Grupy dyskusyjne   »   pl.soc.prawo   »   wyrok SN

wyrok SN

Data: 2011-05-09 01:41:24
Autor: smerf
wyrok SN
Czy ktos moglby mi przeslac wyrok ?

Wyrok SN z dnia 4 lutego 2009 r., sygn. II PK 223/08

oraz

Wyrok SN z dnia 2 wrzesnia 2009 r., sygn. II PK 206/08

Data: 2011-05-11 11:16:26
Autor: smerf
wyrok SN
On 2011-05-09 01:41, smerf wrote:
Czy ktos moglby mi przeslac wyrok ?

Wyrok SN z dnia 4 lutego 2009 r., sygn. II PK 223/08

oraz

Wyrok SN z dnia 2 wrzesnia 2009 r., sygn. II PK 206/08

Nikt nie ma tych wyrokow ? Niestety w wyszukiwarce na SN.PL nie ma ich :(

Data: 2011-05-11 09:51:22
Autor: Olgierd
wyrok SN
Dnia Wed, 11 May 2011 11:16:26 +0200, smerf napisa艂(a):

Nikt nie ma tych wyrokow ? Niestety w wyszukiwarce na SN.PL nie ma ich

Wyrok
 S膮du Najwy偶szego
 z dnia 4 lutego 2009 r.
 II PK 223/08
 1. Wskazane w art. 1012 搂 1 k.p. warunki okre艣laj膮ce przedmiot klauzuli konkurencyjnej nie podlegaj膮 ocenie na podstawie kryteri贸w obiektywnych, lecz zale偶膮 od subiektywnego przekonania pracodawcy, wa偶膮cego w艂asny interes przy formu艂owaniu zakazu. To pracodawca uznaje, czy wykorzystanie u konkurencji nabytej przez pracownika wiedzy mog艂oby narazi膰 go na szkod臋.
2. Pracodawca samodzielnie ocenia, czy usta艂y okoliczno艣ci uzasadniaj膮ce zakaz konkurencji. Ocena ta nie podlega kontroli s膮dowej.
3. Okoliczno艣ci膮 zwalniaj膮c膮 z wykonywania obowi膮zku z umowy o zakazie konkurencji jest zaistnienie zastrze偶onego w umowie warunku (rozwi膮zuj膮cego), co nie jest sprzeczne z zasadami prawa pracy.
4. Nie ma przeszk贸d, by oznaczony w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy termin w rozumieniu art. 395 搂 1 k.c. pokrywa艂 si臋 z czasem trwania zakazu konkurencji. Termin ten nie musi r贸wnie偶 zosta膰 wyra偶ony wprost w postanowieniu umowy wprowadzaj膮cym prawo odst膮pienia, a jego oznaczenie mo偶e polega膰 na odes艂aniu do innego postanowienia umowy o zakazie konkurencji. Ustawa wprowadza okre艣lone wymagania dotycz膮ce tre艣ci zastrze偶enia prawa odst膮pienia obwarowane sankcj膮 niewa偶no艣ci - oznaczenie terminu, w czasie kt贸rego b臋dzie mo偶liwe skorzystanie z tego prawa, oraz okre艣lenie, czy prawo to przys艂uguje obu stronom umowy, czy tylko jednej, a je艣li tak, to kt贸rej. Nie jest natomiast wymagane 偶adne uzasadnienie odst膮pienia, uprawniony ma pe艂n膮 swobod臋 w wykonaniu tego prawa, chyba, 偶e strony dodatkowo zastrzeg艂y okre艣lony warunek zawieszaj膮cy.
LEX nr 523521
523521
Dz.U.1998.21.94: art. 101(2)
Dz.U.1964.16.93: art. 89; art. 395 搂 1
  Sk艂ad orzekaj膮cy
 Przewodnicz膮cy: S臋dzia SN Jerzy Ku藕niar.
S臋dziowie SN: Romualda Spyt, Herbert Szurgacz (sprawozdawca).
 Sentencja
 S膮d Najwy偶szy w sprawie z pow贸dztwa C.L. przeciwko Przedsi臋biorstwu Eksploatacji Ruroci膮g贸w Naftowych "P." Sp贸艂ce Akcyjnej o odszkodowanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpiecze艅 Spo艂ecznych i Spraw Publicznych w dniu 4 lutego 2009 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku S膮du Apelacyjnego z dnia 16 kwietnia 2008 r.,
1. oddala skarg臋 kasacyjn膮,
2. zas膮dza od powoda na rzecz strony pozwanej kwot臋 2.025 z艂 (dwa tysi膮ce dwadzie艣cia pi臋膰 z艂) tytu艂em koszt贸w post臋powania kasacyjnego.
 Uzasadnienie faktyczne
 S膮d Okr臋gowy S膮d Pracy i Ubezpiecze艅 Spo艂ecznych wyrokiem z dnia 29 pa藕dziernika 2007 r. uwzgl臋dni艂 cz臋艣ciowo pow贸dztwo C.L. w stosunku do pozwanego Przedsi臋biorstwa Eksploatacji Ruroci膮g贸w Naftowych "P." Sp贸艂ka Akcyjna i zas膮dzi艂 na jego rzecz kwot臋 125.008,74 z艂 tytu艂em odszkodowania wynikaj膮cego z umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.
S膮d Okr臋gowy ustali艂 nast臋puj膮cy stan faktyczny:
Pow贸d zosta艂 zatrudniony w pozwanym Przedsi臋biorstwie Eksploatacji Ruroci膮g贸w Naftowych "P." Sp贸艂ce Akcyjnej z dniem 13 listopada 1995 r. na podstawie umowy o prac臋 zawartej pocz膮tkowo na okres 3 miesi臋cy, nast臋pnie na czas okre艣lony do 30 wrze艣nia 1996 r., a od 1 pa藕dziernika 1996 r. na czas nieokre艣lony - w pe艂nym wymiarze czasu pracy. W okresie zatrudnienia w pozwanej Sp贸艂ce, pow贸d zajmowa艂 r贸偶ne stanowiska, a mianowicie: inspektora i starszego inspektora ds. odszkodowa艅, samodzielnego inspektora ds. wyw艂aszcze艅 i odszkodowa艅, kierownika dzia艂u um贸w i rozlicze艅, p.o. dyrektora ds. prognoz i rozwoju, a od 3 lutego 2003 r. dyrektora ds. prognoz i rozwoju. Pe艂ni膮c funkcj臋 dyrektora ds. prognoz i rozwoju, pow贸d zosta艂 ponadto delegowany do pe艂nienia funkcji cz艂onka zarz膮du Mi臋dzynarodowego Przedsi臋biorstwa Ruroci膮gowego "S.", kt贸rego zadaniem by艂o przygotowanie i realizacja projektu ruroci膮gu naftowego "O.". Zajmowa艂 tak偶e stanowisko cz艂onka rady nadzorczej w sp贸艂ce "T.". Pow贸d w trakcie zatrudnienia u pozwanego uczestniczy艂 w projektach strategicznych Sp贸艂ki w latach: 2000-2001, bra艂 udzia艂 w przygotowaniu projektu strategii PERN "P." na lata: 2001-2006, by艂 wsp贸艂tw贸rc膮 projektu przej臋cia sp贸艂ki "L." w roku 2001, uczestniczy艂 w pracach komisji przetargowych, w pracach nad Kart膮 Energetyczn膮 w Brukseli. W ramach pe艂nionych obowi膮zk贸w dyrektora ds. prognoz i rozwoju pow贸d zajmowa艂 si臋 polityk膮 handlow膮, rozwojow膮 i strategiczn膮 Sp贸艂ki. Podejmowa艂 tak偶e prace badawcze dotycz膮ce rozwoju Sp贸艂ki, oraz nad wynalazczo艣ci膮. Akceptowa艂 wszelkie plany modernizacyjne, nadzorowa艂 tworzenie analiz, opracowa艅 finansowych. Nadzorowa艂 i kreowa艂 wizerunek Sp贸艂ki na zewn膮trz, przygotowywa艂 strategi臋 sprzeda偶ow膮 Sp贸艂ki. Do zakresu obowi膮zk贸w powoda nale偶a艂o w szczeg贸lno艣ci przygotowanie i negocjowanie um贸w handlowych zwi膮zanych z transportem oraz magazynowaniem produkt贸w naftowych. By艂 odpowiedzialny osobi艣cie za kontakty z kontrahentami handlowymi. Ponadto sprawowa艂 nadz贸r w艂a艣cicielski nad sp贸艂kami zale偶nymi, nad systemami informatycznymi, telemetrycznymi i komunikacyjnymi. W okresie lipca i sierpnia 2004 r. oraz lutego i marca 2006 r. pow贸d pe艂ni艂 te偶 funkcj臋 prokurenta Sp贸艂ki. B臋d膮c zatrudniony na stanowisku p.o. Dyrektora ds. Prognoz i Rozwoju w 2002 r. bra艂 udzia艂 w negocjacjach z konsorcjum "M." dotycz膮cych realizacji inwestycji budowy ruroci膮gu "P.". W 2005 r. uczestniczy艂 w negocjacjach zmiany warunk贸w kontraktu, a nast臋pnie w procesie rozwi膮zywania umowy z konsorcjum. Pe艂ni艂 te偶 nadz贸r nad realizacj膮 tej inwestycji na prze艂omie 2005 r. i 2006 r. Pracuj膮c u pozwanego pow贸d zdoby艂 wiedz臋 na temat struktury koszt贸w i nak艂ad贸w jakie nale偶y ponie艣膰 na poszczeg贸lne odcinki ruroci膮g贸w czy baz, rentowno艣ci i us艂ug.
Pow贸d w trakcie zatrudnienia w pozwanej Sp贸艂ce mia艂 dost臋p do zastrze偶onych dokument贸w obj臋tych tajemnic膮 handlow膮 Sp贸艂ki oraz tajemnic膮 pa艅stwow膮. Posiad艂 informacje dotycz膮ce zawierania um贸w handlowych z kontrahentami, zna struktur臋 koszt贸w, nak艂ad贸w zwi膮zanych z budow膮 poszczeg贸lnych odcink贸w ruroci膮gu, ma wiedz臋 odno艣nie realizacji projektu ruroci膮gu naftowego "O.". Zasiadaj膮c w radzie nadzorczej sp贸艂ki "T." zdoby艂 informacje strategiczne i finansowe dotycz膮ce tej sp贸艂ki, mia艂 wgl膮d do wszelkich dokument贸w finansowych. Pe艂ni膮c natomiast funkcj臋 prokurenta w pozwanej Sp贸艂ce bra艂 udzia艂 w posiedzeniach zarz膮du, mia艂 dost臋p do podejmowanych uchwa艂 zarz膮du, kt贸re dotyczy艂y konkretnych os贸b i spraw. Powy偶sze informacje mia艂y charakter poufny, tajny. Ujawnienie tych informacji, w szczeg贸lno艣ci funkcjonuj膮cym w Polsce i w Europie firmom konkurencyjnym mog艂oby narazi膰 pozwan膮 Sp贸艂k臋 na szkod臋.
W dniu 18 sierpnia 2003 r. pracodawca reprezentowany przez S.J. pe艂ni膮cego funkcj臋 dyrektora naczelnego, prezesa zarz膮du zawar艂 z C.L. umow臋 o zakazie konkurencji. Umowa w 搂 1 ust. 1 ustala艂a, i偶 w czasie trwania stosunku pracy oraz po jego ustaniu, pocz膮wszy od dnia nast臋pnego po dniu rozwi膮zania lub wyga艣ni臋cia stosunku pracy z pracodawc膮 do dnia up艂ywu pe艂nych 12 miesi臋cy pow贸d nie b臋dzie prowadzi艂 dzia艂alno艣ci konkurencyjnej wobec pracodawcy, ani 艣wiadczy艂 pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz innego pracodawcy w zakresie przedmiotu dzia艂alno艣ci pracodawcy okre艣lonego w odpowiednich dokumentach za艂o偶ycielskich. W 搂 1 ust. 2 przedmiotowej umowy wymieniono czynno艣ci wchodz膮ce w zakres dzia艂alno艣ci konkurencyjnej wobec pracodawcy, za艣 w 搂 1 ust. 3 umowy zobowi膮zano powoda do zachowania tajemnicy i niewykorzystywania wszelkich poufnych informacji, o kt贸rych dowiedzia艂 si臋 w zwi膮zku z wykonywaniem swoich obowi膮zk贸w, a kt贸rych ujawnienie mog艂oby narazi膰 pracodawc臋 na szkod臋.
W tym samym okresie Przedsi臋biorstwo Eksploatacji Ruroci膮g贸w Naftowych "P." S.A. w P. zawar艂o jeszcze dwie umowy o zakazie konkurencji z osobami pe艂ni膮cymi w贸wczas funkcj臋 dyrektor贸w pion贸w. Zgodnie z przyj臋t膮 u pozwanego praktyk膮 zawarcie umowy o zakazie konkurencji z tymi osobami, w tym r贸wnie偶 z powodem poprzedzone by艂o uchwa艂膮 zarz膮du Sp贸艂ki z dnia 18 sierpnia 2003 r.
W dniu 21 wrze艣nia 2006 r. pow贸d otrzyma艂 od pozwanego na pi艣mie zawiadomienie o ustaniu przyczyn uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji. W zawiadomieniu wskazano, 偶e ustanie przyczyn uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji wynika z dzia艂a艅 restrukturyzacyjnych podj臋tych przez pracodawc臋, a zawiadomienie - stosownie do 搂 4 pkt 2 umowy o zakazie konkurencji - skutkuje wyga艣ni臋ciem umowy o zakazie konkurencji.
S膮d Okr臋gowy, powo艂uj膮c art. 101 2 k.p. w zw. z art. 1011 k.p., stwierdzi艂, 偶e zawarta w dniu 18 sierpnia 2003 r. mi臋dzy stronami umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy znajdowa艂a swe merytoryczne uzasadnienie, albowiem pow贸d mia艂 dost臋p do szczeg贸lnie wa偶nych informacji, kt贸rych ujawnienie mog艂oby narazi膰 pozwanego na szkod臋. W zwi膮zku z tym uzna艂, 偶e prezentowane w toku procesu twierdzenie strony pozwanej, 偶e pow贸d nie mia艂 dost臋pu do takich informacji, kt贸rych ujawnienie nara偶a艂oby Sp贸艂k臋 na szkod臋, a zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy od samego pocz膮tku by艂o pozbawione racjonalnych podstaw, jest w ocenie S膮du Okr臋gowego go艂os艂owne i nie znajduje oparcia w zgromadzonym w sprawie materiale dowodowym.
S膮d pierwszej instancji podkre艣li艂, 偶e zakaz konkurencji przestaje obowi膮zywa膰 przed up艂ywem terminu, na jaki zosta艂a zawarta umowa w dw贸ch przypadkach: w razie ustania przyczyn uzasadniaj膮cych taki zakaz, czyli gdy informacje posiadane przez pracownika utraci艂y u偶yteczno艣膰, poufno艣膰 lub w razie niewywi膮zywania si臋 pracodawcy z obowi膮zku wyp艂aty odszkodowania. O艣wiadczenie pozwanego pracodawcy w przedmiocie rozwi膮zania umowy o zakazie konkurencji nie mog艂o zatem wywo艂a膰 zamierzonego rozwi膮zuj膮cego skutku, tym bardziej "niwecz膮cego zobowi膮zanie" do wyp艂aty powodowi um贸wionego odszkodowania z tytu艂u zawartej umowy o zakazie konkurencji. Przywo艂uj膮c orzecznictwo S膮du Najwy偶szego S膮d Okr臋gowy wskaza艂, 偶e strony umowy o zakazie konkurencji mog膮 przewidzie膰 i uzgodni膰 tak偶e spos贸b oraz okoliczno艣ci (przyczyny) uzasadniaj膮ce rozwi膮zanie tej umowy przed up艂ywem terminu na jaki zostaje zawarta, a w szczeg贸lno艣ci wzajemne relacje w razie ustania przyczyn uzasadniaj膮cych taki zakaz. Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie przestaje bowiem obowi膮zywa膰 przed up艂ywem terminu, na jaki zosta艂a zawarta nawet w razie ustania przyczyn uzasadniaj膮cych taki zakaz (art. 1012 搂 2 k.p.c.), je偶eli strony nie wprowadzi艂y stosownych klauzul umownych legitymizuj膮cych wcze艣niejsze ustanie zakazu konkurencji, np. w postaci umownie zastrze偶onego wypowiedzenia lub odst膮pienia od tej umowy. Bez wprowadzenia do umowy o zakazie konkurencji stosownej klauzuli umo偶liwiaj膮cej wcze艣niejsze jej rozwi膮zanie, nie jest dopuszczalne jednostronne zerwanie takiej umowy i to nawet w sytuacji, gdy pracodawca nie obawia si臋 skutk贸w konkurencji ze strony by艂ego pracownika, kt贸ry przestrzega wi膮偶膮cego go zakazu, co wi膮偶e si臋 z obowi膮zkiem wyp艂aty przez by艂ego pracodawc臋 uzgodnionego odszkodowania.
Poniewa偶 strony nie uzgodni艂y w umowie o zakazie konkurencji innych ni偶 ustawowa przyczyn ustania zakazu konkurencji, oznacza to, i偶 nie wyst膮pi艂y - podlegaj膮ce ocenie s膮dowej - przes艂anki uchylenia si臋 pracodawcy od powinno艣ci zap艂aty odszkodowania. Pow贸dztwo nale偶a艂o uwzgl臋dni膰 w cz臋艣ci odnosz膮cej si臋 do roszcze艅 wymagalnych.
Wyrok ten zosta艂 zaskar偶ony przez pozwanego apelacj膮 w cz臋艣ci uwzgl臋dniaj膮cej pow贸dztwo. Skar偶膮cy zarzuci艂 naruszenie art. 1012 w zwi膮zku z art. 1011 k.p. przez uznanie, i偶 o艣wiadczenie pracodawcy w przedmiocie rozwi膮zania umowy o zakazie konkurencji nie mog艂o wywo艂a膰 zamierzonego skutku w postaci ustania obowi膮zku zap艂aty um贸wionego odszkodowania. Zarzucono te偶 naruszenie przepis贸w post臋powania.
W uzasadnieniu pozwany wskaza艂, 偶e nale偶y mie膰 na wzgl臋dzie, 偶e zgodnie z art. 1012 搂 1 k.p. umow臋 o zakazie konkurencji zawiera si臋 w贸wczas, gdy szczeg贸lnie wa偶ne informacje jakie posiada pracownik wykraczaj膮 poza zakres poj臋cia tajemnicy przedsi臋biorstwa, zdefiniowanego w ustawie z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Ochrona, kt贸rej udziela艂a sp贸艂ce ta ustawa by艂a wystarczaj膮ca z punktu widzenia ewentualnego zagro偶enia jej interes贸w ze strony powoda jako dyrektora pionu, co w po艂膮czeniu z obowi膮zkiem przestrzegania tajemnicy pa艅stwowej, s艂u偶bowej i przedsi臋biorstwa prowadzi do wniosku, 偶e zawarcie z powodem umowy o zakazie konkurencji by艂o niezasadne. Stanowi艂o te偶 odst臋pstwo od og贸lnie stosowanej regu艂y, 偶e umowy o z zakazie konkurencji s膮 zawierane tylko z cz艂onkami zarz膮du sp贸艂ki.
W dalszej kolejno艣ci skar偶膮cy podni贸s艂, przywo艂uj膮c orzecznictwo S膮du Najwy偶szego, 偶e co do zasady zamieszczenie w umowie o zakazie konkurencji warunku rozwi膮zuj膮cego w postaci ustania przyczyny uzasadniaj膮cej zakaz konkurencji jest dopuszczalne. Tak te偶 strony u艂o偶y艂y si臋 w 搂 4 ust. 2 umowy o zakazie konkurencji, co skutkowa艂o wyga艣ni臋ciem umowy. Przyj臋cie innej interpretacji by艂oby sprzeczne z wol膮 stron zapisan膮 w umowie. Nale偶y te偶 mie膰 na wzgl臋dzie, 偶e umowa by艂a wzajemna, co oznacza, 偶e zwolnienie powoda z konieczno艣ci powstrzymywania si臋 od dzia艂alno艣ci konkurencyjnej zwalnia stron臋 pozwan膮 z konieczno艣ci zap艂aty odszkodowania. Jest to tym bardziej uzasadnione, 偶e zakaz konkurencji ma znaczenie tylko dla pracodawcy, a pracownik nie mo偶e kwestionowa膰 oceny tego偶 pracodawcy, 偶e nie obawiaj膮c si臋 ju偶 konkurencji ze strony by艂ego pracownika zwalnia go z obowi膮zku jego przestrzegania.
Rozpoznaj膮c spraw臋 S膮d Apelacyjny zdecydowa艂 uzupe艂ni膰 post臋powanie dowodowe poprzez przes艂uchanie by艂ego prezesa zarz膮du pozwanej sp贸艂ki Stanis艂awa J., kt贸ry zawiera艂 z powodem umow臋 o zakazie konkurencji na okoliczno艣膰 zamiaru stron zawartego w 搂 4 tej umowy. 艢wiadek zezna艂, 偶e wed艂ug jego oceny umowa nie przewidywa艂a mo偶liwo艣ci jej wcze艣niejszego ustania (tj. przed up艂ywem roku od daty ustania stosunku pracy stron) z przyczyn le偶膮cych po stronie sp贸艂ki.
S膮d Apelacyjny - S膮d Pracy i Ubezpiecze艅 Spo艂ecznych wyrokiem z dnia 16 kwietnia 2008 r. uwzgl臋dni艂 apelacj臋 pozwanego i zmieni艂 zaskar偶ony wyrok oddalaj膮c pow贸dztwo.
W uzasadnieniu S膮d drugiej instancji stwierdzi艂, 偶e akceptuje ustalenia faktyczne poczynione przez S膮d Okr臋gowy. Nale偶y zatem przyj膮膰, 偶e w umowie o zakazie konkurencji zawartej 18 sierpnia 2003 r. strony ustali艂y, 偶e um贸wiony zakaz przestanie obowi膮zywa膰 przed up艂ywem terminu tylko w razie ustania przyczyn, dla kt贸rych zosta艂 ustanowiony. W贸wczas pracodawca powiadomi na pi艣mie powoda o ustaniu przyczyn uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji i umowa wygasa. Zawiadomienie takie pow贸d odebra艂 22 wrze艣nia 2006 r., niemal r贸wnocze艣nie z wypowiedzeniem umowy o prac臋. Nale偶y zatem przyj膮膰, 偶e pozwanej sp贸艂ce zale偶a艂o na tym, aby umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy ju偶 nie obowi膮zywa艂a. Odpowiadaj膮c na pytanie, czy umowa stron dopuszcza艂a tak膮 mo偶liwo艣膰 i to zgodnie z prawem, S膮d Apelacyjny uzna艂, dokonuj膮c analizy tre艣ci umowy o zakazie konkurencji i opieraj膮c si臋 na analizie jej literalnej tre艣ci, 偶e w 搂 4 ust. 2 umowy strony, przewiduj膮c mo偶liwo艣膰 z艂o偶enia przez sp贸艂k臋 o艣wiadczenia woli o ustaniu przyczyn, dla kt贸rych j膮 zawarto, z konsekwencj膮 polegaj膮c膮 na wyga艣ni臋ciu umowy, zawar艂y warunek rozwi膮zuj膮cy umow臋 o zakazie konkurencji przed up艂ywem terminu na jaki umowa zosta艂a zawarta, co pozostaje w zgodno艣ci z art. 89 k.c. w zwi膮zku z art. 300 k.p. Nie jest to zatem jednostronne o艣wiadczenie woli pracodawcy zmierzaj膮ce do spowodowania ustania obowi膮zywania umowy i uwolnienia si臋 od obowi膮zku zap艂aty odszkodowania, kt贸re by艂oby prawnie niedopuszczalne.
Pow贸d zaskar偶y艂 ten wyrok skarg膮 kasacyjn膮 w ca艂o艣ci wnosz膮c o zmian臋 zaskar偶onego wyroku w ca艂o艣ci poprzez zas膮dzenie na jego rzecz kwoty 125.008,74 z艂. Zaskar偶onemu wyrokowi zarzuci艂 naruszenie prawa materialnego:
- art. 101 2 搂 2 k.p. w zwi膮zku z art. 65 搂 2 k.c. poprzez uznanie, 偶e pracodawca aby rozwi膮za膰 umow臋 o zakazie konkurencji nie musi wykazywa膰 przyczyny rozwi膮zania tej umowy a wystarczy jedynie sama informacja o wyst膮pieniu przyczyny uzasadniaj膮cej ustanie zakazu konkurencji,
- art. 89 k.c. w zwi膮zku z 300 k.p. i w zwi膮zku z art. 101 2 搂 2 k.p. poprzez niezastosowanie wprost art. 1012 搂 2 k.p. pomijaj膮c przyczyny ustawowe ustania zakazu konkurencji i stosuj膮c regulacje Kodeksu cywilnego dotycz膮cych warunku,
- zarzut naruszenia art. 38 k.c. i 搂 19 Statutu pozwanej sp贸艂ki poprzez brak uznania niew艂a艣ciwej reprezentacji pozwanej Sp贸艂ki przy sk艂adaniu o艣wiadczenia woli o zaistnieniu przyczyn uzasadniaj膮cych ustanie zakazu konkurencji.
W uzasadnieniu skar偶膮cy zwr贸ci艂 uwag臋, 偶e nie spos贸b zgodzi膰 si臋 ze stanowiskiem S膮du Apelacyjnego, 偶e okoliczno艣膰, od zaistnienia kt贸rej strony uzale偶ni艂y rozwi膮zanie umowy o zakazie konkurencji, nie podlega badaniu czy weryfikacji, gdy偶 w takim przypadku zapis umowny dotycz膮cy warunku, jako zale偶ny wy艂膮cznie od woli jednej ze stron, by艂by niewa偶ny. Je偶eli bowiem nie by艂oby mo偶liwo艣ci zweryfikowania wyst膮pienia okoliczno艣ci przewidzianych przez strony, a podlegaj膮cych ocenie by艂ego pracodawcy, to w贸wczas informacja o wyst膮pieniu tych przyczyn jest w istocie r贸wnoleg艂a z o艣wiadczeniem woli o rozwi膮zaniu umowy. Nawi膮zuj膮c do orzecznictwa S膮du Najwy偶szego dotycz膮cego instytucji warunku skar偶膮cy podni贸s艂, 偶e nie mo偶e by膰 warunkiem zdarzenie obj臋te tre艣ci膮 zobowi膮zania d艂u偶nika, kt贸rego spe艂nienie jest ca艂kowicie zale偶ne od jego woli.
Skar偶膮cy podkre艣li艂 tak偶e, 偶e umowa o zakazie konkurencji ma charakter dwustronnie zobowi膮zuj膮cy i nie mo偶na zgodzi膰 si臋 ze stanowiskiem, 偶e tylko pracodawca jest zainteresowany w jej utrzymaniu lub rozwi膮zaniu. Przywo艂uj膮c orzecznictwo S膮du Najwy偶szego skar偶膮cy zwr贸ci艂 uwag臋, 偶e niewa偶ne jest zastrze偶enie w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy prawa odst膮pienia pracodawcy od zawartej umowy bez okre艣lenia terminu do wykonania tego prawa, konieczne jest zatem podanie przez pracodawc臋 przyczyn uzasadniaj膮cych rozwi膮zanie umowy o zakazie konkurencji, co w omawianej sprawie nie mia艂o miejsca.
W odpowiedzi na skarg臋 kasacyjn膮 pozwany wni贸s艂 o jej oddalenie.
Odnosz膮c si臋 do zarzut贸w skargi podni贸s艂, 偶e umowa o zakazie konkurencji jest umow膮 wzajemn膮, kt贸rej podstawow膮 cech膮 jest zobowi膮zanie si臋 obu stron w ten spos贸b, ze 艣wiadczenie jednej z nich ma by膰 odpowiednikiem 艣wiadczenia drugiej, nie ma przeszk贸d prawnych do takiego ukszta艂towania postanowie艅 umowy o zakazie konkurencji, kt贸re 艣wiadczenia pracodawcy b臋d膮 uzale偶nia膰 od zwi膮zania pracownika klauzul膮 konkurencyjn膮 Tak te偶 postanowi艂y strony w umowie z dnia 18 sierpnia 2003 r., wi膮偶膮c obowi膮zek wyp艂aty odszkodowania z okresem trwania zakazu konkurencji i stwierdzaj膮c, 偶e zakaz konkurencji przestaje obowi膮zywa膰 przed up艂ywem 12 miesi臋cznego terminu od ustania stosunku pracy, tylko w razie ustania przyczyn uzasadniaj膮cych taki zakaz. W takim przypadku pracodawca zobowi膮zany by艂 powiadomi膰 pracownika na pi艣mie o ustaniu tych przyczyn, czego dokona艂 pismem z dnia 21 wrze艣nia 2006 r.
Odnosz膮c si臋 natomiast do zarzutu naruszenia art. 38 Kodeksu cywilnego i 搂 19 Statutu pozwanej Sp贸艂ki poprzez brak uznania niew艂a艣ciwej reprezentacji pozwanej Sp贸艂ki przy sk艂adaniu o艣wiadczenia woli o zaistnieniu przyczyn uzasadniaj膮cych ustanie zakazu konkurencji, strona pozwana podnosi, ze wbrew twierdzeniom strony powodowej Regulamin Zarz膮du obowi膮zuj膮cy w dniu 21 wrze艣nia 2006 r. nie wymaga艂 podj臋cia przez zarz膮d Sp贸艂ki uchwa艂y, kt贸ra upowa偶nia艂by Prezesa Sp贸艂ki do z艂o偶enia o艣wiadczenia woli o ustaniu przyczyn uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji. Czynno艣ci takiej m贸g艂 dokona膰 prezes zarz膮du jako osoba dokonuj膮ca czynno艣ci z zakresu prawa pracy (zgodnie z 搂 9 Regulaminu zarz膮du). Stosownie do Regulaminu zarz膮du zgoda potrzebna by艂aby tylko w przypadku nawi膮zania lub rozwi膮zania umowy o prac臋 z osobami na stanowiskach dyrektorskich. Czynno艣ci te nale偶y odr贸偶ni膰 od kwestii odst膮pienia od umowy o zakazie konkurencji.
 Uzasadnienie prawne
 S膮d Najwy偶szy zwa偶y艂, co nast臋puje:
Na etapie post臋powania kasacyjnego sp贸r sprowadza si臋 w pierwszym rz臋dzie do kwestii znaczenia prawnego klauzuli zawartej w 搂 4 ust. 2 umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy oraz konsekwencji prawnych podj臋cia przez pracodawc臋 dzia艂a艅 w niej przewidzianych. Wed艂ug 搂 4 ust. 2 tej zawartej przez strony umowy zakaz przestaje obowi膮zywa膰 przed up艂ywem uzgodnionego przez strony terminu tylko w razie ustania okoliczno艣ci uzasadniaj膮cych taki zakaz. W takim przypadku pracodawca pisemnie powiadomi pracownika o ustaniu przyczyn uzasadniaj膮cych zakaz, co doprowadzi do wyga艣ni臋cia umowy. Strona powodowa nie kwestionuje dopuszczalno艣ci zamieszczenia w umowie wymienionej klauzuli, inaczej jednak ocenia przes艂anki dopuszczalno艣ci skorzystania z tej klauzuli oraz skutki dzia艂a艅 strony pozwanej.
Skar偶膮cy wychodzi z trafnego za艂o偶enia, 偶e strony w granicach wyznaczonych przez przepisy prawa mog膮 swobodnie kszta艂towa膰 jej tre艣膰. Nale偶y uzna膰, 偶e zamieszczenie w umowie o zakazie konkurencji klauzuli 搂 4 ust. 2 nie narusza przepis贸w prawa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (art. 101 2 k.p.).
Nie jest natomiast trafne stanowisko skar偶膮cego, 偶e dla rozwi膮zania umowy o zakazie konkurencji pozwany jest obowi膮zany do wykazania, 偶e usta艂y przyczyny uzasadniaj膮ce zakaz konkurencji. Z konstrukcji klauzuli wynika, 偶e to pracodawca dokonuje oceny, czy usta艂y przyczyny uzasadniaj膮ce zakaz. Je偶eli dokona takiej oceny, powinien o tym powiadomi膰 pracownika (powoda). Jest to zgodne z przes艂ankami zawarcia umowy, kt贸rymi s膮 dokonana przez pracodawc臋 ocena, 偶e pracownik ma dost臋p do szczeg贸lnie wa偶nych informacji, kt贸rych ujawnienie mog艂oby narazi膰 pracodawc臋 na szkod臋. W orzecznictwie S膮du Najwy偶szego jest utrwalone stanowisko, i偶 dokonanie takiej oceny nale偶y do pracodawcy i 偶e ocena ta nie podlega kontroli s膮dowej. Przyjmuje si臋, i偶 wskazane w art. 1012 搂 1 k.p. warunki okre艣laj膮ce przedmiot klauzuli konkurencyjnej nie podlegaj膮 ocenie na podstawie kryteri贸w obiektywnych, lecz zale偶膮 od subiektywnego przekonania pracodawcy, wa偶膮cego w艂asny interes przy formu艂owaniu zakazu. To pracodawca uznaje, czy wykorzystanie u konkurencji nabytej przez pracownika wiedzy mog艂oby narazi膰 go na szkod臋 (por. orzeczenia S膮du Najwy偶szego: z dnia 14 maja 1998 r., I PKN 121/98, OSNAPiUS 1999 nr 10, poz. 342, z dnia 17 listopada 1999 r., I PKN 358/99, OSNAPiUS 2001 nr 7, poz. 217, z dnia 17 grudnia 2001 r., I PKN 742/00, OSNP 2003 nr 24, poz. 588 i z dnia 18 kwietnia 2007 r., I PK 361/06, OSNP 2008/9-10/130). D膮偶膮c do zawarcia umowy o zakazie konkurencji pracodawca chroni bowiem swoje interesy oparte na przekonaniu, 偶e pracownik ma dost臋p do informacji, kt贸re pracodawca uwa偶a za szczeg贸lne wa偶ne, poniewa偶 ich ujawnienie mog艂oby narazi膰 go na szkod臋, nawet je艣li ocena taka nie ma obiektywnego uzasadnienia, gdy okazuje si臋, 偶e pracownik nie mia艂 lub nie ma dost臋pu do tego rodzaju istotnych informacji, b膮d藕 wykorzystanie nabytej przez niego wiedzy nie nara偶a艂o pracodawcy na szkod臋 (por. uzasadnienie wyroku S膮du Najwy偶szego z dnia 13 kwietnia 2005 r., II PK 258/04, OSNP 2005 nr 22, poz. 356).
Analogicznie nale偶y uzna膰, 偶e pracodawca samodzielnie ocenia, czy usta艂y okoliczno艣ci uzasadniaj膮ce zakaz konkurencji. Ocena ta nie podlega kontroli s膮dowej.
Skar偶膮cy zarzuca, i偶 w rozpoznawanej sprawie S膮d Apelacyjny nietrafnie przyj膮艂, 偶e nale偶y odwo艂a膰 si臋 do przepis贸w kodeksu cywilnego, a ponadto, 偶e 搂 4 ust. 2 klauzuli konkurencyjnej stanowi warunek w rozumieniu art. 89 k.c. i w konsekwencji, i偶 dosz艂o na tej podstawie do rozwi膮zania umowy. Tego pierwszego zarzutu skar偶膮cy nie uzasadni艂 w skardze, poprzestaj膮c na zarzucie niezastosowania art. 1012 搂 2 k.p. Zarzut ten jest nietrafny. Art. 1012 搂 2 k.p. stanowi, 偶e zakaz konkurencji przestaje obowi膮zywa膰 przed up艂ywem terminu, na jaki zosta艂a zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie ustania przyczyn uzasadniaj膮cych taki zakaz lub niewywi膮zywania si臋 pracodawcy z obowi膮zku wyp艂aty odszkodowania. W orzecznictwie przyj臋to, i偶 ustanie przyczyn uzasadniaj膮cych zakaz nie powoduje rozwi膮zania umowy, a poci膮ga za sob膮 jedynie ten skutek, 偶e pracownik zostaje zwolniony z zakazu. Ustanie przyczyn uzasadniaj膮cych zakaz mo偶e dotyczy膰 ca艂ej dzia艂alno艣ci obj臋tej zakazem lub jej cz臋艣ci. Niezale偶nie od tego by艂y pracodawca nie mo偶e uwolni膰 si臋 od zobowi膮zania zap艂aty odszkodowania twierdz膮c, 偶e by艂ego pracownika przesta艂 obowi膮zywa膰 zakaz konkurencji. Negowa艂oby to sens zawierania umowy na czas okre艣lony. Strony umowy szacuj膮, jak d艂ugo zakaz mo偶e by膰 aktualny, a je偶eli by艂y pracodawca zgodzi si臋 na zbyt d艂ugi okres, to ponosi tego konsekwencje. S膮d Najwy偶szy w tezie wyroku z dnia 28 marca 2002 r., I PKN 6/01 (OSNP 2004, nr 5, poz. 84), stwierdzi艂, 偶e przepis art. 495 搂 1 k.c. nie ma zastosowania do umowy o zakazie konkurencji uregulowanej w art. 1012 k.p. i nie mo偶e stanowi膰 podstawy prawnej dla zwolnienia si臋 pracodawcy z obowi膮zku wyp艂aty by艂emu pracownikowi odszkodowania tak偶e wtedy, gdy usta艂y przyczyny uzasadniaj膮ce taki zakaz. R贸wnie偶 w wyroku z dnia 3 lutego 2002 r., I PKN 873/00 (OSNP 2004, nr 4, poz. 59) stwierdzono, 偶e wyst膮pienie okoliczno艣ci uzasadniaj膮cych wyga艣ni臋cie zakazu konkurencji (art. 1012 搂 2) nie wy艂膮cza obowi膮zku zap艂aty pracownikowi odszkodowania.
W rozpoznawanej sprawie przedmiotem sporu jest rozwi膮zanie umowy o zakazie konkurencji. W pi艣miennictwie i orzecznictwie przyj臋to, i偶 okoliczno艣ci膮 zwalniaj膮c膮 z wykonywania obowi膮zku z umowy o zakazie konkurencji jest zaistnienie zastrze偶onego w umowie warunku (rozwi膮zuj膮cego), co nie jest sprzeczne z zasadami prawa pracy (por. wyroki z dnia 12 lutego 2004 r., I PK 398/03, OSNP 2005/1/5 i z dnia 8 sierpnia 2007 r., II PK 45/07, OSNP 2008/19-20/283). S膮d Najwy偶szy w sk艂adzie orzekaj膮cym podziela stanowisko skar偶膮cego, 偶e klauzula 搂 4 ust. 2 umowy o zakazie konkurencji nie stanowi sformu艂owania warunku, gdy偶 zdarzenie przysz艂e wskazane w tej klauzuli zale偶y od oceny i woli podmiotu b臋d膮cego stron膮 umowy. Klauzula ta formu艂uje natomiast zastrze偶one umownie prawo odst膮pienia od umowy (art. 395 搂 1 k.c. w zwi膮zku z art. 300 k.p.).
W orzecznictwie S膮du Najwy偶szego utrwali艂 si臋 pogl膮d, 偶e zamierzaj膮c osi膮gn膮膰 skutek w postaci zwolnienia z obowi膮zku wyp艂aty odszkodowania pracodawca musi zawrze膰 z by艂ym pracownikiem stosowne porozumienie rozwi膮zuj膮ce umow臋 o zakazie konkurencji. Strony mog膮 tak偶e w umowie o zakazie konkurencji przewidzie膰 mo偶liwo艣膰 jej rozwi膮zania przed up艂ywem terminu, na jaki umowa zosta艂a zawarta, na przyk艂ad w drodze wypowiedzenia albo w razie ziszczenia si臋 warunku rozwi膮zuj膮cego (art. 89 k.c. w zwi膮zku z art. 300 k.p.), przyk艂adowo przez zawarcie w umowie postanowienia, 偶e zwolnienie pracownika z zakazu konkurencji, spowodowane ustaniem przyczyn uzasadniaj膮cych taki zakaz, wywo艂a skutek w postaci wyga艣ni臋cia umowy lub wreszcie przez zobowi膮zanie si臋 pracodawcy do wyp艂aty odszkodowania pod pewnymi warunkami. Do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy mo偶e r贸wnie偶 zosta膰 wprowadzone prawo odst膮pienia od niej (art. 395 k.c.), o ile nie pozostaje to w sprzeczno艣ci z zasadami prawa pracy (art. 300 k.p.). Zgodnie a art. 395 搂 1 k.c. mo偶na zastrzec, 偶e jednej lub obu stronom przys艂ugiwa膰 b臋dzie w ci膮gu oznaczonego terminu prawo odst膮pienia od umowy. Prawo to wykonywa si臋 przez o艣wiadczenie z艂o偶one drugiej stronie. Podstawowy element konstrukcyjny prawa odst膮pienia od umowy stanowi okre艣lenie terminu w ci膮gu kt贸rego prawo do mo偶e zosta膰 wykonane. W wyroku z 8 lutego 2007 r. (II PK 159/06, OSNP 2008, nr 7-8, poz. 91) S膮d Najwy偶szy stwierdzi艂, 偶e zastrze偶enie dla pracodawcy prawa odst膮pienia w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, bez okre艣lenia terminu wykonania tego prawa, jest niewa偶ne. Stosownie do 搂 4 ust. 2 umowy o zakazie konkurencji "Zakaz konkurencji przestaje obowi膮zywa膰 przed up艂ywem terminu, o kt贸rym mowa w 搂 1 umowy tylko w razie ustania przyczyn uzasadniaj膮cych taki zakaz. W takim przypadku Pracodawca pisemnie powiadomi pracownika o ustaniu przyczyn uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji i umowa wygasa". Wed艂ug 搂 1 umowy, do kt贸rego odsy艂a cytowany 搂 4 ust. 2 pracownik zobowi膮zuje si臋 do nieprowadzenia dzia艂alno艣ci konkurencyjnej wobec pracodawcy w czasie trwania stosunku pracy oraz po ustaniu stosunku pracy, pocz膮wszy od dnia nast臋pnego po rozwi膮zaniu umowy, do up艂ywu pe艂nych 12 miesi臋cy. Zdaniem S膮du Najwy偶szego nie ma przeszk贸d, by oznaczony termin w rozumieniu art. 395 搂 1 k.c. pokrywa艂 si臋 z czasem trwania zakazu konkurencji. Termin ten nie musi r贸wnie偶 zosta膰 wyra偶ony wprost w postanowieniu umowy wprowadzaj膮cym prawo odst膮pienia, a jego oznaczenie mo偶e polega膰 na odes艂aniu do innego postanowienia umowy o zakazie konkurencji. W doktrynie wskazuje si臋, 偶e ustawa wprowadza okre艣lone wymagania dotycz膮ce tre艣ci zastrze偶enia prawa odst膮pienia obwarowane sankcj膮 niewa偶no艣ci - oznaczenie terminu, w czasie kt贸rego b臋dzie mo偶liwe skorzystanie z tego prawa, oraz okre艣lenie, czy prawo to przys艂uguje obu stronom umowy, czy tylko jednej, a je艣li tak, to kt贸rej. Nie jest natomiast wymagane 偶adne uzasadnienie odst膮pienia, uprawniony ma pe艂n膮 swobod臋 w wykonaniu tego prawa, chyba, 偶e strony dodatkowo zastrzeg艂y okre艣lony warunek zawieszaj膮cy.
Odno艣nie do zarzutu naruszenia art. 38 k.c. i 搂 19 Statutu pozwanej sp贸艂ki poprzez brak uznania niew艂a艣ciwej reprezentacji pozwanej Sp贸艂ki przy sk艂adaniu o艣wiadczenia woli o zaistnieniu przyczyn uzasadniaj膮cych ustanie zakazu konkurencji nale偶y stwierdzi膰, 偶e nie jest on trafny. W 艣wietle powy偶szych rozwa偶a艅 trzeba podkre艣li膰, 偶e o艣wiadczenie prezesa, odmiennie, ni偶 ocenia je skar偶膮cy, nie dotyczy rozwi膮zania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Jest to natomiast o艣wiadczenie przewidziane przez strony w umowie. Jego z艂o偶enie, wp艂ywaj膮c na wzajemne zobowi膮zania stron, nie zmienia jednak偶e tre艣ci umowy zawartej przez strony. Nale偶y zatem przyj膮膰, 偶e z艂o偶enie takiego o艣wiadczenia nie przekracza granic zwyk艂ego zarz膮du i mog艂o zosta膰 skutecznie z艂o偶one przez prezesa zarz膮du sp贸艂ki.
Z przytoczonych motyw贸w nale偶a艂o orzec jak w sentencji. Wyrok
 S膮du Najwy偶szego
 z dnia 2 wrze艣nia 2009 r.
 II PK 206/08
 Dopuszczalne jest wcze艣niejsze ustanie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy na skutek um贸wienia si臋 stron w sprawie odst膮pienia od umowy lub warunku rozwi膮zuj膮cego.
LEX nr 523529
523529
Dz.U.1998.21.94: art. 101(2)
 Nie mo偶na zasadnie przyjmowa膰, 偶e umowa o zakazie konkurencji jest umow膮 z zakresu prawa pracy i wszelkie jej postanowienia mniej korzystne dla pracownika, ni偶 zapewnia KP, s膮 z mocy samego prawa niewa偶ne.
M.P.Pr. 2010/4/198
570344
Dz.U.1998.21.94: art. 101(1)
  Sk艂ad orzekaj膮cy
 Przewodnicz膮cy: S臋dzia SN Jerzy Ku藕niar.
S臋dziowie SN: Bogus艂aw Cudowski (sprawozdawca), Zbigniew Hajn.
 Sentencja
 S膮d Najwy偶szy w sprawie z pow贸dztwa Tadeusza K. przeciwko Przedsi臋biorstwu Eksploatacji Ruroci膮g贸w Naftowych P. S.A. o odszkodowanie z umowy o zakazie konkurencji, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpiecze艅 Spo艂ecznych i Spraw Publicznych w dniu 2 wrze艣nia 2009 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku S膮du Apelacyjnego z dnia 17 stycznia 2008 r.,
uchyla zaskar偶ony wyrok i spraw臋 przekazuje do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach post臋powania kasacyjnego S膮dowi Apelacyjnemu.
 Uzasadnienie faktyczne
 S膮d Okr臋gowy, S膮d Pracy i Ubezpiecze艅 Spo艂ecznych wyrokiem z dnia 28 wrze艣nia 2007 r. zas膮dzi艂 od pozwanego Przedsi臋biorstwa Eksploatacji Ruroci膮g贸w Naftowych "P." S.A. na rzecz powoda T.K. odszkodowanie z tytu艂u umowy o zakazie konkurencji w 10 ratach: jedna rata w kwocie 14.27,43 z艂 oraz 9 rat po 14.727,43 z艂 ka偶da z nich, z ustawowymi odsetkami, umorzy艂 post臋powanie w zakresie roszczenia o uznanie za bezskuteczne o艣wiadczenia o rozwi膮zaniu umowy o zakazie konkurencji, a w pozosta艂ej cz臋艣ci pow贸dztwo oddali艂.
S膮d podni贸s艂, 偶e T.K. wni贸s艂 o uznanie za bezskuteczne o艣wiadczenia Przedsi臋biorstwa Eksploatacji Ruroci膮g贸w Naftowych "P." S.A. - o rozwi膮zaniu umowy o zakazie konkurencji lub o zas膮dzenie na jego rzecz od pozwanego kwoty 120.000 z艂 tytu艂em odszkodowania wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu. W uzasadnieniu swego 偶膮dania pow贸d wskaza艂, i偶 w okresie zatrudnienia w pozwanej Sp贸艂ce, w dniu 18 sierpnia 2003 r. strony zawar艂y umow臋 o zakazie konkurencji, na mocy kt贸rej pow贸d zobowi膮zany zosta艂 do powstrzymywania si臋 od dzia艂alno艣ci konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy. Zawarcie przedmiotowej umowy pracodawca uzasadni艂 faktem, i偶 pow贸d zajmuj膮cy stanowisko Dyrektora mia艂 dost臋p do wszystkich wa偶nych informacji, w tym stanowi膮cych tajemnic臋 pracodawcy, kt贸rych ujawnienie mog艂oby narazi膰 go na szkod臋. Z uwagi na szczeg贸lna pozycj臋 pozwanej Sp贸艂ki na rynku polskim o charakterze strategicznym dla interes贸w Pa艅stwa Polskiego, w ocenie powoda, zawarcie umowy o zakazie konkurencji by艂o uzasadnione i konieczne. W 搂 4 ust. 2 umowy, strony przewidzia艂y mo偶liwo艣膰 jej rozwi膮zania pod warunkiem, i偶 ustan膮 przyczyny uzasadniaj膮ce istnienie zakazu konkurencji.
W dniu 22 wrze艣nia 2006 r. pow贸d otrzyma艂 od pozwanego pracodawcy na pi艣mie zawiadomienie o ustaniu przyczyn uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji. W zawiadomieniu wskazano, i偶 ustanie przyczyn uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji wynika z dzia艂a艅 restrukturyzacyjnych podj臋tych przez PERN "P." S.A., a niniejsze zawiadomienie - stosownie do 搂 4 umowy o zakazie konkurencji - skutkuje wyga艣ni臋ciem umowy.
Zdaniem S膮du Okr臋gowego, zawarta mi臋dzy stronami umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, znajdowa艂a swe merytoryczne uzasadnienie, albowiem pow贸d mia艂 dost臋p do szczeg贸lnie wa偶nych informacji, kt贸rych ujawnienie mog艂oby narazi膰 pozwanego na szkod臋. Pow贸d jako pracownik zajmuj膮cy stanowisko pocz膮tkowo pe艂nomocnika zarz膮du ds. bezpiecze艅stwa, nast臋pnie dyrektora ds. administracji, zarz膮dzaj膮cy dzia艂em organizacji, dzia艂em administracyjno-gospodarczym, jednostkami stra偶y po偶arnej, dzia艂em bezpiecze艅stwa technicznego i ochrony 艣rodowiska, s艂u偶b膮 ochrony oraz uczestnicz膮cy w posiedzeniach zarz膮du sp贸艂ki, na kt贸rych m.in. sporz膮dzano projekty um贸w z kontrahentami, uzgadniano warunki tych um贸w, omawiano strategi臋 negocjacyjn膮 przedsi臋biorstwa, jej kierunki, a tak偶e spos贸b i warunki bezpiecznego przys艂ania paliw, niew膮tpliwie posiada艂 wiedz臋 na temat istotnych zagadnie艅 dotycz膮cych w szczeg贸lno艣ci dzia艂alno艣ci handlowej Sp贸艂ki, jej kontrahent贸w i organizacji pracy.
W ocenie s膮du pow贸d mia艂 bez w膮tpienia dost臋p do szczeg贸lnie wa偶nych informacji stanowi膮cych tajemnic臋 przedsi臋biorstwa. Tymczasem pozwany nie przedstawi艂 jednoznacznych dowod贸w pozwalaj膮cych na uznanie, i偶 pow贸d nie mia艂 wgl膮du do takich informacji, kt贸rych ujawnienie nara偶a艂oby pracodawc臋 na szkod臋.
Niezale偶nie jednak od ustalenia, czy pozwany pracodawca zawieraj膮c umow臋 o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy zasadnie przyj膮艂, i偶 pow贸d mia艂 lub dost臋p do szczeg贸lnie wa偶nych informacji zdaniem S膮du Okr臋gowego o艣wiadczenie pozwanego pracodawcy w przedmiocie rozwi膮zania umowy o zakazie konkurencji nie mog艂o wywo艂a膰 swego zamierzonego rozwi膮zuj膮cego skutku, tym bardziej "niwecz膮cego zobowi膮zanie" do wyp艂aty powodowi um贸wionego odszkodowania z tytu艂u zawartej umowy o zakazie konkurencji.
U podstaw tego pogl膮du spoczywa ugruntowane w orzecznictwie S膮du Najwy偶szego stanowisko, i偶 b艂膮d pracodawcy co do tego, 偶e pracownik mia艂 dost臋p do szczeg贸lnie wa偶nych informacji, kt贸rych ujawnienie mog艂oby narazi膰 pracodawc臋 na szkod臋, co uzasadnia艂o zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, nie stanowi podstawy do uchylenia si臋 od skutk贸w prawnych umowy, ani do jednostronnego jej rozwi膮zania przez pracodawc臋 (wyrok S膮du Najwy偶szego z 13 kwietnia 2005 r., II PK 258/04, OSNP z 2005 r. Nr 22, poz. 356).
S膮d Okr臋gowy podkre艣li艂 ponadto, i偶 samo ustanie zakazu konkurencji nie przes膮dza o automatycznym ustaniu skutk贸w prawnych klauzuli konkurencyjnej (jako umowy wzajemnej) w zakresie obowi膮zku zap艂aty przez pracodawc臋 um贸wionego odszkodowania pracownikowi. Niewykonanie zobowi膮zania przez jedn膮 ze stron nie mo偶e bowiem prowadzi膰 do wyga艣ni臋cia zobowi膮zania w og贸le (wyrok S膮du Najwy偶szego z dnia 7 lipca 2000 r., I PKN 731/99, OSNAPiUS 2002 r. Nr 2, poz. 41). By艂y pracodawca nie mo偶e zatem zwolni膰 si臋 z obowi膮zku zap艂aty odszkodowania twierdz膮c, i偶 by艂ego pracownika przesta艂 obowi膮zywa膰 zakaz konkurencji.
S膮d Okr臋gowy zaznaczy艂 te偶, 偶e strony nie uzgodni艂y w umowie o zakazie konkurencji innych ni偶 ustawowa przyczyna ustania zakazu konkurencji. Z tre艣ci postanowienia 搂 4 umowy o zakazie konkurencji zawartej mi臋dzy stronami w dniu 18 sierpnia 2003 r. wynika bowiem, i偶 "zakaz konkurencji przestanie obowi膮zywa膰 przed up艂ywem terminu, o kt贸rym mowa 搂 1 umowy tylko w razie ustania przyczyn uzasadniaj膮cych taki zakaz. W takim przypadku pracodawca pisemnie powiadomi pracownika o ustaniu przyczyn uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji i umowa wygasa".
Z przytoczonego postanowienia wynika r贸wnie偶, i偶 strony nie wprowadzi艂y okoliczno艣ci (zastrze偶e艅 umownych), kt贸re pozwoli艂yby na uwolnienie si臋 pracodawcy od obowi膮zku wyp艂aty odszkodowania, w sytuacji, gdy zawarty w klauzuli konkurencyjnej zakaz utraci艂 znaczenie, takich jak chocia偶by umowne prawo odst膮pienia, mo偶liwo艣膰 wypowiedzenia klauzuli konkurencyjnej lub zobowi膮zania si臋 pracodawcy wyp艂aty odszkodowania pod pewnymi warunkami. Oznacza to, i偶 nie wyst膮pi艂y - podlegaj膮ce ocenie s膮dowej - przes艂anki uchylenia si臋 pracodawcy od obowi膮zku zap艂aty odszkodowania.
Konkluduj膮c S膮d Okr臋gowy przyj膮艂, 偶e jednostronne o艣wiadczeni pozwanego pracodawcy o rozwi膮zaniu zawartej pomi臋dzy stronami umowy i zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie odnios艂o swego celu i tym samym nie zwalnia艂o pozwanego pracodawcy od obowi膮zku wyp艂aty odszkodowania w okresie i wysoko艣ci wskazanej w umowie o zakazie prowadzenia dzia艂alno艣ci konkurencyjnej.
Wyrokiem z dnia 17 stycznia 2008 r. S膮d Apelacyjny, S膮d Pracy i Ubezpiecze艅 Spo艂ecznych oddali艂 apelacj臋 pozwanego Przedsi臋biorstwa eksploatacji Ruroci膮g贸w Naftowych "P." S.A.
W odniesieniu do o艣wiadczenia pracodawcy o ustaniu przyczyn uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji s膮d stwierdzi艂, 偶e czynno艣膰 ta, sama przez si臋, nie spowodowa艂a wyga艣ni臋cia umowy o zakazie konkurencji.
S膮d Apelacyjny przyzna艂, 偶e zamieszczenie w umowie tego rodzaju warunku rozwi膮zuj膮cego w postaci ustania przyczyny uzasadniaj膮cej zakaz konkurencji nie jest zabronione, bo nie jest sprzeczne z zasadami wsp贸艂偶ycia spo艂ecznego (wyrok S膮du Najwy偶szego z 12 listopada 2001 r. I PK 398/03 OSNP z 2005 r. Nr 1, poz. 5), ale strony takiej umowy powinny uzgodni膰, jakie to przyczyny b臋d膮 stanowi膰 o rozwi膮zaniu tej umowy przed up艂ywem terminu, na jaki zostaje zawarta, czyli okre艣li膰 umownie przes艂anki rozwi膮zania tej umowy, kt贸re mo偶na by skontrolowa膰 pod wzgl臋dem prawnym.
Umowa o zakazie konkurencji zawarta mi臋dzy stronami nie precyzuje przyczyn, kt贸rych ustanie spowoduje mo偶liwo艣膰 rozwi膮zania przez pracodawc臋 tej umowy, tylko pos艂uguje si臋 poj臋ciem ustawowym zawartym w art. 101 搂 2 k.p., zgodnie z kt贸rym zakaz konkurencji przestaje obowi膮zywa膰 przez up艂ywem terminu, na jaki zosta艂a zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie ustanie przyczyn uzasadniaj膮cych taki zakaz. W ocenie s膮du oznacza to, 偶e pow贸d, jako by艂y pracownik, m贸g艂 dokona膰 wyboru mi臋dzy podj臋ciem dot膮d zakazanej dzia艂alno艣ci i 艂膮cz膮c膮 si臋 z tym utrat膮 prawa do odszkodowania, a niepodj臋ciem tej konkurencyjnej dzia艂alno艣ci i pobieraniem odszkodowania. Natomiast by艂y pracodawca nie mo偶e uwolni膰 si臋 od zobowi膮zania zap艂aty odszkodowania, twierdz膮c, 偶e zakaz konkurencji przesta艂 obowi膮zywa膰 wobec tego by艂ego pracownika.
S膮d Apelacyjny podzieli艂 kierunek orzecznictwa S膮du Najwy偶szego, zgodnie z kt贸rym ustanie obowi膮zywania zakazu konkurencji dotyczy tylko zobowi膮zania, jakie przyj膮艂 na siebie pracownik w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, a nie zobowi膮zania pracodawcy do wyp艂aty odszkodowania. W ocenie s膮du w przeciwnym wypadku, czyli w razie mo偶liwo艣ci uwolnienia si臋 pracodawcy od wyp艂aty odszkodowania tylko na podstawie jego o艣wiadczenia, 偶e przestaje pracownika obowi膮zywa膰 zakaz konkurencji, istota i sens takiej umowy by艂yby bezprzedmiotowe.
S膮d Apelacyjny wskaza艂, 偶e w przedmiocie wskazanej przez stron臋 pozwan膮 okoliczno艣ci uzasadniaj膮cej, ustanie zakazu konkurencji, a mianowicie "restrukturyzacji Sp贸艂ki" nale偶y stwierdzi膰, 偶e jest ona og贸lnikowa, a wr臋cz enigmatyczna w powi膮zaniu z przedmiotem dzia艂alno艣ci konkurencyjnej, kt贸rej zakaz zosta艂 okre艣lony dla powoda w umowie z 18 sierpnia 2003 r. Maj膮c powy偶sze na uwadze s膮d stwierdzi艂, 偶e nie mo偶na uzna膰 takiej przyczyny za uzasadnion膮 podstaw臋 zwolnienia strony pozwanej od powinno艣ci zap艂aty odszkodowania na rzecz powoda.
Skarg臋 kasacyjn膮 od powy偶szego wyroku wywi贸d艂 pozwany, zaskar偶aj膮c go w ca艂o艣ci oraz wnosz膮c o jego zmian臋 w ca艂o艣ci przez oddalenie pow贸dztwa w ca艂o艣ci albo ewentualnie przez przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.
Skarga kasacyjna zosta艂a oparta na zarzucie naruszenia przepis贸w prawa materialnego, a mianowicie art. 1012 w zwi膮zku z art. 1011 k.p. oraz w zwi膮zku art. 65 k.c., przez przyj臋cie, 偶e:
- o艣wiadczenie pozwanego pracodawcy w przedmiocie ustania zakazu konkurencji - pomimo zawarcia w umowie klauzuli o mo偶liwo艣ci wcze艣niejszego ustania zakazu konkurencji - nie spowodowa艂o wyga艣ni臋cia umowy o zakazie konkurencji, a tym samym nie spowodowa艂o ustania obowi膮zku pracodawcy do wyp艂aty powodowi um贸wionego odszkodowania z tytu艂u zawartej umowy o zakazie konkurencji,
- strony nie wprowadzi艂y do umowy o zakazie konkurencji klauzuli (zastrze偶e艅 umownych), kt贸re w sytuacji wcze艣niejszego ustania zakazu konkurencji powodowa艂y wyga艣ni臋cie zobowi膮za艅 obu stron umowy, tj. pracownika do nie podejmowania dzia艂alno艣ci konkurencyjnej, a pracodawcy do wyp艂aty odszkodowania.
Wniosek o przyj臋cie skargi kasacyjnej do rozpoznania zosta艂 uzasadniony wyst臋powaniem w sprawie dw贸ch zagadnie艅 prawnych, sprowadzaj膮cych si臋 do odpowiedzi na nast臋puj膮ce pytania:
- czy w przypadku zastrze偶enia przez strony umowy o zakazie konkurencji klauzuli przewiduj膮cej, 偶e w przypadku ustania przes艂anek uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji "umowa wygasa po uprzednim powiadomieniu na pi艣mie pracownika przez pracodawc臋 o ustaniu przes艂anek uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji", dokonanie powiadomienia pracownika przez pracodawc臋 o ustaniu przyczyn uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji skutkuje wyga艣ni臋ciem obowi膮zk贸w obu stron wynikaj膮cych z zawartej umowy (tj. pracownika do nie podejmowania dzia艂alno艣ci, a pracodawcy do wyp艂aty odszkodowania)?;
- czy w przypadku zastrze偶enia przez strony umowy o zakazie konkurencji klauzuli przewiduj膮cej, 偶e w przypadku ustania przes艂anek uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji "umowa wygasa po uprzednim powiadomieniu na pi艣mie pracownika przez pracodawc臋 o ustaniu przes艂anek uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji", pracodawca zobowi膮zany jest poda膰 w pi艣mie kierowanym do pracownika przyczyny, kt贸re spowodowa艂y ustanie zakazu konkurencji, czy te偶 pracodawca zobowi膮zany jest jedynie do stwierdzenia, 偶e przes艂anki uzasadniaj膮ce zakaz konkurencji usta艂y?
Skar偶膮cy podkre艣li艂, 偶e rozstrzygni臋cie powy偶szych zagadnie艅 ma istotne znaczenie, bowiem pracodawcy i pracownicy zawieraj膮c umow臋 o zakazie konkurencji cz臋sto wprowadzaj膮 do ich tre艣ci podobne klauzule, a w ocenie strony pozwanej, dotychczasowe orzecznictwo, na kt贸rym opar艂y si臋 s膮du obu instancji odnosi si臋 do innych stan贸w faktycznych, a mianowicie do sytuacji, gdy pracodawca - pomimo braku zapis贸w w umowie, kt贸re przewiduj膮 mo偶liwo艣膰 wcze艣niejszego ustania zakazu konkurencji -
zwalniaj膮c pracownika z obowi膮zku zakazu konkurencji, jednocze艣nie uwa偶a si臋 za zwolnionego z obowi膮zku wyp艂aty odszkodowania.
Skar偶膮cy podkre艣li艂, 偶e w przeciwie艅stwie do art. 101 2 搂 2 k.p., kt贸ry wskazuje, i偶 w przypadku ustania przes艂anek uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji, zakaz konkurencji (a wi臋c tylko zobowi膮zanie pracownika) przestaje obowi膮zywa膰 przed terminem, na jaki zosta艂a zawarta umowa, w przedmiotowej sprawie strony umowy o zakazie konkurencji wprowadzi艂y do umowy klauzul臋, zgodnie z kt贸r膮 umowa o zakazie konkurencji wygasa po ustaniu przes艂anek uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji oraz powiadomieniu o tym pracownika. Strony umowy postanowi艂y, i偶 w takim przypadku umowa wygasa, a wi臋c wygasaj膮 艣wiadczenia obu stron. Na mo偶liwo艣膰 wprowadzenia takiej klauzuli do umowy wskaza艂 S膮d Najwy偶szy w wyroku z dnia 8 sierpnia 2007 r. (II PK 45/07), w kt贸rym stwierdzi艂, 偶e nie ma 偶adnych przeszk贸d prawnych do takiego ukszta艂towania postanowie艅 umowy o zakazie konkurencji, kt贸re 艣wiadczenie wzajemne pracodawcy b臋d膮 uzale偶nia膰 od zwi膮zania pracownika klauzul膮 konkurencyjn膮.
W ocenie skar偶膮cego tak偶e istotnym zagadnieniem jest to, czy w przedmiotowej sprawie pracodawca zobowi膮zany by艂 poda膰 w pi艣mie kierowanym do pracownika przyczyny, kt贸re spowodowa艂y ustanie zakazu konkurencji, czy te偶 pracodawca zobowi膮zany by艂 jedynie do stwierdzenia, 偶e przes艂anki uzasadniaj膮ce zakaz konkurencji usta艂y. Zgodnie z zapisem 4 ust. 2 zd. 2 umowy o zakazie konkurencji - pracodawca mia艂 jedynie obowi膮zek powiadomi膰 pracownika o ustaniu przyczyn zakazu konkurencji, a nie mia艂 obowi膮zku podawa膰 okoliczno艣ci, kt贸re spowodowa艂y, 偶e te przyczyny usta艂y. Tym si臋 tak偶e r贸偶ni ustalona przez strony klauzula, dotycz膮ca wcze艣niejszego ustania zakazu konkurencji od zapisu art. 1012 搂 2 k.p., gdzie s膮 wskazane ustawowe przes艂anki wcze艣niejszego ustania zakazu konkurencji.
W uzasadnieniu skargi kasacyjnej skar偶膮cy podni贸s艂, 偶e jak stwierdzi艂 S膮d Najwy偶szy w uzasadnieniu do wyroku z dnia 8 sierpnia 2007 r. (II PK 45/2007) umowa o zakazie konkurencji jest umow膮 wzajemn膮, kt贸rej podstawow膮 cech膮 jest zobowi膮zanie si臋 obu stron w ten spos贸b, ze 艣wiadczenie jednej z nich ma by膰 odpowiednikiem 艣wiadczenia drugiej. W ocenie SN nie ma zatem przeszk贸d prawnych do takiego ukszta艂towania postanowie艅 umowy o zakazie konkurencji, kt贸re 艣wiadczenia pracodawcy b臋d膮 uzale偶nia膰 od zwi膮zania pracownika klauzul膮 konkurencyjn膮. Tak te偶, zdaniem skar偶膮cego, postanowi艂y strony w umowie z dnia 18 sierpnia 2003 r. Zgodnie z 搂 3 ust. 1 ww. umowy - pracownikowi przez okres trwania zakazu konkurencji przys艂uguje odszkodowanie w wysoko艣ci 100 % wynagrodzenia otrzymywanego w okresie 12 miesi臋cy trwania stosunku pracy. Odszkodowanie powinno by膰 wyp艂acane tylko w trakcie trwania zakazu konkurencji. Zapis ten nale偶y rozpatrywa膰 艂膮cznie z zapisem 搂 4 ust. 2 ww. umowy, zgodnie z kt贸rym zakaz konkurencji przestaje obowi膮zywa膰 przed up艂ywem 12 miesi臋cznego terminu od ustania stosunku pracy, tylko w razie ustania przyczyn uzasadniaj膮cych taki zakaz. W takim przypadku pracodawca zobowi膮zany by艂 powiadomi膰 pracownika na pi艣mie o ustaniu tych przyczyn, co skutkowa艂o - zgodnie z literalnym brzmieniem zapisu umowy zaakceptowanym przez obie strony - wyga艣ni臋ciem umowy.
 Uzasadnienie prawne
 S膮d Najwy偶szy zwa偶y艂 co nast臋puje:
Zasadniczym problemem niniejszej sprawy jest mo偶liwo艣膰 zako艅czenia stosunku prawnego, wynikaj膮cego z zawartej klauzuli konkurencyjnej. Nale偶y w tym miejscu wyra藕nie zaznaczy膰, 偶e w stanie faktycznym sprawy wcze艣niejsze ustanie klauzuli konkurencyjnej nie by艂o oparte na przepisach kodeksu pracy, lecz na postanowieniach zawartej mi臋dzy stronami umowy. Podstawowe znaczenie dla rozstrzygni臋cia ma wi臋c 搂 4 pkt 2 umowy o zakazie konkurencji, zawartej przez strony w dniu 18 sierpnia 2003 r. Stanowi艂 on, i偶 zakaz konkurencji przestanie obowi膮zywa膰 przed up艂ywem terminu, o kt贸rym mowa w 搂 1 umowy tylko w razie ustania przyczyn uzasadniaj膮cych taki zakaz. W takim przypadku Pracodawca pisemnie powiadomi pracownika o ustaniu przyczyn uzasadniaj膮cych zakaz konkurencji i umowa wygasa.
S膮d Apelacyjny odwo艂a艂 si臋 w uzasadnieniu do pogl膮d贸w S膮du Najwy偶szego polegaj膮cych na przyj臋ciu, 偶e ustanie zakazu konkurencji (art. 1012 搂 2 k.p.) dotyczy tylko zobowi膮zania jakie przyj膮艂 na siebie pracownik, a nie zobowi膮zania pracodawcy do wyp艂aty odszkodowania. Pogl膮dy te s膮 trafne jedynie w przypadku ustania zakazu konkurencji w oparciu o przepis kodeksu pracy. Nie maj膮 za艣 one decyduj膮cego znaczenia w sytuacji, kiedy ustanie umowy (czy zakazu) jest uregulowane w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. S膮d drugiej instancji nie uzasadni艂 jednak w istocie dlaczego pracodawca nie mo偶e uwolni膰 si臋 od zobowi膮zania zap艂aty odszkodowania. S膮d ten przyjmuje jedynie, 偶e nie jest zabronione zamieszczenie w umowie warunku rozwi膮zuj膮cego. Ostatecznie S膮d Apelacyjny przyjmuje, 偶e przedmiotowa umowa nie precyzuje przyczyn, "kt贸rych ustanie spowoduje mo偶liwo艣膰 rozwi膮zania przez pracodawc臋 tej umowy".
W skardze kasacyjnej zarzucono naruszenie prawa materialnego, tj. art. 1012 w zw. z art. 1011 k.p. w zw. z art. 65 k.c. Jednak w uzasadnieniu skargi (s. 7 i 9) skar偶膮cy wyra藕nie odwo艂uje si臋 do tre艣ci zawartej przez strony umowy o zakazie konkurencji. Mo偶na na tej podstawie stwierdzi膰, 偶e cho膰 nie zosta艂o to wprost wyra偶one, to zosta艂 sformu艂owany w skardze zarzut naruszenia postanowie艅 umowy.
W zwi膮zku z powy偶szym nale偶y stwierdzi膰, 偶e umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest umow膮 z pogranicza prawa pracy i prawa cywilnego (tak K. Ja艣kowski, w: K. Ja艣kowski, E. Maniewska: Kodeks Pracy. Komentarz. Tom I, Warszawa 2007, s. 345 oraz M. Lewandowicz-Machnikowska: Klauzula konkurencyjna w kodeksie pracy, Zakamycze 2004, s. 64). Nie jest, co do zasady, kwestionowana mo偶liwo艣膰 stosowania do klauzuli konkurencyjnej, poprzez art. 300 k.p., przepis贸w kodeksu cywilnego. Nie mo偶na wi臋c zasadnie przyjmowa膰, jak czyni to pow贸d w odpowiedzi na skarg臋, 偶e umowa o zakazie konkurencji jest umow膮 z zakresu prawa pracy i wszelkie jej postanowienia mniej korzystne dla pracownika ni偶 zapewnia kodeks pracy s膮 z mocy samego prawa niewa偶ne.
W orzecznictwie S膮du Najwy偶szego utrwalony jest pogl膮d o dopuszczalno艣ci wprowadzenia do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy prawa odst膮pienia od niej (art. 395 k.c.), o ile nie pozostaje to w sprzeczno艣ci z zasadami prawa pracy (art. 300 k.p.) - wyrok S膮du Najwy偶szego z dnia 26 lutego 2003 r., I PK 16/02, OSNP 2004, nr 14, poz. 239. S膮d Najwy偶szy dopuszcza r贸wnie偶 zastrze偶enie w klauzuli konkurencyjnej warunku rozwi膮zuj膮cego (art. 89 k.c., w zwi膮zku z art. 300 k.p. (wyrok S膮du Najwy偶szego z dnia 8 sierpnia 2007 r., II PK 45/07, OSNP 2008, nr 19-20, poz. 283). S膮d Najwy偶szy stwierdzi艂 r贸wnie偶, 偶e zamieszczenie takiego warunku nie jest sprzeczne z zasadami prawa pracy (wyrok S膮du Najwy偶szego z dnia 12 lutego 2004 r., I PK 398/03, OSNP 2004, nr 4, poz. 59). Na tej podstawie nale偶y przyj膮膰 dopuszczalno艣膰 wcze艣niejszego ustania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy na skutek um贸wienia si臋 stron w sprawie odst膮pienia od umowy lub warunku rozwi膮zuj膮cego.
Z powy偶szych wzgl臋d贸w S膮d Apelacyjny powinien rozstrzygn膮膰, czy strony dokona艂y ustale艅 umownych w tym zakresie. Przede wszystkim decyduj膮 o tym rozstrzygni臋ciu postanowienia umowy. S膮d Najwy偶szy by艂 uprawniony do rozwa偶enia problemu wyk艂adni tre艣ci umowy z uwagi na zarzut naruszenia art. 65 k.c. Zgodnie z pogl膮dem S膮du Najwy偶szego wyk艂adnia o艣wiadczenia woli, w odr贸偶nieniu od ustalenia jego tre艣ci, nale偶y do kwestii prawnych i dlatego podlega kontroli kasacyjnej (wyrok S膮du Najwy偶szego z dnia 8 czerwca 200 r., V CKN 58/00, LEX 462959). Natomiast kwestia ustalenia tre艣ci umowy nale偶y do ustale艅 faktycznych (wyrok S膮du Najwy偶szego z dnia 3 lutego 2006 r., II PK 181/05). S膮d Apelacyjny powinien wi臋c ustali膰 tre艣膰 umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy oraz dokona膰 jej wyk艂adni zgodnie ze stanowiskiem S膮du Najwy偶szego.
Nale偶y stwierdzi膰, 偶e zamieszczenie w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy 搂 4 pkt 2 nie narusza przepis贸w i zasad prawa pracy. Zgodnie z art. 395 搂 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p. mo偶na wi臋c zastrzec, 偶e jednej lub obu stronom przys艂ugiwa膰 b臋dzie w ci膮gu oznaczonego terminu prawo odst膮pienia od umowy. Warunkiem wa偶no艣ci postanowienia o odst膮pieniu od umowy jest oznaczenie terminu. W wyroku z dnia 8 lutego 2007 r., II PK 159/06 S膮d Najwy偶szy stwierdza, 偶e zastrze偶enie dla pracodawcy prawa odst膮pienia w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, bez okre艣lenia terminu wykonania tego prawa, jest niewa偶ne (art. 395 搂 1 k.c. w zwi膮zku z art. 58 搂 1 k.c. i w zwi膮zku z art. 300 k.p.). Przedmiotowa umowa nie stanowi w 搂 4 pkt 2 o warunku rozwi膮zuj膮cym. Nale偶y przyj膮膰, 偶e postanowienie to zawiera prawo do odst膮pienia od umowy, gdy偶 zdarzenie przysz艂e zale偶y od oceny jednej ze stron umowy. Natomiast oznaczenie terminu odst膮pienia nie musi by膰 wyra偶one wprost. Mo偶liwe jest bowiem odes艂anie do innego postanowienia umowy.
Nie jest r贸wnie偶 trafne przyj臋cie, 偶e dla rozwi膮zania klauzuli konkurencyjnej pracodawca jest obowi膮zany do wykazania, 偶e usta艂y przyczyny uzasadniaj膮ce zakaz konkurencji. Pracodawca jest uprawniony do dokonania takiej oceny, co zobowi膮zuje go do pisemnego powiadomienia pracownika (搂 4 pkt 2 zdanie drugie umowy). Zdaniem S膮du Najwy偶szego ocena ta nie podlega kontroli s膮dowej, gdy偶 zale偶y od subiektywnego przekonania pracodawcy, wa偶膮cego w艂asny interes przy formu艂owaniu zakazu (tak S膮d Najwy偶szy w wyroku z dnia 4 lutego 2009 r., II PK 223/08 oraz w wyroku z dnia 12 lutego 2004 r., I PK 398/03, por te偶 orzeczenia S膮du Najwy偶szego z dnia 14 maja 1998 r., I PKN 121/98, OSNP 1999, nr 10, poz. 342, z dnia 17 listopada 1999, I PKN 358/99, OSNP 2001, nr 7, poz. 217, z dnia 18 kwietnia 2007 r., I PK 361/06, OSNP 2008, nr 9-10, poz. 130). Tak wi臋c uzasadnienie odst膮pienia od umowy nie jest konieczne, chyba i偶 strony zastrzeg艂yby dodatkowy warunek zawieszaj膮cy.
W tej sytuacji konieczne jest wnikliwe ustalenie tre艣ci zawartej umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy oraz interpretacja jej 搂 4 pkt 2, zgodnie z powy偶szymi ustaleniami. Nale偶y przy tym mie膰 na uwadze, 偶e to postanowienie umo偶liwia wyga艣ni臋cie umowy. Natomiast przepis art. 101 2 搂 2 k.p. reguluje jedynie ustanie zakazu konkurencji.
Z tych wzgl臋d贸w, na podstawie art. 398 15 搂 1 k.p.c., orzeczono jak w sentencji.

--
:-) Olgierd
Lege Artis == http://olgierd.bblog.pl

Data: 2011-05-11 15:48:06
Autor: smerf
wyrok SN
bardzo dziekuje :)

Data: 2011-05-11 14:15:21
Autor: Olgierd
wyrok SN
Dnia Wed, 11 May 2011 15:48:06 +0200, smerf napisa艂(a):

bardzo dziekuje

silwuple :)

--
:-) Olgierd
Lege Artis == http://olgierd.bblog.pl

wyrok SN

Nowy film z video.banzaj.pl wi阠ej »
Redmi 9A - recenzja bud縠towego smartfona