Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.prawo   »   wirtualna zdrada

wirtualna zdrada

Data: 2011-03-05 20:51:04
Autor: tunia
wirtualna zdrada
Zm jednej strony padaja stanowcze zadania podania podstawy prawnej, z drugiej moja wypowiedz w tym zakresie jest z uporem pomijana. Niezaleznie od podstaw karnoprawnych, ktore najwyrazniej ciesza sie wiekszym powodzeniem, mamy jeszcze Konstytucje i kc z jego ochrona dobr osobistych. Samo wskazanie na to nie wystarczylo, zatem prosze szerzej:

Art. 47 Konstytucji RP Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.

Art. 23 kc
 Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

I z opracowan - Kazimierz Piasecki, SSN:

4. Polskiemu prawu cywilnemu (poza Konstytucją) nie jest znane pojęcie prywatności i intymności. Jednakże sposób ujęcia przepisu art. 23 k.c. nie wskazuje na to, aby katalog dóbr osobistych należało uważać za zamknięty. Otwarty katalog dóbr osobistych pozwala na włączenie w ich zakres dóbr, które spełniają wszystkie wymagania odnoszące się do pojęcia dobra osobistego według obowiązującego prawa, a które są związane ze sferą życia prywatnego (ze sferą intymności). Ochrona w tym zakresie może odnosić się do wypadków ujawniania faktów z życia osobistego i rodzinnego, nadużywania uzyskiwanych informacji, podsłuchiwania rozmów telefonicznych, podstępnego nagrywania wypowiedzi na taśmę magnetofonową, fotografowania (filmowania) scen z życia osobistego i rodzinnego itd.
5. Pojęcie prywatności i intymności jest bardzo szerokie. Obejmuje wszelkie wartości człowieka jako osoby. Można wymienić następujące sfery naruszenia prywatności:
1) ciało ludzkie,
2) osobowość człowieka i jej przymioty,
3) życie człowieka i sfery jego działalności,
4) stosunki z innymi osobami.
Sfera intymności obejmuje wszelkie czynności, gesty, słowa, charakterystyczne cechy osobowości.
Ogólnie można wymienić przejawy wkraczania w sferę prywatności:
- przedstawienie osoby w fałszywym świetle (false light) człowieka publicznego,
- nieuprawnione nagranie, sfotografowanie lub filmowanie,
- zakaz publicznego wystawienia fotografii bez zgody, także po śmierci,
- niepokojenie drugiej osoby przez jej śledzenie, narzucanie swego towarzystwa,
- agresja władzy politycznej.


A na dokładkę:
102. Prywatność człowieka obejmuje w szczególności zdarzenia związane z życiem rodzinnym, seksualnym, stanem zdrowia, przeszłością, sytuacją majątkową, w tym także uzyskiwanymi dochodami […] naruszeniem prywatności jest także zachowanie polegające na śledzeniu, filmowaniu, nagrywaniu wypowiedzi (Z. Radwański, Prawo cywilne..., 2005, s. 169). […] Naruszeniem prawa do prywatności jest śledzenie komputerowe przy pomocy specjalnych programów analizujących m.in., jakie strony internetowe odwiedza użytkownik komputera, z kim się kontaktuje, jakich zakupów dokonuje w sklepach internetowych itp. --


wirtualna zdrada

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Redmi 9A - recenzja budżetowego smartfona