikacj膮 modeli superdynamicznych materia艂贸w, a dr Abramowicz mia艂
identyfikowa膰 optymalne warunki brzegowe dla zderzenia konstrukcji
skrzyd艂a z brzoz膮. Poniewa偶 dr Abramowicz przyja藕ni艂 si臋 z prof.
Biniend膮, napisa艂em do niego list z pro艣b膮 o pozyskanie pewnych danych,
kt贸rymi si臋 pos艂u偶y艂.

Otrzyma艂 je Pan?

- Pan profesor odpowiedzia艂, 偶e jest w stanie przekaza膰 nam pewne dane.

O jakie dane chodzi艂o?

- Interesowa艂a nas przede wszystkim dyskretyzacja skrzyd艂a Tu-154M.
Czyli tzw. siatka element贸w sko艅czonych. Jak r贸wnie偶 modele materia艂贸w,
jakie pan prof. Binienda zastosowa艂 dla sformu艂owania modelu konstrukcji
skrzyd艂a. W metodzie element贸w sko艅czonych musimy zast膮pi膰 ten
rzeczywisty obiekt siatk膮 element贸w sko艅czonych. Przy czym liczy si臋 nie
tyle sama siatka, ile typ element贸w sko艅czonych, jakie pan profesor
zastosowa艂 do swoich oblicze艅. Element sko艅czony jest definiowany nie
tylko jako obiekt geometryczny, ale przede wszystkim jako funkcja
kszta艂tu dla odkszta艂ce艅, kt贸ra determinuje w spos贸b matematyczny
deformacj臋 elementu sko艅czonego. Precyzyjnie odpowiada to rzeczywistemu
schematowi deformacji w elemencie sko艅czonym. To bardzo wa偶ne. Decyduje
typ elementu sko艅czonego, kt贸ry jest sprz臋偶ony z tzw. funkcj膮 kszta艂tu,
co odpowiada schematowi deformacji tego matematycznego-fizycznego
obiektu. W metodach numerycznych przyjmuje si臋, 偶e im wi臋cej jest
element贸w i wi臋cej w臋z艂贸w, tym wynik oblicze艅 jest bli偶szy
rzeczywisto艣ci. Czyli model matematyczny lepiej odpowiada rzeczywistemu
zjawisku fizycznemu.

Jakie b艂臋dy mog膮 wyst膮pi膰 w obliczeniach numerycznych?

- W obliczeniach numerycznych wyst臋puj膮 dwa rodzaje b艂臋d贸w numerycznych:
jeden jest zwi膮zany z ow膮 funkcj膮 kszta艂tu, drugi b艂膮d jest zwi膮zany z
kumulacj膮 tzw. b艂臋d贸w przybli偶enia liczby maszynowej i - w przypadku
niedo艣wiadczonych u偶ytkownik贸w program贸w MES - mo偶e si臋 pojawi膰 b艂膮d
spowodowany niew艂a艣ciwym przyj臋ciem warunk贸w brzegowych. Je艣li te b艂臋dy
wyst膮pi膮, to rozwi膮zanie mo偶e nie mie膰 sensu fizycznego, to znaczy nie
b臋dzie ono odzwierciedla膰 rzeczywistego procesu fizycznego. Dlatego
zada艂em panu prof. Biniendzie dwa podstawowe pytania: jaki typ elementu
sko艅czonego zastosowa艂 w swoich obliczeniach oraz czy przeprowadzi艂
analiz臋 wra偶liwo艣ci rozwi膮zania na zmiany typu warunk贸w i zmiany
wielko艣ci parametr贸w w warunkach brzegowych. To s膮 bardzo wa偶ne kwestie.
Dotycz膮 bowiem w艂a艣ciwo艣ci typu elementu sko艅czonego przyj臋tego do
symulacji MES. Zapyta艂em te偶, czy przeprowadzono analiz臋, jak
rozwi膮zanie zale偶y od zmiany parametr贸w wyst臋puj膮cych w warunkach
brzegowych. Notabene te pytania do profesora Biniendy uzgodni艂em jeszcze
ze 艣p. dr. W艂odzimierzem Abramowiczem.

Jak ocenia Pan, jako naukowiec, jako艣膰 oblicze艅 prof. Biniendy?

- Jako w艂a艣ciwe. Wyb贸r modeli materia艂贸w, jakich dokona艂 pan prof.
Binienda, by艂 prawid艂owy. Tak samo jak ustanowienie warunk贸w
pocz膮tkowych i brzegowych. Profesor Binienda zastosowa艂 elementy
pow艂okowe lotnicze oraz przeprowadzi艂 analiz臋 wra偶liwo艣ci rozwi膮zania na
zmian臋 warunk贸w brzegowych w modelu zadania kontaktowego. To mnie
ca艂kowicie usatysfakcjonowa艂o. Moje dociekania, je艣li chodzi o analizy
prof. Biniendy, dotycz膮 tzw. zagadnie艅 kontaktowych. Musz臋 wspomnie膰, 偶e
na ten temat przygotowa艂em w 1986 r. prac臋 habilitacyjn膮. Pragn臋 doda膰,
偶e jestem absolwentem Instytutu Budowy Sprz臋tu Mechanicznego
(kryptonimowa nazwa Instytutu Uzbrojenia) na Politechnice Warszawskiej.
Z tzw. pierwszego wykszta艂cenia jestem balistykiem wewn臋trznym, od 1970
roku zajmowa艂em si臋 mi臋dzy innymi zagadnieniami kontaktowymi, w tym
penetracj膮 pancerza przez pocisk, fragmentacj膮 pocisku itp. Owe warunki
brzegowe, o kt贸re pyta艂em pana prof. Biniend臋, odwzorowuj膮 w艂a艣nie
problem kontaktowy mi臋dzy t膮 s艂ynn膮 pancern膮 brzoz膮 i skrzyd艂em. Chodzi
o zachowanie konstrukcji, czyli skrzyd艂a, w czasie zderzenia. Profesor
Binienda uwzgl臋dni艂 w swoich obliczeniach nawet tzw. efekt darcia
poszycia skrzyd艂a. To bardzo istotna kwestia przy analizie zaawansowanej
deformacji konstrukcji z r贸wnoczesnym uwzgl臋dnieniem jej destrukcji.

Pod adresem Biniendy cz臋sto jest formu艂owany zarzut, 偶e nie znamy jego
danych wej艣ciowych i dlatego wykonanej przez niego symulacji nie mo偶na
nale偶ycie powt贸rzy膰. I 偶e opiera艂 si臋 na danych technicznych Boeinga
B-727, a nie Tu-154M.

- 艢ledz臋 t臋 dyskusj臋, sam jestem ciekaw, jakie mechanizmy spowodowa艂y
fragmentacj臋 konstrukcji Tu-154 i czy sta艂o si臋 to na skutek zderzenia z
ziemi膮, czy te偶 jeszcze w czasie lotu nad ziemi膮. Rzeczywi艣cie jest
r贸偶nica mi臋dzy konstrukcj膮 boeinga i tupolewa. Skrzyd艂o rosyjskiego
samolotu ma trzy wsporniki wzd艂u偶ne, a skrzyd艂o boeinga - dwa. To wyraz
braku zaufania konstruktor贸w rosyjskich do jako艣ci materia艂贸w
konstrukcyjnych produkcji rosyjskiej i dlatego wzmacniaj膮 sztywno艣膰
konstrukcji. Konstrukcja ameryka艅ska ma mniejszy wsp贸艂czynnik
bezpiecze艅stwa. Skrzyd艂o samolotu rosyjskiego ma wi臋kszy wsp贸艂czynnik
bezpiecze艅stwa, ale jest ono ci臋偶sze, co nie oznacza, 偶e jest to
konstrukcja lepsza. W analizie nad destrukcj膮 konstrukcji wa偶na jest
dokumentacja techniczna - w przypadku Tu-154 wa偶na jest dokumentacja,
zw艂aszcza skrzyd艂a. Rozmawia艂em o tym z panem prof. Biniend膮, kt贸ry
zbudowa艂 fragment skrzyd艂a odzwierciedlaj膮cy konstrukcj臋 skrzyd艂a
Tu-154. Skrzyd艂o samolotu produkcji sowieckiej by艂o bardziej sztywne ni偶
to, kt贸re wykona艂 pan profesor. W modelu numerycznym zwi臋kszy艂 on nawet
sztywno艣膰 brzozy.

W przyrodzie nie wyst臋puje raczej taki efekt, i偶 zar贸wno narz臋dzie, jak
i obiekt skrawany s膮 jednocze艣nie niszczone. Na pewno skrzyd艂o ma
wi臋ksz膮 sztywno艣膰 ni偶 brzoza. Znana jest publikacja prof. Tomasza
Wierzbickiego z Massachusetts Institute of Technology (MIT), o kt贸rej
dyskutowa艂em z prof. Biniend膮, gdzie przedstawiono zderzenie samolotu ze
s艂ynnymi wie偶ami w Nowym Jorku - tam aluminium (samolot) ci臋艂o belki
stalowe stanowi膮ce szkielet konstrukcyjny wie偶owc贸w. Przy dynamicznym
zachowaniu, przy du偶ej pr臋dko艣ci odkszta艂cenia materia艂 zachowuje si臋
zupe艂nie inaczej ni偶 przy statycznym. Wyst臋puj膮 tak zwane efekty
lepkoplastyczne. Nie ulega wi臋c w膮tpliwo艣ci, 偶e brzoza mog艂a zosta膰
uci臋ta. To wynik, jaki pan profesor uzyska艂, przyjmuj膮c okre艣lone
za艂o偶enia w swoim modelu, kt贸ry jest jak najbardziej poprawny. Pan
profesor przedstawi艂 wyniki, kt贸re s膮 poprawne i kt贸re wskazuj膮 na to,
偶e zjawisko kontaktowe zosta艂o poprawnie zamodelowane.

Dla kt贸rych symulacji prof. Biniendy nale偶y uwzgl臋dni膰 op贸r powietrza?
Czy dla tej dotycz膮cej zderzenia skrzyd艂a z brzoz膮, czy te偶 dotycz膮cej
lotu oderwanego kawa艂ka skrzyd艂a?

- Dla tej, kt贸ra dotyczy lotu oderwanego fragmentu skrzyd艂a.

Dlaczego?

- Poniewa偶 oderwany fragment skrzyd艂a porusza艂 si臋 pod wp艂ywem energii
kinetycznej, si艂 ci膮偶enia i si艂 oporu aerodynamicznego. Ten fragment
spada艂 na ziemi臋 w podobny spos贸b jak jesienny li艣膰 z drzewa.

Dlaczego, Pana zdaniem, eksperci komisji Millera nie chc膮 podj膮膰
merytorycznej dyskusji z prof. Biniend膮? Naukowiec ca艂y czas podkre艣la,
偶e jest got贸w do konfrontacji.

- Nie rozumiem tego. Je艣li polityk臋 miesza si臋 do obiektywnych bada艅, to
tym gorzej dla polityk贸w. By艂em t膮 osob膮, kt贸ra skonfrontowa艂a swoje
wyobra偶enia o zagadnieniu kontaktu skrzyd艂a samolotu z brzoz膮 z panem
prof. Biniend膮. I nic mi si臋 nie sta艂o. Doszli艣my do pewnych zgodnych
wniosk贸w. Ka偶dy, kto prowadzi badania naukowe, stawia pytania wynikaj膮ce
z jego wiedzy i do艣wiadczenia zawodowego. Nie da si臋 problemu przyczyn
katastrofy smole艅skiej zbada膰 do ko艅ca, kiedy ka偶dy z badaczy b臋dzie
twierdzi艂, 偶e to on ma jedynie s艂uszno艣膰. W nauce nie mo偶na pozwoli膰
sobie na to, by kierowa膰 si臋 do kogo艣 niech臋ci膮 czy kwestiami
politycznymi. Wyniki naukowe musz膮 by膰 obiektywne. My zawsze startujemy
z podstawowych praw fizyki, pos艂ugujemy si臋 r贸偶nymi narz臋dziami
badawczymi, jak np. LS-DYNA, Abaqus lub PAM CRASH. Otrzymujemy
rozwi膮zania, kt贸re musz膮 by膰 zgodne z naszymi wyobra偶eniami o skutkach
rzeczywistych eksperyment贸w, a wi臋c np. o schemacie deformacji i
fragmentacji skrzyd艂a samolotu nawet w kontakcie z rosyjsk膮 brzoz膮.

Konieczne by艂oby okre艣lenie momentu bezw艂adno艣ci tupolewa wzgl臋dem osi
pod艂u偶nej?

- Nie jestem specjalist膮 w tej dziedzinie... Nie interesuj膮 mnie te偶
kwestie pilota偶u. Jestem specjalist膮 od zagadnie艅 kontaktowych, istotna
jest dla mnie fragmentacja kad艂uba, ruch obiekt贸w znajduj膮cych si臋 w
jego wn臋trzu i skutki zderzenia z przeszkod膮. Mog臋 tu powiedzie膰 jasno -
ziemia, podmok艂y grunt nie jest katapult膮, kt贸ry wystrzeliwuje szcz膮tki
obiektu zderzaj膮cego si臋 z ni膮 i rozrzuca je na obszarze ponad hektara.
Wed艂ug raport贸w MAK i komisji Millera kad艂ub samolotu zderzy艂 si臋 z
podmok艂ym gruntem, ale prawa fizyki wskazuj膮 na to, 偶e ten nie powoduje
fragmentacji konstrukcji na drobne kawa艂ki, jak np. upadek kryszta艂owego
wazonu na betonow膮 posadzk臋. Wida膰 to by艂o na przyk艂adzie deformacji
wagon贸w w niedawnej katastrofie kolejowej w Polsce, gdzie wzgl臋dna
pr臋dko艣膰 wynosi艂a oko艂o 210 km/h i by艂a niewiele mniejsza ni偶 pr臋dko艣膰
Tu-154 w krzakach smole艅skich nazywanych lotniskiem Siewiernyj. Jest to
dla mnie problem, z kt贸rym nie jestem w stanie sobie poradzi膰, 艣ci艣le
interpretuj膮c prawa fizyki i mechaniki kontaktowej. Wiem, 偶e samolot
lecia艂 z pr臋dko艣ci膮 ponad 230-280 km/h, zderzy艂 si臋 z podmok艂ym gruntem
i rozpad艂 na mniejsze i wi臋ksze kawa艂ki. Ta fragmentacja nie jest zgodna
z moim wyobra偶eniem o mechanice zniszczenia w tamtych warunkach. Taki
grunt mo偶e przej膮膰 wi臋cej energii ni偶 np. beton, to znaczy, 偶e mo偶e
zmniejszy膰 koncentracj臋 energii w konstrukcji, zmniejszy膰 pr臋dko艣膰
odkszta艂cenia element贸w konstrukcji, co powinno zadzia艂a膰 jako podatny
zderzak w samochodzie. Ten schemat zniszczenia, jaki wy艂ania si臋 z
raport贸w, nie jest zgodny z dokumentacj膮 fotograficzn膮. To w艂a艣nie
chcia艂em zbada膰 z panem dr. Abramowiczem. Ja mam inny punkt widzenia -
ekspertyza komisji Millera ko艅czy si臋 daleko przed tym stadium
katastrofy, gdzie zaczyna si臋 zaawansowana fragmentacja konstrukcji, co
jest przedmiotem mojego zainteresowania.

Czy, Pa艅skim zdaniem, nale偶a艂oby wzi膮膰 pod uwag臋, 偶e konstrukcja
skrzyd艂a by艂a ju偶 wcze艣niej os艂abiona i po zderzeniu z brzoz膮 panel po
prostu si臋 z艂ama艂?

- Nie, tego nie bra艂bym pod uwag臋. Samolot lecia艂 z Warszawy ponad
godzin臋. Gdyby skrzyd艂o by艂o os艂abione, nie dolecia艂by tak daleko.

Podziela Pan pogl膮d m.in. prof. Biniendy, 偶e nale偶a艂oby powo艂a膰 komisj臋
mi臋dzynarodow膮?

- Na pewno konieczne jest powo艂anie komisji, kt贸ra zaj臋艂aby si臋
rekonstrukcj膮 fragmentacji konstrukcji tego samolotu. Komisja taka na
podstawie fragment贸w Tu-154M oraz zapis贸w dynamiki ruchu tego obiektu
mog艂aby zrekonstruowa膰 mechanizm zniszczenia konstrukcji na podstawie
tzw. analizy odwrotnej i odpowiedzie膰 na pytanie, czy sta艂o si臋 to na
skutek kontaktu samolotu z podmok艂ym gruntem, czy te偶 nad jego
powierzchni膮. Jest to szczeg贸lnie wa偶ne teraz, kiedy wiadomo ju偶, 偶e nie
ma 偶adnych szans na odzyskanie i rekonstrukcj臋 wraku w Polsce.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt


Specjali艣ci od materia艂贸w nie maj膮 kompetencji 偶eby bada膰 zachowanie konstrukcji jako ca艂o艣ci. Czy to tak trudno zrozumie膰? Je艣li naukowiec zabiera si臋 za nieswoj膮 dziedzin臋, to o czym to 艣wiadczy? Nie ma szacunku do siebie i koleg贸w. Mo偶e nawet w tym samym budynku, pi臋tro ni偶ej, s膮 ci, kt贸rzy specjalizuj膮 si臋 w konstrukcjach lotniczych i hipotezach wyt臋偶eniowych..., przecie偶 nie by艂oby potrzeby aby istnia艂 taki podzia艂. Dlaczego 偶aden konstruktor soim opracowaniem nie "艣cina brzozy i nie leci dalej", robi膮 to tylko ludzie od materia艂贸w, niestety patrz膮c na zjawisko na poziomie dyslokacji sieci?

Skrzyd艂o jest obci膮偶one aerodynamicznie, do tych obci膮偶e艅 dochodzi chwilowe udarowe obci膮偶enie w chwili zderzenia z drzewem, niew膮tpliwie zderzenie os艂abia elementy konstrukcji, to z kolei zwi臋ksza napr臋偶enia w tych jej elementach, kt贸re po uderzeniu s膮 zdolne przenosi膰 obci膮偶enia, do tego dochodzi dynamiczna zmiana obci膮偶e艅 zwi膮zanych z nieustalon膮 faz膮 lotu, ko艅c贸wka skrzyd艂a jeszcze chwil臋 "pracuje" i jest "zabrana" na u艂amek sek. z ca艂o艣ci膮 p艂atowca, oddziela si臋 chwil臋 po zderzeniu z drzewem bo zwyczajnie traci sztywno艣膰 i jest "ukr臋cona" przez moment tworzony przez si艂y aerodynamiczne. Dlatego ten fragment skrzyd艂a mo偶e, i ma prawo, znale藕膰 si臋 dalej ni偶 wyobra偶a to sobie p. Binienda.

Jestem zdumiony, 偶e mo偶na by艂o przyj膮膰 za艂o偶enie, 偶e skrzyd艂o odpada jak kromka chleba i rozpocz膮膰 udowadnianie, 偶e nie mog艂o znale藕膰 si臋 tam gdzie si臋 znalaz艂o. To pewnie taka zagrywka..., tylko, 偶e b艂膮d dotyczy za艂o偶enia, 偶e czas uderzenia niemal r贸wna si臋 z czasem oddzielenia, tak mog艂oby si臋 zdarzy膰 tylko w przypadku ci臋cia skrzyd艂a, a moim zdaniem tam by艂 udar, kt贸ry pozbawi艂 skrzyd艂o sztywno艣ci skr臋tnej, a to z kolei jest wod膮 na m艂yn dla si艂 aerodynamicznych, kt贸re potrzebowa艂y sekundy aby doko艅czy膰 dzie艂a. Tym samym oddzielenie skrzyd艂a od p艂atowca nast膮pi艂o w innym czasie ni偶 zderzenie z brzoz膮, co jest bardzo prawdopodobne, acz sprzeczne z za艂o偶eniami p. Biniendy.

V.

Data: 2012-06-10 11:12:11
Autor: Yogy
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Binien dy
Dnia Sun, 10 Jun 2012 17:11:11 +0200, V napisa(a):


Specjali鷆i od materiaw nie maj kompetencji 齟by bada zachowanie konstrukcji jako ca鵲鷆i. Czy to tak trudno zrozumie?

Kolejny internetowy nau鵮_owiec od ja wiem wszystko dlatego 齟 poniewa :)
Czy tak trudno zrozumie, 齟 taki Dziekan Wydzia鵸 Mechanicznego Energetyki
i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, wyra阯ie obawia si o w鵤sn dup i
dlatego tematu nie pozwala nikomu ruszy? Czy tak trudno zrozumie, 齟 taka
sytuacja, pozwala aby takie b鄈i jak ty mog鵼 si powym郿rza w internecie?


21 pa阣ziernika 2011 r.

Prof. dr hab. in. Jerzy BANASZEK

Dziekan Wydzia鵸 Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa

Politechnika Warszawska

Pok骿 125 - Gmach Lotniczy

ul. Nowowiejska 24

00-665 Warszawa


Szanowny Panie Profesorze,

W zaczeniu przesy鵤my list. jaki w czerwcu br. zosta skierowany do
cz鵲nk體 Komitetu Mechaniki PAN przez 3 profesor體 i odpowied na
Przewodnicz郼ego Komitetu Mechaniki. W li鷆ie pisanym jeszcze przed
prezentacj wynik體 bada zespow prof. Kazimierza Nowaczyka i prof.
Wies鵤wa Biniendy z USA autorzy zwracali uwag na to, 齟 wszelkie
wyja鷑ienia dotycz郼e mechanizmu zniszczenia w tzw. atastrofie
smole駍kiej" pochodz od os骲 pozbawionych wiedzy i wykszta鵦enia z
dziedziny mechaniki, co sta鵲 si 阹骴鵨m absurdalnych z punktu naukowego
teorii i przyczyn ogromnego zam鎡u spo鵨cznego. Podkre鷏ali, 齟 w kwestii
tej niezb鎑ny jest wreszcie oficjalny g鵲s nauki polskiej i 齟 wykonanie
pod patronatem Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk naukowej analizy
dotycz郼ej mechanizmu zniszczenia samolotu przeci纟oby dziennikarskie
dywagacje i mog鵲by mie korzystne skutki dla spokoju spo鵨cznego.
Podkre鷏i trzeba, 齟 podobne postulaty p鵼n obecnie nie tylko ze
鷕odowisk naukowych, lecz r體nie parlamentarnych i rz郿owych, czego
dowodem s s鵲wa ministra Millera podczas obrad Senatu RP w dniu 3 sierpnia
br.

Ze wzgl鎑u na brak dost鎝u do czarnych skrzynek i fizycznych szcz鄑k體
samolotu problem postawiony przed zespo鵨m ekspert體 polega鵥y na
rozwi鄗aniu tzw. zadania odwrotnego, tj. na ustaleniu po鵲齟nia samolotu i
pr鎑ko鷆i jego szcz鄑k體 w momencie zdefragmentowania na podstawie
dokumentacji technicznej samolotu i dokumentacji fotograficznej (lokalnej i
satelitarnej) przedstawiaj郼ej posta i dyslokacj jego szcz鄑k體. Autorzy
listu uwa齛li, 齟 nawet, je鷏i nie b鎑zie mo齦iwe szczeg簌owe odtworzenie
przebiegu zniszczenia, to z pewno鷆i pewne scenariusze b鎑zie mo齨a uzna
za wysoce prawdopodobne, a inne wykluczy.

W odpowiedzi na wspomniany list Przewodnicz郼y Komitetu Mechaniki
stwierdzi, i podziela przekonanie o potrzebie wyja鷑ienia mechanizmu
zniszczenia, lecz zadanie to przekracza mo齦iwo鷆i Komitetu Mechaniki PAN.

W tej sytuacji uwa齛my, i niezb鎑ne jest okazanie Komitetowi Mechaniki PAN
wsparcia przez podj鎐ie takiego zadania przez wszystkie jednostki naukowe i
akademickie zajmuj郼e si profesjonalnie mechanik i innymi dziedzinami
istotnymi dla rozwi鄗ania tego problemu (technika lotnicza, symulacja
komputerowa, testy zderzeniowe i inne). Wyja鷑ienie mechanizmu zniszczenia
samolotu stanowi swoiste wyzwanie wobec nauki polskiej i organ體 Polskiej
Akademii Nauk. Wierzymy jednak, 齟 wsp髄ny wysi鵨k instytucji nauki
polskiej temu wyzwaniu sprosta. Jeste鷐y te przekonani, 齟 w przypadku
braku okre鷏onych specjalist體 lub oprogramowania mo齟my liczy na
merytoryczn pomoc koleg體 z o鷕odk體 naukowych na ca鵼m 鷚iecie.

S郿zimy, 齟 do wyja鷑ienia mechanizmu zniszczenia nale齳 podej tak jak do
ka齞ego trudnego zagadnienia naukowego i w pierwszym rz鎑zie zwo鵤
konferencj naukow po鷚i鎐on temu zagadnieniu. Roboczo nazywamy j
Konferencj Smole駍k.

Obecnie, po opublikowaniu wynik體 bada przeprowadzonych przez zespo鵼
prof. Nowaczyka i prof. Biniendy, zwo鵤nie Konferencji Smole駍kiej staje
si spraw coraz bardziej pal郼. Ca鵮owite pozostawienie analizy
atastrofy smole駍kiej" w gestii o鷕odk體 zagranicznych, by鵲by dla
polskiej nauki poni齛j郼e. Natomiast pozostawienie przedstawionych dot郿
wynik體 tych bada bez dyskusji naukowej wystawia鵥y 鷕odowisku naukowemu w
Polsce 鷚iadectwo wr鎐z kompromituj郼e.


Szanowny Panie Profesorze,

Zwracamy si zar體no do Pana osobi鷆ie jak i do kierowanego przez Pana
zespo鵸 pracownik體 naukowych z pro鷅 o pomoc w zorganizowaniu i
przeprowadzeniu Konferencji Smole駍kiej. Liczymy na deklaracj osobistego
udzia鵸 Pana Profesora. Wdzi鎐zni te b鎑ziemy za wszelkie sugestie co do
sk鵤du Komitetu Organizacyjnego i Komitetu Naukowego jak te co do
organizacji Konferencji i os骲, kt髍e powinny by do udzia鵸 w niej
zaproszone.

Odr鎎n kwesti jest pokry cie koszt體 Konferencji. Wyst鎝ujemy w tej
sprawie do NCBiR. lecz nie mamy informacji jak NCBiR do naszego wniosku si
ustosunkuje. Prosimy wi鎐 o rozwa齟nie, czy mo齦iwe by鵲by nieodp鵤tne
udost鎝nienie odpowiedniej sali na obrady Konferencji w kierowanym przez
Pana o鷕odku lub inne wsparcie finansowa i organizacyjne.

Prosimy przyj嚆 wyrazy najwy齭zego szacunku

1.


Prof. dr hab. in. W鵤dys鵤w Dybczy駍ki
Politechnika Bia鵲stocka

2.
Prof. zw. dr hab. in. Kazimierz Flaga
Politechnika Krakowska

3.
Prof. dr hab. in. Jacek Gieras
JEEE Fellow. Hamilton Sundstrand Fellow

1) Hamilton Sundstrand Aerospace Applied
Research, Rockford. IL. USA 1) Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy.
Bydgoszcz

4.
Prof. dr hab. in. Zdzis鵤w Gosiewski
Politechnika Bia鵲stocka

5.
Prof. dr liab., dr h.c. Zbigniew Jacyna-Onyszkiwicz
Uniwersytet im A. Mickiewicza w Poznaniu, Wydzia Fizyki

6.
Prof. dr hab. in. Grzegorz Jemielita
Politechnika Warszawska



7.
Prof. zw. dr liab. in. Janusz Kawecki
Politechnika Krakowska

8.
Dr hab. in. Marek 賏goda, prof. IBDIM, prof. PL
1) Instytut Badawczy Dr骻 i Most體
2)  Politechnika Lubelska

9.
Prof. dr hab. in. Piotr Maloszewski
Helmholtz Zentrum Miinchen Institut fur Grundwasser鰇ologie. Neuherberg,
Niemcy

10.
Prof. dr hab. in. Jan Obr鎎ski
Politechnika Warszawska

11.
Prof. zw. dr liab. in. Boles鵤w Or鵲wski
Instytut Historii Nauki PAN, Sekcja Historii Nauk 赾is鵼ch i Techniki

12.
Dr hab. in. Jan Pawlikowski, prof. PW
Politechnika Warszawska

13.
Prof. dr hab. in. Jacek Ro馾a
Akademia G髍niczo-Hutnicza

14.
Dr hab. in. Zdzis鵤w J髗ef 趌oderbach. prof PO
Politechnika Opolska

15.
Prof. zw. dr hab. in. Janusz Turowski.
dr h.c. Universita di Pavia
Politechnika 袤dzka

16.
Dr hab. in. Piotr Witakowski, prof. AGH, prof. ITB


1)    Akademia G髍niczo-Hutnicza

2)    Instytut Techniki Budowlanej

 Prof. dr liab. in. Grzegorz Jemielita
ul. Sonaty 2 m. 404 02-744 Warszawa


Prof. zw. dr hab. in. Janusz Kawecki
ul. Zamoyskiego 40/21 30-523 Krak體

Prof. dr hab. in. Jacek Ronda
Plac Na Groblach 17 m. 8 31-101 Krak體

Dr liab. in. Piotr Witakowski, prof. AGH, prof. ITB
ul. Afryka駍ka 7 m. 95 03-966 Warszawa

Data: 2012-06-10 18:49:03
Autor: V
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
W dniu 2012-06-10 18:12, Yogy pisze:
Dnia Sun, 10 Jun 2012 17:11:11 +0200, V napisa(a):


Specjali鷆i od materiaw nie maj kompetencji 齟by bada zachowanie
konstrukcji jako ca鵲鷆i. Czy to tak trudno zrozumie?

Kolejny internetowy nau鵮_owiec od ja wiem wszystko dlatego 齟 poniewa :)
Czy tak trudno zrozumie, 齟 taki Dziekan Wydzia鵸 Mechanicznego Energetyki
i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, wyra阯ie obawia si o w鵤sn dup i
dlatego tematu nie pozwala nikomu ruszy? Czy tak trudno zrozumie, 齟 taka
sytuacja, pozwala aby takie b鄈i jak ty mog鵼 si powym郿rza w internecie?


21 pa阣ziernika 2011 r.

Prof. dr hab. in. Jerzy BANASZEK

Dziekan Wydzia鵸 Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa

Politechnika Warszawska

Pok骿 125 - Gmach Lotniczy

ul. Nowowiejska 24

00-665 Warszawa


Szanowny Panie Profesorze,

W zaczeniu przesy鵤my list. jaki w czerwcu br. zosta skierowany do
cz鵲nk體 Komitetu Mechaniki PAN przez 3 profesor體 i odpowied na
Przewodnicz郼ego Komitetu Mechaniki. W li鷆ie pisanym jeszcze przed
prezentacj wynik體 bada zespow prof. Kazimierza Nowaczyka i prof.
Wies鵤wa Biniendy z USA autorzy zwracali uwag na to, 齟 wszelkie
wyja鷑ienia dotycz郼e mechanizmu zniszczenia w tzw. atastrofie
smole駍kiej" pochodz od os骲 pozbawionych wiedzy i wykszta鵦enia z
dziedziny mechaniki, co sta鵲 si 阹骴鵨m absurdalnych z punktu naukowego
teorii i przyczyn ogromnego zam鎡u spo鵨cznego. Podkre鷏ali, 齟 w kwestii
tej niezb鎑ny jest wreszcie oficjalny g鵲s nauki polskiej i 齟 wykonanie
pod patronatem Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk naukowej analizy
dotycz郼ej mechanizmu zniszczenia samolotu przeci纟oby dziennikarskie
dywagacje i mog鵲by mie korzystne skutki dla spokoju spo鵨cznego.
Podkre鷏i trzeba, 齟 podobne postulaty p鵼n obecnie nie tylko ze
鷕odowisk naukowych, lecz r體nie parlamentarnych i rz郿owych, czego
dowodem s s鵲wa ministra Millera podczas obrad Senatu RP w dniu 3 sierpnia
br.

Ze wzgl鎑u na brak dost鎝u do czarnych skrzynek i fizycznych szcz鄑k體
samolotu problem postawiony przed zespo鵨m ekspert體 polega鵥y na
rozwi鄗aniu tzw. zadania odwrotnego, tj. na ustaleniu po鵲齟nia samolotu i
pr鎑ko鷆i jego szcz鄑k體 w momencie zdefragmentowania na podstawie
dokumentacji technicznej samolotu i dokumentacji fotograficznej (lokalnej i
satelitarnej) przedstawiaj郼ej posta i dyslokacj jego szcz鄑k體. Autorzy
listu uwa齛li, 齟 nawet, je鷏i nie b鎑zie mo齦iwe szczeg簌owe odtworzenie
przebiegu zniszczenia, to z pewno鷆i pewne scenariusze b鎑zie mo齨a uzna
za wysoce prawdopodobne, a inne wykluczy.

W odpowiedzi na wspomniany list Przewodnicz郼y Komitetu Mechaniki
stwierdzi, i podziela przekonanie o potrzebie wyja鷑ienia mechanizmu
zniszczenia, lecz zadanie to przekracza mo齦iwo鷆i Komitetu Mechaniki PAN.

W tej sytuacji uwa齛my, i niezb鎑ne jest okazanie Komitetowi Mechaniki PAN
wsparcia przez podj鎐ie takiego zadania przez wszystkie jednostki naukowe i
akademickie zajmuj郼e si profesjonalnie mechanik i innymi dziedzinami
istotnymi dla rozwi鄗ania tego problemu (technika lotnicza, symulacja
komputerowa, testy zderzeniowe i inne). Wyja鷑ienie mechanizmu zniszczenia
samolotu stanowi swoiste wyzwanie wobec nauki polskiej i organ體 Polskiej
Akademii Nauk. Wierzymy jednak, 齟 wsp髄ny wysi鵨k instytucji nauki
polskiej temu wyzwaniu sprosta. Jeste鷐y te przekonani, 齟 w przypadku
braku okre鷏onych specjalist體 lub oprogramowania mo齟my liczy na
merytoryczn pomoc koleg體 z o鷕odk體 naukowych na ca鵼m 鷚iecie.

S郿zimy, 齟 do wyja鷑ienia mechanizmu zniszczenia nale齳 podej tak jak do
ka齞ego trudnego zagadnienia naukowego i w pierwszym rz鎑zie zwo鵤
konferencj naukow po鷚i鎐on temu zagadnieniu. Roboczo nazywamy j
Konferencj Smole駍k.

Obecnie, po opublikowaniu wynik體 bada przeprowadzonych przez zespo鵼
prof. Nowaczyka i prof. Biniendy, zwo鵤nie Konferencji Smole駍kiej staje
si spraw coraz bardziej pal郼. Ca鵮owite pozostawienie analizy
atastrofy smole駍kiej" w gestii o鷕odk體 zagranicznych, by鵲by dla
polskiej nauki poni齛j郼e. Natomiast pozostawienie przedstawionych dot郿
wynik體 tych bada bez dyskusji naukowej wystawia鵥y 鷕odowisku naukowemu w
Polsce 鷚iadectwo wr鎐z kompromituj郼e.


Szanowny Panie Profesorze,

Zwracamy si zar體no do Pana osobi鷆ie jak i do kierowanego przez Pana
zespo鵸 pracownik體 naukowych z pro鷅 o pomoc w zorganizowaniu i
przeprowadzeniu Konferencji Smole駍kiej. Liczymy na deklaracj osobistego
udzia鵸 Pana Profesora. Wdzi鎐zni te b鎑ziemy za wszelkie sugestie co do
sk鵤du Komitetu Organizacyjnego i Komitetu Naukowego jak te co do
organizacji Konferencji i os骲, kt髍e powinny by do udzia鵸 w niej
zaproszone.

Odr鎎n kwesti jest pokry cie koszt體 Konferencji. Wyst鎝ujemy w tej
sprawie do NCBiR. lecz nie mamy informacji jak NCBiR do naszego wniosku si
ustosunkuje. Prosimy wi鎐 o rozwa齟nie, czy mo齦iwe by鵲by nieodp鵤tne
udost鎝nienie odpowiedniej sali na obrady Konferencji w kierowanym przez
Pana o鷕odku lub inne wsparcie finansowa i organizacyjne.

Prosimy przyj嚆 wyrazy najwy齭zego szacunku

1.


Prof. dr hab. in. W鵤dys鵤w Dybczy駍ki
Politechnika Bia鵲stocka

2.
Prof. zw. dr hab. in. Kazimierz Flaga
Politechnika Krakowska

3.
Prof. dr hab. in. Jacek Gieras
JEEE Fellow. Hamilton Sundstrand Fellow

1) Hamilton Sundstrand Aerospace Applied
Research, Rockford. IL. USA 1) Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy.
Bydgoszcz

4.
Prof. dr hab. in. Zdzis鵤w Gosiewski
Politechnika Bia鵲stocka

5.
Prof. dr liab., dr h.c. Zbigniew Jacyna-Onyszkiwicz
Uniwersytet im A. Mickiewicza w Poznaniu, Wydzia Fizyki

6.
Prof. dr hab. in. Grzegorz Jemielita
Politechnika Warszawska



7.
Prof. zw. dr liab. in. Janusz Kawecki
Politechnika Krakowska

8.
Dr hab. in. Marek 賏goda, prof. IBDIM, prof. PL
1) Instytut Badawczy Dr骻 i Most體
2)  Politechnika Lubelska

9.
Prof. dr hab. in. Piotr Maloszewski
Helmholtz Zentrum Miinchen Institut fur Grundwasser鰇ologie. Neuherberg,
Niemcy

10.
Prof. dr hab. in. Jan Obr鎎ski
Politechnika Warszawska

11.
Prof. zw. dr liab. in. Boles鵤w Or鵲wski
Instytut Historii Nauki PAN, Sekcja Historii Nauk 赾is鵼ch i Techniki

12.
Dr hab. in. Jan Pawlikowski, prof. PW
Politechnika Warszawska

13.
Prof. dr hab. in. Jacek Ro馾a
Akademia G髍niczo-Hutnicza

14.
Dr hab. in. Zdzis鵤w J髗ef 趌oderbach. prof PO
Politechnika Opolska

15.
Prof. zw. dr hab. in. Janusz Turowski.
dr h.c. Universita di Pavia
Politechnika 袤dzka

16.
Dr hab. in. Piotr Witakowski, prof. AGH, prof. ITB


1)    Akademia G髍niczo-Hutnicza

2)    Instytut Techniki Budowlanej



Prof. dr liab. in. Grzegorz Jemielita
ul. Sonaty 2 m. 404 02-744 Warszawa


Prof. zw. dr hab. in. Janusz Kawecki
ul. Zamoyskiego 40/21 30-523 Krak體

Prof. dr hab. in. Jacek Ronda
Plac Na Groblach 17 m. 8 31-101 Krak體

Dr liab. in. Piotr Witakowski, prof. AGH, prof. ITB
ul. Afryka駍ka 7 m. 95 03-966 Warszawa



> W tej sytuacji uwa齛my, i niezb鎑ne jest okazanie Komitetowi Mechaniki PAN
> wsparcia przez podj鎐ie takiego zadania przez wszystkie jednostki naukowe i
> akademickie zajmuj郼e si profesjonalnie mechanik i innymi dziedzinami
> istotnymi dla rozwi鄗ania tego problemu (technika lotnicza, symulacja
> komputerowa, testy zderzeniowe i inne). Wyja鷑ienie mechanizmu zniszczenia
> samolotu stanowi swoiste wyzwanie wobec nauki polskiej i organ體 Polskiej
> Akademii Nauk.

Dok鵤dnie tak, pro鷅a o wsparcie w takim wymiarze jest pokor i zachowaniem szacunku do dziedziny problemu. A to: "(technika lotnicza, symulacja komputerowa, testy zderzeniowe i inne)" jest to w鵤鷆iwa kolejno i hierarchia udzia鵸 poszczeg髄nych specjalizacji.

Przynajmniej pod tym wzgl鎑em mo齟sz teraz dobrze oceni jak warto ma praca pojedynczych "naukowc體". Zauwa te, 齟 w鷕骴 profesor體, kt髍zy chc bada, nie ma ani jednego z lotnictwa, nie maj w鄑pliwo鷆i? Uwierz, w tym wypadku nie wydarzy鵲 si nic, co by鵲by interesuj郼e dla spec. od lotnictwa.

V.

Data: 2012-06-10 12:36:54
Autor: Yogy
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Dnia Sun, 10 Jun 2012 18:49:03 +0200, V napisa(a):

 
Dok砤dnie tak, pro禸a o wsparcie w takim wymiarze jest pokor i zachowaniem szacunku do dziedziny problemu. A to: "(technika lotnicza, symulacja komputerowa, testy zderzeniowe i inne)" jest to w砤禼iwa kolejno舵 i hierarchia udzia硊 poszczeg髄nych specjalizacji.

Czy musz pokazywa palcem, 縠 pod listem podpisa si r體nie
Jacek Ro馾a, ten sam kt髍ego chcia砨y uczy pokory? Czy musz przypomina, 縠 list zosta wys砤ny w ubieg硑m roku i do chwili
obecnej, dziekan i ci koledzy "pi阾ro ni縠j, kt髍zy specjalizuj si w konstrukcjach lotniczych i hipotezach wyt昕eniowych" nadal nie maj nic do powiedzenia? To o czym jeszcze chcia砨y tutaj
podyskutowa? Mo縠 o tym, 縠 nikt cie nie widzia dyskutuj眂ego z Biniend lub Ro馾, chocia teraz masz tak du縪 do powiedzenia?
Przynajmniej pod tym wzgl阣em mo縠sz teraz dobrze oceni jak warto舵 ma praca pojedynczych "naukowc體". Zauwa te, 縠 w秗骴 profesor體, kt髍zy chc bada, nie ma ani jednego z lotnictwa, nie maj w眛pliwo禼i? Uwierz, w tym wypadku nie wydarzy硂 si nic, co by硂by interesuj眂e dla spec. od lotnictwa.

Nie ma 縜dnego znaczenia, czy kto uzna, 縠 w tym wypadku wydarzy硂
si co interesuj眂ego czy nie, przedstawienie wyniku bada grupy specjalist體 z polskich uczelni, jest ich zawodowym obowi眤kiem i
tak to si robi na ca硑m 秝iecie, oczywi禼ie pomijaj眂 Rosj i
podleg砮 jej republiki do kt髍ych Polska najwyra糿iej nadal si zalicza.

Data: 2012-06-10 19:55:58
Autor: V
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
W dniu 2012-06-10 19:36, Yogy pisze:
Dnia Sun, 10 Jun 2012 18:49:03 +0200, V napisa(a):


Dok砤dnie tak, pro禸a o wsparcie w takim wymiarze jest pokor i
zachowaniem szacunku do dziedziny problemu. A to: "(technika lotnicza,
symulacja komputerowa, testy zderzeniowe i inne)" jest to w砤禼iwa
kolejno舵 i hierarchia udzia硊 poszczeg髄nych specjalizacji.

Czy musz pokazywa palcem, 縠 pod listem podpisa si r體nie
Jacek Ro馾a, ten sam kt髍ego chcia砨y uczy pokory? Czy musz
przypomina, 縠 list zosta wys砤ny w ubieg硑m roku i do chwili
obecnej, dziekan i ci koledzy "pi阾ro ni縠j, kt髍zy specjalizuj
si w konstrukcjach lotniczych i hipotezach wyt昕eniowych" nadal
nie maj nic do powiedzenia? To o czym jeszcze chcia砨y tutaj
podyskutowa? Mo縠 o tym, 縠 nikt cie nie widzia dyskutuj眂ego
z Biniend lub Ro馾, chocia teraz masz tak du縪 do powiedzenia?

Tak, podpisa si, jednak jak ma 秝iadomo舵 tego co robi? Dlaczego nie zachowa konsekwencji i w pojedynk zabra si za ocen pracy innego pojedynczego opracowania?


Przynajmniej pod tym wzgl阣em mo縠sz teraz dobrze oceni jak warto舵 ma
praca pojedynczych "naukowc體". Zauwa te, 縠 w秗骴 profesor體, kt髍zy
chc bada, nie ma ani jednego z lotnictwa, nie maj w眛pliwo禼i?
Uwierz, w tym wypadku nie wydarzy硂 si nic, co by硂by interesuj眂e dla
spec. od lotnictwa.

Nie ma 縜dnego znaczenia, czy kto uzna, 縠 w tym wypadku wydarzy硂
si co interesuj眂ego czy nie, przedstawienie wyniku bada grupy
specjalist體 z polskich uczelni, jest ich zawodowym obowi眤kiem i
tak to si robi na ca硑m 秝iecie, oczywi禼ie pomijaj眂 Rosj i
podleg砮 jej republiki do kt髍ych Polska najwyra糿iej nadal si
zalicza.


Nie jestem politykiem, dla wydzia丑w lotniczych przypadek b阣zie/mo縠 ju jest materia砮m do dyplomowania, to wszystko.

V.

Data: 2012-06-10 13:03:58
Autor: Yogy
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Dnia Sun, 10 Jun 2012 19:55:58 +0200, V napisa(a):

Tak, podpisa si, jednak jak ma 秝iadomo舵 tego co robi? Dlaczego nie zachowa konsekwencji i w pojedynk zabra si za ocen pracy innego pojedynczego opracowania?

A ty niby co w tej chwili robisz? Oceniasz grupowo czy w pojedynk?


Nie jestem politykiem, dla wydzia丑w lotniczych przypadek b阣zie/mo縠 ju jest materia砮m do dyplomowania, to wszystko.


Ale w internecie chia砨y prowadzi wyk砤dy, tak jak wielu tobie
podobnych, no bo przecie wszystko ju wiesz, tak jak Bogu Idzikowski ze swoj aluminiow siekier :)

Data: 2012-06-10 20:26:20
Autor: V
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
W dniu 2012-06-10 20:03, Yogy pisze:
Dnia Sun, 10 Jun 2012 19:55:58 +0200, V napisa(a):

Tak, podpisa si, jednak jak ma 秝iadomo舵 tego co robi? Dlaczego nie
zachowa konsekwencji i w pojedynk zabra si za ocen pracy innego
pojedynczego opracowania?

A ty niby co w tej chwili robisz? Oceniasz grupowo czy w pojedynk?

W pojedynk podkre秎am, 縠 nie powinni秏y nadawa krytycznej wagi opracowaniom pojedynczych os骲, zw砤szcza tych nie zwi眤anych z lotnictwem.



Nie jestem politykiem, dla wydzia丑w lotniczych przypadek b阣zie/mo縠
ju jest materia砮m do dyplomowania, to wszystko.


Ale w internecie chia砨y prowadzi wyk砤dy, tak jak wielu tobie
podobnych, no bo przecie wszystko ju wiesz, tak jak Bogu
Idzikowski ze swoj aluminiow siekier :)

Nie, ja chc aby秏y nie pozwolili si prowokowa.

V.

Data: 2012-06-10 13:57:28
Autor: Yogy
prof. Ro馾a obala wyniki bada Biniendy
Dnia Sun, 10 Jun 2012 20:26:20 +0200, V napisa(a):

W dniu 2012-06-10 20:03, Yogy pisze:
Dnia Sun, 10 Jun 2012 19:55:58 +0200, V napisa(a):

Tak, podpisa si, jednak jak ma 秝iadomo舵 tego co robi? Dlaczego nie
zachowa konsekwencji i w pojedynk zabra si za ocen pracy innego
pojedynczego opracowania?

A ty niby co w tej chwili robisz? Oceniasz grupowo czy w pojedynk?

W pojedynk podkre秎am, 縠 nie powinni秏y nadawa krytycznej wagi opracowaniom pojedynczych os骲, zw砤szcza tych nie zwi眤anych z lotnictwem.

Nie, nale縴sz do grupy tych zwi眤anych z, kt髍a zna ju odpowied i to jest wyra糿ie wida w twoich wypowiedziach. Gdyby by硂 inaczej,
nie podejmowa砨y tematu, ograniczaj眂 si wy砤cznie do "nie wiem, nie znam si na tym"


Nie jestem politykiem, dla wydzia丑w lotniczych przypadek b阣zie/mo縠
ju jest materia砮m do dyplomowania, to wszystko.


Ale w internecie chia砨y prowadzi wyk砤dy, tak jak wielu tobie
podobnych, no bo przecie wszystko ju wiesz, tak jak Bogu
Idzikowski ze swoj aluminiow siekier :)

Nie, ja chc aby秏y nie pozwolili si prowokowa.

Komu? Jacek Ro馾a zdecydowanie nie jest z mojej bajki, napewno nie
mia砨y wiele do pogadania z Kaczynskim i Macierewiczem, ale to nawet
lepiej, poniewa wyklucza debilne oskar縠nia ze strony internetowych
PO-spec體 od wszystkiego. Dyskusja w gronie specjalist體, bez znaczenia
po kt髍ej stronie politycznej barykady, nie jest prowokacj, wmawianie
nam, 縠 Miller czy MAK znaj dok砤dn odpowied, taka prowokacj ju jest i dlatego dzisiaj uparcie stukasz w klawiatur.

Data: 2012-06-10 19:27:41
Autor: Bogdan Idzikowski
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Biniendy

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci news:jr2deg$5qb$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 07:44, Przemys艂aw W pisze:
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt


Specjali艣ci od materia艂贸w nie maj膮 kompetencji 偶eby bada膰 zachowanie
konstrukcji jako ca艂o艣ci. Czy to tak trudno zrozumie膰? Je艣li naukowiec
zabiera si臋 za nieswoj膮 dziedzin臋, to o czym to 艣wiadczy? Nie ma
szacunku do siebie i koleg贸w. Mo偶e nawet w tym samym budynku, pi臋tro
ni偶ej, s膮 ci, kt贸rzy specjalizuj膮 si臋 w konstrukcjach lotniczych i
hipotezach wyt臋偶eniowych..., przecie偶 nie by艂oby potrzeby aby istnia艂
taki podzia艂. Dlaczego 偶aden konstruktor soim opracowaniem nie "艣cina
brzozy i nie leci dalej", robi膮 to tylko ludzie od materia艂贸w, niestety
patrz膮c na zjawisko na poziomie dyslokacji sieci?

Skrzyd艂o jest obci膮偶one aerodynamicznie, do tych obci膮偶e艅 dochodzi
chwilowe udarowe obci膮偶enie w chwili zderzenia z drzewem, niew膮tpliwie
zderzenie os艂abia elementy konstrukcji, to z kolei zwi臋ksza napr臋偶enia w
tych jej elementach, kt贸re po uderzeniu s膮 zdolne przenosi膰 obci膮偶enia,
do tego dochodzi dynamiczna zmiana obci膮偶e艅 zwi膮zanych z nieustalon膮
faz膮 lotu, ko艅c贸wka skrzyd艂a jeszcze chwil臋 "pracuje" i jest "zabrana"
na u艂amek sek. z ca艂o艣ci膮 p艂atowca, oddziela si臋 chwil臋 po zderzeniu z
drzewem bo zwyczajnie traci sztywno艣膰 i jest "ukr臋cona" przez moment
tworzony przez si艂y aerodynamiczne. Dlatego ten fragment skrzyd艂a mo偶e,
i ma prawo, znale藕膰 si臋 dalej ni偶 wyobra偶a to sobie p. Binienda.

Jestem zdumiony, 偶e mo偶na by艂o przyj膮膰 za艂o偶enie, 偶e skrzyd艂o odpada jak
kromka chleba i rozpocz膮膰 udowadnianie, 偶e nie mog艂o znale藕膰 si臋 tam
gdzie si臋 znalaz艂o. To pewnie taka zagrywka..., tylko, 偶e b艂膮d dotyczy
za艂o偶enia, 偶e czas uderzenia niemal r贸wna si臋 z czasem oddzielenia, tak
mog艂oby si臋 zdarzy膰 tylko w przypadku ci臋cia skrzyd艂a, a moim zdaniem
tam by艂 udar, kt贸ry pozbawi艂 skrzyd艂o sztywno艣ci skr臋tnej, a to z kolei
jest wod膮 na m艂yn dla si艂 aerodynamicznych, kt贸re potrzebowa艂y sekundy
aby doko艅czy膰 dzie艂a. Tym samym oddzielenie skrzyd艂a od p艂atowca
nast膮pi艂o w innym czasie ni偶 zderzenie z brzoz膮, co jest bardzo
prawdopodobne, acz sprzeczne z za艂o偶eniami p. Biniendy.

========================================

Tylko, 偶e oczywisty dow贸d stoi u艂amany i dwie cz臋艣ci brzozy trzymaj膮 si臋 razem, jak to przy z艂amaniu drzewa bywa.

--
Donald Tusk - "wola艂bym si臋 nie urodzi膰, ni偶 na grobach zmar艂ych budowa膰 swoj膮 karier臋 polityczn膮".

Data: 2012-06-10 19:39:33
Autor: V
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Binien dy
W dniu 2012-06-10 19:27, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2deg$5qb$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 07:44, Przemys艂aw W pisze:
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt


Specjali艣ci od materia艂贸w nie maj膮 kompetencji 偶eby bada膰 zachowanie
konstrukcji jako ca艂o艣ci. Czy to tak trudno zrozumie膰? Je艣li naukowiec
zabiera si臋 za nieswoj膮 dziedzin臋, to o czym to 艣wiadczy? Nie ma
szacunku do siebie i koleg贸w. Mo偶e nawet w tym samym budynku, pi臋tro
ni偶ej, s膮 ci, kt贸rzy specjalizuj膮 si臋 w konstrukcjach lotniczych i
hipotezach wyt臋偶eniowych..., przecie偶 nie by艂oby potrzeby aby istnia艂
taki podzia艂. Dlaczego 偶aden konstruktor soim opracowaniem nie "艣cina
brzozy i nie leci dalej", robi膮 to tylko ludzie od materia艂贸w, niestety
patrz膮c na zjawisko na poziomie dyslokacji sieci?

Skrzyd艂o jest obci膮偶one aerodynamicznie, do tych obci膮偶e艅 dochodzi
chwilowe udarowe obci膮偶enie w chwili zderzenia z drzewem, niew膮tpliwie
zderzenie os艂abia elementy konstrukcji, to z kolei zwi臋ksza napr臋偶enia w
tych jej elementach, kt贸re po uderzeniu s膮 zdolne przenosi膰 obci膮偶enia,
do tego dochodzi dynamiczna zmiana obci膮偶e艅 zwi膮zanych z nieustalon膮
faz膮 lotu, ko艅c贸wka skrzyd艂a jeszcze chwil臋 "pracuje" i jest "zabrana"
na u艂amek sek. z ca艂o艣ci膮 p艂atowca, oddziela si臋 chwil臋 po zderzeniu z
drzewem bo zwyczajnie traci sztywno艣膰 i jest "ukr臋cona" przez moment
tworzony przez si艂y aerodynamiczne. Dlatego ten fragment skrzyd艂a mo偶e,
i ma prawo, znale藕膰 si臋 dalej ni偶 wyobra偶a to sobie p. Binienda.

Jestem zdumiony, 偶e mo偶na by艂o przyj膮膰 za艂o偶enie, 偶e skrzyd艂o odpada jak
kromka chleba i rozpocz膮膰 udowadnianie, 偶e nie mog艂o znale藕膰 si臋 tam
gdzie si臋 znalaz艂o. To pewnie taka zagrywka..., tylko, 偶e b艂膮d dotyczy
za艂o偶enia, 偶e czas uderzenia niemal r贸wna si臋 z czasem oddzielenia, tak
mog艂oby si臋 zdarzy膰 tylko w przypadku ci臋cia skrzyd艂a, a moim zdaniem
tam by艂 udar, kt贸ry pozbawi艂 skrzyd艂o sztywno艣ci skr臋tnej, a to z kolei
jest wod膮 na m艂yn dla si艂 aerodynamicznych, kt贸re potrzebowa艂y sekundy
aby doko艅czy膰 dzie艂a. Tym samym oddzielenie skrzyd艂a od p艂atowca
nast膮pi艂o w innym czasie ni偶 zderzenie z brzoz膮, co jest bardzo
prawdopodobne, acz sprzeczne z za艂o偶eniami p. Biniendy.

=======================================>
Tylko, 偶e oczywisty dow贸d stoi u艂amany i dwie cz臋艣ci brzozy trzymaj膮 si臋
razem, jak to przy z艂amaniu drzewa bywa.


No tak jest jak piszesz, doprecyzujesz co masz na my艣li z tym dowodem? Zderzenie 艂amie brzoz臋 i uszkadza skrzyd艂o -g艂贸wnie pozbawia go sztywno艣ci skr臋tnej, reszt臋 dope艂nia charakter obci膮偶e艅 skrzyd艂a w czasie lotu.

V.

Data: 2012-06-10 19:56:10
Autor: Bogdan Idzikowski
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Biniendy

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci news:jr2m4m$lfu$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 19:27, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2deg$5qb$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 07:44, Przemys艂aw W pisze:
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt


Specjali艣ci od materia艂贸w nie maj膮 kompetencji 偶eby bada膰 zachowanie
konstrukcji jako ca艂o艣ci. Czy to tak trudno zrozumie膰? Je艣li naukowiec
zabiera si臋 za nieswoj膮 dziedzin臋, to o czym to 艣wiadczy? Nie ma
szacunku do siebie i koleg贸w. Mo偶e nawet w tym samym budynku, pi臋tro
ni偶ej, s膮 ci, kt贸rzy specjalizuj膮 si臋 w konstrukcjach lotniczych i
hipotezach wyt臋偶eniowych..., przecie偶 nie by艂oby potrzeby aby istnia艂
taki podzia艂. Dlaczego 偶aden konstruktor soim opracowaniem nie "艣cina
brzozy i nie leci dalej", robi膮 to tylko ludzie od materia艂贸w, niestety
patrz膮c na zjawisko na poziomie dyslokacji sieci?

Skrzyd艂o jest obci膮偶one aerodynamicznie, do tych obci膮偶e艅 dochodzi
chwilowe udarowe obci膮偶enie w chwili zderzenia z drzewem, niew膮tpliwie
zderzenie os艂abia elementy konstrukcji, to z kolei zwi臋ksza napr臋偶enia w
tych jej elementach, kt贸re po uderzeniu s膮 zdolne przenosi膰 obci膮偶enia,
do tego dochodzi dynamiczna zmiana obci膮偶e艅 zwi膮zanych z nieustalon膮
faz膮 lotu, ko艅c贸wka skrzyd艂a jeszcze chwil臋 "pracuje" i jest "zabrana"
na u艂amek sek. z ca艂o艣ci膮 p艂atowca, oddziela si臋 chwil臋 po zderzeniu z
drzewem bo zwyczajnie traci sztywno艣膰 i jest "ukr臋cona" przez moment
tworzony przez si艂y aerodynamiczne. Dlatego ten fragment skrzyd艂a mo偶e,
i ma prawo, znale藕膰 si臋 dalej ni偶 wyobra偶a to sobie p. Binienda.

Jestem zdumiony, 偶e mo偶na by艂o przyj膮膰 za艂o偶enie, 偶e skrzyd艂o odpada jak
kromka chleba i rozpocz膮膰 udowadnianie, 偶e nie mog艂o znale藕膰 si臋 tam
gdzie si臋 znalaz艂o. To pewnie taka zagrywka..., tylko, 偶e b艂膮d dotyczy
za艂o偶enia, 偶e czas uderzenia niemal r贸wna si臋 z czasem oddzielenia, tak
mog艂oby si臋 zdarzy膰 tylko w przypadku ci臋cia skrzyd艂a, a moim zdaniem
tam by艂 udar, kt贸ry pozbawi艂 skrzyd艂o sztywno艣ci skr臋tnej, a to z kolei
jest wod膮 na m艂yn dla si艂 aerodynamicznych, kt贸re potrzebowa艂y sekundy
aby doko艅czy膰 dzie艂a. Tym samym oddzielenie skrzyd艂a od p艂atowca
nast膮pi艂o w innym czasie ni偶 zderzenie z brzoz膮, co jest bardzo
prawdopodobne, acz sprzeczne z za艂o偶eniami p. Biniendy.

========================================

Tylko, 偶e oczywisty dow贸d stoi u艂amany i dwie cz臋艣ci brzozy trzymaj膮 si臋
razem, jak to przy z艂amaniu drzewa bywa.


No tak jest jak piszesz, doprecyzujesz co masz na my艣li z tym dowodem?
Zderzenie 艂amie brzoz臋 i uszkadza skrzyd艂o -g艂贸wnie pozbawia go
sztywno艣ci skr臋tnej, reszt臋 dope艂nia charakter obci膮偶e艅 skrzyd艂a w
czasie lotu.

============================================

S膮 tylko dwie mo偶liwo艣ci:
1. skrzyd艂o przecina brzoz臋 - cz臋艣膰 brzozy nad przeci臋ciem odpada ca艂kowicie
2. brzoza przecina skrzyd艂o - cz臋艣膰 skrzyd艂a odpada ca艂kowicie.

Brzoza jest u艂amana - jednak cz臋艣膰 brzozy powy偶ej u艂amania jest dalej po艂膮czona z pniem. Skrzyd艂o nie od艂ama艂o ca艂kowicie brzozy, czyli samo musia艂o zosta膰 ca艂kowicie od艂amane i odpa艣膰.

--
Donald Tusk - "wola艂bym si臋 nie urodzi膰, ni偶 na grobach zmar艂ych budowa膰 swoj膮 karier臋 polityczn膮".

Data: 2012-06-10 20:13:01
Autor: V
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Binien dy
W dniu 2012-06-10 19:56, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2m4m$lfu$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 19:27, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2deg$5qb$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 07:44, Przemys艂aw W pisze:
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt


Specjali艣ci od materia艂贸w nie maj膮 kompetencji 偶eby bada膰 zachowanie
konstrukcji jako ca艂o艣ci. Czy to tak trudno zrozumie膰? Je艣li naukowiec
zabiera si臋 za nieswoj膮 dziedzin臋, to o czym to 艣wiadczy? Nie ma
szacunku do siebie i koleg贸w. Mo偶e nawet w tym samym budynku, pi臋tro
ni偶ej, s膮 ci, kt贸rzy specjalizuj膮 si臋 w konstrukcjach lotniczych i
hipotezach wyt臋偶eniowych..., przecie偶 nie by艂oby potrzeby aby istnia艂
taki podzia艂. Dlaczego 偶aden konstruktor soim opracowaniem nie "艣cina
brzozy i nie leci dalej", robi膮 to tylko ludzie od materia艂贸w, niestety
patrz膮c na zjawisko na poziomie dyslokacji sieci?

Skrzyd艂o jest obci膮偶one aerodynamicznie, do tych obci膮偶e艅 dochodzi
chwilowe udarowe obci膮偶enie w chwili zderzenia z drzewem, niew膮tpliwie
zderzenie os艂abia elementy konstrukcji, to z kolei zwi臋ksza napr臋偶enia w
tych jej elementach, kt贸re po uderzeniu s膮 zdolne przenosi膰 obci膮偶enia,
do tego dochodzi dynamiczna zmiana obci膮偶e艅 zwi膮zanych z nieustalon膮
faz膮 lotu, ko艅c贸wka skrzyd艂a jeszcze chwil臋 "pracuje" i jest "zabrana"
na u艂amek sek. z ca艂o艣ci膮 p艂atowca, oddziela si臋 chwil臋 po zderzeniu z
drzewem bo zwyczajnie traci sztywno艣膰 i jest "ukr臋cona" przez moment
tworzony przez si艂y aerodynamiczne. Dlatego ten fragment skrzyd艂a mo偶e,
i ma prawo, znale藕膰 si臋 dalej ni偶 wyobra偶a to sobie p. Binienda.

Jestem zdumiony, 偶e mo偶na by艂o przyj膮膰 za艂o偶enie, 偶e skrzyd艂o odpada jak
kromka chleba i rozpocz膮膰 udowadnianie, 偶e nie mog艂o znale藕膰 si臋 tam
gdzie si臋 znalaz艂o. To pewnie taka zagrywka..., tylko, 偶e b艂膮d dotyczy
za艂o偶enia, 偶e czas uderzenia niemal r贸wna si臋 z czasem oddzielenia, tak
mog艂oby si臋 zdarzy膰 tylko w przypadku ci臋cia skrzyd艂a, a moim zdaniem
tam by艂 udar, kt贸ry pozbawi艂 skrzyd艂o sztywno艣ci skr臋tnej, a to z kolei
jest wod膮 na m艂yn dla si艂 aerodynamicznych, kt贸re potrzebowa艂y sekundy
aby doko艅czy膰 dzie艂a. Tym samym oddzielenie skrzyd艂a od p艂atowca
nast膮pi艂o w innym czasie ni偶 zderzenie z brzoz膮, co jest bardzo
prawdopodobne, acz sprzeczne z za艂o偶eniami p. Biniendy.

=======================================>>
Tylko, 偶e oczywisty dow贸d stoi u艂amany i dwie cz臋艣ci brzozy trzymaj膮 si臋
razem, jak to przy z艂amaniu drzewa bywa.


No tak jest jak piszesz, doprecyzujesz co masz na my艣li z tym dowodem?
Zderzenie 艂amie brzoz臋 i uszkadza skrzyd艂o -g艂贸wnie pozbawia go
sztywno艣ci skr臋tnej, reszt臋 dope艂nia charakter obci膮偶e艅 skrzyd艂a w
czasie lotu.

===========================================>
S膮 tylko dwie mo偶liwo艣ci:
1. skrzyd艂o przecina brzoz臋 - cz臋艣膰 brzozy nad przeci臋ciem odpada
ca艂kowicie
2. brzoza przecina skrzyd艂o - cz臋艣膰 skrzyd艂a odpada ca艂kowicie.

Brzoza jest u艂amana - jednak cz臋艣膰 brzozy powy偶ej u艂amania jest dalej
po艂膮czona z pniem. Skrzyd艂o nie od艂ama艂o ca艂kowicie brzozy, czyli samo
musia艂o zosta膰 ca艂kowicie od艂amane i odpa艣膰.


Tak by by艂o, gdyby艣my rozpatrywali mechanik臋 zderzenia skrzyd艂a z drewnianym s艂upem. Tak to zrobi艂 p. Binienda. Zauwa偶, 偶e brzoza to drzewo, ma ga艂臋zie. To szczeg贸艂, kt贸ry powoduje roz艂o偶enie w czasie dynamiki uderzenia skrzyd艂a w pie艅. Odkszta艂cane ga艂臋zie powoduj膮 "stopniowe" obci膮偶enie pnia wywo艂uj膮c w nim odkszta艂cenia spr臋偶yste w stopniu wi臋kszym ni偶 gdyby skrzyd艂o uderzy艂o bezpo艣rednio w pie艅. To powoduje, 偶e drzewo zosta艂o "zgi臋te i prze艂amane". Oczywi艣cie tu偶 po z艂amaniu "prostuj膮cy si臋 pie艅" otwiera, a w najlepszym przypadku odkszta艂ca plastycznie doln膮 cz臋艣膰 keson贸w, co razem z uszkodzeniem cz臋艣ci natarcia skrzyd艂a stwarza przestrze艅 do przemieszcze艅 skr臋tnych ko艅c贸wki skrzyd艂a.

V.

Data: 2012-06-10 20:27:38
Autor: Bogdan Idzikowski
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Biniendy

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci news:jr2o3e$p0f$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 19:56, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2m4m$lfu$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 19:27, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2deg$5qb$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 07:44, Przemys艂aw W pisze:
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt


Specjali艣ci od materia艂贸w nie maj膮 kompetencji 偶eby bada膰 zachowanie
konstrukcji jako ca艂o艣ci. Czy to tak trudno zrozumie膰? Je艣li naukowiec
zabiera si臋 za nieswoj膮 dziedzin臋, to o czym to 艣wiadczy? Nie ma
szacunku do siebie i koleg贸w. Mo偶e nawet w tym samym budynku, pi臋tro
ni偶ej, s膮 ci, kt贸rzy specjalizuj膮 si臋 w konstrukcjach lotniczych i
hipotezach wyt臋偶eniowych..., przecie偶 nie by艂oby potrzeby aby istnia艂
taki podzia艂. Dlaczego 偶aden konstruktor soim opracowaniem nie "艣cina
brzozy i nie leci dalej", robi膮 to tylko ludzie od materia艂贸w, niestety
patrz膮c na zjawisko na poziomie dyslokacji sieci?

Skrzyd艂o jest obci膮偶one aerodynamicznie, do tych obci膮偶e艅 dochodzi
chwilowe udarowe obci膮偶enie w chwili zderzenia z drzewem, niew膮tpliwie
zderzenie os艂abia elementy konstrukcji, to z kolei zwi臋ksza napr臋偶enia w
tych jej elementach, kt贸re po uderzeniu s膮 zdolne przenosi膰 obci膮偶enia,
do tego dochodzi dynamiczna zmiana obci膮偶e艅 zwi膮zanych z nieustalon膮
faz膮 lotu, ko艅c贸wka skrzyd艂a jeszcze chwil臋 "pracuje" i jest "zabrana"
na u艂amek sek. z ca艂o艣ci膮 p艂atowca, oddziela si臋 chwil臋 po zderzeniu z
drzewem bo zwyczajnie traci sztywno艣膰 i jest "ukr臋cona" przez moment
tworzony przez si艂y aerodynamiczne. Dlatego ten fragment skrzyd艂a mo偶e,
i ma prawo, znale藕膰 si臋 dalej ni偶 wyobra偶a to sobie p. Binienda.

Jestem zdumiony, 偶e mo偶na by艂o przyj膮膰 za艂o偶enie, 偶e skrzyd艂o odpada jak
kromka chleba i rozpocz膮膰 udowadnianie, 偶e nie mog艂o znale藕膰 si臋 tam
gdzie si臋 znalaz艂o. To pewnie taka zagrywka..., tylko, 偶e b艂膮d dotyczy
za艂o偶enia, 偶e czas uderzenia niemal r贸wna si臋 z czasem oddzielenia, tak
mog艂oby si臋 zdarzy膰 tylko w przypadku ci臋cia skrzyd艂a, a moim zdaniem
tam by艂 udar, kt贸ry pozbawi艂 skrzyd艂o sztywno艣ci skr臋tnej, a to z kolei
jest wod膮 na m艂yn dla si艂 aerodynamicznych, kt贸re potrzebowa艂y sekundy
aby doko艅czy膰 dzie艂a. Tym samym oddzielenie skrzyd艂a od p艂atowca
nast膮pi艂o w innym czasie ni偶 zderzenie z brzoz膮, co jest bardzo
prawdopodobne, acz sprzeczne z za艂o偶eniami p. Biniendy.

========================================

Tylko, 偶e oczywisty dow贸d stoi u艂amany i dwie cz臋艣ci brzozy trzymaj膮 si臋
razem, jak to przy z艂amaniu drzewa bywa.


No tak jest jak piszesz, doprecyzujesz co masz na my艣li z tym dowodem?
Zderzenie 艂amie brzoz臋 i uszkadza skrzyd艂o -g艂贸wnie pozbawia go
sztywno艣ci skr臋tnej, reszt臋 dope艂nia charakter obci膮偶e艅 skrzyd艂a w
czasie lotu.

============================================

S膮 tylko dwie mo偶liwo艣ci:
1. skrzyd艂o przecina brzoz臋 - cz臋艣膰 brzozy nad przeci臋ciem odpada
ca艂kowicie
2. brzoza przecina skrzyd艂o - cz臋艣膰 skrzyd艂a odpada ca艂kowicie.

Brzoza jest u艂amana - jednak cz臋艣膰 brzozy powy偶ej u艂amania jest dalej
po艂膮czona z pniem. Skrzyd艂o nie od艂ama艂o ca艂kowicie brzozy, czyli samo
musia艂o zosta膰 ca艂kowicie od艂amane i odpa艣膰.


Tak by by艂o, gdyby艣my rozpatrywali mechanik臋 zderzenia skrzyd艂a z
drewnianym s艂upem. Tak to zrobi艂 p. Binienda. Zauwa偶, 偶e brzoza to
drzewo, ma ga艂臋zie. To szczeg贸艂, kt贸ry powoduje roz艂o偶enie w czasie
dynamiki uderzenia skrzyd艂a w pie艅. Odkszta艂cane ga艂臋zie powoduj膮
"stopniowe" obci膮偶enie pnia wywo艂uj膮c w nim odkszta艂cenia spr臋偶yste w
stopniu wi臋kszym ni偶 gdyby skrzyd艂o uderzy艂o bezpo艣rednio w pie艅. To
powoduje, 偶e drzewo zosta艂o "zgi臋te i prze艂amane". Oczywi艣cie tu偶 po
z艂amaniu "prostuj膮cy si臋 pie艅" otwiera, a w najlepszym przypadku
odkszta艂ca plastycznie doln膮 cz臋艣膰 keson贸w, co razem z uszkodzeniem
cz臋艣ci natarcia skrzyd艂a stwarza przestrze艅 do przemieszcze艅 skr臋tnych
ko艅c贸wki skrzyd艂a.

=========================

Bzdury, bzdury, bzdury! Samolot p臋dzi z pr臋dko艣ci膮 270 km/h. W ci膮gu sekundy przelatuje75 metr贸w. Policz sobie, jakie przyspieszenie musia艂by czubek brzozy osi膮gn膮膰, by w u艂amku sekundy zgi膮膰 si臋 tak, by skrzyd艂o nad nim przesz艂o!
My艣le膰 prosz臋. Nie boli.

Data: 2012-06-10 20:43:57
Autor: V
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Binien dy
W dniu 2012-06-10 20:27, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2o3e$p0f$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 19:56, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2m4m$lfu$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 19:27, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2deg$5qb$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 07:44, Przemys艂aw W pisze:
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt


Specjali艣ci od materia艂贸w nie maj膮 kompetencji 偶eby bada膰 zachowanie
konstrukcji jako ca艂o艣ci. Czy to tak trudno zrozumie膰? Je艣li naukowiec
zabiera si臋 za nieswoj膮 dziedzin臋, to o czym to 艣wiadczy? Nie ma
szacunku do siebie i koleg贸w. Mo偶e nawet w tym samym budynku, pi臋tro
ni偶ej, s膮 ci, kt贸rzy specjalizuj膮 si臋 w konstrukcjach lotniczych i
hipotezach wyt臋偶eniowych..., przecie偶 nie by艂oby potrzeby aby istnia艂
taki podzia艂. Dlaczego 偶aden konstruktor soim opracowaniem nie "艣cina
brzozy i nie leci dalej", robi膮 to tylko ludzie od materia艂贸w, niestety
patrz膮c na zjawisko na poziomie dyslokacji sieci?

Skrzyd艂o jest obci膮偶one aerodynamicznie, do tych obci膮偶e艅 dochodzi
chwilowe udarowe obci膮偶enie w chwili zderzenia z drzewem, niew膮tpliwie
zderzenie os艂abia elementy konstrukcji, to z kolei zwi臋ksza napr臋偶enia w
tych jej elementach, kt贸re po uderzeniu s膮 zdolne przenosi膰 obci膮偶enia,
do tego dochodzi dynamiczna zmiana obci膮偶e艅 zwi膮zanych z nieustalon膮
faz膮 lotu, ko艅c贸wka skrzyd艂a jeszcze chwil臋 "pracuje" i jest "zabrana"
na u艂amek sek. z ca艂o艣ci膮 p艂atowca, oddziela si臋 chwil臋 po zderzeniu z
drzewem bo zwyczajnie traci sztywno艣膰 i jest "ukr臋cona" przez moment
tworzony przez si艂y aerodynamiczne. Dlatego ten fragment skrzyd艂a mo偶e,
i ma prawo, znale藕膰 si臋 dalej ni偶 wyobra偶a to sobie p. Binienda.

Jestem zdumiony, 偶e mo偶na by艂o przyj膮膰 za艂o偶enie, 偶e skrzyd艂o odpada jak
kromka chleba i rozpocz膮膰 udowadnianie, 偶e nie mog艂o znale藕膰 si臋 tam
gdzie si臋 znalaz艂o. To pewnie taka zagrywka..., tylko, 偶e b艂膮d dotyczy
za艂o偶enia, 偶e czas uderzenia niemal r贸wna si臋 z czasem oddzielenia, tak
mog艂oby si臋 zdarzy膰 tylko w przypadku ci臋cia skrzyd艂a, a moim zdaniem
tam by艂 udar, kt贸ry pozbawi艂 skrzyd艂o sztywno艣ci skr臋tnej, a to z kolei
jest wod膮 na m艂yn dla si艂 aerodynamicznych, kt贸re potrzebowa艂y sekundy
aby doko艅czy膰 dzie艂a. Tym samym oddzielenie skrzyd艂a od p艂atowca
nast膮pi艂o w innym czasie ni偶 zderzenie z brzoz膮, co jest bardzo
prawdopodobne, acz sprzeczne z za艂o偶eniami p. Biniendy.

=======================================>>>
Tylko, 偶e oczywisty dow贸d stoi u艂amany i dwie cz臋艣ci brzozy trzymaj膮 si臋
razem, jak to przy z艂amaniu drzewa bywa.


No tak jest jak piszesz, doprecyzujesz co masz na my艣li z tym dowodem?
Zderzenie 艂amie brzoz臋 i uszkadza skrzyd艂o -g艂贸wnie pozbawia go
sztywno艣ci skr臋tnej, reszt臋 dope艂nia charakter obci膮偶e艅 skrzyd艂a w
czasie lotu.

===========================================>>
S膮 tylko dwie mo偶liwo艣ci:
1. skrzyd艂o przecina brzoz臋 - cz臋艣膰 brzozy nad przeci臋ciem odpada
ca艂kowicie
2. brzoza przecina skrzyd艂o - cz臋艣膰 skrzyd艂a odpada ca艂kowicie.

Brzoza jest u艂amana - jednak cz臋艣膰 brzozy powy偶ej u艂amania jest dalej
po艂膮czona z pniem. Skrzyd艂o nie od艂ama艂o ca艂kowicie brzozy, czyli samo
musia艂o zosta膰 ca艂kowicie od艂amane i odpa艣膰.


Tak by by艂o, gdyby艣my rozpatrywali mechanik臋 zderzenia skrzyd艂a z
drewnianym s艂upem. Tak to zrobi艂 p. Binienda. Zauwa偶, 偶e brzoza to
drzewo, ma ga艂臋zie. To szczeg贸艂, kt贸ry powoduje roz艂o偶enie w czasie
dynamiki uderzenia skrzyd艂a w pie艅. Odkszta艂cane ga艂臋zie powoduj膮
"stopniowe" obci膮偶enie pnia wywo艂uj膮c w nim odkszta艂cenia spr臋偶yste w
stopniu wi臋kszym ni偶 gdyby skrzyd艂o uderzy艂o bezpo艣rednio w pie艅. To
powoduje, 偶e drzewo zosta艂o "zgi臋te i prze艂amane". Oczywi艣cie tu偶 po
z艂amaniu "prostuj膮cy si臋 pie艅" otwiera, a w najlepszym przypadku
odkszta艂ca plastycznie doln膮 cz臋艣膰 keson贸w, co razem z uszkodzeniem
cz臋艣ci natarcia skrzyd艂a stwarza przestrze艅 do przemieszcze艅 skr臋tnych
ko艅c贸wki skrzyd艂a.

========================>
Bzdury, bzdury, bzdury! Samolot p臋dzi z pr臋dko艣ci膮 270 km/h. W ci膮gu
sekundy przelatuje75 metr贸w. Policz sobie, jakie przyspieszenie musia艂by
czubek brzozy osi膮gn膮膰, by w u艂amku sekundy zgi膮膰 si臋 tak, by skrzyd艂o
nad nim przesz艂o!
My艣le膰 prosz臋. Nie boli.


W sumie nie powinienem ci odpowiada膰...

Cz臋艣膰 korony z kierunku lotu jest "zawijana" na skrzyd艂o i 艣cinana, a korona "za pniem" przemieszcza si臋 w tym czasie razem z pniem w kierunku lotu. Nie powiniene艣 sobie tego wyobrazi膰. Tak jest prawid艂owo.

V.

Data: 2012-06-10 21:13:20
Autor: Bogdan Idzikowski
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Biniendy

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci news:jr2ptf$s2o$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 20:27, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2o3e$p0f$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 19:56, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2m4m$lfu$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 19:27, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2deg$5qb$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 07:44, Przemys艂aw W pisze:
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt


Specjali艣ci od materia艂贸w nie maj膮 kompetencji 偶eby bada膰 zachowanie
konstrukcji jako ca艂o艣ci. Czy to tak trudno zrozumie膰? Je艣li naukowiec
zabiera si臋 za nieswoj膮 dziedzin臋, to o czym to 艣wiadczy? Nie ma
szacunku do siebie i koleg贸w. Mo偶e nawet w tym samym budynku, pi臋tro
ni偶ej, s膮 ci, kt贸rzy specjalizuj膮 si臋 w konstrukcjach lotniczych i
hipotezach wyt臋偶eniowych..., przecie偶 nie by艂oby potrzeby aby istnia艂
taki podzia艂. Dlaczego 偶aden konstruktor soim opracowaniem nie "艣cina
brzozy i nie leci dalej", robi膮 to tylko ludzie od materia艂贸w, niestety
patrz膮c na zjawisko na poziomie dyslokacji sieci?

Skrzyd艂o jest obci膮偶one aerodynamicznie, do tych obci膮偶e艅 dochodzi
chwilowe udarowe obci膮偶enie w chwili zderzenia z drzewem, niew膮tpliwie
zderzenie os艂abia elementy konstrukcji, to z kolei zwi臋ksza napr臋偶enia w
tych jej elementach, kt贸re po uderzeniu s膮 zdolne przenosi膰 obci膮偶enia,
do tego dochodzi dynamiczna zmiana obci膮偶e艅 zwi膮zanych z nieustalon膮
faz膮 lotu, ko艅c贸wka skrzyd艂a jeszcze chwil臋 "pracuje" i jest "zabrana"
na u艂amek sek. z ca艂o艣ci膮 p艂atowca, oddziela si臋 chwil臋 po zderzeniu z
drzewem bo zwyczajnie traci sztywno艣膰 i jest "ukr臋cona" przez moment
tworzony przez si艂y aerodynamiczne. Dlatego ten fragment skrzyd艂a mo偶e,
i ma prawo, znale藕膰 si臋 dalej ni偶 wyobra偶a to sobie p. Binienda.

Jestem zdumiony, 偶e mo偶na by艂o przyj膮膰 za艂o偶enie, 偶e skrzyd艂o odpada jak
kromka chleba i rozpocz膮膰 udowadnianie, 偶e nie mog艂o znale藕膰 si臋 tam
gdzie si臋 znalaz艂o. To pewnie taka zagrywka..., tylko, 偶e b艂膮d dotyczy
za艂o偶enia, 偶e czas uderzenia niemal r贸wna si臋 z czasem oddzielenia, tak
mog艂oby si臋 zdarzy膰 tylko w przypadku ci臋cia skrzyd艂a, a moim zdaniem
tam by艂 udar, kt贸ry pozbawi艂 skrzyd艂o sztywno艣ci skr臋tnej, a to z kolei
jest wod膮 na m艂yn dla si艂 aerodynamicznych, kt贸re potrzebowa艂y sekundy
aby doko艅czy膰 dzie艂a. Tym samym oddzielenie skrzyd艂a od p艂atowca
nast膮pi艂o w innym czasie ni偶 zderzenie z brzoz膮, co jest bardzo
prawdopodobne, acz sprzeczne z za艂o偶eniami p. Biniendy.

========================================

Tylko, 偶e oczywisty dow贸d stoi u艂amany i dwie cz臋艣ci brzozy trzymaj膮 si臋
razem, jak to przy z艂amaniu drzewa bywa.


No tak jest jak piszesz, doprecyzujesz co masz na my艣li z tym dowodem?
Zderzenie 艂amie brzoz臋 i uszkadza skrzyd艂o -g艂贸wnie pozbawia go
sztywno艣ci skr臋tnej, reszt臋 dope艂nia charakter obci膮偶e艅 skrzyd艂a w
czasie lotu.

============================================

S膮 tylko dwie mo偶liwo艣ci:
1. skrzyd艂o przecina brzoz臋 - cz臋艣膰 brzozy nad przeci臋ciem odpada
ca艂kowicie
2. brzoza przecina skrzyd艂o - cz臋艣膰 skrzyd艂a odpada ca艂kowicie.

Brzoza jest u艂amana - jednak cz臋艣膰 brzozy powy偶ej u艂amania jest dalej
po艂膮czona z pniem. Skrzyd艂o nie od艂ama艂o ca艂kowicie brzozy, czyli samo
musia艂o zosta膰 ca艂kowicie od艂amane i odpa艣膰.


Tak by by艂o, gdyby艣my rozpatrywali mechanik臋 zderzenia skrzyd艂a z
drewnianym s艂upem. Tak to zrobi艂 p. Binienda. Zauwa偶, 偶e brzoza to
drzewo, ma ga艂臋zie. To szczeg贸艂, kt贸ry powoduje roz艂o偶enie w czasie
dynamiki uderzenia skrzyd艂a w pie艅. Odkszta艂cane ga艂臋zie powoduj膮
"stopniowe" obci膮偶enie pnia wywo艂uj膮c w nim odkszta艂cenia spr臋偶yste w
stopniu wi臋kszym ni偶 gdyby skrzyd艂o uderzy艂o bezpo艣rednio w pie艅. To
powoduje, 偶e drzewo zosta艂o "zgi臋te i prze艂amane". Oczywi艣cie tu偶 po
z艂amaniu "prostuj膮cy si臋 pie艅" otwiera, a w najlepszym przypadku
odkszta艂ca plastycznie doln膮 cz臋艣膰 keson贸w, co razem z uszkodzeniem
cz臋艣ci natarcia skrzyd艂a stwarza przestrze艅 do przemieszcze艅 skr臋tnych
ko艅c贸wki skrzyd艂a.

=========================

Bzdury, bzdury, bzdury! Samolot p臋dzi z pr臋dko艣ci膮 270 km/h. W ci膮gu
sekundy przelatuje75 metr贸w. Policz sobie, jakie przyspieszenie musia艂by
czubek brzozy osi膮gn膮膰, by w u艂amku sekundy zgi膮膰 si臋 tak, by skrzyd艂o
nad nim przesz艂o!
My艣le膰 prosz臋. Nie boli.


W sumie nie powinienem ci odpowiada膰...

Cz臋艣膰 korony z kierunku lotu jest "zawijana" na skrzyd艂o i 艣cinana, a
korona "za pniem" przemieszcza si臋 w tym czasie razem z pniem w kierunku
lotu. Nie powiniene艣 sobie tego wyobrazi膰. Tak jest prawid艂owo.

=======================================

Tutaj te偶 s艂upy przemieszczaj膮 si臋 w kierunku lotu i zwijaj膮 si臋 pod skrzyd艂o i to przy znacznie mniejszej pr臋dko艣ci?
http://www.youtube.com/watch?v=OTJ07V1QcZ4
Pono膰 z jak膮艣 tam edukacj膮 si臋 zetkn膮艂e艣, to policz sobie przyspieszenie pnia brzozy, by ugi膮艂 si臋 i schowa艂 pod skrzyd艂o. Pie艅 o 艣rednicy 42 cm w miejscu styku ze skrzyd艂em.
I to by艂oby na tyle w tym temacie.
Howgh!

--
Donald Tusk - "wola艂bym si臋 nie urodzi膰, ni偶 na grobach zmar艂ych budowa膰 swoj膮 karier臋 polityczn膮".

Data: 2012-06-10 22:04:41
Autor: V
prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Binien dy
W dniu 2012-06-10 21:13, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2ptf$s2o$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 20:27, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2o3e$p0f$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 19:56, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2m4m$lfu$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 19:27, Bogdan Idzikowski pisze:

U偶ytkownik "V" <reksiousunto303@gmail.com> napisa艂 w wiadomo艣ci
news:jr2deg$5qb$1usenet.news.interia.pl...
W dniu 2012-06-10 07:44, Przemys艂aw W pisze:
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120609&typ=po&id=po19.txt


Specjali艣ci od materia艂贸w nie maj膮 kompetencji 偶eby bada膰 zachowanie
konstrukcji jako ca艂o艣ci. Czy to tak trudno zrozumie膰? Je艣li naukowiec
zabiera si臋 za nieswoj膮 dziedzin臋, to o czym to 艣wiadczy? Nie ma
szacunku do siebie i koleg贸w. Mo偶e nawet w tym samym budynku, pi臋tro
ni偶ej, s膮 ci, kt贸rzy specjalizuj膮 si臋 w konstrukcjach lotniczych i
hipotezach wyt臋偶eniowych..., przecie偶 nie by艂oby potrzeby aby istnia艂
taki podzia艂. Dlaczego 偶aden konstruktor soim opracowaniem nie "艣cina
brzozy i nie leci dalej", robi膮 to tylko ludzie od materia艂贸w, niestety
patrz膮c na zjawisko na poziomie dyslokacji sieci?

Skrzyd艂o jest obci膮偶one aerodynamicznie, do tych obci膮偶e艅 dochodzi
chwilowe udarowe obci膮偶enie w chwili zderzenia z drzewem, niew膮tpliwie
zderzenie os艂abia elementy konstrukcji, to z kolei zwi臋ksza
napr臋偶enia w
tych jej elementach, kt贸re po uderzeniu s膮 zdolne przenosi膰 obci膮偶enia,
do tego dochodzi dynamiczna zmiana obci膮偶e艅 zwi膮zanych z nieustalon膮
faz膮 lotu, ko艅c贸wka skrzyd艂a jeszcze chwil臋 "pracuje" i jest "zabrana"
na u艂amek sek. z ca艂o艣ci膮 p艂atowca, oddziela si臋 chwil臋 po zderzeniu z
drzewem bo zwyczajnie traci sztywno艣膰 i jest "ukr臋cona" przez moment
tworzony przez si艂y aerodynamiczne. Dlatego ten fragment skrzyd艂a mo偶e,
i ma prawo, znale藕膰 si臋 dalej ni偶 wyobra偶a to sobie p. Binienda.

Jestem zdumiony, 偶e mo偶na by艂o przyj膮膰 za艂o偶enie, 偶e skrzyd艂o odpada
jak
kromka chleba i rozpocz膮膰 udowadnianie, 偶e nie mog艂o znale藕膰 si臋 tam
gdzie si臋 znalaz艂o. To pewnie taka zagrywka..., tylko, 偶e b艂膮d dotyczy
za艂o偶enia, 偶e czas uderzenia niemal r贸wna si臋 z czasem oddzielenia, tak
mog艂oby si臋 zdarzy膰 tylko w przypadku ci臋cia skrzyd艂a, a moim zdaniem
tam by艂 udar, kt贸ry pozbawi艂 skrzyd艂o sztywno艣ci skr臋tnej, a to z kolei
jest wod膮 na m艂yn dla si艂 aerodynamicznych, kt贸re potrzebowa艂y sekundy
aby doko艅czy膰 dzie艂a. Tym samym oddzielenie skrzyd艂a od p艂atowca
nast膮pi艂o w innym czasie ni偶 zderzenie z brzoz膮, co jest bardzo
prawdopodobne, acz sprzeczne z za艂o偶eniami p. Biniendy.

=======================================>>>>
Tylko, 偶e oczywisty dow贸d stoi u艂amany i dwie cz臋艣ci brzozy trzymaj膮
si臋
razem, jak to przy z艂amaniu drzewa bywa.


No tak jest jak piszesz, doprecyzujesz co masz na my艣li z tym dowodem?
Zderzenie 艂amie brzoz臋 i uszkadza skrzyd艂o -g艂贸wnie pozbawia go
sztywno艣ci skr臋tnej, reszt臋 dope艂nia charakter obci膮偶e艅 skrzyd艂a w
czasie lotu.

===========================================>>>
S膮 tylko dwie mo偶liwo艣ci:
1. skrzyd艂o przecina brzoz臋 - cz臋艣膰 brzozy nad przeci臋ciem odpada
ca艂kowicie
2. brzoza przecina skrzyd艂o - cz臋艣膰 skrzyd艂a odpada ca艂kowicie.

Brzoza jest u艂amana - jednak cz臋艣膰 brzozy powy偶ej u艂amania jest dalej
po艂膮czona z pniem. Skrzyd艂o nie od艂ama艂o ca艂kowicie brzozy, czyli samo
musia艂o zosta膰 ca艂kowicie od艂amane i odpa艣膰.


Tak by by艂o, gdyby艣my rozpatrywali mechanik臋 zderzenia skrzyd艂a z
drewnianym s艂upem. Tak to zrobi艂 p. Binienda. Zauwa偶, 偶e brzoza to
drzewo, ma ga艂臋zie. To szczeg贸艂, kt贸ry powoduje roz艂o偶enie w czasie
dynamiki uderzenia skrzyd艂a w pie艅. Odkszta艂cane ga艂臋zie powoduj膮
"stopniowe" obci膮偶enie pnia wywo艂uj膮c w nim odkszta艂cenia spr臋偶yste w
stopniu wi臋kszym ni偶 gdyby skrzyd艂o uderzy艂o bezpo艣rednio w pie艅. To
powoduje, 偶e drzewo zosta艂o "zgi臋te i prze艂amane". Oczywi艣cie tu偶 po
z艂amaniu "prostuj膮cy si臋 pie艅" otwiera, a w najlepszym przypadku
odkszta艂ca plastycznie doln膮 cz臋艣膰 keson贸w, co razem z uszkodzeniem
cz臋艣ci natarcia skrzyd艂a stwarza przestrze艅 do przemieszcze艅 skr臋tnych
ko艅c贸wki skrzyd艂a.

========================>>
Bzdury, bzdury, bzdury! Samolot p臋dzi z pr臋dko艣ci膮 270 km/h. W ci膮gu
sekundy przelatuje75 metr贸w. Policz sobie, jakie przyspieszenie musia艂by
czubek brzozy osi膮gn膮膰, by w u艂amku sekundy zgi膮膰 si臋 tak, by skrzyd艂o
nad nim przesz艂o!
My艣le膰 prosz臋. Nie boli.


W sumie nie powinienem ci odpowiada膰...

Cz臋艣膰 korony z kierunku lotu jest "zawijana" na skrzyd艂o i 艣cinana, a
korona "za pniem" przemieszcza si臋 w tym czasie razem z pniem w kierunku
lotu. Nie powiniene艣 sobie tego wyobrazi膰. Tak jest prawid艂owo.

======================================>
Tutaj te偶 s艂upy przemieszczaj膮 si臋 w kierunku lotu i zwijaj膮 si臋 pod
skrzyd艂o i to przy znacznie mniejszej pr臋dko艣ci?
http://www.youtube.com/watch?v=OTJ07V1QcZ4
Pono膰 z jak膮艣 tam edukacj膮 si臋 zetkn膮艂e艣, to policz sobie przyspieszenie
pnia brzozy, by ugi膮艂 si臋 i schowa艂 pod skrzyd艂o. Pie艅 o 艣rednicy 42 cm
w miejscu styku ze skrzyd艂em.
I to by艂oby na tyle w tym temacie.
Howgh!


To nie ten przypadek. Nie modelujemy uderzenia skrzyd艂a w niespr臋偶ysty s艂up w miejscu jego mocowania -tu偶 przy ziemi. Czyli nie uderzamy w drewno, a w drzewo, i nie w miejscu gdzie uderzaj膮 samochody tylko znacznie wy偶ej. Zwr贸膰 te偶 uwag臋, 偶e sk艂adowa kierunku pr臋dko艣ci skrzyd艂a z filmiku jest prostopad艂a do s艂up贸w. W modelu z brzoz膮 samolot jest na wznoszeniu, wi臋c w chwili styku z drzewem s膮 trzy sk艂adowe kierunku pr臋dko艣ci, ta trzecia jest od skosu skrzyd艂a, drzewo (jego ga艂臋zie) w pierwszej chwili "ze艣lizguje si臋" wzd艂u偶 kraw臋dzi natarcia, tego nie pokazuje model p. Biniendy, kt贸ry uderza w drzewo jakby samolot nie mia艂 skosu skrzyde艂, albo jakby wykonywa艂 wy艂膮cznie obr贸t wok贸艂 osi pionowej. B艂臋dem jest liczenie przy艣pieszenia wprost z pr臋dko艣ci samolotu. T臋 pr臋dko艣膰 nale偶y roz艂o偶y膰 na trzy sk艂adowe kierunki.

Dla mnie eot bo robi si臋 NTG.

V.

prof. Ro艅da obala wyniki bada艅 Biniendy

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona